j Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvoorstellen Wymbritseradeel. Raadsel in Nijmegen Buitenlandsch Overzicht 2e JAARGANG No. IS VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 een langdurig verhoor, gaf zij toe, dat FEUILLETON BONNENIiIJST voor het tgdvak van 16 Februari tot en met 1 Maart 1947. SNEEKER NIEUWSBLAD I I 30 ACHTSTE HOOFDSTUK. Onbekenden in een onbewoond hui De met zeildoek overkapte laadba' van de kleine vrachtauto bleek leeg toen Sven Ohlquist zich daarin hao gewerkt. Hg kwam onzacht op de houten bodem terecht en bonsde te gen het achterschot, toen de bestuur der van de wagen vol gas gaf. Maar hij kon er zeker van zgn, dat de men sen, die in de cabine zaten, niets van Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar lijkheden zijn eveneens besproken, want het is zeker dat aan een exploi tatie van de baan door de vereeni- gingen veel consequenties verbonden zijn. De baan zal dan nl. door de ge meente aan ons verhuurd worden en dan moeten wij zorgen dat wij staan voor de kosten. Daarvoor is echter een groot aantal leden noodzakelijk, en een eerste eisch daartoe is dat bei de vereenigingen één vereeniging vor men. Verschillende leden waren te-, leurgestelcl door de mededeelingen van de bestuurstafel, daar zij concrete plannen hadden verwacht, ontworpen na een door hen verwacht onderhoud met B. en W. Het laatste had h.i. vóór deze vergadering belegd werd, moeten geschieden; dan had de vergadering nu van de voorwaarden van het ge meentebestuur kennis kunnen nemen en beter over de noodzakelijkheid van een evéntueele fusie kunnen oordee- len. Anderen juichten het fusieplan toe, daar ook in de ijssport eendracht macht maakt. Nadat de heer S. de Wolf nog een uitvoerig overzicht had gegeven van het ontstaan en de ge schiedenis van de Comm. v. Lich. Opv. en de Gem. Ijsbaan, adviseerde hij aan de vergadering om uit de beide besturen een commissie van actie te vormen, die de plannen, welke aan het Gemeentebestuur zullen worden voor gelegd, moet ontwerpen en een exploi tatierekening moet opmaken. Daarna moeten deze in een volgende gecombi neerde vergadering besproken wor den, waarin dan tevens over de fusie kan worden beslist. Na eënige verdere besprekingen ging de vergadering mei algemeene stemmen met dit advies accoord, waarbij de samenstelling der commissie aan de besturen werd over gelaten. De druk bezochte vergade ring werd daarna met een opwekkend woord door den heer Ringnalda ge sloten. ,dat de auto de Ganzenheuvel verliet en de Hezelstraat af begon te rijden. Hij vroeg zich af, waar de rit hem heen zou voeren en hij was verbaasd, tnen de wagen het benedeneinde van de straat had bereikt en op de Koren beurs, een groot plein, was aangeko men. Want de vrachtauto sloeg rechts af en reed langs de garage, waar hij eerder in de avond met zijn zwager uit de politieauto was gestapt. De rit ging voort in de richting van de rivier de Waal, maar voordat zij daar waren aangekomen, nam de bestuurder op nieuw een bocht naax rechts. De auto ging nu evenwijdig met de Hezel straat door het oude stadsgedeelte. Daarna raakte Ohlquist de koers een beetje kwijt, want de .vagen sloeg een paar nauwe, hellende zijstraten in, be- trelkelijk langzaam rijdend. Er was in dit stuk van de stad vrijwel geen nens op straat. In een nauw straatje stopte de wa gen plotseling. De motor werd stil ge zet en meteen sprongen twee perso nen uit de cabine. Zij kwamen naar het achtereind van de laadbak en in specteur Ohlquist drong zich, plat op de bodem uitgeste kt, tegen het schot aan, dat de bak van de cabine scheid- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertentie» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 de. Het was stikdonker in de laadbak, zodat hij hóópte, niet gezien te wor- deiMaar de twee personen