Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen Raadsvergadering Wymbritseradeel. 2e JAARGANG No. 22 g le INGEZONDEN. FEUILLETON ld fi :n DINSDAG 18 MAART 1947 De Grote Martini-Show te Sneek Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK I r. i- 2292 ir. 39 sch en jr- Ab.-prijs f2 50 per half jaar Franco per post (3.75 per half jaar :er ud de en dat moet ik erkennen. Ons is duidelijk geworden, dat de politie niet in staat is, de misdadigersorganisatie doel treffend aan te pakken. In verschil lende landen zijn ongetwijfeld al leden ervan onschadelijk gemaakt. Maar de hersens van de troep heeft men nim mer in handen gekregen. Ja, de politie zou niet eens kunnen nagaan, wie de leiders zijn. Toevallig weten wij dat wel. En wjj hebben met die heren een appeltje te schillen”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS met dat wat voor de radio gebracht wordt, zeker kan doorstaan. Van alle optredenden kan m.i. echter niet het- OOSTHEM, 17 Mrt. Het bericht om trent het sneeuwruimen, als zou dit door .Dorpsbelangen” zijr geschied, dient in zooverre verbeterd dat de mannen door de gemeente voor dit werk werden be loond. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 JUBILEUM. Opperschipper F. G. Kok, groepscom mandant van de pol. te water te Sneek Kapelstraat 44, is 20 Maart a.s. 30 jaar bij de politie in dienst. SCHARNEGOUTUM. Door de glad heid kwam de heer Spijksma zoo onge lukkig met de fiets te vallen, dat hij be wusteloos en met een gapende hoofd wonde door voorbijgangers werd opge nomen. De ontboden geneesheer hechtte de wond en schreef rust voor. hg- bi ef- tar der lolf Itje an- ;om Qk; Vil- erk I II nd jns de ing de- ar- ge- en, ;en rt en. on. ge- C. G. zan ren te as, >te rn- de <e- >ur tie ide Ier jd- de ;en is tiet md er- at- •lei in. irk rv. ;ek io r en. de n n te blik ergens in een bos begraven lig gen. De politie zou u zoeken om de moord en, de bende zou geen verden king op zich geladen hebben”. „Het is een ongelofelijk verhaal”, zuchtte André Boorneman. „Ik geef het toe”, zei de gemas kerde man. „Maar toch moet u pr ge loof aan hechten”. „Jawel, maar waarom hebt u mij dan verborgen gehouden? Nu ben ik weliswaar niet door die bende ver moord, maar ik ben toch spoorloos verdwenen. De moord is gepleegd. De politie zal dus toch veronderstellen, dat ik de moord op mijn geweten heb. Waarom is dat nodig?” „Wij wilden graag, dat ’t niet nodig was. Maar ’t is beter, dat u veilig bent, weliswaar onschuldig verdacht, dan dat wij u vrij laten lopen. De moord is gepleegd, nietwaar? Als wij de politie kennis hadden gegeven van de pogingen om u ook te doden, zou de bende spoedig genoeg lucht er van gekregen hebben. Dat mag niet. Goed, de politie hoort een zaak als deze op te knappen, dat geef ik toe. Maar het betreft hier een internationale bende. Over mijzelf en de andere mensen, die met mij samenwerken, kan ik niets zeggen. Alleen dit, meneer Boorne man. wij vormen een onderneming, die er op uit is, die bende uit te'roeien. In zekeren zin zijn wij ook ’n bende, kamp, voorz. Mej. Sj. Tjallema, penning- meesteresse, C Tolsma, secretaris, H. Mebius en J. v. d. Baan, bestuursleden. Mededeelingen werden gedaan over de N.R-V-Groepsreizen die ook dit jaar weer gedurende het zomerseizoen naar Sneek worden gemaakt. Diverse excur sies, lezingen, wandeltochten e.d. zullen worden gemaakt. TRIBUNAAL LEEUWARDEN. Voor dit tribunaal dienden eenige za ken waarop door de hoogere instantie fiat was geweigerd of waarvan door den gedagvaarde nieuwe behandeling was gevraagd. Was de 61-jarige fourage- handelaar J. Langeraap te Sneek in eer ste instantie veroordeeld tot 100.000 boete, nu werd deze verlaagd met 25.000.tot 75.000.Onitz. kies rechten 10 jr Van Hendrikje Hottinga, 59 jr. te Sneek werd 2000.verbeurd verklaard. Ontz. kiesr. 