Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l in Nijmegen Raadsel nr.fc Raadsvergadering Sneek 2e JAARGANG No. 8 DINSDAG 28 JANUARI ■k C. SMIT g. FEU IL LET O N 1947 J. 4 vijl j ia! ii In 4b ;egaa i R. a der: tar—t ga 2- JoUi <i class j: er—H- Jong q i 2--K- Chr. Gymnastiekvereen. „Advendo”. aat x jlein 26 5 tot r Jan Wordt vervolgd. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Nog bedekten donkere wolken de hemel, toen zij in de auto van de Nij- spoor te volgen, te verijdelen”. Inspecteur Broekman was in bur ger. Uit de garage kwamen spoedig drie mannen, die Ernst Verhagen on middellijk als rechercheurs herkende. Er werden niet veel woorden verspild. Zij gingen de Hezelstraat op, de beide inspecteurs en Ernst Verhagen voor aan, de mannen van de recherche een eindje achter hen, zodat zij niet bij elkaar leken te horen. „Nu zullen wtf het Stevenskerkhof in het oog houden”, vertelde Ohlquist zijn zwager. „Wij vermoeden, dat daar de oplossing van een raadsel te vin den is”. Welk raadsel hij bedoelde, werd niet verteld. Ernst Verhagen begreep ech ter, dat het verband hield met de ver schillende geheimzinnigheden, waar voor de misdaden van de laatste da gen hen hadden gesteld. Het Stevenskerkhof bestaat uit een smalle straat, die in een halve'cirkel loopt, uit het complex van de kerk gen. Inspecteur Broekman verkende het terrein en spoedig kwam hij terug met de mededeling, dat er op dat ogenblik geen sterveling te ontdekken Willen c an Joisr 'y Bureau voor Advertenties Fa DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS KERKNIEUWS. Kerkdienst. Ned. Herv. Kerk Sneek. Woensdag avond 29 Jan. ’s avonds 7.30 uur: ds. H. van Niel van Hellendoorn. Mej. E. J. W. Groeneveld alhier is geslaagd voor het examen „getuigschrift v. d. Ned. Harmonium-examen-commls- sie". 5<- doe dien, creci 110 van i >rts” I itseljjk Vrijdaj itch gf en vt’ espee). ten 5 Ie sch« t einh groept run vo leze gi ch, we ig dec i op een» huis- Ver dijk, >nder esvo1 oud. elool. dag b af- ndag. 1947. v. Cj en Jar Douu •er; Pa van <k iveld e SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK K. de hoogere brandassurantiekosten dus blijkbaar eerst in een volgende rekening tot uiting zullen komen. De Voorz.: inderdaad; in de rekening over 1946. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het rapport van de commissie voor rekeningen en begroetingen inzake on derzoek van de begrooting van het Bur. antc ■sum er reeds ge- zijn die er Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken. In het Gebouw v. Chr. Belangen werd Donderdagmiddag een vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden onder leiding van ds. IJ. Stelma van •Leeuwarden, waarin als sprekers op traden ds. J. Hoekstra van Ternaard en oud-minister H. van Boeijen, van Soesterberg. Bij de opening werd gezon gen Ps. 145 1, gelezen Ps. 145,. waarna gebed. Jhe voorz. heette allen welkom, in zonderheid de beide sprekers, waarna ds. Hoekstra sprak over: „De roeping der kerk met betrekking tot 't werk der barmhartigheid”. In een üitvoerig betoog constateerde spr, dat onze volksgezond heid op tal van punten in nood is en dat het de roeping der kerk is, daarin leni ging te brengen. Doch niet alleen de be staande nood, maar ook de voorzorg moet ter hand genofnen. Wij mogen dit werk niet op anderen afschuiven, het niet overlaten aan vadertje Staat of de gemeenschap, maar moeten zelf aan pakken. Het is gebleken, dat tal van pa tiënten vatbaar zijn voor het evangelie en de kerk mag deze kans zich niet la ten ontglippen. Z.Exc. van Boeijen hield daarna een rede over: „De taak der ver eeniging nu en in de toekomst”. Deskun digen beweren dat 30 a 40 van ons volk niet normaal is. 28000 patiënten worden er in inrichtingen verpleegd en de Ned. wetgeving toont hoe weinig be langstelling er voor deze patiënten is. Het is gebleken dat de ethiek en de re ligie voor de verpleging van de aller grootste beteekenis zijn. In 1927 kwam onze vereen, tot stand, zij