keken niet naar binnen, zij hadden er geen enkel vermoeden van, dat zij een blin den passagier meevoerden. Zij deden niet anders dan de pennen van het achterschot erwijderen, zodat dit naar beneden klapte. Dan verwijder den zij zich haastig. Inspecteur Ohl quist kon niet nagaan, Waar zij heen gingen, wijl deze twee uit voor zichtigheid ro behoedzaam liepen, dat hun schreden niet te horen waren. Maar na een minuut kroop de inspec teur naar de achterzijde om naar bui ten te gluren, en toen hg bemerkte dat de twee mensen niet meer te zien waren, begreep hij, dat zjj achter een vr.n de- deuren in dit straatje moesten zgn verdwenen. Hg besloot niet in de laadbak te blgven, omdat de kans be stond, dat de twe er iets in zouden brengen. Ongetwijfeld liep hij het ri sico achter te bljjven, als de wagen onverwacht weg zou rgden, maar dit diende hij te aanvaarden. Zo snel en voorzichtig mogelijk gleed hij naar buiten. Op straat, staande achter de wagen, keek hij even rond en ontdekte een portiek vlak bij. Daar kon hij zich schuil houden tot de twee terug kwamen. Wordt vervolgd. Kantoo< vooi Abonnementen» Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 TAAK VAN DE MAATSCHAPPELIJK WERKSTER. Onder verwijzing naar de adverten tie in ons blad van Dinsdag 11 dezer, vragen wij nogmaals uw aandacht voor de bijeenkomst welke georgani seerd wordt door een zestal Sneeker vrouwenorganisaties op Maandagmid dag 17 Februari a.s. om half drie in het gebouw Aere Perennius, Klein- zand 10. Mej. M. Jonkmans, thans adj.directrice van de school voor Maatschapp. werk te Amsterdam, zal daar een inleiding houden over „De taak van de maatschappelijk werk ster”. Zonder twijfel is dit een onder werp dat vele jonge vrouwen, die nog staan voor de keuze van een beroep, zal aantrekken, en wij hopen dan ook dat zij van de geboden gelegenheid, om iets meer over dit bij uitstek vrou welijk beroep te weten te komen, ruim gebruik zullen maken. Maar ook elke andere vrouw moet belangstelling hebben voor hetgeen de maatschapp. werkster alzoo doet. Immers het werkterrein van de m. w. ligt voor het grootste deel op het gebied van de gezins- en de jeugdzorg. En daarom Simons pas dien avond uit was ge gaan. Zij wist echter niets anders. „Simons zit in ieder geval in het. complot”, zei inspecteur Broekman. „Het is immers onde: kbaar, dat men zijn pakhuis gebruikt zonder mede weten. Als iemand van de geheime kamers op de hoogte moet zijn, dan was hij het toch wel. Ik veronderstel dat hij de benen heeft genomen. Mis schien heeft meneer ons zelf wel ge gast”. Deze gedachte was, hem niet aan genaam en daarom onthaalde hij zijn toehoorders op enkele krachttermen, zonder er aan te d nken, dat Else Verhagen er bij zat. Pas toen zijn collega kuchte, zweeg hij verschrikt. „Met dat al zitten we in een lastig parket”, vond Ernst. „Heeft mijn zwager al iets van zich laten horen?” „Niets”, zei inspecteur Broekman somber. „Het zou me weinig verwon deren, als hij ook in het nauw is ge raakt”. „Sven rolt er gewoonlijk wel d heen”, merkte Else op. „Nu, ik hoop het”, bromde de De leden van bovengenoemde gs- vereenigingen kwamen Maandagavond in hotel Hanenburg in een gecombi neerde vergadering bgeen. De voorzit ter van „Friso”, de heer H. F. Ring nalda, die de leiding had, gaf een uit voerige toelichting bij de twee voor naamste agendapunten: het aangaan van een fusie tusschen beide vereeni gingen en het exploiteeren van een gsbaan. Beide besturen, zeide hij, heb ben reeds jaren geleden in dezelfde richting gewerkt omdat zij er ook toen reeds van overtuigd waren dat dan alleen de belangstelling v. d. bur- gerij voor de gssport zal toenemen. Toen kon echter geen overeenstem ming tusschen de Comm. voor Lich. Opvoeding en de besturen worden be reikt. Nu ook in deze lange winter de ijssport in