Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvoorstellen Sneek Raadsel in Nijmegen I DINSDAG 1 APRIL 1947 2e JAARGANG No 26 FEUILLETON OORLOGSMONUMENT .1 door de Directie onderwijzers, 44 de ,Het is „Allereerst te vernemen, Op Dinsdag 8 April, ’s ’avonds 6.30 komt de gemeenteraad van Sneek ter behandeling van een uitgebreide agenda, waarin o.a. de begrooting 1946 is opge nomen, bijeen. Het Comité voor het oprichten van een Oorlogsmonument. Bueau VOO' Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS geslaagde avond spreken. Want uit alles bleek, dat de meerderheid der leden zich volkomen bewust is, dat ook voor de Ver. van Vrijz. Herv. de verantwoorde lijkheid en de opdracht blijft om in ker kelijke weg voort te gaan met de arbeid en trouw te houden aan den Heer der kerk, al blijft deze ervaring een bittere teleurstelling. Tenslotte werden eenige vragen gesteld en beantwoord. J. E. L. CARON. huuropbrengst per jaar geraamd op 52 X 15 X 4.50 en voor de 2 poortwonin- gen op 52 X 2 X ƒ4.75 totaal ƒ4004. Nadeelig exploitatie-saldo 6675. Hier van 75 voor rekening van het rijk en 25 voor de gemeente of 1670 of per woning opnieuw per jaar 100. -o Tel 2872 deinzen voor tastbaarder misdrijven. Het is natuurlijk volkomen onjuist om deze daden, zoals bijvoorbeeld in som mige romans gebeurt, voor te stellen als een soort sportiviteit”. „Inderdaad”, viel commissaris te Kempe in, „er is een genre van detec tiveverhalen, waarin een avonturier optreedt, die bovendien vaak op min of meer vriendschappelijke voet staat met de politie-autoriteiten en die er steeds in slaagt door gedurfde presta- tties op vrije voeten te blijven. Zijn in braken en diefstallen worden geca moufleerd onder de schijn van mens lievendheid, want hij benadeelt slechts gewetenloze rijkaards, die zelf hun vermogen op duistere wijze hebben verworven. Maar het is verkeerd dit voor te stellen als een bewijs van hun zin voor recht en orde, want met al hun goede bedoelingen blijven zij aan de kant van de onderwereldelemen- ten”. „Zo zie ik het ook”, stemde inspec teur Ohlquist toe. „In hoeverre een misplaatst gevoel van sportiviteit aan wezig is bij de mensen, die wij thans hebben ontmaskerd, kan ik nog niet beoordelen. Voor het grootste deel zijn hun handelingen echter toe te schrijven aan geldzucht. Ik moet er kennen, dat deze bende er altijd op uit is geweest, evenals de avonturiers SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. K1EZEBR1NK en C, SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEF.K Wijziging en aanvulling Alg. politie-verordening. Om het euvel te bestrijden dat perso nen zich zonder noodzaak in portieken ophouden enz. stellen B. en W. voor art. 76 der Alg. Politieverordening als volgt te lezen: „Het is verboden op of aan den openbaren weg zich te bevinden op, te hangen aan of te leunen tegen eens an ders vensters of deurdorpels, stoepen of leuningen, hekken of hellingen van stoe pen of erven of te vertoeven in eens- an ders portieken, tenzij met toestemming van den rechthebbende”. De beslissing ligt dus nu in handen van den bewoner en deze heeft dus ook de macht om den last of hinder te beperken. Het artikel zal uiteraard met de noodige tact wor den toegepast. Voorts stellen B. en W. voor aan art. 8 een tweede lid toe te voegen, luidende als volgt: „Het is ver boden te klimmen, te zitten of te staan op, te hangen aan of te leunen tegen brugleuningen of tegen hekken, stekken, afscheidingen en leuningen, welke van overheidswege zijn geplaatst langs wa teren en wegen”. Tenslotte