I' IE K Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen - I Regeeringsverklaring over Linggadjati. 2e JAARGANG No. 24 DINSDAG 25 MAART 1947 .1 FEUILLETON Tl SA t i De Grote Martini-Show te Sneek mes, die zich hiervoor hadden be- ar l, t 5 L ■X' Wordt vervolgd. 1 1 42 Ab.-prijs (2 50 pet half jaa- Franco pei post 13.75 per half jaar ten. worden. Die der Ille klasse wordt dah op 13.per jaar gebracht voor gezinnen, een bedrag overeenkomende met het contributie-gemiddelde der vereenigingen aangesloten bij de Prov. Friesche Federatie. Bureau voor Advertenties DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Er werd op de deur geklopt. Een verpleegster verscheen. „Inspecteur Broekman, wilt u even aan de telefoon komen?” De inspecteur volgde de ver pleegster. De deur ging dicht en de mensen, die in de ziekenkamer achter bleven, keken elkaar aan. Else Verha gen informeerde vol bezorgdheid of haar echtgenoot al helemaal was be komen van zijn verdoving. Maar Ernst voelde zich al zo fris als een hoentje. André Boorneman daarentegen was door het vertellen van zijn belevenis sen vermoeid. Na zijn mislukte poging om te vluchten was hij voortdurend in een toestand van halve bewusteloos heid geweest, als gevolg van injecties, die hem waren toegediend. Het zou volgens den geneesheer-directeur van het ziekenhuis nog een paar dagen du ren, voordat hij volkomen over de in werking van deze injectie heen was. De deur ging weer open. Inspecteur Broekman verscheen. Hij zag er uit, of hij niet meer wist, hoe hij het had. Hij bleef in de kamer staan op enige afstand van het bed, waarop André Boorneman lag. Hij staarde de drie in het vertrek beurtelings aan, zwij gend en toen„De bende is ge- COLLECTE VER. GEZINSHULP. Enkele weken geleden hebben wij Uw aandacht gevraagd voor het werk, dat de Ver. „Gezinshulp” hier ter ste de verricht. Ook van de zorgen, die deze vereeniging heeft, hebben wij U iets verteld. Thans wordt aan de stad- genooten de gelegenheid geboden om het zoo noodzakelijke en tevens mooie werk te steunen Zooals uit de adver tentie elders in dit blad blijkt, wordt er op Donderdag 27 Maart a.s. een algemeene huiscollecte georganiseerd. Eén onzer collectrices zal U bezoeken en Uw gave gaarne in ontvangst ko men nemen. Natuurlijk wilt U hel pen daarom mogen wij U wel vrien delijk verzoeken Uw gift, groot of klein, gereed te leggen? U weet het: onze vereeniging helpt alle gezinnen, onverschillig welke geloofsovertui ging of levensbeschouwing. Het gaat om het GEZIN. De vereeniging en onze gezinsverzorgsters doen dag aan dag hun best: doet U het nu eens alléén-maar gedurende deze EENE Donderdag 27 Maart liederen It Heitelan, Roeijersliet, Boal- serter merke en Eala fria Fresena mee te zingenTonei better Niet temin, het was een mooie middag, in hoofdzaak door Kan Jr. geleid, een ouverture tot de lichamelijke opvoe ding, in haar prettigste en vroolijkste vorm. En aan het slot zal voorzitter, Martens zeker niet te vergeefs een be roep op het publiek hebben gedaan, komde de aanwezigen, w.o. de oud-di- recteur de heer Wierstra en deelde mede, dat mevr. HagedoornGroen hout een nieuwe trom aan de vereeni ging had geschonken. Spr. wees voorts op de noodzakelijkheid van lich. opv. Weinigen weten, waaróm het werkelijk gaat en ook de Overheid is hiervan, over het geheel, nog te wei nig op de hoogte. Spr. is overtuigd, dat men over het programma tevre den zal zijn. Ja, die voorspelling is wel aardig uitgekomen. We durven er haast nog een schepje boven-öp leggen. Want in De kwestie met de Martin Behrman. In de hierboven weergegeven regee- ringsverklaring wordt ook gezinspeeld op de mogelijkheid dat het voortduren van de bestaande toestand onze inter nationale betrekkingen kon ver troebelen. Vrij zeker wordt hiermee gezinspeeld o.a. op het geval met de „Martin Behrman”, het Amerikaan- sche schip dat Indische producten laadde in de haven van Cheribon, wel ke in handen is der Indonesiërs. Onze Ned.