Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r Raadsel in Nieuws van „Gezinshulp” Nijmegen 2e JAARGANG No. 18 DINSDAG 4 MAART 1947 r. INGEZONDEN. FEUILLETON I? 1 - en C. SMIT Redacteuren L. KIEZEBRINK i, r. merkte om”, r Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half |aa Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel 3005 n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hl '.Si f(f b t ■i hoogst waarschijnlijk op de zakdoek had gezeten. Maar hg had er geen idee van, waar hg zich bevond. Was het een ziekenhuis? Maar de kamer had geen raam. En hij wilde wel opstaan om een onderzoek in te stellen, doch dat bleek onmogelgk. Hij was zo slap, dat zijn benen hem de dienst weiger den. Dit was op zichzelf al een uiterst merkwaardige, onaangename beleve nis. Het was stil rond hem. Geen klok kon hem vertellen hoe laat het was. Zijn polshorloge was verdwenen. Hg droeg een vreemde pyjama en van zijn kleren ontdekte hij niets, noch van de weinige eigendommen, die hij in jas- en broekzakken bij zich had gedragen. André Boorneman moest wachten. Hij wachtte, en nu hij eenmaal in dit stille vertrek bg bewustzijn was, kwam het hem voor, dat er uren voor bij gingen. Helemaal helder waren zijn gedachten trouwens niet, want het be dwelmende middel werkte nog na, zo dat het denken hem moeite kostte. Eindelijk ging de deur van het vertrek open. André Boorneman werd zich pas bewust van een stekende hoofdpijn, toen hij probeerde zijn gezicht naar de deur te keren. Hij kreeg sterretjes voor zijn ogen. Maar toch kreeg hij een indruk van de persoon, die binnen was gekomen. Het was een tamelijk lange, magere man, die een weinig voorover liep. SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLE1NZAND 7 SNEEK HET BESTUUR. Vanaf 1 Maart aanmelding voor hulp- aanvragen of gezinsverzorgster, uit sluitend bij het Arbeidsbureau, Sta tionsstraat 28 (mejuffrouw Hulsbergen) van 912 en 13.3017.30 uur. Buiten deze uren alleen schrift el ij ke aan melding aan hetzelfde adres. geheels dag feest gevierd, ’s Morgens om half elf wachtte de leden reeds een buitengewone attractie, nl. de première van een prachtige kleurenfilm met beel den uit pluimveehoudend Nederland, uit voerig toegelicht door den heer E. Elzes, verbonden aan de Rgksvoorlichtings- dienst te Groningen. Na de film behoef den ze niet n&ar huis te gaan, want ook had het bestuur voor een gezellig 12- uurtje gezorgd waarbij gratis koffie werd geschonken. Voor zoover mij be kend, is zooiets nog nimmer tevoren in Sneek „vertoond”, maar het viel zeer in de smaak. ZWAK VERWEER. Het antwoord van den heer Wytzes op ons protest is wel zeer zwak. Met geen woord wordt gerept over onze uit daging, door het noemen van man en paard zijn verdachtmaking van de R.H B.S. te rechtvaardigen. Dit zwijgen komV dus neer op de erkenning, dat hij zich aan een valse aanklacht heeft schuldig gemaakt. Een ruiterlijke bekente nis zou echter van meerdere kracht heb ben getuigd. „Het boetekleed ontsiert den man niet”, zei immers zijn geloofs genoot dr. A. Kuyper? Wat nu onze tweede aanmerking be treft, het is wel uiterst naïef om, na andersdenkenden zo lieflijk te hebben bejegend met de kenschetsing, dat zg met Gods Woord geen rekening houden, te menen dat hij dit kan goedpraten met de verzekering, dat hij niemand persoon lijk heeft willen grieven. Zou de heer Wytzes daarmee ook genoegen hebben genomen, als wij hem dezelfde pil te slikken hadden gegeven? De denkwijze van dezen afbreker van het openbaar on. derwijs is echter waarschijnlijk zo star, dat we niet van hem kunnen vergen re kening te houden met andermans stand punt, hoezeer dit voor het overige voort vloeit uit het rekenen met Gods Woord. Van de vijf bezettingsjaren heeft de heer Wytzes wel bitter weinig geleerd