Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandsch Overzicht Raadsel in Nijmegen 2e JAARGANG No. 27 VRIJDAG 4 APRIL 1947 FEUILLETON De Grote Martini-Show te Sneek BONNENLIJST 9 SNEEKER NIEUWSBLAD 2 rantsoenen tabaks- 67-1 67-3 DISTRIBUTIENIEUWS. 45 Ab.-prijs f2 50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Bonkaarten MA, MD 704 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (strook no. 4) 67-4 Suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk. cherchewierk van de Nijmeegse man schappen had er toe geleid, dat wij beslóten, die omgeving in het oog te houden. Directe aanduidingen waren Bureau voo. Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG! DE NATIONALE FEESTDAG. 5 Mei, de nationale feestdag en de herdenking van de bevrijding van het Duitse juk, nadert met rasse schreden. Om dit heuglijke feit, een historische gebeurtenis, die allen, die dit hebben meegemaakt, zonder onderscheid van geloof of politiek, als een van de groot ste vreugden in hun leven zullen hebben ondervonden, levendig te houden bij het nageslacht, heeft zich te Sneek een per manent comité gevormd. Het stelt zich voor de leiding te nemen bij de feest viering enkel op 5 Mei, het aan de Ver eniging „Oranje” overlatende de feest vreugde te verzorgen op de feestdagen van het Koninklijk Huis. De verschillende buurtverenigingen, de vereniging „Oranje” en de winkeliers vereniging willen samenwerken om deze dag te doen slagen en de Sneker bevol king te doen genieten van feestvreugde, passende bij de aard van de herdenking. Het comité ziet z’n taak tweeledig. Allereerst wil het denken aan degenen, die hun leven moesten laten en dus het hoogste offer moesten brengen voor onze bevrijding. Zaterdag 3 Mei zal staan in het teken van de nagedachtenis van deze Vaderlanders. Met de oprichting van een voorlopige zuil, misschien binnen afzien bare tijd gevolgd door een waardig per- MIENSKIP SNITS. Vrijdag j.l. vond in zaal Hanenburg de slot-avond plaats van de serie lezin gen, deze winter door de Mienskip ge houden, waarbij als laatste spreker op trad dr. Hofstra, Dierenarts alhier. Spr. geeft een kort overzicht van hetgeen door ’n dertiental sprekers ten gehoore is gebracht. Uit den aard der zaak moes ten de sprekers zich steeds bepalen tot een inleiding over hun onderwerp; zij hebben zich niet op de onderwerpen kun nen specialiseeren waaruit blijkt, dat men nog lang niet uitgesproken is over „Cultuur”’. Spr. wil in drie onderdeelen een overzicht geven, nl. wat is cultuur, hoe wordt cultuur „bedreven” en de combinatie Kerk en Cultuur. Cultuur is niet te definieeren, want feitelijk hangt alles, geestelijk, aesthetisch en stoffe lijk, met de cultuur samen. De Fr. Mij. wil met cultuur beginnen, maar de land- bouw-organisaties hebben er immers al tijd al mee te maken gehad? Spreken we over vorengenoemde drie terreinen, dan zijn we toch aan normen gebonden. Om ’n voorbeeld te noemen: niet elk geestelijk vers is een psalm. Verlaten we die normen, dan dalen we af naar de decadentie. Hoe zijn we nu tot het be drijven van cultuur gekomen Omdat we niet met een feit tevreden zijn, maar steeds vragen naar het hoe en waarom. Naar wetenschap dus, waar we het niet buiten kunnen stellen. De wetenschap antwoordt op de vraag, hoe wij cultuur bedrijven. Dan de kerk. Zij staat buiten en boven de cultuur en de kerk nam een voorname plaats in bij de onderwerpen in deze rij van cursussen. Bij de schep ping kreeg de mensch de geweldige op dracht, het bouwplan van den Schepper uit te voeren. Hij verbrak evenwel de band met den Schepper en moést zich zelf handhaven. Het begon met doodslag, en het werd later voortgezet met oorlog voeren. Het verbreken van de band met den Schepper leidde tot degeneratie en de geheele cultuur zou teniet zijn ge gaan, als God niet ingegrepen had door de komst van Jezus Christus, die de kerk formeerde en de gebroken band herstelde. De kerk is de redder van de cultuurschatten, maar ook dat blijkt niet houdbaar en tenslotte zal God in grijpen tot het brengen van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. de problemen hun boven het hoofd groeiden. U mag er nota van nemen, misneer Boorneman, dat zuster Mi- quèle en de gemaskerde onbekende al tijd 's nachts bij u zijn geweest. Dat kon u natuurlijk niet weten, omdat in uw kamer geen venster was”. Wordt vervolgd. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 68-3, 68 4, 68-5 Algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk. 68-6 Algemeen 1 ei. 68-7 Algemeen i liter petroleum. 68-T Reserve 100 gram gedroogde zuid vruchten. Nadat enkele vragen door spr. zjjn be antwoord, dankt de voorz. R. Heeringa den heer Hofstra voor zijn rede. Dit overzicht doet hem denken aan z’n kindertijd, toen de jeugd in lange ris sen kralen in een draad reeg. Dit nu hebben we dit seizoen meegemaakt en de heer Hofstra heeft die heden gesloten. Niet alleen hiervoor, maar ook voor zijn taak als adviseur van de Mienskip brengt spr. hem hartelijk dank. Dank ook aan den heer de Boer, hoofd der la gere Landb.school voor zijne adviezen en groote belangstelling. Dank aan de pers, voor de vele afgestane ruimte waardoor zij, die door de weersomstandigheden biet konden komen, met genoegen de verslagen hebben gelezen. Dank aan de aanwezigen, die, ondanks de barre winter, steeds trachtten present te zijn, al moes ten zij soms 15 K.M. afleggen. Moge de Mienskips-gedachte nimmer onder stoe len of banken worden gestoken, maar steeds worden uitgedragen. Spr. roept daartoe aller steun in. Voorts wijst hij nog op de komende tooneelavond en sluit deze laatste bijeenkomst in dit sei zoen. „De verdwijning van die twee, ge koppeld aan de mededeling van mile. Ilescu over het afgeluisterde gesprek, was de grote moeilijkheid, die zich bij de ontwarring van het probleem voor deed”, vertelde Ohlquist. „En de moord op dr. Maroniu?” in formeerde inspecteur Broekman. De Kopenhaagse politieman maakte een afwerend gebaar. „Ik zal u alles vertellen. U weet, dat ik naar Nijme gen kwam in opdracht van het hoofd bureau te Kopenhagen om na te gaan, of wij hier den vervaardiger konden vinden van het bedwelmingsmiddel, dat gebruikt was bij verschillende ju welendiefstallen in woningen van rijke mensen. Het spoor, hoe vaag ook, leidde naar deze stad. Aangezien het gas over de grenzen moest worden gesmokkeld, ben ik van het stand punt uitgegaan, dat de fabrikant het aan bezoekers uit het buitenland mee gaf. Dat ik bij mijn zwager ging in formeren naar vreemdelingen, die in zijn omgeving woonden en gasten uit het buitenland plachten te ontvangen, was natuurlijk slechts een aanloopje. Het zou een toeval zijn geweest, wan neer ik in de onjniddellijke nabijheid van zijn woning een spoor zou hébben gevonden. Merkwaardig genoeg deed dat toeval zich toch voor, maar* an ders had de hulp van de Nijmeegse politie spoedig genoeg er toe geleid, dat wij een of meer aanwijzingen had den gevonden in een ander deel van de stad. Dat ik de namen noteerde van de mensen, die mr. Verhagen noemde als buren, was niet meer dan een voorlopige oriëntatie. De moord op Van der Zuyden interesseerde mij natuurlijk in hoge mate, vooral omdat die zich in de nabijheid afspeelde. Maar in het begin dacht ik er geen ogenblik aan, dat deze moord verband kon houden met de zaak, die mij was manent gedenkteken, het leggen van kransen, gevolgd door een kerkconcert zal deze dag aan de slachtoffers van de terreur worden gewijd. Na de weemoed de vreugde van de komst der Canadezen. Wie herinnert zich niet de geestdrift en de gevoelens van innige dankbaarheid, die iedere Ne derlander vervulde bij het zien van de Canadese carriers en tanks op de Oos- terdijk? Hoe laaide het gejuich op, toen onze bevrijders langs dichte hagen van Snekers hun intrede deden in de stad. Ook dit wil het comité levendig hou den en het denkt daaraan Maandag 5 Mei te besteden. Het voorlopige pro gramma vermeldt twee