1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 2e JAARGANG No. 20 ■I I FEUILLETON Raadsel in Nijmegen - DINSDAG 11 MAART 1947 en C. SMI7 I school een positief-Christelijke voeden iNGLiUNDLiv. e SCHARNEGOUTUM. BONNEN VOOR CITROENEN. i Redacteuren L. K1EZEBR1NK Ab.-prijs (2.50 per half jaa' Franco per post f3.75 pei halt jaa Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel 3005 CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie voor dit kon komen in bed, maar dat hy kon staan. Het lopen ging niet zo vlot. By de eerste passen wankelde hy, zodat hij zich aan het bed moest vast grij pen, maar toen deed hij stappen door de kamer en hy voelde zich, alsof hij een geweldig succes had behaald. Maar het vermoeide hem wel erg, zo dat hy daarna in zijn bed kroop en spoedig opnieuw in een diepe slaap was verzonken. Voordat hij insliep, had André Boorneman echter de blij stemmende illusie, dat zijn bevrijding door eigen toedoen dichter bij was, dan hij had durven hopen. Met een gevoel van honger werd André wakker. Er was niemand in de kamer. Hij voelde zich volkomen hel der van geest en toen het wachten lang duurde, begon hij te mopperen, omdat men een armen zieke schanda lig verwaarloosde. Hij verlangde niet alleen iets te eten, maar niet minder had hij trek in een cigaret en een boek of een krant*. Uit deze gevoelens con cludeerde hij, dat het met zijn beter schap snel vorderde. Het vervelende was nu, dat hij volkomen van anderen afhankelijk was. ver telde spreker een en ander over het klas sikale onderwijssysteem en de mogelijk heden tot vernieuwing. Na de pauze brachten mej. Knossen (piano) en de heer Glimmerveen (viool) een nummer tje muziek ten gehoore. Het slot van de avond werd gevormd door de vertooning l van twee aardige schoolfilms. Al met al in de t. aangewend om alle mooie theorieën die op dit gebied bestaan, te verwezenlij ken. rekenen op een „gewone” uitvoering, die echter toch wege de poging, die wordt gedaan om het verband tusschen de theorie en de praktijk op een voor het publiek aange name en leerzame wijze naar voren te brengen. Advertenties en reclamebiljet- ten zullen de belangstellenden alle ver dere gewenschte inlichtingen verschaf fen. SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLE1NZAND 7 - SNEEK ving bij monde van den voorzitter de dank der vergadering voor zijn keurig verslag. De begrooting voor 1947 werd vastgesteld, na een toelichting van den penningmeester, den heer P. A. Flach. Daar de aanvraag tot toelating bij het Fröbel-onderwijs, waarvan nu enkele klassen zijn ondergebracht in de Jan van Nassau-school en Juliana-school, van dien aard is, dat soms afwijzend moet worden beschikt, besloot de vergadering tot stichting van een noodgebouw op het terrein van de Julianaschool. Tot be stuurslid werd gekozen de heer K. de Jong. OUDERAVOND SCHOOL 8. Woensdagavond hield de O. L. S. no. 3 een druk bezochte ouderavond onder lei ding van het hoofd der school, den heer Noorman, in hotel Hanenburg. De in- en scholen. Met dank voor de verleende plaats ruimte, nog menschen zyn die noch verdraag zaamheid, noch ruimte van inzicht en be grip hierdoor verkregen hebben. U, redactie, hartelijk dank zeggend voor de plaatsing, verblyf ik. Hoogachtend, RIENKS. Onderschrift. Het blijkt steeds weer noodig te zijn, ook voor zaken van algemeen belang, propaganda te voeren en reclame te maken. Men plaatst echter een reclame-advertentie voor tandpasta niet bij voorkeur, laten we zeggen, in een weekblad van een politiek of anders zins gekleurde beweging. Of het overigens van verdraagzaam heid en ruimte van inzicht getuigt, iemand op grond van een niet begrepen uitlating, onverdraagzaam te noemen, waag ik te betwijfelen. L. G. gers aangemeld en is krachten Oosthem weer ment verlost. Ja, daar schoot hij niet