Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De nieuwe Dienstregeling Raadsel in Nijmegen lren 9 <31 Buitenlandsch Overzicht 2e JAARGANG No. 25 I i/ V FEUILLETON De Grote Martini-Show te Sneek VRIJDAG 28 MAART 1947 BON N E NL IJ ST voor het tydvak van 30 Maart t.e.m. 12 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht hef beerien „o r> I r 1 of of of 1 of 125 gram margarine twee I u u 1' EEN ZELDZAAM JUBILEUM. b Stagnatie door de koude. geslaagd de deur I Wordt vervolgd. Ab.-prijs 12 50 pei half jaa> Franco per post f3.75 per halt jaar Martini-kerk een uitgelezen collectie symbolisch-religieuze schilderijen ex poseren, welke expositie zal worden toegelicht door declamatie en persoon lijke uitleg. De doeken stellen voor: Meditatie Pax Vreugde Alziend Oog Hogepriester Het teken Golgo tha Gericht Ondergang Ge rechtigheid Haat Laster Ver doemden Storm Satanas Sion Wanneer Jubilate Jesaja 2 4 Morgenster Opstanding Schepping. Het koor van de kerk leent zich uitstekend voor dit doel. Ook op Watersport* en Cultureel gebied is deelname te wachten. Waar over later meer. weer zodat inspecteur voren steken had Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS „Ja, ja”, zei commissaris te Kempe voldaan. Zijn brede gelaat toonde vol doening, terwijl hij rondkeek naar de verschillende personen, die zich op zijn uitnodiging in zijn dienstvertrek op het hoofdbureau van politie had den verzameld. „Ja, ja, waarde Broek man, ze zijn geknipt”. Het was in de ochtend, volgende op de nacht, waarin al de gebeurtenissen zich hadden afgespeeld. Inspecteur Broekman, mr. Ernst Verhagen, An dré Boorneman en als speciale gunst Else Verhagen en Made leine Uittenterpe hadden de uitnodi ging gekregen en toen zij kwamen, von den zij den commissaris en inspecteur Sven Ohlquist als de beste maatjes naast elkaar achter het groote schrijf bureau zitten, om het hardst rook uit hun pijpen trekkend. De commissaris had zijn gasten hof felijk verwelkomd en in hét bijzonder geïnformeerd, of André zich wel sterk genoeg voelde. De jongeman was na melijk enigszins tegen de wens van den dokter per auto naar het politie bureau vervoerd en door twee stoere agenten binnen gedragen. Hij verze kerde, dat hij het best maakte en toen commissaris te Kempe een blik had geworpen op Madeleine Uittenterpe, zich daarbij overtuigend van haar zorgzaamheid voor den zieke, was hij volmaakt overtuigd. De strenge winter heeft de nieuwe dienstregeling ernstig gehandicapt. Zoo is de lijn UtrechtEindhoven, die op 4 Mei klaar zou zijn, niet gereed gekomen, al is de brug bij Hedel wel berijdbaar. Inplaats van electrische treinen komen er nu afwisselend stoom- en diesel-electrische treinen. Ohlquist aan. „Maar een volgende kamer probe- Maar Ohlquist keek naar de muren ên streek zich over de kin. Hij zag er uit, of hij iets niet kon vinden. Toen stapte hij op de planken met boekwerken toe en opeens glimlachte hij. De commissaris staarde met ver bazing naar hem, zijn gezicht een groot vraagteken. Toen wenkte de in specteur hem en hij kwam haastig naderbij. De reeks horizontale plan ken aan de wand tegenover de ramen was door verticale schotten verdeeld in vieren. Nu stond Ohlquist voor een van die verticale schotten en hij be studeerde dat met aandacht. De com missaris tuurde mee. Hij keek den in specteur aan en de beide agenten, die dichterbij kwamen, bemerkten, dat op het brede gelaat van hun chef een grijns verscheen, terwijl Ohlquist de indruk wekte, dat hij ’n kwajongens streek wilde uithalen. Maar de scher pe ogen van de agenten