keer een op tocht van schoolkinderen met versierde bogen. Hiervoor zullen prijzen beschik baar worden gesteld. Bovendien volks spelen en andere festiviteiten. Hiervoor is echter geld nodig. Indien het gemeentebestuur zijn toestemming geeft, zal één dezer dagen een collec tant Uw bijdrage in ontvangst komen nemen. Geeft dan zoals vorige jaren, op dat er een herdenking gevierd kan wor den, Sneek waardig. Het 5 Mei-Comité. In April en Mei zeep. Op 10 April komt er een bon voor 250 gr. zachte zeep, op 25 April een voor 250 gr. waschpoeder en 250 gr. soda, begin Mei een bon voor harde zeep. Nieuwe rantsoenbonnen voor textiel. Met ingang van 1 April zullen nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik worden genomen, welke geken merkt zijn door de aanduiding „C 82”. De oude bonnen, gemerkt „B 82”, blijven voorloopig geldig. opgedragen. Langzamerhand begon er échter enige tekening te komen. Ik wil u eerlijk vertellen, dat de verkla ringen van mile. Ilescu, gevolgd door de verdwijning van de twee vreem delingen, mij een schok bezorgden”. „Jawel”, viel commissaris te Kempe hem in de rede. „Maar hebt u de ver klaringen van mile. Ilescu geloofd?” „Het is vreemd toegegaan”, ant woordde de inspecteur. „Kijk, toen ik de Roemeense in het bos vond, zat zij daar in een ontredderde toestand en haar mededeling, dat zij in groot ge vaar verkeerde, was zo oprecht, dat ik niet kon twijfelen. Inderdaad, het is gebleken, dat zij in gevaar was. Maar ik kon niet weten, dat het een ander gevaar was dan ik uit haar ver klaringen moest aannemen”. „Wat?” Mr. Ernst Verhagen sprong van zijn stoel. „Die mile. Iles cu heeft ons dus voorgelogen?” Inspecteur Ohlquist knikte. „Maar dan behoort zij dus ook tot de bende!” riep André Boorneman opgewonden. „Zoiets had ik nooit kunnen denken”. er nog niet, dat geef ik grif toe. Maar geconstateerd was, dat er in de late avond of ’s nachts vaak personen in een van de daar staande huizen ver dwenen en... daar mogen we wel even op wijzen, de auto, waarmee Jorgen sen en Dupont waren verdwenen, was in de oude stad teruggevonden. Wel iswaar niet daar vlak in de buurt, maar op een plek, die absoluut geen reden tot verdenking gaf van een nabij huis. In de oude stad werd toen een scherpe controle ingesteld en daarbij werden de bewuste nachtelijke bewegingen vastgesteld. Spoedig bleek toen ook, dat da bezoekers, hoe wel op het eerste gezicht mensen, die in deze armelijke omgeving thuis hoorden, daar niet bekend waren. Dat was zeker verdacht. De bezoeken aan een van de huizen geschiedde met een zekere regelmatigheid, die ons vrij kerkhof bent gegaan. Het goede re- *goedo kansen gaf om iets te ontdek ken, wanneer wij de moeite namen ons verscholen op te stellen. De leden van de bende zijn ongetwijfeld min of meer zorgeloos geweest. Het kan zijn, dat Verleden, heden en toekomst. Als de mensch een cultuurmensch is moet hij de hem geschonken talenten be nutten. De heidensche cultuur werd om gezet in een Christelijke. Onze cultuur is op drie grondslagen gevestigd: de Grieksch-Romeinsche, de Bijbelsche en do West-Europeesche. De cultuur van de oudheid was van belang. Tezelfder tijd ontstonden de terpen waar kunstuitin gen geheel ontbraken. Het leven was primitief. Op het „heden” hebben alle sprekers gedurende de cursussen critiek De Amerikaansche en Russische machtssferen raken elkaar niet alleen, en misschien zelfs niet in de eerste plaats in Europa. Ook in Azië grijpen ze in elkaar en de strijd tusschen beide/ zooals we die in Europa zielig ontmoeten we ook daar, o.a. in Korea, dat sedert 1910 zuchtend onder Japansch bewind, na de Japansche nederlaag evenals Duitschland, verdeeld is in een Ameri kaansche en Russische bezettingszone; het Noordelijk deel wordt door de Rus sen communistisch gemaakt, het Zuiden door de Amerikanen gereorganiseerd om straks een deel uit te maken van een weer hereenigd Korea, dat een democra tische regeering moet hebben. De Rus sen zeggen