wordt voor gesteld art. 85a als volgt te lezen: „Het verstrekken van nachtlogies als bedrijf, anders dan in hotels, logementen of pen sions, is zonder vergunning van den bur gemeester verboden. Het in het eerste lid omschreven verbod geldt niet voor inrichtingen, waarvoor aanmelding bij de vakgroep „Jeugdherbergen, Herstel lingsoorden en Tehuizen op ideëele en philantropische grondslag verplicht is”. B. en W. stellen voor de verordening tot het weren van ontsierende reclame, te wijzigen in dien zin dat o.a. de oppervlakte van reclames, waarvoor het verbod niet geldt, niet meer dan 0.4 M2, mag bedragen, of indien het meer dan één reclame betreft, niet meer dan 0.7 M2., terwijl hoogstens aan een perceel 3 reclames mogen aangebracht; de opper vlakte van een uithangbord of lichtbak mag ook niet meer dan 0.4 M2, be dragen. commissie ingesteld, onder leiding van één der comité-leden, den heer D. Hage man, welke de benodigde gelden zal bij eenbrengen. Een aantal personen heeft reeds medewerking aan de subcommissie toegezegd en zeer binnenkort wordt met het inzamelen der gelden begonnen. Zoals wij in het begin van dit artikel reeds schreven, moet het oprichten van een monument ter gedachtenis een blijk van eerbied zijn van alle stadgenoten aan hen, die slachtoffer werden van de Duitsche bezetting. Het is dan ook om deze reden, dat wij U allen in de ge legenheid willen stellen Uw belangstel ling te tonen door een bijdrage in geld te geven voor dit monument. Het is ons bij de voorbereidende werk, zaamheden gebleken, dat verschillende personen reeds spontaan hun gift toe zegden, omdat het Comité naar hun oor deel aan een behoefte van de inwoners van Sneek komt te voldoen. Het moge U dus na het bovenstaande duidelijk zijn, dat wij vertrouwen dat een ieder naar draagkracht zal bijdragen, en dat vanzelfsprekend iedere bijdrage, hoe klein ook, gaarne in ontvangst genomen Wordt. Wij hopen U t.z.t. nadere mededelin gen over de voortgang der werkzaam heden te doen en vragen ook dan weer Uw belangstelling. Stadgenoten: Het zal u allen wel ge lijk temoede zijn: Ondanks de drukke werkzaamheden van alle dag en ondanks de vele zorgen, die onze gedachten dik wijls uur aan uur in beslag nemen, leeft er tóch in ieder van ons het besef van het leed en van de offers, die de periode 19401945 gebracht en gevraagd heeft. Wij weten diep in onszelf toch van de gröte dankbaarheid die ons vervulde bij de bevrijding, en een gevoel van warme hulde en stille eerbied voor hen die slachtoffer werden, vervult ons nog im mer. Misschien blijkt dit niet dikwijls genoeg uit onze handelingen en in onze stedelijke gemeenschap. Het is daarom, dat wij U gaarne willen betrekken in de plannen, die het onderstaand Comité (met de sub-commissie) in studie en uitvoering heeft genomen. Al sedert zeer geruime tijd bestond er bij een aantal stadgenoten het voorne men tot het stichten van een monument ter gedachtenis aan de oorlog en de be zetting 19401945. Sinds korte tijd nu is hier ter stede gevormd een Comité, bestaande uit enige belangstellende per sonen, vertegenwoordigers van plaatse lijke organisaties en deskundigen, onder voorzitterschap van Burgemeester L. Rasterhoff. Dit Comité stelt zich ten doel op een daarvoor nader te bepalen plaats een oorlogsmonument op te rich, ten ter nagedachtenis van hen die vielen en uit dank voor de bevrijding. Om dit te verwezenlijken is een sub- ELFDE HOOFDSTUK. Inspecteur Sven Ohlquist geeft uitleg. „Verlangen naar rijkdom is drijfveer bij de groote meerderheid van de misdaden, waarmee wij