-Indische regeering had de uit voer van dergelijke producten zonder haar toestemming verboden, daar deze afkomstig konden zijn van on dernemingen, nu in handen der Indo nesiërs, maar wettig eigendom van anderen. Het schip werd, toen het ge laden had, dan ook door onze marine aangehouden en naar Tandjong Priok geleid, waar de lading, gelost, inder daad van Engelsche eigenaren bleek te zijn en dus door onze regeering in beslag genomen is. De reederij van de Behrman protesteerde, de Amerikaan- sche regeering deed het ook. Nu is een minnelijke schikking getroffen. Hoewel de regeering dei- Ver. Staten erkent dat de Ned.-Indische regeering op grond van haar wettige rechten heeft gehandeld, heeft de Ned.-Indi- sche regeering zich toch bereid ver klaard de Behrman een andere wet tige lading te geven en de reederij schadeloos te stellen voor de kosten, veroorzaakt door het opbrengen van het schip. Ze hield daarbij rekening met het feit, dat de Behrman reeds onderweg was voor de in- en uitvoer regeling werd afgekondigd. Wy vin den deze tegemoetkoming verregaand en. krijgen de onaangename indruk* dat de Ver. Staten druk op een klei ne, in moeilijkheden verkeerende natie hebben uitgeoefend, welke allerminst past voor een groot land, dat op ideëele gronden het leiderschap in de wereld opeischt En ondanks deze tegemoetkoming scheldt de betrokken Am. reederij ons nog voor „zeeroo- vers” uit In de hall wees hjj op het trappen huis. „Een paar man daar en een paar hier boven”, zei hij. Maar zij bereikten de gang op de eerste verdieping zon der dat gepoogd was, langs hen de vlucht te nemen. Toen stonden zij daar en keken naar de verschillende deuren. Een ogenblik was het dood stil. Ze luisterden, of zich misschien door een geluid iemand zou verraden. Het was niet zo. k „Komaan”, merkte commissaris te Kempe op. „Blijven drie van jullie hier wacht houden, terwijl er twee met ons de kamers onderzoeken. Maak desnoods van de wapens gebruik”. Hij stapte resoluut op de deur af, die recht voor hem was en opende die. Meteen knipte hij het licht in de kamer aan. „Alweer noppes”, zei de agent nuchter. Zij lieten de deur open en het licht aan, toen zij de volgende kamer gingen onderzoeken. Zo keken zij zon der resultaat in drie grote vertrekken. Telkens vonden zij duisternis en leegte. Maar toen inspecteur Sven Ohlquist probeerde, weer een deur te openen, bleek die op slot te zijn. Hij wrikte aan de kruk, die echter slechts bewoog, zonder dat de deur in de scharnieren wilde draaien. teel nog niet noodzakelijk, met het oog op de nog te verwachten Rijks- subsidiën, doch hoopte met de ge geven wenken rekening te houden. bij de omsingeling dienst deden bevel „Mee naar binnen”. De commissaris en inspecteur Ohl- quist traden samen door de deur opening de achterkamer binnen, op de voet gevolgd door vijf agenten, die hun pistolen in de hand hadden. De inspecteur ging voorop. De buiten wachtende mannen hoorden weldra geen ander geluid dan het zoemen van een auto. Uit het huis kwam geen ander geluid, nadat de kleine troep uit de kamer was verdwenen en aan het oog onttrokken. „Ik weet niet, waar de bende zich verborgen houdt”, merkte inspecteur Ohlquist op tegen commissaris te Kempe, toen zij binnen waren. „Wij dienen daarom het huis systematisch te doorzoeken. Vermoedelijk zitten ze niet in de kelder, maar wij mogen dat niet als zeker aannemen. Laat ons dus eerst daai- gaan kijken”. Hij had in de hal het electrische licht aangedraaid. Zij stelden eerst een onderzoek in in de kamers, die gelijkvloers lagen, maar daar vonden zij geen mens. Toen daalden zij in de kelder af, een grote ruimte, die voor verschillende doeleinden moest hebben gediend, want hij was in vakken ver deeld. Noch in de wijnkelder, noch in het kolenhok of in een van de andere bergplaatsen bleek zich iemand ver borgen te houden. De veronderstelling van Ohlquist was dus juist geweest. bond dan tot wat volgens de door de Commissie-Generaal opgestelde toe lichting is overeengekomen. Na de verklaring van min. Jonk man stelde de heer Schouten (a.r.) voor aanstonds met de beraadslagin gen over deze verklaring te begin nen, terwijl de voorzitter had voorge steld, die