I i i I» K Is! nu al Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I ih DINSDfiG JI FEBRUARI 1947 2e JAARGANG No 12 1 I I IT t Sfl «Bi H. s:. st it I «s I SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK en Te Sneek. De toer-tocht. van slag van den secretaris, den heer J. Al- werkt. 2 jaar intern, met aftr. (tot 1 Aug. Ab-prijs 12 50 per half jaa Franco per post 13.75 per half jaar 80 personen gaven zich hierna als lid van de Vereeniging op. Er zal met kracht naar worden gestreefd dit aan tal op te voeren door het vormen van steunpunten in alle plaatsen van de Z.W.hoek. Het lidmaatschap der Ver eeniging bedraagt 2.50. Zoo eenigs- zins mogelijk zal de School 1 Septem ber a.s. worden begonnen. Als voor- loopige bestuursleden werden ten slotte aangewezen de heerenA. L. J. Wijtzes, voorzitter; M. Knol, Jacht havenstraat 17, secretaris; J. Brink, W. Nauta, P. Postma, E. Metz allen te Sneek; D. Humalda te Koudum en H. M. Gerbrandy te Nyland. Ten slotte ging de heer W. Nauta voor in dankgebed, nadat de voorzitter dank had gebracht voor de goede opkomst en aangedrongen had op krachtige steun. DIRECTEUR POSTKANTOOR. Met ingang van 1 Februari 1947 is benoemd tot directeur van het Post kantoor alhier, de heer D. Jorritsma te Middelharnis. Bureau voo Advertenties F^ORiJFHODT GROOTZAND 55 lel 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG: OPPENHUIZEN. Uitslag hardrijderij. De Ijsclub „Rept U” hield een hard rijderij van vrouwen. Ondanks de felle koude waren er 12 van de snelste rijd sters aanwezig. Ie prijs ƒ80.-f- zil veren medaille, leke Nienhuis, Makkin- ga; 2e prijs ƒ50.Coba Hoekstra, Sie- gerswoude; 3e prijs ƒ20.Jantje Bos scha, Wolvega; 4e prijs ƒ10.Albertje Bergsma, Hoornsterzwaag; 5e prijs ƒ5, Trijntje Bouma, Tijnje; 6e prijs ƒ5.—, Akke Bootsma, Oppenhuizen. Na afloop ging men naar café de Jager waar de voorzitter de heer W. de Boer een korte toespraak hield en de prijzen uitdeelde. IJLST, 6 Febr. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ijsclub „de Ulster Schaats” alhier, waren twee groote hardrijderijen, één mannen en één van vrouwen aange- kondigd, respectievelijk op 4 en 6 Febr. Moest de eerste wegens de weersomstandigheden worden uitge steld, die van vrouwen werd heden middag op de Geeuw gehouden. Het aantal deelneemsters bedroeg 12. In de A-rijderij werd de le prjjs 70. behaald door Joke Hoekstra te Sie- gerswoude, de 2e prjjs 50.door In. zaal Kingma is alles gereed om de toer-menschen te controleeren. Een goed verlichte en kwistig met stroo bedekte weg leidt er naar toe. Te 7.14 arriveert de eerste toerrijder, die uit Leeuwarden is gestart en belangstellend informeert of de eerste wedstrijdmenschen ook „ver-voor” zijn, ’n Ander neemt ’t geval weer geheel anders, ’t Is een Oenkerker, die, na verschillende overwegingen tot de slotsom komt, dat het in Sneek wèl te wézen is ’n kop warme koffie, ’n sigaret, hij blijft. Ónder de toerrijders die uit Leeuwarden arriveeren en de tocht voortzetten is ook de Commissaris der Koningin, de heer Linthorst Homan. Uit Sneek zelf starten voor de toertocht te 7 uur 117 personen, 44 er van zullen ’s avonds een zwaar bevochten zege op de elementen blijken behaald te hebben, zij hebben de tocht volbracht, maar de eersten hunner kwam ’s avonds 11 uur, de laatsten te 12.30 binnen Niets dan lof voor de organisatie hier. Ijlst. Te IJlst startten 20 personen voor de tocht. Negen volbrachten haar. RESTAURATIE STERREKUNDIG KABINET. Voor de algeheele restauratie en vol making van het Sterrekundig Kabinet in het Friesch Scheepvaart Museum al hier is tot nu toe 42.50 aan vrijwillige bijdragen binnengekomen, w.o. 10.