i L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen s Raadsvergadering Sneek ProvIriclaBe Bondsdag DINSDAG IS «rinxi rvn FEUILLETON mst I allen. VRIJ EEK (Vervolg.) de in doom I VRIJ ES i hadden”, Wordt vervolgd. 47 ma jr- De moord werd gepleegd. Van der Zuyden was in zijn huis en met hem in de kamer waren Jörgensen en dr. Maroniu. Die twee hadden noch met de bende noch met de moord iets te doen. Zij ware?’ wat zij zeiden, name lijk zakenrelaties, die toevallig in Nij megen logeerden en elkaar al kenden. Jörgensen zag niets, voordat Van der Zuyden dood lag. Dr. Maroniu echter den dader. De Roemeen was een dap per mens. Hij is onmiddellijk achter den moordenaar aan gegaan. Die had niets tegen hem, maar hij was in een hoek gedreven en hij zag geen andere uitweg, dan ook dr. Maroniu te doden. Dat is gebeurd en wel met een mes, omdat een schot andere achtervolgers kon waarschuwen. Zo was de hoofd man met al zijn menslievende bedoe lingen door zijn relaties met de onder wereld tenslotte toch een moordenaar geworden. Nu over de verdwijningen. André Boorneman was al ontvoerd en in vei ligheid gebracht, voordat Van der Zuyden werd gedood. De hoofdman deed dat persoonlijk. Hij wist nog niet, wat hij later met Boorneman zou doen, maar hij deinsde èr toen nog voor terug, een onschuldige meteen om te brengen. Na de beide moorden wilde hjj ook Boorneman uit de weg ruimen. Mile. Ilescu is toen tussen beide gekomen. Zij heeft ontdekt, wie Van der Zuyden en dr. Maroniu dood de en het is duidelijk, dat zij haar De Sub-Commiseie voor het oprichten van een Oorlogsmonument. Jr. as- Venchljnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Ab.-prlj» (2.50 per half jaar Franco per post (3.75 per half jaar April ‘bouw izand. es 4A eek ■WR half sen ten, Po- edig van ge- Jr-, :dn. ite, ou- 67 ake itje Jr., is); operette van Fr. v. Suppé: „De lande lijke repetitie”. Hierin ontpopten enkele jongens zich als volleerde acteurs en uitstekende solisten. Het Haags Matrozenkoor, dat binnen kort naar Parijs vertrekt, zal daar onge twijfeld grote successen kunnen oogsten. L. G. tin ïtS .kt jn! el- PRIL unc li jk 20 and etiek, d van MGA. xd en Ned. k I- r s V. Is I.» 5- >t e Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 slag verre hadden gehouden. Nu was het toch zover gekomen en daardoor was hun toestand volkomen veran derd. Ja, ik ben er van overtuigd, dat verschillende van deze lieden, die hun eigen geweten tot dan toe met een ge dachte aan sportiviteit in slaap had den gesust, plotseling de beschuldi gende stem in zichzelf duidelijk hoor den. Misschien zou als gevolg daar van automatisch egn einde gekomen zijn aan de reeks van diefstallen, wie weet? Het is een feit, dat zij door de beide moorden nerveus waren gewor den. Zij verloren de voorzichtigheid een beetje uit het oog. Misschien moet ik zeggen: zij waren zo pijnlijk voor zichtig geworden, dat hun gedrag achterdocht wekte. In elk geval, door eigenaardige uitlatingen van mile. Ilescu en anderen kreeg Jörgensen langzamerhand het vermoeden, dat hij den moordenaar in zijn naaste om geving kon vinden. Op zeker ogenblik kwam de Zweed in aanraking met den Fransman Dupont. Die logeerde bij den heer Nabarescu, den oom van mile. Ilescu. Zij kenden elkaar min of meer oppervlakkig, maar zij kenden alle twee den vermoorden Roemeen, dr. Maroniu. En deze beide mannen hadden elk voor den Roemeen een warme vriendschap gekoesterd. Zij spraken samen veêT over hem. Jörgen sen kwam met zijn nog vage ontdek kingen voor den dag en op een dag had ook Dupont iets vernomen”. Kantoor voor AbonnamaMan: Fa. KIEZEBRINH Co. KLEINZAND Z - Tol. 2872 „En toen hebben zij hem dus ver moord”, zei André Boorneman. „Neen, niet direct. Eerst bent u ge komen „Wat vertelt u me nu?” „Inderdaad. De hoofdman heeft de scène in „De Vereniging” uit de verte meegemaakt. De man was ten einde raad. En toen kwaïn, hem een oplos sing voor den