in aan raking komen”, zei inspecteur Sven Ohlquist op ernstige toon. „In ieder geval is de ordinaire inbreker of de kruimeldief een duidelijk bewijs van deze stelling. Maar wij kunnen aan nemen, dat deze categorie van misda digers tot 4e diefstal kan komen door eigen nood. Echter moet daarbij on middellijk worden opgemerkt, dat dit ook maar ten dele waar is. De nood kan tot misdrijf leiden, maar ik ben van mening, dat degenen, die daartoe overgaan, voor een belangrijk percen tage behept zijn met a-sociale neigin gen, zodat zij een dergelijke brood winning, als wij diefstal zo mogen noemen, prefereren boven het uitoefe nen van een eerlijk beroep. Het geval, Kantoo vooi Abonnementen: Fa. KIEZEBRINlr KLEINZAND 7 - Vacantieregeling werklieden continu-bedrijf. Bij wijziging van het werkliedenregle ment stellen B. en W. voor, te bepalen dat „de vacantie voor de werklieden in continu of daarmede door B. en W. ge lijk te stellen dienst wordt vermeerderd met zooveel dagen als er in het betref fende kalenderjaar niet op Zondag val lende feestdagen zijn, waarop de overige werklieden verlof hebben”. Tot nog toe had bedoelde categorie arbeiders 2 da gen meer dan de werklieden in ’t alge meen, terwijl zij geen vrij hadden op Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2ePinkster- dag, beide Kerstdagen, verjaardag der Koningin, bevrijdingsdag en nardzeildag, als de rest van het gemeentepersoneel wel vrijaf heeft. Verbetering financieele positie gemeentepersoneel. In ons verslag van de raadsvergade ring van 23 Jan. jl. hebben wij uitvoerig weergegeven hetgeen daar in gezegd is over de bovengenoemde zaak. De Voorzitter deelde toen mede dat volgens de door den minister gegeven richtlijn het wèl mogelijk zou blijken aan het ambtenarenpersoneel der ge meente een tijdelijke toelage van 10 van de basisjaarwedden, in afwachting van een definitieve salarisherziening, te verstrekken; waar echter de loonen der gemeentewerklieden in het algemeen n u reeds het peil hebben bereikt van die der rijks werklieden n a de toekenning van de 10 overgangstoelage sluit de mi- nisterieele richtlijn onze gemeentewerk lieden' van deze toelage uit. B. en W. komen in hun toelichting tot het voor stel dat zij thans doen tot dezelfde con clusie als de voorz. in bedoelde vergade ring. Zij stellen dus voor te rekenen met ingang van 1 Oct. 1946 een verhooging van de bezoldiging van het gemeente personeel, met uitzondering van de werklieden met een tijdelijke toelage van 10 van het grondsalaris. B. en W. blijven, daar de situatie ten opzichte der loonen der werklieden hun geenszins be vredigt diligent en geven de verzekering dat wanneer zich in de toekomst de mo gelijkheid mocht voordoen, dat alsnog in de een of andere vorm tot verhooging „Aan dat hoofdstuk komen we nu”, zei de commissaris welwillend. „Maar ik nodig inspecteur Ohlquist uit Ko penhagen uit ons daarover een en an der te vertellen. Aan hem danken wij tenslotte de oplossing van de hele quaestie en ik zal de laatste zijn om hem de eer te onthouden, die hem naar rechte toekomt”. waarmee wij nu in aanraking zijn ge komen, ligt anders. Zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Deze acht mensen hebben voor het oog der wiereld steeds als achtenswaardige burgers geleefd. De inkomsten, die zij verkregen uit een beroep, dat ten volle gezien mocht worden, waren groot genoeg om zich weelde te ver oorloven”. Ohlquist zweeg even na deze inlei ding, stopte bedachtzaam zijn pijp, stak die aan en blies een blauwe wolk voor zich uit. „Deze mensen waren al rijk, toen zij zich op het pad van de misdaad begaven”, vervolgde hij dan. „Wat kan de oorzaak zijn van hun daden? In deze mensen brandde het verlangen naar meer geld. Zij wa ren onverzadigbaar Dit is helaas geen uitzondering. Velen met een royaal inkomen zijn er steeds op uit, dit te vergroten. Bij een aantal van deze mensen komt op 'een gegeven ogenblik in een of andere vorm de mogelijkheid dit doel te bereiken, maardan dienen zij het met de eerlijkheid niet zo nauw te nemen. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Bljjft de een echter bij een slinkse ontduiking van een wette- lijk^oorschrift, de ander, die wellicht sterker drang tot het avontuurlijke en gevaarvolle heeft, zal niet terug- Ab.-prijs 12 50 pe. hall jaa Franco per post 13.75 pa: hall jaa' kan worden overgegaan, zij niet zullen nalaten deze aangelegenheid opnieuw aan de orde te stellen. Bij de definitieve salarisherziening zullen zij zich opnieuw met het departement in verbinding stel len om te voorkomen, dat de nieuwe regeling tot gevolg zal hebben dat het nettoloon door hooger verhaal van pen sioensbijdragen een vermindering zal ondergaan. Voor het g e h e e 1 e gemeenteperso neel, met inbegrip der werklieden dus, stellen B. en W. echter een verbetering der kinderbijslagregeling voor door deze gelijkluidend te maken aan die voor het Rijkspersoneel, met toevoeging van een bepaling, dat ook kindertoelage Wordt genoten voor de kinderen van 18, 19 en 20 jaar, die dag-onderwijs genieten. Daar de minister ook een ongehuwden- aftrek eischt als voor het burgerlijk rijkspersoneel zal komen te gelden, stel len B. en W. voor, bij wijze van tijde lijke maatregel op te nemen een onge- huwden-aftrek van 5 daarnaast wordt dan echter het verschil tusschen gehuwden en ongehuwden ten aanzien van de berekening van de „tweede” 5 tijdelijke toelage en het bedrag van de overbruggingsuitkeering opgeheven. Aangezien de minister er zich van be wust is, dat het tijdelijk navolgen van de rijksregeling op het punt van de onge- huwden-aftrek vele gemeentebesturen moeilijk zal vallen, heeft hij geen be zwaar, indien deze invoering gepaard gaat met het tijdelijk introduceeren van de voor de burgerlijke rijksambtenaren van 23 jaar en ouder geldende huwelijks- toelage in de gemeentelijke bezoldigings- regeling; B, en W. stellen voor deze hu- welijkstoelage dan ook in te voeren. Stichting bijzondere school voor voortgezet gew. l.o. De Ver. v. Chr. Schoolonderwijs te Sneek heeft verzocht gelden uit de ge meentekas te mogen ontvangen voor een bijzondere school voor voortgezet ge woon lager onderwijs. B. en W. deelen mede dat de aanvraag voldoet aan de gestelde eischen. Daar het bouwen van een aparte school wegens schaarschte aan bouwmaterialen niet voor uitvoering vatbaar is hebben zij gezocht naar een andere voor het schoolbestuur in de ge geven omstandigheden bevredigende op lossing. De gevraagde medewerking kan nl. ook verleend worden door beschik baarstelling van een bestaand gebouw. Daarom stellen B. en W. voor van de Baptisten gemeente alhier de door haar niet meer voor haar bestemming ge bruikte „Da Costa-school” aan de le Woudstraat voor 10.