A. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen Raadsvergadering Ijlst 1947 DINSDAG 25 FEBRUARI 2e JAARGANG No 16 4 1 FEUILLETON SNEEKER NIEUWSBLAD half taa Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK 33 Wordt vervolgd. Ab -prijs Franco Bu eau voO' Advertenties Fa. JR1]FHOUT GROOTZAND 55 lel 3005 huis betreft eind 1946 zou daarin be schikbaar zijn 170.304. Ve schijnt OINSLAGS en VRIJDAGS Jo. Tel 2872 HET STOND IN DE KRANT. En het Friesch Scheepvaart Museum te Sneek profiteert er van. Dezer dagen publiceerde de „L. Crt.” een artikel, bevattende de levensloop van ’n eenvoudigen „Bildtker”. Het was de geschiedenis van Jan Pieterz, die zich later, naar aanleiding van zijn afkomst, Jan van der Bildt noemde. Hij werd in 1709 te Vrouwen Parochie geboren en was voorbeschikt het wagenmakers-vak uit te zullen oefenen. Dat gebeurde ook, maar z’n klok wilde niet gaan en dat simpele feit gaf een andere bestemming aan z’n leven. Hij repareerde de klok zelf, voelde zich tot dit werk aangetrokken, repa reerde andermans klokken, begon een klokken-industrie die groote vermaard heid-verwierf, kwam terecht als instru mentmaker aan de Hoogeschool te Fra- neker, legde zich toe op het vervaardi gen van telescopen, die beter waren dan welke ook. Hij werd een man van inter nationale vermaardheid. Dit is ,in een notedop, de geschiede nis van Jan van der Bildt, die in 1791 te Franeker overleed. GEVONDEN VOORWERPEN WUMBRITSERADEEL. Een heerenhoed. Terug te bekomen bij den Post-Commdt. der Rijkspolitie te Oppenhuizen. IJLST. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Denekamp de heer R. H. Walda, gerepatr. onderwijzer uit In die, thans alhier. huis liggende keuken. Aan de voor- zijde van het huis waren op deze ver dieping nog twee kamers en de deu ren daarvan zag de inspecteur tussen het benedeneind van beide trappen en de voormuur van de hal, die tevens de voorgevel van het huis vormde. Het wandtapijt, waarachter hij zich had schuilgehouden, hing tegen de muur tussen de deur van de zijkamer en de voorzijde van de salon. De Kopenhaagse politieman was tij dens het onderzoek naar de moord op Van der Zuyden in enige van deze kamers geweest. Boven had hij die dag geen voet gezet, maar uit de bouw van de villa meende hij op te maken, dat de vertrekken op de eer ste etage vrijwel moesten overeen stemmen met die beneden. En hij ging van de veronderstelling uit, dat de vier mannen, die door de serre waren binnengeslopen, zich naar een van die vertrekken hadden begeven. Juist wilde Ohlquist zijn voet op het tapijt zetten, waarmee- de trap was belegd, toen een flauw hoorbaar ge luid hem deed verstijven. Het was, alsof een mens ergens een diepe, be nauwde zucht slaakte, het kon des noods een ademhaling zijn. Slechts even liet zich dit geluid vernemen en toen was de stilte weer zo intens, dat de inspecteur een licht suizen in zijn LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Neen, sla dit nu niet over omdat het de zooveelste aanslag op Uw beurs be- teekent Leest U het eens rustig door a.u.b. en beslis daarna, wat U in deze kunt en behoort, te doen. Voor de uitslag zijn wij dan niet bang. In ver band met de moeilijke financieele positie van het sanatorium „Beatrix-oord” te Appelscha, organiseert de afd. Sneek van het Leger des Heils, op Zaterdag 1 Maart a.s. des avonds om 7.30 uur in het Geb. v. Chr. Belangen alhier, een con cert, dat gegeven wordt door het Leger des Heils muziekkorps en mannenkoor van Leeuwarden (Kapelm. A. de Vries). Nederland heeft momenteel een 45 Le ger des Heils muziekkorpsen, waarvan bovengenoemd korps, met zijn 35 leden, een der beste is. U kunt van goede mu ziek en zang verzekerd zijn. Wij wekken daarom een ieder op deze uitvoering bij te wonen. De opbrengst van deze avond komt geheel ten goede aan „Beatrix- oord”. Mocht U verhinderd zjjn om te komen, en toch voor dit doel willen bij dragen, dan kunt U dit afgeven bij den korpsofficier, Kleinzand 20a, of laten overschrijven op girorek. no. 363657 van het Leger des Heils te Sneek, onder ver melding: „voor Beatrixoord”. Gaarne zouden wij een flink bedrag aan den Geneesheer-directeur op de concertavond ter hand willen stellen. Uw hulp is daarbij dringend noodig. Deze hulp zult U zeker niet weigeren, als U bedenkt, hoe velen daar na 3, 5 ja soms 10 en 12 jaar verpleegd te zijn, als genezen wer den ontslagen. Wat een volhardende zorg en liefderijke verpleging is er door doctoren en zusters aan dezulken be steed. Wat een leven van opoffering i s en wordt hier gegeven. Ook de pa tiënten; wat moeten zij niet missen Week na week en maand na maand ver- oren bemerkte. Maar het geluid kwam in geen geval uit zijn verbeelding voort. En het opmerkelijke van dit onverwachte geval was, dat het niet van boven leek te komen, maar uit een van de kamers gelijkvloers Was dus een mens in de nabijheid, zonder dat hij dit had vermoed? Zat die er gens op wacht? Of... de inspecteur kreeg een inval. Het geluid was een uiterst benauwd zuchten geweest, als van iemand, die zich in een pijnlijke toestand bevond. Waren de beide ge vangenen, die met de vrachtauto uit de binnenstad waren vervoerd, hier in de kamer opgesloten? Ohlquist trok zijn voet terug van de eerste tree. Dit was in ieder geval de moeite van een onderzoek waard. De vraag was nu evenwel, waar hij moest zoeken. Het geluid was flauw geweest en het had hem zo verrast, dat hij zich met kon overtuigen waar het vandaan Kwam. Hij luisterde ingespannen, of het zich niet zou herhalen. Er volgde een periode van zo diepe stilte, dat de minuten een eeuwigheid leken te du ren, zelfs voor een man met uitste kende zenuwen en een grote mate van koelbloedigheid. Maar dan liet zich opnieuw iets vernemen Nu had de heer W. A. Visser (firma Dikland te Sneek) reeds jaren een bui tengewoon fraaie telescoop en het blijkt, dat dit een product is van Jan van der Bildt. Zijn naam en woonplaats staan er in kloeke letters op vermeld. Het is een mooi stuk werk, vertelde de heer V. ons. Maar wat heb ik er aan, als het jaar in jaar uit op 'n kast staat En waar belanden zulke stukken later? De slotsom was, dat dit mooie werk stuk in bruikleen wordt afgestaan aan ons Friesch Scheepvaart-Museum. Daar krijgt het de plaats, welke het toekomt. En wij knoopen er gaarne de vraag aan vast: Zijn er meer, die waardevolle historische voorwerpen bezitten, waar van zij misschien bezwaarlijk kunnen scheiden en tóch gaarne die voorwerpen voor de toekomst behouden wenschen to zien? Het Friesch Scheepvaart Museum zal er met genoegen een bljjvende plaats voor inruimen. vage schim, de trap beklimmen en boven verdween hij op de .gang uit het gezicht. Toen bleef het weer stil in huis. Dat de man niet terug kwam, duidde er op, dat hij zich bij zijn mak kers had gevoegd, die zich waarschijn lijk in een| der kamers bevonden. En toen de tijd verstreek, zonder dat iets te horen viel, besloot de inspecteur het er op te wagen en zelf boven een onderzoek te gaan instellen. Hjj wist dat daar mensen waren, maar zij ver wachtten hem niet en bij een plotse linge ontmoeting was hij dus in het voordeel. Inspecteur Ohlquist had, terwijl hjj zjjn besluit nam, de hal zo goed moge- Ijjk verkend. Deze ruimte bevond zich aan de voorkant van het huis. Het was een vierhoekige oppervlakte. In de achtermuur kwamen twee deu ren uit, rechts die van de salon, waar door hjj was binnengekomen, links van een andere grote kamer, naast de salon. Langs beide zjjmuren liep een brede trap, die boven uitmondde op een gang, die zich langs de zjjkanten en de achterzjjde van de halmuren uitstrekte en waarop tal van deuren