geest, die weliswaar volkomen in strijd was met zijn mens lievendheid, maar die onvermijdelijk schijnt te zijn bij eiken misdadiger. Hij moet steeds dieper in het moeras van de geestelijke ondergang, als hij zich wil handhaven. Wel, de hoofdman zag de scène, hoorde de woorden van den dronken en jaloersen Van der Zuyden, die ongetwijfeld gedacht moet hebben, dat er iets tussen mile. Ilescu en u bestond. De oplossing was, de moord te plegen om hem de mond te snoeren, meteen de langzamerhand catastrophale afpersingen te doen ein digen en zelf vrij uit te gaan door de schuld op u te schuiven. U diende dan natuurlijk spoorloos te verdwijnen Op zichzelf was dit een oplossing, die ons voor een wellicht onoverkomelijk probleem zou hebben gesteld. Er wa ren echter bijkomstigheden, waarover dus gemakkelrjker kan doen, maar een Uit alle streken van onze provincie waren Paaschmaandag weer vele hon derden jonge menschen naar Sneek ge komen om de zoo langzamerhand al tra ditioneel geworden N.J.V.-Bondsdag bij te wonen. Het groote aantal bezoekers maakte het ook deze keer noodzakelijk tegelijkertijd in de Groote Kerk en in het Gebouw voor Christelijke Belangen te vergaderen. Het thema van deze dag was: „Christus, Heer van ons leven, Heer der wereld”, hetzelfde als dat voor de a.s. zomer te houden wereldconfe rentie van de christelijke jeugd te Oslo. Een drietal sprekers sprak over dit thema tijdens de Bondsvergaderingen in de Kerk. Ds. S. J. Wouda van Rijper- kerk begon met de vraag: „Is de uit spraak: „Christus is Heer” eigenlijk niet te groot voor ons?” Want het is een boodschap met een totalitaire aan spraak. Met eenvoudig nazeggen komen we er niet. „Christus is Heer” moet een belijdenis zijn, die we hebben door te geven. We moeten er van doordrongen zijn, dat er een vuur in deze woorden brandt. Van deze boodschap behooren we te schrikken. Want zij spreekt van een christelijk imperialisme, dat geen grenzen kent. De eerste christenen heb ben reeds ervaren, dat deze belijdenis botsingen oproept, maar zij verkozen marteling en catacomben boven het ver zaken van deze Paaschboodschap. Dan is er nog de persoonlijke vraag: „Is Christus Heer van uw leven?” De vree- selijke mogelijkheid bestaat, dat wij onze christelijke levensstijl en gewoonten eigenlijk gaan maken tot een schuilkel der, waarin we buiten bereik meenen te zijn van Gods roepstem. Onze persoon- voor de attentie hem door het bestuur op zijn 75e verjaardag bewezen. Op voor stel van de controlecommissie, gevormd door „Sport en Liefdadigheid”, waarvoor de heer J. Zijlstra verslag uitbracht, werd de rekening goedgekeurd en het bestuur décharge verleend. Periodiek af tredend waren de heer H. A. Banning, bestuurslid, en de heer G. Vrolijk, com missielid. Beiden werden bij acclamatie herbenoemd. De benoeming van mevr. Stockmann en de heer N. de Vries, die verleden jaar niet door de algem. verga dering kon geschieden, werd op dezelfde wijze bekrachtigd. De voorzitter deelde mede, dat de vereeniging geen rechts persoonlijkheid meer bezit, zoodat deze opnieuw moet worden aangevraagd. Het bestuur stelde echter voor deze zaak nog even aan te houden teneinde te overwe gen of de vereeniging omgezet zal wor den in een Stichting of dat opnieuw de Kon. goedkeuring t worden aange vraagd. Nadat de heer Banning een vraag van een der leden had beantwoord ging de vergadering hiermee accoord. Daar de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering daarna gesloten. HAAGS MATROZENKOOR. Toen Donderdagavond te ongeveer kwart over acht in het Gebouw van Chr. Bel. het doek opging, aanschouw den een 200 belangstellenden het keurig uitgedoste Haagse Matrozenkoor. De dirigent, Theo van Elferen, was zo attent eerst het Frysk Folksliet te laten zingen, waarmee hjj terstond de harten der toehoorders veroverde. In de vele liederen, die het koor daar na ten gehore bracht, toonde het tot hoge prestaties in staat te