I S' Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i' Raadsvergadering Wymbritseradeel. 2e JAARGANG No. 14 DINSDAG 18 FEBRUARI 1947 ite INGEZONDEN. i 1 M VERRENIGING VAN RECHTZ. HERVORMDEN. im—«i niii iiiib I iiiiii i N -~rrwTi~iiirrT~T"~rn~nTijTiii'ii liim iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii1111111 mm rn iitiniiiiii BïrwiTMmiTiiiR~ïwri WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN. fl Ab.-prijs <2.50 per half j««r Franco per post (3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 i de technische leiders de h.h. C.' Kazf- en J. Kan aan de gymnasten stellen. In. derdaad bleek dat uit de verschillende uitgevoerde nummers, maar tevens kwam daarbij tot uiting dat de jongelui waarover deze leiders beschikken tegen deze eischen opgewassen zijn, waardoor de uitvoering op een hoog peil stond en steeds kon boeien ook. Al di rect was dat het geval met de meisjes adsp. d;e de voorgeschreven algemeene vrije oefening v. turnsters v. d. turn kring Leeuwarden 1947 demonstreer den; maar eigenlijk was er geen num mer dat uit den toon viel, al was uiter aard het eene beter dan het ander; er was een goed nummer springkast van de dames, die het er ook aan de brug be hoorlijk afbrachten en na een mooi num mer grondgymnastiek het programma sloten met een altijd weer aantrekkelijke rhythmische dans; maar ook haar jon gere zusters in oefeningen met knots, stok en hoepel brachten het er goed af en de oudere dames mochten er zijn met haar vrije oef'-ning. De heeren openden hun deel van het programma met op vallend goed paard voltigeeren, waarna brug en vrije oefening en in het tweede deel van het programma een zwaar en geslaagd nummer ringen en uitstekend paardspringen. De jongens adspiranten gaven een nummertje rekstok ten beste en de heeren gaven in „de vroolijke jon gens herdenken hun 1-jarig bestaan” een alleraardigste revi met beelden uit heden en verleden vol komische momen ten. De uitvoering had een zeer vlot verloop we weten allen wat de heer Kan ook op het gebied van organiseeren presteert en waar de pauzen, wegens opstellen van werktuigen, wat lang dreigden te worden, brachten deze een aangename verrassing door het optre den van mej. A. Kan en mej. E. Joustra met rhythmische solonummers. JAARLIJKSCHE UITVOERING THUSNELDA—GREATE PIER. Had de voorzitter van Th. G. P., de heer Martens, bij den aanvang der uit voering, Woensdag in Amicitia, in zijn openingswoord de successen door de ver. in 1946 behaald in de herinnering teruggeroepen en in ’t bijzonder wat de cracks der ver. op athletisch gebied, mej. F. Stoelinga en de heer J. Kan hadden gepresteerd, aan het slot van den avond vestigde hij even de aandacht op de steeds zwaardere eischen. well jeVocbt7b{^ ten op den duur Nederlanders uit alle gewesten voor het mijnwerkersberoep te interesseeren en aan te werven. Een inter-gewestelijke wervingsactie is thans een maand of tien aan den gang en tot 1 Febr. van, dit jaar werden 900 man 'geworven, die 1600 ton kolen per dag produceeren, d. w. z. ongeveer mil- lioen ton per jaar. Hieruit blijkt wel dat op den duur ook buiten Limburg mijn werkers kunnen worden gevonden, het geen overigens ook een zeer dringende eisch is, indien de ondergrondsche bezet ting in de Limburgsche mijnen op peil zal worden gehouden. Al is de kolenpro ductie in Nederland thans niet meer van dien aard, dat de Ned. industrie er in haar ontplooiing door geremd wordt, toch is ze nog niet zoodanig dat in de behoefte aan steenkolen van ons land geheel kan worden voorzien. Vooral de voorziening van huisbrand is nog moei lijk. Voor een behoorlijke voorziening van de Nederlandsche huishouding over de geheele lijn dient de productie nog met eenige duizenden tonnen per dag te worden verhoogd. Dat is echter niet mo ge! ijk zoolang het aantal ondergronders in de mijnen niet met nog enkele dui zenden wordt uitgebreid. En daarom zet het Beheer der Nederlandsche mijnen met kracht «ijn wervingsactie voort. Deze geschiedt in auwe samenwerking met en onder auspiciën van het Rijks- arbeidsbureau, mede om te voorkomen dat