uitkwamen. Onder de trap links, dus gedeelteljjk voor de salon, was een deur, die naar een kleine zjjkamer voerde en rechts gaf een deur toegang tot de aan de andere zijde van het ken, toch wist hij ongeveer, welke ka mers zich beneden bevonden. Vooral in de serre, waar hjj in verband met den moord geruime tijd had vertoefd, wist hij wel de weg. Zodoende kon inspecteur Ohlquist, enkele minuten na het verdwjjnen van de .vier mannen, zelf zjjn weg door de open deur nemen. Hij kwam in de serre, die onmiddelljjk aansloot aan de groote kamer, waar Van der Zuyden in zjjn dronkenschap met zjjn gasten had gezeten om zich door het nutti gen van brood wat nuchter te maken. De inspecteur sloop van de ene stoel naar de andere, teneinde onmiddelljjk dekking te kunnen zoeken, zodra hjj verdachte geluiden mocht horen. Maar niets wees er op, dat zich hier mensen bevonden. Trouwens, in huis was het zo doodstil, dat hjj even vreesde, slechts te hebben gedroomd. Toen kraakte een trede van een trap Duideljjk was dit te horen, want de vier insluipers waren via de kamer naar de hal gegaan en daar begon de trap naar de volgende ver dieping. Zjj waren dus op weg naar boven. Ohlquist herinnerde zich, dat in de hal een wandtapjjt was, dat ach ter een rjj kapstokhaken hing. Het zou mogeljjk zjjn, zich achter dat ta- pjjt schuil te houden, tot hjj zich ver der had georiënteerd. Dus sloop hjj IJLST, 21 Febr. In de hedenavond ge. (voorzitter antwoordt dat B. en W. JiniidAn vnltnllip'A vprirndprina vnn don oon nnon nncr hphhon unnr hofo-non rlnnr raad dezer gemeente, herdacht de voor zitter, voorlezing van het ontvangen telegram van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de geboorte van Prinses Maria Christina, dit feit met woorden van vreugde. Ingekomen is de goedkeu ring van Ged. Staten der raadsbesluiten: de openbare school niet op te heffen en de grond en waterruiling met den heer G. van der Kooi. Voor de feestelijkheden in verband met de geboorte der prinses is een bedrag uitgetrokken van 30 cent per leerling der scholen. Voor de wo ningbouw 1947 is goedkeuring verkregen voor den bouw van 6 woningen, die een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 M3. Met 2 daarvan is het thans in kannen en kruiken. Op een vraag van den heer Frankena bevestigt de voorzit ter, dat de niet rendabele bouwkosten van deze woningen door het Rijk worden gedragen. Een nieuw contract wordt met de N.T.F. te Bergum aangegaan voor het tijdvak van 1 Januari 1945 tot en met 31 December 1950, tenzij voor dien datum door de regeering een afwij kende overeenkomst verplicht wordt ge steld, in welk geval het met de gemeente overeengekomen contract eindigt op den datum, waarop de genoemde verplich ting ingaat. Het op de begroeting voor komende bedrag 45.kan voor 1947 voldoende worden geacht. Besloten wordt de door den Minister voorgestelde tijdelijke toelage van 10 van het grondsalaris aan het gemeentepersoneel toe te kennen. Gemeentebegrooting 1947. B. en W. deelen mee, dat deze begroe ting sluit met een batig saldo van 2400.voornamelijk toe te schrijven aan de meerdere inkomsten uit de be lastingen en uitkeeringen van het rijk, terwijl op een tweetal posten onder de ontvangsten, vermoedelijk nog hooger bedragen zullen worden ontvangen, dan is geraamd, wat het batig saldo dan nog ten goede zal komen. De onderhoudskos ten zijn zoodanig uitgetrokken dat ver wacht mag worden, dat deze bedragen in 1947 ook werkelijk zullen worden uit gegeven; de regeering acht het ontoe laatbaar al het achterstallige onderhoud in eens uit te voeren, ook al zouden de kosten adm. over een aantal jaren wor den verdeeld. Het kan noodzakelijk zijn alleen die onderhoudswerken te verrich.' ten, die ter voorkoming van belangrijke schade niet kunnen worden uitgesteld. Zij stellen den raad voor: het