T 1 IKES ?US Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Grote Martini-Show te Sneek. Buitenlandse!*! Overzicht Raadsel in I Nijmegen 2e JAARGANG No 21 7 I FEUILLETON na NEEE Nf 2391 IS DNDEE VRIJDAG 14 MAART 1947 BONNENLIJST vooi het tijdvak van 1629 Maart ’47 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: DIJK wat of of nann, of ktstraat Wordt vervolgd. si. 23411 Ab.-prijs 12 50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaa' Sneek vraagt de belangstelling van haar wijde omgeving 1 Sneek gaat zich voorbereiden op een feestweek-in-stijl. Schrik niet, lezer Het zal geen feestweek zijn met als boventoon een cacofonie van helse klanken, zoals een kermis ons die kan bieden, een muzikale lawaaierigheid, zonder een gemotiveerde grondslag. Daartegenover behoeft ge ook niet te vrezen, dat het een dooie boel zal worden. Er zal muziek zijn Maar op de voorgrond van deze feestweek zal men kunnen vinden het gemeenschap pelijk belang van Stad en Land. Dat zal het middelpunt zijn. Amerikaansche buitenlandsche hem een poosje, voordat hij het woord nam. 0-80 ctl 90 ctl 65-1 Brood 65-2 Brood 65-1 Boter 65-2 Boter jen tsje ich. ziek t nog kwijt lat dier rerschij- an iel an op 50 in ein nei ►lêlkJ lange as neek [aart i f 3.25 f 2.65 was een grootere eenheid door alle typo’s, ongeacht hun geloof of poli tieke overtuiging, in één organisatie onder te brengen. Aanvankelijk was men het eens, maar later is de eenheid om verschillende redenen afgespron gen, zoodat er nu weer drie bonden zijn. Wel werd een fusie met de Ned. Foto-, Litho- en Chemigrafenbond en met de chefsorganisatie bereikt. Spr. betoogde, dat in de A.N.G.B. plaats is voor iedereen en dat de leden stuk voor stuk hun best moeten doen alle grafische arbeiders in deze bond sa men te brengen. Daarna maakte hij een vergelijking met andere bedrijven, waarbij hij ei’ op wees, dat de typo’s bij ziekte een jaar lang uitkeering en bij ongevallen 13 weken het volle loon genieten en. bovendien een pensioen fonds en een sociaal fonds Voor werk loosheid bezitten. De sociale mede zeggenschap is veroverd, maar onze tweede eisch is nu de economische Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS - Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel 3005 Maart ENIS iwyn- X. Kunt U zich voorstellen, dat na een barre winter als die, welke achter ons ligt, de tijd tóch zal komen, dat de zon haar stralen in volle glorie over ons uit zal starten? Dat in onze kleine sta/i de mensen feestelijk gekleed zullen gaan, zij het dan ook door het verbrassen van hun laatste punten, te midden van de vrolijke tonen der muziek, die hoog ópklatert tegen de huizen? Waai een bonte vlaggenzee en fraaie etalages een beeld van vroeger jaren bij U zul len oproepen? Als ge U kunt wapenen met d i e stemming, dan zult ge kunnen genie ten van de mars-wedstrijd, die door vele deelnemende korpsen zal worden uitgevoerd en zij zullen Uw stemming wel tot een zodanige hoog te opvoeren, dat ge er Se hele week op kunt teren. Mocht Uw hart dus tegen die tijd, vanwege liet late sei zoen, nóg een tikje bevroren zijn, dan zullen die laatste ijskorstjes voorgoed ontdooien. SNEEKER NIEUWSBLAD den een r. Noor- d door I .mers in iteeg, en esp. be is, Wed. en Wed. orts een de Lem- uwmees- tamer er istee^gn ig „Dor- ileeding- - Finale nanshuis Wip, be stra. ling nog wel bestond, maar in de jaren 18941895 en 1896 kwam ze weei op de proppen en sinds 1900 heeft ze onafgebroken bestaan’zoodat over enkele jaren het 50-jarig jubi leum gevierd kan worden, waarmee tegelijk eenige van de tegenwoordige bestuursleden zullen jubileeren. Na het vertoonen van een geestig teeken- filmpje én een zeer interessante cultu- reele film