veel i-y „Hoe lang ben ik al ziek informeer de hij nu, probeerend langs een andere weg iets te weten te komen. Maar ook dit viel niet mee. Zij schudde het hoofd en hij kon zich bijna niet voor stellen, dat zij achter haar masker glimlachte om zijn poging haar uit te horen. „Nog niet lang”, gaf de verpleeg ster ten antwoord. Toen gaf hij het op. Het praten had hem trouwens erg vermoeid. Hij moest dus toch zwakker zijn, dan hij zelf hgd verondersteld. .Den geheimzinni- gen man kreeg André Boorneman niet te zien, maar toen hij opnieuw wakker werd, bleek de gemaskerde verpleeg ster zich nog of weer in de kamer te bevinden. Hij kon met geen mogelijk heid nagaan, hoe lang hij had gesla pen, maar het feit, dat zy weldra weer irtet een bord soep kwam aandragen, deed hem veronderstellen, dat het minstens enige uren, misschien zelfs een dag later was geworden. „Voelt u zich al wat sterker?” vroeg de verpleegster belangstellend, toen hy had gegeten. „Ik voel me nog erg slap”, ant- VERENIGING VOOR CHRISTELIJK MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOGER ONDERWIJS. Geachte Redactie,' Zou U mij nog eenmaal enige ruimte willen geven in Uw blad Bij voorbaat betuig ’k U mijn dank. Hoewel polemiseren in een blad in de regel weinig uithaalt en vrij onvrucht baar is, kan 'k het niet nalaten nog iets te antwoorden. Niet op allerlei persoon lijke dingen ga ik in. De fout van de heren Jansonius en Münch" is m.i., dat zij zaak en persoon verwarren. Over per sonen heb 'k het niet gehad en de „uit daging” hunnerzijds om „man en paard” of kortweg namen te noemen is niet één van mijn „naïveteiten”. 'k Heb het gehad over de geest van de R.H.B.S. en ter verduidelijking wil ’k deze uitlating nog wat nader toelichten, want daar gaat het om bij my. Het be gon zo mooi in Uw schrijven van 18 Februari j.l., niet waar? U schreef im mers letterlijk: „het is niet onze bedoe ling het formele recht van de oprich ters der Vereniging (zie boven dit inge zonden, W.) een school te stichten te betwijfelen”. Uwerzijds dus een soort van concessie, zou men zeggen. Het alleen laten, meneer Boorneman. Gaat u rustig slapen, dat is goed voor u. Wie weet, of u niet wilt proberen op te staan, als ik terug kom. Maar maak u geen illusies, want dat gaat zo gauw nog niet”. Meteen verdween zij door de deur opening. André Boorneman, die inge spannen luisterde, hoorde dat de sleu tel in het slot werd omgedraaid. Hij was dus opgesloten Eindelijk had hij d^ai een bevestiging van. Maar op dit ogenblik was dat niet zyn grootste zorg. Het babbelen van zuster Maria was prettig geweest, ongetwijfeld, maar toch had hij af en toe een ver langen gevoeld, dat zij hem alleen zou laten. Toch, nu zij weg was, bleef hij nog enigen tijd stil in bed liggen. Hij had haar voetstappen in een gang achter de deur horen wegsterven. Het was echter goed even te wachten, of zij niet terug zou komen. Maar toen alles stil ±>leef, begon André Boorne man met zijn proefneming. Hij pro beerde zich eerst op te richten op zijn armen. Dat gelukte verrassend ge makkelijk „Verdraaid Ik ben al sterker, dan KERKNIEUWS. Aangenomen naar Soemba West N.O.I. Ds. Windig, Geref. predikant te Oosthem. woordeke formeel kan natuurlijk ook al een bedenking inhouden. Maar het was dar. toch iets; erkenning van je recht is toch ook plezierig. Echter, er volgt iets op, dat U slechts aarzelend tot het for mele recht schijnt gebracht te hebben: „U vreest, dat mijn spreken over het herleven van de schoolstrijd wel eens als een aanwijzing kan gelden van een terugvallen van Nederland!in zijn oude kwaal: hokjesgeest, onverdraag zaamheid, onderling wantrouwen met hun verlammende invloed op het Neder landse geestesleven". Daar zit de knoop Het is weer het oude liedje Altijd wordt het weer aangeheven en de blik van vele gestudeerde mensen zelfs is nog steeds eingeëngt in dit opzicht. Onder leiding van haar voorz., den heer Sj^Admiraal, hield de Chr. Zangvereen. „God is myn lied” haar feestelijke jaarvergadering. Nadat de voorz. op de gebruikelijke wijze had geopend, kreeg de secretaresse mej. W. Wiersma de gelegenheid om de notulen en het jaarverslag te lezen, waarna de penn. G. Overal de financ. toestand der vereen, uiteenzette. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen als voorz. Sj. Admiraal en seer. mej. W. Wiersma. Verder werd deze mooie en ge- ADSPIR ANTEN-UIT VOERING THUSNELDA—GREATE PIER. Men schrijft ons: In de rij van gym- nastiekuitvoeringen die Sneek ieder win terseizoen meemaakt, zal Zaterdagmid dag 22 Maart de uitvoering van de ge- heele jeugd-afdeeling van Thusnelda Greate Pier zijn plaats innemen. Deze uitvoering, die onder leiding staat van de heeren Kan Sr. en Jr., zal zich op één speciaal punt onderscheiden, van hetgeen men over het algemeen op dit gebied meemaakt. De beide leiders zullen nl. een poging doen om het hopelijk talrijke publiek door middel van het vertoonde, een indruk te geven van de waarde en SNIESLACH Wylst yn de minen de slach om it swarte goud oan ’e gong wie, hiene de Ysbrechtui«ers hjoed (Snein) hai' snie- slach. Al in deimennich wie de wei SuitsYsbrechtum net to gean; op somlike plakken wie mear as in meter snie delwiske en ho’t de fiit mannen de léste dagen ek skrept hiene, it bleau ien snie, allegear snie. Fansels tige ta ün- gerief fan de Brechtumers. Mar Sneinto- middei gyng it los. In pear mannen na men de foarstap en sa wiene der yn in omsjuch mear as hündert man drok dwaende. Hwa’t mar in skeppe tille koe, die mei. De Roomske stie njunken de otterdokse, de frijsinnigen nést de neat Ijeauwers. Aide mannen fan oer de saun- tich en jonges fan tsien, feinten en fam- men, mannen mei wite boardtsjes en oaren yn 't blau baitsje, allegearre drok oan 't skreppen en skrabjen. Seis de fotograef amateur) die syn bést. De sinne skynde üt in strakblaue himel op al dy swittende minsken del; en ünder- wilens kamen in pear froulju üt it doarp mei té en „gevulde koeken". (Dat fait der yn, sei aide Wibe). Yn in pear üre wie de hiele wei skjin; in moai staeltsje fan hwat troch mienskiplik oparbeidzjen birikt wurde kin. En de kuijerende Snit- sers seagen earst forheard en letter „ge amuseerd" do't hja der dy hiele rigele manlju en froulju dwaende seagen. Der wie in „minhear", dy't al ris in skepfol snie yn 'e nekke krige. Hy waerd earst wyt en do read en foun it mar feiliger de „skoaijers” de rêch sjen to litten. „Hwerom kriget dy keardel dan ek net in skeppe”, frege Knilles. Us dyk is wer skjin. En nou kin de auto mar wei om molke nqi de boeien, de bakker mei de boltsjes by de doarren lans en sil Ljieuwe de lju wer bliid meitsje mei hwat swarte brand. It moast yn de krante, ornearren de mannenNou, hjir stiet it dan. Ysbr., 9 Maert '47. D. WOUDSEND. Onze dorpsgenooten be haalden op de gehouden reciteerwed- strijd te Harich 4 prijzen. Mej. U. Osin- ga behaalde in afd. ernst een le prijs met lof. Haar zuster S. Osinga in afd. ernst een 2e prijs en publieksprijs, ter wijl L. D. Pruiksma in afd. luim een le prijs behaalde OOSTHEM. Alhier ontstond een lek in de waterleiding. Toen de arbeiders in de harde grond werkten, hakten ze de telefoonkabel door, en door de strenge vorst is het water in het gat bevroren, zoodat de kabel thans niet hersteld kan worden. Oosthem is daardoor telefonisch niet te bereiken. Gelijk overal hadden de harde wind en zware sneeuwval de we- gen ook hier onbegaanbaar gemaakt. Doch op initiatief van „Dorpsbelangen” hadden zich een groot aantal vrijwilli- met vereende uit zijn isole- de doelstelling van het begrip lichame- gezellige avond met vele attracties lijke opvoeding en van de werkwijze die vuld. De voorz. sloot nadat hy dank had gymnastiek-vereeniging wordt gebracht aan allen die hadden medege- --j werkt om deze avond te doen slagen. De bezoekers zullen dus kunnen „1L.