het ook met groote teleurstelling over de geringe medewerking. In 1931 werd de eerste in richting geopend. Nu zijn er vier, waar 1750 patiënten verpleegd worden. Er staan belangrijke plannen voor uitbrei ding en in verband- met de voor- en na zorg op het programma en spr. roept i, 34 I Goën; edn. v heerscht doordat de dagbladen een loonsverhooging van 10 berichtten zonder alle bijzonderheden te vermelden. Het lag dus voor de hand dat zij op die 10 rekenden en dat de ontstemming toenam toen bleek dat wel de ambtena ren 10 zouden krijgen, doch de werklieden niet. Spr. heeft al wel begre pen dat deze zaak zeer ingewikkeld is, dat blijkt uit de uiteenzetting van den voorzitter. Spr. vraagt of als het voor stel inderdaad in de uiteengezette vorm in de volgende vergadering ter tafel komt, een groot deel der werklieden van deze nieuwe kinderbijslag zal profitee red Spr. komt het voor dat dit niet zoo belangrijk zal zijn, alleen zij zullen er van profiteeren, die nog kinderen bene den. 18 jaar hebben. De Voorz. antwoordt dat er nog geen onderzoek dienaangaande is inge steld, maar dat inderdaad alleen de ge noemden zullen profiteeren. De heer van der Veen: „En alle andere mogelijkheden zijn uitgeput?” De Voorz.: De zaak van Sneek is te Den Haag aan alle kanten bekeken of er nog een middenweg was, maar het is niet gelukt iets te ontdekken. Spr. heeft contact gezocht met andere ge meenten, welke in een dergelijke positie verkeeren, om toch maar na te gaan of er nog ergens een mogelijkheid was. Doch misschien met uitzondering voor de zeer groote gemeenten, en ook alleen strikt voor dezen, zijn alle kansen uit geput. Nadat de h.h. de Vries en Groe neveld nog een enkele opmerking hebben gemaakt, wordt de vergadering gesloten. verlicht door een enkele straatlan taarn, zijn zwager aan zijn rechter kant en inspecteur Broekman links vaag onderscheiden. Die twee ston den met de handen in de jaszakken roerloos te kijken in de richting van de huizen, waarvoor Ohlquist ’s mid dags al zo’n belangstelling aan de dag had gelegd. Aan die huizen was niet veel te zien. Als zwarte schimmen stonden zij daar rond het pleintje. Een enkel streepje licht kwam uit een raam tussen de kieren van een gor dijn door. „We moeten maar geduld oefenen”, fluisterde Ohlquist zijn zwager in het oor. „Misschien kan ik je een beetje opvrolijken met de mededeling, dat we hier wellicht een paar uur helemaal voor niets zullen staan. We kunnen boffen, we kunnen pech hebben, dat valt nooit te zeggen”. „Dat is inderdaad een mededeling die moed geeft”, antwoordde Ernst Verhagen wat sarcastisch. „Op wien wachten we eigenlijk?” „Zelfs dat is onzeker”, hoorde hij. „Ik heb wel een vermoeden, maar ’t is best mogelijk, dat er iemand an ders komt dan ik veronderstel”. Daarmee moest Ernst genoegen ne- Feestavond van de W.S.V. WCUDSEND, 22 Jan. Ontspanning na inspanning. Zoo dacht ook de Gymnas tiekclub W.S.V. er over, die na haar in spannende wedstrijden van de vorige week, nu een ontspannings-fuif-avond hield, waarbij haar devies was: „De plooien uit het gezicht”. Hierover had ze Jan ook niet te klagen, de jongeren achter in do zaal waren zoo in stem ming, dat het soms te erg was Het deed afbreuk aan de algemeene stem ming Overigens was het gezellig, het rijke programma werd vlot afgewerkt: Prijsuitjeeling, zangstukjes, voordrach ten, grabbelmand, draaiende zon, een nraatje en een liedje enz. enz. De heer Lautenbach zorgde voor muziek ter af wisseling. Met een gezellige polonaise werd de avond besloten. Studiesport-uitvoering. ,,’n Zomerzotheid”. Behalve dan met het meer bezadigde deel der menschheid, dat bóven resi deerde, was Amicitia Donderdagavond aardig gevuld met ’n levendige sortee- ring H.B.S.'ers en aanverwante rassen, die op een vroolijke avond aasden. Ze hebben hun zin gekregen, want 't wks 'n vroolijke avond met als hoofdschotel Cissie van Marxveld’s „Zomerzotheid”, een stuk, nog altijd frisch en zonnig, wars van conventioneele aanstellerij. Dit