zagen meer. Zij zagen waarom de commissaris zich vrolijk maakte. Het verticale schot bestond namelijk niet uit één plank, maar uit twee. En een van die twee stak iets verder naar voren dan de andere. Echter was dat niet langs de hele hoogte het geval, maar slechts tot de vierde horizontale plank. En die plank bleek uit twee deelen te be staan, terwijl het benedenste deel ook iets verder naar voren stak. Commis saris te Kempe knikte tegen den in specteur. Die pakte nu het naar voren stekende schot beet en trok er aan. Er kwam beweging in. Aan de kant, waar hij trok, kwam het naar voren, maar het bleek aan de andere zijde om Bui eau voo< Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 op het koopen van: Bonkaarten. KA, KB, KC 703 (strook no. 4) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 800 gram brood «tv I Onze stadgenooten, het echtpaar G. Visser en B. v. d. Werf hopen a.s. Woensdag de dag te gedenken, waar op zij 65 jaar geleden getrouwd zijn. Als bijzonderheid zij vermeld, dat van hunne kinderen één dochter 41 jaar is getrouwd, één 37 jr. en twee zoons 32 jaar. Er zijn 13 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen. WOUDSEND. Onze dorpsgenooten behaalden, op de reciteerwedstrijd te Lemmer 3 prijzen n.l. Mej. U. Osinga in afd. ernst een le prijs; haar zuster T. Osinga in afd. ernst een 3e prijs, terwijl ook L. Pruiksma in afd. luim een 3e prijs behaalde. Zij behaalden op 4 reciteerwedstrijden 12 prijzen, waar van le, 2e, 3e en publieksprijs. In de cabine van de vrachtauto had echter een vrouw gezeten. Weliswaar was naderhand, toen de twee gevan genen binnen warei^ gebracht, een persoon met de vrachtauto weggere den, maar de inspecteur had ondanks de duisternis kunnen constateren, dat dit niet de vrouw in de overall was geweest. Die moest zich dus op een andere plaats-in het huis verborgen houden. Commissaris te Kempe had het venster van de kamer geopend en tegen den jongen inspecteur in den tuin gebruld, dat er een paar man naar boven moesten komen om mee te helpen de vangst te bewaken. Met een agent was Ohlquist ondertussen op zoek gegaan naar meer verstopten. Op deze étage vonden zij echter nie mand en ook geen aanduiding van een kast achter een boekenplank. Toen bleef alleen de zolder over. „Het zou me trouwens niets ver bazen, als een vrouw zich op zolder verbergt”, zei de agent, die den in specteur vergezelde en een snugger uiterlijk had. De trap naar de zolder was verscholen achter een gordijn, hetgeen wel voornamelijk zo zou zijn gemaakt om de kale houten treden aan ’t oog te onttrekken. In ’t luxueus gemeubelde herenhuis deed deze trap bepaald armoedig aan. Hol klonken hun voetstappen, toen zij naar bo ven gingen. De zolder was een grote ruimte met een ongeverfde houten vloer. Een deel ervan was afgescho ten en daar waren een paar kleine ka mers. Vermoedelijk hadden daar dienstboden haar domein gehad. Bo ven zich zagen zij de balken van het scharnieren te draaien. Het was een deur „Komt er maar uit”, zei de com missaris droogjes. De deur was open en zij keken in een grote kast, die achter het arsenaal met boeken ver borgen was geweest. Ja, een van de mensen, die zich daar verborgen had, moest van het bestaan geweten heb ben, maar hij was er juist niet vol doende in geslaagd, de deur dicht te trekken, Ohlquist het naar ontdekt Was men er in volkomen te sluiten, dan zou de politie mogelijk vergeefs hebben gezocht. Het was donker gewèest in de kast. Het felle lamplicht, nog versterkt door het schijnsel van de zaklan taarns, viel er nu