Sneek maar weinig beoe fend wordt omdat de baan behalve in ’t begin, onberijdbaar is, hebben de be sturen zich opnieuw met de Gem. Comm. voor Lich. Opv. in verbinding gesteld, en waar de commissie thans volledige steun en medewerking heeft toegezegd, hoopt spr. dat er spoedig vera idering zal komen. De heer Kort rijk, secretaris van „Friso”, vulde de mededeelingen van den voorzitter aan. Het punt „exploitatie van de ijsbaan door de vereenigingen” kwam ieder jaar weer aan de orde. In het onder houd met de Comm. voor Lich. Opv. is gewezen op de ongev. enschte toe stand in Sneek, waardoor bijv. „De Friesche Jeugd” de haar toegewezen kampioenswedstrijden voor meisjes niet kon houden omdat de ijsbaan er zoo slecht heen ligt. In dit geval kan echter van overmacht gesproken wor den, omdat noch de vereenigingen, noch de Commissie daaraan iets kon den doen. De moeilijkheden en moge- BUURT VEREENIGING „NOORDERHOEK.” Vrijdag 7 Februari hield bovenge noemde vereeniging een feestelijke bij eenkomst in het Geb. v. Chr. Belan gen. Nadat de voorzitter een kort openingswoord gesproken had werd gestart met het le nummer van het programma: het zingen van het ver- eenigingslied door „Ons Dameskoor” onder uitstekende leiding van den heer Bouwhuis. Dit koor zong wer kelijk prachtig. Daarna werd dit lied door alle aanwezigen meegezongen. Een zeer afwisselend programma vul de verder de avond en het één zoowel als het andere stond op een hoog peil. De zang van mevr. HoitsmaMulder was een streeling voor het oor, vooral het „Ave Maria” werd door haar op sublieme wijze gezongen, terwijl ook het „Angelus”, gezongen door haar en mej. Fr. Wiersma zeer werd gewaar deerd. Het door ons lid Abe Brouwer voorgedragen fragment uit z’n werk „De Gouden Swipe” getuigde van het kunnen van dezen Frieschen schrij ver; het werd een goede weergave. De voordracht „Öuwe Sientje” mocht er zijn en mevr. EdenGastmar kon dan ook na afloop een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Gedienstige da mes zorgden er ondertusschen voor dat onder de frissche tonen der jnuziek van „The Happy Band” allen werden voorzien van een tracta- tie, wat wel bijzonder in den smaak viel. Ditzelfde verschijnsel herhaalde zich nog enkele keeren. Het optreden van „The Wailuki Hawaiians” werd een groot succes. Goede wijn behoeft geen krans. In de pauze was er een verloting. Er waren meer dan hon derd mooie prijzen, wat een gelukkige „Noorderhoekers”. Na „hersengym nastiek” door de heeren Stilma en Siemonsma, een zangVoordracht „Us Femilie” door de heeren Bouwhuis en Fritsma, een korte tooneelschets „Die drommelsche verstrooidheid”, door mej. S. Bakker en den heer J. v. d. Veer plus een humoristische voor dracht door den heer Hoitsma en een zangnummer door een pas ontdekt vanger, kregen we het tooneelstuk „Ingelske Thé” van IJ. Poortinga. Dit stuk sloeg geweldig in. Het werd door de spelers schitterend opgevoerd en allen hebben werkelijk intens van dit spel genoten. Het daverend applaus aan het einde was daarvan wel het afdoende bewijs. In zijn slotwoord be dankte de voorzitter alle medewer kers (en dit waren er velen), alle ge vers van prijzen voor de verloting en tenslotte -allen die, ondanks het zeer koude weer, waren gekomen om deze eerste feestavond te doen slagen. Ge zongen werd nog het le en 4e couplet van het vereenigingslied én het Frysk Folksliet, waarna alle buurtgenooten zich „inpakten”, teneinde de koude nachtelijke tocht naar huis te kunnen aanvaarden. Een woord van dank aan den heer Schotanus voor z’n hulpvaar digheid is hier eveneens op z’n plaats. Wat hadden we een volle zaal, wat een vlot tempo, wat een gezellige, hui selijke sfeer en wat een enthousiasme. 