elftal heeft best gespeeld en al gaat het niet aan, het heele stelletje stuk vóór stuk onder de loupe te nemen, wil ik toch de hoofdfiguren: Erica, Ella, de Jonkheer en Gerrit Jan, een extra pluimpje niet onthouden. Gerrit Jan was wel wat extra beweeglijk, maar dkt zal ’m wel in z’n gestel zitten. Even heb ik zitten piekeren over de toevallige woord combinatie van Pit-Riet, waardoor een inderdaad ranke jongedame terecht werd vereenzelvigd met de door haar te spelen rolMaar dat dan daargela ten, ze hebben geweldig him best ge daan, ook met de kamerdecors, al waren er ook zóó veel spullen bijeengesleept, dat de spelers er bijna in ömkwamen. Ook de omlijsting van deze avond was knap. De heeren Halbertsma en Welde- ring gaven verheugend verschijnsel in dezen tijd echte en goede muziek nummers; de heer Kan Jr. liet een acht tal vlinders los, die een keurige rhyth- mische dans uitvoerden en Roosenstein c.a. zorgden voor zang en zotte clowne rie in de pauzes. Ook een groepje zang- debutantjes werd hartelijk ontvangen. Pres. H. Dijkstra leidde de avond op prettige wijze; aan het begin van den avond had hij velen uit stad en lande het welkom toegeroepen en aan het slot dankte hij in het bijzonder den heer Kan Jr. en den leeraar den heer Drost, die het spel had geleid. De directeur der H.B.S., de heer H. de Boer, sprak een hartig woord van dank en herinnerde zich nog heel goed de jaren, waarin hij zelf op deze plaats had gestaan, zij het ook in andere kwaliteit. Spr. concludeer de, dat deze Studiesport-avond zeker niet behoefde onder te doen voor die uit het verleden. En hoewel een avond als deze vaak ten koste gaat van andere belangrijke dingen, óók avonden als deze geven de .jongelui iets mede voor het leven. Een extra pluimpje kreeg de Jong als invaller en Fientje Poelman als Ella. Spr. dankte, mede namens alle leeraren, voor de geslaagde avond. S. ab „Ijl gaf im e ;mat wat I •en ql erd r.Li' van b a 13, er leti' ;en 1 and I 12, 1 Ku p Ku eerst stevi Mol> mt I Tri-u baar opdracht hen ergens naar toe te ii brengen' HÜ stuurde zijn wagen in de richting van de stad, maar sloeg daar bij enkele malen een zijstraat in, zo dra zij in de bebouwde kom van de gemeente waren gekomen. Met grote snelheid nam de autot een paar ge vaarlijke bochten en eens kwamen zij op een haar na in botsing met een men; het bleef enige tijd doodstil op de plaats, waar de zes stonden te wachten. Zij hoorden na een kwartier voetstappen. Langs de steeg, achter de hoofdwacht, kwam iemand. Met onzekere stappen bewoog deze per soon zich voort en plotseling verna men zij een diepe zucht, gevolgd door een hikkend geluid. Even later ont dekten zij, dat een man met een pet op zich langs de huizen voortbewoog, zich af en toe tegen de muur schrap zettend, omdat hij kennelijk te veel geestrijk vocht tot zich had genomen. Deze man hoorde thuis in een der woningen op het Stevenskerkhof, maar verderop dan de huizen, waar voor de politie belangstelling had. De dronken man stond nu en dan even stil. Hij maakte nog een paar zonder linge geluiden en stootte eindelijk een deur open. Een schijnsel van geel lamplicht viel op het straatje en toen de deur was dichtgeklapt, de duister nis dieper leek dan tevoren, kwamen uit de woning de geluiden van een twist. De vrouw des huizes ont haalde haar echtgenoot op een mals discours. Youth for Christ. Ook Sneek heeft Vrijdagavond in het Gebouw v. Chr. Belangen zijn groote jeugdrally gehad in aansluiting met tal van andere grootere plaatsen in ons Jand. Er was een enorme belangstelling het Gebouw was stampvol met vooral jon gere menschen. Ds. Broertjes heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder het Amerikaansche team. Hij stelde de medewerkenden aan de vergadering voor, waarna samenzang volgde. Ver volgens ging hij voor in gebed. De lieer Sidney Wilson gaf daarna een uiteenzetting van wat deze beweging was. Er is verteld dat op onze samen komsten gedanst werd en wij de jeugd sterke drank gaven. Niets is minder waar. Toen Amerika in den oorlog ging heeft men alles op alles gezet om die te winnen. In die dagen zijn er eenige jon gelui bijeen gekomen, die betere dingen gedacht hebben. Men heeft jeugdsamen- komsten belegd, waar in korte pittige toespraken verkondigd werd, dat alleen in Jezus Christus blijdschap en vrede te krijgen is. Deze beweging nam een ge weldige vlucht in Amerika, ruim 1000 steden werden bezocht en meer dan 1% millioen jonge menschen luisterden naar de boodschap. 