heden, Dinsdag, te houden. De heer Schouten zeide alleen bereid te zijn, zijn voorstel in te trekken, als de regeering toezegde, dat de onder- teekening van Linggadjati niet vóór afloop van het Kamerdebat zou plaats hebben. Minister-president Beel zeide daarop dat de regeering met het oog op de verhoudingen in Indië in ’s lands belang niet bereid was de onderteekening op te schorten. Het voorstel-Schouten werd daarna met 57 tegen 13 st. verworpen, de a.r. en I c.h. stemden voor het voorstel. De Indonesische delegatie heeft Za terdag ook machtiging van het In donesische kabinet ontvangen, de overeenkomst te teekenen. En later werd gemeld, dat deze hedenochtend II uur door beide delegaties zal wor den geteekend. en Indonesië, noodzakelijk is de overeen komst van Linggadjati zoo spoedig mogelijk op voor beide partijen aanne melijke voorwaarden te sluiten; ten vierde: ómdat op de basis van het politieke accoord de bevrijding der overige geïnterneerden zal kunnen worden bespoedigd en voltooid; ten vijfde en ten zesde: omdat al leen die samenwerking de militaire en financieele spanningen en lasten van Nederland en Indonesië kan verlichten en draaglijk maken kan; ten zevende, ten achtste en ten ne gende: omdat die samenwerking on ontbeerlijk is om de voedselvoorzie ning weer veilig te stellen, den regel- matigen uitvoer te herstellen, de eco nomische reconstructie volledig aan to pakken en om het bij een tiende overweging te laten, om verdere ver warring, die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen vertroe belen, te voorkomen”. Inzake de vraag hoe zich de nu dooi de regeering’ aanvaarde oplossing ver houdt tot de uitspraak door de Twee de Kamer in de motie-Rommevan der Goes van Naters neergelegd, ver klaarde minister Jonkman o.a. dat de regeering nooit heeft gewild dat de Nederlandsche uitlegging van Linggadjati zonder meer dooi- de In donesiërs moest worden aanvaard. Voor haar was hoofdzaak dat de Indonesiërs er zich mede vereenig- den dat Nederland zich door on derteekening tot niets meer of anders DRIELING GEBOREN. Ons Vrijdagnummer was reeds ter perse toen wij het heuglijke bericht vernamen, dat in het gezin A. Spoel strav. d. Veen, KI. Kerkstraat, Don derdag een drieling was geboren, allen jongens. Geen slecht begin voor een jong gezin, dunkt ons. De natuur zorgt blijkbaar' altijd voor een even wicht, want de dag te voren was er in - Bavel bij Breda een meisjes-drieling geboren. Naar we vernemen, maken J de jonge moeder Spoelstra en Her man, Berend en Jacob Sape het allen 1 wel. THUSNELDA— GR. PIER. „Het resultaat van hun prettig wekelijksche uurtje gymnastiek”. Dit motto is niet van ons, maar van den ontwerper van het vlot-gemoede- lijke programma dat Zaterdagmiddag door de jonge telgen van Th.Gr. P. in Amicitia werd uitgevoerd. De voorz., de heer J. Martens, verwel- zitterschap van den heer P. van Dijk. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat wegens het vertrek van den secretaris-penningmeester Langman op 1 Mei 1946, ook deze functie vanaf dien datum door den voorzitter was waargenomen. 1961 gewone bezoeken waren door zuster Wouda afgelegd en 71 voor t.b.c.bestrijding. Totaal 2038. Het vorig jaar 1986, respectievelijk 1848 en 138. Door het consultatie bureau waren 21 zittingen gehouden. 76 maal was verplegingsmateriaal uit geleend. Het kleine materiaal was thans ondergebracht bij zuster Wou da; het groote bij de firma Lanting en Wiersma. Het ledental had bijna geen verandering ondergaan, aange zien haast alle inwoners van Ijlst lid van de afdeeling waren; het bedroeg 375. Een gift van 1000.— was ont vangen van het comité Friesland helpt Holland. 