ÜL j BONNEN VOOR CITROENEN. „ongewoon zal zyn, van- r>e voor 250 gram citroenen aangewe- j,. j zen bonnen 63-9 en 64-7 Algemeen moe ten uiterlijk op 12 Maart a.s. bij een detaillist in groenten enjof fruit worden ingeleverd. In de toelichting op de bon- nenlijst van Donderdag 6 Maart, opge nomen in ons vorig nr., staat abusieve lijk vermeld als uiterste datum van in levering 19 Maart. BAZAR VOETBALVEREEN. „BLACK BOYS”. Koning Winter stelt de voetballers wel zeer langen tijd op non-actief, doch dit is geen reden voor het bestuur en de leden van de voetvalvereeniging „Black Boys” geweest, nu ook maar een win terslaap te houden. Zij hebben vorige week, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, in het Gebouw v. Chr. Belangen, een ba zar georganiseerd, en een ieder, die wel eens iets met een bazar te maken heeft gehad, weet wat een massa werk hier- aan verbonden is. Gelukkig is dit vele werk beloond, want aan belangstelling i heeft het niet ontbroken. Wij hebben - -1 en kunnen constateeren, dat de Black Boys I woordde André Boorneman mismoe dig. Helemaal waar was dat niet. In tegendeel, hij was ditmaal veel helder der van hoofd en hy voelde zelfs lust 37 om op te staan. Dat gevoel had hy de mee op. j vorige keren niet gekend. Om de een of andere, hem zelf nog niet duide lijke reden besloot hij echter plotse ling het voor te laten komen, alsof hij nog zwak en lusteloos was. „Ik heb het gevoel, dat myn armen en benen van doek zyn”, ging hij, een tikje overdrijvend, voort. „Kom, kom, nu niet mistroostig worden”, zei de verpleegster op ’n toon vol meegevoel. Ja, haar stem was nu in ’t geheel niet onplezierig om te horen. „U hebt goed praten”, mopperde André Boorneman. „U ligt hier niet hulpeloos in een vreemde kamer ge vangen zonder te weten, wat er aan de hand is, wat je bedreigt, waardoor je ziek bent geworden en hoe je uit deze narigheid weg zult komen”. „Dat zal best meevallen”, klonk het troostend antwoord. „Ja, meneer Boorneman, op een goede dag bent u genezen en u loopt geen enkel gevaar meer en dan kunt u rustig uw eigen weg gaan”. „Een mooie boel”, zei de jongeman. „U kent zelfs myn naam, u schynt alles van me te weten. Wie bent u eigenlijk?” Kantoo. vooi Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 telijk gezin. De ouders dragen daarvoor de verantwoordelijkheid. De Christelijke ouders eisen dus een school met de Bij bel, óók zulk een Lyceum, let maar op onze grondslag. Beantwoordt daar één R.H.B.S. of gemeentelijk Gymnasium aan Een school, zoals wij die wensen, rékent niet alleen met God en Zijn Woord, maar erkent Hem als Schepper van Hemel en Aarde, ook als Koning der Wetenschap. Het Woord Gods beheerst ons onderwijs niet alleen, het leidt ook de opvoeding, het is daarvoor het richt snoer; wij belijden Jezus Christus als onze Zaligmaker, ook in ons onderwijs. Zo doen ook onze Katholieke landgeno ten in hun eigen scholen. De Bijbel is, op onze scholen, het eerste boek op de boekenlijst. De religie overkoepelt heel ons leven, ook ons schoolleven. Wordt op de R.H.B.S. hier ter plaatse zo met Gods Woord gerekend Openen de lera ren hun lessen met gebed? Rekent U zelf zo met God en Zijn Woord Wordt in die geest door U onderwijs gegeven? Ik kan die vragen niet anders dan ont kennend beantwoorden. Daarom en daarom alleen moeten wij eigen scholen voor Middelbaar onderwijs stichten. Dat is onze roeping. Wij kunnen dat helaas niet overal verkrijgen, maar hier kan het en hier moet het. In de gemeente Wijmbritseradeel is slechts één openbare lagere school met 33 leerlingen. In Gaas- terland is’er één op. lagere school met 36 