in, zodat de mensen daar stonden te knipperen met de ogen. Misschien waren zjj wel blij, dat zij waren gevonden, want het was be nauwend vol binnen. Op het eerste gezicht kon de politie zelfs niet zien, hoeveel personen er eigenlijk wel te gen elkaar geperst stonden. De kast was wel groot, maar niet berekend op zoveel gasten. Toen men ging tellen, bleken er zeven te zijn. Zij waren te verrast om zich teweer te stellen. Na het bevel van commissaris te Kempe trad eerst een van hen aarzelend naar voren, dan volgden de anderen. „Meer zijn er vermoedelijk niet in huis”, meende Ohlquist, terwijl hij snel zijn blik over het gezelschap liet gaan. Toen mompelde hij verrast: „Ja, toch”. Zeven personen kwamen voor de dag. Maar het waren zeven mannen Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) strook no. 4 67-4 Brood 800 gram brood 67-4 Boter 250 gram boter 67-4 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 67-4 Melk 5 liter melk 67-4 Vleesch 300 gram vleesch 67-5 Vleesch 100 gram vleesch 67-4 Kaas 200 gram kaas 67-4 Eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen wor den vernietigd. dak. Op zolder was niemand te ont dekken en toen zij een der kamertjes binnen gingen, zagen zij ook geen spool’ van een vrouw. „Mais voyez done”, zei Ohlquist. Agent Verstraaten verstond geen Frans, maai hij begreep hier toch alles van. In het kamertje was een kast. Het kamertje lag aan de voor kant van het huis, onder het schuine dak en de kast reikte niet tot aan dat dak. Er was een ruimte open en boven op de kast zagen zij een wanordelijke massa van behangselpapier, een wol len deken en een lampetkan wel een merkwaardigheid in dit huis met stromend water en vaste wastafels In het kamertje stond een stoel. Daar ging inspecteur Ohlquist op staan en toen kon hij goed bekijken, wat zich eigenlijk op de kast bevond. En terwijl agent Verstraaten met on verholen nieuwsgierigheid toezag, trok de inspecteur wat papier weg. De lampetkan wankelde en viel op de grond in scherven. „Geluk”, mompelde agent Verstraa ten onwillekeurig. Geluk ja, van het standpunt van den inspecteur. Geen geluk voor de vrouw, die zich boven op de kast had proberen te ver stoppen. En die nu merkwaardig be daard over de rand keek, om zich even later door Ohlquist, als een hof felijk cavalier, er af te laten helpen. Agent Verstraaten ha!d intussen reden om verbaasd te zijn. „Carnaval is er niks bij”, merkte hij op. De vrouw was nog altijd gemas kerd en zij was gekleed in een verfom faaide overall. „Permettez-moi”, zei Ohlquist én hij strekte zijn hand uit SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLE1NZAND 7 - SNEEK ook bemerkt aan Trumans voorstellen om financieele hulp te verleenen aan Griekenland en Turkije, welke voorstel len nu bij het Congres in behandeling zijn. De Amerikaansche regeering heeft in verband met deze behandeling thans een reeks geheime documenten gepubli ceerd waaruit h.i. blijkt dat de Russen een zenuwoorlog tegen Griekenland en Turkije voeren, dat de Russische ver tegenwoordiger bij de commissie van onderzoek der Ver. Naties in Grieken land een misleidende taktiek voert en de Russen streven naar een uitgang naar zee aan de Perzische Golf en een pro- Russische regeering in Turkije. Hoe vol ledig de Ver. Staten thans de strijd te gen het communisme opnemen, blijkt voorts uit het feit, dat de Am. regee ring doende is alle ambtenaren die de communistische beginselen toegedaan zijn uit de departementen en regeerings- bureaux te weren, omdat ze een be dreiging voor de Am. democratische in