5 keer was gezinshulp Een winkelweek. In het kader van een tentoon- stellingsweek behoort natuurlijk ter opluistering een winkelweek. Sneek heeft een reputatie op dit gebied. Het kost heel geen moeite, de win kelweken en etalagewedstrijden uit het verleden voor de geest op te roe pen, al zal ook de jongere generatie die hoogtij-dagen ternauwernood heb ben gekend. Zo’n winkelweek in het verleden gaf een overdadig beeld, van wat de we reld kon presteren en waarvan dan de weerslag in de etalages was te zien. Dat laatste zal ook nu het geval zijn en, ondanks het feit, dat die we- reld-productie maar dunnetjes is, zal er het klinkt paradoxaal misschien, nóg meer bekoring uitgaan van het tentoongestelde dan vroeger het ge val was. Nietwaar? we leven in een tijd, waarin een nieuw of schaars ar tikel met méér enthousiasme wordt begroet, dan in onze weelderige da ggen Stad en tentoonstelling zullen ech ter méér bieden. De afdeling Luchtvaart zal door de monstratie en expositie ook een deel van de aandacht vragen. De Sneker Luchtvaart Club heeft daartoe contact verkregen met de Kon. Luchtv. Club en met de K.L.M. Zetten deze lichamen mede hun schouders onder dit werk, dan belooft dit ook een interessante afdeling te worden. De Voetbal-wereld wil zich ook niet onbetuigd laten. Pogingen worden aangewend om ’s Zaterdagsmiddags 20 nummers die het programma bevatte, is op zeer uitgebreide en bo- I venalzeer prettige wijze gedemon- streerd, wat de lichamelijke opvoeding beteekent. We beginnen er niet aan, al die nummers stuk voor stuk te be spreken, want dan zouden we reeds moeten beginnen, met ih den breede de aandacht te vragen voor de ope ning, waarvoor een prettige vorm was gekozen met „tromgeroffel, zang en nóg wat”, n.l. een spreekkoor, dat de inleiding gaf. Het is al spel, wat we te zien krijgen, maar het programma waarschuwt er voor, de aanduiding spel, tijdverdrijf, ontspanning eji zoet- houden niet op de voorgrond te plaat sen. Het is bittere ernst, nou-ja, bitter.'..... neen, zóó dramatisch wil ik 't niet zien, Wél, dat het ernst is, vroolijke ernst voof ons, ouderen, dan. Want we zien dooi1 dat serieuze zwoegen van de kinderen, op de ach tergrond het doel daarvan, het spe lenderwijze komen tot het einddoel, li chamelijke ontwikkeling in al z’n vor men. Wanneer we het programma goed volgen, zien we het proces onge merkt groeien van hindernis-spel op ..en zelfs onder de banken, via spring plank, paard en bok naar ringen en laagrek en daar tusschen door leuke dansjes in de sfeer gehouden door Annie Kan met een knaap van een accordeon. Jingle Bell is een drom mels aardig ding. Het slot-nummer, van de 14- en 15-jarigen was héél mooi. Maar het had beter gekund. En ditmaal was het de schuld van het pu bliek, dat „vergat”, de mooie Friesche ren gevonden. Hij wist eveneens, dat André Boorneman naar het zieken huis was gebracht. Hij had vernomen, dat inspecteur Ohlquist achter een vrachtauto aan zat. En hij zat te overwegen, of het nog zin had langer op bureau te blijven, wachtend op nieuws, dat misschien toch niet kwam, toen de telefoon belde. „Met den commissaris”, zei hij met een hoopvolle stem. „Bonne nuit, monsieur le commis saire”, zei een hem reeds bekende stem. „Aha, inspecteur Ohlquist „Inderdaad. Commissaris, ik heb een ontdekking gedaan. Maar ik heb zeer spoedig assistentie nodig. Stuurt u zo snel als u maar kunt een flink aantal manschappen per auto naar het huis van mijn zwager, m;-. Verha gen. U weet het adres. Ik ben daar voor het huis”. Toen heerste er hoogspanning in het hoofdbureau van politie De com missaris in eigen persoon trommelde alle beschikbare manschappen bij elkaar. De overvalwagen, de inspectie- wagen van de verkeerspolitie en enige andere auto’s stonden binnen enige minuten voor de poort en de agenten rolden er in hun haast bijna in. "Ron kend stoven de wagens weg naar het huis van mr. Verhagen. Op de weg stond een eenzame gestalte, die fel werd verlicht door de bundels van de knipt”. Het kwam er uit als een ont ploffing Ernst Verhagen sprong overeind, alsof hij door een mier was gebeten. „Wat?” Inspecteur Broekman schudde zijn hoofd energiek, als om een droom beeld te verjagen. „Commissaris te Kempe was zelf aan de telefoon. Hij deelde mij mee, dat de politie er in ge slaagd is, de bende misdadigers te om singelen en gevangen te nemen. Ver der zei hij niets. Bijzonderheden zou den we later wel te weten komen vol gens hem”. „Heeft Sven dus succes gehad?” vroeg Else Verhagen. „Dat veronderstel ik”, zei de in specteur. „Maar of de arrestatie is gebeurd als gevolg van de naspeurin gen van inspecteur Ohlquist, is me niet meegedeeld. Het kan echter moei lijk anders, want verder’was niemand van de politie met het onderzoek in deze zaak bezig”. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLE1NZAND 7 SNEEK Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 BUSSEN IN DE SPOORVERBINDING LEEUWARDEN—SNEEK. Naar wij vernomen zal in de dienst regeling van 4 Mei a.s. der Ned. Spoorwegen een aantal treindiensten door busdiensten worden vervangen. Zoo zullen o.a. op het traject Leeu wardenSneek 11 busdiensten per dag komen. Vervoer van fietsen, ba gage en kinderwagens zal nog per trein blijven geschieden. Een en ander is van tijdelijken aard. In de toekomst zullen meer en snellere treinen gaan loopen. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKEN HUISVERPLEGING FONDSEN. Men schrijft ons: In de concurren tiestrijd tusschen deze beiden zal een beslissing worden genomen van hoo- gerhand. In een landelijke vergade ring van afgevaardigden dezer beiden met het Staatstoezicht te Zwolle ver leden. week gehouden, is een commis sie benoemd, om op korten termijn rapport uit te brengen over een wet telijke afbajkening van werkterrein tusschen beiden. Richtlijnen zullen daarbij zijn: De vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging zullen verzeke ren hen, die niet verplicht verzekerd willen of kunnen zijn (o.a. kl^ne zelf standigen, gepensionneerden, zij die boven de loongrens vallen), zij die nog aanvullende verzekeringen willen aan gaan en een collectieve sanatorium- verzekering. De vergadering onder schreef eenstemmig, dat de vereeni gingen voor Ziekenhuisverpleging moesten blijven bestaan. Naar aanlei ding hiervan geeft de Prov. Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis verpleging het advies rustig met het werk in de plaatselijke vereenigingen te blijven doorgaan en met niemand een fusie aan te gaan. Het Bestuur dezer Federatie zal binnenkort met een voorstel komen tot oprichting van een gecentraliseerde provinciale vereeniging. De'Ver. voor Ziekenhuis verpleging te SneekIjlst is de eenige der Friesche Federatie, die naast een Ille klasse ook He en Ie kl. verzekering kent. Dit nu behoeft geen nadeel te zijn, want naast de Ille kl. verzekering zal juist de He en Ie kl. verzekering nog altijd in een blijvende "behoefte voorzien. Tegenover leden verlies in de Ille kl. zorge men voor een behoorlijke aanwinst van het aan tal leden in He en Ie kl. Laat ieder stadgenoot die daarvoor in de termen valt hieraan denken en helpen voorko men, dat de vereeniging zou moeten werken met een te klein draagvlak, medebrengend hoóge bijdragen door de leden. Wegens de nog steeds stijgende kosten zullen reeds nu (met 1 April a.s.) de contributies verhoogd moe- GROENE KRUIS. IJLST, 21 Maart. Hedenavond hield bovengenoemde afdeeling haar jaar- hun kinderen naar Thusnelda—Gr' lijksche ledenvergadering onder voor- Pier te zenden of, in den vorm van een donatie, de vereeniging te steu nen. S. Commissaris te Kempe was die nacht persoonlijk op het hoofdbureau van politie gebleven, omdat hij wist, dat inspecteur Broekman met zijn Deensen collega en een aantal man netjes van d.e recherche er op uit wa ren. Hij had bericht gekregen, dat de inspecteur, de advocaat en een recher cheur in de onderaardse woning wa- De overeenkomst wordt heden geteekend. Vrijdag om een uur heeft de minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen de aangekondigde verklaring over het Indische beleid in de.vergadering van de Tweede Kamer afgelegd. Na eerst een schets te hebben ge geven van het verdere verloop der politieke onderhandelingen motiveer de de minister het besluit van de re geering om de Commissie-generaal te machtigen tot onderteekening van Linggadjati over te gaan als volgt: „De regeering heeft onmiddellijk na ontvangst van het antwoord van de Indonesische delegatie van 15 Maart besloten de Commissie-Generaal tot onverwijlde onderteekening te mach tigen. Ten eerste: omdat