jongemannen worden tewerkgesteld, die in de streek waaruit ze afkomstig zijn in industrie of landbouw niet kun nen worden gemist. Zoo wordt thans ook in Sneek ’n wervingsvergadering gehou den nl. op Woensdag 19 Febr. (men zie de adv. in dit ir?. Het gesproken woord zal met lichtbeelden van het mijnbedrijf worden verduidelijkt. In deze strenge winter voelen we allen aan den lijve hoe belangrijk een ruimer steenkoolvoorzie- ning voor ons volk Is, het is dus over bodig de actie verder aan te bevelen. Donderdagavond vergaderde bovenge noemde vereen, onder leiding van dhr W. Na ilr in het Geb. v. Chr. Bel., in welke vergadering dr. J. C. Roose van Groningen sprak over: „Vijf voorwaar den voor een gezond gezinsleven”. Spr schetst a eerst de vorming van een gezin, hoe twee menschen door de daad van het huwelijk tot een gezin komen, welk gezin kal bestaan met en zonder kinde ren. Het gezin is de natuurlijke verbon denheid door banden des bloeds en het kan al'een gezond zijn als er de bekoring jegens elkaar gevonden wordt. Deze is oorzaak dat men over allerlei bezwa4en en moehrikheden is heengestapt, om rlkaar te aanvaarden. Doch ook tus- schen ouders en kinderen is die beko- ■ing. Hoe heerlgk is het b.v. te zien boe een moeder haar baby knuffelt. De va ders staan gelukkig niet meer zoo ai wijzend tegenover het openbaren van hun bekoring jegens hun kinderen. Op latere leeftijd lijkt deze bekoring bij do jongens en meisjes vaak verdwenen, maar er is gebleven het verlangen thuis te zijn bti vader en moeder. Het tweede punt is de nuchterheid De jongelui stellen zich vaak voor alsof h m leven enke' rozengeur on maneschijn zal zjjn en zij dus alleen de bekoring zul en vasthouden. Deze is door God in hu» NIJLAND. Donderdagavond 13 Febr. speelde de schaakclub van Ngland haar tweede competitiewedstrijd tegen Sneek II. De uitslag was: S. HiemstraG. Sie- monsma 10, C. TwijnstraG. Goinga 1—0, F. PiersmaO. Stoelinga 01, P. de JongP. Hofmeester 01, A. da BoerD. Schaap 01, Th. RgpmaA. Nijholt 10, W. de BoerP. v. Hout 10, B. de BoerJ. de Boer Totaal 4’/33%. De eerste namen zjjn van Nijland. JUTRIJP-HOMMERTS. Door de damclub „de Wijmerts” werd een dam- wedstrijd gehouden met ondanks het sléchte weer goede deelname. Er werd goed spel vertoond en menige spannende partij werd gespeeld. De uitslagen lui den: Hoofdklas: le pr. S. de Jonge. Sneek; 2e pr. A. J. de Vries, Sneek; le klas le pr. S. Sijsma, Idskenhuizen (na loting), 2e pr. M. Brouwer, Hommerts, 3e pr. F. Gerlofs, Sneek; 2e klas le pr. H. Osinga, Jutrijp, 2e pr. M. de Boer, Hommerts, 3e pr. A. Prins, Hommerts, 4e pr. M. Westerbaan, Heidenschap; 3e klas, le pr. J. Brouwer, Jutrijp, 2® pr. F. de Vries, Jutrjjp, 3e pr. P. IJntema, Hommerts. De prijzen waren aangebo ren door diverse heeren alhier. trachten te vormen tot de hoogste waar de ontkennende, dus rondweg gezegd onzedelijke personen. Uw bewering Is onwaar, in hoge mate beledigend voor ons en zeer misleidend voor die genen, die gewend zijn aan Uw woorden geloof te schenken. Dr. F. JANSONIUS. Ir. A. P. W. MUNCH. ..MISSTAND IN HET SNEKER VOETBAL”. Naar aanleiding van dit ingezonden stuk wil ik gaarne eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Juist boven genoemd stuk zou misstanden naar vo ren kunnen brengen, omdat de kwestie hier geheel anders ligt. In de eerst? plaats wil ik er op wijzen, dat het niet vereenigingen als Sneek en L.S.C. aan gaat, maar Black Boys en C.A.B. van Bolsward en de Harlinger vereenigingen H.Z.C. en Harlingen. Bij het begin der competitie lag het in de bedoeling, ook gezien de uitbrei ding van het Zaterdagmiddagvoetbal, ook voor de adsp. der Zaterdagmiddag- vereenigingen aparte competities sa men te stellen. De Commissie voor Za terdagmiddagvoetbal heeft toen bij mon de van ondergeteekende naar voren ge bracht, dat dit nog niet mogelijk was. gezien de reiskosten en het gebrek van elftallen. Daarop zijn diverse adspiranten elftal len van diverse vereenigingen ingedeeld, maar met het le elftal van Oranje Nas sau bleek dat niet mogelijk te zijn, om dat de eventueele tegenstanders