leerlingen. En overal in de Zuidwesthoek is het leerlingental o.v erwegend Christelijk, d.w.z. positief Christelijk. Wij moeten de gelegenheid hebben onze leerlingen zelf onderwijs te verschaffen naar onze beginselen: zy behoren niet thuis op een neutrale R.H.B.S. D*t is onze vaste overtuiging en wij hopen er met alle kracht naar te streven ons doel zulk een school te verkrijgen met Gods hulp te bereiken. En nu Uw slotstukje: „Zwak Ver weer’.' Dit draagt geheel het karakter van een climax. Bij 't afscheid nemen bereikt de hartelijkheid in de regel het toppunt, niet waar? Het heeft me ver wonderd, dat U de vorige keer direct begon met protesten en het verklaren van een uitspraak tot insinuatie en dat allemaal nog op een vraag of een onder stelling, die zeker geen grond kon zijn voor het afvuren van zulk bar geschut, als U nu liet bulderen. Werkelijk, heren! dat is geen methode; het is niet bij te houden U heft nu al het boetekleed omhoog, spreekt over mijn naiveteit, promoveert me tot afbreker van het openbaar onderwijs, schudt meewarig, bedenkelijk of minachtend Uw hoofden over mijn starre denkwijze, waarom „het niet van mij kunt vergen rekening te houden met andermans standpunt”. En ten slotte het knaleffect, dat 'k in de vijf bezettingsjaren bitter weinig heb geleerd Ja, gerust, heel wat, denk aan de sluiting van de Kweekschool, maar geen valse, onware eenheid. U zult me wel toestaan myn naiveteiten niet te vermeerderen door op al deze gedachten in te gaan. Er spreekt overigens duide lijk zekere geest uit en het ontheft me feitelijk van verdere bewijzen. En dit is nu wel zonneklaar: U bent voorstanders van het openbaar onderwijs evenstar als ik het ben van het positief Christe lijk bijzonder onderwijs. Wij gunnen U als minderheid der bevolking in deze omgeving alles, waar U recht op hebt; wy vragen voor onszelf als positief- belijdende Christenen, vormende de meerderheid der bevolking, wat ons toe komt: dat is zelf onze kinderen op te „Ik bende verpleegster aar zelde. „Ja, zegt u maar gewoon zuster Maria tegen me”. „Ja, of zuster Anna”, zei André Boorfieman met een tikje spot. „Zuster Anna?” Zy keek hem even pleegster op. „Ik moet u een poosje aan en opnieuw kreeg hy een hekel aan. het masker, dat haai gezicht ver borgen hield. „Natuurlijk”, ging hij voort. „Zus ter Anna, ziet gij nog niets komen? Wie anders kan ik iets vragen „Ky'k eens aan, u mag nog zwak zijn, maar u begint toch aardig goed bij uw verstand te komen Het kwam hem voor, dat er een beetje plagerij in haar stem klonk. Maar hy schonk er niet veel aandacht aan, omdat het hem juist was inge vallen, dat de verpleegster had ge aarzeld, toen zy haar naam zou noe men. Wist zy niet, of de dokter dat goed vond? Of misschien de geheim zinnige man met het masker? Of moest zy even een naam bedenken en heette zy eigenlijk anders? Een nieuw raadsel was daar opgedoken. Hy kreeg niet veel tijd er zich druk over te maken, want zuster Maria was in een spraakzame bui en er ontwikkelde zich een vry vlot gesprek, dat over allerlei onderwerpen ging. André Boorneman probeerde niet, door strikvragen iets te weten te komen, want hij begreep, dat zij op haar ik dacht In zijn opwinding zei hij het bijna j hardop. Hy schrok er van. Maar toen nr. moet het verslag van een vergade- ging hij door met zijn krachtproeven rin8 van het Natuurkundig'Genootschap en hij kwam tot de verheugende ont- nofe tot ^“Jdag blijven staan. Red. dekking, dat hij niet alleen overeind j De deur ging open. Op de drempel .