zjjn. Prachtig klonken „Ave Maria” van Fr. Hamma en „Sanctus” van Durante, waarin de veelstemmige melodie zich als een rag fijne draad voortspon. Ook het lang niet gemakkelijke Enge lenkoor uit de Elias van Mendelssohn en de Barcarole van Mozart werden zuiver en volkomen beheerst uitgevoerd. Minder geslaagd vonden wij de voor dracht van enkele oud-Nederlandse volksliedjes „De winter is vergangen”, „Daar was 'n wuf die spon” o.a. Deze in hun eenvoud zo schone melodieën ver dragen niet de kunstige bewerkingen en effectvolle crescendo’s en diminuen do’s, welke we hier te verwerken kregen. Zeer in de smaak viel de komische Woudstra, OppenTuizen. HET NUT. Voor het dept. Sneek der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen komt Max Croiset hier a.s. Donderdag in Amicitia „Muizen en menschen” van Steinbeck voordragen. Croiset had in vele steden groot succes met deze voordracht, welke op buitengewoon hoog artistiek peil staat. Ditmaal kunnen ook niet-leden er van genieten. Men zie -de adv. in dit nr. DE PRODUCTIE-F ACTOR BIJ ONS FOKVEE. De heer H. Wind, Landb.kundige, voorzitter van de speciale Landbouw- dagen, denkt op 17 April a.s. van 7.15 7.30 uur ’s avonds voor de Hilversum- sche zender te spreken over: De produc- tie-factor bij ons fokvee. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is Mej. Dirkje Vonk, wonende in de Maria Louisestraat alhier, by het oversteken van de Oppenhuizer- weg door een auto aangereden. Zij liep een vrij ernstige hoofdwonde op en is naar het ziekenhuis overgebracht. De chauffeur, die nog probeerde mej. Vonk, die een weifelende houding aannam bij het oversteken, te ontwijken, en daarbij ook nog een bakkerskar aanreed, kon toch niet voorkomen, dat zij werd ge raakt met het bovengenoemde gevolg. IJLST. 9 April. Uitslag schutjaspartij bij H. Siebesma. Hoofdprijs: A. Speer- stra, Heeg en B. Planting, IJlst; 2e pr. Wiebe G. Walinga en Jisk Meijer, IJlst; le troostprijs: G. Brouwer, Nijland en Paulus Buma, IJlst; 2e troostprijs: Jan Feenstra en Jac. v. d. Zee, UJst; Poe delprijs: Albert Buma, IJlst en S. den moordenaar ontdekt vroeg Ernst Verhagen. „Juist”, stemde de inspecteur toe. „Jörgensen en Dupont kwamen lang zamerhand heel wat te weten, vooral toen de Zweed op uitnodiging van Na barescu hij hem kwam logeren. Maar ook zij verrieden zich Mile. Hescu ontdekte, dat die twee iets wisten en dit joeg haar zulk en panische schrik aaan, dat zij in de nacht het huis van haar oom ontvluchtte. We mogen daar niet al te verbaasd over zijn; het is zeker, dat de vooraf gegane schokkende gebeurtenissen haar al heel wat hoofdbrekens had den gekost. Maar niet daarom vlucht te zrj, meer eigenlijk voor het eigen geweten dan voor de twee mannen. Er kwam bjj, dat zij de andere leden van de bende had gewaarschuwd. De hoofdman besloot, dat Jörgensen en Dupont onschadelijk gemaakt moesten worden. Mile. Hescu begreep dit en zij vreesde meer moorden. Daarom durf de zjj niet te blijven onder het dak, waar zich de twee mensen bevonden, die door haar mededeling in gevaar waren gekomen. Het is begrijpelijk, dat zij haar bondgenoten voor het hen dreigende gevaar had gewaar schuwd. Maar, het is ook begrijpelijk, dat zij nu terugdeinsde voor de ge volgen van haar ingrijpen. Zij wist, dat de hoofdman radeloos was en tot het ergste bereid. Maar de man is, vermoedelijk ook door toedoen van zijn medewerkers, van nieuwe moor- Boorneman had haar vriendschap ge wonnen door zijn optreden tegenover den dronken Van der Zuyden, want hij had haar niet in den steek gelaten, toen zij hem vroeg, te blijven om met haar te dansen. Daarom kwam zij er tegen op, dat deze jongeman zou wor den gedood. Zij stelde voor, hem een sprookje op te dissen en te pogen, hem naar het buitenland te krijgen. De hoofdman, die bij nader inzien van een derde doodslag niets moest heb ben, ging aaar graag mee accoord. Wij mogen dus aannemen, dat André Boorneman voor een