Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandse!! Overzicht 40-jarig Jubileum Sneeker Bestuurdersbond 2e JMXRGMNG Wo. 17 VRIJDAG 28 FEBRUARI INGEZONDEN. I 1947 BONNENLIJST 63-4 Algemeen 64-2, 64-3 Meir. I 64-V Reserve I a i 1200 bezoekers trok. Door den conserva- I de heer J. Halbertsma die periodiek af- Ab.-prij» 12.50 per haH jaa Franco par port 13.75 per half |ea< die weerklank ge volksbewustzgr rechtvaardigheid 64-1 Brood 64-1 Boter 64-2 Boter 63-1 Brood 63-2 Brood 63-1 Boter Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Uw dw., A. L. J. WIJTZES. Bg de onlangs gehouden practijk- examens van de Ned. Associatie slaag de voor Eng. Handelscorrespondente de heer P, Wesselius te Sneek. K setoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRXNK A Ca. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 kin lij st kin- rgst Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 7 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 250 gram kaas 1 ei 500 gram sinaasappelen (vóórinlevering) 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 125 gram koffie 50 gram thee 1600 gram brood 800 gram brood GAASTMEER, 26-2-’47. Om misverstand te voorkomen, deelen wij mede, dat er geen combinatie der Muziekverenigingen Crescendo van Heeg en Concordia van Gaastmeer be staat. Concordia werkt plaatselijk door met 20 leden, onder leiding van den heer C. Kaspersma van Heeg. Het bestuur: W. BAKKER, Voorz. A. WILDSCHUT, 2e Voorz. E. DE BOER, Secr. J. ATTEMA, Penningm. J. ZEILSTRA, Comm. DE OPRICHTING DER VERENIGING VOOR CHR. MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOGER ONDERWIJS. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heren Jansonius en Münch verzoek ’k U beleefd het volgende te willen opnemen in Uw blad. Wij nemen gaarne nota van de uitspraak, dat de heren het recht van oprichting van een Chr. Lyceum erl-ennen. Aangezien wij een Christelijke Inrich ting bedoelen, gebonden aan de Drie Formulieren van Eenigheid, als omvat tende de grondgedachte der Heilige Schrift, spreekt het vanzelf, dat de geest van inrichtingen, die neutraal moe ten zijn, niet de onze is en kan zijn, al zjjn we soms genoodzaakt er gebruik van te maken. Het is geen ogenblik onze bedoeling geweest iemand persoonlijk onaangenaam te zijn. Het gaat bij ons uitsluitend om het onderwijs en de op voeding van onze jeugd, en omdat deze omgeving overwegend de positieve Chr. beginselen is toegedaan, menen wij verplicht te zijn in Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs te moe ten voorzien. Met dank voor de verleende plaats ruimte, FRIESCH SCHEEPVAART MUSEUM. Maandagavond hield de Vereeniging „Friesch Scheepvaart Museum” alhier haar algemeene ledenvergadering in Ho tel Hanenburg. De voorzitter, de heer J. Halbertsma, wierp in zijn openingswoord een terugblik op het afgeioopen jaar waarin het museum weer opnieuw werd opgebouwd waarbij veel steun van de Overheid, O.B.W. en tal van vereeni- gingen en particulieren werd ondervon den. Een door het bestuur gevoerde actie onder de burgerjj bracht pl.m. 4000. op voor de inrichting van het nieuwe gebouw alsmede een flink aantal nieuwe leden; de provincie en de gemeente ver hoogden hun subsidies, terwijl van de provincie een bijdrage ineens van 1000 en van het Rjjk 1500 werd ontvangen. Administratief is alles ook in orde ge komen; o.a. werd de Koninklijke goed keuring verkregen. Volgens het jaar verslag van den secretaris, den heer B Brinksma, had de vereeniging op 31 Dec. 1946 286 leden, nl. 251 natuurlijke per sonen en 35 firma’s en vereenigingen Het jaarverslag van den conservator den heer H. Halbertsma Jr., memoreerd, in het kort het ontstaan en de geschie denis van het Museum, de wederoprich ting daarvan en het tot stand komc van het nieuwe gebouw aan het Klein zand, dat in het afgeioopen jaar pl.m IJSCLUB DE IJLSTER SCHAATS. Groote hardrijderij van vrouwen op 25 Februari. Bö het prachtigste winterweer had hedenmiddag onder enorme belang stelling de Zaterdag j.l. uitgestelde groo te hardrijderij van vrouwen plaats. Er waren 15 deelneemsters. Ie prijs ƒ50. Ike Nienhuis, Makkinga; 2e prijs 37.50, Geeske Sierdsma, Heerenveen; 3e prijs