Dr. F. Jansonius. Ir. A. P. W. Milnch. Kantoor voor Abonnementen, Fa. KIEZEBRINK Co KLEINZAND 7 - Tel 2872 Van zijn gezicht was niets te zien, want de man droeg een donker mas ker. Hij had een donker pak aan, dat waarschijnlijk door een goeden kleer maker was vervaardigd, want de coupe was uitstekend en de stof even eens. André Boorneman voelde aan vankelijk een ietwat suffe verwonde ring over het feit, dat de dokter van het vreemde ziekenhuis, waarin hij verzeild was geraakt, het nodig vond zijn patiënten gemaskerd te bezoeken. Pas toen drong ’t tot hem door, dat hij waarschijnlijk helemaal niet in een ziekenhuis was en dat deze man mis schien in verband stond met de ont voering, die hem was overkomen door den onbekenden Frans sprekenden man. Daarna begonnen zijn hersenen zich moeizaam af te vragen, waarom juist hem zoiets moest overkomen. Maar ver kwam hij niet met deze overpeinzingen, want de gemaskerde man was dicht bij zijn bed gekomen en nu stil blijven staan om André Boorneman nauwlettend op te nemen. „Waar ben ik eigenlijk?” vroeg André Boorneman toen, een tikje ge prikkeld, omdat de gemaskerde hem aanstaarde en geen woord zei. „U bent nu in veiligheid”, was het laconieke antwoord, dat hem evenwel door zijn vaagheid niet veel wijzer maakte. „Daar ben ik big gen in petto had? Hij was te zwak om zelfs maar uit zijn bed te kruipen, ze ker dus te zwak om te trachten de kamer te verlaten, als de deur niet op slot mocht zijn. En daar had hij eigen lijk een heimelijk vermoeden van. Toen was hij te moe van het piekeren en viel in slaap. Dat was ook het beste, wat hij onder de gegeven om standigheden kon doen Waren er toen uren voorbij gegaan of dagen? Hoewel André Boorneman in een toestand van verdoving bleef verkeren, zodat hij het grootste ge deelte van de tijd meer slapend dan wakend doorbracht, was het hem toch voorgekomen, dat een eeuwigheid ver streek, voordat zich weer iemand in de „ziekenkamer” vertoonde. Zijn her sens bleken nog niet in staat de stroom van gedachten te verwerken, die in hem opkwam. Hij lag te pieke ren, tot hij in een diepe slaap was ge vallen. Dan werd hij weer wakker, maar helderder was zijn hoofd nog niet geworden en opnieuw sliep hij in. Dat herhaalde zich enige m^len, doch het aantal kon hij niet bepalen. Maar tjjdens een van deze perioden van slaap was iemand het vertrek binnen gekomen. Tenminste, dat veronder stelde André Boorneman, want toen hij op een gegeven ogenblik de ogen opsloeg, ontdekte hij, dat er iemand naast zijn bed zat. Wordt vervolgd. De receptie. Voor de receptie, die ’s middags in de benedenhall van „Amicitia” gehouden werd alle feestelijkheden speelden zich in dit theater af bestond ook zeer groote belangstelling. De eerste die het bestuur feliciteerde, was het oudste eere-lid, de heer E. Bootsma, die nooit op het appèl ontbreekt, als er wat van S. en O. te doen is en nu dus ook weer present was evenals vele andere „oud jes”, o.a. de heeren Krot, Schriemer, Volkers en de oud-secretaris Dijkstra, thans woonachtig te Leeuwarden, die de bestuursleden ook allen de hand kwamen drukken, welk voorbeeld later nog door vele andere leden gevolgd werd. Ook voerden verschillende sprekers het woord. De heer ZijLstra, die namens de vereeniging „Workum en omstr.” sprak, herinnerde aan de hulp die zij bij de op richting van „S. en O.” ondervonden en liet zijn gelukwensch van een fraai bloemstuk vergezeld gaan. Zijn collega van de „Zuidwesthoek” te Balk dankte eveneens voor de ondervonden medewer. king en bood een eereprijs voor de e.k. tentoonstelling aan. De afd. Friesland van de Raad van Beheer en de Pluim- veevereen. „Nut en Sport” te Leeuwar den boden bij monde van den heer de Vries hun gelukwenschen aan, waarbij deze er op wees, dat.de pluimvee- en ko- nijnensport heel veel aan S. en O. te danken heeft, wat ook wel blijkt uit LÏEFDADIGHEIDSCONCERT BEATRIX-OORD. De achter ons liggende oorlogsjaren hebben een onrustbarende stgging van het aantal t.b.c.