echter, dat zij er alleen een regeering zullen dulden welke hun wel gezind is, opdat Korea nimmer meer ge bied worde van waaruit het Russische rijk kan worden aangevallen. In de prak tijk komt dit er dus op neer dat de Rus sen een communistische regeering in Korea wenschen; het is hetzelfde lied als in Europa, ook in Azië kunnen de grooten het niet eens worden en daarom blijft Korea bezet. Men zegt dat Was hington er nu genoeg van heeft en Zuid- Korea dan maar alleen tot een onaf- hankelijken staat zal proclameeren met Amerikaansche raadgevers en bezet dóór Amerikaansche troepen om de on afhankelijkheid te blijven verzekeren. Ook hier zien we een herhaling van wat in Europa gebeurt, waar Amerika Grie kenland en Turkije steun toezegt om hun onafhankelijkheid tegenover Rusland te handhaven. Washington heeft intusschen deze laatste kwestie toch nog bij de Ver. Naties aanhangig gemaakt, door haar te verzoeken de Amerikaansche tusschen- komst in Griekenland en Turkije te steu nen om deze landen -tegen agressie te beschermen en een blijvende grenspa- trouille aan de Grieksche Noordgrens in te stellen (tót de Amerikaansche steun komt, welke nog door het Congres goed gekeurd moet worden, heeft Engeland zich bereid 'verklaard troepen in Grie kenland te laten). Door deze kwestie voor de Ver. Naties te brengen heeft Truman een steen des aanstoots voor de voeten der vrienden van de V. N. weg genomen, die het voorbijgaan van dit li chaam betreurden, waardoor Amerika ook de blaam kon treffen, dat het inzake Griekenland en Turkije zelfzuchtige doeleinden nastreefde. Of het inroepen van de steun der V. N. vrucht zal af werpen is een andere zaak. Rusland im mers kan elke actie verhinderen door zijn veto te hanteeren*. Het deed dit nog pas toen Albanië in den Veiligheidsraad óp klacht van Engeland veroordeeld zou worden minstens medeplichtig te zijn aan het leggen van mijnen in de wate ren van Korfoe, waardoor Engelsche menschenlevens verloren gingen. Nu rest Engeland slechts een beroep op het in ternationaal gerechtshof. Intusschen is het uit dit geval weer duidelijk gewor den dat Rusland z’n vrienden en vriend jes tot het uiterste de hand boven het hoofd houdt. Is er in Europa geen macht Welke met succes in het spel tusschen de Ver. Staten en Rusland kan ingrijpen, in Azië liggen de zaken toch wel iets anders. Groote volksmassa’s dingen daar naar bevrijding van de overheer- sching der blanken, zoodat dè Ver. Sta ten noch Rusland er maar ongestoord kunnen doen wat zij willen. Hier is een veld van nieuwe krachteS ontstaan. Deze volken zijn militair wel is waar nog niet sterk, maar door hun geweldig aantal en economische mogelijkheden, moeten ook, wat men thans de allergrootste mogend heden noemt, er mee rekening houden, nu reeds en in de toekomst nog veel meer. Daarvan getuigt ook de Inter- Aziatische conferentie welke thans te New Delhi in India (Britsch-Indië) Wordt gehouden, waar alle Aziatische volken door den leider der Hindoes Pandit Nehroe zijn bijeengeroepen om er hun belangen te bespreken. Ook Sjahrir is er en er zijn ook al weer moeilijkhe den want China is nijdig omdat ook Thibet is uitgenoodigd, dat door China aardigheid. Het vond zijn oorsprong in de kerk en was in dien ongeletterden tijd voor het volk van groote beteekenis. Het zit nu in de put. Er moeten goede stukken komen, die ook de Friesche pro blemen behandelen. De beslotenheid van het platteland bewaarde ons veel goeds, Ook de taal, die volkstaal was en ge bleven is. De groote waarde daarvan be seffen we, als wij denken aan de vele groepen uit onderscheidene, provincies, die naar Duitschland trokken en alle, uitgezonderd de Friesche, met de omge ving zijn versmolten.Welke perspectieven biedt ons nu de toekomst? Als we spre ken over wij en de cultuur, dan moet niet alleen de cultuur onder de loupe worden genomen, maar ook „wij”. Wie zijn wij Schepselen naar Gods beeld, maar op onze beurt óók weer schep pers. En