zij dat antwoord bevond te getuigen van het oprechte verlangen tot vernieuwde samenwer king, waarvan de aanhef der ontwerp overeenkomst gewaagt, ten tweede: omdat dat antwoord aanvaardt, wat de regeeringsverkla ring van 10 December uitdrukkelijk verlangde, dat onderteekening de Ne derlandsche regeering tot niets meer of anders verbindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te verleend in diverse gezinnen. De da- verbinden' ten derde: omdat de regeering er schikbaar gesteld, bracht de voorzit- j van overtuigd is, dat het voor het wel ter alsnog een woord van dank. Hetslagen der politiek van de regeering I den grondslag te leggen voor een ver- financieel verslag meldde aan ont vangsten met inbegrip van het batig nieuwde duurzame samenwerking tus- saldo over 1945 a 225.80, in totaal schen de volkeren van Nedèrland 4166.20, aan uitgaven 3662.32, vOordeelig saldo 503.88. Op een vraag van den heer Groenveld ant woordde de voorzitter, dat de gift van 1000.- van genoemd comité hierin was versmolten, doch het bestuur hoopte, wanneer de achterstallige Rijkssubsidiën binnenkwamen, dat het mogelijk zou zijn, deze 1000.in het reservefonds te storten. Het reserve fonds bedroeg thans 3824.09het ■•oordeelig saldo van het t.b.c.fonds 441.49. In 1946 waren 2 kinderen naar Zwitserland uitgezonden ge weest. Na uitgebracht rapport bij monde van den heer G. Wiebinga, werd de rekening door de vergadering goedgekeurd. Tot leden dei- kascom missie over 1947 werden benoemd de heeren L. Grasman en L. ter Heide. Als bestuursleden werden herkozen: de heer G. Brekeveld en mevr, de VriesFeenstra. In de buitengewone vacature van burgemeester Langman werd gekozen: burgemeester mr. J. Oppedijk. Bij de rondvraag vroeg de heer Groenveld, of het niet wehsche- Ijjk jtfas, een extra contributie vast te stellen voor hen, die als lid bedankten, en na korter of langer tijd weer als lid toetraden, als vergoeding voor die jaren, dat zij geen contributie hadden betaald. De vborzitter zegde ernstige overweging van deze zaak toe. Verder werd dooi' verschillende leden contri- butieverhooging bepleit, aangezien de zuster vanwege het hoogere levens onderhoud een salarisverhooging van 200.was toegezegd, en het aan wezige materiaal, in de oorlogsjaren bijna niet vernieuwd of hersteld een hoogere uitgaaf zou vragen. Het be stuur achtte deze verhooging momen- koplampen. Het was Ohlquist. „Uitstappen en stil zijn”, zei com missaris te Kempe even later, nadat hij een paar woorden met den inspec teur had gewisseld. In een lange rij, sluipend in het donker onder de dicht- bebladerde bomen langs de weg, gin gen de politiemannen achter Ohlquist aan. Hij bracht hen naar de villa, waar Van der Zuyden had gewoond. Voor het hek stond hij stil om fluis terend enige woorden met den com missaris te wisselen. Deze keerde zich naar den jongen inspecteur, die ach ter hem liep, en gaf ’n kort bevel: „Dit huis omsingelen. Geen kip mag ontsnappen Als woudlopers verspreidden de agenten zich sluipend om het huis. Er werd een cordon getrokken. Toen re den de auto’s, die de politie vervoerd hadden, het hek binnen. Over het grint knerpten de banden. In de stilte van de nacht maakten de motoren een oorverdovend rumoer. Maar dat hin derde nu niet meer. Het huis was reeds omsingeld en nu werden de kop lampen zo gericht, dat geen muur in het donker bleef. Het was een vreemd soortige illuminatie. Een zoeklicht scheen regelrecht in de kamer, waar de moord was gebeurd. De glazen schuifdeuren stonden open. Alles in de kamer werd in een zee van licht gezet. Commissaris te Kempe gaf den manschappen, die niet I een wedstrijd te spelen met een bui- J bevatte, is op zeer uitgebreide en bo- tenlands elftal. De Toneelliefhebbers zullen een tweetal uitvoeringen wachten van de oude legende van het Vrouwtje van Stavoren (Vrouwe Thialda fan Sta- rum) van Rein Faber. Of ook de Watersport nog van zich zal laten horen? En andere instellingen? We hopen hierop nog nader terug te komen. Zo mogelijk in het volgend nummer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1