ER i Ie, j ge Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandsch Overzicht Raadsel in Nijmegen g Raadsvergadering Sneek Herinneringen. VRIJDAG H APRIL 1947 1 ‘n ’E. •20 FEUILLETON 46 le ur, OR. RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK min »ve een j met Wordt vervolgd len ►ril een gere medewerkers. Ongetwijfeld zul len de meeste van die eigenlijke die ven niet gearresteerd kunnen worden, tenzij de kern hun namen noemt. Dat verwacht ik niet. Maar nu de kern on schadelijk is gemaakt is het georga niseerde werk afgelopen. En de in brekersoch, die lopen wel voor een ander feit tegen de lamp. Het is een onafwendbaar lot, dat zij toch hun gerechte straf voor de een of andere misdaad krijgen. Nu heb ik u dus duidelijk gemaakt, hoe het geval van de juwelendiefstal len in elkaar zat. Wij komen nu aan de gebeurtenissen in Nijmegen. Aller eerst mag ik wel zeggen, dat de hoofdman en de chemicus beiden in deze stad woonden. Zij waren natuur lijk veel op reis, vooral de hoofdman, die nu hier dan daar zijn voelhorens uitstak. De zes andere leden van de kern woonden in het buitenland, maar op gezette tijden kwamen zij hun op drachten in ontvangst nemen, hetzij van den hoofdman, hetzij van den chemicus, die zijn plaatsvervanger was. Af en toe was er een algemene vergadering van aandeelhouders, om het zo te noemen. In verband met de gebeurtenissen hier in de stad werd zulk een bijeenkomst gehouden en dat is de reden, waarom wij alle hoofdper sonen meteen konden grijpen. vrouwj verveelde hem al lang en hij meende mile. Ilescu voldoende in zijn macht te kunnen krijgen om haar tot zijn vriendin te maken. Nu moet ik zeggen, dat noch de hoofdman, noch de chemicus wisten, dat Van der Zuy- den van haar medewerken in de bende op de hoogte was. Zij hadden er in ’t geheel geen ver moeden van, dat Van der Zuyden, ter wijl hij hun om geld de duimschroeven aanzette, haar met andere voorne mens bedreigde. Wie weet, wat mile. Ilescu zou hebben gedaan Het is best mogelijk, dat zij op zeker ogenblik, ondanks haar afschuw van den man, toegegeven zou hebben, want hjj dreigde niet alleen haar, maar ook de twee mannen te ontmaskeren en tot haa. eer moet worden gezegd, dat zjj zeer loyaal tegenover die twee was. Maar zover is het niet gekomen. Z!$ werd zo in het nauw gebracht, dat op zeker ogenblik een van de twee man nen door een woord, dat zij zich liet ontvallen, argwaan kreeg. De hoofd man en de chemicus zijn daarop met Van der Zuyden gaan praten. Dat zal een verhit gesprek zijn geweest. Maar zij bereikten geen resultaat, hoewel zij veel geld boden”. bureau voor Advertentie» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS ea VRIJDAGS Ab.-priji 12 50 per hart jaa Franco per post f3.75 per half jaa roote zisch- te 1 mgel- pot- ren i, even het okke- on en te het romen levea- srneo. ereld- idsche 7 Afri- e men derde t ren waren er in felle onderlinge strijd gewikkeld, terwijl deze conferentie toch bedoeld was nauwere betrekkingen tus- schen alle Aziatische volken aan te knoopen en van een wil tot eenheid te getuigen, De Hindoe Pandit Nehru, een de leidende fig.iren van India liet ech ter verstandige tsal hooren, hij oef ends wel scherpe critiek op het Westen, doch wees nadrukkelrjk op het aandeel "'.t dit Westen gehad had in den vooruit gang der menschelijke beschaving en op dé voor het behoud van den vrede onontbeerlijke samenwerking tussche» Azië en de overige wereld. Een typische vertegenwoordiger van het „Westen” de Amerikaansche auto mobielkoning Henry Ford, uitvinder van „de loopende band” met een inkomen van 250 millioen gulden per jaar, is op 83-jarigen leeftijd te Detroit overleden. heeft bevrijd van een zwaar juk. Zal deze