kostencij- fer voor het bijzonder onderwijs over 1947 vast te stellen op 14 per leerling en de opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting met ingang van 1 Juni 1947 te verlagen van 158 op 150, omdat de provincie deze verhoogt van, 42 op 50. Bij de algemeene beschouwingen zegt de heer Groenveld, dat gemeenten, dfe niet noodlijdend zijn, soms verge leken worden met een witte raaf. Ijlst is zoo'n witte raaf. Maar komt dit niet, omdat weinig verbeteringen zijn aan gebracht en het onderhoud tot een mi nimum is beperkt? De Zuid-Enderbrug verkeert in zeer slechten toestand. Een nieuwe brug is hier noodzakelijk. Is wat het verkeer betreft voldoende aandacht besteed aan de industrie. Het verkeer via het water is voor de grootste industrie hier ter plaatse niet te gebrui ken en dat langs de weg is zeer moeilijk en die naar de Geeuw, de plaats voor de industrie in het oude uitbreidingsplan is bijna niet te bereiken. Is het niet hard noodig een verkeersweg aan te leggen van de Geeuw naar de Stadslaan; en de verbindingsweg van de W. M. Oppedijk. straat naar de Stadslaan te verharden? De gemeente IJlst drijft op de industrie en de raad heeft de plicht, de bestaans mogelijkheden daarvan te bevorderen. En wat de woningbouw betreft is de raad daarmee niet gepasseerd Met twee woningen is het nu klaar en B. en W. zijn daarover nooit met plannen bij den raad gekomen. De heer Franke- n a sluit zich aan bij het gezegde van den heer Groenveld betreffende de in dustrie. De verkeersweg vooral langs de j ma Boekhouden de heeren K. Post te Geeuwkade moet worden verbeterd. De Kantoo voo Abonnementen: Fa. KIEZEBRIN1 KLEINZAND 7 - den door hem opgezet toen hij vernam dat de h.h. besloten hadden direct per motor terug te keeren. Met een warme handdruk werd afscheid genomen en even later snorden de motoren noordwaarts. Tijdens het rijden werd besloten om voor het donker zoo dicht mogelijk Zwolle te naderen in verband met de gevaarlijke gladde plekken. Nabij Harderwijk was het al aardig donker en het leek wel of de Noord-Oosterstorm het er op had gezet onze motorrijders zooveel moge lijk tegen te werken. Toch werd door gereden tot Zwolle en behouden kwam men daar aan. Bij hetzelfde hotel van ’s morgens werd halt gehouden en hier liet het maal, het eerste tijdens die tocht, zich goed smaken. Geheel verkwikt werd de tocht na 45 minuten voortgezet tot nabij Wolvega. De wegen bleken in het pikdonker en met de storm nog meer onbegaanbaar, dan ’s morgens en vei ligheidshalve werd besloten om de ver dere afstand per taxi af te leggen. Na veel moeite en tegenwerking (vanwege de kou) werd de heer Jukema van Schamegoutum bereid gevonden om on ze mannen van Wolvega op te halen. Om 2.20 uur in de nacht stonden onze motorrijders weer in Sneek waar de meeste burgers zoo diep mogelijk onder de wol lagen, en door niemand werd ge dacht aan die drie kerels die dien dag een afstand van ongeveer 400 Kilometer in de barre kou hadden afgelegd. Het was waarlijk „een topprestatie”. Bravo kerels van de Motorclub J. C. Visser 1 BUURTVEREENIGING „ONDER ONS”. Dinsdagavond 18 Febr. hield de buurt- vereen. „Onder Ons” een feestavond in het St. Jozefgebouw. Een kwartier na de opening der deuren (7.30 uur) klonk er reeds vroolijke muziek. Om acht uur opende de voorzitter, de heer Stuvel, deze avond met een hartelijk welkom en wekte allen op het hunne er toe bij te dragen tot- het welslagen van dezen avond. Vervolgens werd de leiding over gedragen aan den heer Tinga, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat ook de ouderen zich door de koude niet hadden laten weerhouden aanwezig te zijn. De zaal was dan ook geheel gevuld. Het was hem tevens een vreugde, dat de feestcommissie ook gedacht had aan de oudjes in de diaconiewoningen en 't zie kenhuisje (deze gebouwen