-patiënten ten gevolge gehad. De verpleging kost, naast de in spanning en toewijding van doktoren en verplegend personeel, veel geld. Ons aller plicht is het, dit werk naar vermo gen te steunen. De Sneeker ingezetenen werden Za terdagavond in de gelegenheid gesteld hun bijdrage voor de t.b.c.-bestrijding te leveren door het bijwonen van het Lief- dadigheidsconcert ten bate van het Beatrix-oord te Appelscha. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt: de zaal van het Geb. v. Chr. Bel. was flink bezet. De uitvoering werd verzorgd door het muziekcorps en het mannenkoor van het Leger des Heils te Leeuwarden. Met ernst en toewijding bracht het corps on dier de vriendelijke leiding van kapel meester de Vries een zeven-tal nummers ten gehoore. Ter afwisseling trad een deel van de muzikanten als zangkoor op. Eeni en ander viel bij de talrijke, deels zeer jeugdige toehoorders, wel in de smaak. die op maatschappelijk en charitatief terrein werkzaam zijn. Ook denken wij aan bedrijven en particulieren, die ons hun steun niet onthouden. Zij allen ver lichten onze geldzorgen aanmerkelijk en stellen de vereeniging in staat naar haar principe te werken, nl. niet alleen hen, die kunnen betalen, maar juist ook de ge zinnen, waar financieele moeilijkheden zijn, hulp en bijstand te verleenen, mits het gezin is ordelijk en zindelijk. Ondanks deze steun moeten wij toch eenige wijziging aanbrengen in de tot dusver gevolgde methods van finan cieele bijdragen. Zoo zal in de e.v. leden vergadering de noodzakelijkheid van verhooging der minimum-contributie on der oogen moeten worden gezien. Ook de minimum-bijdrage, die het gezin dat geholpen wordt, betaalt, zal eenigszins verhoogd worden. Dit doen wij on gaarne, maar voor de goede voortgang van ons werk, is het noodzakelijk. Wij vragen U nu: meldt U aan als lid bij de penningmeesteresse, Mevrouw R. de GrootBrouwer, J. W. Frisostraat 2. Daarmee helpt U de inkomsten der Ver eeniging vergrooten en daardoor de mo gelijkheid tot hulpverleening. Vanaf 1 April zal bovendien alleen hulp verstrekt kunnen worden aan als lid ingeschreven gezinnen. Ondanks ons korte bestaan, ondanks de moeilijkheden en zorgen, heeft „Ge zinshulp”’ toch reeds een 60-tal gezin nen, van alle richtingen, kunnen helpen, ieder gedurende een periode van 26 weken. U weet wat dit wil zeggen?! Nu dan, helpt ons om dit dringend-noodza- kelijke en mooie werk uit te bouwen tot heil van de bevolking in onze gemeente. Helpt ons met Uw werkkracht en Uw geldelijke steun van deze keurige uitvoering. De oud- directeur, de heer Jongejans, werd door den voorz. gehuldigd voor diens arbeid voor de vereen., waarbij hem een oor konde werd overhandigd; de heeren Hettinga en de Boer ontvingen elk een boekwerk voor hun bemoeiingen met het tamboer, en pgpercorps, terwijl de directeur, de heer Stellingwerf, ’n prach tige rookstandaard en mej. Jongejans een boeket ontvingen voor hun zeer vele werk voor de vereen, gedaan. Met het zingen van den Avondzang en gebed werd deze avond besloten. ALG. NED. JEUGD VERBOND. De afd. Sneek van het A.N.J.V. gaf Woensdag j.l. een propaganda-avond in Hotel Goes aan de Korte Veemarkt- straat. Als spreker was voor deze bij eenkomst overgekomen de heer M. Bak ker, Hoofdbestuurslid te Amsterdam, die in korte trekken het doel van de Vereeniging uiteenzette. Het A.N.J.V. is ontstaan door den druk der tijden van de bezetting en het heeft nu zijn vleugels uitgeslagen tot een opgewekt jeugd leven. Het houdt voorts een uitgebreide correspondentie met de meeste landen, waar de jeugd, zooals in Spanje, in de gevangenis