Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandse!! Overzicht Raadsel in Nijmegen 2e JAARGANG Wo. IS VRIJDAG 7 MAART 1947 BONNENLIJST PROVINCIALE KRONIEK FEUILLETON INGEZONDEN. Ab.-prij* 12.50 par haff |aar Franco par post (3.75 par haff Jaar grondslag gelegd voor de samenstel ling van een welvaarfsrapport voor den Zuidoosthoek onzer provincie, met één gemeente als centraal punt. Uit gebreide inlichtingen omtrent bevol kingssamenstelling, migratie enz. wer den verstrekt aan een groote industrie buiten de provincie. Wat betreft de aanvragen voor vestigings- of uitbrei dingsmogelijkheden is in de praktijk gebleken, dat in verband met de rela tief hooge kosten van nieuwbouw, be trokkenen de aanwezigheid van be- zij weer op de stoel naast het bed zit ten. André Boorneman peinsde. Hij wou een gesprek voeren, maar het was nog allesbehalve gemakkelijk zin nen op te stellen, vooral nu hij zich in een vreemde taal zou moeten uitdruk ken. Maar eindelijk kwam er iets. „Wat mankeert mij?” vroeg hij iet wat aarzelend en was het nog niet met zichzelf eens, of hjj wel goed Frans sprak. „U bent ziek”, was het antwoord, niet onvriendelijk, maar toch op een toon, die weinig aanmoedigend klonk. Nu André Boorneman echter een maal was begonnen, wou hij verder praten. Zo kon men hem niet af schepen „Ja”, zei hg, „dat weet ik. Maar welke ziekte?” Het duurde even, voordat hij ant woord kreeg. Het leek hem toe, dat de verpleegster even moest nadenken. Zij staarde hem een ogenblik aan, als was zjj verrast door die vraag of door zijn 63-8 Algemeen 63-9 Algemeen V«r>chijnt: DINSDAGS ea VRIJDAGS Bureau voor Advertentie* Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 werden ingesteld. De samenwerking met den Rijksnijverheidsdienst was zeer nauw. In een aantal gevallen werd gezamenlijk contact opgenomen met het departement van Economi sche Zaken nopens bedrijfsvergunnin- gen. Tenslotte vernamen wij nog, dat de mogelijkheden voor Friesland op het gebied van werkplaatsgebouwen (dit zijn gebouwen, waarin een aantal be drijven gezamenlijk is ondergebracht), in navolging van de z.g.n. „trading estates” en „nest-factories” in Enge land, worden bestudeerd. E. WOUDSEND. Onze dorpsgenooten behaalden de vorige week op reciteer- wedstrijden 5 prijzen. Mej. T. Osinga behaalde in afd. ernst een 2e en een 3e prijs. Haar zuster U. Osinga in afd. ernst een 2e en in afd. luim eveneens een 2e prijs, terwijl L- Pruiksma in afd. luim een le prijs behaalde. „Je ne le sais pas”, antwoordde ze. „De dokter heeft u onderzocht en ik ben hier om toezicht op u te houden. Verder kan ik u niets vertellen”. „Maar u bent geen Nederlandse”, opperde Boorneman, die een ingeving kreeg. „Hoe komt een vreemde ver pleegster hier? Bent u een Frangaise? In welk ziekenhuis werkt u?” Deze vragen waren de verpleegster blijkbaar even te machtig. Zij maakte een beweging als om op te staan. Maar zij bedacht zich en bleef zitten. Een antwoord kreeg hij echter niet onmiddellijk. Het bleef wel een paarJ minuten stil. Toen sprak zij„U vraagt te veel. U bent ziek en ik ben hier om u te verplegen. Meer kan ik niet zeggen. Ik ben geen Nederlandse. Dat kan ik niet verborgen houden, maar verder zult u niets te weten komen, tot de dokter mij toestemming geeft. U moet rustig blijven. Niet te veel denken, dat is niet bevorderlijk voor uw beterschap”. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Ce. KLEINZAND 7 - Tal. 2872 een feestplan ontworpen met ook voor onze stad eenige bijzondere gebeurte nissen en hetwelk er als volgt ultzlet: Dinsdag 1 April receptie, Woensdag 2 en Donderdag 3 April opvoeringen van de gymnastiek-revue „Een ge zonde geest in een gezond lichaam”. Zaterdag 5 April bezoek van een Zwitsersch Handbal-elftal dat hier komt spelen tegen een Noord-Neder- landsch elftal. Tot slot vermoede lijk op Zondag 15 Juni groote turn- demonstratie waaraan eenige duizen den turners en turnsters uit Friesland mee zullen werken. We gelooven dat het de oude „Sneeker Gym” bij al deze gebeurtenissen niet aan belangstelling zal ontbreken, gezien het groote aan tal gymnasten dat in deze halve eeuw van zijn bestaan onder zijn vaandels turnde. André Boorneman zag eerst' een donker masker. Hij geloofde daarom, dat de man, die al met hem had ge sproken, was teruggekomen. Maar even later drong het tot hem door, dat dit toch niet het geval kon zijn. Integendeel, bij zijn bed zat een vrouw. Het masker bedekte haar gezicht voor het grootste deel, maar zij had de haren niet verborgen en daaraan zag hij het eerst, dat hier geen man zat. Donker was dat haar en de tint her innerde hem onmiddellijk aan de Roe meense mile. Hescu. De verlichting in het vertrek was vaag. Vermoedelijk had zijn bezoekster, teneinde iedere kans op herkenning uit te sluiten, niet de grote lamp aangestoken, maar een schemerlamp, die op ee» tafeltje stond en bovendien aan de andere zijde van zijn bed. Zij zat zodoende enigszins in de' schaduw. André Boorneman staarde naar de bezoekster en zij zag, dat hij ontwaakt was. Maar eerst bleef zij stil zitten, zonder te spreken. Toen stond zij in eens op. Hij ontdekte, dat zij de kledij van een verpleegster droeg, een don kerblauwe jurk met een helderwit schort. Het drong toen weer tot hem door, dat hij ziek was. Meteen vroeg hij zich af, aan welke ziekte hij eigen lijk leed, want dat was hem nog niet verteld. De verpleegster verdween een ogen blik uit zjjn gezichtskring, aangezien zij naar een hoek van het vertrek ging. Spoedig keerde zij terug. Zij droeg een serveerblad en daarop stond een bord. En^ybordat André Boorne man er zich goed van bewust was, wat er gebeurde, was zij al bezig hem lepels soep te voeren. Aan eten of had hjj nog niet gedacht. voor het tijdvak van 922 Maart ’47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2) 63-7 Algemeen lezer, dat het een duizendpoot gewor den was De voorzitter kon van den anderen kant ook vreugdeklanken laten hoo- ren: wanneer we thans de positie, die de boerenstand tegenover de andere bevolkingsgroepen inneemt, nader be kijken, zoo sprak hij, dan mag met voldoening geconstateerd worden, dat hoewel ’t ideaal nog niet is bereikt, toch een groote vooruitgang is ver kregen. En hoewel een dikke laag sneeuw wegen en velden bedekt, be speurde de heer Oosterbaan toch reeds het addertje onder het gras ver scholen. Nog verkeeren we in de po sitie van groote wereldvoedseltekor- ten, doch reeds thans kunnen wij van alle zijden waarnemen, dat er aan de verkregen rechten van den boer wordt geknibbeld, hetgeen duidelijk naar vo ren komt, bij de thans gepubliceerde richtprijzen der akkerbouwproducten van oogst 1947. Belangwekkend was ook te vernemen, dat het ledental sinds 1 Januari 1946 was gestegen tot 7835 per 1 Januari 1947, hetgeen een vooruitgang beteekent van 2400. Een mooi succes heeft ook opgeleverd de actie voor vrijwillige bijdragen; ruim 3100 leden brachten een halve ton bijeen. Het zal ook menigeen in- teresseeren, dat de proefboerderij te Rijperkerk belangrijk zal worden uit gebreid en wel met de boerderij van den heer Faber. De heer Mansholt, minister van Landbouw enz. heeft het ons weer eens te meer duidelijk gemaakt, dat we een arm volk zijn. Ik vertelde dit aan mijn ega, die ten antwoord gaf, dat heeft mijn portemonnaie me al lang verteld. Ik hield me dus verder stil. Ten aanzien, van een spoedige opleving behoeven we ons ook geen illusies te maken, want zoo zeide de minister: het wereldgraantekort is zoo nijpend, dat we nauwelijks onze broodgraanpositie hebben kunnen vei lig stellen. Èr moet soberder worden geleefd; de productiekosten moeten omlaag en er moet hard worden ge werkt. Dat was de kern van de in houd van de rede van den minister. Wg, althans velen, leven nog bij een schijnwelvaart. Niemand, die om zich heen kijkt, zal deze woorden durven I tegenspreken. Willen we uit de im passe, willen we ons