— van een oud-stadgenoot in Den Haag. In totaal is ƒ450.— noodig, zoodat nog gaarne meerdere bijdragen verwacht worden, die gestort kunnen worden op de rekening van het Friesch Scheep vaart Museum bij Kingma’s Bank al hier. De restaurateur, de heer J. S. Adema te Heeg, zal zijn werk zoo spoe dig mogelijk voortzetten. De heer J. N. Hofmeester, ambte naar bij het kantongerecht alhier, is be noemd tot chef de bureau ter griffie van het kantongerecht te Amsterdam. DE NEGENDE ELFSTEDENTOCHT. Bosman eerste, Schipper tweede Kruisjes nog niet uitgereikt. Het is dan toch nog een feit gewor den; deze barre, maar wat het ijs betreft vreemde winter, heext toch nog een Elf stedentocht gebracht; één die door de deelnemers met licht zal worden ver geten. Men had zich al vertrouwd ge- i maakt met de gedachte aan een moei- zaam trekken aoor het Friesche land, maar dat het zóó bar aou wmden, heb ben velen zich toch met kunnen voor stellen. Vooral het traject Franeker Dokkum, was moordend. En de cijfers van de aantallen van hen, die den wed strijd of de tocht hebben uitgereden, spreken boekdeelen. Om 16.06 uur, dat is 2 uur nadat Bosman zich had laten af- teekenen, waren er zegge en schrijve 38 wedstrijdrijders binnengekomen, van de rond 300, die waren gestart En wat de toertochters betreft, te Leeuwarden ver trokken er ruim 1300. Om 8 uur des avonds was nog slechts een zevental binnen, waarbij zich later nog een 20- tal voegde. Toen wij ons tegen 5 uur naar de startplaats aan den Sneeker- trekweg begaven stond er reeds een vrij sterke Noord-Ooster, die overdag nog in kracht zou toenemen; het vroor 13 gra den, maar gelukkig bracht eenige uren later de zon wat verademing. Nadat het startsein was gegeven, renden de man nen vol moed naar de Schenkenschans en al spoedig waren allen in den maan- helderen nacht verdwenen. Even later kwamen bij drommen de tochtrijders op zetten en ook die zetten vol goeden moed koers naar de stad van de Water poort. Aanvankelijk spraken de berich ten van een aan den kop liggen van den bekenden Lou Geveke van Leeuwarden, maar al spoedig bleek, dat het duo Bos manSchipper alles op alles zette. Wij hebben hen onderweg enkele malen ge zien en hun rijden dwong ieders bewon dering af. Maar nog meer respect dwong de jonge Nauta van Wartena, die op z’n eentje het lange traject reed en slechts met enkele minuten achterstand op het leidende koppel aankwam. Te Dokkum, waar we om 3.16 uur Bosman en Schippers, hoewel zeer vermoeid za gen binnenrijden, was de wedstrijd prac- tisch beslist. En zoo kwam het ook. Te gelijk kwamen ze in Leeuwarden aan, waar bij de Noorderbrug Schippers kwam te vallen en zoo zijn partner ge legenheid gaf een sprint te nemen. De tijden van aankomst waren J. Bosman Breukelen 16.05 en K. Schipper Steen- wijkerwold 16.05.15. Jeen Nauta van Wartena noteerde een tijd van 16.15. Hij werd gevolgd door het tweetal J. Wijnia van Edens en J. v. d. Hoorn te Ter Aar, die om 16.21 hun kaart lieten afteeke- nen. Voor dat er 2 uur verstreken waren na de aankomst van Bosman, hadden zich in totaal 38 rijders gemeld, onder wie Geveke, Adema en de stoere Jon- gert, die nu voor de zesde maal den wed strijd heeft volbracht. In de Harmonie werd des avonds een feestavond gehou den, maar de kruisjes werden nog niet uitgereikt, daar het bestuur eerst eenige kwesties wilde doen oplossen. Waarom de prijzen niet zijn