liggen in de buurt), door hen allen te tracteeren op chocolademelk, gebak en fruit en hjj bracht een woord van dank aan hen, die dit mogelijk hebben gemaakt. Op deze gedenkwaardige dag acht hjj ’t vanzelf sprekend dat men begint met het zingen van ’t Nederlandsche Volkslied. Qpder ’t zingen van ’t buurtlied en ’t spelen van enkele fijne nummers van ’t muziektrio, werd het tóoneel in orde gebracht voor de opvoering van „Feest yn ’e wilewai”, welk stukje een dankbaar applaus oogstte. Na een zeer humoristische voor dracht werd even gepauzeerd. De trac- taties, waarvoor buitengewoon goed was gezorgd, lieten zich uitstekend smaken en toen de attractie, die in de pauze werd gehouden, was beëindigd, werd het verdere programma, hetwelk bestond uit tooneelstukjes, voordrachten en muziek, vlot afgewerkt. Tot het laatst toe bleef de fleur er in en ieder, die meespeelde, wist vóór zich een dankbaar publiek. Om ongeveer kwart over twaalf werd dit gedeelte van de avond gesloten met een woord van hartelijke dank aan allen, die, in welke vorm dan ook, hadden meegewerkt. Tot de familie Vonk en den heer Stuvel werden nog enkele waar- deerende woorden gericht. Maar lang niet allen gingen huiswaarts, omdat voor de liefhebbers nog gelegenheid tot dansen werd gegeven. Hiervan werd dan ook een druk gebruik gemaakt en toen de klok het gestelde sluitingsuur aanwees, had men liever de wijzers nog wat te ruggezet, hetgeen wel een bewijs was van de gezellige sfeer, die er heerschte. „Onder Ons" kan met voldoening op deze feestavond terugzien. GAUW, 22 Febr. In de vacature ont staan door het vertrek van den heer R. v. d. Kooy naar Sellingen, hebben de stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. Gemeente alhier gekozen tot kerkvoogd de heer H. A. Jellema. houden voltallige vergadering van den j een open oog hebben voor hetgeen door den heer Groenveld is naar voren ge- burgemeester J. Oppedijk, na I bracht. De tijdsomstandigheden en het materiaal verhinderen om met groote objecten te beginnen. Alles is beperkt, tot hetgeen de gemeente-opzichter heeft geadviseerd. Toch ligt de begrooting ge heel in de lijn van den heer Groenveld maar dan niet meer dan wat het meest noodzakelijke aangaat. Wij gaan niet verder dan hetgeen momenteel kan wor den bereikt. Als alles wordt uitgevoerd wat op de begrooting voorkomt, dan mo gen we tevreden zijn. Het materiaal speelt een groote rol. Mocht de raad be treffende de woningbouw een bepaalde meening hebben, dan wiilen B. en W. die gaarne vernemen. Er is nog niets vastgesteld. Wethouder Wassenaar zegt, dat het beter is dat er particulier wordt gebouwd, dan door de gemeente, gelet op de woningen aan de Stadslaan. Thans zijn 2 woningen toegewezen. De heer Groenveld meent dat met de door hem naar voren gebrachte dingen niet jaren behoeft te worden gewacht. Voor die plannen kan worden geleend. De voorzitter: Inderdaad kan daar voor worden geleend, maar ’t gaat hier om het materiaal en verder zijn we ge bonden aan het uitbreidingsplan, dat nog nooit is afgekomen en zoo lang op zich laat wachten. Bij de artikelsgewijze behandeling oor deelt de heer W a 1 i n g a, dat de in komsten van 60.voor de hondenbe lasting veel te laag zijn geraamd. Als er 5.wordt betaald voor iedere hond, dan zouden er maar 12 honden zijn. Er zijn er wel 120. De heer Wiebinga gevoelt voor verhooging van deze belas ting. Er zjjn hier veel honden en als het zoo doorgaat, dan vermeerdert het hon dental vlugger dan het inwonertal. Na nog verdere discussie zeggen B. en W. toe, aandacht aan deze zaak tè zullen schenken en geen honden gratis te zul len laten loopen. De opcenten der perso- neele belasting worden vastgesteld op 150 voor de gemeente. Het uurloon van los personeel wordt vastgesteld op 75 cent. Herbeplanting van de Galama- gracht en Eegra<5ht zal plaats hebben, omdat de lindeboompjes van 1946 het zeer slecht hebben gedaan. 