stellingen zouden vormen, zooals het Canadeesche spionnageproces inzake de atoombom heeft bewezen. En uit Enge land komen berichten dat de Britsche geheime dienst ook bezig is met het communisme sympathiseerende ambte naren er uit te werken. In Frankrijk, waar de communistische partij een be langrijke factor in de politiek is in Engeland en de Ver. Staten is ze onbe- teekenend gaat het heel anders toe. Dat is vorige week gebleken toen het eerste kabinet der vierde republiek dreigde te vallen, omdat de communis ten hadden besloten in het parlement tegen de militaire credieten te stemmen, welke aangevraagd werden voor het le ger dat in Indo China Vietnam bestrijdt, dus volgens hen een koloniale oorlog voert. Premier Ramadier had aangekon- digd dat hij dan zjjn ontslag zou indie nen, omdat een deel van de meerderheid, waarop hij steunt hem in de steek liet. Maar toen de communisten toestonden dat.de communistische ministers die ook parlementsleden zijn vóór de credieten stemden nam Ramadier er genoegen mee dat de rest der communisten in het parlement tegenstemde, hij was toch zeker van een meerderheid. Een fraaie oplossing is het zeker niet wanneer mi nisters meegaan met een regeeringspoli- tiek, welke hun geestverwanten ver- oordeelen, maar de communisten ver klaarden, dat er thans zulke belangrijke vraagstukken in binnen- en buitenland aan de orde zijn, dat zij een zeker offer moesten brengen om de regeering op de been te houden. Ramadier was blijkbaar ook van oordeel dat nu te Moskou zoo uiterst belangrijke kwesties behandeld worden, een kabinetscrisis moest wor den vermeden. Maar opnieuw bleek dat het parlementaire systeem in Frankrijk nauwelijks normaal werkt. In België hoopt men dat het daar met de parle mentaire machine vlot zal gaan nu Spaak een nieuw kabinet heeft gevormd uit socialisten en leden der Chr. Volks partij, d.w.z. katholieken, bestaande, dat op een groote meerderheid in het parle ment kan steunen. De socialistische jni- nisters zijn alle oude rotten in het vak, de katholieken jonge krachten, waarvan een Belgisch blad spottend zeide, dat het een socialistisch kabinet is met eenige padvinders uit de C.V.P. maar deze C.V.P. gaat er prat op een nieuwe jonge partij te zijn, en het jonge bloed in dit kabinet kan zeer goed tot een frissche politiek leiden. Generaal Mac Arthur heeft op spoed aangedrongen met het sluiten van den vrede met Japan, maar eerst zal toch eenige regeling met Duitschland moeten zijn getroffen. Tryg ve Lie heeft de eerste zitting van de ontwapeningsconferentie der Ver. Naties geopend. De ontwerp voorstellen moeten voor 13 Mei gereed zijn. naar het masker. Maar zij rukte het zelf al af. Van alles en nog wat. ’t Loopt best. De beschikbare expositie-ruimte gaat om een winkeliersterm te ge bruiken vlot van de hand en velen zullen nog wel volgen. Ook de toegangswegen tot de ter reinen hebben de bijzondere aandacht èr zal architectonische zorg aan wor den besteed. Ook met de Winkelweek loopt ’t vlot. Er is vrijwat animo voor, zodat ook die belangrijke vorm van mede werking wel goed in kruiken en kan nen zal komen. Een bijzondere attractie voor deze tentoonstellingsweek en van geheel anderen aard, belooft de expositie van symbolisch schilderwerk te worden. De kunst-schilder Romke Faber te '/JF Hardegarijp zal in het koor van de V Maar bussen nemen op een aantal trajecten de taak van „stop”-treinen over. Tijde lijke opheffing van vele sta tions en halten. Tekort aan materiaal dwingt tot ingrij pende wijzigingen. teringen zijn de volgende. Op het tra ject