r I’S IS >o Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST irs Martinishow te Sneek rs Raadsel in 50 Nijmegen 1947 DINSDAG 4 FEBRUARI 2e JAARGANG No. 10 FEU I L L ET O N worar vervolgd. ES k en C. SMIT SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK 'P- ia- 51 n 5 Wordt vervolgd. cnarncu, DIERENBESCHERMING. Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan In de Gouden Leeuw. iven •EN Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Iel. 3005 OUDEGA (W.) 27 Jan. Hedenmiddag hield de ijsclub „De Brekken” een hard rijderij van paren met slede. 16 deelne mers. De uitslag was als volgt le pr. B. Nijdam en T. Ozinga; 2e pr. Joh. Wa- linga en B. Valkema; 3e pr. Sj. Abma en A. Th. Jagersma; 4e pr. W. Bakker en Ine Martens. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. OUDEGA (W.) 29 Jan. Hedenmiddag hield de ijsclub „de Brekken” een hard rijderij. Aantal deelnemers 19. Uitslag le pr. F. Reitsma; 2e pr. B. Nijdam; 3e pr. W. W. Valkema. oor n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ven EN rO< id. >4 Ifl. tf- Jen id~ van Morgenavond komt men samen Voor een zilveren bestaan: Laten wij als dierenvrienden Naar de dierenwereld gaan Ook een dier verlangt Uw liefde, Ook een dier vraagt „naastenzin” 't Is bij dieren als bij menschen Sinds het Paradijs-begin. (Nadruk verboden) PHILIA. i V Morgenavond komt men samen Voor een zilveren bestaan: Alle soorten dieren kijken Alle soorten menschen aan Menschen kunnen voor de menschen Slecht en kwaad en lastig zjjn, Menschen móéten voor de dieren Liefde koest’ren in hun brein Door die liefde voor de dieren Komt misschien iets schoons tot stand: Via dieren reiken menschen Eens de menschen nog de hand. meer naar achteren rond een schouw enige luxueuse leunstoelen prijkten. Bovendien stonden tegen de zijmuren aan weerskanten twee sofa’s, waarop zware Oosterse kussens lagen. De ka mer werd verlicht door twee kronen, een boven de tafel en een meer naar achteren. Aan de wanden, die van een fraaie betimmering waren voorzien, hingen enige goede schilderstukken, terwijl de achterwand, ter weerszij den van de schouw, werd ingenomen door een goed gevulde boekenkast. „Wel heb ik ooit Hier is het wel uit te houden, als de grond je te warm onder de voeten wordt riep de in specteur. Inderdaad, maar van een bewoner viel niets te ontdekken. Een staande asbak bevatte de restanten van een paai' cigaretten, die reeds enige tijd van te voren moesten zijn opgerookt. „Dan gaan we eens verder kijken”, besloot de inspecteur. Zij gingen naar de deur, waarop een C stond. „Het zou me weinig verbazen, als we hier een keuken vonden”, merkte Verhagen op. „Waarom denkt U dat?” vroeg in specteur Broekman. „Ik denk, dat C niets anders dan cuisine betekent, zoals de S voor sa- uitermate goed geschetst, al is ook de dramatiek in de vierde acte, de stervens- scène, te lang. Het spel was uitstekend en als we enkele der spelers mogen noemen, dan zijn het wel Kapelaan Vermeulen, (Wil lem Goossens), Annie (Cilly Bach), Pas toor Niemans (Bram Boulé), moeder Reynders (Roosje Kohier) en Karei (Frans Evrard), die het stuk tot bijna werkelijkheid wisten op te voeren. Het heeft de in spanning luisterende toehoorders een beeld uit het verleden gebracht van datgene, wat rpen maar al te graag tot dg afgedane zaken wil re kenen, maar dat ons steeds als een spie gel moet worden voorgehouden. Dat is een van de groote verdiensten van dit stuk. S. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Sneek en IJlst. 