10 jr. maar ik begrijp niet, waarom u zo menslievend bent tegenover een on bekende”. „Ja, een onbekende was u voor ons. Dat is een feit. Maar de mensen, die uw leven bedreigen, waren dat niet. Ik kan u nog niet alles vertellen, want het is een gecompliceerde geschiede nis. Maar u bent op de avond, die het begin vormde van uw zonderlinge be levenissen, in gezelschap geweest van een aantal personen met misdadige neigingen. Dat hebt u natuurlek niet bemerkt, toen u met hen aan tafel zat. Maar u zoudt niet de eerste zijn ge weest, die door hun toedoen in het on geluk werd gestort. Het betreft hier een internationale bende, meneer Boorneman. Deze bende maakt er zijn werk van, juwelen te ontvreemden en daarbij wordt niet voor moord terug gedeinsd. Nu moet bij een moord ook een moordenaar aanwezig zijn, niet waar? Welnu, voordat zulk een mis daad wordt gepleegd, proberen zij in aanraking te komen met een persoon, wien zij de schuld in de schoenen kun nen schuiven, zodat zij zich ongemerkt met de buit uit de voeten kunnen maken”. „U vertelt een sprookje riep An dré. „Die mensen zouden dus de be doeling hebben gehad, een moord te plegen en mjj er voor te laten op draaien Daar geloof ik geen woord C.J.M.V. TIMOTHEUS. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden van Donderdag j.l. was er toch nog een betrekkelijk talrijk pu bliek opgekomen bij de feestelijke her denking van het 59-jarig bestaan van de C.J.M.V. Timotheus, welke herdenking plaats vond in het Geb. v. Chr. Bel. Na samenzang, het lezen van Ps 33 en ge bed, heette de voorz de aanwezigen har telijk welkom, in ’t bijzonder de heeren Nauta, Ds. de Ruiter, Klaibeda en Vis ser, als oud-voorzitters en de heer Chr. Schotanus als eerelid en oprichter. Spr. zei dat de vereen, thans 50 leden telt, waarvan 10 in militaire dienst van wie 4 in Indië, met wie geregeld contact wordt onderhouden. Doordat de jeugd anders is ingesteld, is het programma van het N.J.V. veranderd. Deze feestavond wil tevens een propaganda-vergadering zijn, want in een stad met bijna 19000 inwo ners kunnen er veel meer jongelui lid der vereen, en haar onderafd. zijn. De heer W. Nauta sprak daarna de feest rede uit. Spr. wees er op, dat het leven vol tegenstellingen is: jongelui gaan in SNEEKER NIEUWSBLAD was iemand, die een wild leven leidde. Hij dronk zwaar. U hebt dat zelf kun nen mee, maken. De leden van de bende waren er in geslaagd, zich in zijn vertrouwen te dringen en toen zij hem in zijn beschonken toestand tegen u begonnen op te stoken, moe ten zij een gretig gehoor gevonden hebben. Wat zij in uw nadeel verteld hebben? Ja, alwetend ben ik niet. Maar zij hebben hem toch zo afkerig van u gemaakt, dat hij u tenslotte bui tengewoon grof beledigde. Stel, dat u zelf daarover wild geworden was. Nu goed, wij zijn Nederlanders en dus nuchter genoeg. Maar die Roemenen bijvoorbeeld zullen er licht toe komen, een dergelijke belediging zwaar te wreken. Van der Zuyden werd ver moord. U bent door hem beledigd. De leden van de bende verklaren, dat u in woede weg bent gegaan en dat zij u voldoende kennen om te weten, dat u tot alles in staat bent. Wat moet de politie dan denken Bovendien, de bende laat u niet vrij rondlopen En wat kunt u vertellen, als u niet meer in leven bent? U kunt dan uw on schuld aan de moord niet meer bewij zen. En dat u moest verdwijnen, twij felt u daar nog aan? U bent toch in een auto gelokt en bewusteloos mee gevoerd U bent vergiftigd en nu pas herstellend. Ja, als wij u niet gevolgd hadden, zou u misschien op het ogen- •t 0 r van „Uw verbazing is helemaal niet bui tengewoon”, gaf de man toe. „Inder daad, dit is een fantastisch verhaal. Maar ik verzeker u, dat het de waar heid is en niets anders”. „Stel dat het zo is, wie zou er dan vermoord moeten