met de bezwaren kwamen, geen elftal op ge noemde middag in het veld te kunnen brengen, voornamelijk van de zijde van C.A.B. en Black Boys. Nu de competitie erg verlaat wordf door de vorst, wordt de mogelijkheid ge. schapen om de avonden te “benutten. Het lijkt mij daarom verstandig dat de Jeugdbesturen der genoemde vereenigin gen eens met elkaar spreken en dan zal voorzeker de oplossing gevonden worden. Sportmakkers veel succes. D. ZETLSTRA, Bestuurslid F.V.B. voor Zaterdagmiddagvoetbal. koope borrel en de verhoogde prijs van enkele noodzakelijke levensmiddelen. Dit heeft reactie gewekt. De belangstelling in de drank nam toe. En daardoor ook onze belangstelling. Van bevoegde zijde werd vastgesteld, dat de zucht naar al cohol geschat kon worden op 300 van voor ’39. Hierin ligt een groot gevaar voor de toekomst van ons volk. Hier ba ten geen leuzen, maar wordt de persoon, lijke daad gevraagd. De vraag dringt sterk naar voren, aan welke kant wij hebben te staan. Wg leggen heusch niet het accent op de drankbestrijding al léén. Het is ook geen hobby van ons. Mét de onthouding komen we ook voor andere problemen te staan. Spr. denkt aan een gemeenschapsgebouw, waarin het goed zal zijn te leven en waarvan de geheel-onthouding één der fundamen ten is. Wij alleen zullen aan dat gebouw niet timmeren en metselen, maar de taak van de binnen-architect op ons ne men: het huis bewoonbaar te maken. Als het ons ernst is, zullen wij onze plaats wéten. Wij mogen alle misstanden niet van ons afschuiven. We zijn mede-ver- antwoordelijk. Beseffen we dat en vat ten we mee aan, dan kan een nieuwe ge meenschap werkelijkheid worden. Het feestelijk gedeelte werd verzorgd door Barend v. d. Veen met It lyts frysk Toaniel. Opgevoerd werd Rebecca, eeh spel uit de bezettingsjaren. Van der Veen heeft de figuren 1- dit stuk, een stuk, waarin het probleem: ras en liefde op de achtergrond staat met groote zorgvuldigheid gekozen en de kleine groep spelers heeft het met niet minder groote liefde vertolkt. Ik zou niet weten, aan wie van dit groepje een extra pluim zou moeten worden gegeven; deze vier menschen behooren bij elkaar. Als na- stukje „It hynstemiddel”, waar gewel dig om gelachen is. Morgenrood voerde onder leiding van Fl. v. Bergen eenige mooie zangnummersuit. Door de com binatie met de Schakel en het N V.-koor is een flink koor ontstaan, dat in staat is gebleken al raakten de altstemmen in een der liederen ook buiten westen veel goeds te presteeren. De slotzang Jubilate Deo gaf daarvan het bewijs. In de pauze werd een verloting gehouden. Met een kort opwekkend woord sloot de voorzitter. DE WERVINGSACTIE DER NED. STEENKOLENMIJNEN. Door verschillende oorzaken Is het aantal ondergrondsche mijnwerkers in de Limburgsche mijnen na Sept. 1944 sterk teruggeloopen, waardoor de pro ductie aan steenkool beneden de hoeveel heid bleef, noodig voor den wederopbouw van ons land. Terwijl op diverse wjjzen een trjdelgke oplossing voor het vraag stuk der werkkrachten in de mijnen hart gelegd en nu is de zonde oorzaak van veel verdriet. Bij jongens en meisjes, leeft aak de voorstelling alsof de an dere een exempel van allerlei deugden is, maar deze verdwijnt wel omdat de nuchterheid hen anders doet zien. De bekoring mag niet ontaarden in afgode rij. want deze vallen van hun voetstuk. Daarom moet de nuchterheid ons bewa ren voor die afgoderij. Het samenzijn in een gezin vloeit niet voort uit onze wil, God heeft ons daar toe geroepen en bij elkaar gebracht. Door zijn Riding hebben wij in volle ver antwoordelijkheid besloten samen te gaan en daardoor is er een grondslag voor het gezonde gezinsleven. Er zijn veel uiteendrijvende krachten en het is genade van God dat Hij ons bij elkaar doet blijven. Ook de houding tegenover onze kinderen kan afstootend zijn. Wij kunnen ze te veel als ons eigendom en niet als gav„ van God beschouwen. De ouders moeten leeren zondaars te zijn, die *outen maken ook tegenover de kin deren, om te komen tot belijden van schuld, waardoor een gezonde gezins sfeer wordt geschapen. Wie Gods barmhartigheid in zijn