uitgereikt. De L. C. meldt dat de prijzen niet zijn uitgereikt omdat o.m .drie deelnemers geprotesteerd hebben daar Bosman en is 1 F* |aJ I«l|| bijeen riep in een der zalen van „Aere Perennius”. Gezien de slechte weers omstandigheden was de opkomst zeer goed. De leiding berustte bij den voorzitter van het Comité, den heer A. L. J. Wijtzes. Nadat deze de bijeen komst op de gebruikelijke wijze had geopend, releveerde hij de pogingen in 1921 en 1938 ondernomen. De op richting van het Geref. Gymnasium te Leeuwarden heeft bij de tweede po ging remmend gewerkt. In een gloed vol betoog toonde de voorzitter aan dat wij nu eigenlijk weer een periode van schoolstrijd hebben. Krachtens de belofte bij den doop van hun kinderen afgelcgd, zijn Christenouders ver plicht hun kinderen Christelijk onder wijs te geven. De inlossing van die be lofte is niet voltooid, wanneer die kin deren Christelijk lager onderwijs heb ben ontvangen. Alle onderwijs ook het middelbaar moet Christelijk zijn. De rennen van ’21 en ’38 en ook die van ’47 lieten zich door dezelfde gedachte leiden: wij kunnen met het ondeiwijs op de basis van het hu manisme niet tevreden zijn. Merk waardig dat die inrichting voor Chris telijk middelbaar onderwijs niet reeds lang in Sneek het centrum van Friesland’s Z.W.hoek is, terwijl het □vergroote deel van de bevolking van de Z.W.hoek toch de Chr. beginselen 's toegedaan. De voorz. toonde dit met /eel cijfermateriaal aan. De scholen in le Inspectie Sneek van het lager on- lerwijs omvattend de geheele Z.W. loek en nog enkele andere Gemeenten worden bezocht door 15.783 kin deren. Hiervan bezoeken 5.352 kinde ken de openbare, 2.110 de R.K. en ^.321 kinderen de Chr. school. Het gymnasium in deze stad 350 jaar geleden gesticht heeft zijn refor matorische tijd gehad en aan de R.H. 3.S. heerschte vroeger ook een andere geest, dan die er nu heerscht. Het is aldus de voorzitter eigenlijk wonderlijk dat wij zoo lang de akker /an het middelbaar en voorbereidend looger onderwijs hebben overgelaten aan menschen die niet rekenen met Tod en Zijn Woord. Dat is onze na- atigheid, onze schuld. Prikkels om au deze zaak opnieuw aan te vatten :ijn ook: de trek naar het middelb. anderwijs, op de Chr. Kweekschool :ijn thans andere leerlingen dan 25 erug, de Chr. M.U.L.O. alhier gaat gebukt onder een te groot leerlingen aantal. De openbare H.B.S. verleende wel jarenlang gastvrijheid aan tal van anze kinderen, maar dat was niet vol- loende, want er werd daar niet met ans gerekend. £)p grond van dit alles neent het Comité dat wij vrijheid te aver hebben om de Overheid te vragen im de school waar wij recht op heb ben, Nu is het de tijd om in actie te komen. Tenslotte wees de voorz. er op Jat er in Friesland 7 openbare H.B.S. :n 2 openbare Gymnasia zijn. Daar- egenover staan slechts 2 soortgelijke Chr. inrichtingen. In de nu volgende van veel be- angstelling en meeleven getuigende bespreking werd onder meer ge- /raagdIs er kans op slagen van deze actie? De voorzitter antwoordde be- aestigend. Er hebben zich reeds 50 leerlingen aangemeld zoodat we waar schijnlijk met 2 eerste klassen moeten beginnen. (Later werd nog gevraagd le mogelijkheid te onderzoeken ter stond ook met een tweede klas te be ginnen.) Is er een gebouw, is er per soneel?, zoo werd verder gevraagd. Ia, maar aldus de voorzitter lat kan allemaal in deze vergadering niet worden gezegd. Het eerste jaar zullen we de school misschien zelf moeten financieren. Dit kost ons on geveer 10.000.Er is een verblij dende