--j vu verscheen niet zuster Maria, maar de geheimzinnige man in het zwarte pak. Hij bleef even staan kijken en toen de zieke hem aanstaarde, deed -hij een paar stappen naar het bed. „Wel, meneer Boorneman, al wat opgeknapt?” De man probeerde een vriendelijke klank in zijn stem te leg gen, hetgeen hem slechts ten dele lukte. „Ja”, gaf André toe. „Tenminste, ik ben volkomen wakker en niet suf meer. Maar ik heb het gevoel, dat ik lichamelyk toch nog niet bijzonder veel waard ben”. „Tja, een beetje geduld, waarde heer. We moeten niet alles tegelijk verlangen. Laat ons blij zijn, dat het beter gaat. De zuster komt dadelyk by u. Hebt u soms wensen Als ze bin nen de perken blijven” de man maakte nu kennelyk een grapje „zullen wij proberen ze te vervullen”. „Noubegon André. „O ja, u kunt zich niet aan mij voorstellen. Dat is waar ook. Maar mag ik ook niet weten, hoe de verpleegster heet? Het is zo raar om te praten, als je niet weet tegen wife je het hebt”. BABYPAKKETTEN. In Sneek zijn, namens Prinses Juli ana, vier babypakketten door de U. V.V. uitgereikt en wel aan de moeders van de kinderen, die geboren zijn op 17 (1), 18 (1) en 19 (2) Februari. Met groote vreugde werden deze pak ketten in onvangst genomen. VEREENIGING VOOR CHR. SCHOOLONDERWIJ S. Vrijdagavond kwam de Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs in ledenvergade ring byeen onder leiding van den heer F. Boeijenga. De heer Alta, secretaris der vereen., bracht een zeer uitgebreid verslag uit over de lotgevallen der 5 scholen, uitgaande van de vereeniging. De groei van het bijzonder onderwijs, hetwelk sedert 1938 gemiddeld 27 be draagt, maakt het noodzakelijk, dat tot uitbreiding der scholen wordt overge gaan. Uit het verslag bleek tevens dat het bestuur het noodzakelyk oordeelt om in de naaste toekomst te komen tot het bouwen van een nieuwe school .voor U.L.O., waardoor het lager onderwijs meer ruimte krijgt. De secretaris ont- hoede was. En dat zij lang niet dom was, dat was al tot hem doorgedron gen Het gesprek hield hem een poosje aangenaam bezig. Toen stond de ver- BAND NEDERLAND—INDIE. Zaterdag 1 Maart hield de Band Ne derlandIndië een druk bezochte, ver- gadering in Aere Perennius te Sneek, die een feestelijk karakter droeg, door dat korp. F. Wind uit Oudega (H.O.N.) zou vertellen van leven en werken van onze militairen in Indië. Alle ouders, vrouwen, verloofden en belangstellenden die zich maai eenigszins los konden ma ken van de gewone Zaterdagmiddag- tesognes zullen deze uren gewijd aan dit voor velen zoo belangrijke onderwerp, met waardeering hebben beluisterd. Korp. Wind heeft ons meegenomen naar die wereld waarin zoo vaak onze ge dachten vertoeven; hij heeft ons in zijn rustig en duidelijk betoog veel gebeur tenissen laten beleven, het was te zien hoe goed dat alle luisteraars deed. We zagen patrouilletochten, militaire acties, bevrijde kampongs, het lenigen van de nood onder de bevolking als voor oogen getooverd. Maar bovenal werden wij ge troffen door de geest van groote saam- hoorjgheid onder de militairen,' zoodat inderdaad van wapenbroeders gesproken kan worden. Dat een dergelijke verant woordelijkheid voor elkaar aanvaard wordt, verheugde ons ten zeerste. Ook de verhouding van het kader tot de sol daat is ten góede veranderd. Er is ver trouwen en kameraadschap. Veldpredi kers er aalmoezeniers bieden alle zorg die mogelijk is, terwyl cursussen en goede ontspanningsmogelijkheden de vrije tijd dekken. In de pauze kreeg ieder de gelegenheid voor een kort on derhoud met den heer Wind om per soonlijke groeten over te brengen. Als oud-Sneeker H.B.S.er was de band met velen hier en in Indië buitengewoon har telijk. Tijdens deze besprekingen had een verloting plaats van de vele prijzen, die door verschillende ingezetenen, tot het sterken, van de kas, gratis beschikbaar waren gesteld. Menige gelukkige mocht een prijs ophalen, zoodat er rog eens ge- tracteerd kon worden. Na de pauze wer den de vele vragen beantwoord, die bin nen waren gekomen. Ook hier bleek korp. Wind zijn terrein goed te beheer- schen, zoodat ieder tevreden gesteld kon