over het ontstaan van een vlinder, hield de heer H. Schoonen- berg, vertegenwoordiger van het Bondsbestuur, een korte rede over het onderwerp: „Wat deed de bond in 80 jaar?” De Bond heeft aan de afd. Sneek aangename herinneringen, al dus begon spreker. De Snèeker typo’s waren in 1866 reeds actief en onze vroegere bondsvoorzitter Ponstein werd indertijd lid van deze afdeeling, waarna hy tot voorzitter van de bond opklom, in welke functie hij zich on vergetelijk heeft gemaakt. Omstreeks 1850 leefden de typografen, en met hen alle arbeiders, in zeer miserabele omstandigheden. De werktijden waren lang, de loonen laag en hun werk plaatsen slecht en ongezond. Organi saties bestonden nog niet, wel zgn. ziekenpotjes, waaruit de arbeider^ elkaar in tijden van nood steunden, maar vakvereenigingen waren deze potjes niet. Ze voerden geen strijd, maar toch waren er in die dagen reeds typo’s, die hun collega’s er op wezen, dat alleen door organisatie verbete ring in hun positie gebracht kon wor den. Petrus Werthweyn, de eerste voorzitter, plaatste daarom een op roep in verschillende bladen aan de leden van de ziekenpotjes en daaruit ontstond de Bond die op 1 Juni 1866 te Arnhem werd opgericht. Aanvan kelijk werkte ze op dezelfde wijze als de ziekenpotjes met smeekbeden tot de patroons om verbetering van de positie der typo’s, maar later lokte men hier en daar reeds stakingen uit om de eischen ingewilligd te krijgen. De eerste eisch betrof de 10-urige werkdag en een loon van 10.per week. Van 1866 tot plm. 1910-’12 ge lukte het door strijd tal van verbete ringen tot stand te brengen, en die stakingen braken soms om allerlei kleinigheden uit, zooals spr. met en kele sprekende voorbeelden aantoon de. Maar die stakings-periode ging ge lukkig voorbij daar men inzag dat overleg met de werkgevers beter was. In de jaren 19101914 werden vele plaatselijke overeenkomsten gesloten, die later uitgroeiden tot de landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten, waardoor de A.N.T.B. de eerste orga nisatie was, die een dergelijke lande lijke overeenkomst afsloot. Deze was voor de typografen van groote bjtee- kenis want daardoor werden betere voorzieningen voor het personeel en de afschaffing van de jongens-exploi- tatie mogelyk gemaakt. In 1923 brak de laatste groote staking uit toen de werkgevers verschillende verslechte ringen in de overeenkomst wilden aanbrengen. De A.N.T.B., de neutrale bond en de confessioneele organisa ties weigerden dit en zoo brak de groote staking uit, ook in Sneek waar 44 van de typo’s aan de staking deelnamen. Latei trokken de andere organisaties zich terug en moesten wij de staking alleen uitvechten. Ook in de oorlogsjaren heeft de A.N.T.B. niet stilgezeten. Een van onze verlangens VZW.. AAZ. A. A XZ - - Maar, monsieur Boomeman, zij is be- merd. Ditmaal kwam hij blijkbaar een van langer duur afsteken, want hij ging zitten op de stoel naast het bed, waarin de jongeman lag. Met 80 JAREN TYPOGRAFENBOND. Ter herdenking van de oprichting van de Algemeene Nederlandsche Ty pografenbond op 1 Juni 1866 dat is dus 80 jaar geleden hield de af deeling Sneek van de Algem. Nederl. Grafische Bond de tegenwoordige naam van de organisatie Maandag avond in het St. Jozefgebouw een goed bezochte feestelijke bijeenkomst voor zijn leden met hun dames en ge- noodigden. Voorzitter P. v a n der Veen herinnerde er in zijn openings woord aan, dat de Sneeker Typogra fen vereeniging Laurens Koster” (waarover men meermalen in onze ru briek „Uit het verleden” leest), die reeds in 1862 werd opgericht, direct tot de nieuwe bond toetrad. Daarna 1 wist men soms niet of onze afdee- dering kon voelen voor haar slank, welgevormd figuur. Hij vroeg