herinnering ons kunnen trek ken uit eigen belangen? Voor een ogen blik zeker, we kennen allen het aangrij pende van deze bloedige gedenktekenen, die ons onwillekeurig een moment doen huiveren. Als het slechts voor een mo ment zal zijn, dan is ons geroerd zijn oppervlakkig en zonder waarde. Laat dat anders zijn. Laat er iedere dag dankbaarheid zijn voor die wonderlijke bevrijding. Dan zullen onze gedachten gaan naar hen, die een zwaar verlies leden. Dan zullen wij ons herinneren, wat de mannen, die hun leven gaven, deden, ook voor ons. Him gezipnen kun nen rekenen op onze hulp, op onze trouw. Dan zullen die gedenktekenen van diep leed en de vlag van ons bevrij dingsfeest, voor ons waarde hebben. Ons volk mag niet ondankbaar zijn. VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE SNEEK op Dipsdag 8 April ’s avonds 6.30 uur. andere klassen zijn er die om hoogere prestatie in een hoogere klasse zouden kunnen worden' ingedeeld, het particu liere bedrijf beloont betere prestaties toch ook beter. De V o o r z. antwoordt echter dat het bij de rangindeeling niet om personen, doch om functies gaat, de laatste worden gewaardeerd, niet de eerste; in het particuliere bedrijf kan soms beter met de personen en hun prestaties rekening worden gehouden. Bij de opschuiving naar een andere klas se zou men de misstand krijgen, dat ter wijl de meeste werklieden gelijk in loon blijven, enkele uitgezochten meer krij gen. Dat bevordert de goede verhoudin gen niet. Tenzij er een bepaalde fout be staat en een geheele categorie verkeerd is ingedeeld, is dit geen juiste oplossing. Wat de overuren betreft, spr. acht ’t in beginsel onjuist dat overuren zouden worden betaald naar het grondloon al leen, die 'kwestie zal nader worden on derzocht. De heer Koolmoes zegt dat nu deze loonregeling zoo ongunstig is en ondanks zijn hoop dat de pogingen van B. en W. om een gunstiger regeling te krijgen zullen slagen, hij het voorstel wil Kantooi vooi Abonnemantcr» Fa. alEZEBRINc. Ua. KLEINZAND 7 - Tal. 2872 aan- isch, ver- ijden raar- isch- zordt 3 een hen- j Uit- even. Vis- heeft 'an 1 |- deze ker was een chemicus, die het bedwel-1 hoofd en kern in handen, maar, wij mende gas vervaardigde. Zes anderen weten slechts enkele namen van la- reisden veel en smokkelden de capsu les met het sterk geconcentreerde gas over de grenzen om ze af te leveren aan 4e eigenlijke inbrekers. Want het zat zo, dat de hoofdman uitstekende relaties had in de onderwereld van verschillende landen, vooral in de Scandinavische. Zijn zes medewerkers zochten telkens de door hun chef uit verkoren geroutineerde inbrekers op om dezen lieden tegelijk met het gas een opdracht te overhandigen. De chef had namelijk altijd plannen voor het maken van buit. Hij wist precies waar iets van bejang te halen was Ja, hij stelde zelfs van te voren in sommige gevallen vast, wat er moest worden gestolen. En de discipline was dermate streng, dat de inbrekers zich daaraan hielden. Zij werden natuurlijk uitstekend betaald. Zij kregen meer dan een normale heler zou hebben ge geven en het allerergste voor hen was ongetwijfeld de straf, dat zij niet meer voor den royalen chef mochten wer ken bij overtreding van zijn bevelen. De buit werd afgeleverd aan den kern- medewerker, die de opdracht had overgebracht. Wellicht meenden de meeste inbrekers* dat deze tussenper soon zelf het opperhoofd was. In elk geval hebben de medewerkers van de laagste orde nooit geweten, hoe groot de bende was. Wij hebben nu opper- OOSTHEM. De afdeeling „Oosthem” betanen, Palcstynsche joden en Arabie- van de N.C.L.B. vergaderde ten huize van haar voorzitter den heer S. Wynsma te Abbega. Het voornaamste punt op de agenda bleek te zijn