ƒ20.Jeltje Bouma, Luinjeberd; 4e pr. 20.Jantje Bosscha, Wolvega. Aan de 7 afvallers van de le rit werd ieder 7.50 uitgekeerd; (ran de 4 afvallers der 2e ronde ieder 10.Bö de prösuitdee- ling in café Sfebesma bracht voorzitter van der Woude een woord van dank aan de groote schare belangstellenden, die deze rtjdertj bijwoonden en tot een succes voor de „IJlster Schaats” hebben ge maakt. Ook dankte hö mej. Nienhuis, die als kampioene van Friesland en van Nederland, hedenmiddag in Wist tegen woordig wilde zijn. Spr. durft zich niet wagen veel woorden tot haar lof te spre ken. Zij die dit beter kunnen, zullen dit ongetwijfeld in gloedvolle bewoordingen hebben gedaan. Als spr. op een gevaar mag wijzen, moet het dit zön: „laat U niet over het paard tillen” Doe naar de woorden uit de Fryske Wildsang: Eang fan ütwrydskens, gol en ienfildich, Altyd deselde, hwerit men se sjucht. Van harte feliciteerde hö verder mej. Sierdsma, die haar prestaties van de vorige wedstrijd zooveel had verbeterd, dat zö nu met een tweede prijs huis waarts kan keeren. Doorzetten en uitere ste best doen, zal een volgende keer moeten lelden tot een le prijs. Na de verdere prtjsuitdeeling spreekt van der Woude een woord van dank tot de vrij willigers, die door het schoonmaken der banen, deze hardröderfl hadden znogeltyk gemaakt. IJLST. Geslaagd te Amersfoort voor het politiediploma onze vroegere plaats genoot T. F. Bakker, thans hulpagent te Sneek. Met ingang van 1 Maart is de heer Bakker benoemd tot agent van politie te Zand voort gen overal moet inkrimpen; een zees ernstig nadeel voor zön internationale positie en bö het diplomatieke spel met de andere groote mogendheden. Het tweede sensationeele feit van de verloopen week was een razzia van dui zenden Britsche en Amerikaansche amb tenaren van den inlichtingendienst in de Britsche en Amerikaansche Duitsche zónes, waarbö vele, waaronder hooge na zi's, leden van een geheime organisatie, werden gearresteerd, die van plan waa met een nieuw bacteriologisch wapen de westelijke geallieerden te dwingen de Duitsche militaire macht te herstellen en, een Duitsche regeering op totalitaire leest te vormen. De heeren wenschten dan met de westelöke geallieerden oor log tegen Rusland te voeren. Afgezien van de onmiddellöke gevaren welke uit de actie'dezer geheime organisatie dreig den, is het ook om andere redenen ge lukkig dat dit complot ontdekt is, zóó kort voor de bijeenkomst der groote Vier te Moskou. Het moet nu de groote ge allieerden wel duldelök zön, hoe noodig het is, dat zö eendrachtig samenwerken, opdat een einde gemaakt worde aan de speculatie der Duitschers op hun beven de oneenigheid. De conferentie te Mos kou zal moeten leeren of er ten deze iets veranderd is, de conferentie te Londen ter voorbereiding van die te Moskou is nu geëindigd. Men schijnt het over het verdrag met Oostenrök in ieder geval voor een deel eens te zön, over het ver drag met Duitschland hoorde men nog niet veel, dus is men het oneens. Nu be wezen is hoe zeer de nazi’s in Duitsch land nog samen spannen en invloed heb ben staat wel vast dat de Duitschers zelf niet veel Invloed op dit verdrag zal worden toegekend, het zal hun worden opgelegd en langdurig zal Duitschland onder toezicht moeten blöven, het Duit sche volk blijkt nog lang niet rijp zich zelf te besturen. Hoezeer de nazi’s nog ondergronds stoken blö'kt ook uit het feit dat in een Fransche gevangenis te Fresnes een vervalschingscentrale is ontdekt, waar gevangenen, bestaande uit voormalige officieren van den Duit- schen inlichtingendienst en Fransche collaborateurs, documenten maakten die de indruk moesten wekken uit Duitsche archieven afkomstig te zön, en beoog den Bidault en andere Fransche politici iri opspraak te brengen. Om dus nog meer onrust in Frankrijk en verdeeld heid tusschen dat land en andere gealli eerden te veroorzaken dan er reeds is. Onrust is er in Frankrijk al genoeg nu wegens stakingen al sedert dagen geen dag- en weekbladen meer verschijnen. Er heerscht een zeer zenuwachtige stemming, men leeft bö geruchten en daaruit kan veel onheil voortkomen. In de Veiligheidsraad is nu de Engelsche klacht tegen Albanië, dat mönen