leven hee't ervaren, zal deze ook jegens an deren beoefenen. Er kan verleiding k<P men aan beide zijden en als er dan geen barmhartigheid betoond wordt, en ge holpen wordt, is de zaak schier hopeloos. Als de kinderen met moeilijkheden zit ten moeten de ouders rustig met hen maten. Het laatste punt is de openheid. Er zouden veel minder echtscheidingen zijn, als men open en eerlijk met elkaar had omgegaan. Als de barmhartigheid er is. schrikken wij niet als de verleiding komt. Die openheid moet er zijn ook ten opzichte v~n de kinderen. Ga met hei in de diepte en snreek over eigen moeilijkheden. Wjj hebben een God tot Wien wij gaan mogen en dan zullen wij hebben dé diepste en hechtste voorwaar de en het heerlrjkste uitzicht voor een gezond gezinsleven. Eenige vragen werden door spr. diep gaand beantwoord, waarna dhr. Nauta de e-oedbezochte vergadering met gebed sloot. POSTDUIVENSPORT. De Postduivenvereniging L’Estafette hield op Woensdag 5 Febr. haar jaarver gadering in hotel Poelman. De voorzit ter opende deze vergadering met eenige toepasselijke woorden en maakte tevens van deze gelegenheid gebruik om de vereen, zijn dank te betuigen voor het •zeer fraaie cadeau l.em en zijn echtge- noote geschonken bij zijn 40-jarige echt- vereen. Hij deelde mede dat deze zomer een wedvlucht zou worden gehouden, waar speciale prijzen door hem zouden worden uitgeloofd, welke mededecling door de vergadering x-:-t sppïatx werJ ontvangen. Hierna olgde voorlezing der notulen van de vorige vergadering, wel ke onveranderd werden goedgekeurd, waarna het jaarverslag werd uitge bracht Hieruit stippen wij aan dat de vereen, in 946 een tiental nieuwe leden kon inschrijven, en dat het totaal aantal gekweekte duiven (uit de twee Engelsche koppels welke verleden jaar door de R.A.F. waren aangeboden) 20 stuks bedroeg, welke onder de leden zijn verloot. Den secr. werd voor zijn beide keurige verslagen dank gebracht. Uit het v rslag van den penningmeester stippen wij aan dat de inkomsten over 1946 bedroegen ƒ384.26, de uitgaven 255.54, zoodat er een saldo is van 128.72. Het aantal oefen- en wedvluch ten had in 1946 20 bedragen, waaraan door 987 duiven was deelgenomen"; hoe wel de vereen, voor den oorlog met on- ge-eer 5000 duiven vloog, rekende men in 1947 op tenminste 3000 duiven, welke aan de vh-chten zullen deelnemen. Het financieele resultaat van de gehouden vluchten luidde: inkomsten ƒ73.90, de uitgaven 72.29, zoodat ook hier een batig saldo is nl. ƒ1.61. Ook den pen ningmeester werd door de vergadering dank gebracht voor zijn keurig verslag. Dan volgt bestuursverkiezing. Verschil lende leden achtten het wenschelijk, ge zien de groei van de vereen., dat het be stuur zou worden uitgebreid nl. van 3 op 5 leden. De volgende heeren werden benoemd: A. Best, P. v. d. Meulen, H. Tippersma. J. de Vries en J. H. A. Kort rijk, die allen him benoeming aan vaardden. Daarna kwamen de kampioen schappen ter sprake. Op de bestuurs tafel prijkte een drietal fraaie sport- bekers, welke als volgt zullen worden vervlogen: kampioen oude duiven, idem jonge duiven en kampioen generaal, dit laatste voor dengene, die over het ge heele seizoen de meeste punten behaalt, waaraan tevens is verbonden een me daille als herinnering. De twee eerstge noemde bekers moeten 2 maal achtereen of 3 maal in het geheel gewonnen wor denu om definitief bezit te worden, ter wijl de laatste 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel moet worden gewon, nen. Nadat nog eenige interne aange legenheden waren afgewikkeld, sloot de voorzitter met eenige toepasselijke woorden de gezellige vergadering. DE OPRICHTING DER VERENIGING VOOR CHR. MIDDELBAAR EN VOOR. BEREIDEND HOGER ONDERWIJS. In het Sneeker Nieuwsblad van Dinsdag 11 Februari 1947 wordt de oprichting van een vereniging voor chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs ge meld. Naar aanleiding hiervan voelen ondergetekenden zich gedrongen bet vol gende op te merken: Het is niet onze bedoeling het formele recht van de op richters dezer vereniging, een school te stichten, te betwijfelen. Zij