samenwerking tusschen Her vormden, Gereformeerden en Chr. Gereformeerden. Waaraan, zoo werd ook gevraagd, geeft het Comité de voorkeur, aan een H.B.S. of aan een Lyceum? Daar is nog geen beslissend antwoord op te geven. Dat is afwach ten. De eerste 2 jaar loopt de H.B.S. en Gymnasium afd. parallel. Na de bespreking werd overgegaan tot de behandeling van de Statuten waaruit wij alleen overnemen: Art. 1. De Vereeniging draagt den naam van: Vereeniging voor Christe lijk Middelbaar en (of) voorbereidend Hooger Onderwijs en is gevestigd te Sneek. Art. 2. De Vereeniging staat op de grondslag- van de Heilige Schrift naar de opvatting van de Drie Formulieren van Eenigheid. Art. 4. Het Bestuur der Vereeni ging zal bestaan uit 8 leden, waarvan 3 kerkdijk Gereformeerd, 4 Nederl. Hervormd en 1 Chr. Gereformeerd zijn. DE KOMENDE NATIONALE FEESTDAG. Dat de huidige weersomstandigheden het houden van feestelijkheden ten zeer ste belemmeren is wel een handicap voor de Ver. Oranje. Niettemin zijn toch eenige plannen gemaakt en gehoopt wordt dat ze bij eenigszins gunstig weer ten uitvoer kunnen worden gebracht. Het ligt in de bedoeling de feestelijk heden te openen met saluutschoten en klokgelui, waarna per geluidswagen de heuglijke tijding per proclamatie wordt bekend gemaakt. Daarna volgen muziek rondgangen door de stad van de beide plaatselijke corpsen en het tamboer en pijpercorps. Des morgens worden tevens kerkdiensten gehouden om half elf. 's Middags half twee tractatie van de kinderen in de diverse scho len en om half drie kinderzang in de vorm van een aubade op de Marktstraat. Om 4 uur een estafetteloop door sport- vereenigingen in de binnenstad en na afloop om 5 uur wielerwedstrijd op de Veemarkt, ’s Avonds half acht op stelling fakkeloptocht, waarvoor reeds bijna duizend fakkels zijn uitgegeven. (Er zijn nog een aantal beschikbaar, zie advertentie). De fakkeloptocht wordt ontbonden op het Martiniplein, waarna de avond wordt besloten met een fantas tisch vreugdevuur enz. Vanwege de Stichting 1940'45 zullen alom in den lande op het gemeentehuis felicitatie-registers ter teekening gelegd worden, waarbij tevens gelegenheid zal worden geboden om een bijdrage voor het werk der Stichting voor de slacht offers van het verzet te schenken. I IJLST. 8 Febr. Hedenmiddag hield de Ijsclub „de Ijlster Schaats” ter gele genheid van haar 75-jarig bestaan de groote hardrijderij van mannen. Er wa ren 14 deelnemers, le prijs 100.J. de Vries te Terhorne; 2e prijs ƒ50.F. de Jong, Hommerts; 3e prijs 15.P. Kerkstra, Delfstrahuizen; 4e prijs 15.H. J. Smid te Delfstrahuizen. Het voor den avond aangekondigde ge- costumeerde ijsfeest moest door de weersomstandigheden worden uitgesteld. Zaterdagmorgen half-zes. De stad slaapt nog. De maan blikt met ’n inge deukt aangezicht neer op enkele men schen, die hier en daar op ’t ijs een lan taarn neerhangen. Er blaast ’n koude wind en de thermometer vertelt, dat er 11° vorst heerscht. Venijnig koud is ’t. Op de Kerkgracht is reeds alles in de weer. Zware schijnwerpers laten him licht vallen op de controlepost, die dit maal niet in een heerlijk verwarmde garage is ondergebracht, maar in de open lucht. In het Gebouw voor Chr. Be langen worden de consignes uitgedeeld én 'n kop heete koffie. Mevrouw Muller stelt een etalage op van „eerste hulp”... Langs de wallekant staan nu ’n paar honderd menschen te wachten, In de verte hoort men felle krassen op ’t ijs de eersten Te 6.19 kwamen de eerste rijders zich melden. Het zijn in volgorde