worden?” „De moord is al gepleegd”, zei de gemaskerde ernstig. André schrok hevig. „Is de moord gepleegd? Wie is er dan vermoord?” „Van der Zuyden”. „yan der Zuyden? Maar dat was die dikke dronken kerel Wat heb ik met dien man te maken? Hoe zou men mij zoiets in de schoenen kunnen schuiven? Ik kende hem toch hele maal niet?” „Ja, dat weet ik wel”. De gemas kerde knikte. „Maar dat neemt niet weg, meneer Boorneman, dat die man voor zijn dood u heeft beledigd. U herinnert zich toch zeker die onaan gename scène? En Van der Zuyden sprak luid genoeg, dat veel bezoekers in de zaal hem konden verstaan”. „Wat zou dat nog?” vroeg André. „Ik begrijp trouwens nog niet, wat diep man bezielde”. „Van der Zuyden was in kennis ge komen met de bende, die het op zijn juwelen voorzien had”, legde de ge maskerde rustig uit. „Van der Zuyden In het vorige nummer van dit blad be loofden we U, iets te vertellen over het grote evenement gedurende de Tentoon stelling: Da Vee-Tentoonstelling. Teneinde een buitengewone tentoon stelling te kunnen bieden aan boer en burger, maar aan de boer vooral, is er voeling gezocht en contact verkregen met fokkers en met Besturen van Stam boeken en daardoor kan een vee-expo- sitie worden getoönd, die uitsluitend ge richt is op hoog productief vee. Een Commissie van drie deskundigen zal n.l. een keurcollectie van 60 tot 80 stuks melke koeien en een even groot aantal kalve-koeien uitzoeken, die wat type en exterieur betreft, een eenheid moeten vormen en aan zulke productie-eisen moeten voldoen, dat slechts zeer hoog waardige dieren aan deze groepen deel kunnen nemen. (Zoals men weet, is in de gewone regel het tentoonstellingsdier maar een matig productie-dier. Met volle zekerheid kan worden ge zegd, dat een opzet als deze, tot op he den nog nimmer voorgekomeji is. Het motto van dit deel der tentoonstelling zou kunnen luiden: het juiste type met de hoogst-mogelijke productie, speciaal uit Frieslands greidhoek. Daarnaast zullen nog familie-groepen en bedrijfs-collecties (speciale demon, stratie Fokstallen) worden geëxposeerd en een Stieren-keuring worden gehouden met vrije deelname van in het Stamboek ingeschreven dieren. Elke groep zal een Kampioen opleveren. Naast de Fokvee-tentoonstelling zul len Veehandelaren, die geregeld onze markt bezoeken, kennis kunnen maken met een collectie kwaliteits handelsvee uit de greidhoek, welke te koop wordt aangeboden. Het ligt voor de hand, dat vele han delaren uit andere provincies van deze uniekQ gelegenheid gebruik zullen ma ken. Ook het beste op het gebied van schapen, en varkens, alsmede een geiten keuring, zullen op de tentoonstelling niet ontbreken. En de Paarden? Daarover in het vol gende nummer. Lezer, tot a.s. Vrijdag land door met de muzikale revue „Ka meraden Ahoy” van Willie Cardoni, om op die wijze met haar geestverwanten in contact te komen. Woensdagavond was onze stad aan de beurt en werd deze revue voor een talrijk publiek in „Ami- citia” opgevoerd. Ze geeft van alles wat: muziek in talrijke variaties, zang, schetsjes, conference, kortom alles, wat bij een dergelijke gebeurtenis aan het publiek wordt opgedischt, en dit was daar, gerekend naar het vele applaus dat de artisten ten deel viel, ook erg mee ingenomen. En enkele van dezen, en dan bedoel ik in ’t bijzonder de vroo- lijke troubadours Eddy en Fred twee geestige boys die hun weg in cabaret land wel zullen vinden en de veel zijdige muzikanten Willie en Rudi Car doni, leverden werk dat de vergelijking niet samen gaan. Beschaving is in zich hoogmoedig en wil van God niet weten. Men zoekt in alles naar zekerheid, doch wil den onbekenden God niet. Spr. ci teert een deel van het Gebed van den on wetende van Multatuli, wijst op den Übermensch van Nietzsche, wi -ns leer in het nat.