107 zijn dood gegaan. Verder zullen de Stadslaan en Stationsweg beplant worden met^chiet- wilgen en de laatste nog met een mei doornhaag. Besloten wordt een en ander deskundig te laten doen, om verdere herbeplantingen te voorkomen. Als het meest geschikte tijdstip wordt de herfst aangewezen. Voor het baggerwerk van de Ee en de beide Dijkgrachten op een diepte dat een praam met hooi er langs kan varen en het vaartje naar de N.V. Woudstra is 1500.uitgetrokken, het geen de heer Wal i n ga een veel te laag bedrag vindt. Men is aangewezen op handkracht, daar zelfs de kleine bag. germachines niet binnen kunnen komen. De post blijft ongewijzigd. De begrooting wordt vastgesteld; de gewone dienst met een ontvangst van ƒ85.887.70, een uit gaaf van 83.487.70, batig saldo 2400, onvoorzien ƒ372,80. De kapitaaldienst met een bntvangst en uitgaaf van 14.616.De begrooting van het bur- gerlijk armbestuur met een ontvangst en uitgaaf van 1100.de begrooting voor het fonds algemeene belangen met een Ontvangst en uitgaaf van ƒ682.50. Besloten wordt vlg. art. 103 der lager onderwijswet 1920 toe te kennen aan de verèeniging voor Christelijk onderwijs 821/s X 14.1152.66; aan de ver- eeniging voor Gereformeerd School onderwijs 73 X 14.— 1022. ALLES WEL Dr. De Groot verzoekt mede te deelen, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten bevre digend is en dat ook de jonggeborene het uitstekend maakt. GEMEENTEBEGROOTING 1946, SNEEK. Tekort 2 ton. De begrooting over het inmiddels reeds verstreken dienstjaar 1946 der ge meente Sneek is thans verschenen. Hoe wel het eenigszins mosterd na den maal tijd is, ontleenen wij er hier toch het een en ander aan. Het blijkt dat deze begroo ting sluitend is gemaakt door op de ka- pitaalsdienst een post van 199.442.71 uit te trekken als bijdrage aan de ge wone dienst ter voorloopige dekking van het tekort. De geraamde uitgaven op de gewone dienst bedragen nl. 2.373.665.82 en de inkomsten zonder genoemde bij drage 2.174.223.11, leverende dus een nadeelig verschil van het genoemde be drag van 199.442.71. Nu enkele andere cijfers. Het voordeelig slot van ’t hoofd stuk Algemeen Beheer is 34.809.la ger geraamd dan de oorspronkelijke ra ming over 1945, waaraan een lagere ra ming van de uitkeering uit de eerste afd. van het gemeentefonds en hooger ge raamde uitgaven voor salarissen der ambtenaren niet vreemd zijn. Daarente gen kon het nadeelig slot op hoofdstuk II „Openbare veiligheid” 42.341.83 la ger geraamd worden dan in '45, dank zij het feit dat het rijk over 1946 bijdraagt in de kosten der gemeentepolitie, voor welke bijdrage 55.760.22 is geraamd. Van het hoofdstuk „Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd” is het batig slot 8.468.93 lager geraamd Jan in 1945. En van het hoofdstuk „openbare werken” is het -nadeelig slot 17.837.70 hooger begroot dan in 1945, ook al kwam ditmaal weer een post van 8000.onder de ontvangsten wegens' staanplaatsen op de kermis voor. Maar belangrijk meer dan in 1945 moest op dit hoofdstuk geraamd voor onderhoud van straten, van plantsoenen en voor sala rissen en loonen. Het onderwijshoofdstuk vroeg ook aanzienlijk meer dan voor 1945 geraamd, het nadeelig verschil met dat jaar bedraagt niet minder dan nond 45.000.—. Het hoofdstuk „ondersteu ning aan behoeftigen” vraagt 15.843. meer dan in 1945. Als totale uitgaven werd voor dit doel ditmaal geraamd 196.648.Het batig slot van hef hoofdstuk „belastingen” is in vergelij king met 1945 niet minder dan 121.121 hooger geraamd. Dit is te danken aan een hoogere raming van de uitkeering van het rijk wegens ondememingsbelas- ting nl. 1946 ƒ183.200 tegen ƒ95.000 in 1945, en van de vermakelijkheidsbelas ting, welke over 1946 geraamd werd op niet minder dan 80.000 tegen 27.000 in 1945. Het gasbedrijf geeft een geheel ander beeld dan bij de oorspronkelijke raming van 1945, toen het nog een deel van dat jaar stop stond en daarop een nadeelig slot geraamd werd van 108.000.Voor 1946 werd een voor deelig saldo van ongeveer 2400.