9 In de gisteren, Donderdag, gehou den vergadering van den raad der ge meente Wijmbritseradeel kwamen o. m. aan de orde: een voorstel van B. en W. inzake een verzoek van Tj. Schilstra, landarbeider te Nijhuizum om hem ingevolge art. 13 L.O.wet 1920 een vergoeding uit de gemeente kas te willen toekennen voor de kos ten welke hij moet maken om zijn kin deren de bijzondere school te Gaast- meer te doen bezoeken. Daar de af stand van de woning tot de school 4309 M. bedraagt, dus meer dan 4 K.M. is het verzoek voor inwilliging vatbaar. Echter niet wat de datum van ingang der vergoeding betreft, welke de adressant gesteld wenscht te zien op 12 Mei 1946, terwijl slechts mogelijk is 3 Jan. 1947, .de datum, waarop het verzoek binnenkwam. B. en W. stellen voor Schilstra met in gang van dien datum in de vervoer kosten met ten hoogste 15.per kind per jaar tegemoet te komen, het maximum dat in deze gemeente uit gekeerd wordt. De Ver. tot stichting en instandhou ding van een vrije school voor L.O. op Geref. grondslag te Oppenhuizen vraagt den raad medewerking te ver- leenen voor het aanleggen van een speelplaats bij die school. Kosten rond 2500.De inspecteur van het L.O. adviseert in gunstigen zin, doch daar een speelplaats ter grootte van 2 a 2V2 M 2 per leerling bij K.B. voldoende geacht wordt kan het te betegelen op pervlak van 200 M2. teruggebracht GECOMBINEERDE LEDEN VERGADERING IJSVEREEN. „FRISO” EN „FRIESCHE JEUGD”. gestuurd, maar vonden hem niet thuis. Zijn vrouw beweerde, dat hij al raakt het in het bijzonder alle huis vrouwen en -moeders Bezoekt u dus deze bgeenkomst. Toegangsprijs 0.25leden van on derstaande organisaties vrije toegang. Ver. „Gezinshulp” Vrijz. Vrouwen Ver. Ned. Vrouwen Bew. Katholieke Vrouwengemeenschap Ned. Ver. v. Huisvrouwen Vrouwengroep P. v. d. A. inspecteur Broekman toen. „Nu kunt zijn komst hadden bemerkt. Over het u ons misschien wat vertellen over uw schot naar de straat kijkend, zag hij, belevenissen”. „Het was geen pretje”, antwoordde André Boorneman direct. „Ik heb er volmaakt begrip voor”, merkte de inspecteur op. „Maar barst u eens los. We hadden al bijna de hoop opgegeven dat we U nog zouden vinden en Uw verloofde was de wan hoop nabij”. „Madeleine riep de jongeman. „Eindelijk zal ik haar dus terugzien. Maar eerst zal ik U een en ander ver tellen”. Hij richtte zich wat op. De ver pleegster propte een kussen in zijn rug. zodat hg gen kkelijk kon zitten. André Boorneman zat even in gepeins verzonken, toen stak hij van wal. RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK „Hoe staat het met André Boorne man?” informeerde Ernst. „Ik was hem bijna vergeten”. „Hij ligt hier ook in het ziekenhuis. De dokters weten niet goed, wat ze aan zijn geval hebben. Hij is blgk- baar verdoofd door een of ander ver gif en zijn zwakte is toe te schrgven aan het feit, dat hij een paar dagen heel weinig te eten heeft gekregen”. Ox dat ogenblik trad e verpleeg ster binnen. „Inspecteur Broekman”, zei ze, „de patiënt Boorneman begint bij te ko men. De dokter heeft hem wat cognac gegeven en dat schijnt te helpen”. „Ik zou er ook wel van lusten”, antwoordde de inspecteur. „Nu, en ik riep Ernst van harte uit. Aan deze wens werd vlug voldaan en zij voelden zich heel wat beter, zodat zij de verpleegster volgden naar de kamer, waar de jongeman uit Rot terdam lag. Zg vonden André languit te bed liggen, maar het afwezige in i ijn ogen was verdwenen. Hij keek hen belangstellend aan, maar even later had hij nog veel meer interesse voor een kop bouillon. Toen hg gedronken had, zuchtte hij vol daan. „Komaan, meneer Boorneman”, zei worden op 150 M2., wat een besparing van 217.beteekent. B. en W. stel len voor op dezen grondslag medewer king te verleenen en op de begrooting 2278.76 voor dit doel uit te trekken. B. en W. stellen voor ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis 0.30 per leerling voor een tractatiè der schoolkinderen