weer opwerken, dan moet het roer radicaal worden omgegooid. Het is niet alleen onze voedselposi tie, welke er slecht voorstaat. Het is ook het kolenvraagstuk, dat ons allen bezighoudt. Wat kost het onze huis moeders niet een zorgen, om het potje kokende te houden. En de overheid, ook zij heeft te tobben, met deze „brandende” kwestie, die echter on danks haar branderigheid, ons in de kou laat zitten. Echter geen moed ver loren; als we weten hoe „Wegtrans port” cr in geslaagd is Barradeel van kolen te voorzien, dan vatten we weer moed en weten we, dat onze lands aard ons ook weer door deze moeilijk heden zal doen heenslaan. Het gerucht gaat, dat het enorme circus Barnum en Baily, ouderen on der ons welbekend, op zoek is naar Friesche hengsten. De Amerikanen hebben er de lucht van gekregen hoe een groot succes het is geworden, dat Karel Strassburger Friesche hengsten in de piste heeft gebracht. Dat wordt dus weer een deviezenstokpaardje Nu het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland een eigen home heeft gekregen in het pand Hof plein 33 te Leeuwarden en de perso neelsvoorziening op het vereischte mi nimum is gebracht, vernamen we om trent de werking van dit instituut het volgende Ter voorbereiding van de in Mei te houden volkstelling is door het insti tuut in samenwerking met den Pro vincialen Planologischen Dienst, een indeeling van de Friesche gemeenten in wijken enz. verzorgd. Voorts is de GOUDEN JUBILEUM „S.G.V.”. 4 1 April zal het vijftig jaar geleden zijn dat de „Sneeker Gymnastiek Ver- eeniging” werd opgericht. Ter gele genheid van dit feit is door de jarige volharding en daarna wendde zij de ogen af en keek strak voor zich uit. Alleen die ogen kon hij zien. Zij waren donker en glanzend achter het mas ker. „U bent vergiftigd”. André Boorneman schrok er van. Dat was waarlik niet mis En wie had hem dat aangedaan? Wat voor reden was er om hem te vergiftigen? Zoveel problemen ineens stormden op hem aan, dat hij een paar minuten geen woord kon uitbrengen. Had hij nu Nederlands kunnen spreken, dan zou het niet zo moeilijk zijn geweest Ja, dan had hij zijn verbazing kunnen uiten door een kernachtig woord. Maar in het Frans kende hij er geen equivalent voor en dat was buitenge woon lastig. „Ik ben vergiftigd”, zei hij toen. „Dat zal wel zo zjjn. Maar hoe is dat gekomen?” De verpleegster haalde de schou ders op. dat het zaak is, in ’t belang van. ons volk, terug te keeren, eer het te laat is als het tenminste al niet te laat is Want hoe jammerlijk ver scheurd en verdeeld is nu door die on zalige schoolkwestie ons vroeger zoo eendrachtige Nederlandsche volk”. Dit is ook een gelovig Christen. Wat een verschil tussen deze voor het Neder landse volk voelende dominé en uw arm. zalig, al mag het dan gloedvol geweest zijn, betoog. Terwille van de propaganda maakt u eerst een eigen doopbelofte. (Dat mag ik toch aannemen, want u antwoordt niet, als ik het u verwijt.) Dan plaatst u insinuaties aan ’t adres van ’t Middelbaar en Voorbereidend Ho. ger Onderwfls in Sneek. U durft het per soneel van de beide scholen wel beledi gen, maar een bewijs heb ik in uw „ver dediging’ niet gevonden. Is dat fair en Christelijk? Mag ik een vraag stellen? Als Christus momenteel in menselijke gedaante op aarde rondwandelde en Hij aanschouwde uw gesol en propaganda, zou Hij er dan op gesteld zijn, dat Zijn naam aan uw inrichting verbonden werd Hoe handelt het Nederlandse volk tegenwoordig met de opgroeiende jeugd Het begint met een kind reeds als het 3% jaar is. ’t Wordt in zijn vakje inge deeld. Omdat vader zich Katholiek, Christelijk of Vrijzinnig noemt, moet het wurm naar een Katholieke, Christelijke of Openbare kleuterschool. Later naar een dito getinte lagere school en nu zal de hokjesgeest nog een verlengstuk krij gen. Wanneer zullen de kinderen van Nederland elkaar eens leren kénnen en waarderen en zich leden voelen van één volk? Voor mij staat het vast, dat de