zou hebben gelegd in wateren in de buurt van dat land, waarop 2 Engelsche tor pedojagers liepen, aan de orde. Rusland steunde Albanië in de bewering, dat deze klacht alle grond mist. Nu de Franco- regeering gedreigd heeft geen Noorsche schepen meer in Spaansche havens t® zullen toelaten wegens de onvriendelijke houding van Noorwegen, heeft de inter nationale federatie van transportarbei ders besloten als dit dreigement wordt uitgevoerd, dat geen enkel schip meer naar Spanje zal varen of worden ver laden. Volgens de laatste berichten zou Rusland goedkeuren dat de Amerikanen de Japansche mandaatseilanden in de Stille Zuidzee bezet houden. In de Ver. Staten heerscht verontwaardiging over een uitlating van Bevin, dat de Ver. Sta ten mede schuld hebben aan de verwar ring inzake Palestina. Een staking van onderwijskrachten in Buffalo vestigt de aandacht op de onbevredigende onder- wpstoestanden In de Ver. Staten; sedert 1940 gaven jaarlijks 70.000 onderwözers hun taak.op voor beter betaald werk, ge middeld verdient de onderwözer er 37 dollar per week, een hondenvanger in Detroit verdient per Jaar 410 dollar meer dan een onderwözer. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Er zön uit de periode, waarover dit overzicht loopt, een tweetal sensatio neele gebeurtenissen te vermelden. De eerste is de mededeeling van Attlee in het Britsche Lagerhuis, dat het de vaste bedoeling was van zön regeering de machtsoverdracht aan verantwoordelö- ke Britsch-Indlërs niet later dan Juni 1948 te doen geschieden. De huidige on derkoning veldmaarschalk Wavell zal aftreden en tot aan het tijdstip der ftiachtsovardracht vervangen worden door lord Louis Mountbatten. Deze me dedeeling beteekent dus dat uiterlijk midden 1948 een eind zal zgn gekomen aan het Engelsche bewind in Britsch Indië, of wel India, waar het 200 jaar de leiding der zaken had. Ook vóór Attlee deze verklaring aflegde stond wel vast dat deze Engelsche regeering plannen had tot de machtsoverdracht, maar men had te Londen toch altöd een slag om de arm gehouden, door de voorwaarde dat Engeland eerst de macht zou overdragen als de groote pa tijen, Hindoes en Mo hammedanen, het onderling eens waren geworden over de regeering die de macht zou ovememen. En daar Hindoes, die de meerderheid vormen en Moham medanen die als, zö het groote, minder heid overheerschlng door de Hindoes vreezen, en daarom een eigen zelfstan dige staat eischen (Pakistan) steeds bleven krakeelen over de vorming der regeering geleek het er op dat de En- gelschen voorloopig nog wel in India zouden blijven om er de orde te handha ven. Attlee heeft aan deze veronderstel ling nu e i eind gemaakt, overeenstem ming tusschen Hindoes en Mohammeda nen of niet, Engeland trekt zich terug, en als er een burgeroorlog uitbreekt, zullen het geen Engelsche bajonetten zijn die de orde herstellen. In officieele Britsche kringen zegt men wel dat Att lee thans juist een bepaalde datum voor het einde van het Britsche bewind heeft genoemd om daardoor druk op Hindoes en Mohammedanen uit te oefenen om elkaar zoo spoedig mogelök te vinden, want er moet nog heel wat geregeld worden voor men de macht kan over nemen. Dat Wavell heengaat is waar- schgnlgk gevolg van het feit, dat hö het niet met de Engelsche regeèring eens is en van oordeel is dat Engeland zich eerst uit India mag terugtrekken als Hindoes en Mohammedanen het eens en orde en rust er dus verzekerd zön. Mountbatten zou tot taak hebben de spil van het Engelsche militaire svsteem van India te verleggen naar het Midden oosten met Kenya in Afrika als hoofd kwartier, waardoor Malakka, Hongkong, Australië en Nieuw Zeeland een nieuwen strategischen driehoek zouden vormen; het huidige bezoek der Engelsche ko ninklijke familie aan Z. Afrika zou na druk leggen op de beteekenis welke En geland aan Afrika in zön verdedigings systeem hecht. De Engelsche regeering zou voorts door haar beslissing rekenen qp sterke toenadering tueschen Engel sche labourpartö en de Hindoe-congres- partö, waardoor zonal niet politieke dan toch voordeelige economische banden met India zouden worden gehandhaafd. Die trouwens ook zoo maar niet kunnen worden verbroken, daar