beschikbaar te stellen en de totale uitgave ad 600.te dekken uit de post „Onvoorziene uit gaven”. Voorts stellen B. en W. voor op nieuw een overeenkomst met de N.V. Thermo-Chemische fabrieken inzake de destructie te Bergum van de uit deze gemeente afkomstige cadavers aan te gaan. B. en W. verwachten dat over de komende jaren geen gelden aan de N.T.F. zullen behoeven te wor den betaald, daar dit alleen behoeft te geschieden als op de exploitatie ver lies wordt geleden. Ten slotte stellen B. en W. voor bij wijze van overgangsmaatregel een tij- delgke toelage van 10 op de bruto jaarwedden van het gemeenteperso- neel toe te kennen, met ingang van 1 Oct. 1946. Kosten 1200.voor het 4e kwartaal 1946, voor 1947 4800. Ook deze gemeente zal ingevolge mi- nisterieele wensch een nieuwe salaris regeling moeten vaststellen, waarbij de gemeentelijke jaarwedden zullen dienen te worden getoetst aan verge lijkbare rijksjaarwedden. B. en W. ko men hierop t.z.t.' nader terug. Zie verslag volgend nummer. De besprekingen in den Veiligheids raad over ontwapenings- en atoombom- kwestie zgn nog altijd niet voorbij het stadium der inleiding. Er wordt hard nekkig gestreden over de vraag, waar over men nu het eerst zal spreken: over de atoomenergie of de ontwapening. De Russen wenschen het laatste, de Ameri kanen het eerste. De zaak is dat de Amerikanen als uitsluitend bezitter van atoombommen tenminste dat meenen zg, het kan natuurlijk zijn dat er ook el ders in het geheim al gemaakt worden van oordeel zijn, dat eerst over, dit vernietigingswapen moet zijn beslist voor men over ontwapening kan gaan spreken. De te vormen ontwapenings commissie zou zich niet met atomische kwesties mogen inlaten. De Amerikanen wenschen nu eenmaal voor het atoom wapen en dergelijk vernietigingstuig een afzonderlijk lichaam van toezicht waarin geen veto zal gelden dat zou kunnen ver. hinderen, dat de overtreder gestraft wordt. Marshall teeft in zijn eerste uiteenzetting betreffende de buitenland- sche politiek der Ver. Staten het nog eens kort en krachtig gezegd: „de Ver. Staten achten een overeenkomst inzake het internationale toezicht op de atoom, energie van primair belang”. En de be kende senator Vandenberg zeide in een rede, dat Amerika bereid was het voor deel van de atoombom prijs te geven in dien en wanneer de wereld en in het bij zonder de Sovjet-Unie in zouden stem men met snelle en afdoende bestraffing, die een overtreding direct onderdrukt. Van alle franje ontdaan komt de heele kwestie hierop neer, dat de Ver. Staten eigenlijk vreezen, dat Rusland nu of later atoombommen en dergelijke wa penen zal maken en zich zal trachten te onttrekken aan contröle en eventueele bestraffing en dat het de ontwapenings- besprekingen, welke dus ook over de „gewone oorlogswapenen” zouden loo- pen, zou willen gebruiken om de heele zaak op de lange baan te schuiven. Hier is dus sprake van een diep wantrouwen, en wie gelooft dat in een atmosfeer ge laden met dat wantrouwen besprekingen over ontwapening en/of atoomwapenen succes kunnen hebben, is een onverbeter- lijk optimist. Dat Marshall overigens verklaarde dat het sluiten van een inter, nationale overeenkomst betreffende de ontwapening moest wachten tot alle vre. desverdragen waren gesloten, is begrij pelijk, tenslotte heerscht er in groote deelen van de wereld nog geen officieele vrede. Intusschen zijn de vredesverdra gen met Italië, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland nu geteekend. Min of meer tegen de verwachting in tee- kende ook Zuid-Slavië het verdrag met Italië, ondanks het feit dat het ontevre den is over de verkregen voordeelen. In Italië heerscht groote ontevredenheid over de nadeelen van het vredesverdrag, er hebben felle betoogingen met fascisti- schen inslag plaats gehad en wanneer men, daarnaast dan de