zich af, of haar gezicht even aantrekkelijk zou zijn. Maar dat zy een groot dienblad voor zich uit droeg, waarop heel wat scheen te staan, was zo belangrijk, dat zijn gedachten daarop werden gecon centreerd. De verpleegster zei niets. Zij kwam naai' het bed en zette het blad op een laag tafeltje. Daar was wat te eten en het rook goed. Een doos cigaretten en een asbakje zag hij eveneens. Die waren van later zorg. Dq verpleegster ging bij het blad op een stoel zitten en even later was de maaltijd begonnen, die ditmaal geluk kig uit meer dan een bord soep be stond. André trok met welbehagen aan zijn cigaret, toen het eten achter de rug was. De verpleegster bracht het blad weg. Kort daarop verscheen zij weer met een stapeltje boeken, die op het tafeltje werden geplaatst. Zij had nog altijd geen woord gezegd. „U zorgt wel goed voor mij”, begon hij het gesprek. „Dat is mijn plicht”, was het wat korte antwoord. „Maar u doet zo kortaf. Heb ik u iets misdaan?” „U bent slimmer dan ik dacht”, zei ze. „Wat bedoelt u?” 38 „Daar is geen enkel bezwaar tegen. En u zult meer te maken hebben met zuster Miquèle dan met mij”. „Zuster Miquèle? Is ze een Fran se?” „Dat doet er niet toe. Verlangt u anders nog iets?” „Ja zeker Ik weet niet hoe laat het is, maar ik heb al weer een razen de honger. Is er niet iets anders dan soep? En heb u soms wat te roken? En een boek? U ziet, ik ben goed ge noeg bij mijn verstand en als ik stil moet liggen, begin ik me te vervelen”. „Goed dat u het zegt”. De gemas kerde man knikte. „Ik zal zorgen, dat er voor gezorgd wordt. Ja, ik heb u al beloofd, dat het u aan niets zal ont breken. Het doet me genoegen, dat u al zover opgeknapt bent. Tot ziens, meneer Boorneman Hij was weg. De deur werd op slot gedraaid. André streek zich over zyn kin en voelde tot zyn schrik een be hoorlijk stoppelveld. Een paar dagen was hij dus zeker niet geschoren Na een poosje kwam de verpleeg ster binnen. André was ditmaal zo goed by zijn verstand, dat hij waar- „Neen, u moet zich niet dom hou den, monsieur Boorneman Wat hebt u dien heer gevraagd?” „Ja, ja. Wie bent u, geheimzinnige verpleegster? Bent u zuster Maria of bent u zuster Miquèle? Kom, ik wou niet onaardig zijn. Ik ben toch hele maal van u afhankelyk Denkt u maar, dat ik heus uw naam vergeten was. Ik wist, dat het niet zuster Anna was, maar wat dan wel André verbeeldde zich, dat hij een lachje hoorde. x „Ja, monsieur Boomeman. Wie ben ik? Maria, Miquèle, Anna? Is de vrouw geen raadsel? Maar goed, ik ben zuster Miquèle. Ik heb u een an dere naam genoemd, omdat u een naam wou weten en ik wist niet, of ik de myne mocht noemen. Maar nu weet u hem toch en nu kunt u me beter zuster Miquèle noemen dan Ma ria, want dan mocht ik eens niet luis teren”. „Ik ben bly, dat u niet boos bent”, zei André. „U bent een gevaarlijke jongeman”, antwoordde zy onmiddellijk. „Maar iedere patiënt wil flirten met zyn ver pleegster. Ik merk, dat het zelfs zo. is, als myn gezicht verborgen is. Ik ge loof, dat u zo goed als zeker binnen een paar dagen kunt opstaan en dan hoef ik u niet meer te verzorgen”. Redacteuren: L. KIEZEBR1NK en C. SMI7 Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK „Maar zou ik dan toch hier moeten blijven „Dat kan ik niet zeggen. Het hangt er van af, of u nog in gevaar bent. Dat moet iemand anders bepalen”. „Ach”, zei André, „laat mij dan tenminste ziek en zwak zijn, tot ik vrij kom”. „Als u werkelijk sterk genoeg bent om op te staan, zult u er wel anders over praten. Dan zult u bly genoeg zijn, dat u mijn hulp kunt missen”. „Maar het zal heel erg zijn om hier dan heel de dag opgesloten te zitten”, verzekerde André met een ernstig ge zicht. „En dan geen zuster Miquèle meer om