1 Febr. j.l. vergaderde het Bestuur dezer vereeniging. Alhoewel het vorige jaar de contributies werden verhoogd na eèn tekort over 1945, heeft 1946 weer een aanmerkelijk tekort opgeleverd ƒ5000.Dit werd veroorzaakt door vermeerdering van het aantal zieken huisopnamen met 41 en een zeer bedui de stijging van de bijkomende kosten. Daarom zag het bestuur zich genood zaakt over 1946 den leden een extra heffing, zgn. omslag, op te leggen, groot (4 deel van de bijgedragen contributie over dat jaar. Tijdens het bestaan der vereeniging is nog nooit een omslag voorgekomen. Bij de meeste vereenigin- gen in Friesland is dat geregeld wèl het geval. Het Bestuur is van meening dat een vereeniging als deze in onze stad voorschijn en. probeerde die. Even bleef het zonder resultaat, maar toen hij wat wrikte, pakte de loper ineens en met een lichte tik sprong een slot open, terwijl meteen een gedeelte van de muur wat naar achteren ging. Zij bemerkten dat een deur open was ge gaan. en inspecteur Broekman bedacht zich geen seconde. Zij kwamen in een duistere ruimte, waar de zaklantaarns goede diensten konden bewijzen. Het was een kil ver trek met grauwe muren ea geen spoor van een voorwerp. Maar in de achter wand was een houten deur. Inspecteur Broekman legde zijn hand op de klink en drukte die neer. De deur ging open en hij trad, gevolgd door de beide an deren, een gang binnen. In de andere wand van die gang zagen zij een drie tal nieuwe deuren. „Kijk eens aan, dat is een complete ondergrondse behuizing”, merkte de Nijmeegse inspecteur op. „Dit is alle maal uitgegraven onder het Stevens-^ kerkhof. En daarvan hebben wjj nooit iets geweten Zij stonden even naar de drie deu ren te kijken. Het was hier doodstil, maar plotseling schrokken zij van een vreemd geluid. Het was, of in een van de kamers, die zich achter de deuren moesten bevinden, een mens een diepe linge vergadering besloten om een ge combineerde sportclub op te richten, die de naam zal dragen „O.S.V.”, met als onderafdeelmgen: Gymnastiekclub „Vlug en Lenig”; Korfbalclub „Voorwaarts”; Voetbalclub „Zwaluwen”. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld Th. Dijkstra, voorz.; K. Hibma, 2e voorz.; A. v. d. Wensch, seer.; mej. A. Hemstra, 2e secretaresse; Th. v. Zanten, penning meester; A. Oosterhof, jeugdleider; mej. G. v. Zanten, jeugdleidster. OOSTHEM, 29 Januari 1947. De Chr. Jongelingsver. „Andreas” hield heden avond haar jaarverg. in de Chr. school. Na gemeenschappelijk gezang opende de voorz., dhr. H. P. Wiersma met gebed en richtte een welkomstwoord tot de be gunstigers, die talrijk aanwezig waren. Door leden van de vereen, werden zeer leerzame inleidingen gehouden over Matth. 19, „De Rijke Jongeling”, over de „Jehova’s Getuigen” en „Indonesië”. Ter afwisseling werd er nog een ernstige en luimige voordracht gehouden. Ook door de Meisjesver. werd een stukje op gevoerd getiteld „Onder Moeders Crino line”, benevens eenige zangnummers. Uit het overzicht dat de secretaris IJ. Bos ma over het afgeloopen jaar gaf bleek dat de ver. in ledental gedaald was ten gevolge van mil. dienstplicht, studie enz. Hij gaf ook een verslag van het reisje dat de ver. 27 Aug. ’46 naar Terschel ling gemaakt had. Nadat de afgevaar digden van de naburige jongens- en meisjesvereen. nog het woord gevoerd hadden werd een korte pauze gehouden. Hierna vond de opvoering plaats van een stuk getiteld „In woekeraars hand”. Dit stuk dat door eigen leden opgevoerd werd, viel zeer in de smaak van de aan wezigen. Al met al een zeer geslaagde avond; het was reeds na middernacht toen de voorzitter deze feestavond met gebed sloot. Wat gebeurt er in de Geref. Kerken Woensdag sprak in de Doopsgez. kerk alhier Prof. B. Holwerda, over „Wat ge beurt er in de Geref. kerken?” Spr. be gon met te zeggen dat het beleggen van deze vergadering de bedoeling had om voorlichting te geven, omdat velen niet weten waarom het gaat in het kerkelijk conflict. Reeds