1 October van het vorig jaar is men in Haarlem begonnen en al spoedig volgden Den Haag en Rotter dam. 50000 menschen hebben zoo het evangelie vernomen. Men wil nu het werk aan commissies overdragen, want de Amerikanen gaan in Mei weer naar hun land terug. En dan wil men Neder land gebruiken als springplank om de jeugd in Duitschland met de boodschap des heils te bereiken. Na samenzang en een saxophoon-solo van rev. Ralph I. Cranston, volgden eenige plaatselijke getuigenissen. Daarna volgde een warme, suggestie ve toespraak van rev. Cranston, vlot vertaald door den heer Wilson, over Joh. 3, de geschiedenis van het nachtelijk be zoek van Nicodemus aan Jezus. Aan het eind der toespraak werden zij, die met vragen en moeilijkheden za ten, uitgenoodigd tot een samenspre- king, waarna* geëindigd werd met gebed. Openb Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 1231 personen bezocht, en be- gevoel 1 droeg ’t aantal uitgeleende banden 5319. was. Haastig begaven zij zich, zo wei nig mogelijk geluid makend, onder de Kerkboog door. Zij liepen dicht tegen de muren van de kerk gedrongen en het was hun bedoeling, zich op het verhoogde gedeelte te begeven, waar geen mens kwam. Van die plaats kon den zij goed het oog houden op het straatje, zonder dat voorbijgangers hen gemakkelijk in de hier heersende donkerte konden ontdekken. Dit plan werd met bekwame spoed ten uitvoer gebracht. Het kostte enige moeite, zich daar zonder rumoer op te stellen, want er lagen nogal wat losse steen klompen, die zij nauwelijks konden zien. Verscholen tegen de hoge muur, bleven zij zwijgend staan. Ernst Verhagen stond naast zjjn Deensen zwager. Voor de politieman nen mocht een onderneming als deze geen ongebruikelijk tijdverdrijf zijn, voor hem was het wel zo en hij vond het niet onverdeeld plezierig. De re gen maakte hem weliswaar niet meer door de straat omsloten, die wat ho- nat, maar door al het vocht, dat die ger ligt dan de toegang tot de wonin-1 dag was gevallen, bleek de tempera tuur flink te zijn gedaald, zodat hij af en toe een rilling niet kon onderdruk ken. Hij kon. in de duisternis van het pleintje, dat maar heel schamel werd .9 jr. 19 jr. 28 jr.1 22 jr. t gevolge heeft dat de betrokkenen later bij de vaststelling der salarisschaal weer in loon moeten achteruitgaan”. B. en W. hebben toen een overzicht samenge steld voor ambtenaren en werklieden en vergelijkingen met het rijksloonpeil ge maakt. Welnu, het bleek dat de ambte narensalarissen, die in Sneek nooit hoog gelegen hebben, mèt de 10 verhoo- ging beneden de rijkssalarissen liggen, zoodat voor hen tot verhooging zou kun nen. worden besloten. Bij de werklieden was het echter zoo dat hun loonen, zon der 10 verhooging, reeds het rijkspeil hebben bereikt; zoo is hier het loon voor geroutineerde en ongeschoolde werklie den 41.05 zonder en 43.95 mèt de 10 verhooging, het rijk heeft hiervoor 2 klassen waarin de loonen bedra gen 39.90 en 38.07 met inbegrip van de 10 verhooging, zoodat onze ge meente zelfs al resp 1.15 en 3.hoo- ger is voor er nog sprake is van ver hooging met 10 onzer loonen. Voox- loonklasse C is hier het loon 42.30, of met 10 verhooging (alleen van het grondbedrag) ƒ45.30, het rijk betaalt met inbegrip van de 10 ƒ41.15. Voor vaklieden in loonklasse B is het loon hier 43.55, mèt 10 verhooging zou dar worden 46.65, bij het rijk is het met inbegrip der 10 43.60. Over het par ticulier bedrijf zal spr. niet uitweiden daar het rijkspeil toch als absoluut