kortgeleden ge publiceerde rapporten over de onder- grondsche actie der nazi’s in Duitsch- land legt concludeert men ook al weer dat, al wordt formeel de vrede gesloten, er toch allerminst een toestand in de wereld heerscht, waarin succes van ont- wapeningsplannen kan worden ver wacht. Marshalls aankondiging dat de Ver. Staten binnenkort plannen aan den Veiligheidsraad zullen voorleggen voor het beheer der vroegere Japansche mam, daatseilanden in de Stille Zuidzee dui den evenmin op groote verwachtingen inzake de ontwapening. Kennelijk is het 't doel der V. S. zich van deze eilanden als strategische bases meester te maken. Engeland, Rusland en Australië hadden gewild ,dat deze kwestie bleef rusten tot het verdrag met Japan was gesloten. Marshall verklaarde zich ook zeer be zorgd over de toestand in Palestina, waarvan echter de V. S. zelf mede de oorzaak zgn, omdat zij hardnekkig wei geren zich met de kwestie in te laten. Nu andere Britsche voorstellen door Arabieren en Joden zijn verworpen, was Engeland van plan de partijen voor te stellen het gedurende 5 jaren met half zelfstandige Joodsche en Arabische ge bieden te probeeren, waarna men verder zou kunnen zien. Daar het plan echter ook beoogt in 2 jaar tijds nog 100.000 joden toe te laten, wilden de Arabieren er niet aan en de Joden vonden 100.000 te weinig. Een kwestie waarvan men den laatsten tijd niet veel hoort is de Spaansche.* Ze treedt nu weer in het licht omdat er een nieuwe Spaansche re. geerlng in ballingschap, buiten het be reik van Franco dus, is gevormd. Dez» nieuwe regeering, die de vroegere van Giral vervangt, is gevormd door Llopis, een socialist. Er schijnt nogal wrijving te zgn tusschen de Spaansche binnenland- sche verzetsbeweging en die welke in het buitenland vertoeft. De binnenland- sche, met uitzondering der communisten, schijnt een zoo breed mogelijke regee ring in ballingschap te wenschen, waarin ook de rechterzijde.Is vertegenwoordigd, omdat-rij •neer?*' dat Franco eens ver dwijnt men gezamenlijk de ophouw van een nieuw Spanje moet ter hand nemen. Maar onder de ballingen onderling sche nen de geschillen te groot. Overigensa van het Franco-regime als internatio nale kwestie hoort men niets meer. Mis schien gaat het er mee als met Argen tinië. Niet zoo lang geleden was er eigenlijk ook een Argentijnsche kwestie. De regeering der Ver. Staten weigerde iets met Argentinië te maken te hebben, waar president Péroh in hooge mate van fascistische neigingen verdacht werd en feitelijk in den oorlog Duitschland had gesteund. Maar sedert Rusland vriénde lijk jegens Argentinië begon te doen zijn ook de Ver. Staten omgezwaaid. Braden, die in het ministerie van buitenl. zaken te Washington een scherpe politiek je gens Argentinië voorstond, heeft thans Marshall ontsla- gevraagd en Messer- smith, de Amerikaansche ambassadeur in Argentinië, die daar na een bezoek aan Washington terugkeerde en tegen stander van Bradens politiek is, is in Buenos Aires met gejuich ingehaald., In de Veiligheidsraad is een Amerikaan*sch voorstel dat de V. N. commissie, die In Griekenland een onderzoek instelt, niet bevoegd is ten gunste van ter dood ver oordeelde Grieksche guerilla-strifders tusschenbeide te komen, aangenomen. De Russische vertegenwoordiger pleitte er voor dat deze commissie in ieder ge val wel uitstel van voltrekking van het vonnis mocht vragen. Nijpend tekort aan kolen, met alle ellende van dien, heeft in het Engelsche Lagerhuis tot een fel debat geleid over de regeeringspolltiek inzake de nationalisatie der mijnen. Ten slotte: de Russen schijnen thans ook be reid de kleine naties wat meer zeggen schap toe te kennen b’j het onstellen van het vredesverdrag met Duitschland. I: „En nog wel met Jörgensen en Du pont”, antwoordde inspecteur Broek man mismoedig. Ernst Verhagen