voor de samensmelting der beide groepen van Afscheiding en Doleantie was er verschil ten opzichte van dogmatische en kerkrechtelijke aard. Ondanks deze verschillen kwam men in 1892 byeen op de grondslag der 3 For mulieren. Hoewel toen nog niet geheel de vrede heerschte tusschen die voorma lige groepen kwam men in 1905 tot een pacificatie. Sindsdien groeiden de Geref. kerken en hun invloed in het volksleven was van groote beteekenis. Door de Sy node van 1936 werd echter een commis sie benoemd, die tot taak had een rap port samen te stellen betreffende kette rijen en leergeschillen die er zouden zjjn. Prof. Schilder heeft toen bezwaar ge maakt omdat van geen enkele Merk of classis een klacht was binnengekomen betreffende een predikant, die zich aan deze dingen schuldig maakte. Op de agenda van de Synode van 1939 kwamen inderdaad eenige punten voor betreffen de leergeschillen. Tijdens de zitting van deze Synode brak de oorlog uit. Met het oog hierop werd door tal van kerkera- den, classes en gemeenteleden aan de Synode verzocht deze punten van de agenda af te voeren en deze zaken te be handelen na den oorlog. De Synode heeft dit niet gedaan en kwam in 1942 met een verklaring ten opzichte van het Ver bond. Daarin werd niet de belofte Gods in het Verbond de grondslag doch de veronderstelde wedergeboorte. Niet al leen dat deze uitspraak door de Synode werd gedaan doch ook werd deze ver klaring bindende kracht gegeven. Met name de candidaten werden gebonden aan deze uitspraak. Prof. Schilder heeft de Synode verzocht de binding op te schorten tot na den oorlog, doch dit werd afgewezen. Toen heeft Prof. Schil der een schrijven gericht aan al de ker- keraden, welk advies hij had gegeven en verzocht de kerken op de volgende Synode hun bezwaren tegen deze verkla ring kenbaar te maken. Daarop is Prof. Schilder geschorst en afgezet, hoewel hy ■Afscheid van een belastingambtenaar. Er zullen vele belastingplichtigen de belastingwereld vermijdt graag de wat rauwe directheid van dit woord door te spreken van „contribuabelen” zooals de medische wereld een doodge wone overledene een „gesuccumbeerde” pleegt te noemen we zeiden dan er zullen vele belastingplichtigen zjjn, wien het kopje bovey dit artikeltje maar ma tig aantrekt. Als er had gestaan „af scheid van den belastingambtenaar”,zou het hun welkomer zijn geweest. Maar de werkelijkheid blijft nu eenmaal altijd be neden het ideaal, zoo ook in dit geval. Er ging maar één belasting-ambtenaar heen. Maar dan ook een, voor de huldi ging van wiens verdiensten we hier gaarne plaats inruimen, temeer omdat hij ook bjj laten we dat woord nu ook maar eens gebruiken de contribuabe len groote waardeering om zijn tact ge niet. Het betreft hier nl. den heer J. Buma, ontvanger der directe belastin gen, toegevoegd aan de inspectie alhier, die den dag van zijn 65sten verjaardag j.l. Vrijdag na meer dan 47-jari- gen dienst, pensioengerechtigd de Admi nistratie verliet en in de hal van Amici- tia, vergezeld van echtgenoote en zoon, een afscheidsplechtigheid onderging. De heer M. A. W i s s e 11 n k, hoofd der inspectie Sneek gaf als eerste in het keurig met bloemen versierde zaaltje geheel bezet met belastingpersoneel van hier en elders en een aantal andere be langstellenden uiting aan hetgeen thans in alle aanwezigen omgaat. In Dec. 189S als jong broekje te Bolsward zijn loop baan aangevangen, heeft de heer Buma in zijn carrière het hoogste bereikt wat hij kon bereiken; na op diverse andere plaatsen werkzaam geweest te zijn, was hij van 1 Sept. 1921 tot 1 Aug. 1932 ont vanger te Mantgum, daarna by het aanslagregelend apparaat te Sneek. Dat zijn hard werken, zijn toegewijde plichts- tot driemaal verzocht heeft een samen- spreking