zucht. Wij zijn nog een kleine groep, die tegenover de ons vijan dige behoudzucht staat. Maar wij stellen daar tegenover datgene, wat steeds groeiende is: onze solidariteit en vriend schap. In Frankrijk hebben we reeds een paar millioen leden; de groei is daar niet meer tegen te houden. Spr. wjjst op het kamp-complex van het A.N.J.V. in Soesterberg, dat nog een halve ruïne is. Maar elke week trekken er, door sneeuw en kou, troepen A.N.J.V.ers naar toe, om dat kamp weer bewoonbaar te ma ken. Ze doen dat uit liefde voor hun vereeniging. Over enkele weken wordt de groote Wereldjeugdweek gehouden, een week, waarin speciaal de aandacht wordt gevestigd op een ander land en delegaties worden uitgewisseld. Dan vorden telegrammen en paketten gezon den naar Indonesië met groeten aan de kameraden. Wg vechten voor de vrede m voor een gelukkige toekomst van de Nederlandsche jeugd. Spr. wekt de aan wezige jeugd op, de kennismaking van heden te herhalen. Het A.N.J.V. kan iets voor de jeugd zijn, een stuk strijd, ont spanning en middelpunt van een leven, waarvoor men later dankbaar zal zijn. Het feestelijk gedeelte van het program, ma was zeer varieerend. Er werden een tweetal tooneelstukjes opgevoerd van de hand van den heer J. Greydanus „Ouders en jeugd”, een aardig propagandastukje en een vroolgke een-acter: „Grijp nooit te hoog in Sneeker dialect. Beide stuk jes hadden veel succes. Ook de „Zin gende Zwervers” oogstten veel bijval met hun aardige liedjes bij het kamp vuur, terwijl de leden v. h. A.N.J.V. hun oittige jeugdliederen lieten hooren. The Tolly Band luisterde met zijn muziek de tvond op, die met bal besloten werd. Het was een drukbezochte bijeenkomst. Sedert ons laatste nieuws in dit blad ■en wij niet stil gezeten Zonder veel tbaarheid hebben de gezinsverzorg- g in deze barre wintermaanden hulp pfend; zij staken de handen uit de {en, „redderden” in de huishoudin- jm, na afloop van haar dienstperi- __öoed, opgewektheid en werkkracht l&e weer herstelde huisvrouw over igen. jj,t werk heeft zich het laatste half- gdusdanig uitgebreid, dat er, behalve aste verzorgsters, nog verscheidene pd-helpsters” aan de slag zijn, en :itéveel aanvragers hebben nog moeten teleurstellen. Beseft U l wat dit beteekent? Voor het betreffende gezin: een zie- Vrouw, die niet het bed kan houden; huishouding, welke niet de zorg gt, die noodig is; een gezin dus, dat Srt komt en waarin moeilijkheden gen te ontstaan. i Voor het Bestuur van „Gezinshulp” x. in het bijzonder voor onze toezicht- houdster: zorgen en nog eens zor gen! WéAr vinden we nu de (jonge) vrouwen en meisjes, die ons öf als vaste, èf als gedeeltelijke en tijdelijke hulp willen bijstaan? Meisjes en vrouwen van Sneek: wij zijn er van overtuigd, dat velen van U nog wel eenige dagen per week of eenige uren per dag beschikbaar hebben. De wereld, de menschheid móét geholpen worden; allereerst dus het gezin, wan neer dit, in velerlei opzicht dreigt vast te loopen Meldt U daarom aan en ver licht ons aller zorgen. Het salaris is zéér behoorlijk; 15.voor een volslagen helpster met volle kost) de werktijden zgn van 819 uur; één middag per week vrij en Zondags speciale regeling. Dit zgn echter niet de eenige zorgen van het Bestuur. Vele gezinnen, waar wij, op dokters advies, de zieke huis vrouw helpen, zijn niet in staat de kos ten dezer hulp volledig te betalen. Met dankbaarheid gewagen wij hier van de steun, welke meermalen verleend wordt door burgerlijke en kerkelijke instanties, „S. EN O.” VIERDE FEEST. Drie bekende Sneeker burgers, de heeren Poulus, W. te Strake en D. Vol kers, namen 35 jaar geleden het initia tief tot oprichting van een pluimvee- en kongnenvereeniging. Dat geschiedde na dat de heer K. van Holst op 2 Februari 1912 een lezing had gehouden over „de