oorzaak van de hopeloze verdeeldheid, die in 1940 tot uiting kwam, gezocht moet worden in onze schoolpolitiek. Er is dan ook maar één oplossing: Alle kin deren van ons volk gaan onverdeeld naar een en dezelfde school, waar men zich bezighoudt met de gewone leer vakken. Godsdienstonderwijs wordt niet gegeven door onderwijzers. Als die op achttienjarige leeftijd in de school wor den geplaatst, zijn ze m.i. nog te groen” om zo’n teer vak als godsdienst onderwijs te geven. Daarvoor moet men mensen hebben, die ouder zijn, levens wijsheid hebben opgedaan en vooral door veel studie dat vak zuiver onderwijzen volgens de pritfcipes van de ouders. En wie kan dat beter doen dan de eigen dominé of pastoor? Hem worde een aan tal uren de gelegenheid gegeven om in de klasse gedurende de schooltijd dat tere vak te geven. Is u niet met mij van mening, dat bij zodanige inrichting de onderlinge waardering en het samenho righeidsgevoel versterkt wordt en dat het de enigste manier is om de funeste hokjesgeest uit ons volk te bannen Ge zien de, mening van Ds. Van Wijngaar den geloof ik, dat onder uw geloofsge noten déze opvatting ook reeds post vat. Maar, geachte heer Wytzes, dan ook geen propaganda meer voor een secte- school, maar de algemene school voor heel ons volk gepropageerd, die nu nog Openbare heet. Die voedt.op, om de Wet op het Lager Onderwijs nog even aan te halen, „tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden”. Maar vooral tot verdraagzaamheid. Mijnheer de Redacteur, dank voor de plaatsing, F. JAPENGA. De Friesche Maatschappij van Landbouw is in algemeene vergade ring bijeen geweest en we mogen zeg gen, dat het een vruchtbare vergade ring is geworden èn door het ministe- rieele woord èn door de openingsrede van den voorzitter, maar ook door de gedachtenwisseling, welke zich ont spon, nadat de heer Mansholt was uit gesproken. De heer Oosterbaan moest in zijn openingswoord tot zijn spijt gewagen van het feit, dat men de illusie, die oorspronkelijk vooral in onze provin cie gekoesterd werd, n.l. dat een nieu we, naar onderen uitgebouwde boeren organisatie zou kunnen worden opge bouwd ten behoeve van de technische-, economische en sociale problemen, reeds lang heeft moeten laten varen. Ietwat ondeugend voegde hij hieraan toe, dat de oude driepoot, zooals de samenwerkende landbouworganisaties voor den oorlog wel eens genoemd werden, wederom van stal is gehaald, ja, dat deze zelfs uitgroeide tot een zespoot, omdat ook de drie landarbei- dersorganisaties terecht in het ver band moesten worden opgenomen. Maar gelukkig is het dan bij die zes poot gebleven, want veronderstel eens 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk. 50 gram cacao. 250 gram citroenen (vóórinlevering) Bonkaarten KI), KE 703 (strook no. 2) 64-4, 64-5 Algemeen 250 gram sui ker, bo^rham- stroois. enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suiker werk 64-6 Algemeen 50 gram cacao 64-7 Algemeen 250 gram citroenen (vóórinlevering) Bonkaarten MA, MD 703 (strook no. 2) 63-4 Suiker 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703. 63-1 Tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 63-2, 63-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen. 63-1 Versnaperingen 200 gram cho colade en/of suiker werk of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 63-3 Versnaperingen 100 gram chocolade en/of sui kerwerk of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn ge durende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschik baar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 19 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit in geleverd worden. GELDIGHEIDSDUUR EI-BONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen 61-2 en 62-2 Algemeen voor 2 eieren is verlengd t.e.m. 15 Maart. MAXIMUMPRIJZEN EIEREN. Met ingang van Maandag 3 Maart is <•- - verlaagd tot ƒ1.96 per kg., resp. ƒ1.95 als ze op zijn bedrijf worden afgehaald. Met