-soc. belichaamd werd, waarin men de waardé van de persoon voor God niet kende. Dr. Ley zei in zijn testament: Wjj hebben God verzaakt en nu verzaakt Hij ons. Uit deze uitdrukkfhg spreekt het besef, dat men door een vreeselijke waan bezeten was. Er is voor veel jon gelui geen uitzicht, zij zoeken een ant woord op de vraag wie God is. Van men. schelijke zijde is dit antwoord niet te geven, doch God heeft het in Jezus Christus zelf gegeven. Hij zegt: Komt allen tot Mij. Het geloof geeft de blijde zekerheid: wij hebben een levende God. Die boodschap draagt de kerk uit, doch ook tal van vereenigingen. Men wil een streepje eeuwigheidslicht in het leven der jongeren brengen. Spr. wekt op tot aansluiting, en dringt bij de leden aan op trouw in den arbeid der vereeniging, om zoodoende eenvoudig te getuigen van wat men in Jezus Christus heeft ont vangen. De vice-voorz. gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting hoe en op wel ke wijze de arbeid in de vereeniging wordt verzorgd. Dan komt het eere-lid, de heer Chr. Schotanus, aan het woord. Deze bijna 8Q.jarige vertelt hoe hjj bijna alle jaarfeesten heeft meegemaakt en geeft voorts eenige flitsen uit het ont staan. en de eerste tijd van de thans 59- jarige jubilaresse. Een ernstig spel in drie bedrijven „Eigen wegen” van Siebe de Jong, wordt na de pauze gegeven. Het behandelt de vaak voorkomende strijd tusschen een vader, die zijn zoon in de fabriek wil opnemen en met een bepaald meisje wil doen trouwen, terwijl de zoon zich een andere werkkring en een ander meisje voorgesteld heeft. Er komt scheiding, maar na 10 jaar volgt de hereeniging. Het stuk werd prachtig weergegeven en de dames ontvingen bloemen. Rest ons nog de vermelding van eenige voordrachten en het zeer te loven spel van een drietal musici, die na korte studie op guitaar en mandoline 'hun; beste beentje voorzetten. De heer Nauta sloot met dankgebed. KAMERADEN AHOY I Radio Werkend Nederland, de Com munistische Omroep-Organisatie, heeft geen zendtijd, en daarom trekt ze het NEDERLANDSCHE REISVEREEN. AFD. SNEEK EN OMSTREKEN. In de algemeene ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging werd de heer G. v. d. Pijpekamp als voorzitter herkozen, terwijl in de vacature-den heer H. F. Dorrenboom, secretaris, gekozen werd de heer C. Tolsma. Het ledental der afdeeling bedroeg per 1 Januari 202. De kas'sloot met een nadeelig saldo van 13.96. Tot leden voor den raad van af gevaardigden en alg. vergadering wer den benoemd dhr. G. v. d. Pijpekamp en mej. Sj. Tjallema. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: G. v. d. Pijpe- Waarde heer”, zei hij toen op een toon, die zo gemoedelijk was als André nog niet van hem had ge hoord. „U bent langzamerhand zo ver opgeknapt, dat wij een woordje met elkaar kunnen wisselen zonder dat het u te veel vermoeit”. „Ja, en ik ben benieuwd naar wat u te vertellen hebt”, gaf de zieke te kennen. „Ik sta nog altijd voor onop losbare raadsels. Komt u daar een op heldering over geVen?” „In zekere zin wel. Ik begrijp, dat het niet aangenaam is, hier min of meer als een gevangene te vertoeven, vooral omdat u niet weet, wat ervan de reden kan zijn. Ik heb u verteld, dat u in gevaarlijk gezelschap bent geweest en dat u voor uw eigen best wil in veiligheid beat gebracht. Dat moet inderdaad - zonderling klinken. Maar zuster Miquèle heeft u al ver teld, dat u ziek geworden bent door een vergiftiging en alleen dat moet u toch duidelijk maken, dat er werkelijk iets is, dat u bedreigt”. „Daar kan ik niet aan twijfelen”, gaf Boorneman toe. „Het is prettig, dat u mij tegen dat gevaar beschermt, L. BLOM f. Vrijdagmorgen - 14 Maart is, na een ziekte van ongeveer 18 maanden, op bijna 32-jarige leeftijd overleden, de in het noorden zoo bekende voetballer en kaatser Lubertus Blom. Van zijn elfde tot een-en-twintigste jaar maakte „Ber- tus” deel uit vande Voetbalvereen. „Sneek” en hielp in 1932 deze club het le klasserschap behalen. In 1936 trad hij als lid toe tot de voetbalvereen. L. S.C. waarvan hij in ’t eerste elftal de spilplaats bezette. Mede door zijn spel kon deze club in 1937 als 3e klasser de kampioensklok luiden om op 27 Juli 1941 naar eerste klas afd. V te promoveeren. Dat Blom een op de voorgrond tredend 'speler was. bewees zijn benoeming in het noordelijk K.N.V.B.