pla fond wordt beschouwd. B. en W. kwa men dus tot de conclusie dat zij voor de werklieden geen verhooging konden voorstellen, voor de ambtenaren wel. Dit bevredigde hun niet en zij hebben geen vrijheid gevonden zonder meer met een dergelijk voorstel bij U te komen. De minister had het vertrouwen uitgespro ken. dat als dergelijke gevallen zich voordeden B. en W. der betrokken ge meenten zich tot Ged. Staten zouden wen den' om een tusschenweg te zoeken. B. en W. meenden hjerin die soepelheid te bespeuren, welke gezegd was dat zou worden betracht. Spr. nam namens B. en W. het contact met Binnenlandsche Zaken op en het bleek natuurlijk dat Sneek niet het eenige geval was, al was onze gemeente wat het werkliedenloou- peil betreft, wel belangrijk boven het rijkspeil uit. Maar het bleek spr. dat men onder de toegezegde soepelheid ver stond, dat men niet de eisch zou stellen tot een verlaging tot op het rijkspeil over te gaan. Overigens bleek dat ’t ge geven richtsnoer zoo bewust en opzettelijk door den ministerraad wqs vastgesteld dat aan afwijking niet kon worden ge dacht, omdat men dan het verschijnsel zou krijgen dat het particuliere loonpeil zich weer aan de verhoogde overheids- loonen zou optrekken, dan de overheics- loorien weer aan de part, loonen, in het kort dus een spiraalgang geheel in strijd met de gevoerde prijzen- en loonpolitiek. Het rijk kent echter een kinderbijslag- regeling welke neerkomt op een mini mum van 150.per kind. Hier krijgen le en 2e kind slechts 90.dus 60.minder dan bij het rijk, dit heeft historische redenen, omdat hier in 1936 nl. al 120.wegens kinderbijslag in ’t loonpeil verdisconteerd is. Nu lag het in de bedoeling de kinderbijslagregeling van het rijk hier volledig voor het ge- meentepersoneel van toepassing te ver klaren. Dat wordt in de regeeringscir- culaire ook .aanvaardbaar geacht. Daarom zal dus van 1 Oct. 1946 af voor het le en 2e kind niet 90.maar 150.— bijslag gegeven kunnen worden. Tegen deze regeling bestaat geen be zwaar bij het rijk en dit beteekent dus voor het personeel eenige verbetering. De resultaten van het overleg met het departement zijn pas gisteren in B. en W. besproken, het ligt voor de hand dat men zich nog geen oordeel gevormd heeft en nog niet met een voorstel kan ko men. Wij betreuren dat de zaak zoo is verloopen. B. en W. meenen dat alles in het werk gesteld is om meer te bereiken, zij zien geen mogelijkheden meer. Zij zullen zich beraden over een voorstél voor de volgende vergadering, dat zoo- als het thans lijkt, zal betreffen voor de ambtenaren een aanpassen aan het riks salarispeil en in 't algemeen een kinder bijslagregeling die aanpast bij de rijks- regeling en voorts eenige kleinere wijzi gingen als een grootere ongehuwden- aftrek en verhooging der overbruggings- toelage. De heer van der Veen wil onder strepen dat speciaal onder de gemeente werklieden een onbehagelijk IJLST, 25 Jan. Ijsclub de Ulster Schaats. Hardrijderij van leden (man nen) in 4 leeftijdsgroepen. Deelname 45 personen. le Groep tot 25 jaar: le pr. Hette Venema, 2e pr. Hessel Zijlstra, 3e pr. Dirk Canrinus; 2e Groep van 25 tot 35 jaar: le pr. P. Speerstra, 2e pr. H. Faber, 3e pr. H. Zijsling; 3e Groep van 35 tot 50 jaar: le pr. J. Hoff, 2e pr. N. Bergstra, 3e pr. H. Hofstra; 4e Groep 50 jaar en ouder: le pr. G. Meintema, 2e pr. P. Siebesma, 3e pr. G. v. d. Werf. Aan den heer C. ten Kate werd als oudste deelnemer (70 jaar) eveneens een prijs toegekend. De prijzen bestonden uit: brandstoffen, levensmiddelen en rookartikelen, welwillend door de burgerij hiervoor afgestaan, 's Avonds had een geanimeerde prijsuitdeeling plaats bij Siebesma. van B. en W., wordt van de agenda af gevoerd omdat van de hoogere instan ties nog geen machtiging tot goedkeu ring der begrooting is ontvangen.' Bij het voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting van het recht tot inning van bruggelden vraagt de heer v. d. Molen een inlichting. De pachter van de brug „De laatste