practische konijnenteelt en de daarmee in verband staande aangelegenheden”. Tien dagen later volgde hier de oprich ting van de Vereeniging „Sneek en Om streken" tot bevordering der Pluimvee- en Konijnenteelt”, waarvan de drie bo vengenoemde heeren resp. de eerste voorzitter, secretaris en penningmeester werden. Reeds in hetzelfde jaar werd op 1, 2 en 3 November een tentoonstel ling gehouden met 500 inzendingen, en jaarna heeft de vereeniging nog een reeks van dergelijke exposities gehou den, waaronder zeer groote. Daarnaast werden nog verschillende excursies ge houden en organiseerde S. en O. ook eenige malen nl. in 1937, ’38, ’39 en '40 een eierinzameling ten bate van „Hulp in Nood” en de T.b.c.-^areeniging, waarbij totaal ruim 18000 eieren werden ingezameld. Het aantal leden dat bij de oprichting 14 bedroeg, steeg ieder jaar en zou zeker de 700 bereikt hebben als S. en O. er niet aan had meegewerkt, dat in Bolsward, Workum en Balk zelf standige vereenigingen werden opge richt, waardoor de aldaar woonachtige leden-naar die vereenigingen overgingen# Thans bedraagt het ledental ongeveer 400. Ook telt S. en O. nog een jeugd afdeling, die in 1934 werd opgericht, en thans onder leiding staat van den heer G. Oppenhuizen. Verschillende leden van S. en O. behaalden fraaie successen op tentoonstellingen, en vooral de laatste jaren treden haar fokkers sterk naar voren en behooren zij tot de beste in Nederland, daar ook reeds eenige malen het U-praedicaat werd verkregen. De geheele dag feest. Ter gelegenheid van het 35-jarig ju bileum werd Donderdag, 27 Februari, de haar tentoonstellingen die altijd veel be langstelling trekken en door de fokkers zeer gewaardeerd worden. Verder her innerde deze spr. aan de eierinzamelin- gen die navolging verdienen. Nadat de heer Timmermans namens de Vereen, v. Sneeker Zakenlieden gesproken had, volgde de bekende keurmeester, de heer K. Steenhuis van Stadskanaal, die de gelukwenschen van de DrentschGro- ningsche Bond van Konijnenfokkers en van de Hengelosche fokkers overbracht, daaraan de wensch verbindend dat S. en O. „lustig en rüstig” op het gouden ju bileum mag afstevenen. Verder werd nog gesproken door bestuursleden van de Vereen, v. Dierenbescherming, Gei- tenfokvereen. (die een plaquette aan bood), zustervereen. te Middelstum, Too- neelgroep „De Waterpoorters”, die een mooie medaille voor de a.s .tentoonstel ling» schonk, Bolsward, Ver. „S. en O.” ter bev. der bijenteelt in Nederland en „Hulp in Nood”. Alle sprekers werden in goedgekozen bewoordingen door den voorzitter, den heer H. Doevendans, be antwoord. Deze moest zich persoonlijk ook een kleine huldiging laten welgeval len door het oudste bestuurslid, den heer Haagsma, die de dank van z’n medebe stuurders en van de leden vertolkte voor de uitstekende wijze waarop de heer Doevendans de vereeniging nu al dertien jaren heeft geleid. Onder zijn leiding werd S. .en O. een bloeiende vereen, en steeg het ledental van 63 tot plm. 400. De heer Doevendans toonde zich zeer erkentelijk voor deze hulde, maar bracht een groot deel daarvan over op z’n medebestuursleden en de leden waarvan hij altijd veel vriendschap en medewer king ondervond. Na afloop van de re ceptie volgde een belangwekkende en uiterst leerzame inleiding van den heer K. Steenhuis over konijnen, toegelicht met een uitgebreide serie lantaarnplaat jes en tot slot van de fuif volgde 's avonds nog een druk* bezochte feest avond waarop de voorzitter een kort historisch overzicht van S. en O.” gaf en waaraan medewerking werd verleend door „De Waterpoorters” wier leider, de heer Tinholt na afloop als dank daar voor een sigarettenkoker cadeau kreeg en een band, die ook het drukke en gezellige „bal na” verzorgde. 