Engeland tödens den oorlog een schuld bö India maakte van 10 milliard gulden, wat India eigen- lök wel dwingt om kooper van de Engel, sche producten te blijven. Dat de Engel sche conservatieven niet met het zonder meer opgeven van India accoord gaan spreekt, de kwestie moet trouwens door het Engelsche parlement beslist worden, waar labour echter oppermachtig is. De Engelsche regeering zal dan stellig ook aanvoeren, dat zij niet in ^n soortgelök. maar, oneindig grooter wespennest wil blijvan zitten als in Palestina, te minder nu zö, we wezen er vorige keer al op en een pas verschenen officieel Britsch eco nomisch rapport bevestigt het, alle krachten moet organiseeren voor een binnenlandsche inspanning om Engeland er economisch weer boven op te werken. De conclusie uit dit alles is dat Engeland thans zoo verzw kt is dat het zö'n belan- namen him herbenoeming aan. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren J. H. Halbertsma en O. Lin deman, tot plaatsvervangers de heeren nots. J. Zijlstra gn nots. H. A. Banning. Om uitdrukking te geven aan de waar- deering voor het vele verdienstelijke werk dat de oud-voorzitter, de heer L. Poppinga, thans te Heemstede, voor het Museum heeft gedaan, werd met alge meene stemmen besloten hem tot eere- lid te benoemen. Het agendapunt bespre king komende seizoen werd door den secretaris toegelicht. Het ligt o.a. in de bedoeling het museum in Juni officieel te openen, en een tentoonstelling voor modelbouwers en andere tgdelgke expo sities te organiseeren. Volgens den voor zitter staat ook een tentoonstelling van water- en weidevogels op het program ma, terwöl op advies van den heer J. H. Halbertsma 'tevens getracht zal wor den een tentoonstelling van oude schil- deröen van schepen te houden. Boven dien zal z. m. ook op de a.s. Martini Show de aandacht op het Museum ge vestigd worden, zooals door den heer O. Lindeman bepleit werd. Hierover werden ook reeds besprekingen met het bestuur der M.S. gevoerd. De voorzitter deed vervolgens nog eenige mededeelingen over de tot stand gekomen samenwer king van musea en oudheidkamers In Friesland, over de prijsvraag voor het affichej bet uithangbord en richtingbor- den in de stad. Bö dë rondvraag deelde de héér de Jonge mede, dat hö voor de officieele opening die in Juni gehouden zal worden, een door hem vervaardigde Groninger tjalk in bruikleen afstaat, welk aanbod in dank werd aanvaard. Voorts werden nog besprekingen ge voerd over het laten maken van model len van wedstrijdschepen, waarna de vergadering werd gesloten. I lagen van de bevolking leeft. Daarom moet dit jubileum niet een afsluiting zön van uw werk, maar het begin van een betere maatschappij. De nieuwe tijd zal echter ook eischen stellen en verant woordelijkheid vragen, ook aan de leden van de S.B.B. omdat ieder verantwoor- delyk is voor de gang van zaken in deze wereld en aansprakelijk voor de uitwas sen en verkeerde maatregelen. Het vraagstuk van de arbeid bestaat ook nog altgd, maar wanneer het besef leeft dat wij allen verantwoordelgk zö’n voor wat er in de wereld gebeurt, dan zijn we op de goede weg. Na er op te hebben gewezen dat ook de archieven van de gemeente bewözen dat de S.B.B. een werkzaam leven heeft gehad, stond hö nog even stil bö de noodzakelgke samen werking tusschen overheid en vakbewe ging, die in Sneek altgd goed is geweest en naar hg hoopte ook in de toekomst goed zal blijven. Verder spraken nog de heer I. Schaaf sma namens de P. v. d. Arbeid, mevr. M. S. Sp a a n d e r Kok namens de Vrouwengroep van die Partij, en de heeren C. Kuipers voor het I.v.A.O., B. Brinksma voor de N.V., J. Lootsma voor de Arb. Zang- vereeniging „Morgenrood” die tevens de plannen voor het oprichten van een Kinderkoor bekend maakte waarvoor hö aller medewerking inriep L. Stoel- winder namens de Ambtenarenbond, Schotsman voor de Metaalbewer kers en tot slot de heer A. Brand- s m a als spreekbuis van de Bouwvak arbeiders die, evenals de ambtenaren en metaalbewerkers al hadden gedann, ook de voortdurende medewerking van zgn organisatie aanbood. Voorzitter Vonk dankte voor al de goede woorden en de vele bloemen, waarna de goedgeslaagde middag met