— per week te hu ren en deze school vervolgens ter be schikking van de Ver. v. Chr. School onderwijs te stellen. Deze ver. gaat in beginsel met deze oplossing accoord. Zij had sedert 1 Sept. 1946 zelve deze school trouwens voor dit doel van de Baptisten gemeente al gehuurd. Ook stellen B. en W. voor gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeube- len, schoolboeken en leermiddelen ten behoeve van de R.K. school voor u.l.o. (St. JosephschoolHet betreft hier een bedrag van 142. hètxf veraiïbwoorddhjü^eij] voor elkaar te er- tagsgesprek is dan ook moet gevoerd worden -1 naar rte ristus is. De rich- een zijn op hoog zal het u interesseren, hoe wij er in zijn ge slaagd het gezelschap te overmeeste ren”, begon hij dan. Nadat hij had ontdekt, dat iedereen in spanning naar hem luisterde, vertelde hij van de telefonische waarschuwing, die Ohlquist hem had gegeven en van de gevolgen, die daaruit waren voortge vloeid. „En zo is de hele troep, acht per sonen sterk, veilig en wel achter slot en grendel gezet”, eindigde hij zijn bloemrijke verhaal, waarvan hij zelf tenzeerste had genoten. De héren van de pers moesten zich later ver genoegen met een veel zakelijker ré sumé, maar die wisten daar op hun manier wel raad mee. ,,’t Is prachtig”, zei inspecteur Broekman toen. „MaarAndré Boorneman, die voelde, dat hij in ver band met zijn eigen belevenissen bij zondere rechten had, viel hem in de rede: „Nu weten wij nog helemaal niet, uit welke mensen de bende be staat en wat hun doeleinden eigenlijk geweest zijn”, riep hij opgewonden. Friesche acte. Aan onderwijzers, verbonden aan scholen voor gewoon- en voortgezet ge woon 1. o., die in het bezit zijn van de Friesche acte, stellen B. en W. voor een belooning van 50.per jaar toe te kennen. De Fryske Underwiiskommisje had dit verzocht. Thans bezit echter nog geen der leerMrachten een dergelijke acte, hetgeen wel mede toe te schrijven zal zijn aan het feit dat deze acte tot nu toe niet gehonoreerd werd, vreemde taal- acten daarentegen wel. Bouw van 42 woningen. In hun voorstel tot het bouwen van 5 wpningen aan de Napjusstraat wijzen B. en W. op de groote woningnood, een een blijkbaar onafwendbaar noodlot, dat de mens, die de verkeerde weg op is gegaan, een nog misdadiger type ontmoet, dat van het gevaar, waarin de eerste verkeert, gebruik probeert te maken”. „Met andere woorden, Van der Zuyden is zulk een misdadigerstype geweest”, constateerde inspecteur Broekman. Inspecteur Ohlquist haalde de schouders op. „Dat® is een quaestie van waardering”, antwoordde hij. „Wat willen wij als erger beschouwen het stelen van kostbaarheden door een goed georganiseerde bende of het plegen van chantage door een gewe tenloos individu op de leden van die bende? Want zo zit de zaak. En die chantagepogingen hebben de aanlei ding gevormd tot het drama op de Kwakkenberg en uiteindelijk tot de ontmaskering van de bende”. „Je hebt gesproken over acht per sonen”, merkte mr. Ernst Verhagen op. „Behoren de Zweed Jörgensen en de Fransman Dupont daar ook bij?” Wordt vervolgd. DE VERANTWOORDELIJKHEID EN OPDRACHT BLIJVEN In een stampvolle vergadering van de Ver. van Vrijz. Hervormden alhier op 26 Maart hield Ds. Ysbrandy van Grouw, voorzitter van de Pröv. Ver. van Vrijz. Hervormden in Friesland een rede over de kerkelijke situatie van de Vrijz. Her vormden, in het bijzonder te Sneek. Na drukkelijk stelde spr. vast, dat hij als particulier sprak; niet in opdracht of met een mandaat van de Prov. Ver. was hij gekomen, al mocht hij wel veronder stellen, dat het deze kwaliteit en zijn dertigjarige ervaring op kerkelijk gebied er toe geleid hadden hem tot dyze ver gadering te noodigen als sprekfer. Spr. schetste vervolgens de historische ont wikkeling van het Vr. Prot. binnen de Herv. Kerk. Hij legde er de nadruk op dat de Ver. van Vrijz. Herv. begonnen was als een strijdorganisatie. Formeel en reglementair oordeelde men in het vrijz. kamp plaats te