ingang van 17 Maart worden dan de consumentenprijzen verlaagd tot 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per stuk voor klassen 1 te.m. 6. Dit beteekent voor de meeste eieren een verlaging van 5 et per stuk. v maar nu de smakelijk toebereide, krachtige soep in zijn mond kwam, be sefte hij, dat hq trek had. Zwijgend voerde de verpleegster hem tot het bord leeg was. Toen keek zij hem even aan. „Encore?” In het Frans informeer de zij, of hijfnog meer lustte. André Boorneman was te verrast om dade lijk een antwoord te kunnen formu leren. „Ja”, zei hij toen. Niet in het Frans, maar zij bleek hem toch te hebben be grepen, want weldra was hij aan zijn tweede portie bezig. De eetlust was nog goed. André Boorneman stelde dat met voldoening vast. Het eten had tot gevolg, dat zijn gedachten sneller werkten. Maar toen het bord opnieuw leeg was, kreeg hij niet meer. „C’est assez”, stelde de verpleeg ster vast, meteen beslist haar hoofd bewegend. Zij was blijkbaar nog niet van plan hem alleen te laten, want na dat het bord was weggebracht, kwam Het feit dat de Ver. Staten zich des tijds in de Palestjjnsche kwestie hebben gemengd, doordat zij druk op Engeland trachtten uit te oefenen om onmiddellijk 100.000 Joden toe te laten, gaf Bevin vorige week in het Engelsche Lagerhuis aanleiding tot het verwijt dat hij graag had gezien dat men in de V. S. besefte dat Engeland de verantwoordelijkheid inzake Palestina droeg. Over dat verwijt is men in de V. S. erg te keer gegaan, maar buiten de Ver. Staten was men vorig jaar algemeen van oordeel, dat speciaal Truman terwille van de verkie- zingskansen, diis on de Amerikaansche Joden te vriend te houden, een voor de Joden gunstige oplossing in Palestina verdedigde, zonder echter verantwoor delijkheid voor een dergelijke politiek te willen aanvaarden en door daden te steunen. Voor geen gering deel berust de ellende in Palestina dan ook op de Ver. Staten. Daar in Palestina is na nieuwe aanslagen, welke de dood van 19 personen, waaronder een aantal Britsche officieren veroorzaakten, nu door de Britten in groote gedeelten de staat van beleg afgekondigd, wat de Joodsche ondergrondsche verzetsbeweging aanlei ding gaf den oorlog te verklaren aan Engeland. Terwijl Engeland zich dus uit het Palestijnsche avontuur trachtte te rug te trekken door de zaak voor de Ver. Naties te brengen, is het te vree- zen dat het er nu nog meer gebonden zal worden. Ook uit het Grieksche wes pennest heeft Londen getracht zich te bevrijden, immers kort geleden hebben de Engelschen medegedeeld, dat zij waarschijnlijk binnenkort al hun troepen uit dat land zouden terugtrekken. In een nota aan de Engelsche regeering ver klaart nu de Amerikaansche regeering, dat zij wel is waar geen Amerikaansche troepen naar Griekenland kan zenden om de Britsche te vervangen, maar wel bereid is de kosten te dragen voor het handhaven van een buitenlandsche troe penmacht in Griekenland, om er de orde te handhaven; d. w. z. de huidige regee ring te steunen, die er, zooals bekend te strijden heeft met partisanen, welke naar beweerd wordt de steun der buren van Griekenland genieten waarover een Uno-commissie een onderzoek in stelt en waarachter tenslotte Rusland zou zitten. Dat de Ver. Staten niet gaarne in Griekenland een bewind onder Russische invloed zouden zien en dat aanvankelijk ook de Engelsche regee ring door haar troepenzending dat heeft trachten te voorkomen is duidelijk. De Engelsche regeering heeft echter inge zien dat de toestand waarin het Engel sche rijk zelve verkeert haar noopt haar verplichtingen in te krimpen. De Ameri kanen, van plan om het evenwicht in Europa, verstoord door de versterking van Rusland en de verzwakking van Engeland te handhaven, tooneff zich thans bereid daartoe offers op hunne wijze te brengen, nl. in dollars. Of het Amerikaansche aanbod gevolg is van EngelschAmerikaansch overleg, dan wel een eigen initiatief" is niet recht