het samen zingen van „Mor genrood” beëindigd werd. ’s Avonds volgde nog een druk be zochte feestavond in „Amicitia” waar aan medewerking werd verleend door het bekende G.G. Cabaret, dat m. i. niet geheel aan de hooggespannen verwach tingen beantwoordde. De feestrede werd gehouden door den heer E. Kup er s, voorzitter van het N.V.V., die eveneens een blik in het donkere verleden van de arbeidersklasse wierp, daarna de be- langrgke resultaten die de georganiseer de arbeiders wisten te bevechten, rele veerde, en in het slot van zgn rede een hartstochtelgk beroep deed op alle ar beiders en arbeidersvrouwen, ook de jon geren onder hen, om de vakbeweging te versterken en het werk van de ouderen voort te zetten. B. B. steeds gewerkt aan de verdere afwer king van het Museum en de verzamelin gen en begonnen werd met het aanleg gen van een inventaris, waarvan het ge mis bö de inrichting was gebleken. Nog tal van verbeteringen staan op het pro gramma, o.a. het aanbrengen van een smeedijzeren uithangbord en een vloer bedekking in de benedenzaal, hetgeen om financieele redenen tot dusver ach terwege moest blijven. Tot correspon denten werden aangesteld de heeren D. J. Kamminga te Dokkum en S. v. d. W^rff op Schiermonnikoog. Het instel len van meerdere correspondentschappen werd voorbereid. Met den burgemeester van Sneek werd overleg gepleegd inzake de voorwerpen, eigendom van de ge meente Sneek, sinds 1939 aan het Mu seum in bruikleen afgestaan. Opdat het Stadhuis niet van zgn inwendige luister beroofd zoy blijven, is overeen gekomen dat enkele voorwerpen in permanent bruikleen aan het Museum zullen wor den afgestaan, andere voortaan weer op het Stadhuis zullen zijn te bezichtigen. Tevens is het toegestaan gedurende de zomermaanden bepaalde voorwerpen van het Stadhuis naar het Museum over te brengen. Hiertoe behooren o.a. de drink- horens van het Sneeker Schippersgilde. Plannen zijn in voorbereiding tot het doen bezichtigen van het Museum door leerlingen van scholen in klassever- band. Prgsvragen, tentoonstellingen en lezingen zgn in voorbereiding om ook buiten Sneek belangstelling voor het Museum op te wekken; vooral in de Zuidwesthoek. Tenslotte bevatte het ver. slag een Igst van de voornaamste aan winsten gedurende het jaar 1946. Voor de Afdeeling Scheepvaart werd o.a. de scheepvaartkundige bibliotheek, be staande uit meer dan 100 exemplaren, waaronder zeer kostbare, van wglen den heer D. W. Dikland verkregen. Beide jaarverslagen werden goedgekeurd. Vol- eens het verslag 'an den penningmees ter, den heer L. Brandenburgh, dat eveneens in optimistische toon ge steld was, bedroegen de uitgaven totaal ƒ15.188.9114 en was er een feitelgk te kort van 425.Ook financieel kan de vereeniging volgens den penningmeester de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Op voorstel va- «ie financieele com missie, bestaande uit de heeren P. Schreuder en H. F. Ament, werd de re kening goedgekeurd en den penning meester decharge verleend. De Begroe ting voor 1947 werd vastgesteld op een totaal bedrag van ƒ2850.Voor nieu we aankoopen kon hierop slechts 500 worden uitgetrokken, maar gehoopt wordt dat men daarvoor ook in het nieu we jaar weer op steun van de burgerij zal mogen rekenen. De periodiek aftre- j dende leden van het Algemeen Bestuur, de heeren Nots. N. Oftema en dr. A Wassenbergh te Leeuwarden en Th. Zgl- stra te Sneek, werden herkozen, evenals de heer J. Halbertsma die periodiek af ter is sedert de voorloopige openstelling l trad als lid van het Dag. Bestuur. Allen Hét was 19 Februari J.l. 40 jaar ge leden, dat de Sneeker Bestuurders Bond werd opgericht. Dit geschiedde in een vergadering die op 19 Februari 1907 op initiatief van het P.A.S. (Plaatselgk Ar- beids Secretariaat) onder leiding van den heer J. IJtsma in het toen bekende café van den heer Jonk gehouden werd. Op deze vergadering waren vertegen woordigd de afdeelingen van de S.D.A.P., A.N.T.B., Steenhouwers Vereeniging, Alg. Ned. Tïmmerliedenbond en de Ver. tot verbetering van woningtoestanden; die zich allen bij de S.B.B. aansloten. De contributie werd vastgesteld op 1 cent per lid en per week, en IJtsma werd de eerste voorzitter. Geleidelijk