VlissingenGroningen komen vijf sneltreinen (thans een); Gronin genMaastricht zes sneltreinen (thans een)AmsterdamMaastricht acht (thans vijf). Voorts wordt op de trajecten Den HaagGroningen, Rot- terdamLeeuwarden, Den Haag Enschedé en AmsterdamVlissingen het aantal verbindingen dagelijks met één vermeerderd. AmsterdamUit geest krijgen een electrischen half- uurdienst. De treinenloop naar het buitenland wordt verbeterd. Men kan op één dag heen en weer naar Brussel en men heeft dan in Brussel zes en een half uur den tijd om zaken te doen. In het zomerseizoen een dagelijksche trein naar Zwitserland. Brussel, Parijs, Ba sel, Praag, Kopenhagen en Stockholm zijn zonder overstappen bereikbaar. Dit alles stelt hooge eischen aan het beschikbare rollend materieel. Wel be schikken de spoorwegen thans over 730 locomotieven tegen voor den oorlog 860, maar toen was een grooter deel van het net geëlectrificeerd. Er is te weinig materieel om een volle dige voorziening te bereiken. En daar om moest radicaal worden ingegrepen. Van de rails naar den weg. Een aantal diensten wordt nu van de rails overgebracht naar den weg, doch de reiziger blijft op zijn spoor kaartje en onder de hoede van de spoorwegen. Enkele .van de ingrijpendste wijzi gingen zijn de volgende. Tusschen As sen en Stadskanaal rijden nu dage lijks negen treinen heen en weer. Na 4 Mei komen er elf busdiensten. De zeven treinen tusschen Zutphen en Winterswijk worden vervangen door zestien busritten heen en weer. Apel doorn—DierenDoesburgArnhem, een verbinding van dagelijks zeven treinen heen en weer, krijgt 12 keer een bus in beide richtingen. Amers foortRhenen wordt gereden in vijf diensten. Het traject Dordrecht Geertruidenberg wordt veertien keer gereden en GeertruidenbergDen Bosch achttien keer heen en zestien keer terug. DeventerAlmelo acht maal, AlmeloHengelo zestien ritten heen en vijftien terug. Eindhoven Weert achttien keer, WeertRoer mondMaastricht negen keer en Veij- loRoermond negentien keer. Ten slotte noemen we nog het traject LeeuwardenSneek met 11 diensten (de vier sneltreindiertsten over Stavo renEnkhuizen blijven gehandhaafd) Er wordt gereden met de groote opleggers, als regel van station naar station, doch als in een plaats het station ver buiten de kom ligt, wordt de bushalte zooveel mogelijk verlegd naai' de kom van die plaats. Vervoer van fietsen, bagage en kinderwagens zal nog een keer per dag per trein blijven geschieden. Al het onaange name in de nieuwe dienstregeling is van tijdelijken aard, zeggen de spoor wegen. Want in de toekomst zullen meer en snellere treinen gaan loopen. Kantoor vooi Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 Laatstgenoemde stoppen op de tus- schenstations, maar de stoomtreinen nog niet. Zoodra de lijn geëlectrifi ceerd is vervangen electrische treinen de diesels. De lijn Den HaagScheve- ningen hoopt men voor het badseizoen geëlectrificeerd te hebben, dan vol gen UtrechtArnhem en, als het kan nog dit jaar, AmsterdamUtrecht. Maar al dit werk is achter tengevolge van den maandenjangen winter. De spoorwegen hebben bij de nieu we regeling bereikt, dat 70 van het aantal zitplaatsen van voor den oor log voor de reizigers beschikbaar zijn en dat de verbindingen tusschen het Westen met zijn 414 millioen men- schen en de overige deelen des lands worden onderhouden door sneltreinen, die om de twee uur met een snelheid van 80 kilometer rijden. De bussen „loopen” 45 km. per uur. Tekort aan materieel. Verbeteringen in den treinenloop zijn te verwachten zoodra er nieuw materieel beschikbaar