vernam, dat de ter versterking uitgerukte politiemannen in het ondergrondse huis waren door gedrongen. Daar hadden zij de be wusteloze mensen gevonden, maar pas nadat gasmaskers waren gehaald, hadden,zij iets kunnen vinden, hoe wel zij niet door de deur van het pak huis waren vertrokken. De inspecteur, die de leiding op zich had genomen, toen zijn collega Broekman bewuste loos bleek te zijn, had onmiddellijk het gehele gebouw laten onderzoeken en bovendien Rika met de stok aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. De oude vrouw kon of wilde niets ver tellen. Het pakhuis was eigendom van den heer Simons, die elders in de stad zijn woning had. Dadelijk waren er een paar rechercheurs naar hem toe specteur. „Maar voorlopig zitten met een paar nieuwe raadsels. Ik oen benieuwd, of 'ijn mannen nog iets een paar dagen op reis was, maar na ontdekken. Zij zgn natuurlijk druk bezig de stad te doorzoeken”. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 1) 61-1 Brood 800 gram brood 61-2 Brood 400 gram brood 61-1 Boter 125 gram boter 61-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 61-3 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 61-1 Melk 4 liter melk 61-2, 61-3 Melk 7 liter melk 61-1 Vleesch 100 gram vleesch 61-2 Vleesch 400 gram vleesch 61-1 Algemeen 250 gram kaas 61-2 Algemeen 2 eieren 61-D Reserve 1600 gram brood 61-E Reserve 200 gram kaas 61- K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 1) 62- 1 Brood 800 gram brood 62-1 Boter 250 gram boter 62-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 62-2, 62-3 Melk 12 liter melk 62-1, 62-2 Vleesch 100 gram vleesch 62-1 Algemeen 100 gram kaas 62-2 Algemeen 2 eieren 62-R Reserve 800 gram brood 62-U Reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rgst bereid) of kinder- biscuits Bonkaarten MA, üfe, MC, ME, MF, MG 703 (strook no. 1) 61-4 Brood 800 gram brood 61-4 Boter 250 gram boter 61-4 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 61-4 Melk 5 liter melk 61-4 Vleesch 300 gram vleesch 61-5 Vleesch 100 gram vleesch 61-4 Kaas 200 gram kaas 61-4 Eieren 5 eieren. Op 20 Februari zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, versna peringen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten. 701 kunnen worden ver nietigd. Geldig blijven slechts bon 59-1 en 60-1 Algemeen voor petro leum. BUURT VEREENIGING VRIJHEID GEEFT VREUGDE. f- Bovengenoemde buurtvereen. hield Donderdag 6 Febr. haar tweede too- neelavond in dit jaar. De veelvuldige verzoeken om het tooneelstuk „It Antwurd” nog eens voor het voetlicht te brengen, deden het bestuur beslui ten hiertoe over te gaan. Toen om 8 uur de voorzitter de heer Wouda de vergadering opende was het St. Jozef - gebouw tot in de uiterste hoeken be zet. We hopen, aldus spreker, dat deze avond weer goed mag worden, en dat hij aan de verwachtingen zal beant woorden, en dat van de goede strek king, die in dit stuk ligt ieder die in deze zaal is wat zal opsteken. Ver volgens maakte hij de namen der za kenlieden en particulieren bekend, die voor de verloting een prijs hadden af gestaan. Hierna werden het eerste en het tweede bedrijf van het stuk opge voerd, waarna de pauze volgde met verloting om fraaie prijzen, voor elk wat wils Na de pauze het 3e en 4e be drijf. Voor de spelers niets dan lof, ze kregen herhaaldelijk een open doekje voor hun kranig spel. Ook de heer Boorsma, de regisseur, mag. tevreden zgn over het bereikte resultaat. Als blijk van waardeering werd hem een gong aangeboden. Hierna werd nog gezellig gedanst bij muzipk van het trio Jeltema, v. Winden en Ligthart, dat zich ook de heele avond had laten hooren met pittige muziek. Het bal stond onder leiding van den heer P. Coers. Men kan op een zeer geslaagde avond terugzien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1