het „Mantelcon tract”. Breedvoerig erden de aange brachte wijzigingen besproken en daar na goedgekeurd. Op de regeling van de „Overbruggingssteun" werd nog al eenige critlek geoefend. Ook was men teleurgesteld, dat het zoo vaak bespro ken „bedrijfspensioenfonds” nog niet op gericht was. De losse arbeiders werden er op attent gemaakt dat zij recht heb ben op vacantiebonnen, en ook van dat recht gebruik dienen te maken. Daar er a.s. Mei een paar leden vertrekken wer den deze door den voorzitter toegespro ken. Getracht zal worden door huisbe zoek het ledental op te voeren. De ver gadering werd door den secr. met dank gebed gesloten. Ohlquist moest weer even stoppen om op adem te komen. Van deze ge legenheid maakte commissaris te Kempe gebruik om iets in het midden te brengen: „Nu de zaak in kannen en kruiken is, lijkt alles hoogst een voudig. Ik verzeker u echter, dat er heel wat werk aan is geweest”. „Inderdaad”, ging inspecteur Sven Ohlquist voort. „Welnu, u weet op welke wjjze tenslotte de bende gesnapt werd. Maar nu komen wjj op de per sonen, die er by betrokken waren”. „Ja”, zei mr. Ernst Verhagen, „want we weten nog alleen dat mile. Ilescu tot de bende behoort. Wie zijn de anderen?” „Enige jaren geleden is een man op de gedachte gekomen een bende te or ganiseren, die'zich op geraffineerde wijze met het stelen van juwelen zou bezig houden”, zettte Ohlquist uiteen. „Deze man had door zjjn reizen veel relaties. Hij slaagde er in een staf van medewerkers bijeen te krijgen en een straffe discipline in te voeren. Dit was de kern van de bende. Maar u moet niet denken, dat deze kern zelf de in braken pleegde. De organisator was het opperhoofd. Zijn naaste medewer- kunne.i vzorden en of dat niet voordee- liger is, daaraan dient ook gedacht, ge zien de hooge kosten dezer woningen en de tekorten op de exploitatie. De zg. flatwoningen in het Sperkhem schijnen goed te voldoen. De V o o r z. antwoordt dat B. en W. niet zoo enthousiast be treffende dergelijke woningen zijn, maar er is inderdaad aanleiding die zaak nog eens weer te bekijken. Hierna wordt het voorstel van B. en V'. z. h. s. aan genomen, de andere voorstellen inzake woningbouw waren zonder discussie on der de hamer doorgegaan. Ten slotte werd de begrooting-1946 behandeld en ongewijzigd door den raad aangenomen. In ons volgend nr. komen we op de bespreking daarover nader terug. k stig rekening mede dat Marshalls teruj=> keer uit Moskou zal worden vervrot0dp en dat de Ver. Staten dan het Amcri» kaansche standpunt jegens Rusland zul len preciseeren. De vraag is echter of de Russen het op een dergelijke breuk zul-» len laten aankomen o' liever een com-» promts aanvaarden. Tot nog toe houden zij echter het been stjjf. Zij blijven bijv, van de Ver. Staten de totale ontruiming vai China elschen en willen deze kwestie tijdens de conferentie van Moskou be spreken, en in de Veiligheidsraad is de Russische vertegenwoordiger natuurlek heelemaal niet te spreken over de steun welke de Ver. Staten aan Griekenland en Turkije hebben beloofd. De commissie voor bultenlandsche zaken uit de Ame rikaansche senaat heeft Trumans plan al goedgekeurd, met het voorbehoud dat de Ver. Naties de evoegdheid krijgen de Amerikaansche steun stop te zetten, uit sluitend echter wanneer bevonden wordt dat verleening van steun door de'Ver, Naties voortzetting van den Amerikaan- schen steun onnoodig maakt. Dat de Ver. Naties echter die steun zouden kunnen verleenen, ia niet te verwachten; in den Veiligheidsraad heeft, zooals ge- zeod, de Russische vertegenwoordiger zich al tegen den Am. steun verzet, hij zeide dat Amerika het gezag der Ver. Naties óndermijnt, een commissie uit de V. N, zou nauwlettend moeten