— ge raamd makende dus een verschil van 110.000.—; het voordeelig saldo van ’t waterleidingbedrijf kan op 23.295.80 geraamd worden, tegen 17.250.11 in 1945, dus 6045.59 meer, het nadeelig saldo van het reinigingsbedrijf is 10.426.43 hooger geraamd (rond ƒ62.500 tegen rond ƒ52.000), het na deelig saldo van het slachthuisbedryf is 4042.20 lager geraamd dan over 1945. Om nog even op de totaalcijfers terug te komen, terwijl het geraamd tekort over 1945 364.365.13 bedroeg is dat over '46 199.442.71, dus 164.922.42 minder. De ze cjjfers zeggen echter betrekkeltjk wei nig. Te veel onzekere factoren zijn er welke in den loop van het jaar de ramin gen nog hebben kunnen beïnvloeden. We wijzen op de nog weinig stabiele prijzen der materialen, op mogelijke verande ringen in salarissen en loonen, maar in niet mindere mate geldt de onzekerheid ook de opbrengst der belastingen als bijv, der ondernemingsbelasting, welke door een meevaller het tekort nog in gunstigen zin zou kunnen beïnvloeden. Zooals bekend is het reservefonds uit geput, er blijft slechts ƒ12.520.54 be schikbaar zijnde 40 van het batig saldo van het waterleidingbedrijf over 1946 en dat aan het einde van het dienst jaar ter beschikking komt en dus kan worden aangewend voor gedeeltelijke dekking van hét begrootingstekort. Wat het fonds voor uitbreiding van het stad- i 2 50 pei pe pos’ (3 75 pe hal* iaa TOPPRESTATIE OP MOTORGEBIED Dooi enkele leden van de Motorclub J. C. Visser, Sneek. Men schrijft ons: Op 18 Februari j.l., dus op de ge boortedag van prinses Maria Christina startten ’s morgens om 11.30 uur drie motorrijders van Sneek n.l. de heeren C. van Wijk, voorzitter van bovenge noemde motorclub, R. de Boer en S. Geertsma, allen woonachtig te Sneek, met bestemming Soestdijk teneinde een oorkonde van het gemeentebestuur van Sneek te overhandigen. Met 11 graden ondei nul en met een scherpe Noord Oostenwind nam de tocht een aanvang. In verband met de slechte toestand van rijksweg no. 43 werd besloten om via Deersum, Irnsum en Akkrum te rijden. Ook daar was de weg met veel sneeuw en ijs bedekt en vooral de sneeuwbanken vormden een groote hindernis; tenge volge hiervan kwamen twee van de mo torrijders te vallen doch de tocht werd desondanks na eenig oponthoud voort gezet. Even voorbij Wolvega werd de weg beter en er werd dan ook vaart in gezet. Nabij Meppel werd een poosje 100 K.M. per uur genoteerd. Bij Zwolle werd besloten een kop koffie te drinken om hèt bloed tegelijkertijd gelegenheid te geven wat sneller te gaan stroomen. Nauwelijks konden deze motorduivels van de motor afkomen zoo was de kou tot in. alles doorgedrongen. Even werd de jas uitgedaan en flink heen en weer ge stapt. Na ongeveer 15 minuten werd ‘de tocht weer voortgezet. Het was intus- schen 14.15 geworden. De weg bleef be houdens enkele gevaarlijke gladde plek ken vrij goed te berijden en toen na on geveer anderhalf uur rijden Amersfoort werd bereikt bleek dat het verkeer was omgelegd en er een twintigtal kilometers extra genomen moesten worden teneinde Soestdijk te bereiken. Om ongeveer 16.50 uur werd Soestdijk bereikt, van de weg was niets te zien, het waren allemaal auto’s en nog eens auto’s, die de weg be dekten met enkele motorrijders er tus- schen. Toen het doel van de drie motor rijders aan een marechausseepost was bekend gemaakt, bleek dat zij zich moes ten melden aan de villa van Baron Baud, den particulier secretaris van H.K.H. Prinses Juliana. Toen er dan bjj deze villa t.o. het paleis werd halt gehouden en de heeren van