met de Synode. Had men gedacht dat de appèl-Synode van 1946 Je zaak geheel zou herzien, het is geheel anders geschied. Deze Sy node kwam met een geheel nieuwe ver klaring, die veel „duidelijker” moest zijn dan die van 1942, hoewel de leden van deze Synode nu verschillend oordeelen over de beteekenis van deze verklaring. Er heeft geen revisie van afzetting en schorsing plaats gehad. Dit had men toch kunnen verwachten, want er was nu een nieuwe verklaring. Ook deze Sy node liet alles in de mist. Het recht is ver te zoeken in de Geref. kerken. Het oordeel des Heeren komt over deze ker ken, tenzij zy inzien dat de weg die nu bewandeld wordt, geheel verkeerd is. We behooren by elkaar. Daarvoor hebben we te werken en te bidden. Een samenspre- king moet plaats hebben, doch openbaar opdat de leden der kerk weten wast er gebeurt. Op deze rede volgden een groot aantal vragen, die uitvoerig door den spreker werden beantwoord. Oratorium „Paulus”. Vrijdagavond gaf de Chr. Oratorium- vereniging te Sneek in het Gebouw voor Chr. Belangen een uitvoering van het oratorium „Paulus” van Felix Mendels sohnBartholdy. Het is niet verwonder lijk, dat juist de in zijn jonge jaren reeds tot het christendom overgegane jood Mendelssohn zich aangetrokken voelde tot den apostel Paulus, die door de Joden verstoten, zijn zendingswerk onder de heidenen verrichtte. Onwillekeurig moest de vergelijking met zijn eigen leven zich aan hem opdringen. De „Paulus” is ove rigens niet het beste werk van dezen jong gestorven componist. Het geheel moet zelfs middelmatig genoemd wor den. Alleen de meer dramatische- koren van het tweede deel, waar de componist zich kennelijk beter in zijn element voelt als eerste grote romanticus, zijn waar lijk groots. Verder blijft alles te „week” voor het karakter van het onderwerp. Ook de uitvoering kwam in het alge meen niet boven het middelmatige uit. De oorzaak van dit laatste moet voor een deel bij de leiding gezocht worden. Een dergelijk werk moet door den steeds weer inspireerenden en verbindenden dirigent gedragen worden. Mogelyk on voldoende repetitie in het samenspel van Permanente samenwerking tusschen de Musea en de Oudheidkamers in Friesland. Vrijdagmiddag werd in het Princesse- hof te Leeuwarden een byeenkomst ge houden van bestuursleden en conserva tors der Friesche Musea en Oudheid kamers, in welke bijeenkomst de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, Rijksadviseur voor de Musea, na een inleidend woord van Dr. A. Wassenbergh, directeur van het Friesch Museum, een inleiding hield over de verhouding van het Friesch Mu seum ten opzichte van die in de provin cie, en over de taak welke het museum in de huidige samenleving te vervullen heeft. De heer Scheurleer bepleitte hier in een permanente samenwerking tus schen de Friesche Musea en Oudheidka mers om op die wijze, door uitwisseling van gedachten, het uitleenen, ruilen, koopen en verkoopen van oudheidkun dige voorwerpen en afbakening van het rayon waarin ieder werkzaam zal zijn, de algemeene museumbelangen in onze provincie zoo goed mogelyk te beharti gen. Verder stond hij uitvoerig stil by de positie van het Friesch Museum, dat ris centraal lichaam de geheele Friesche cultuur moet omvatten, en bij die van de Oudheidkamers óf Streekmusea, die zich meer moeten specialiseeren op voor werpen uit hun eigen streek of rayon afkomstig. Alle aanwezigen stemden unaniem net de voorgestelde samenwerking in, maar dr. Wassenbergh kon direct nog geen mededeeling doen of het Friesch Museum ook zal meewerken, maar her innerde aan de onlangs door het bestuur van het Fr. Museum afgelegde verkla- -ing dat het bereid is tot samenwerking voorzoover de belangen van het Fr. Mu seum daardoor