dui delijk. En eenigszins nieuwsgierig zijn we naar de reactie der Engelsche con servatieven, die de sterkste voorstanders van het bezet houden van Griekenland waren. Wel hebben zij ook meer dan ge noeg; van Palestina en dringen nu zelfs op haast aan met de behandeling van deze zaak door de Ver. Naties. Churchill heeft dat nog pas in een zeer heftig de- staande bedrijfsruimte primair ach ten, zoodanig, dat de overige vesti- gingsfactoren in het niet vallen. Wat de concrete aanvragen van de zijde van het bedrijfsleven betreft, kan worden medegedeeld, dat voor een landelijk vervoersbedrijf verschillende onderzoekingen inzake vervoerslijnen de eierprijs voor den pluimveehouder SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK i. EEN PAARDENDAG tijdens de Martini-Show Daar zal wel niemand zijn, die het uitvoerend comité van het Tentoon- stellingsbestuur in Sneek, dat aldaar van 2126 April a.s. onder den wijd- schen naam Martini-Show;- een ten toonstelling organiseert van handel, industrie, nijverheid, watersport, land bouw en veeteelt, een tekort aan initiatief kan verwijten. En al mogen de gekozen data, nog geen garantie geven dat men ideaal zomerweer -mag verwachten, het bestuur vleit zich niettemin met de hoop, dat de barre atmosfeer van thans, in de nog res- teerende weken die ons van de groote Sneeker plannen scheiden, zijn plaats zal hebben ingeruimd voor wonder- schoone voorjaarsdagen. En in dat licht zullen allen, die de edelste ver overing van den mensch „het paard” een warm hart toedragen,, het toejui chen, dat van ’t agrarisch deel van de tentoonstelling, de dag van Donder dag 24 April gewijd zal zijn aan de fokkerij en de sport van het Paard, teneinde kenner en leek in staat te stellen, zich een oordeel te vormen van de stand van paardenfokkerij en spdrt in dit gewest. Het bestuur heeft zich van de medewerking van tal van prominenten uit de wereld van het paard verzekerd, terwijl het N.W.P. en het F.P.S. ieder op eigen territoir, het cachet en de omlijsting zullen ge ven, die voor een dergelijk gebeuren onontbeerlijk zijn. Blijkens een adver tentie in dit nummer zijn verschillende rubrieken aan de fokkerij in beide schakeeringen gewijd, terwijl een Con- cours-Hippique, de corypheeën uit de tuigpaardenwereld voor het voetlicht zal plaatsen. Ten aanzien van de rui tersport hoopt men op de medewer king van de verschillende landelijke rijvereenigingen. Wanneer wij ten slotte vermelden, da,t ook enkele spe ciale Paardenfilms zulleik worden ver toond, dan rest ons’alleen nog de hoop en het vertroGwen uit te spre- ken, dat de medewerking van inschrij vers en deelnemers van dien aard mag zijn, dat van een hippische hoogtijdag in Frieslands tweede veste kan wor den gesproken. GEEN VERWEER. ’t Wil me voorkomen dat we dankbaar moeten zijn dat het bestuur van de nieu we vereniging van den heer Wytzes het besluit nam om het gesprokene op de oprichtingsvergadering in de courant bekend te maken. We hebben nu ten minste eens kunnen lezen, hoe de pro paganda voor de Christelijke school in besloten kring wordt gevoerd. In een vergadering van gelijkgezinden is uit de aard der zaak weinig critiek. Anders wordt het echter als een rede gepubli ceerd wordt en gelezen door mensen, die door opvoeding, studie en werkzaamhe den een heel andere kijk op het leven hebben dan de spreker. Dan blijken de als vaststaand aangenomen waarheden wel eens zeepbellen te zijn, die bij de ge ringste aanraking uit elkaar spatten, zoals in dit geval de doop-belofte. E n door het verslag van de vergadering èn door de hautaine, maar niets zeggende, wat we dan maar zullen noemen, verde diging, kan ik niet ontkomen aan de indruk, dat 3e heer Wytzes deze belang rijke zaak vanuit een zeer bekrompen standpunt bekijkt. Met kinderlijke blijd schap stelt hij vast, dat de heren Janso- nius en Münch niet aan het recht tor nen. Waarom zou men u ontzeggen, wat ieder mens vrij staat te doen? Toch