-elftal waarvoor hij talrijke' malen is uitgekomen We her inneren slechts aan de wedstrijden Noord NederlandNoord Duitschland en de districtswedstrijden OostNoord en NoordWest, waarin Blom uitblonk. Ook als kaatser heeft hij groote naam verworven. Kort voordat hij ziek werd Sept. 1945 speelde hij nog mee in de kaatswedstrijd op het Martiniplein alhier van Frieslands 24 allerbeste spe lers. Blom was ook een groote liefheb ber van de zeilsport. Scheepsbouwer van zijn vak had hij voor zich zelf een fraai regenboogjacht gebouwd, waarmede hij in ’t komend seizoen .in de wedstrijden wilde uitkomen. Heden Dinsdagmiddag heeft de begrafenis plaats gehad van ’t stoffelijk overschot van deze „allround sportsman”, wiens naam lang in her innering van velen zal blijven voort leven. P. UITVLUCHTEN. De heer Wytzes tracht met het inge zonden stuk in het Sneeker Nieuwsblad van 11 Maart zijn eerste uiterst zwakke verdediging te versterken. Met veel succes Zijn bewering, dat wij zaak en perso nen verwarren, is onjuist. Wij doen dit in het geheel niet. In ons eerste stuk hebben wij zeer nadrukkelijk gesteld, dat wij protesteerden tegen de onwaardige en onjuiste verdachtmaking door de heer Wytzes van de „mensen aan wie het m.o. én v.h.o. is toevertrouwd”’ en zijn even onjuiste aanval op de R.H.B.S. De zaak, het beginsel van het bij zonder onderwijs, hebben wij tot nu toe niet in het geding gebracht. De heer Wytzes heeft zich, denkende aan het spreekwoord: wie kaatst, heeft de bal te verwachten, niet te beklagen,' wanneer wij op een persoonlijke aanval van hem met een verdedigende, persoonlijke aan val o p hem antwoorden. Neen, het is veel meer, dat de heer Wytzes, in het nauw gedreven, zich nu terugtrekt in zijn laatste en naar hij meent, veiligste stelling: het beginsel van het bijzonder onderwijs, waartegen ons ingezonden stuk zich niet keerde. Wel is waar probeert hij zijn terug tocht te dekken met een groot aantal beweringen, vermeende feiten, zelfs een tachtigjarige oorlog (niet de bekende tegen de Spanjaarden, maar een burger oorlog tussen Nederlanders onderling). Wij mogen van de redactie niet de plaatsruimte verlangen, en bij de lezers zoveel geduld veronderstellen, voor het stuk voor stuk recht zetten van al deze beweringen. Wat voor het overige niet zoveel moeite zou kosten. chauffeur-monteur jaarwedde 2292, 1 voorman-reiniger, jaarwedde en 3 werklieden, jaarwedde 2J65; alle toeslagen, behalve kinderbij slag, inbegrepen. Totale salariskosten dus 11079.De andere kosten worden p. j. geraamd op 8106, waartegenover aan inkomsten geraamd worden reini gingsrechten 4966.50, opbrengst 660 ton compost a 2.1320.-bijdragen pensioenstorting ƒ1150, totaal ƒ7436.50, zoodat de exploitatie een nadeelig saldo van 11.749 zou laten. De kosten van de reinigingsdienst bedragen thans in de 5 genoemde ressorten 7614 totaal, zoo dat de nieuwe wijze van exploitatie 4135 per jaar nadeeliger is. In de eer ste plaats heeft het stelsel van ver pachting der dorpsreiniging nooit de rechte bevrediging geschonken, maar bovendien kunnen de meerdere kosten voor een belangrijk deel worden opge vangen door verhooging van het tarief der reinigingsrechten; B. en W. wen- schen het tonnengeld dat thans 5.50 per jaar bedraagt, onverschillig hoe vaak de ton per week verwisseld wordt, op 8 gebracht te