een beetje mee te praten. Nee, ik ril, als ik daaraan denk. Dat is bijna gelijk aan celstraf”. „U overdrijft”, zei zuster Miquèle bestraffend. „Een cel is heus niet zo comfortabel. En het zal u dan niet ontbreken aan goed eten, cigaretten, boeken, ja, misschien stelt u belang in legpuzzles of kruiswoordenraadsels Enmisschien kan zuster Miquèle dan elke dag even tijd vinden om naar den herstellende te komen kijken”. „Dat is tenminste iets”, zei André. „Maar zuster Miquèle, wilt u mis schien nu eens goed naar den zieke kyken? Ontdekt u soms iets eigen aardigs aan hem?” De verpleegster keek hem even aan. En dat zult ge nodig hebben, want Uw gang zal gaan naar de feest-terreinen, naar het Martini-plein, waar een reus achtig houten gebouw U uitnodigt, om binnen te treden. Om rond te dwalen in een expositie-ruimte van 2000 M2, en U te verbazen over datgene, na een 5-jarige ramp-periode weer uit de duistere wereld is opgedoken. En de oude MARTTNI-kerk zal Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 3) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine 100 gram vet 65-3 Boter 250 gram margarine 200 gram vet 65-1 Mefk 4 liter melk 65-2, 65-3 Melk 7 liter melk 65-1 Vleesch 100 gram vleesch 65-2 Vleesch 400 gram vleesch 65-1 Algemeen 200 gram kaas 35-D Reserve 1600 gram brood 65-E Reserve 200 gram kaas 65-K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 3) 800 gram brood in haai' serene rust op U neerzien, als ge langs het Oud-kerkhof dwaalt en Uw ogen verzadigt aan wat ook hier is ondergebracht op een ruimte van 1000 M2. medezeggenschap. Om die te bereiken is de medewerking van alle leden in ’t bijzonder die van de jongeren noodig en spr. deed daarom een drin gend beroep op allen om deze nieuwe gemeenschap mee te helpen bouwen. Na de pauze waarin alle aanwe zigen werden getracteerd en boven dien mee konden do^ft aan een gratis verloting volgde nog een mooie ko mische film met de Amerikaansche komieken Stan Laurel en Oliver Har dy, waarna de heer v. d. Veen de goed geslaagde bijeenkomst sloot. Achter het-masker fonkelden de don kere ogen bijna ondeugend. Toen lachte zij smakelijk. „Och ja, arme zieke Het is maar goed, dat uw verloofde u niet met zo’n baard ziet”. „Gelukkig, dat u het ontdekt”, zuchtte André. „Maar hoe weet u, dat ik verloofd ben? Ik ben het niet eens „Niet? Maar is er niet een blond meisje?” „Wat André was zo verrast, dat hij bijna rechtop ging zitten. Een hef tige beweging kon hij niet onderdruk ken. „Kent u haar?” „Dat niet. Maar ik weet veel meer van u dan u denkt, monsieur Boorne man. Bent u blij, als ik vertel, dat zij het goed maakt?” „Ja, dank u, zuster Miquèle”. „Maar helemaal in orde is ze toch niet”. Er behoren moed en zeemanschap toe, om na een jarenlange destructie ve tijd zo’n onderneming op poten te zetten.. Maar over dat verleden zullen we het nu eens niet hebben. We weten dat ons volk nog veer kracht genoeg bezit, om de hand aan de ploeg te slaan. En daaraan zal ook SNEEK mee-werken. Een groep kloeke zakenmensen heeft zich in het hoofd gezet om op zakelijke wijze dan de blomme tjes eens buiten te zetten. Eens te laten zien, dat ook SNEEK met haar tijd mee kan gaan en mee zal gaan. Ze hebben hun voelhorens uitgesto ken en zich de medewerking verze kerd van deskundige mannen en van instanties van naam. Met elkaar zijn ze aan het werk getogen en als de omstandigheden meewerken, wachten SNEEK byzondere dagen in de week van 2126 April a.s. Want het wordt een tentoonstellingsweek waarin alles geëxposeerd en gedemon streerd zal worden wat voor onze-stad en omgeving van groot en vitaal be lang is. We zullen U, lezer, geregeld op de hoogte houden van wat er ge beuren gaat, zonder U een plan