worden. Met groote dank en waardee ring, voor de manier waarop de spreker ons zoo dicht bij onze jongens in Indië had gebracht, richtte mevi. Castelein v. d. Hem een kort woord van afscheid tot hem. Naast eenige smakelijke tracta- tics, waar onze jongens in Bandoeng op getracteerd zullen worden, werd hem het boek „Aldfaers Erf” overhandigd. Zinspelende op de inhoud werd korp. Wind de verzekering gegeven, dat al onze mannen, zonen en verloofden op de Band NederlandIndië kunnen rekenen. Eenige Indische liedjes en een mooie bij drage op de piano vielen zeer in de smaak. Toen de voorzitter tot het slui ten van de vergadering overging, kon men vaststellen, dat dit een zeer ge slaagde bijeenkomSt was geweest. te onderwijzen aan eigen op een geest ontbreekt, en ontbreken moet naar het gebod der neutraliteit, komt er van een echt Christelijke opvoeding niets te recht. En die begeren wij toch, ook voor onze rypere jeugd van 12 tot 18 jaar. Die echt Christelijke opvoeding is o.i. bij U niet mogelijk: die kan de R.H.B.S. niet geven en die geeft zij hier ook niet: zij kan het niet. Tenslotte nog iets over het niet-Chris. telijk Middelbaar onderwijs in het alge meen, waarvan ik volgens het verslag zeide, dat het in handen is van mensen, die geen rekening houden met God en Zijn Woord. Daar blijf ik bij. En wel op de volgende grond. Ons leidend beginsel - - is, dat het onderwijs aan de jeugd moet Voor honderd jaar” hoorde men dit liedje 1 aansluiten bij de opvoeding in het Chrts- al Als wij, positieve Christenen (we herinneren hierbij aan onze beginselüit- spraak: „de grondslag onzer Vereniging is de Heilige Schrift naar de opvatting der Drie Formulieren van Enigheid") op onderwijsgebied naar onze beginselen willen handelen, dan komt er steevast een contra-actie en wordt er een diep medelijden kenbaar gemaakt inzake de nationale eenheid. Wij moeten de gees telijke leiding maar overlaten aan hen, die in hun eigen ogen geen gevaar opleveren voor die verlammende invloed. Zo was het in 1847 en zo is het ook in 1947, zoals blijkt. Men gevoelt er blijk baar niets van hoe groot de miskenning is, die zich uit in deze schijnbare zorg voor de nationale eenheid van het volk, maar de facto een denigrerende houding is tegenover de belijders van Gods Naam. Alsof dezen een verlammende in. vloed hebben op de geest des volks Herinner U de verzetsmensen van Chris- telijken huize hier in het Noorden, die hun leven waagden en soms ook gaven voor de nationale zaak, evengoed als on- kerkelijken. Men weet toch zeker wel, wat dit zogenaamde streven naar gees telijke eenheid betekende, dat destyds ontwaakte na de Napoleontische peri ode? Niets dan liberale tyrannie, waar tegen tachtig jaar moest worden ge vochten om de vrije Christelijke school te verkrijgen. Zo vatte men de geeste lijke vrijheid op, die eens de inzet was geweest voor de strijd om ons nationaal volksbestaan. U weet zeker, dat het deze maand 100 jaar is geleden, dat Dr. van Raalte met tal van Orthodoxe gezinnen, die hier door de toenmalige regering werden geplaagd op allerlei manieren, een toevluchtsoord zocht in Amerika? Ze waren in ons land geen „gangbare munt” meer. Paria’s feitelijk. En zo wei nig werden deze mensen gedreven door een dompersgeest, dat ze de kracht be zaten, de stad Holland-Michigan te stichten en scholen en kerken te bouwen, zelfs een universiteit. En dat die „hok jesgeest” zelfs van betekenis kan zijn voor de volkskracht heeft de Universi teit van Leiden ervaren in de oorlogstijd, niet/ waar? toen een groot aantal stu denten uit Leiden aan de Vrije Universi teit hun studie konden voortzetten. De zer dagen hebben ze een gedenksteen ge schonken aan deze hogeschool om hun dankbaarheid blijvend te tonen. Nog altijd leeft die geest voort van 100 jaar geleden, die eenheidsscholen wilde