herstellers van alles wat niet goed is. Door het drama van de zondeval werden wij echter vernietigers. De ver- nietigings-gedachte zit i n de mensch. De eerste reactie op de atoombom "was niet: zóóveel duizenden menschen gingen verloren, maar: wat zijn ze knap, niet? En nu moeten we niet meenen, dat er scheiding te maken is in de menschheid t.o.v. deze dingen. Die vernietigings-ge- dachte loopt door ons allen heen. Wat wij hiertegen over te doen hebben is een nieuwe geest te kweeken, een gemeen schapszin, gericht op het goede. Een der sprekers heeft er op gewezen, dat wij moeten woekeren met de ons gegeyen talenten. Maar doen we dat wel t.o.v. ons bedrijf? Spr. wijst op het nieuwe weide-systeem, op de Stamboek-vee- fokkerij, die niet tot zijn recht komt. Weten wij, wat het buitenland heeft en biedt op dit terrein Ook de kerk moet weer haar vooraanstaande plaats inne men. Het dorpsleven moet weer alge meen worden en „Dorpsbelang” behoort cursussen te organiseeren als deze. Ook het jeugdleven op het dorp vraagt aan dacht en als de vraag geopperd wordt: hoe is de toekomst van de wereld, dan zal het antwoord moeten luiden: wat gij, jongeren, er van maakt. Van de vele goede voornemens, opgesteld door hen, die de beproevingen in de kampen heb ber meegemaakt, is niet veel over geble ven. Die voornemens hadden geen le venskracht, omdat zij in afzondering ge boren werden. De vrijheid bracht ook wéér de vrije uiting en de verschillen kwamen weer boven. ^Deze Mienskip is ontstaan na de be vrijding en dat maakt een groot onder scheid. Het is een vereeniging van orga nisaties, waarin de sprekers g e- v r a a g d worden zich vrij uit te spre ken. Dat is een groot voordeel. Wij en de cultuur Hierbij kunnen wij denken aan licht en donker. Aan een zwarte lucht, waar de zon door de regen heenschijnt, weerspiegelende de regenboog, symbool van deze'-organisatie, die met zijn kleu- ren-groepen verbindt tot één. Spr. hoopt, dat dit mag leiden tot opbouw van het platteland. Ohlquist keek hem even aan, glim lachend. „Net zo min als u kon ver moeden, dat zuster Miquèle tot de bende behoorde”, merkte hij op. „Zuster Miquèle”. André was nu volkomen verbluft. „Ja, van die had ik het natuurlijk wel gedacht. Maar u hebt slechts één vrouw in arrest ge steld. Is er nog een ontkomen?” „Toch niet”, ontkende de inspec teur. „Dus...”, aarzelde de jongeman. „Tja’y stemde Ohlquist toe. „Zuster Miquèle en mile. Ilescu waren een en dezelfde persoon. Maar dit is wieer een bijkomstigheid, waardoor ik van mijn verhaal afdwaal. Zoals gezegd, lang zamerhand groeiden de feiten, die in een bepaalde richting wezen. Het was per slot van rekening geen toeval, waarde zwager, dat jij op zekere avond met de politie naar het Stevens- De tijd schiet op en naar het uiterlijke is er nog niet veel van de tentoonstel ling te bemerken. Wel wordt et^op het Martiniplein een groot houten bouwwerk opgetrokken, dat straks een deel der stands zal bergen, maar overigens is het rustig. Die rust is echter maar schijn. Want achter de schermen wqpdt aan gepakt. Er zijn tallooze dingen te rege len. Neem bijv, de feesttent. Het is niet voldoende, dat die tent er staat, er moet ook wat i n. Er moet amusement komen en ook daarin moet variatie zijn. En die komt er ook, want ’s middags en ’s avonds zal een uitstekende Band daar voor zorgen en variété gegeven worden van de beste soort. Dan de opvoering van Frouwe Tialda fan Starum. Vorig jaar werd dit spel in Drachten acht keer opgevoerd. Het onderwerp is bekend: de ondergang van het rijke koopmanshuis, doordat de trotsche eigenaresse een kostbare lading graan overboord liet werpen. Een legende, reeds tientallen van jaren geleden bezongen in het wee moedige: „Hoort vrienden, hoort een liedmaar thans in beeld gebracht met een kostbare montage, zang en mu ziek. Wij stellen ons voor, dat het be zoek overweldigend zal zijn. Tusschen de vele stands op de Tentoonstelling zult ge straks ook vinden een stand