matig programma te onthullen. Dat zult U later wel onder de ogen krijgen. We kunnen ons levendig voorstel len, dat ’n Boer met 40 of 50 koeien, geen of weinig oog heeft „foar it lyts guod”, voor konijnen, kippen en gei ten enz. Nou ja, „de bern piele dér wol in bytsje mei”, maar een rechtgeaarde boei heeft toch maar alleen oog voor z’n beslag vee en z’n land, en natuur lijk voor z’n vrouw en kinderen. Hij lééft, wanneer hij z’n beesten rustig ziet grazen in de wei, of in de warme beschutting van het büthüs ziet staan, het voorjaar afwachtende. Dan heeft hij Rinske 12 of Boukje 3 dagelijks onder z’n aandacht en knoopt soms als-ie alleen is een gezellig praatje met ze aan. Maar er zijn ook andere boeren, zónder hoofdletter. En hun aantal is groter, dan men oppervlakkig zou denken. Ieder mens heeft z’n hobby. Er zijn er, die met hun konijnen naar en van bed gaan, die half in de dommel lig gen te prakkezeren over dat beroerde hangende oor van z’n beste Reus of over het minne vlekje van z’n overi gens mooie Brandneus; over de slap pe kam of de snot van z’n hoenders of over.ja, noem maat1 op. Deze kleine boeren kunnen straks hun hart ophalen op de grote Pluimvee- en konijnen tentoonstelling in het ruime en lichte Gebouw voor Chr. Belangen aan de Westersingel. Maar al is ook die klein-boerderij van nog zoveel belang, het meest be langrijke is toch wel de grote Vee-tentoonstelling. Maar daarover latei' Lezer, tot het volgend nummer Moge het onzeker zijn welke resulta ten de conferentie van Moskou, nu aan gevangen, - zal hebben, zeker is het dat ze langen tijd zal duren. Want er zijn tal van kwesties te behandelen. En niet alleen die op de gepubliceerde voorloopi- ge agenda voorkomen, maar ook vele welke daaraan nog zullen worden toe gevoegd en misschien nog wel zeer be langrijk zullen blijken. Zoo heeft de staatssecretaris voor zaken, Marshall ver klaard dat het voornaamste doel der conferentie het tot stand brengen van een verdrag der Groote Vier moet zijn. Men kan het met Marshall eens zijn dat zou dit bereikt worden, vele moeilijkhe den die nu overeenstemming inzake de verdragen met Duitschland en Oosten rijk belemmeren, uit den weg zouden zijn geruimd, immers het tot stand komen van dit verdrag zou de sfeer van wan trouwen, welke nu tusschen de Groote Vier bestaat wegvagen. En het is deze sfeer welke de opstelling van het vre desverdrag met Duitschland inzake Oostenrijk lijken de vooruitzichten wel wat gunstiger belet. Als echter eerst over een verdrag der Groote Vier moet worden gesproken, voorts de rapporten der Geallieerde Controlecommissie te Berlijn moeten behandeld en de nieuwe bestuursregeling voor Duitschland tot de tijd dat een vredesverdrag met dat land in werking kan treden, en eerst daarna dit vredesverdrag zelf aan de orde zal komen, is het duidelijk dat de confe rentie zeer lang zal duren. Molotoff wil ook de toestand in China bespreken, maar China zelf wenscht geen bemoei ing met zijn binnenlandsche toestand. Waarschijnlijk zal men op deze confe rentie zelfs niet aan een definitief ver drag met Duitschland .toekomen en al tevreden zijn als eerst maar eens een nieuwe voorloopige bestuursregeling in plaats van de nooit uitgevoerde van Potsdam is opgesteld. Intusschen hebben de mogendheden hun stukken voor het groote diplomatieke spel zoo voordeelig mogelijk trachten op te stellen. Moge Engeland, door binnenlandsche zorgen gekweld, dan een vrij poover figuur ma. ken en schijnt zijn leus voor de oplossing van het Duitsche vraagstuk thans, zoo als een commentator zegt, „vlug, veilig en goedkoop” te zijn, met de nadruk op „goedkoop”, door het sluiten van een verbond met Frankrijk heeft het toch getracht het zijne tot