35 André Boorneman was er zich van bewust, dat zijn vorige gehoorgeven aan een Franse uitroep tenslotte was uitgedraaid op een pijnlijke scène met een zwaarlgvigen poen. Echter, ook ditmaal ging hg naar de auto toe. Hij zag direct, dat de man, die het portier opende en er half uit leunde in zgn richting, een onbekende was en zeker niet iemand van het gezelschap, waar in hg zich dien avond had bevonden. De man wenkte hem. Hg had een witte zakdoek in de hand. „Monsieur Ditmaal klonk zgn stem zeer dringend, alsof hg zich in grote verlegenheid bevond. André Boorneman kwam bg de auto staan. Ja, toen hij ontwaakte, lag hg op een bed in een kleine, echter niet on gezellige kamer, zich akelig slap voe lend. Hoe hij daar was gekomen, wist hg niet. Lang lag hg er over te pieke ren, maar zgn gedachten konden hem niet verder brengen dan tot het ogen blik, waarop hg den mond opende om den onbekenden, Frans-sprekenden man te vragen, wat hij verlangde. Hij begreep, dat deze man hem een be dwelmend middel had toegediend, dat hier moet blgven, maar getracht zal worden, u het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken”. Dat was een hele redevoering en André Boorneman kon de woorden stroom maar met moeite verwerken. „Wat voor gevaar dreigt mg dan wel?” informeerde hg tenslotte. De gemaskerde man haalde even zgn schouders op. „Het is beter, dat u dit nog niet weet”, gaf hg te kennen. „Ik geef toe, dat dit voor u geen ple zierige situatie moet zijn, maar ik ver zeker u, dat uw toestand veel onaan genamer kon zgn. Natuurlgk spreek ik in orakeltaal voor u. Ik kan u alleen vragen, dit van mij aan te nemen als de volstrekte waarheid. Ik ben even hier gekomen om te zien, hoe u het maakt. U bent wakker, en vol komen helder van geest, bemerk ik. U hebt een angstig avontuur achter de rug, maar het doet me genoegen, dat het u blijkbaar geen blijvende schade heeft gedaan. Als u zich nu volkomen rustig houdt, zult u spoedig genoeg sjerker worden”. Toen was de man ineens verdwenen en André Boorneman lag zgn hersens te pgnigen met allerlei problemen, die hg niet wist op te lossen. Hij begreep niets van wat er met hem aan de hand was. Maar wat zat er anders op, dan stil te blgven liggen en af te wachten, wat de toekomst nog voor verrassi n- Wethouder F. Boegenga sprak namens het Gemeentebestuur een propagandis tisch woord. Hij wees op de taak der overheid inzake de volkshuisvesting, die van zoo groote invloed is op de gezond heidstoestand van ons volk. Verder con stateerde hij, dat door de vooruitgang der wetenschap, de genezing van t.b.c.- patiënten zooveel meer mogelijkheden* bood dan vroeger. Hij sprak daarom de hoop uit, dat de collecte een flink bedrag zou opleveren. De heele avond stond onder de enthou siaste leiding van majoor Bosveld. Het was, naar ons oordeel, beter geweest de propaganda voor een algemeene instel ling als het Beatrixoord, niet zoo volko men in de sfeer van het Leger des Heils te betrekken. We hopen, dat dit niet van invloed is geweest op de vrijgevigheid van het publiek. L. G. GEMEENTEBEGROOTING 1946 SNEEK. Daar de minister van Binnenlandsche Zaken thans voorschriften heeft gegeven voor het berekenen van het bedrag dat als uitkeering van het rijk wegens on- dernemingsbelasting in de gemeente- begrooting voor 1946 geraamd mocht worden moet het aanvankelijk daarvoor geraamde bedrag van 183.200.terug gebracht worden tot 161.700.Het tekort op de gewone dienst dezer be groeting stijgt daardoor met 21.500. en bovendien met 1700.wegens te ruggaaf te veel ontvangen onderne- mingsbelasting, zoodat het nu geraamd wordt op 222.642.71. DE GELUKWENSCH VAN HET GYMNASIUM AAN HET PRINSELIJK PAAR. Zooals destijds gemeld heeft ons ge meentelijk gymnasium bij de geboorte van prinses Margke in een oorkonde een gelukwensch aan prinses Juliana en prins Bemhard doen toekomen. Bereids werd een dankbetuiging van het prinse- Igk paar voor deze gelukwensch ont vangen. We vermelden nu meteen maar dat de spaarbankboekjes, waarover het bedrag dat aan het gymnasium bijeen gebracht werd, verdeeld is, zijn toege wezen aan Drewes Cornells Sijtsma en Anna Bijsferbosch, beide te Sneek gebo ren op 19 Februari 1947. TRIBUNAAL, SNEEK. Zitting op 27 Februari. Voorzitter: Mr. J. van der Schaaf, le den de h.h. M. Knol en M. IJssels, adj.