sloten zich steeds meer vereenigingen bö de nieuwe organisatie aan en op 13 Juni 1909 trad ook de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholh. dranken toe maar voor deze werd de contributie be paald op of cent per lid en per week. De nieuwe Bestuurdersbond ging direct energiek aan het werk, en zoo lazen we o.a. in de notulen, dat op 15 Januari 1909 in een adres aan de Ge meenteraad gevraagd werd de baan vegers een vast daggeld uit te betalen. Later werden nog herhaalde malen der- gelgke adressen aan de Raad gezonden, o.a. betreffende de naleving van arbeids voorwaarden, voorgeschreven in Ge- meentelgke bestekken, en in het jaar 1911 toen een actie tegen de duurte ge- j;'voerd werd, werd aangedrongen op ver- 3'Iaging van de gas- en cokesprgzen. Dat ook gedacht werd aan de cultureele op voeding van de arbeidersklasse blijkt wel uit de Kunstavond, die op 9 Aug. ’10 ten bate van de uitgesloten textiel arbeiders in Enschedé gehouden werd. Hierbö trad nl. de toen zeer bekende Russische violist Sörmus op, waarnaast niemand minder dan mr. P. J. Troelstra sprak. Maar veel geld kon er blijkbaar nog niet aan de Kunst gespendeerd wor den, want een jaar daarna werd een aan bieding van de Hollandsche Tooneelver- eeniging niet geaccepteerd omdat ze te duur was. Ze vroeg nl.... ƒ30.-F too- neelkosten. Toen werd maar een Frie- sche amateursvereeniging aangenomen, die het voor de helft minder deed. Voor 'de beroepsartisten was het toen dus ook geen vetpotIn hetzelfde jaar zat de Jonge organisatie midden in de richting- strgd. Toen kwam er nl. een verzoek om steun voor de onder leiding van het x'J.A.S. stakende Amsterdamsche zeelie den. In de vergadering van 9 Augustus werd hierover heftig gediscussieerd. Men wees er de voorstanders op dat de be stuurders van de N.V.V.-vakbonden door de N.A.S.-menschen uitgescholden wer den voor verraders, ploerten en meer van dat fraais en IJtsma adviseerde daarom de stakers niet te steunen omdat „wg met onze eigen dubbeltjes bestreden worden”. Het voorstel om te steunen werd dan ook met overgroote meerder heid verworpen. Het zou ongetwijfeld interessant zijn nog meer over de ge schiedenis van de S.B.B. en zijn strijd v^or verbetering der positie van de ar beidersklasse te vertellen, maar de plaatsruimte laat zulks niet toe, en daarom staan wg alleen nog even stil bg de S.B.B. in oorlogstijd. Na 10 Mei 1940 was direct het parool gegeven en door de meeste organisaties ook opge volgd alles stopzetten, geen contri buties meer innen en ledenlgsten ver stoppen of vernietigen. Nadat de be stuursleden op 14 Oct. 1940 voor de laat ste maal vergaderd hadden, werd nog een uitnoodiging aanvaard, om op 20 December d.a.v. een vergadering bij te wonen, die belegd was door den z.g. Commissaris van het N.V.V., en waarin de heer IJ. Steensma uit Leeuwarden, een tot dien tijd onbekende grootheid in de vakbeweging, sprak over de reorga nisatie van het N.V.V. Reeds voor deze vergadering begon bleek al dat hier twee onverzoenlgke partijen tegenover elkaar stonden. De secretaris P. v. d. Veen en de penningmeester S. v. d. Wal weigerden nl. „den gelaarsden gewelde naar” de hand te drukken, en toen deze z’n speech had afgedraaid volgde prpmpt de mededeeling van alle aan wezigen dat zij voor het bestuurslid maatschap bedankten, omdat „zij niks te maken wilden hebben met menschen die op een dusdanige wöze hun organi saties waren binnengedrongen”. Natuur. lök werd dit alles aan Woudenberg ge rapporteerd, die de heeren v. d. Veen en v. d. Wal met spoed naar Amsterdam ontbood om zioh bij hem te verantwoor den. Het spreekt van zelf, dat hieraan geen gevolg werd gegeven, evenmin als gezwicht werd voor de bedreigingen die daarna volgden en waarin de bestuurs leden werden gesommeerd „op bevel van den Commissaris van het N.V.V. hun functie tot nader order te blijven waar nemen”. Toch dreigde dit muisje later nog een staartje te krijgen, want de on- dergrondsche tegenwerking en politieke activiteit van de oude bestuursleden was de nieuwe heeren een doom in het oog, en in Maart 1943 vernam de heer v. d. Veen van betrouwbare zöde, dat de S.D. te Leeuwarden zijn adres had opge