niet worden geschaad. Nadat besloten was tot samenwerking over te gaan, werden voor onderstaande Musea en Oudheidkamers de volgende ■ayons vastgesteld: Wolvega: West- en Oost Stellingwerf m eventueel de gemeente Lemmer. Heerenveen: Heerenveen, Haskerland, Opsterland en Utingeradeel. Drachten: Smallingerland en eventu eel Tietjerksteradeel. Dokkum: Dokkum, Oost- en West Dongeradeel, Ferwerderadeel en Dantu- nadeel. Franeker: Franeker, Franekeradeel en eventueel Het Bildt. Bolsward: Bolsward. Wonseradeel en VVorkum. Sneek: Sneek, Wijmbritseradeel, Do- liawerstal, Baarderadeel en Hennaar- leradeel. Harlingen, Hindeloopen en IJlst wer ken alleen in hun eigen gemeente, wat eventueel ook het geval zal zijn met de in oprichting zijnde Oudheidkamers van West-Terschelling en Ameland. Er werd een contact-commissie sa mengesteld; bestaande uit de heeren J. D. Kamminga, Dokkum, voorzitter; H. Halbertsma, Groningen (Sneek) secre taris; A. M. Sustring, Leeuwarden en een nader aan te wijzen lid uit Heeren veen. De bestuursleden der Musea en Oud heidkamers zullen op geregelde ty'den bijeenkomsten houden. Tenslotte gaf de heer Lunsingh Scheurleer aan de hand van lichtbeelden nog een zeer interessante uiteenzetting over de inrichting en opstelling van de kleinere musea, mede in verband met hetgeen hij tydens zijn onlangs gehouden studiereis door Amerika heeft gezien. Op initiatief en' onder auspiciën van de Vereeniging van Sneeker Zakenlieden zal van 21 tot en met 26 April a.s. een groote tentoonstelling worden gehou den, die de naam „Martini-show” zal dra gen. De terreinen, waarop de tentoon stelling zal worden gehouden, bevinden zich nl. in de omtrek van de eeuwenoude Martinikerk, die dit stadsdeel beheerscht en daardoor de organisatoren tot de naam „Martinishow” inspireerde. Op het Martiniplein zal een houten tentoonstel lingsgebouw verryzen met een expositie- oppervlakte van 1200 M2, waarvan reeds meer dan de helft verhuurd is. Met ver schillende groote zaken worden echter nog onderhandelingen gevoerd, zoodat deze ruimte vrij zeker niet voldoende zal zijn en er waarschijnlijk nog enkele tenten bijgeplaatst zullen moeten worden. Op deze tentoonstelling zullen industrie, landbouw en veeteelt vertegenwoordigd ijn, waarbij het accent zal vallen op de jedrijven in Sneek en in Frieslands Zuid westhoek. Voorts zal er, waar Sneek een centrum is van watersport, ook een af- deeling watersport aan verbonden wor den en voorts bestaat het plan om de w landbouwwerktuigen een afzonderlijke plaats te geven. Tijdens de tentoonstel- ’ingsweek zal waarschijnlijk ook een ;roote stierenkeuring en een keuring .’an enkele andere soorten vee gehouden worden en eveneens staat een Paarden- sportdag op het programma. Bovendien zal in dezelfde week in Sneek ook nog een internationale pluimvee- en konij nententoonstelling gehouden worden, waarvoor ook op veel belangstelling ge rekend wordt. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door _de Pluimvee- en Konynenver. „Sneek en omstr.” Het bestuur wordt bijgestaan door negen sub-comité’s, en verschillende autoritei ten zijn reeds uitgenoodigd om zitting te nemen in het eere-comité. Ion staat”, antwoordde de advocaat. „Misschien is dit verblijf oorspron kelijk voor een Fransman ingericht”. Hij had gelijk. De C gaf toegang tot een kleine, maar kraakzindelijke keu ken, die, voor zover de mannen kon den oordelen, vrijwel volledig was in gericht. De keuken was heel wat kleiner dan de salon, zodat het hun weinig verwonderde, in de achterwand een deur te vinden, die toegang gaf tot een nieuw vertrek. „Niets kan mij meer verbazen”, bromde Broekman, toen zij achter de keuken een badkamertje vonden, voorzien van een ingebouwd bad en een douchecel, terwijl vloer, wanden en plafond met witte tegels waren be dekt, op een grote spiegel in de ach termuur na. Een paar witte stoelen en een tafeltje vormden hier het meu bilair. Van eventuele bewoners ont dekten zij ook geen spoor. „Dan blijft de P-kamer over”, con cludeerde de inspecteur. „Maar hebt U enig idee, wat die letter betekent?” Ernst Verhagen schudde het hoofd. „Ik zou me niet hebben verwonderd over een letterteken, dat een slaap vertrek zou aanduiden, maar dit weet ik niet”. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 betrachting door de Administratie wer den gewaardeerd en hem tot het hoogste punt van deze carrière voerden zal van daag een gevoelen van voldoening bij hem opwekken. Van weemoed echtei ook, omdat voor hem arbeid was een levensopdracht, door zijn geheele per soonlijkheid heen geweven. Daarom zyn wy er trotsch op allen buiten het vak te kunnen wijzen op dezen onkreukbaren ambtenaar, wiens werken dienen was. Daarmee heeft hij den staat een dienst bewezen, de contribuabelen, die hij steeds met tact tegemoet trad, maar ook de ambtenarenstand, want hij verper soonlijke den ambtenaar, zooals. hij moet zijn. Naast een goed ambtenaar verliezen wjj in hem ook een trouw mede werker, eerlijk, oprecht trad hy de col lega’s tegemoet, en hij vertegenwoor digde hier de traditie omdat hij door langjarigen dienst een rijpe ervaring en levenswijsheid verwierf waarin de heele inspectie meedeelde. Ook spr.’s voorgan gers dragen zooals uit hun brieven blijkt den heer Buma dezelfde gevoelens toe als spr. Zich richtend tot mevr. Buma zeide spr. dat als een ambtenaar een slechte vrouw heeft, het voor hem zeer moeilijk is een goed ambtenaar te zijn, wanneer uw echtgenoot dan zoo’n uit stekend ambtenaar was dan weten wij dat u thuis de omstandigheden gescha pen hebt die hem in staat stelden dat te djn. Tot den heer Buma zegt spr. ten slotte dat deze er van overtuigd kan zijn dat zijn naam bij het vak en bij allen persoonlijk in herinnering zal blijven met sen bijzonderén klank, noode zullen wij i missen. Wy nemen afscheid met de welgemeende wensch dat u nog vele ja ren in goede gezondheid temidden van uw gezin van uw fust naoogt genieten. Namens hoofdambtenaren en personeel biedt spr. den heer Buma een schilderij van het penseel van onzen stadgenoot de Vries aan, voorstellende een gezicht op koor, solisten en orkest en een ietwat koud-muzikalê directie, waren de «feilen van den heer Beintema. Hieruit vallen enige fouten in de weergave te verkla ren. Het optreden b.v. van de overigens verdienstelijk zingende Tonny v. d. Gar den, die de wegens ziekte verhinderde Mea Naberman verving, kwam door de slechte samenwerking met het orkest niet tot zyn recht. Van de overige so listen moet vooral' de bariton Kees Dee- nik genoemd worden. Zijn prachtig stem geluid heeft ons veel doen genieten, zo wel in de recitatieven als in de Paulus- aria’s. Hét koor, waarin jammer genoeg de mannen-stemmen te zwak bezet zijn, liet zich van zjjn goede zijde kennen. Alleen^ enkele moeiljjke gedeelten, zoals net* „Weg, weg mit ihm” en „Steinigt ihn”, waren kennelijk te zwaar. Het begeleidende orkest, de kern van de L.O.F., aangevuld met enige Sneker strjjkers, had geen gemakkelijke taak. En in samenspel èn in spelkwaliteit, met name by de blazers, kwam het evenmin boven het middelmatige uit. Toch bleef nog genoeg waardevols over. De 'genoemde hoogtepunten by so listen en koor zorgden daarvoor. De grote belangstelling van het publiek, de zaal was flink bezet vormde het bewijs van dankbaarheid jegens de Chr. Oratorium Ver., die met zoveel moeite en zorg de uitvoering van een dergelijk werk ook in onze stad mogelyk gemaakt heeft. H. B. 28 Hiel’ was