toezien dat de economische hulp aan Grieken land werkelijk het volk tegemoet komt. Turkije verdiende heelemaal geen steun. Het zal allicht weer op een veto uitloo- pen, dat Washington juis, het argument zal verschaffen dat Amerikaansche hulp noodzakelijk is omdat de V. N. door het vetorecht machteloos zijn. Heeft Truman zorgen inzake de buitenlandsche poli tiek, niet gering zijn ook die in de bin- nenlandsche. Groote stakingen in tele foon en steenkoolmijnbedrijf drei gen ernstige moeilijkheden te veroorza ken. En daarbij heeft het een oog te houden op de gebeurtenissen in Zuid- Amerika, waar nu eens in dit, dan weer in een ander land bewegingen gaaiide zijn welke op de geringe stabiliteit dier regeeringen, die meestal een soort dicta tuur van bepaalde personages zijn, wij zen. Thans woedt een burgeroorlog in Paraguay, waar het conservatieve be wind van president Morinigo ernstig wordt bedreigd door een opstandige be weging uitgaande yan liberale en zg. communistische groepeeringen. Over weinig stabiele regeeringen gesproken, generaal de Gaulle heeft in een grocta redevoering te Straatsburg de Fran- schen nog eens opgewekt op wettige wijze pogingen te organiseeren om vér strekkende hervormingen van den staat te bereiken: socialisten en communisten oefenen felle critiek op de Gaulle’® ideeën, die zij verwant aan die van Fran co achten. Onderlinge ruzie kenmerkte ook de Pan-Aziatische conferentie te New Delhi, waarover wij vorige keer reeds iets schreven; Chlneezen en TJhi- HANDHAVING RUKSEENHEID, Prov. Comité gevormd. Bezoekers uit Friesland van den toog- dag te Utrecht, georganiseerd door het „Nationaal Comité Handhaving Rijks- eenheid”, waar o.a. de oud-miniéters Gerbrandy en Welter het woord voer den, kwamen in Leeuwarden bijeen. Be sloten werd een Prov. Comité te vormen en te bevorderen dat overal in de pro vincie gemeentelijke en plaatselijke co- mité’s worden gevormd. In het voorloo- pig comité werden gekozen: flr. Deth- mers, Sneek; P. Hamer, Drachten; H. Ronner, Dokkum; P. v. d. Goot, Wor- kum; J. Kooistra, Leeuwarden, secreta ris, Sperwerstraat 25, Leeuwarden. SNEEKER NIEUWSBLAD Een bange tijd laat sporen na. We hebben het ondervonden in de be zettingsjaren: Walcheren, de ruïnes van Arnhem. Velen van ons hebben de onaf zienbare rijen witte kruisen van solda tenkerkhoven gezien. In onze omgeving, op een kerkhof een steen, die spreekt van bezettingsleed. En nu staan we ge reed, om de bevrijding van ons land feestelijk te herdenken. Bevrijdingsdag, een nationale feestdag, ondanks beslom meringen van deviezen, distributie en een aanvechtbare berechting. Ja on danks, want dreigen wij niet geheel in beslag te worden genomen, door ónze zaken, onze bedenkingen? De wapperende vlag op onze feestdag, de ruïnes en de gedenktekenen, ze zijn er om ons te doen herinneren. Hoe schril het contrast op zich zelf ook is, ze dwingen ons een ogenblik stil te staan. Om te gedenken, dat de jaren vermoedens tegen hem, maar men had nimmer iets gevonden, dat tegen hem getuigde. Hij was vrij plotseling wel gesteld geworden, maar afkomstig uit een zeer obscuur milieu. Het valt niet te betwijfelen, dat hij als heler is op getreden, toen hij in Amsterdam een handel in tweedehands goederen had. Maar Van der Zuyden moet een man met hersens zijn geweest. Langzamer hand zjjn wij er wel achter gekomen, dat hij zijn weelderig leven bekostigde uit opbrengst van chantage, die hij op grote schaal bedreef. Hoe hij aan zijn inlichtingen kwam, is niet te zeggen, maar het is een feit, dat hij omtrent een aantal mensen, onder wie enkele zelfs heel vooraanstaande posities in de maatschappij bekleedden, iets wist, waardoor hjj met schandaal ei. ruïne ren van