vraagd, wat voor hem het sein was om Sneek direct te verlaten en onder te duiken. Inmiddels waren de bestuurs functies door N.S.B.’ers en enkele zwak kelingen overgenomen, maar het gros der arbeiders tippelde er niet in, ook niet toen het Arbeidsfront met veel bombarie werd opgericht. Na de bevrijding werden de oude bestuurders direct weer actief. Reeds na een week werden verschillende besprekingen met oud-afdeelingsbestuur- ders gevoerd en op 22 April 1945 volgde de eerste vergadering van de herleefde S.B.B., waarin besloten werd het werk onverwöld op de oude voet voort te zet ten. Successievelgk werden al de afdee lingen weer opgericht en ging ook het ledental weer met sprongen "hoog, zoodat dit op 31 December 1946 al weer 873 bedroeg. De onderwgzers waren toen nog niet aangesloten. Zou dat wel het geval geweest zgn, dan was het aan tal zelfs grooter gev dan in 1939. In de afgeioopen 40 jaren telde de S.B.B. natuurlgk tel van bestuurders. Twee van hen hebben zich evenwel bijzonder verdienstelgk g -maakt, nl. de secretaris P. v. d. Veen, die het volgend jaar zgn zilveren jubileum alszoodanig hoopt te vieren, en de voorzitter G. Vonk, die bgna 16 jaar de hamer hanteert. Ook de penningmeester S. v. d. Wal loopt al heel wat jaartjes mee, maar de heer v. d. Veen was toch altijd de ziel en de mo tor. Zgn werkzaam leven was en is nog steeds geheel aan de arbeidersbeweging gewgd, en de Sneeker arbeiders zijn heel veel dank aan hem verschuldigd. Dat mag hier, na de vele teleurstellingen, die hg daarbg ook heeft ondervonden, zeker wel eens openlijk worden gezegd. De receptie welke het bestuur Woens dagmiddag in de bovenzaal van Café „Onder de Linden” hield, leverde het duidelijke bewgs, dat het werk van de S.B.B. in breede kring, ook door de ge meentelijke overheid gewaardeerd wordt. Daar waren nl. niet alleen tal van vak- bondbestuurders versohillende verge zeld van hun vrouwen, aanwezig, maar ook Burgemeester Rasterhoff en wet houder de Groot, alsmede vertegenwoor digers van de P. v. d. A., Inst. v. Arbei ders Ontwikkeling, Zangvereeniging, Ned. Ver. t. afschaffing van alcoholh. dranken, enz., die allen in woorden en bijna steeds ook met bloemen van die waardeering bl.j gaven. Ook waren nog aanwezig de oud-bestuursleden J. IJt sma van Leeuwarden en Joh. Faber, die later naar Drachten verhuisde, beide eveneens vergezeld van hun echtgenoote. De zaal bood door de vele bloemen een feestelgke aanblik en de gezelligheid werd verhoogd door de tractaties, de muziek van den heer A. Beeksma en de zang van mevr. A. v. d. VeenLeeninga. Na een kort begroetingswoord door voorzitter G. Vonk, gaf deze een uit voerig overzicht.over de afgeioopen 40 jaren waarin lang en hard gestreden moest worden, maar waarin ook de S.B.B. tot de verheffing van de arbei dersklasse heeft bijgedragen Vervolgens huldigde hij met enkele woorden den secretaris P. v. d. Veen voor het vele werk dat hij en zgn vrouw voor de ar beidersbeweging hebben gedaan, welke hulde hij van een klein stoffelijk blgk van waardeering een ets van het oude brugje in het voormalig bolwerk ver gezeld liet gaan en waarvoor de heer v. d. Veen hem hartelijk dankte. Een groot aantal sprekers maakte van de gelegen heid gebruik het bestuur geluk te wen- schen. De eerste die dak deed was de heer IJ t s m a die begon met een schil dering van de toestand der arbeiders klasse in het jaar dat de S.B.B. werd op gericht. Een bekend schrijfster drukte die toestand aldus uit: „Wij hebben niets, wij willen niets en wij kunnen niets”. Maar toch hebben wij ons, daar bg krachtig gesteund door den heer Johs. Faber, door alle moeilgkheden die zich voordeden heengebokst en konden wg, na eerst niet anders te hebben ge daan dan het oude afbreken, langzamer hand ook aan de opbouw van iets nieuws beginnen, waarbg wij gelukkig ook de steun kregen van arbeiders die daarvóór niets van ons wilden weten. Want wij moesten niet alleen vechten tegen de be zittende klasse, tpaar ook tegen de wan. begrippen in de arbeidersklasse zelve. Het is Jammer, aldus vervolgde spreker, dat er twee wereldoorlogen noodig wa ren om ons te brengen op het punt waar wij nu staan. Vóór de oorlog bouwden