van de Sneeker Zakenlieden Vereen, welke een watersportkaart zal aanbieden van de omgeving van Sneek Deze kaart zal in alle opzichten uitblinken boven alles, wat op dit gebied werd aangeboden. Tot in de fijnste onderdeelen verzorgd en bij gewerkt zal deze'kaart zeer welkom zijn bij de watersporters. De booten-verhuur- der, de heer Moedt, zal op de afdeeling „Watersport” exposeeren met een twee tal schepen, waarvan één getuigd met een Nylon-tuig. Een buitengewone stof is dat Nylon. Het is licht als ’n veer, sterk als ijzer, krimpt niet en rekt niet en is onbrandbaar. Als wedstrijd-tuig on betaalbaar, omdat het geen vocht tot zich neemt. Ook de Pluimvee- en Konijnententoon stelling heeft geen klagen. Zij viert haar 35-jarig bestaan. Het loopt best mét de inschrijvingen en deze tentoonstelling belooft de vorigen te zullen overtreffen. Van Vorstelijke zijde is belangstelling getoond door het toekennen van medail les van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Zuster-vereenigingen uit alle oorden des lands denken per bus de ten toonstelling te bezoeken. Een sterrit van motorrijwielen wordt overwogenEr zit gang in, al merkt men 't niet. Sneek zal in deTentoonstellingsweek uitstekend voor den dag komen. Dat beloven de voorbereidselen Redacteuren: L. KIEZEBR1NK en C. SMIT Redactie-adresKLE1NZAND 7 SNEEK geleverd. Men moet echter de normen kennen en dat is niet eenvoudig. Een schilderstuk valt niet te beredeneeren, men moet het zien en vergelijkingen maken. Ook passen we de kritiek toe op de oude dorpsgemeenschap, 'die statisch leefde. De kerk gaf er de normen aan. In het begin van deze eeuw werd dat statische leven doorbroken; er werd, t.o.v. de stads-cultuur, aan weerstand verloren. De stad, die door de een als niet veel goeds werd beschouwd, maar die door den ander werd gezien als een plaats waar óók goede menschen wonen en die tenslotte het centrum van de wetenschappen is. We zien, dat stad en land verschillen, niet in wezen, maar alleen in formaat. De stad kan van groote beteekenis zijn voor het platte land. Wat de kerk betreft, wij moeten haar weer leeren verstaan in de taal van dezen tijd. Wat het gezin aangaat, we hebben kunnen beluisteren, dat de taak van de vrouw in het gezin van groot be lang is. Ook wat betreft de inrichting van de woning. Maar men moet, zooals een der sprekers het zei, al die dingen zien. Dan het tooneel. Tooneel is geen Kantooi voor Abonnementeni Fa. KIEZEBRINh Co KLEINZAND 7 - Tel 2872 Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 704. 67-1 Tabak 3 rantsoenen tabaksarti kelen. 67-2, 67-3 Tabak artikelen. Versnaperingen 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. Versnaperingen 100 gram choco lade enjof suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in den loop van het tijdvak van 3 t.e.m. 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering ge durende de eerste dagen van den geldig heidsduur. De bonnen 67-8 en 68-7 Alge meen voor 2 liter petroleum zijn geldig t.e.m. 17 Mei a.s. als Chineesch gebied wordt beschouwd. Maar met dat al is deze bijeenkomst van groot gewicht. En uit de houding der Ver. St. en Engeland in de Linggadjati- kwestie weten wij nu wel dat deze lan den voelen welk een groote rol Azië straks zal spelen. Waarbij zij oogenblik- kelijke economische voordeelen natuur lijk ook niet uit het oog verliezen, dat Engeland er als de kippen bij is de re publiek Indonesië de facto te erkennen heeft mede ten doel snel economische voordeelen in te pikken. In het Aziati sche politieke spel zal echter Australië Engeland’s voorpost zijn, dat zelf ge noeg heeft aan zijn taak in Europa en eenige andere gebieden. In Europa is het thans bezig met een poging zijn betrek kingen met Rusland te verbeteren door te Moskou onderhandelingen te voeren over zg. verbeteringen van het En- gelschRussisch verdrag. De Russen hebben zelfs de Engelschen economische hulp voorgespiegeld blijkbaar in de hoop Londen wat losser