carrières kon dreigen. Dat bracht geld in het laadje. U begrijpt het wel. Op zekeren dag is Van der Zuyden op de hoogte geko men van de werkzaamheden van de bende. Ja, ik mag wel zeggen, dat hij de beste bron aanboorde, die hij had kunnen vinden om munt uit deze af perser}] te slaan. Den hoofdman in eigen persoon wist hij in het nauw te drijven In het begin ging het maar om chantage op kleine schaal, want Van der Zuyden wist nog niet veel. Hij verondersteld^, dat de zaak geen Voorzitter de heer L. Rasterhoff, burgemeester, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 13 leden. De V o o r z. deelt mede, dat de heeren Boeijenga en Dokkum wegens ziekte niet aanwezig zjjn en spreekt de wensch uit dat zij spoedig hersteld zullen zijn en in staat hun taak in het belang der gemeente weer te vervullen. Ook de heer Disse is verhinderd, de heer Linde man komt later ter vergadering. De notulen van 23 Jan. 1947 worden onveranderd vastgesteld. Op zijn verzoek wordt eervol ontslag verleend als ambte naar van den burgerlijken stand aan den heer D. Roosjen, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Ver schillende ingekomen stukken en versla gen worden voor kennisgeving aange nomen. Een schrijven van het bestuur der Ver. v. Chr. schoolonderwijs hou dende verzoek te bevorderen dat de Sneeker Zweminrichting op bepaalde da gen en uren door de gemeente wordt gehuurd en ter beschikking wordt ge steld zoowel van het openbaar als het bijzonder l.o. wordt in handen van B. en JV. gesteld om advies. Tot leeraar in de Fransche taal aan de Handelsavondschool in vaste dienst te rekenen met ingang van 16 Sept. 1946, vac. J. Slim wordt met alg. (13) st. benoemd de eenige door B. en W. aanbevolene de heer A. P. J. Dubois, onderwijzer R.K. Uloschool alhier. Tot idem in de Duitsche taal, vac. E. O. Boerstra, de eenige door B. ei. W. aan bevolene de heer A. Slob, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Sneek eveneens met 13 st. Tot idem in de Handelsaard- rijkskunde, vac. dr. T. v. d. Zee de eenige door B. en W. aanbevolene de heer J. Mooy, leeraar aan de R.H.B.S. te Sneek. Tot idem met ingang van 16 Sept. 1946, vahgt. De heer van der Molen tot het einde van de cursus 1946-’47 in handelsrekenen en boekhouden, de eenige door B. en W. aanbevolene, de heer J. A. Lokkerbol, hoofd R.K. Ulo school te Sneek, allen met alg. (13) st. Bij het voorstel van B. en W. tot verlenging van de ontruimingstermjjn van 5 onbewoonbaar verklaarde wonin gen vraagt de héér van der Molen, wat er gebeurt als er een sterfgeval on der de bewoners voorvalt of als ’ij ver huizen. Blijft de verlenging dan gelden. De V o o r z. antwoordt dat als het per ceel eenmaal verlaten is, er volgens de wet geen ander gezin in mag trekken. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging en aan vulling van de Algemeene politieveror dening wenscht mevr. Spaande r Kok inzake het verleenen van vergun ningen door den burgemeester aan be drijven tot het verstrekken van nacht- logies, anders dan in hotels, logementen en pensions, dat in de verordening dwin gend zal worden voorgeschreven dat vóór het verstrekken dezer vergunnin gen advies zal worden gevraagd van de Stichting Veilig Tehuis. De V o o r z. antwoordt dat als richtlijn wordt aange nomen, en dit is ook de wensch der hoo gere instanties, dat de door Veilig Te huis aanbevolenen zonder meer een ver gunning krijgen. Dwingend voor te schrijven dat altijd advies aan die stich ting zal worden gevraagd gaat echter z.i. te ver, al zal 1 et zeker wel worden ingewonnen. Men dient niet te vergeten dat zelfs al werd dit advies vragen voorgeschreven er toch geen verplich ting zou bestaan het op te volgen ook. Nadat de heer