hun stalen rossen stap ten, elkaar eens aankeken, kwamen zij tot de ontdekking, dat him gezichten zoo zwart zagen als roet. Het opgewaaide stof was op hun ingevette gezichten gaan vastzitten. Ondanks het zwarte voorkomen werd rustig aangebeld en eenige oogenblikken later werden de drie motorrijders uit Sneek door een kamer dienaar in do particuliere vertrekken van Baron Baud binnengeleid. De heer C. van Wijk overhandigde hierna de oor konde aan Baron Baud en liet deze ver gezeld gaan van een felicitatie voor hun. ne Koninklijke Hoogheden namens ge meentebestuur en bevolking van Sneek. Baron Baud dankte voor de oorkonde en felicitatie, terwijl hij vervolgens zijn bewondering uitsprak voor de prestatie om per motor vanuit het Noorden naar Soestdijk te komen. Groote oogen wer- naar hal en op de tast vond hij het tapijt. Enkele seconden later stond hij daar achter, tegen de muur gedrukt. In het donker zou men hem zo niet gemakkelijk vinden, zelfs als men met een zaklantaarn in de hal kwam. En weer stond hij bijna ademloos te luis teren. Na het kraken van de trap was het stil gebleven. Nu kwam iemand naar beneden. Hoewel hij bij na geluidloos liep, was zijn afdaling toch te bemerken. Deze man was uit gestuurd om de serredeur te sluiten Nog juist op tjjd was hij dus naar bin nen gegaan. Even later sloop de man weer naar boven, rakelings langs het wandtapijt komende. Inspecteur Ohlquist kon, uitkij kende langs het tapijt, de trap over zien. Nu hij zo goed aan de duister nis was gewend, bleek het hier niet stikdonker te zijn en vrij duidelijk was het glimmen van de koperen roeden op te merken, die de loper op de trap in bedwang hielden. Mevrouw Van der Zuyden had alles in huis gelaten. Voor diefstal was ze blijkbaar niet bang geweest of misschien had zij daarin de haast niet eens aan ge dacht. Het feit, dat de dikke loper nog op de trap lag, maakte het de insluipers in ieder geval mogelijk zich zonder rumoer naar boven te begeven. De inspecteur zag den man, als een De inspecteur stond ten opzichte van de mensen in het huis, tot welke groep zjj ook behoorden, in één op zicht in een heel nadelige positie. Zij kenden de weg in de villa en hij niet. Ja, wel had hjj met inspecteur Broek man na de moord op Van der Zuyden een onderzoek ingesteld, maar er was geen reden geweest, heel het gebouw aan een inspectie te onderwerpen, aangezien de moordenaar,, zich buiten had bevonden en dr. Maroniu hem had achtervolgd, waarbjj hjjzelf slacht offer was geworden. Men had zich bij het onderzoek hoofdzakelijk beperkt tot het zoeken van sporen van den dader in de tuin. Ei was toen immers nog geen reden geweest, achterdocht te koesteren ten opzichte van den Zweed Jorgensen, die als gast van Van der Zuyden aanwezig was. Pas na de verklaringen van mil. Ilescu was deze man een verdacht individu ge worden, doch toen was hij met den Fransman Dupont reeds spoorloos verdwenen. Had inspecteur Sven Ohl quist dus geen gelegenheid gevonden, nauwkeurig de woning te onderzoe- Redacteuren L. KIEZEBR1NK en C. SMI1 strijkt dikwijls, alvorens soms vooruit gang is te bespeuren. Wat een geduld, moed en vertrouwen is noodig om dit te dragen. Enkele firma’s hebben kosteloos het benoodigde drukwerk verzorgd, ter wijl de muzikanten en zangers belang loos spelen en zingen. Thans is het woord aan U en vragen wij Uw offer, tot handhaving van dit zoo belangrijke werk, opdat nog velen hun gezondheid in „Beatrixoord” mogen herwinnen. Comité van Aanbeveling: L. RASTERHOFF, Burgemeester. A. GAASTRA—v. d. Waal, Directrice Nw. Frittemahof Ds. J. BROERTJES, Bapt. Pred. Dr. T. A. DONKERSLOOT, Chirurg. Dr. H. GERRITSMA, Arts Ds. M. v. d. MEULEN, Doopsgez. Pred. Geslaagd voor het Associatie Diplo- I ma t I Heeg en de Jong te Hommerts.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1