hebben dit. Het is ook niet ..an ons de vraag te be antwoorden, of het gebruik maken van dit recht, het doen herleven van de schoolstrijd, zoals de voorzitter der ver eniging zeide, niet een aanwijzing is, dat Nederland weer terugvalt in zijn oude kwaal: hokjesgeest, onverdraagzaam heid, onderling wantrouwen met hun verlammende invloed op het Nederlandse geestesleven. Deze vraag zullen de Christelijke ouders zelf hebben te beant woorden. Wel is ons gebleken, dat al thans in de Ned. Herv. Kerk, ook in het orthodoxe deel, lang niet allen dieze vraag in de zin van de oprichters der vereniging zullen beantwoorden. Wij wensen echter tegen twee zinsneden van het verslag zeer krachtig te protesteren. En wel in de eerste plaats tegen de be wering „Aan de R.H.B.S. heerschte vroeger een andere geest dan die er nu heerscht”. Waarop slaat dit? Wat is hiermede bedoeld Zo zonder enig com mentaar krijgt het de werking van een verdachtmaking. Bij niet ter zake kun-, dige lezers moet dit de indruk wekken alsof de R.H.B.S. in de laatste tijd een verandering heeft ondergaan, waardoor het onderwijs in hun ogen vin geringere waarde geworden is. Wanneer de steller van deze bewering niet een duidelijke toelichting geeft of in gebreke blijft deze bewering met feite te staven, dan ver klaren wij deze bewering tot een insinu atie. Nog erger, want nog persoonlijker, is de tweede bewering, die volgens dit verslag door den voorzitter is gedaan: „Het middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs is overgelaten aan men schen, die geen rekming houden met God en Zijn Woord”. Mijnheer de voor zitter, gij vergist u schromelijk Onder getekenden, beiden behorend tot die mensen, aan wie het middelbaar en voorbereidend hoger onderlijs is toe vertrouwd, houden wel degelijk rekening met God en Zijn Woord. Het kan zijn, dat wij dit doen in een andere vorm dan gij dit pleegt te doen. Maar dit geeft U niet het recht een uitdrukking te bezi gen, dl? in haar uiterst, consequentie betekent, dat wg de jonge mensen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK WOUDSEND, 12 Febr. Hedenavond speelde de damclub van Woudsend een competitie-wedstrijd voor de Dambond „De Zuidwesthoek” tegen de damclub van Sloten in café Michels aldaar. De einduitslag was 2416 ten voordeele van Sloten. De volledige uitslag luidt: Y v. Gcot P. r d, Werf 2—0, S. LeentjesL. Nijdam 11, A. Schotanus —O. Pebesma 2—0, H. de Jong—H. Vis ser 1—1, J. de Jong—-Tj. Zijlstra 1—1, J. v. d. GootG. Huitema 02, K. KoopmansTh. Glashouwer 20, F. SpoelstraJ. Langeraap 20, J. Klijn- smaJ. H. Poepjes 02. G. Groenhof— C. v. d. Brug 11. C. VisserJ. Spoel stra 02,J. DijkstraL. v. d. Kooi 20, P. v .d. HetjK. IJpenga 20, A. Tromp J. Bijlsma 20, K. NijdamA. Ree kers 20, W. WalstraL. Glashouwer 11, P. PoepjesJ. Faber 02. J. de VriesR. Pander 20, A. Bergsma-r-B. Onpedijk 02, S. PoepjesK. v. d. Meer 11. Totaal 2416. De namen der eerste spelers zijn van Sloten. GAUW, 12 Febr. Terwijl de heer S. Goënga werkzaamheden verrichtte, viel hij met een trap naar beneden. Dr. Graatsma achtte overbrenging naar het NED. VEREEN. TOT AFSCH. VAN ALC. DRANKEN. Propaganda-tooneel-avond. Woensdagavond hield de N.V. in het Gebouw v. Chr. Belangen een feestelijke bijeenkomst. Voorz. B. Brinksma sprak een kort openingswoord waarin hij her innerde aan de tijd ,die achter ons ligt en waarin getracht is, de leden bijelkaar te houden, omdat voorvoeld werd, dat na de oorlog het gebruik en misbruik van alc. dranken zou toenemen. Dit is ook uitgekomen en wat wel het ergste is, dat oude medestrijders het vaandel in de steek hebben gelaten. Men zal niet alleen hier zijn gekomen, om de spreker te beluisteren. Toch hoopt spr. dat hij velen tot de overtuiging zal brengen, dat men niet meer aan de kant kan blij ven staan. De heer Klaas Leijenaar van Leeuwarden spreekt het propaganda- woord. Werpen e een blik terug, bijna twee jaren na de bevrijding, dan zien we, dat er met verschillende factoren, die tot de opbouw van een nieuwe gemeen schap zouden behooren, of er afbreuk aan doen, geen rekening is