een oplossing bij te dragen. Immers het tracht de Fran- schen dat gevoel van veiligheid te geven, dat hen wat vatbaarder moet maken voor de Engelsche voorstellen inzake Duitschland. De Ver. Staten laten echter hun tanden zien, blijkbaar van de ver onderstelling uitgaand dat de Russen, wil men ze voor een viervoudig verbond of in ieder geval een behoorlijke rege ling met Duitschland winnen, nog eens goed moeten weten dat Amerika niet van plan is zyn handen van Europa en Azië af te trekken. Zij zijn bereid de Russen overal tegemoet te treden, waar zij meenen expansiezucht van Moskou te ontdekken. Zoo hebben zij geprotes teerd protest door de Russen afge wezen tegen het door de Russische kezettingsautoriteiten gesteunde optre den der communisten in Hongarije, die daar zouden trachten de controle over de regeering in handen te krijgen door tal van leden der meerderheidspartij die der kleine boeren te beschuldigen van samenzwering tegen de republiek en 66-1 Brood 66-1 Boter 250 gram boter 66-2 Boter 125 gram margarine 100 gram vet 56-2, 66-3 Melk 12 liter melk 66-1, 66-2 Vleesch 100 gram vleesch 66-1 Algemeen 100 gram kaas 66-R Reserve 800 gram brood 66-U Reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 66-S Reserve 1000 gram sinaasappe len (voorinlevering) 66-V Reserve 1500 gram sinaasappe len (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (strook no. 3) 65-4 Brood 800 gram brood 65-4 Boter 250 gram boter 65-4 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 65-4 Melk 5 liter melk 65-4 Vleesch 300 gram vleesch 65-5 Vleesch 100 gram vleesch 65-4 Kaas 200 gram kaas. 65-4 Eieren 5 eieren Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. De bonnen 66-S Reserve en 66-V Reserve voor sinaasappelen moe. on uiterlijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detaillist in groen ten en of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen wor den /einietigd. hen te doen arresteeren door de Russen. Duidelijker nog komt de houding der V. S. uit in hun plan om zoowel Grieken land als Turkije financieel te steunen: Griekenland zal een groote leening krij gen waarvan een deel bestemd is Ame- rikaansch krijgsmateriaal te koopen, waarmee het Grieksche leger moet uit gerust om de Grieksche guerilla’s te be dwingen. Turkije krijgt financieele hulp oji de kostbare mobilisatie vol te Hou den, opdat het Russische druk inzake de Dardanellenkwestie kan blijven weer staan. Betrekken de V. S. de wacht in de Middellandsche Zee tegen Rusland, in de Stille Zuidzee doen ze het door het bezet houden der Japansche mandaats- eilanden. De bestudeering van de strate gische beteekenis van de Noordpoolstre. ken samen met Canada, het bezet hou den van bases op. Groenland, is al even zeer een wenk aan Rusland dat de V. S. zich op alles voorbereiden, als de plannen het zijn inzake een verdrag van weder- keerige bijstand met de Z.-Amerikaan sche republieken, waartoe Truman de basis legde door een bezoek aan zijn Mexicaanschencollega endoor verbeterde betrekkingen met president Peron van Argentinië. Daarnaast versterkt dan het bezit van het atoombomwapen nog de positie der V. S. tegenover Rusland. Nog pas zijn de Russen in den Veiligheids raad krachtig voor het verbod van dit wapen opgekomen, doch de V. S. willen eerst een systeem van. internationale controle op de opwekking van de atoom energie, dat eigenlijk neerkomt op een internationale exploitatie van installa ties voor de opwekking van die energie. Rusland verwierp dit plan totaal als z. i. bedoelende een poging der Ver. Staten zichzelf een wereldmonopolie op het ter rein der atomische energie te verzeke ren. Deze atoomkwestie bezorgt den se- cretaris-generaal der Ver. Naties