komt. Er is veel in bestelling bij de Nederlandsche Industrie, maar er is ook zeer veel noodig Thans zijn er nog driehonderd Duit- s<:he rijtuigen in gebruik, waarvoor geen reserve-onderdeelen aanwezig zijn. De Diesel-electrische treinstellen zijn uitgerust met Maybach-motoren, maar de fabriek, die in de Fransche zóne stond, is naar Frankrijk overge bracht, zoodat onderdeden niet meer te krijgen zijn. De Maybach-motoren moeten vervangen worden door Ne derlandsche en dat kost tijd Tekort aan ijzer en staal remt den wederopbouw van het bedrijf. Loco motieven moeten als zij 100.000 km. hebben geloopen in revisie. De spoor wegen rijden maandelijks drie millioen locomotief-kilometers maar de werk plaatsen en de particuliere industrie konden in de 2e helft van 1946 slechts 20 locomotieven per maand revisee- ren. Er is een „reservepotje” voor lo- comotief-kilometers, maar meer dan 200.000 për maand mag men daaruit «fet nemen, wil men de verkeers- frequentie handhaven. En dus kan men niet meer locomotieven laten rij den. En danhet materieel, dat uit Duitschland terugkwam, is hopeloos gehavend. Dat van het geroofde nog meer terugkomt, is zeer onwaarschijn lijk. Aflevering van nieuwe rijtuigen begint het volgend jaar. Met deze feiten voor oogen moet men de nieuwe dienstregeling bekij ken. Zij brengt vele verbeteringen en alle busdiensten, ook die, welke in sa menwerking met andere gorden gere den, komen in ’t nieuwe spoorboekje. Elke volgende dienstregeling zal weer verbeteringen brengen totdat in 1951 de electrificatie van het hoofd net gereed is. Dan zullen ook weer snelle stoptreinen rijden en de thans tijdelijk uitgevallen verbindingen op rails bereikbaar zijn: een resultaat, dat men geleidelijk hoopt te berei ken 67-1 Brood 67-2 Brood 67-1 Boter 67-2 Boter 100 gram vet 67-3 Boter 250 gram margarine 200 gram vet 67-1 Melk 4 liter melk 67-2, 67-3 Melk 7 liter melk 67-1 Vleesch 100 gram vleesch 67-2 Vleesch 400 gram vleesch 67-1 Algemeen 200 gram kaas 67-2 Algemeen 2 eieren 67-3 Algemeen 100 gram bloem zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) 67-4 Algemeen 125 gram koffie 67-5 Algemeen 50 gram thee 67-D Reserve 1600 gram brood 67-K Reserve 800 gram brood „Doe open, politie riep commis saris te Kempe bevelend. Zij wachtten enkele seconden. Er volgde geen re actie. Toen zette een der agenten zijn zware schoen tegen het slot en even later was de deur geforceerd. De ka mer was donker. Zij knipten de lamp aan. „Ja, ze zijn hier geweest”, con stateerde de commissaris. En ja, er was geen politieman nodig om dat te ontdekken In het vertrek hing nog cigarettenrook, op een asbak lag een stompje te walmen. Maar er bevond zich geen mens meer in de kamer. Die er waren, hadden ongetwijfeld de vlucht genomen naar een andere ka mer. Hun vrijheid zou echter niet lang meer duren.. Op deze verdieping bleek zich niemand te bevinden, zodat de gezochten naar de tweede étage moes ten zijn gegaan. Opnieuw bereikten zij een gang, waar een aantal deuren op uit kwam. „We zullen hier maar beginnen”, zei de commissaris, op een deur aan het ene einde van de gang toestap pend. Het licht ging aan in een ruim vertrek. Het was vermoedelijk een zit kamer. Onder de lamp stond een tafel met vier stoelen er om heen. Tegen de wanden, behalve in de muur, waar zich ramen bevonden, waren boeken-” planken. Van drie kanten zagen de politiemannen zich omringd door boe ken.op houten planken, zes rijen bo ven elkaar. Maar weer zagen zij geen mens. De commissaris keek inspecteur De vóórbesprekingen in de