zien. B. en W. ach ten het billijk, dat ook de eigenaren der perceelen, waarin geen eigen privaat is, doch waarvan de bewoners massaal van een in een ander perceel aanwezig pri vaat gebruik maken, voor de volle retri butie worden aangeslagen. De door de gemeentereiniging bewezen dienst is er voor de betrokken bewoners immers in wezen niet minder om. Voor het ophalen uitsluitend van asch en ander huisvuil waarvoor de bezitters van een closet alleen in aanmerking komen, wenschen B. en W. de retributie van 3.tot 4.per jaar te verhoogen, terwijl het recht te betalen voor het ledigen van een beerput van 10.op 25.dient gebracht. Naar deze verhoogde tarieven zullen de reinigingsrechten in Wijmbrit- seradeel-Noord dan geraamd kunnen -worden op 8256. thans is dit bedrag 4966.50, zoodat een meerdere bate zal ontstaan van 3289.50, waardoor de op 4135 begroote meerkoeten van de nieuwe exploitatie voor het grootste deel zijn goed gemaakt. Het resteerende te kort van nog geen 1000.per jaar zal als een offer aanvaard moeten worden om tot betere toestanden op het gebied van de reinigingsdienst te komen en tot het scheppen voor het betrokken perso neel van een loon- en rechtstoestand- regeling, een publiekrechtelijk lichaam waardig. Het is de bedoeling het hoogere tarief direct voor de geheele gemeente te doen gelden. Aanvankelijk geeft dit de gemeente een voordeel, maar wanneer straks ook het andere deel der reini- gingsressorten in één grdèt ressort Wijmbritseradeel-Zuid wordt omgezet, zal de verhouding tusschen baten en lasten van de reinigingsdienst weer wor. den hersteld. De Reinigingscommissie heeft B. en W. van advies gediend en kan zich in groote lijnen met hun betoog vereenigen. Na goedkeuring door raad en hoogere instantie van het voorstel zal de raad t.z.t. een voordracht berei ken omtrent de benoeming van het rei- nigingspersoneel enz. Alle voorstellen zijn door den raad aangenomen; in ons volgend nr. komen wij nog op de besprekingen terug. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT In de gisteren gehouden raadsvergade ring van Wijmbritseradeel werden o.a. de volgende punten behandeld: De geloofsbrief van het nieuw be noemde lid van den raad, den heer G. Dijkstra te IJsbrechtum werd in orde bevonden en tot zijn toelating werd be sloten. Aan bijzondere scholen, welke daartoe een verzoek hadden ingediend werd een voorschot op de exploitatievergoeding voor 1947 verleend. Aan het Prot. schoolbestuur te Woudsend werd ƒ180.toegewezen voor aanschaffing van de rekenmethode DielsNautaZandvoort”. Voor de ordening van het gemeente archief werd op voorstel van B. en W. 6000.— beschikbaar gesteld, te ver deden over 5 jaar, dus met ingang van 1947 1200 per jaar. Het archief van de Napoleontische tijd af is vrijwel geheel aanwezig. Ook voor de Friesche geschie denis is het van zeer veel belang, dat het archief geordend en bestudeerbaar wordt. B. en W. stelden voor de verordening op de vermakelijkheidsbelasting zooda nig te wijzigen, dat voor de vermakelijk heden, waarvoor een vast bedrag wordt berekend, dit wordt verdubbeld. Voor een stoomcaroussel zal dan in het ver volg 100.— per dag verschuldigd zijn, cake-walk 50.draaimolen, zweef molen en luchtschommels 20.—, wafel-, beignetkraam, hoeplatent 10.olie koek-, galanterie-, suikergoedkraam, disch, hakblok, krachtmachine, con- sumptietent en ijscokar 3.tafel, kar, kruiwagen enz.4 dienende tot uitstalling en verkoop van waren en voorwerpen 1.-B. .en W. merken op dat deze be dragen niet hoqg genoemd kunnen wor den, een exploitant van een werptent en een krachtmachine bood aan een bedrag van 125.te betalen indien hij zonder concurrentie van dergelijke inrichtingen op een der dorpsfeesten in deze ge meente een staanplaats mocht innemen. Krachtens de voorgestelde bedragen zou hiervoor per dag 13.verschuldigd zijn. B. en W. stellen voor de brug te Ab-, begasterketting opnieuw aan L. Berg- stra te Abbega te 'verpachten tegen een toeslag van 100.