mogen vragen in de Herv. kerk. Dit als verdediging tegen het orthodoxe front, dat de „Christus- loochening” uit de kerk wilde weren. Deze onjuiste beschuldiging toont hoe ver men van elkaar verwijderd was ge raakt en hoe de strijd van een strijd om de waarheid was verworden tot een po litieke machtsstrijd, waarin ter weers zijde onchristelijke en ongeestelijke mid delen werden gebruikt om elkaar te overtroeven. De administratieve eenheid der Hervormde Kerk beteekende niet meer dan een uiterlijke binding, terwijl er geen geestelijke verbondenheid was. Teeken daarvan was bv. de stembus strijd. Schuld van deze, de kerk onwaar dige, toestand was niet alleen de ortho doxie, maar ook de vrijzinnigheid, die voorbij zag, dat een kerk nog iets anders is dan een vereeniging ter behartiging der godsdienstige belangen. De argu mentatie dat men tot de kerk behoorde op grond van de historische wording en de formeele-reglementaire structuur van de kerk moet der orthodoxie noodzake lijkerwijze onvoldoende voorkomen, aan gezien de kerk is een gemeenschap van Christenen, een belijdende gemeenschap. De kerk heeft een boodschap in de we reld uit te dragen. De pogingen om uit de impasse te geraken moesten wel fa len, omdat zoowel de oplossingen van evenredige vertegenwoordiging en mo dus vivendi als die van reorganisatie langs den weg van herstel der belijdenis op ’n wijze, die aan de vrijzinnigheid geen plaats meer bood, gezocht werden vanuit steeds strakker wordende partijblokken, fntusschen bleken geestelijke verschui vingen te zijn opgetreden, die ter linker zijde beteekenden: verdiept kerkelijk be sef; beter begrip van de Evangelische geloofswaarheden; loskomen van intel lectualisme en moralisme. Reeds was men op weg naar een meer kerkelijk denken, toen de oorlog de demonische machten, die in de wereld heersc'.ien, scherp naar voren deed komen. En die tevens de schuld van de kerk openbaar de, die het zout der aarde en het licht der wereld is, naar Christus’ woord. In deze nood der wereld en de schuldbelij denis der kerk is de apostolische roeping der kerk steeds meer naar voren geko men. Gemeénte Opbouw is voortgeko men uit het brandende besef, dat in deze demonische wereld Christus gepredikt moet worden als Redder der wereld. achterstand, welke de eerste jaren waarschijnlijk nog grooter zal worden, daar de jaarlijksche behoefte aan woon ruimte voorloopig zelfs niet gedekt zal worden door het wegens de materialen positie betrekkelijk gering aantal wo ningen, dat gebouwd kan worden. Deze mogen ook gebouwd door particuliere bouwondernemingen, doch van particu liere zijde is de animo in verband met de hooge bouwkosten nog niet groot, hoe wel verwacht mag worden dat, nu van rijkswege een financieringsregeling voor particuliere woningbouw is vastgesteld, in de toekomst ook particuliere onder nemers de woningbouw weder ter hand zullen nemen. Voor het oogenblik zal de gemeente zelf nog geheel voor de ver werking van het door het Rijk toege- staue bouwvolume moeten zorgen, ter wijl de exploitatie der woningen offers uit de overheidskassen zal vergen. Voor 1947 wordt als eerste plan aan de orde gesteld de bouw van 5 woningen aan de Napjusstraat- Deze woningen, ook ge schikt voor grootere gezinnen bevatten beneden een ruime kamer, onderverdeeld in zitkamer en eethoek, keuken, w.c. en voorportaal met gang; boven: 3 slaap kamers van behoorlijke grootte met op de overloop een waschgelegenheid met vaste waschbak. Op voorschotten voor den bouw uit 's rijks kas en financieele steun bij de exploitatie