Tryg ve Lie allicht slapelooze nachten en anders doet de Palestijnsche kwestie het wel die met spoed door de V. N. moet behandeld doch waarvoor het ondoenlijk is een speciale algemeene vergadering bijeen te roepen. De secretaris wil nu een commissie der Groote Vijf plus afge vaardigden van enkele kleine landen een rapport doen opstellen dat in de Sep- tember-zitting kan worden behandeld. Ook heeft Trygve Lie zórgen inzake Franco. Slechts enkele landen hebben het besluit der alg. vergadering der V. N. om de ambassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roepen uitgevoerd. Mis schien is dat niet bijzonder erg, maar zooiets kan later weer een excuus wor den voor landen om een bepaald besluit der V. N. ook niet uit te voeren,, dat wel van groot belang is Terugkeerende tot de conferentie van Moskou, ziet men-uit het bovenstaande dat de groote strijd aldaar wel zal gaan tusschen de Ver. Staten en Rusland. We zullen hier niet alle punten opsommen waarover deze twee het ook aan de stok zouden kunnen krijgen als inderdaad het vredesverdrag met Duitschland besproken zou worden. Een er van is echter het Roergebied. Ook Rusland kent door de vernielingen in het eigen land door de Duitschers aangericht zijn economische crisis. Ter verlichting eischt het daarom een deel van de loopende productie van het Roer gebied en medezeggenschap bij het be heer van dit industriecentrum, waarvan Amerikanen en Engelschen niet willen weten omdat West-Duitschland zich nog niet bedruipt, en practisch dus de V. S. en Engeland de Russische herstelbeta lingen zouden doen. Ten slotte is dit echter maar een uit vele der»»groote punten welke moeten worden uitgevoch ten. In België zijn de 4 communistische ministers uit de regeering getreden. Moeilijkheden waren er allang. Zal het huidige kabinet opnieuw worden opge lapt of zullen thans eindelijk de buiten de regeering staande katholieken en de socialisten elkaar vinden om een stabie ler regeering mogelijk te maken. De middenstand in België heeft Maandag een dag gestaakt als protest tegen „staatsinmenging en belasting-dicta. tuur”. In Britsch-Indië weer onlusten tusschen Moslims en Hindoes. De eer sten weigerden ook met de Congrespartij te overleggen over kwesties inzake de machtsoverdracht zoolang de Hindoes zelfstandigheid der Mohammedaansche gebieden niet als basis der onderhande- lingen aanvaarden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de regeering goedkeu ring van haar politiek inzake India ver worven ondanks krachtig verzet der conservatieven. Polen en Tsjecho-Slowa- kije hebben een verbond gesloten in de eerste plaats beoogend gemeenschappe lijke verdediging tegen eventueele nieu we Duitsche agressie. België sloot een cultureele overeenkomst met Tsjecho- Slowakije. er van denken Maar dit was toch be ter dan dat zij zich van zijn verdwij ning niets aantrok „Het is een beroerd idee, dat zij be droefd en bezorgd is”, zei hij, „maar toch ben ik blij”. „Ik begrijp het wel”, antwoordde de verpleegster rustig. „Dat komt alle maal in orde. U zult eens zien hoe ze is, als u terug bent !”r Het moest een dag later zijn gewor- ,Wat scheelt haar? Ze is toch niet den, toen André Boorneman opnieuw bezoek kreeg van den man, die zich „Neen, ze is zo gezond als een vis. reeds twee maal om hem had bekom- IVldcil IIlUILölcUI DLMJI Ilvlxlclll, lö UV j Ixlvl vl» I zorgd en bedroefd en dat spyt my. Ik bezoek zou haar graag vertellen, dat u in vei ligheid bent, maar dat kan niet”. André Boorneman ademde zwaar, belangstelling bekeek de gemaskerde Madeleine was bedroefd en bezorgd. Ja, zy wist natuurlyk niet, wat er met hem aan de hand was. Wat moest zij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1