voor Vrijzinnig, Orthodox, Katho liek en Jood. De heer Japenga sprak het wat minder parlementair uit dan U, maar het* was één en hetzelfde. Het b 1 ij f t het oude liedje Eenheidsscho len, let wel maar dan altijd onder lei ding van de Vrijzinnigheid. Het positieve Christendom moet in de binnenkamer; de nationale zaak onder de neutrale vlag, zoals ook op ander terrein is te merken. Nu Uw protest tegen mijn uitlating over de geest van de R.H.B.S. Hoe die geest is heb ’k met mijn eigen zoons kunnen ervaren, die gedurende langer of korter tijd de lessen der leraren hebben gevolgd. Meermalen heb 'k mij destijds genoodzaakt gezien mij te beklagen over de geest van het onderwijs, niet alleen, omdat het niet uitging van de beginse len die ik voorstond, het was ook niet neutraal Is dat nu anders? Weet U dat zeker? Myn zoons zijn later naar elders gegaan. Maar er komt nog iets _bij: onderwijs moge van groot belang zijn, maar van nog grooter waarde is voor ons de Christelijke opvoeding. Als 1 Uw dw. dr., A. L. J. WYTZES. P.S. Bij dezen nodig ik de heren Jansonius en Münch uit tot een onder- höud te mijnen huize, op een nader vast te stellen dag en uur, teneinde hen bo vendien nog in kennis te stellen met enige feiten, die ik totnogtoe niet heb willen publiceren. Ze kunnen dan „man en paard" van mij vernemen. In de bla den wil ik zo lang mogelijk persoonlijke dingen vermyden. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Geachte Redactie Mag ik voor het onderstaande als in gezonden eenige plaatsruimte van U, in Uw blad Specteur van het L.O. in Sneek, de heer In het verslag over bovengenoemd i R j Sipkens, sprak over Onderwijsver- concert, schrijft Uw verslaggever o.a. nieuwing. Op onderhoudende wijze „Het was, naar ons oordeel, beter ge- - - weest, de propaganda voor een alge- meene instelling als het „Beatrixoord", niet zoo volkomen in de sfeer van het Leger des Heils te betrekken. We ho pen, dat dit niet van invloed is geweest op de vrygevigheid van het publiek”. Deze laatste zin .heeft mij buitenge- woon verbaasd en vind ik erg onaange- gëzelhgê "en "leerzame avond. naam voor de Sneeker ingezetenen. De verslaggever gaat hier van de ver onderstelling uit, dat het Sneeker pu bliek zijn bijdragen voor een hun overigens sympathiek doel afhanke lijk laat zijn, van de meerdere of min dere mate van populariteit der organi- seerende organisatie. Indien deze ver onderstelling juist zou zijn (wat ik niet aanneem) dan zou dit op een zéér, zéér bedroevende mentaliteit van het Sneeker publiek wijzen. Immers niet de organi- seerende vereeniging treft men met deze handelwijze, maar men treft hier mede de inrichting waar barmhartigheid en naastenliefde wordt betracht. Een dergelijk gedrag zou van groote kort- zichtigheid getuigen. j Mijnheer de verslaggever, wij hebben Donderdagavond een kykje genomen 5 jaren van oorlog en bezetting door- k-—J"* J" 01 D gemaakt, maar het schijnt dat, ondanks de zaak keurig voor elkaar hadden. In deze beproeving en harde leerschool, er de fleurig versierde zaal waren in di- verse stands vele attracties onderge- bracht ener waren zeer origineele i bij. Wij noemen dan het televisie-ont- vang-toestel, de elfstedentocht, het pe- naltynemen enz. Ook een waarzegster was aanwezig en natuurlijk ontbrak ook niet de theetuin, waar men onder hawaiianklanken van de Wailuki’s op zijn gemak van een kopje thee kon ge nieten. De opzet van de bazar was een financieele bisis te vormen voor het bou wen van een nieuwe tribune op het ter rein der club daar de vorige in de laatste oorlogswinter aan de „russen” ten offer viel en wij hopen dan ook voor de organiseer ende vereeniging dat het groote bezoek een flinke recette zal hebben opgeleverd. werkt om deze avond te doen slagen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1