kan worden gerekend, de jaarlijksche bijdrage zal 75 van het exploitatietekort bedragen. De totale kosten worden geraamd op 60.750.of per woning 12.250.De exploitatie kosten worden per jaar geraamd op ƒ3113.68; voorloopig kan de huur op 4.50 per week geraamd worden, hoe wel er nog geen juiste gegevens bekend zijn, hoe hoog die mag worden vastge steld. Totaal zou de huuropbrengst per jaar dan zijn 52 X 5 X ƒ4.50 of ƒ1170. Er is dus een nadeelig saldo van 1950 per jaar, waarvan het rijk 75 draagt, de gemeente 25 of 487.50, of rond 100.per woning' jaarlijks. Een tweede bouwplan, tot de uitvoe ring waarvan B. en W. voorstellen over te gaan is de bouw van 20 woningen aan de Napjusstraat, Schwartzenberghstraat en Harmen Sytstrastraat. Deze wonin gen zijn geheel gelijk aan de 5 hiervoren- ger.oemde, een verminderde houttoewij- ziirb' 'maakte het evenwel noodig de hou ten dakconstructie te vervangen door een constructie van gewapend beton, welke duurder is. Al moge in het alge meen aan een publieke aanbesteding de voorkeur worden gegeven, bestaan er in dit geval bijzondere omstandigheden, welke voor het geven van een onder- handsche opdracht aan de aannemers van het meergenoemde complex van 5 woningen pleiten. De aannemingsmij. Friso is bereid de bouw uit te voeren voor 210.327.en de heer L. de Vos het verfwerk voor 10.160.De totale kosten van deze 20 woningen worden ge raamd op 244.180.of 12.210.per woning. Exploitatiekosten per jaar 12.493.18, huren 52 X 20 X 4.50 is ƒ4680, nadeelig exploitatiesaldo ƒ7800, waarvan het rijk 75 draagt, de ge meente 25 of 1925, zijnde rond 100 per woning. Tenslotte is door de Directie der Volkshuisvesting voor 1947 een extra bouwvolume voor nog 17 woningen ver strekt met een kubieken inhoud van elk 250 M3. B. en W. stellen voor deze te doen bouwen aan de Hopper- en Napjus straat. Constructie en indeeling gelijk aan de vorengenoemde, met dit verschil, dat er zich 2 zgn. poortwoningen met elk 4 slaapkamers bij bevinden. Ook deze zouden B. en W. onderhands willen aanbesteden aan de aannemingsmij. Fri so voor 176.800.het verfwerk aan den heer L. de Vos voor 8636. Totale bouwkosten enz. geraamd op 208.333, of 12,255 per woning. Exploitatiekos ten per jaar geraamd op 10.676.60, echter s^odig zijn ook in de kerk de kennen. Het richtii onontkomelijk en in een gemeenschap eiguzo^ken waarheid, die in tingsstrijd moet er geestelijk plan. De e'^dd* die’^hieruit voort moet komen zij die van doode eenvormigheid, maar levende ver scheidenheid. Beide ric„tng-en jiebben elkaar noodig, opdat de k«'i< nitt ver- schrompele tot leerheiligheii. en dog matisme of zich oplosse in mc'tiisme en bandeloosheid. Beide richtingen -loe ten elkaar corrigeeren en stimuleert. Priesterlijke en profetische opdracht hebben beiden hun plaits in de kerk. Zoo ergens, dan was ijieek de praats, waar men verwachten mocht dat de nieuwe koers, die onder de eminente lei ding van Dr. de Vos was ingeskgen, vruchten zou gaan afwprpen. a Her oogen waren op Sneek gericht, toer de vraag aan de orde kwam, wie in de vacature Dr. de Vos beroepen zou wor den. Hier lagen voor Gemeente-Opbouw en voor de kerk groote kansen: ten goede en ten kwade. Dubbel teleurstel lend was het daarom, dat juist in Sneek een dergelijke beslissing moest vallen als door de kerkeraad en het kiescollege genomen is. Groot is de verantwoorde lijkheid van hen die dit hebben bewerkt: tegenover de plaatselijke gemeente, maar niet minder tegenover def geheele kerk, en tegenover de buitenkerkelijken. Zal men in Sneek nog de moed vinden