we nl. nog steeds binnen het raam van het oude kapitalisme, maar nu werken we aan de komst van een nieuwe, socia listische maatschappij waarin alle men schen gelukkig kunnen zijn. Dat ook de S.B.B. daarin een behoorlgk aandeel zal nemen, was de wensch waarmee de heer IJtsma zijn boeiend betoog besloot. De heer A. de Vries, directeur van het Plaatselijk Arbeidsbureau herinnerde aan de woorden die de voorzitter wijdde aan het werk van de S.B.B. tijdens de crisisjaren toen zooveel arbeiders ge steund moesten worden. Dat waren ech ter ook moeilgke tgden voor den direc teur en ambtenaren van de Arbeids beurs, maar het stemde spr. nog tot vol. doening dat hö daarbö steeds de steun van de S.B.B. en vele vakbondbestuur- ders genoot. Voor die steun bracht hij het bestuur nogmaals hartelgk dank waarop de voorzitter antwoordde, dat ook’ het werk van den heer de Vries steeds de waardeering van de S.B.B heeft gehad. De heer Reehoorn, die met den heer J. de Vries de Plaatselgke Raad, van Vakcentrales vertegenwoor digde, gewaagde met waardeering van de goede samenwerking die er steeds tusschen de S.B.B., de R.K. en de Chr Besturenbond heeft bestaan, en sprak de hoop uit, dat die verhouding in het be lang van de arbeiders ook in de toe komst zal voortduren, wat ook de wensch was van den voorzitter, zooals uit. diens antwoord bleek. Nadat de heer H. W. F ij 1 s t r a voor de Raadsfractie van de P. v. d. A. het woord had ge voerd en de heer N. B lp e m e n d a a 1, rayon-directeur van De Arbeiderspers namens „Het Vrije Volk” gesproken had. was het woord aan den Burgemees ter, die allereerst mededeelde dat wet. houder Boegenga verhinderd was aan wezig te zön en daarna de beste wen- schen van het gemeentebestuur aanbood. Toen ik 15 Jaar geleden als jong ambte naar In Sneek kwam, aldus vervolgde spr., en meermalen brieven van de S. B.B. in handen kreeg, kreeg ik al heel gauw in de gaten dat deze zich ten doel stelde de belangen van de werkende klasse te bevorderen. In de 40 jaar die nu achter ons liggen, is er veel belang rijk werk verricht en zoowel op sociaal als op ander gebied hebben zich belang- rö'ke veranderingen in de maatschappij voltrokken. Dat is voor een belangrijk deel mee het werk van de vakbeweging geweest. Ook nu zijn weer belangrijke veranderingen, niet alleen van materi- eele aard, aanstaa” vonden hebben in I Het beroep op so I wordt nl. niet gedaan omdat het niet anders kan, xnaar omdat het in groote (vóórinlevering) 800 gram brood 100 gram bloem of dermeel (niet uit bereid) 64-U Reserve 600 gram bloem of dermeel (niet uit bereid) 90 gram Deensche toiletzeep (vóórinleve ring). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 703 (strook no. 2) 63-4 Brood 800 gram brood 63-4 Boter 250 gram boter 63-4 Margarine 2~r gram margarine of 200 gram vet 63-4 Melk 5 liter melk 63-4 Vleesch 300 gram vleesch 63-5 Vleesch 100 gram vleesch 63-4 Kaas 200 gram kaas 63-4 Eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aan gewezen voor cacao, suiker, versnape ringen en tabak. De bonnen 63-3 en 64-3 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlgk op Woensdag 5 Maart a.s. bö handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-V Reservé voor Deensche toiletzeep moet uiterlgk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Aflevering van de zeep zal zoo spoedig mogelgk plaats vin den. Ditmaal bestaat het rantsoen boter en margarine voor de helft uit boter voor de A, B en C kaart. Later zal de meer verstrekte boter worden ingehaald door tijd, vergrooting van het deel mar garine. voor het tgdvak van 215 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2) 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 63-2 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 63-1 Melk 4 liter melk 63-2, 63-3 Melk 63-1 Vleesch 63-2 Vleesch 63-1 Algemeen 63-2 Algemeen 63-3 Algemeen 63-5 Algemeen 63-6 Algemeen 63-D Reserve 63- K Reserve Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 64- 1, 64-2 Vleesch 100 gr&m vleesch 64-1 Algemeen 100 gram kaas 64-2 Algemeen 1 ei 64-3 Algemeen 1 kg. sinaasappelen 64-R Reserve 64-S Reserve

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1