de Boer nog een duide lijker redactie van ’t artikel betreffende het verblijven in portieken enz. heeft bepleit, welke de Voorz. niet noodig acht en de heer Koolmoes op een vraag of het art. ook slaat op het des zomers zitten aan Groenedijk en Leeu- Woningbouw. Bij het voorstel van B. en W. tot bouw van 17 woningen aan de Hopperstraa* en Napjusstraat vraagt de heer de Jong wat voor verlichting in deze woningen komt. De heer Blok leidt uit de toe lichting van B. en W. af dat dit de laat ste maal is dat men tot. onderhandsche aanbesteding overgaat en vertrouwt dan ook dat een volgend complex openbaar aanbesteed zal worden. Mevr. Spaan- d e rK o k heeft alle waardeering voor deze voorstellen die tot de stichting van totaal 42 woningen zullen leiden. 'Het speet haar echter, dat er slechts twee poortwoningen komen, die zoo uitermate geschikt zijn voor de grootere gezinnen, die met gebrek aan slaapruimte te kam pen hebben. Er is hier groote behoefte aan dergelijke woningen voor grootere gezinnen en aangezien deze huizen een sieraad voor'de gemeente zullen vormen, hoopt zij dat er spoedig meerdere van deze zullen volgen, Voorz. ant woordt de sprekers., dat de verlichting electrisch zal zijn. Zooals uit de toelich ting is af te leiden zal een eventueel vol gend complex openbaar worden aanbe-, steed. Bij de toewijzing van een bouw volume door de Directie van de Volks huisvesting en dus niet van een zeker aantal woningen, staat men voor de vraag: wat is belangrijker: grooter woningen of meer woningen. B. en W. meenden in ieder geval dit jaar zooveel mogelijk woningen te moeten doen bou wen, al konden er dan 2 bestemd voor grootere gezinnen. Uiterahrd kan bij elk volgend complex worden overwogen wat het meest urgent is, ook byv. de kwestie arbeiders- of middenstandswoningen. Ditmaal lag het zwaartepunt in het aan tal geschikte behoorlijke woningen dat men uit het toegewezen bouwvolume kon krjjgen. De heer Groeneveld vraagt of het niet mogelijk is woningen te bouwen, die onder en boven bewoond moes en v. d. Molen). Het geheele voor stel van B. en W. wordt daarna z. h. s. aangenomen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming passeeren daarna de andere voor stellen van B. en W., reeds in een vorig nr. opgenomen, de hamer, ook dat be treffende het verzoek van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs om gelden uit de ge meentekas te ontvangen voor de stich ting van een bijzondere school voor voortgezet gewoon 1. o. en dat betref fende de belooning voor de Friesche akte. 1 October 1946 voor rekening van de ge meente te doen nemen. De Voorz. wijst er den voorsteller op dat als dit voorstel zou worden aangenomen, het toch niets zou uitwerken, deze zaak is bij de wet geregeld en de raad is niet bevoegd bij verordening van een wette lijke maatregel af te wijken. De heer Koolmoes handhaaft zjjn voorstel, dat door den heer van der Molen gesteund wordt. De heer de Gtoo t vraagt zich af wat het voor zin heeft te stemmen over een voorstel, dat toch niet voor verwezenlijking vatbaar is. Dit is monnikenwerk en niet anders dan een paradepaardje. De heer Koolmoes zegt dat als men in den Haag tracht de arbeiders een stuk brood uit de mond te nemen, zijn party hier en overal zal trachten dat te voorkomen. Het voor- stel-Koolmoes wordt alsnu verworpen met 11 tegen 2 st. (d* van de h.h. Kool- warderweg enz. v. d. Voorz. heeft ten antwoord gekregen dat het art. met tact zal worden toegepast en op een preven tieve werking wordt vertrouwd, wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aan genomen. Het voorstel zelve evenals de andere welke in deze vergadering aan de orde kwamen vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. werden