ageert niet iedere burger om een aparte school voor zichzelf en de kleine kring van gelijkgezinden te krijgen. Goddank blijft er altijd nog een kern-bestaan, die van uw theorieën om het Nederlandse volk in hokjes te splitsen niets moet hebben. En ’k meen dat ook uw geloofs genoten langzamerhand inzien, dat een goed Christen niet alleen zijn burger rechten heeft, maar ook zijn burger plichten niet mag verzaken. Is het ge permitteerd de orthodoxe Ds. Van Wijn gaarden zijn mening nog eens te laten zeggen? „Maar ik ben er ook diep van overtuigd, dat we met de christelijke scholen van thans het Ideaal geen stap nader komen; ja, dat we daarmee den verkeerden weg zijn opgegaan en bat in het Lagerhuis gedaan, toen aller lei kwesties aan de orde waren. H# maakte zich erg driftig en stond ten slotte selfs op een stoel, toen hij te keer ging tegen de nationalisatie van het En gelsche vervoerwezen. Toen de regee- ringspartij tenslotte een eind aan de de batten wilde maken, riepen de conserva tieven zelfs „Hitler” en „Reichstag”, Overigens: de regeering gaat er kalm door met haar nationalisatiepolitlek, hoewel deze moeiljjker gemaakt wordt door de economische nood. Deze laatst® heeft er zelfs thans toe geleid dat een groot deel der fabrieken gedurende 4 jaar ook ’s nachts zal gaan werken ons de beschikbare hoeveelheid electriciteit zoo nuttig mogelijk te verdeelen. Hoe zeer Engeland onder den druk der tijden zjjn buitenlandsche verplichtingen in krimpt, aan enkele kan het zich niet onttrekken. Zoo is Dinsdag te Duinker ken door Bidault en Bevin, de laatste op doorreis naar de conferentie te Moskou, het EngelschFransch verbond getee* kend, dat in de eerste plaats bedoeld is Frankrijk een gevoel van grooter veilig heid te geven en het daardoor wat min der zware elschen ten opzichte van Duitschland te doen stellen. Bidault gaf in het Fransche parlement nog te ken nen dat ook besprekingen zouden wor den gevoerd met België, Nederland, Tsjecho-Slowakfje en Polen. En zal Rus land dit alles dan niet als WestersShe blokvorming opvatten? Men zegt dat Bevin te Moskou zijn uiterste best zal doen de Russen van het tegendeel te overtuigen en zich bereid verklaren het EngelschRussische verdrag op zooda nige wijze te herzien, dat het aangepast kan bij het FranschEngelsch, zoodat in de praktijk een drievoudig verbond zou ontstaan. Niet gunstig zal echter te Moskou de eventueele Amerikaansch Britsche samenwerking in Griekenland worden opgevat, hoewel het te Berlijn genomen geallieerd besluit om Pruisen te ontbinden, waartoe dus ook Rusland medewerkte, wel beschouwd Wordt als Russische bereidheid tot toenadering. Dat alles zal echter wel duidelijk wor den op de conferentie te Moskou, welk® 10 Maart aanvangt en waar ook de Dar- danellenkwestle schijnt te zullen worden besproken. Er is in de V. S. aanmerke lijke verbazing over de welgezindheid der Russen, die zoo maar toegaven dat de voormalige Japansche mandaats- eilanden in de Zuidzee onder Ameri kaansch beheer moesten komen, omdat ook naar hun inzicht Amerikaansch# strijdkrachten een beslissende rol in de strijd tegen Japan speelden. Men vraagt zich daar af of dit misschien een aanloop van de Russen is om voor zich de grootste concessies inzake Duitschland te eischen omdat hun legers h.i. dAAr de grootste rol hebben gespeeld. Maar/in ieder geval is deze Russische toegeeflijk, heid toch een zorg voor de Ver. Staten minder. Dat zal ook wel zijn de prakti sche mislukking van de handelsbespre- klngen tusschen Rusland en Argentinië. Washington voelde voor een Russisch— Argentijnsche toenadering heelemaat niets. En zoo richt thans aller belang stelling zich naar de a.s. conferentie te Moskou, naar 't oosten dus? uit die rich ting waaruit we dezen winter zooveel kou gekregen hebben. Mogen we er thans een lente-atmosfeer in de politiek uit verwachten? We hopen, maar twij felen. 36

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1