Leffertsma, Stobbegat; L. Geveke, Leeuwarden; Mulders, Zwolle; Bosman, Breukelen; J. Winia, Edens, en A. de Vries, Warga. op de voet gevolgd door Verhoeven, de win naar van de Elfmerentocht 1946 en Ade ma van Franeker. Geleidelijk komen ook de anderen aanstuiven. In 5 trechters worden de rijders opgevangen en de af stempeling van de deelnemerskaarten, welke aan tafeltjes geschiedt heeft een vlot verloop. Redacteuren L. KIFZFBRINK en C. SMH dat dit op 1 Januari j.l. 444 bedroeg. Op advies van de kascommissie werd de re kening van den penningmeester, den heer K. de Vries, goedgekeurd. Denbeer J. Alkema werd bij acclamatie als) be stuurslid herkozen en de bestuuiK- functies werden als volgt verdeeld: Voorzitter W. S. Overzee; Secretaris J. Alkema; Penningmeester K. de Vries; leden S. Koopmans en A. ter Horst. Na de bestuursverkiezing hield de heer K. Niemefjer een met groote aandacht ge volgde lezing over Esperanto. Spreker wees op het groote voordeel dat de we reldtaal Esperanto met zich meebrengt en beschouwde deze als het middel tot verbroedering der volkeren. Hij wekte daarom allen op Esperanto te leeren. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering te Amsterdam werd benoemd de heer W. S. Overzee. Na rondvraag, waaraan door vele leden werd deelgeno men, werd de geanimeerde vergadering gesloten. rijderij werd de le prijs 40.be haald door Coba Hpekstra te Siegers- woude; de 2e prijs ƒ20.door Geeske Sierdsma te Heerenveen; de 3e prijs 10.door Akke Bootsma te Oppenhuizen. Een paar bijzonderheden kunnen aan bovengenoemde uitslag worden toegevoegd. Allereerst een geval van sportiviteit. De rit van Joke Hoekstra tegen Geeske Sierdsma werd aanvan kelijk door laatstgenoemde gewonnen, doordat Joke kwam te vallen. Uit eigen beweging bood Geeske aan deze rit over te doen. Van deze tweede rit werd Joke winnares. En dan een ge val van prestatie. Een kranige pres tatie leverde nl. de nog pas 16-jarige Riemke van Popta van Zurich. Vier maal heeft ze tegen Frida Wieringa gereden, toen de kamp ten slotte in het voordeel van Frida werd beslist met een zeer geringe voorsprong. Er was veel belangstelling voor deze rjj- derjj. een jeep zouden hebben gereden. HET HANDELSBLAD OVER DE ELFSTEDENWEDSTRIJD. Juist teruggekeerd van dezen schaats- veldslag over meer dan 210 kilometer door het thans barre Friesche vriesland, aldus de sportredacteur van bovenge noemd blad, meen ik te mogen conclu- deeren, dat deze elfstedentocht, gereden bij 12 tot 18 graden vorst, met een adembenemenden N.O. wind op lange stukken tegen, tot dusverre een der allerzwaarste zoo niet de zwaarste moet zijn geweest. En de vraag rijst dreigend of dit niet een sportexces is geweest. N. DE VRIES f. In den ouderdom van bijna 87 jaar is alhier overleden de heer Nicolaas de Vries. De overledene was eerste firmant van de firma Tonnema en Co., die in een lang leven van arbeidzaamheid en plichtsbetrachting, de zaak, waaraan hjj zijn krachten wijdde, een groote vlucht zag nemen. Ook op R.K. kerkelijk en op sociaal en charitatief terrein heeft de overledene vele jaren vruchtbaar gewerkt. De be grafenis heeft heden op het R.K. kerk hof plaats gehad. VER. VOOR CHR. MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS OPGERICHT. Men schrijft ons: Reeds in 1921 en daarna in 1938 werden in Sneek pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een Christelijke school voor middel baar onderwas. Beide pogingen mis lukten. Eenige maanden geleden werd de zaak door een uit veertien personen bestaand