stuiver” zal volgens het voorstel 20.per week vergoeding krijgen, hij heeft vrij wonen, stel dat pp 2.50 per week en voorts de opbrengst der bruggelden op 8.50 per week dan maakt dat totaal 31.per week. Maar op de Zwettebrug zit een brugwachter, die precies hetzelfde werk moet doen, en die ontvangt maar 27.50 per week. Is het mogelijk dat B. en W. deze kwestie eens onder oogen zien. De Voor z. antwoordt dat de bezoldiging van den brugwachter bij de Zwettebrug herhaaldelijk herzien is, hij heeft ook gedeeld in de normale verhoogingen van verleden jaar en daar deelen deze brug- pachters niét in. Van de zijde van den brugwachter zelf is .niet bekend dat hij niet tevreden is. De heer v. d. Molen zegt dat er wellicht andere redenen zijn waarom deze man zijn wenschen niet kenbaar maakt, waarop de Voorz, antwoordt dat B. en W. geen bezwaar hebben deze kwestie te onderzoeken, bij dit punt is zij echter niet aan de orde. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu zonder hoofdelijke stemming aangeno men. varen >oever.‘ r 0-? i kla- Wip »r.inge -2. 1 2,k e Vrijaf B. v. L eegsir.i, rna chelae Redacteuren L. KIEZEBRINK en Aa j te wist nog niet wat zijn zwager ie Vri "*i plan was, noch wat de Nijmeegse po- litie met het geva' te maken had, maar hij nam. aan, dat de onderne ming in verband stond met de wan deling van ’s middags. Zij zaten getweeën achterin, terwijl zich verder alleen een chauffeur in de iarnegc’0' wagen bevond. Deze man had blijk en um; eitje Hi’ Vergadering van den raad der ge meente Sneek op Donderdag 23 Januari 1947, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter de heer L. Raste i hoff, burgemeester. Secretaris de heer K. Koster. Aan wezig bij de opening 15 leden, afwezig (m. k.) de heer Stellingsma; er is 1 vacature. De Voorzitter deelt mede dat hij 5}) U na de behandeling der agenda namens gerijk Armbestuur over 1946, met nota r T-Ï-- TT Y 1 1 /I va x-v* 1 rlr.r.V' - - l v-, XXTTrzvvrl 4- ttott xl o O el O ut- Veer, p lar. :us Gifi je Vort Dieuwll' Efdé, r ja, j -auLU val1 uv 1N1J' 24 jr meeSse gemeentepolitie de natte weg 76 afreden. Maar de regen had opgehou- j Ha.'rtZi den en mr. Verhagen, die veronder- u‘] A' stelde, dat zij zich niet binnenshuis ke D i en zouden ophouden, was daar blij over. Aa.'! te Hij wist nog niet wat zijn zwager van de kerk op dit mogelijk te maken. Ds. Stelma sloot daarna de vergadering met gebed. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Donderdagavond gaf bovengenoemde vereen, met haar adspiranten een uit voering in het Gebouw v. Chr. Belangen. Het was een fleurige drukte toen de medewerkenden, een 400 adspiranten en 150 leden, achter het vaandel en drie vlaggen, de opmarsch aanvingen en ten slotte op het podium langs elkaar heen warrelden. Nadat het bondslied en het clublied, gezongen waren, de vaandel* groet onder de tonen van het Wilhelmus gebracht was, liet de voorz., de heer J. Klaibeda, zingen Ps. 75 1, waarna hij in gebed voorging. Spr. heette allen har telijk welkom, in ’t bijzonder- de genoo- digden. De vereen, is met groote spron gen vooruit gegaan, zoodat men in Febr. de tweede uitvoering moet geven voor de ouderem De nieuwste aanwinst is het tamboer- en pijpercorps, waar voor spr. steun vraagt. Het zal de op merkzaamheid hebben getrokken, dat bij de opmarsch drie vlaggen werden mee gedragen. De eene vlag is het vorige jaar in Groningen bij demonstraties veroverd en nu mag onze vereen, deze dragen. Spf. was helaas genoodzaakt een contributieverhooging te vragen en hij hoopfe, dat de ouders daarin wel zou den willen bewilligen. Zoo spoedig moge lijk hoopt men deze weer te verlagen. En daarna werd onder leiding van den directeur, den heer R. Stellingwerf van Leeuwarden, met de afwerking van het zeer omvangrijk programma begonnen. Waar het hier de jongsten en wat oude ren betrof, kan op de technische afwer king uiteraard niet de nadruk worden gelegd. Het was een programma voor ,elck wat wils” en zoowel o.a. de pogin