conferentie te Moskou schynen nu ten einde te loo pen. In de verloopen twee weken hebben de staatslieden in redevoeringen hun op vattingen over allerlei hoofdpunten ten beste gegeven, opdat men een overzicht kreeg van de moeilijkheden welke er zouden zijn te overwinnen. Volgens som mige journalisten welke de conferentie bijwonen, scheen de kloof niet onover brugbaar. Toen Molotoff bijv, had mede gedeeld hoe Rusland de politieke opbouw van Duitschland wenschte, zou Marshall gezegd hebben „dat het verschil van meening in dezen minder groot was dan men verwacht had”. Ook Molotoff wenschte evenals Bevin vrij groote zelf, standigheid der verschillende deelen van Duitschland, maar onder een centraal Duitsch bestuur met een president aan het hoofd. Er zouden twee Kamers ko men, en de grondwetten der verschillen de deelen van Duitschland zouden de democratische vrijheden der burgers moeten behelzen. Bevin had een En- gelsch plan geschetst dat in verschillen de trekken wel iets had van het Russi sche idee; al was het gebaseerd op een federalistisch Duitschland, er was toch ook in een plan voor een centraal Duitsch bestuur voorzien, dat ook de Ver. Staten wilden. Maar waarvan de Franschen niets moeten hebben, zij leg gen vooral de nadruk op zelfstandigheid van de afzonderlijke Duitsche landen. Het lijkt er dus op dat de Russen dich ter bij de Amerikanen en Engelschen op een dergelijk belangrijk punt staan dan de Franschen, maar men moet niet ver geten, dat dit punt en andere punten maar vaag zijn aangeroerd. Als het op concrete voorstellen aankomt zal er mis schien meer verschil van meening aan den dag komen. Het gaat er bijv, niet alleen om of Duitschland een centraal bestuur krijgt en of dit een democrati sche grondslag zal krijgen, maar of die grondslag Westersch of Gostersch zal zijn. Men weet dat het Westen heel iets anders onder democratisch verstaat dan het Oosten. Marshall heeft de Ameri kaansche en Westersche opvatting van democratie vorige week aldus om schreven: „erkenning van het recht van den mensch om geest en ziel te ontwik kelen op de door hem zelf gekozen wijze, vrij van vrees en onderdrukking, mits hij niet ingrijpt in de rechten van ande ren, en daarmee nauw verbonden vrij heid van vereeniging, drukpers, bewe ging en handel". Hier wordt dus een Westersche democratie voor Duitschland geëischt en of Rusland daarmede zal in stemmen moeten we afwachten. De Amerikanen schijnen echter vast van plan den strijd met Rusland op dezen grondslag uit te vechten, men heeft het (Van onzen specialen verslaggever.) De dienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen, die op 4 Mei aanstaande wordt ingevoerd, brengt ingrijpende wijzigingen. Op de hoofd lijnen zullen sneltreinen een twee- uurlijkschen dienst onderhouden, maar een groot aantal stoptreinen vervalt. Bussen nemen deze taak van de treinen over. In verband hiermede zullen een groot aantal stations, hal ten en stopplaatsen tijdelijk niet ge bruikt worden. Het aantal daalt van 800 in 1940 tot ruim 300. Voor de stoptreinen komen 240 bussen in de plaats. Enkele van de belangrijkste verbe- Sneltreinen op de hoofdlijnen. om de 68-1 Brood 68-ï Boter 250 gram boter 68-2 Boter 100 gram vet 68-2, 68-3 Melk 12 liter melk 68-1, 68-2 Vleesch 100 gram vleesch 68-1 Algemeen 100 gram kaas 68-2 Algemeen 2 eieren 68-R Reserve 800 gram brood 68-S Reserve 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 68-U Reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) of kinderbiscuits.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1