van Washington te maken, wat ook de wensch is van de in kracht groeiende oppositie in de Engel sche Labourpartij. Dit vraagstuk zal echter eerst werkelijk dringend worden als de conferentie van Moskou eens mocht mislukken, en de groote landen dus inderdaad uiteendrijven. Maar zoo ver is het nog niet al heet de conferentie in een zeer kritiek, stadium te verkee- ren omdat er nu beslissingen moeten vallen. Beslissingen waarop volgens de Engelschen de Duitsche arbeiders in het Roergebied nog invloed trachten uit te oefenen ook, door hongeroptochten en .stakingen. Zij zouden daarmede de Rus sen in de kaart willen spelen, die de po litieke eenheid van Quitschland met in begrip van het Roergebied willen. De Engelschen zeggen dat de voedselpositie in het Roergebied beter is dan sedert een jaar het geval was, wat er aan ha pert is gevolg van het feit dat de Duit sche boeren hun producten niet afleve ren. Mocht de conferentie van Moskou inderdaad mislukken, dan zal er ook weinig meer van het werk der Ver. Na ties terechtkomen, waar Rusland nu al slechts aarzelend meedoet, getuige het feit dat het vorige week zelfs geen af gevaardigde zond naar de eerste verga dering der toch zeer belangrijke commis sie voor beheer der vroegere mandaat gebieden van den Volkenbond. Ander zijds werden in de nu gesloten zitting tan de economisch sociale raad der V. N. besluiten van beteekenis genomen. Deze stelde economische commissies in voor Europa, Voor-Azië en het Verre Oosten. Die voor Europa moet plannen uitwerken tot bevordering van een ge zamenlijke actie voor Europa’s econo misch herstel. Ook de Nederlandsche de legatie verrichtte bij de besprekingen goed werk in nauwe samenwerking met België. Wat laatstgenoemd land aan gaat, het nieuwe ministerie Spaak ver wierf in het parlement een groote meer derheid, de koningskwestie blijft echter tusschen beide regeeringspartijen onop gelost. In het nabuurland, Frankrijk, heeft de Gaulle van zich doen spreken door in een rede te voorspellen dat de dag zal komen, waarop de natie haar' onvruchtbare politieke spel zal staken en na hervorming van het kader het Fransche volk zich zal concentreeren op één doel: Frankrijk. In Fransche regee- ringskringen heerscht over deze uitla ting zekere zenuwachtigheid, men zou op den duur een greep naar de macht van den nog altijd populairen generaal vreezen en de communisten en socialis ten waarschuwen al voor „fascisme”. En dit woord biedt nog even een geschikt aanknoopingspunt om naar Spanje te kijken. Daar heeft Franco die zoo zeer van de huidige verdeeldheid der groote mogendheden heeft geprofiteerd dat hij er zich nu op beroemt eerder dan de Ver. Staten de gevaren van het com munisme te hebben onderkend een wetsvoorstel ingediend waarbij Spanje weer een koninkrijk zal worden als hij overleden is of aftreedt. Hij zal zelf ech ter dezen koning aanwijzen. Don Juan, zoon van wijlen den ex-koning Alfonso, die naar de Spaansche kroon dingt, is niet erg tevreden, een zijner zegslieden zeide, dat dit een laatste manoeuvre is om het wankele regime van Franco in stand te houden, de Spaansche republi keinen zijn natuurlijk heelemaal niet te spreken; Franco wil in ieder geval den totalitairen staatsvorm handhaven, de koningsgezinde groepen zijn echter over het algemeen voor een democratische basis van een eventueel koninkrijk. In Griekenland is koning George plotseling overleden, zijn broeder, Paul, volgde hem op. voor het tijdvak van 619 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4) 67-6 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstrobisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram cho colade of suikerwerk 67-7 Algemeen 1 ei 67-8 Algemeen 2 liter petroleum 67-E, 67-L Reserve 100 gram gedroogde zuidvruchten. Een Amerikaansche senator heeft dan ook al voorgesteld, dat als de Rus sen dit bij deze gelegenheid doen, hen van de V. N. uit te sluiten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1