Comité, waarin de samen werking tusschen menschen van ver schillende kerkformatie weerspiegeld werd, opnieuw aangevat. Dit comité meende met haar voorarbeid zoover klaar te zijn dat het Woensdagavond belangstellenden en belanghebbenden ■r si ii I K V 'u I.' ii i' SCHARNEGOUTUM, 5 Febr. In de feestelijk versierde zaal van café Ozinga vierde de damclub „O.K.K.” haar 20- jarig bestaan door het houden van een openbare damwedstrijd, die, ondanks het gure weer, bezocht werd door een record aantal van 74 damliefhebbers. De uitslag was: Hoofdklasse A: W. Bakker, Oude- ga (W.), Johs. Couperus, Tzum en Sj. Tichelaar, Parrega, die nog onderling moeten kampen om de le en 2e prijs wisselprijs; Hoofdklasse B: 1. S. Visser, Cubaard; 2. R. v. d. Wal, Bozum; le klasse: 1. S. E. Dijkstra, Oppenhuizen; 2. W. Attema, Heeg door loting; 2e klas se: 1. O. Bijlsma, Wommels; 2. G. de Vries, Weidum, ook door loting; 3e klas se: 1. U. Wijnja, Oppenhuizen; 2. S. Zeil- stra, Scharnegoutum; 3. S. Couperus, Tzum (ook door loting). Verder werden nog 15 prijzen aan groepswinnaars in de verschillende klassen uitgereikt. Een prachtig geslaagde dag, waarop de ju- bileerende vereeniging met genoeg 51ï’ kan terug zien. Nog werd door den Bondsvoorzitter S. E. Dijkstra medege deeld, dat de 4 hoogstgeplaatste clubs, t.w. Heeg, Parrega, Ferwerd en Min nertsga het dlstrictskampioenschap hier - - - in Scharnegoutum op Zaterdagmiddag Frida Wieringa te Baard. In de B-1 22 Febr. ’47 zullen uitspelen. SPORTUITWISSELING TUSSCHEN SNEEK EN MERTON AND MORDEN. Naar wij vernemen zal in het kadef van de sportuitwisseling tusschen Enge land en Nederland, onder auspiciën van de Anglo-Netherlands Sports Associa tion, Sneek straks haar sportieve presta ties kunnen meten met die van het En— gejsche district Merton and Morden. De bedoeling van deze sportuitwisseling is dat vertegenwoordigende groepen uit diverse takken van sport elkaar in wed strijden ontmoeten, de eene keer in Mer ton and Morden, een volgend maal in Sneek, om op deze wijze bij te dragen tot een verbroedering der beide volken. De burgemeester van Sneek ontving reeds een schrijven van zijn Engelschen collega, waarin de besprekingen over de voorbereiding der ontmoetingen worden geopend en de wcnseh wordt uitgedrukt dat de bevolkingen van Sneek en van Merton and Morden langs dezen weg elkaar zullen leeren kennen en op deze wijze een steentje zullen bijdragen tot een verbroedering der naties in het be lang van den vrede. Merton and Morden is een forensendistrict zuidelijk van Lon den Merton ligt dicht bij het tennis centrum Wimbledon' en ligt on geveer 8 mijl van het hartje van die metropool verwijderd. Het district telt 75000 inwoners. Er zijn groote gemeen telijke sportvelden waar o.a. tennis, cricket, hockey en voetbal beoefend worden. Nog enkele bijzonderheden. De nabijheid van Londen blijkt uit de snelle groei der bevolking van Merton and Morden de beide plaatsen werden in 1913 tot één gemeente vereenigd ze be droeg in 1931 41228, in 1939 75000 zielen Uiteraard vindt een aanzienlijk deel der bewoners zijn werk in Londen, maar in de plaatselijke industrie zijn toch 25000 personen werkzaam. Het karakter van het district is echter allerminst dat van een industriestreek, doch in sterke mate van een forensen- dus woongebied. Me nigeen zal zich afvragen hoe het er met de watersport staat. We hebben de in druk dat deze er niet van beteekenis is al liggen een pa'ar mijl zuidwestelijk Richmond, Kingston en Hampton Court waar op de Theems