gen der kleine meisjes bij de even- wichtslat als het hoogspringen der groo tere jongens trókken de welwillende aandacht. Gezegd mag worden, dat de uitvoerenden zonder uitzondering hun uiterste best deden en in de uitvoering hunner nummers wonderwel zijn ge slaagd. De voorz. deelde nog mee, dat het tamboer- en pijperscorps weer was herrezen, en de leider daarvan werd met bloemen geëerd. Natuurlijk trok de uit voering der heeren aan de rekstok al gemeene belangstelling, terwijl de vrije oefening der dames een waardig slot vormde. Al met al een mooie uitvoe ring. Mej. Jonkmans werd voor haar ge regelde medewerking bij de oefeningen met bloemen gehuldigd. Met het zingen van de Avondzang en gebed werd déze uitvoering gesloten. B. en W. enkele mededeelingen zal doen aangaande de bezoldiging van het ge- meentepersoneel en spreekt in deze eer- ste vergadering in het nieuwe jaar de wensch uit, dat het de gemeente wèl moge gaan in 1947, terwijl hij de leden in gezin en zaken een voorspoedig jaar toewenscht. Nadat op verzoek van den voorzitter, de secretaris het nieuwbe- noemde raadslid den heer K. de Jong -> heeft binnengeleid, legt deze in handen van den voorz. de voorgeschreven eeden -■ af. De Voor z. spreekt de wensch uit I? dat de heer de Jong langen tijd zijn beste krachten aan de behartiging der belangen dezer gemeente zal mogen geven en hoopt dat hij er toe zal mede werken de goede toon in de raad te handhaven. De heer de Jong dankt voor deze vriendelijke woorden. Door een zeer tragische gebeurtenis is spr. het raadslidmaatschap ten deel gevallen nl. door het plotseling verscheiden van den heer Tigchelaar. Herinnerend aan de woorden door den voorzitter in de vorige vergadering aan de nagedachtenis van den overledene gewijd, meent spr. dat hij persoonlijk zou t« kort schieten wanneer hij de nagelaten betrekkingen niet Gods rijken troost toebad. Maar het levQn gaat door, open plaatsen moeten ingenomen. Men weet wat men aan spr. heeft, hij is de c.h. beginselen toegedaan en wil gaarne vooruitstrevend* zijn al stelt de nood der tijden hier grenzen. Spr. heeft zich ernstig voorgenomen op doelmatige wijze de belangen -dezer mooie gemeente te behartigen en hoopt daarbij op een goede samenwerking. Al zal er wel eens verschil van instelling blijken, wij weten dat het niet om per sonen maar om gemeentebelangen gaat. Gaarne vertrouwt spr. ook op de mede werking zijner fractiegenooten, de h.h. Lindeman en de Boer, terwijl hij bjj en /vóór alles zijn vertrouwen stelt op God. De Voorz. zegt dat de heer de Jong ongetwijfeld op de medewerking, welke hij van het gemeentebestuur vraagt, kan rekenen. Nadat de notulen van de ver gadering van 19 Dec. j.l. onveranderd zijn goedgekeurd en een ingekomen ver slag van de vereen, huishoudschool te Sneek over 1945 -oor kennisgeving is aangenomen, wordt tot lid van de com missie voor de strafverordeningen be noemd de heer de Jong met 15 st., de heer de Boer had 1 st. Tot lid der com missie voor de opennare werken wordt eveneens de heer de Jong benoemd met 15 st., de heer de Boer had 1 st. Voor de benoeming van een lid in de commissie voor georganiseerd overleg verwierven bij eerste stemming de h.h. de Jong 7, v. d. Molen 4, Lindeman 3 en Koolmoes 2 st. Bij de 2e vrije stemming kreeg de heer de Jong 8, de heer v. d. Molen 7 en de heer Lindeman 1 st. Bij dè herstem- t ming tusschen de h.h. de Jong en v. d. Molen, werd eerstgenoemde met 9 st. gekozen, de heer v. d. Molen had 7 st. Tot tijd, leeraar in teekenen aan het gymnasium werd met alg. (16) st. be noemd de heer van Hoogdalem. In ons vorig nr. hebben we reeds medegedeeld dat alle voorstellen van B. en W. in dit blad eerder gepubliceerd zonder stem ming werden aangenomen. We staan thans alleen nog stil bij die punten waarbij eenige discussie was. Bij het voorstel van B. en W. betreffende vast stelling der in art. 55ter le lid der l.o. wet 1920 bedoelde bedragen voor de openbare scholen, zegt de heer Blok dat hem uit de