om zich tot de buitenkerkelijken te wen den, nadat men een belangstellende en meelevende kerkelijke groep, die niets liever wenschte dan mede te bouwen aan het kerkelijk leven, heeft uitgewezen? Terwijl er ernstige pogingen worden ge daan om een Christelijk verantwoorde oplossing te vinden voor de verhouding der richtingen, waagt men het in Sneek plaatselijk leertucht te oefenen en de deur der kerk voor een deel' der ge meente te sluiten. Want de opmerking, dat deze voor de vrijzinnigheid openblrj- ven is terecht door Ds. Stempvoort ge kwalificeerd als .grenzenloos naief of onbarmhartig. In een zoo ernstige zaak had een dergelijk argument achterwege moeten blijven. Spr. wekte vervolgens de leden der vereeniging op niet te ver sagen en vertrouwen te blijven koeste ren. De leden moeten nauw aaneenge sloten blijven en vooral ook geen onver antwoorde beslissingen nemen. Men moet de innerlijke kracht en het geloof versterken, opdat de rechtzinnigheid meer en meer respect krijge, niet alleen voor het getal, maar ook voor de ernst en geloofskracht der vrijzinnigen. Voorts moet worden afgewacht, wat de nieuwe kerkorde zal brengen. En tegelijkertijd moet men een voortdurend beroep doen op het Christelijk verantwoordelijkheids besef van kerkeraad en kiescollege. Men mag gerust vragen om een predikant van vrijz. richting in de vacature Ds. Kentie, want het gaat niet om de vraag of die vacature toevallig door een recht zinnig predikant wordt gemaakt, maar om geestelijk recht, dat aan een belang rijke minderheidsgroep dient te geschie den. Wat in de vacature van Dr. de Vos bedorven is moet goed worden gemaakt. Spr. weet niet wat voor een beslissing zal vallen. Dat het geen locale oplos sing alleen worden kan is duidelijk. Maar hoe ook de uitslag zal zijn, men mag vertrouwend voortgaan in het we ten, dat Gods werk niet verbroken zal worden, dat Christus zijn kerk in stand houdt. Zyn Geest werkt door in en als het moet ook buiten de kerk. De rede werd met aandacht beluisterd en het Dit vraagt in de eerste plaats dat de Bestuur kan stellig van een volkomen kerk, dat de richtingen in haar zich her zien. De schuld is een gemeenschappe lijke schuld. Als de kerk Christus heeft te prediken en alle levensgebieden onder zijn heerschappij heeft te brengen, zal van de bedoelde romans, medemensen te bestelen, die wel een verlies dragen konden. Verder mag ik in zekere zin tot hun eer vaststellen, dat zij er zich op hebben toegelegd hun misdrijven zonder geweld te plegen. Bij al de in braken met diefstal, die zij op hun ge weten hebben, is niemand gewond of vermoord. Integendeel, zij hebben hun maatregelen zo weten te nemen, dat de bewoners van de huizen, waar zij een bezoek gingen afleggen, op vrij onschuldige wijze werden beroofd van de mogelijkheid zich tegen hen te ver zetten. Toch, met al hun sportiviteit en zachtzinnigheid zijn zij misdadigers gebleven en daardoor altijd in gevaar voor «ontdekking en arrestatie. Zij kwamen door hun duistere practijken zonder het zelf wellicht te willen, in aanraking met misdadigers, die van minder ongevaarlijk soort waren. En het gevolg is geweest, dat tenslotte een moord moest worden gepleegd, omdat dit de enige wijze was, waarop zij meenden zich tegen een obscuur individu, te kunnen verweren”. „De moord op Van der Zuyden staat dus wel in verband met de bende juwelendieven, die u op het spoor zat”, opperde inspecteur Broekman, gebruik makende van een kleine pauze in het verhaal. „Juist”, knikte Ohlquist.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1