wel de pleiziervaart zal worden beoefend. Maar het zal zijn bekoring hebben straks onze Engelsche gasten eens kennis te doen maken met onze watersport en hun de zoo aparte schoonheid van onze omgeving te ont hullen. Overigens: ook Surrey het graaf schap waarin Merton and Morden liggen heeft met zijn licht heuvelend land- schap zijn eigenaardig schoon; Enge- lands grootste zeeheld, Nelson had eens te Merton zijn buitenverblijf (Nelson Place). GROOT NATIONAAL CONCOURS VAN MUZIEK- EN ZANGVEREENI- GINGEN TE SNEEK. De Chr. Muziekvereeniging „Har monie” heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een groot Nati onaal concours van Muziek- en Zang verenigingen uitgeschreven, dat ge houden zal worden op Woensdag 16 en Donderdag 17 Juli 1947 in het Sportpark aan de Leeuwarderweg al hier. De Jury zal gevormd worden door de heeren G. Boudjjn te Hoorn voor Muziek en Zang, Jac. N. D. Hoogslag te Epse (Gld.) voor Zang en W. Steyn te Zaandam voor Muziek. Op een van beide dagen zal de Mari-~ nierskapel onder leiding van den len Luitenant der Mariniers, den heer Gijsbert Nieuwland, ter opluistering een concert geven. Aan het concours kunnen alleen dilettanten-muziek- en zangvereenigingen, die geen beroeps musici onder hun leden tellen, deelne men. De directeur maakt hierop een uitzondering. Iedere muziekvereeni ging is verplicht een vrij nummer, Ouverture, Fantasie etc, en een marsch of wals naar keuze uit te voe ren; de zangkoren mogen twee vrije nummers zingen. „VOLKSONDERWIJS”. Vrijdagavond hield de afd. „Sneek” van de Vereeniging „Volksonderwijs” j FUSIE VAN - ZANGVEREENIGINGEN. De Arb. Zangver. „Morgenrood”, de Geheelonth, Zangver. „De Scha kel” en het „N.V.”-koor alhier, werk ten sinds Juni 1945 samen als „ge combineerde zangvereenigingen”. De ze samenwerking heeft zoo goed vol daan dat Donderdagavond in de jaar vergadering besloten werd de combi natie op te heffen en één koor te vor men onder de naam „Arb. Zangver eniging „Morgenrood”, dat aangeslo ten zal zijn bij de Bond van Arb. Zangvereenigingen in Nederland en medewerking zal verleenen aan bijeen- komsten van de socialistische- en ge- heelo.nthouders-beweging. In beginsel werd .besloten deel te nemen aan het Nationale Muziek- en Zangconcours, uitgeschAeyen door de Chr. Muziek- vereen. „Harmonie”, dat op Woens dag 16 en Donderdag 17 Juli a.s. in het Sportpark alhier zal worden ge houden. Volgens het jaarverslag van den secretaris bedroeg het ledental op 1 Jan. 1947 62, en het verslag van den penningmeester vermeldde een klein kassaldo. De aftredende be stuursleden, de heeren J. Lootsma, voorzitter er. B. H. Wempe, per.n<.i- meester, werden herkozen; in de plaats van den heer B. Brinksma, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot secretaris benoemd de heer R. S. Dijkstra. Het koor verklaarde zich in beginsel bereid mee te werken aan een eventueel te houden gezamenlijke zanguitvoering van Sneéker zangver eenigingen ter gelegenheid van het e.k. Bevrijdingsfeest, onder voor waarde evenwel dat „Morgenrood” medezeggenschap krijgt in de keuze der te zingen liederen, en dat van het eenmaal vastgestelde programma niet wordt afgeweken. Ook zal de moge lijkheid van een openlucht-concert, zoo mogelijk in samenwerking met een andere muziek- en'of zangver- eeniging onderzocht worden. Nadat de voorwaarden, waarop het koor be reid is medewerking aan bijeenkom sten te verleenen met algemeepe stem men waren vastgesteld, werd ook nog besloten pogingen te ondernemen een Kinderkoor op te richten