gehouden. Een dezer factoren is de' groote geeste lijke en moreele naklap, waarvan we ons geen voorstelling konden maken. Ook bij de drankbestrijding stuiten we op die naklap; er schijnt voor een ideëele bewe ging geen ruimte meer te zijn. Daar kwam bij, een regeerings-communiqué dat twee dingen aankondigde; de goed- opgevallen. Beteekent dit, dat piet ieder een de vergoeding kan aanvragen? De Voorzitter antwoordde dat ieder dat recht bezit, maar dat de Raad moet beslissen of iemand voor de ver goeding in aanmerking komt. Hierna werd z. b s. conform het voo*- stel van B. en W. beslist. Aan het bestuur der Geref. school te Oppenhuizen werd medewerking ver leend voor het aanleggen van een speel plaats bij zijn school. Op de gem.begroo. ting is hiervoor ƒ2278.76 uitgetrokken. B. en W. hebben aan de schoolbestu ren medegedeeld, dat zij ter gelegenheid van de prinselijke geboorte van ge meentewege een bedrag van 0.30 per leerling uitgekeerd zullen krijgen voor het verstrekken van een versnapering of iets dergelijks aan de schoolkinderen. De wijze van besteding van dit bedrag heb ben zij aan de bevoegdheid van het schoolbestuur willen overlaten. De Raad keurde deze handelwijze z. h. s. goed dcor het vaststellen van een be sluit tot wijziging der gem.begrooting dienstjaar 1947. De totale kosten zijn geraamd op 600.te dekken uit de post „Onvoorziene uitgaven”. Z. h. s. werd besloten tot het opnieuw aangaan van een overeenkomst met de N.V. N’d. Thermo-Chem. Fabrieken in zake de destructie te Bergum van de uit deze gemeente afkomstige cadavers. Hetzelfde geschiedde met het voorstel van B. en W. tot toekenning bij wijze van overgangsmaatregel van een tijde lijke toelage van 10 op de bruto-jaar wedden van het gemeente-personeel. De heer van der Veen kreeg na afhandeling der agenda gelegenheid een mededeeling t doen, hierin bestaande dat hij buiten de gemeente een betrek king als onderwijzer heeft aangenomen en daardoor bedankt als lid van de Raad. Hij nam daarom afscheid van de Raad en van het werk dat zijn volle ambitie en belangstelling had. en bracht harte lijk dank aan B. en W. en aan al zijn medeleden voor hun vlotte en spontane medewerking en het vertrouwen aan hem geschonken. Er werd nimmer ge zegd: welke partij is daar aan het woord? maar meer gelet wat gezegd werd. Spr. hoopte dat z volger dhr. Dijkstra te IJsbrechtum 'zelfde ver trouwen en dezelfde medewerking zal krijgen, en dankte tenslotte ook de kie zers, die hun stem op hem uitbrachten, waaraan hij toevoegde steeds z’n best te hebben gedaan om zich dat vertrouwen waardig te maken. De Voorzitter, sprekende namens B. en W. en zeker opk namens de rest van de Raad, zeide dankbaar te zijn dat de heer v. d. Veen van zijn korte lid maatschap gemaakt heeft wat hij er van maken kon. Het is daarom jammer, dat hij deze Raad nu gaat verlaten. Hij wenschte hem inmiddels alle goeds toe. feliciteerde hem met z’n benoeming en sprak de hoop alt dat zijn nieuwe functie hem zal aanstaan, temeer daar dit nog de wensch was uit zijn jeugd, welke wensch nu in vervulling gaat. De openbare vergadering werd hierna gesloten. op Donderdag 13 Febr. ’47, nam. 2 uur. Voorz. burgemeester F. Tjaberings, secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. In zijn openingswoord bood de Voorzitter in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar de leden zijn beste wenschen aan, en hij hoopte, dat de besluiten die in dit jaar genomen zullen worden achteraf beschouwd in het welbegrepen belang van de gemeente zullen zijn geweest. Voorts feliciteerde hg den Secretaris met zgn herstel. De Secretaris, de heer K. Visser, drukte zijn dankbaarheid uit over de welgemeende woerden die de Voorzitter tot hem richtte. Ik ben dankbaar, aldus spreker, dat God mij het voorrecht schonk dat ik mijn taak ten gemeente- huize en ook hier in deze Raad, weer heb mogen hervatten, en ik dank u allen, heeren raadsleden, inzonderheid den bur gemeester, voor uw medeleven tijdens mijn ziekte. U hebt mij van week tot week op de hoogte gehouden van alles wat hier omging en ik had daardoor de