- secretaris: Mr. F. H. van Loon. Terecht stonden: Jan Jonkman, 35 jaar, voorheen wachtmeester van politie te Sneek, beschuldigd van: lid N.S.B. en W.A.; lid Nederlandsche S.S. en de S.S.. politie-standaard; na opleiding bij het Duitsche politiebataljon té Tilburg agent geweest van de vrijwillige hulp politie; dienst gedaan op het vliegveld te Leeuwarden als Wachman bij dé Westdeutsche Wach- und Schutzdienst; na zijn politieopleiding te Schalkhaar in dienst van de staatspolitie te Groningen de S.D. aldaar behulpzaam geweest bij de arrestatie van diverse personen in Friesland, althans als bewaker van deze gearresteerde personen op te treden; op last van de S.D. een woning bewaakt met de opdracht ieder te arresteeren die genoemde woning zou betreden; als chauffeur en motorrijder in dienst ge weest van de Kraftfahr staf fel van den Befehlshaber der Ordnungspolizei, ge kleed in het uniform van de ordnungs polizei; in deze dienst leden van de Duit sche weermacht en koeriers vervoerd. 2 jaar interneering met aftrek van preventief tot 18 Mei 1947 en ont zegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. Jacob Jan Venekamp, 38 jaar, electri- ciën, te Blesdijke: lid en blokhoofd van de N.S.B.lid W.A. en daarvan uniform gedragen; districtsleider van het N.A.F. hierbij propaganda van het nat. soc. be vorderd en in zijn maandrapporten her- haaldelgk blijk gegeven van nat.soc. gezindheid; lid en penningmeester Win terhulp en lid en wijkhoofd N.V.D. 2 jaar interneering met aftrek van preventief tot 14 April 1947 ont zegging van de kiesrechten voor 10 jaar en verbeurd verklaring van het radio toestel. André Boorneman op, wiens gedach ten langzamerhand wat gemakkelgker begonnen te komen. „Maar dat zegt me nog niet veel. Kunt u zich niet na der verklaren? Waarom ben ik hier? Is dit een ziekenhuis? Bent u een dok ter?” „U vraagt erg veel ineens”, zei de gemaskerde. Hg had een koele, diepe stem en hij sprak niet als een vreem deling. Integendeel, dit was een vol bloed Nederlander, dat was duidelgk te bemerken. „Maar een enkele verklaring ben ik u ongetwijfeld schuldig”, ging hg door. „Dit is geen ziekenhuis. Ik ben geen dokter. Waar u bent, ja daar over kan ik u geen inlichtingen ver strekken. Ik zou me graag aan u voor stellen, maar er zijn zekere bezwaren die dat helaas onmogelgk maken. U bent meneer Boorneman en u komt uit Rotterdam, nietwaar? U bent in „De Vereniging” in een merkwaardig gezelschap terecht gekomen en daar om was het beter u in veiligheid te brengen. Op het oogenblik kan ik u nog niets zeggen, maar u kunt er zeker van zgn, dat u te gelegener tgd tekst en uitleg zult ontvangen. U bent op het ogen blik ziek. Ja, u bent zelfs vrij ernstig ziek, zodat u het beste doet kalm in bed te blgven. Het zal u aan niets ontbreken. Ik weet niet, hoe lang u CHR. GYMNASTIEKVEREENIGING „ADVENDO”. Het was Donderdagavond een gezel lige drukte tpen een groot aantal oude ren en jongeren zich had opgemaakt in een opgewekte stemming getuige te zgn van de prestaties der leden van boven genoemde vereen. Onder tromgeroffel ving de opmarsch aan, waarna de vaan, delgroet onder de tonen van het Wil helmus werd gebracht. Ook hierbij was, ais bij de vorige uitvoering de wisselvlag van het Noordergewest, die aan Adven- do dit jaar was gegeven, omdat deze vereen, in het afgeloopen