verder niets te vinden dan een paar correspondentie-mappen van de firma Simons, een klein expeditie bedrijf, waaraan het pakhuis toebe hoorde, evenals waarschijnlijk de rachtauto. De andere deur bracht hen op een ortaaltje van geringe oppervlakte en daarachter zagen zjj een houten trap, die naar een kelder leidde. Inspecteur Broekman, Ernst Ver hagen en een rechercheur gingen de trap af en kwamen terecht in een kleine kelder, die niets liet zien dan vier stenen muren, die eens gewit wa ren geweest, maar nu grauw zagen van spinrag en vuil. Een zwakke electrische lamp hing aan de zolde ring, waardoor de kelder spaarzaam werd verlicht. „Nou”, bromde inspecteur Broek man, „veel valt hier niet te zien”. Mr. Ernst Verhagen was langs de muren gelopen. Hjj had een zaklan taarn in de hand en daarmee ver lichtte hjj de vloer. „Eigenaardig, dat ik hier voet stappen ontdek, die naar deze muur Mantgum, waar de scheidende ambte naar zoo gelukkige jaren doorbracht; het cadeau ging vergezeld van een al bum met handteekeningen der schen kers, terwijl .spr. mevr. Buma bloemen aanbood. Een groot aantal sprekers volgde. De heer Wouters namens de groep middelbare aanslagregelende amb tenaren ter inspectie Sneek, die de pret tige en collegiale omgang met den heer Buma en diens gulheid met raad en daad in herinnering bracht, de heer Jonker commies-secretaris ter inspectie namens de administratieve groep dier inspectie, de ontvanger van het kantoor Sneek de heer Wiegersma mede namens zjjn ambtenaren, de heer de Jong, chef- dienstgeleider post Sneek namens de ac tieve dienst, die ook even het speurtalent van den heer Buma roemde; de heer D ij k s t r a, die ook optrad als ceremo niemeester, sprak een persoonlijk woord, de heer Stoelwinder voor de Re cherche- en Contröledienst, mr. T h e ra men thans hoofd der inspectie Veen- dam, de heer W. Schuil commies controleur ter inspectie Leeuwarden 2e afd. die er o.a. op wees dat de heer Bu ma het woord humaniteit in zijn vaandel heeft geschreven en dat beginsel zijn leven heeft geleid, de heer van der W a 1 commies-controleur inspectie Leeuwarden le afd., de heer van der Veen namens de belastingconsulenten, de heer B. Groeneveld en de heer W e 1 f i n g. Zy allen spraken woorden van lof over zijn optreden als ambte naar, van waardeering voor zijn vriend schappelijke omgang. Het slotwoord was aan den scheidenden ambtenaar, den heer Buma, die, geroerd iederen spreker beantwoordde en dankte voor het prach tige schilderstuk en de geschonken bloe men. Wij mogen niet onvermeld laten de voortreffelijke regeling van deze af scheidsplechtigheid. meer leden behoort te tellen dan nu het geval is. Hoe meer leden hoe voordeeli- ger voor hen allen. Ook wordt aange raden van de bij verzekering voor 2e en le klasse gebruik te maken. In vergelij king met 1945 steeg het aantal gevallen van 143 tot 186, het aantal verpleegda- gen van 2603 tot 3181, het bedrag der uitgaven van 17.700 tot 25.300 en daalde het aantal leden van 2598 op 2454, dat der verzekerden van 5231 op 4978 en het gemiddeld aantal verpleeg- dagen van 18,2 tot 17,1. Bedroegen in 1945 de gemiddelde kosten per verpleeg de resp. in klasse III, II, I 92.74, ƒ111.