aangenomen de voor stellen van B. en W. tot wijziging van de verordening tot het weren van ontsie rende reclame en tot wijziging van het werkliedenreglement. Financieele positie gemeentepersoneel. Inzake het voorstel van B. en W. met betrekking tot de verbetering van de fi nancieele positie van het gemeenteperso- neel waarin by nota van wijziging ook het distributiepersoneel wordt be trokken zegt de heer van der Veen dat hy in de laatste vergade- ’40-’45 donker waren, maar dat God ons ring reeds te' kermen gaf dat het resul taat van het overleg tusschen Rijk en B. en W. zeer teleurstellend is. Is nu ook de mogelijkheid om 5 verhooging voor de werklieden te verkrijgen nu 10 absoluut ónmogelijk “bleek van de baan of is er nog hoop dat den Haag dit misschien zal goedkeuren. Is het voorts niet mogelyk een aantal werklie den in een hoogere klasse te brengen, byv. die der reiniging van klasse D naar klasse C? Alg gemeenschap hebben we waardeering voor hetgeen deze werklie den presteeren en daarom zou het stellig verantwoord zijn ze in een hoogere klas se over te brengen. Bij gemeente-bedrij- ven is slechts 1 persoon in klas A ge plaatst. Zou men verschillende menschen geen klasse kunnen doen opschuiven, al naarmate van hun prestaties. Ten slotte vernam spr. met verwondering dat over uren betaald worden naar het grondloon, dus zonder toeslagen, waardoor men minder dan voor een gewoon uur ont- i er kent, dat het hier een zeer modBijke materie geldt, ook voor B. en W. Wat spr. het meeste tegenstaat is de per centsgewijze verhooging der salarissen; de laagst gesalarieerde ambtenaren gaan het minst omhoog, de hoogst gesalari eerde het meest. Dat is verkeerd omdat het bekend is dat men tegenwoordig met de laagste salarissen niet rond kan ko men. Wat de heer v. d. Veen zeide over klasse-verschuivingen dient ook tbr dege onderzocht te worden. De Voorz. ant woordt den heer v. d. Veen dat inzake de 5 verhooging nog geen beslissing ge nomen is. De minister van Binnenland- sche Zaken zou deze kwestie nog in den ministerraad ter sprake brengen. Wij blijven diligent. Ook de kwestie der klassen, m. a. w. de waardeering der functie is ten departemente zoowel als door de vertegenwoordigers der bonden van overheidspersoneel bekeken en beide kwamen tot de conclusie dat er ten deze geen mogelijkheden bestaan. Is het trou wens wel juist door verschuiving van enkele personen naar een andere klasse, doen de pensioenpremie te rekenen van uitsluitend dezen een verhooging deel achtig te doen worden? We hebben hier een indeeling die in den löop der jaren bleek te voldoen, leidt het verschuiven van enkelen dan niet weer tot misstan den en onevenredige verhoudingen Naar spr.’s inzicht moeten wij trachten over de geheele linie iets te bereiken. Geheele groepen kunnen we toch niet naar andere klassen overbrengen, een enkele zou misschien kunnen opschuiven maar dat kan niet de bedoeling zijn en dan komen we van de regen in de drup. De heer van der Veen is het volko men met den Voorz. eens dat er geen misstanden uit een verschuiving mogen voortvloeien. Maar als werklieden in groep 3 aangesteld worden, blyven ze er hun heele leven in, toch presteeren gaandeweg velen meer dan voorheen en zouden zij daarom recht op promotie hebben naar een hoogere klasse. Ook in Na de vierde week der conferentie van Moskou zijn nog geen resultaten van beteekenis behaald. Het groote struikelblok blyft het vraagstuk der economische eenheid van Duitschland. Als dit opgelost is zouden alle vier mo gendheden geneigd zijn mee te werken tot vorming van een centrale Duitsche regeering, ook Frankrijk, mits aldus het Fransche standpunt, deze centrale regeering niet zou