jaar de meeste propaganda had gemaakt. Na samen zang van Ps. 150 1 en gebed door den voorz., den heer J. H. Klaibeda, heette deze de talrijke aanwezigen heel harte- Igk welkom, in ’t bijzonder de vele ge- noodigden, w.o. bestuurders van het Noordergewest, oud-leden, tal van zus- tervereenigingen, de heer en mevr. Jon. gejans enz. De vereeniging had zoo zeide de voorz. voor eenige jaren een behoorlijke tegenstand ontmoet, maar dat is nu veranderd. Na de Januari-uit- voering is het aantal leden tot over de 800 gestegen. De vereen, wil naast gees telijke opvoeding ook de lichamelijke op voeding onder goede leiding, waarom spr. de jongelui, die nog niet aan gym nastiek doen, krachtig opwekt zich bij Advendo aan te sluiten. Tusschen de uit voering dér verschillende nrs. spraken nog eenige andere leden, o.a. de heer T. Klaibeda, die sprak over de herrijzenis van het tamboer, en pijpercorps op 13 Sept. 1946, onder leiding van de heeren Hettinga en de Boer. Spr. drong aan op financieele steun, want de kas was leeg en hoopte dat velen als contribuant dit corps, dat een belangrijke steun voor Advendo wil zgn, zouden willen helpen. De heer O. Heidinga, voorz. van het Noordergewest, bracht de Pinkster- demonstratie van het vorig jaar in her innering, welke door minder goed weer niet tot haar volle recht was gekomen en hoopte, dat dit niet de laatste keer mocht zgn, dat men bij Advendo te gast was. De heer de Haan heeft eveneens aangename herinneringen aan de Pink sterdagen en wekte de dames en heeren, seniores en juniores, op lid te worden. Waarom is er een N.C.G.V. Om te stre ven naar de woorden van ons devies: „Vaardig en sterk tot Gods eer”. De uitvoering mag niet geschieden om het applaus, doch moet zijn ter eere Gods. En nu de uitvoering. Een respectabel aantal nrs. stond op het programma en wij mogen het wel direct zeggen: er.is keurig gewerkt. De dames openden de rij met oefeningen aan de brug, wat een aardige inzet was. Een andere groep da mes leverde een vrije oefening, welkt keurig werd uitgevoerd. Paard-springen en bok-paardspringen van adsp.-dames en dames waren dankbare nrs., die met spanning gevolgd werden. Dan kwam ei .een keurig nr. van de heeren derde «giaad aan de brug, waarna een altijd belangstelling trekkend nr. knotsoefe ningen door dames werd gegeven. De adspirant-heeren kwamen met een keu-, rig nr. laagrek, waarna een lange paal- oefening door dames werd uitgevoerd welk nr. blijkbaar een zuster van de knotsoefeningen is, en ook zeer mooi werd verricht. Een interessant nr. was dat van de seniores-dames met veer- plank-hoogspringen, waarbij prachtige prestaties werden verricht. Ook het vol gende nr. veerplank-paardspringen voor heeren toonde wat door oefening kan worden verkregen. Een nr. vrije oefehing dames werd weer zeer moo: vertolkt. Na de pauze kwam het zwaar, dere werk, dat inzette met een nr. rin gen voor dames en heeren, waarbg kra nig werk werd gegeven. De dames aar de brug en de heeren 2e graad aan dc hoogrek gaven zeer mooi werk, terwg hoogrek heeren le graad bgzondere be langstelling vroeg. De stokoefening der dames werd prachtig uitgevoerd, waarna de adsp. heeren bg het veerplank-bok- springen geweldige prestaties leverden, waarbij de dames met veerplank-paard- springen niet achter bleven. Een nr. vrge oefening heeren, dat nog wel eens dreigt te mislukken, werd nu correct gegeven, waarna bij de ringoefening der heeren mooi gewerkt werd. De dames le graad leverden toen aan de brug prach tige prestaties, gevolgd door de heeren 2e en le graad aan de hoogbrug, waarbij individueel keurig werk werd geleverd. Een dankbaar slotnr. vrge oefening adsp. dames, dat door de helft der deelneem sters al eerder was getoond, sloot de rij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1