—, ƒ130.61, in 1946 waren die 103.10, 126.66, 161.80. Geslaagd, '»oor het praktijk-diploma boekhouden Associatie-examen 1) de heeren J. Postmus, SneekA. de Jong Jr., Langweer; J. Vening, Leeuwarden; R. Visser, Huizum. -Op het op 1 Februari te Sneek ge houden examen van het Centraal Bureau voor Stenografie en Machineschrijver. „W. A. Groote”, slaagden de volgende candidaten, Stenografie de dames IJ. Bosma te Balk; R. Minkema (met lof) en I. v. d. Veen te IJlst; C. v. d. Werl (met lof), T. Langeraap, M. v. d. Meu- len, M. de Haan en T. de Wacht, aller, te Sneek. Machineschrijven (blindschrjj- ven), de dames C. Hoekstra te IJlst; A Hemstra, Njjezijl; R. Visser te Lemmer; S. Meijer, J. Beetsma, I. Siemonsma er. P. M. Tutert, allen te Sneek; de heerer H. Boonstra en J. de Vries te Lemmer; S. Hottinga, H. Muizelaar, J. G. ter Borg en H. Dethmers, allen te Sneek. Willem Goossens Volkstooneel. „En vergeef ons onze schulden Willem Goossens Volkstooneel heeft zjjn vele bezoekers j.l. Donderdagavond in Amicitia, met dit spel teruggevoerd naar de benauwende tjjden, die achter ons liggen en het moet gezegd, de spe lers hebben niet gefaald in hun taak: het auditorium nogmaals terug te voe ren, vast te houden en te boeien. Levendig komen de beelden terug uit dien tijd, in het illegale werk met kape laan Vermeulen als de centrale figuur,, met den bezorgden pastoor Niemans, met den verrader Karei en zijn verloofde de koerierster Annie. De intrige en de dramatische handeling in het stuk zijn Zucht had geslaakt „Brinkman, jjj blijft hier op post, zodat er niemand dopr deze deur kan verdwijnen”, beval inspecteur Broek man op gedempte toon. V De rechercheur knikte en trok een revolver uit zjjn jaszak. Ernst Verha gen had in de gang nog eens rond gekeken en nu zag hij een lichtscha kelaar. Hij stapte er op af, draaide het knopje om en meteen straalde van het plafond een helder licht uit drie sterke lampen. Zij ontdekten nu, dat de gang geenszins zo verwaarloosd was als de kelder. De wanden waren bekleed met hout, dat keurig in de verf zat. De vloer was bedekt met linoleum en het plafond bestond uit bruin geschilderde gladde steen. De drie deuren droegen letters. Recht vooi’ hen stond op de deur een grote witte S, links een witte C en rechts een witte P. Inspecteur Broekman stapte naar de deur recht vooruit en opende haai. Hjj uitte een zonderling geluid, dat van zijn verbazing bljjk gaf. De kamer die met S was aan geduid, was een soort pijpenla. Maar die pijpenla was schitterend gemeubi leerd. De vloer was bedekt door een kostbaar Perzisch tapjjt. In het voor ste deel van de kamer stond een vier kante tafel met vier stoelen, terwijl lopen”, kondigde hij aan. „Er is toch geen deur te zien. Wat kan men er mee voor hebben, naar deze muur te gaan en dan terug?” Inderdaad, op de vuile grond waren de afdrukken van schoenen duidelijk te ontdekken. Het leek wel, of door de kelder van de trap naar de wand een smal pad liep, gevormd door schoenafdrukken, waarvan de punten naar beide kanten wezen. Vlak bij de wand waren, zij nog te zien en toen Verhagen heel nauwkeurig keek, be merkte hij zelfs, dat er een afdruk zo was geplaatst, alsof de neus van een schoen door de muur was gedrongen. Dit was vreemd en alles duidde er op, dat de muur daar niet onwrikbaar moest staan. De inspecteur en de re chercheur bestudeerden de muur met argusogen. Zij speurden naai afdruk ken van handen, die onmiddelljjk op de groezelige oppervlakte zichtbaar zouden moeten zjjn. Er was een plekje, dat vettig glom. Inspecteur Broekman zette daar zijn duim op en begon te duwen. Merkwaardig was het resultaat. Het glimmende plekje gaf een tikje mee en vlak er naast sprong met een klik een stukje muur naar binnen. Daar vertoonde zich heel duideljjk een sleutelgat. De recher cheur haalde dadeljjk een loper te De lente nadert Op 25 Januari schonk een schaap by den veehouder Falkena op Wigledam alhier het leven aan drie lammeren. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Oosthem c.a., Ds. Knier te Bunnik bij Utrechtj OOSTHEM, 31 Januari 1947. Daar er van de zyde der jeugd alhier vele aan vragen waren om een sportvereeniging op te richten, heeft men op een onder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1