worden gekozen door het Duitsche volk, maar zou bestaan uit vertegenwoordigers der zelfstandige Duitsche staten, zoodat de nadruk zou vallen' op deze staten en niet op een Duitsche éénheidsstaat. Rusland zou echter de voorkeur geven aan een volks stemming over de Duitsche regerings vorm. Dit alles komt echter eerst aan de orde als men het eens is over de economische structuur van het nieuwe Duitschland of zooals een correspon dent het uitdrukt, „men wil eerst de economische bloedsomloop geregeld heb ben voor het politieke geraamte op te bouwen”. Maar die bloedsomloop is nog lang niet geregeld, de Russen blijven herstelbetalingen uit de loopende Duit sche productie eischen, de Franschen meer kolen uit ue Rqcr; Amerika en Engeland willen noch van het een noch van het ander weten, omdat dan Duitschland slechts moeilyker op de been zal komen en deze landen het nog lang financieel zullen moeten blyven steunen. Thans betalen zij daarvoor 1 milliard dollar per jaar Deze toestand is natuurlijk van invloed op de politiek van Engelschen en Amerikanen. Hij brengt echter ook de kleine geallieerden als Nederland en P»lgiö m ernstige moeilijkheden, al zullen die nog veel grooter worden als de uiteindelyke eco nomische bouw van Duitschland zoo wordt dat de industrie er zeer beperkt en de landbouw er uitgebreid moet wor den; zoowel voor de Nederlandsche in voer uit als uitvoer -r Duitschland zou dat niet 'nde- dan een ramp zyn evenals voor onze doorvoerhandel. Wat Rotterdam voor de Duitsche doorvoer beteekent voelt de bevolking in het Wes ten van Duitschland nu zelf aan den lyve, nu de graanaanvoer uit de Ver. Staten haar via eigen Duitsche havens niet tijdig bereikt. De Duitsche soc. dem. pleiten daarom nu ook voor Rot terdam als graanaanvoerhaven. In het Roergebied hebben de Duitsche myn- en andere arbeiders het bestaan een dag te staken als protest tegen de kleine rantsoenen; or.der Hitler zouden zy het wel gelaten hebban De Engelschen heb ben het gebeurde laten passeeren, de rantsoenen worden niet verhoogd en in het gebied van Keulen hebben zij aan- gekondigd, dat als zoo iets weer ge beurde, zij het Belgische leger de vrye hand zouden laten bij het herstellen der orde! Intusschen, om terug te keeren tot de conferentie van Moskou: nu de zaken daar niet opschieten houdt men er ern- Van der Zuyden was een licht-1 erg grote omvang had. Toen kreeg hij schuwe persoonlijkheid. De politie had kennis van krantenberichten over in braken, die op overeenkomstige wjj- ze met gebruik van bedwelmend gas werden gepleegd. Hij is te weten ge komen, dat het een uitgebreide bende was en dat het dus eetf zaak was, waarmee veel geld te verdienen was. Ik heb begrepen, dat zijn eisen steeds groter werden. Maanden lang heeft de hoofdman hem betaald. Zeker dui zenden, misschien tienduizenden gul dens stak Van der Zuyden in zijn zak. Nog steeds wist hij alleen, dat de hoofdman er bij betrokken was, maar toen kwam de dag, waarop hij ont dekte, dat de chemicus in de bende zat en ook mile. Hescu’s medewerking werd hem bekend. Dit is het begin van het einde geweest Inspecteur Ohlquist brak af, juist toen het verhaal een hoogtepunt van spanning had bereikt, want hij moest even uitrusten. „Toe dan riep mr. Ernst Verhagen uit. „Ja, ik'zal verder gaan. Wij begrij pen nu wel, waarom Van der Zuyden zich tegenover mile. Ilescu bepaald onhoffelijk gedroeg, die avond toen het gezelschap uit „De Vereniging” zijn huis bereikt had. Want niet alleen perste hij den hoofdman en den che- mi&is nu allebei geld af, zodat het mes al van twee .xanten sneed; maar ten opzichte van de Roemeense had hjj nog andere verlangens. Zijn eigen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1