— per jaar, het bedrag dat hij thans ook tijdelijk geniet, de toe slag was oorspronkelijk 50.De brug- tol welke thans 1% tot 3 ct. per schip bedraagt zal echter worden verdubbeld. Bergstra kan dan totaal, met de toeslag rekenen op ongeveer 500.per jaar. De brug te Heeg stellen B. en W. voor opnieuw voor 1 jaar te verpachten aan S. Héttinga aldaar voor een pacht som van ƒ150.- (evenals thans). De brug te Scharnegoutum opnieuw aan H. Douma aldaar voor een pachtsom van 200,voor één jaar. Thans was dit bedrag ƒ426.per jaar. B. en W. hebben echter den pachter meegedeeld dat het verlagen van de destijds inge schreven pachtsom bij hen geen sympa thie ontmoet, zij wenschen daarom dit jaar als een overgangstijd te zien en be houden zich voor hierop volgend jaar terug te komen. De brug te Tirns aan K. Wester al daar voor 100.per jaar (thans ƒ150.Ook Wester kwam terug van zijn ten vorigen jare gedaan bod en B. en W. hebben hem evenals Douma van hun zienswijze in kennis gesteld. Ook werd behandeld een voorstel van B. en W. tot reorganisatie van den reini. vaclo crrnnH tA vinden Tn dp nnrlnp was men voor de bombardementen ner gens veilig. Alles wankelde en stortte in. Ook de geestelijke waarden begonnen te schommelen. Is er dan nergens zeker heid en vastheid De apostel Paulus kwam op zijn reizen ïn het schoone Athene, waarover thans de geleerden nog niet uitgestudeerd zijn, waar sport en kunst tot een hooge ontwikkeling waren gekomen. Doch om die weelde te aanschouwen was Paulus daar niet geko men, hij kwam om Jezus Christus te ver. kondigen. En als hij daar een altaar voor den onbekenden God vindt, wil hij con- tact zoeken met de Atheners om van 1 dien voor hen onbekenden God te spre- ging, waarin iedere richting vertegen- ken. Het resultaat van zijn optreden is bedroevend klein en hieruit mogen we leeren dat beschaving en christendom Kantooi vooi Abonnementeni Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 gingsdienst voor Wijmbritseradeel- Noord. De ressorten Nijland—Tirns, Morrawieltje, Oosthem, Scharnegoutum Goënga en Oppenhuizen zullen tot één groot ressort Wijmbritseradeel-Noord worden samengevoegd en bediend door autotractie. De bestaande aschbelt te Tirns wordt centrale stortplaats voor dit ressort. Ter vergrooting van het terrein dient 1830 M2, weiland van de Ned. Herv. Kerk aldaar te worden aange kocht, waarna 4 open putten kunnen worden aangelegd. Voor het ophalen van de privaattonnen zal een 4 tons vracht auto worden aangeschaft, waarin in twee lagen 95 100 tonnen plaats kun nen vinden. Voor het ophalen van asch enz. zal een vrachtauto met achterkip- per worden aangeschaft, die ook grint, steen enz. kan vervoeren. Het in vaste dienst der gemeente aan te stellen per soneel voor Wijmbritseradeel-Noord zal zijn 1 Trouwens één ervan i s reeds door de heer H. de Boer ontzenuwd. Op één van de overige zouden wij met een enkel woord in willen gaan. Het is wel zeer verwonderlijk, dat de heer Wytzes zulk een ophef maakt van de gastvrijheid door de Vrije Universi- teit aan de Leidse studenten verleend, die in de oorlogsjaren hun studie niet in Leiden konden voortzetten. Zou de Leid se Universiteit zich niet ontfermd heb ben over de gereformeerde studenten als de Vrije gesloten ware? Wij kunnen alleen opvallend vinden, dat de Leidse studenten daarvoor een gedenksteen aan de V.U. aanboden. Dit wijst op een bui tengewone hoffelijkheid hunnerzijds. Toen de Chr. Kweekschool gesloten werd in de oorlogstijd, hebben gedu peerde leerlingen dezer school geprofi teerd van de gastvrijheid der R.H.B.S. Een gedenksteen hebben zij de H.B.S. daarvoor niet geschonken, ten