stukken bleek dat de be taalde som voor brandassurantie voor deze scholen zoo laag was, dat het ver moeden bij he<n werd gewekt dat deze gebouwen niet hoog genoeg verzekerd zijn in dezen trjd, nu het normaal is dat men voor driemaal de vroegere waarde verzekert. De V o o r z. antwoordt dat de verzekerde waarde der openbare scholen al viermaal aangepast is bij de stijging der bouwkosten, het laatst nog pas eeni ge maanden geleden, en dat men inder daad op driemaal de oude waarde aan houdt. De heer Groeneveld zegt dat Bezoldiging gemeentepersoneel. De Voorz. zegt dat B. en W. het niet onbegrijpelijk geacht zouden hebben ils het de aandacht der leden had ge trokken, dat terwijl in de pers reeds herha^ldelijk berichten over verande ring der salarissen van het gemeente personeel verschenen en meenten in Friesland zijn die deze kwestie hebben behandeld, er op deze agenda geen punt daaromtrent voorkwam. Dit feit en omdat er eenige ongerustheid onder het personeel ten opzichte van. deze materie heerscht, heeft B. en W. aanleiding gegeven hier eenige mededeelingen te doen. De tijd ontbrak nu daarover een nota in te die ren, ook omdat deac zaak vrij ingewik keld is geworden. In. een voorstel voor de volgende vergadering hopen B. en W. achter een uiteenzetting te geven. Nadat spr. even aangeroerd heeft hoe de toe stand vóór den oorlog was, zeide hij dat aa den oorlog een nieuwe regeling van het rijk kwam, waarbij het personeel een vaste toelage van 15 kreeg, en een tijdelijke van 10 voor gehuwden eri 5 voor ongehuwden, totaal dus voor gehuwden 25 Daarnaast werd een minimumloon op bepaalde leeftijd inge voerd, terwjjl als overbruggingsuitkee- -ing gehuwden 240.—, ongehuwden f 120.ontvingen. Op deze wijze was schter naar hef oordeel der regeering aog geen aanpassing aan het prijspeil verkregen en toen is er een regeling tot -tand gekomen, waarbij de tijdelijke toe- 'agen omgezet werden in een vaste, ook net het oog op de pensioengrondslag, terwijl tenslotte nog een verhooging van 10 werd toegepast. Tot zoover de be richten der dagbladpers. Op 10 Dec. 1946 oefende de minister van Binn. Zaken in een brief aandrang om dezelfde rege ring voor het gemeentepersoneel in te 'voeren, maar met de voorwaarde dat het loonpeil niet mocht stijgen boven het rijkspeil en voor de werklieden ook het particuliere loonpeil niet mocht over schrijden. Eenige soepelheid zou echter worden toegepast en eventueel een tus schenweg gezocht. Men wilde voorts van het toelagestelsel af en wilde deze incor- ooreeren in de salarisschaal. Uiteraard 'ou eenige tijd moeten verloopen voor dit in geheel den lande kon worden ge regeld en dus kon van 1 Oct. 1946 af als overgangsmaatregel 10 toeslag gegeven worden, om later een definitieve regeling te maken, „maar denk er om”, aldus de régeering, „dat die 10 toe slag niet wordt gegeven als dit teq^. andere wagen, die van de andere kant kwam. De remmen werden krachtig aangetrokken en de banden gierden even over het plaveisel. Dan zette de chauffeur er weer vaart achteiIn de stad brandden de straat lantaarns en daardoor kon Ernst Ver hagen ontdekken, dat zij allerlei merkwaardig omwegen maakten. De rit ging over de Groesbeekseweg, dan door een paar zijstraten naar de St. Annastraat, vervolgens naar de Graafseweg en daar sloeg de chauf feur de richting Grave in. Dat leek er op, dat hij niet van plan was, hen in de binnenstad te brengen, maar tot zijn verbazing bemerkte de advocaat daarna, dat hy hen naar Hees bracht. Toen ging het weer in de richting van Nijmegen en nadat zij onder de Hezel- poort door waren gekomen, stopte de wagen voor een garage aan de Koren beurs, beneden aan de Hezelstraat. Het portier werd geopend en ’hij stap ten uit. Meteen trad een man op hen toe, die zij in. de duisternis niet eens herkenden. „Goedenavond heren”, zei inspec teur Broekman. „U bent een beetje omgereden, omdat ik het veiliger vond, eventuele pogingen om Uw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1