gelegenheid de gang van zaken steeds te volgen, ook die in deze vergadering. De Secretaris las hierna het for muliergebed voor, waarna overgegaan werd tot punt 1 Notulen der vergadering van 16 December 1946. Namens de Com missie, bestaande uit de h.h. Zwaagstra, Bootsma en Brandsma, stelde eerstge noemde voor de notulen na een kleine toevoeging goed te keuren, waartoe z. h. s. besloten werd. Diverse ingekomen stukken en mede- deelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag over 1946 van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim werd ter inzage gelegd vóór de leden. B. en W. stelden voor het raadsbe sluit inzake verhuur van de Uleflecht te Woudsend in te trekken, waardoor de verhuur aan den bewoner Atsma besten digd blijft, zulks uit overweging dat deze zaak zich zoodanig heeft ontwikkeld, dat de omstandigheden welke tot deze ver huur leidden, zijn vervallen. De heer van Gooi vroeg nadere inlichtingen, waarop de Voorzitter antwoordde dat de heer Okma, die de ruiling inder tijd aanvroeg voor zijn arbeider, on- eenigheid met dezen heeft gekregen. De arbeider is nu ontslagen, zoodat de rui ling niet meer noodig was. Na deze toe lichting werd z. h .s. conform het voor stel van B. en W. besloten. De heer Gerbrandg had verwacht dat er nog een punt op de agenda zou hebben gestaan, nl. het adres van de be woners van Abbegaster Ketting betref fende een nieuwen brugwachter. Waar om staat dat niet op deze agenda? De Voorzitter antwoordde dat deze zaak nog bij B. en W, in behandeling is. en gaf eenige nadere inlichtingen. De heer van der Veen vroeg of B. en W. voor deze brug ook plannen hebben, en sprak zijn bevreemding uit over het schrijven aan de bewoners van Abbegas- terketting dat, indien er niet een nieuwe brugwachter zou komen, de geheele brug zou worden opgeheven. De Voor zitter deelde nader mede, dat B. en W. aan de bewoners gevraagd hebben of er iemand onder hen bereid was de taak van brugwachter op zich te nemen, maar geen aanbieding hebben gekregen. Hij hoopte echter dat deze zaak spoedig tot een oplossing gebracht zal worden. De heer van der Veen wees er nog op dat de tegenwoordige brugwachter de brug met alle genoegen wil behouden, waarop de Voorzitter antwoordde Ja, als de gemeente doet wat hij wil. De heer van derVee n: Deze man heeft de brug 29 jaar tegen een zeer lage be- looning van 50.per jaar bediend en wil nu graag wat meer hebben. Daarom willen B. en W. graag overeenstemming in deze zaak bereiken, luidde het ant woord van den Voorzitter. De zaak komt in de volgende vergadering aan de orde. De discussies werden hiermede beëindigd. Van den heer A. G. Bruinsma te Woudsend was een verzoek ingekomen om hem een stukje bouwgrond aan de westzijde van het dorp te verkoopen ten einde daarop spoedig een woning te stichten. B. en W. stellen -oor hen te machti gen hem een stukje grond van 160 M2, te verkoopen tegen den maximum-prijs van ƒ5.per M2. De door den heer Bruinsma te bouwen woning komt in mindering van de 14 die aan deze ge meente zijn toegewezen. De heer Brandsma wees er op dat In'een besluit omtrent de financiering van de woningbouw de Minister van Openbare Werken en Wederopbouw een regeling getroffen heeft, waardoor 't ook voor particuliere bewoners en Instellin gen mogelijk zal worden bij de huidige exploltatlewaarde en de sterk gestegen bouwkosten zonder financieele tekorten woningen te bouwen. De bepalingen van dit besluit komen hierop neer, dat het Rijk de rente over het bedrag dat ligt tusschen de rendabele bouwkosten en de werkelijke bouwkosten jaarlijks zal ver goeden. De Voorzitter bevestigde dit, waarna het voorstel van B. en W. z. h. s. werd aangenomen. B. en W. adviseerden gunstig te be schikken op het adres van Tj. Schilstra te Niihuizum om ingevolge art. 13 der L.O.wet 1920 een vergoeding te mogen ontvangen voor het bezoek door zijn kin deren van de bijz. school te Gaastmeer, echter niet met terugwerkende kracht tot 12 Mei 1946, zooals gevraagd werd, daar dit volgens de wet niet mogelijk is, maar met ingang van 3 Jan. 1947. De vergoeding zal ten hoogste ƒ15.per kind per jaar bedragen. De heer van Gooi vestigde de aan dacht op de door B. en W. genoemde be perking dat volgens art. 13, 2e lid sub g slechts steun wordt verleend indien en voorzoover de financieele toestand der ouders daartoe aanleiding geeft. Deze bijvoeging was spr. voorheen nog nooit ziekenhuis noodzakeltjk. SCHARNEGOUTUM. 