hoogste gaven zij wellicht de heer Wytzes enige gedenksteentjes voor zijn dossier Over dit dossier gesproken Wij heb ben de heer Wytzes gevraagd man en paard te noemen. Maar openlijk Omdat hij ook zijn aanklacht openbaar heeft gemaakt. Van de uitnodiging hem aan huis te bezoeken, wensen wij daarom geen gebruik te maken. Het onderwijs aan de H.B.S. behoeft niet.met gesloten deuren te worden af gehandeld; het ver draagt het licht der openbaarheid Maar hierbij moet ons nog iets anders van het hart. Menende, dat ons onderwijs te kort schoot in de eerbiediging van anderer geloofsopvattingen, had de heer Wytzes onmiddellijk en onophoude- 1 ij k moeten protesteren bij de directeur der R.H.B.S., zo nodig ook bij de Com missie van Toezicht en bij dé inspecteur van het m.o., in plaats van jarenlang bezwarend materiaal te verzamelen om dit later uit te-spelen bij het behartigen van een groepsbelang. Dit was zijn plicht geweest, niet al leen als geloofsgenoot ten opzichte van leerlingen van zijn gezindte, maar een voudig als Nederlands staatsburger, aan wie de R ij k s H.B.S. ter harte dient te gaan, omdat deze school ook z ij n school is. Met enige krampachtigheid blijft de heer Wytzes handhaven, dat wij „men sen zijn die niet rekenen met God en Zijn Woord”. Maar hij voegt er aan toe: niet z rekenen met God en Zijn Woord als hij Wat doet hg uit angst „zijn gezicht te verliezen” met deze uitspraak zich zelf en zijn richting een afbreuk. God en Zijn Woord zijn zo verheven, dat het de kleine mens niet betaamt zijn persoon lijk maniertje fnet Hem te rekenen, als de enig juiste te beschouwen. Laat hij dit van ons leren I Het spijt ons te moeten concluderen, dat de heer Wytzes meent groot genoeg te zijn anderen te kunnen beschuldigen, maar niet groot genoeg is het ongelijk, dat hij heeft, te erkennen. D r. F, Ja ns o n i u s. Ir. A. P. W. Münch. deze onzekere tijd met w'oningnood trou wen, terwijl men gedurig rouwstoeten ziet passeeren. Te midden van de on zekerheid rijst toch de vraag of er geen zelfde gezegd worden, zoo hebben m.i. vaste grond te vinden is. In de oorlog noch de zangeres, die ons in haar kront- jongliedjes het best voldeed, noch de conférenciers reeds het peil van radio- artisten bereikt. Na het laatste nummer voor de pauze betoogde de spreker v. d. Voorst, dat meer dan 800.000 volwassen Nederlanders van de rëgeering verwachten dat Radio Werkend Nederland medezeggenschap in de aether krijgt. De democratische rechten van het werkende volk moeten erkend worden. Een groot deel van de radio-belasting wordt gebruikt om de Nederlandsche radio-omroep in het leven te houden, en ook daarom zijn wij voor- standers van een nationale omroepbewe- ging, waarin iedere richting vertegen- j woordigd is. Na de oorlog zijn alle oude omroeporganisaties teruggekeerd alsof er geen oorlog en bezetting geweest is, maar Radio Werkend Nederland wordt uit de aether geweerd, en ook de Een heids Vakcentrale, die zich eveneens achter R.W.N. stelt, heeft daarin gee- nerlei medezeggenschap. Er is na de oorlog veel veranderd; millioenen begin, nen te begrijpen, dat het kapitalistische stelsel moet verdwijnen en dat er een nieuw productiestelsel moet komen in het belang van werkend Nederland. Tij. dens de bezetting hebben wij er samen met onze bondgenooten voor gezorgd, dat we bevrijd werden van het fascisme. Velen zijn in deze strijd gevallen, maar wij willen hun werk voortzetten en éischen van de regeering geen democra tie van het woord, maar een democratie van de daad. Aan het verkrijgen van die democratische rechten moet ieder voor uitstrevend Nederlander medewerken door zich aan te sluiten bij Radio Wer kend Nederland. Er gaven zich ruim 50 leden voor de op te richten afdeeling op. B. B.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1