en jaarlijks een gezellige avond te houden voor leden en hun huisgenooten en intro duced. TRIBUNAAL, SNEEK. Zitting van 10 Februari. Voorzitter: Mr. J. van der Schaaf; Leden: de h.h.: M. IJssels en P. v. d. Veen. Adjunct-secretaris: Mr. F. H. van Loon. Terecht stonden: Andries Valkema, 41 jaar, brandstoffenhandelaar te Sneek, beschuldigd van: Vertrouwe- lijken omgang met N.S.B.’ers; huis raad gekocht uit de inboedel van Ja cob Radsma te Sneek, terwijl hij wist dat Radsma ondergedoken was. Zaak een week aangehouden. Thomas Mollinga, 38 jaar, lompen handelaar te Sneek: als beheerder aangesteld en werkzaam geweest over de Joodsche firma N. Polak te Veen- dam; tijdens zijn beheer over voor noemde firma het personeel van die firma aan te raden lid te worden van het N.A.F. Verbeurdverklaring van 1000. Pieter Klompmaker, 28 jaar, chauf feur te Oosterhaule: zich gemeld voor werk in Duitschland en aldaar inge- lijfd in de organisation Speer en werk zaam geweest als chauffeur. Dagvaarding vervallen verklaard. Gene Sijtsma, 27 jaar, veehouder te Goënga: Symp. lid en lid van de N.S.B., dorpshoofd en buurtschaps- hoofd van den N.V.D.te Kortehem- men een vormingscursus van den N.V. D. en van de Winterhulp gevolgd; abonnee op Volk en Vaderland, Storm en Het Nationale Dagblad; exempla ren van Storm gedistribueerd in zijn omgeving; vrijwillig toegetreden tot de Landwacht en, gewapend met een jachtgeweer, patrouilles gemaakt te Poppingawier en omgeving. 2 jaar intern, met aftr. Ontz. kiesr. 10 jr. en verbeurd verklaring radio toestel. Matthjjs Eerdmans, 65 jaar, siga renhandelaar te Bolswardlid en groepsleider van de N.S.B.winkel ruiten volgeplakt met nat.-soc. propa gandamateriaalvanuit zijn woning een redevoering van een N.S.B.-pro- ■_1 pagandist via luidsprekers in Bols ward uitgedragen; W.A.-marsch ge organiseerd; lid en wijkhoofd N.VJb.; begunstigend lid van de Germaansche S'.S.; vertrouwelijke omgang met le den van de bezettende macht, o.a. met S.D.’ers; propaganda gemaakt voor de S.S. en zjjn bemiddeling voor dienstneming bij de S.S. verleend; in opdracht van de S.D. inlichtingen ver strekt over predikatiën van predikan ten te Bolsward. 3% jaar intern, met aftr. Ontz. kiesr. 10 jr. Jacob Dijkstra, 25 jaar, slager te Sneek: lid N.S.B.; lid W.A.; lid N.V. D.; 2 jaar dienst gedaan in het N.S. I K.en gedurende dien tijd chauffeurs- haar jaarvergadering onder leiding van en bewakingsdiensten in Duitschland den heer W. S. Overzee, in Hotel te verricht; vrijwillig in Duitschland ge- Strake. Door de barre koude was de op- komst niet groot. Volgens het jaarver- k®ma, nam het ledental met 28 toe, zoo- 1947). Ontz. kiesr. 10 jr. Overwinnaars vorige Elfstedenwedstrgden. Nog even de resultaten van vorige elfstedenwedstrijden vermeld: 2 Jan. 1909: winnaar M. Hoekstra, Warga. 24 deelnemers. 7 Febr. 1912 60 deelnemers, winnaar C. de Koning, Arnhem; 27 Jan. 1917: 153 deelnemers, winnaar C. de Ko ning; 23 Jan. 1929 303 deelnemers, win naar Karst Leemburg, Leeuwarden; 1933: 549 deelnemers, winnaar A. de Vries, Dronrijp; 30 Jan. 1940: 3000 deel nemers, winnaars A. Adema, Franeker, P. Keizer, de Lier, C. Jongert, Alkmaar, Sj. Westra Warmenhuizen, D. v. d. Duim Warga; 6 Jan. 1941 3000 deelnemers, winnaar A. Adema. 21 Jan. 1942 meer Schipper een eindweegs in het zog van j dan 5000 deelnemers, winnaar S. de Groot, Weidum. Kantoor voor Abonnementen; Fa. KIEZEBRLNE Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 ■4.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1