12 Febr. Onder groote belangstelling hield de Chr. Mu- ziekvereen. Excelsior, dir. de heer S. Wijbinga haar jaarlijksche uitvoering in het gebouw Ellm. De muziekliefheb bers hebben hun hart kunnen ophalen aan de goede stukken die door de ver. zijn gegeven. Buitengewoon mooi waren de baritonsoli. Na de pauze werd het stuk Engefeche Thee opgevoerd door een gezelschap uit Tirns, dat een geweldig applaus in ontvangst kon nemen voor zjjn mooi spel. Daarna werden vier prjj zen verloot, ten bate van het corps die de kolossale som van 525 kwartjes op brachten. Een der leden van het corps dankte het publiek hiervoor, waarna de feestleider, de heer E. W. Hogeweg de mooie avond met dankgebed sloot BONNEN VOOR ZIEKEN VEERTIEN DAGEN GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de op 13 Februari j.l. ge publiceerde bonnen lijst voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummers der ten behoeve van zieken uitgereikte kaarten ME, MF en MG zijn opgenomen. Zooals bekend ontvingen zieken tot dus ver rantsoenbonnen, welke een betrek- kelgk langen geldigheidsduur hadden. Men moet er rekening mee houden, dat de om de andere week van boven genoemde kaarten aan te wijzen bonnen ook slechts veertien dagen geldig blijven. SCHOLEN, BIOSCOPEN, DANCINGS, SCHOUWBURGEN KRIJGEN GEEN KOLEN MEER. De regeering heeft besloten dat In richtingen voor publiek vermaak voor- loopig geen brandstoffen zullen ont vangen, eventueel kan tot tijdelijke slui. ting worden overgegaan. Bibliotheken, inrichtingen voor onderwgs enz. worden niet bevoorraad, zoolang de bevolking niet van brandstof is voorzien. Ook zij dienen zoo noodig te worden ge sloten. Dienstgebouwen, waarvoor dit te verwezenlijken is, dienen zoo mogeiflk Zaterdags te worden gesloten. Op beper king der straatverlichting wordt sterk aangedrongen. DE STAKING IN DEN GROENTEN HANDEL. Een voorstel van de betrokken vak groepen om de kwestie aan arbitrage te onderwerpen is door minister Mansholt afgewezen, omdat het hier een zaak van reSe«i»gsb?leid l&trcft» UITVOERING ADVENDO. Men schrijft ons: D.V. 27 Febr. houdt de Chr. Gymn. Vereen. Advendo haar groote jaarlijksche uitvoering. Gezien de groote belangstelling welke haar jeugd-uitvoering genoot en de groote vraag naar toegangsbewijzen, waarvan nog slechts een beperkt aantal aanwe zig is bij de voorverkoop-adressen, be looft ook deze uitvoering weer een succes te worden. Men haaste zich dus. Mocht men te laat zijn voor deze uit voering, dan stelt het bestuur volgaarne bewijzen beschikbaar bij de voorverkoop adressen die recht op voorrang geven voor een eventueel te houden tweede uitvoering. Zie verder advertentie in dit nummer. Ter gelegenheid van den Wereld gebedsdag voor Vrouwen is er a.s. Vrij dag een vergadering in ’t Gebouw voor C&, ^J^en, Men zie^dv. in dit no. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van be roep te Garijp Ds. E. Kempenaar, Ned. Herv. pred. te Goënga c.a. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Stads kanaal en Nieuw-Weerdinge, ds. E. Kempenaar te Goënga. Ds. H. Windig, Geref. predikant te Oosthem heeft een beroep ontvangen naar Soemba (West) N.O.L OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. I In de afgeloopen maand werd de Lees, zaal door 1886 personen bezocht, en be droeg het aantal uitgeleende banden 5523. DE JACHTHAVEN AAN ’T OP EN DE SNEEUWVAL. Naar wij vernemen heeft de sneeuw jacht nogal eenige ravage aangericht in de jachthaven aan ’t Op. Door de sneeuwlast op een aantal schepen bra ken de balken waaraan ze hingen en een 5-tal booten viel naar beneden. Door het Ingrijpen van den havenmeester Jong- sma werden deze schepen echter voor zware schade behoed.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1