goed deel zijn leven aan de Roemeense te danken heeft”. „Ik was bijna jaloers op haar ge worden, maar nu ben ik haar dank baar”, merkte Madeleine Uittenterpe op, terwijl ze André’s hand stevig vasthield. Sven Ohlquist moest even glimlachen. Dan vervolgde hrj: „Namen heb ik tot dusver niet ge noemd, behalve die van mile. Hescu. Nu zullen we er meer te horen krij gen. Kijk, Van der Zuyden was dood en Boorneman veilig opgeborgen, waardoor men de politie op een dwaalspoor hoopte te brengen. De hoofdman en zijn kernmedewerkers voelden zich dus betrekkelijk veilig. De gebeurtenissen hadden echter in vloed gehad op hun zenuwen. Laat ons vooral niet vergeten, dat deze mensen weliswaar de aanvoerders van een geraffineerde dievenbende waren, bedrijfsbegrootingen-1946. Bij de grooting voor het waterleidingbedrijf zegt de heer van derVeen dat in de vorstperiode wel 50 der inwoners zon der water zat, en nu zijn nog velen daar van verstoken, daarom gaf spr. in de sectie de wenk de ingezetenen in derge- lijke strenge winters, als we er nu een achter de rug hebben in de gelegenheid te stellen water te betrekken uit de brandkranen of uit tankwagens. De V o o r z. antwoordt dat volgens de mee- ning van het bedrijf er geen noodtoe stand was. De brandkranen dienen zoo veel mogelijk onberoerd te blijven en slechts bij uiterste noodzaak en alleen door terzake kundig personeel te worden gebruikt. Dit personeel kon echter niet beschikbaar worden gesteld, het was nie.. verantwoord het aan de werkzaam heden, voortspruitende uit de vorstperi ode, te onttrekken./De sproeiwagen kan als tankwagen voor dit doel niet dienen, daar er wel eens giftige stoffen mee worden gesproeid. De heer de Boer klaagt er over dat het waterleidingbe drijf niet over de apparatuur beschikt om de leidingen vóór de meter te ont dooien en de menschen daarom naar het particuliere bedrijf verwijst, dat het te druk heeft. Dat wijst op een tekort aan service bij dit bedrijf. De V o o r z. wijst er op dat deze kwestie niet in de secties is aangeroerd en B. en W. zich dus niet hebben kunnen doen voorlichten, waar om zij op deze o. meriting thans niet kunnen ing'fi.an. Deze bedrijfsbegrooting wordt alsnu z. h. s. vastgesteld, evenals de andere bedrijfsbegrootingen, nadat bij die voor de reiniging de heer van der Molen een inlichting van den V o o r z. heeft gevraagd en verkregen inzake de houding van B. en W. ten op zichte der personeelsbezetting. Aan de orde is nu de behandeling der gemeentebegrooting-1946. De heer van der Veen vraagt of waar deze begroeting gecyclostyleerd is, er ook prijsopgaaf gevraagd is voor het drukken van dit werk. De V o o r z. ant woordt dat het cyclostyleeren ongeveer 1300 a 1400 kostte. De drukwerk tarieven in het algemeen in aanmerking genomen zou het drukken zoo ongeveer het viervoud gekost hebben. Gezien de betrekkeljjke waarde van een begroe ting, die grootendeels haar waarde ver liest als de gemeenterekening tot stand is gekomen, hebben B. en W. het niet verantwoord geacht een dergelijk bedrag aan deze begrooting te besteden. Bij de post „presentiegelden leden stembureaux” zegt de heer F y 1 s t r a dat de bestaande regeling hem niet be vredigt. Een onderwijzer, dïe lid is ont vangt ƒ6.terwijl zijn salaris door gaat, maar een werknemer uit het par ticuliere bedrijf derft door zijn verzuim meer loon dan hij aan presentiegeld ontvangt en heeft dus nadeel. Er dient onderzocht hoe dit te voorkomen. De V o o r z. antwoordt dat deze zaak vorig jaar volledig bekeken is, B. en W. heb ben den raad toen, na onderzoek, moeten meedeelen, dat zjj geen mogelijkheid om tot een geheel bevredigende oplossing te komen, zagen. Men mag nu eenmaal niet hooger gaan dan het vastgestelde be drag. De heer F gistra zegt dat als men een onderwijzer een.: 2.50 gaf en den werknemer uit het particuliere be drijf zijn loonderving vergoedde men waarschijnlijk niet boven het totaal uit getrokken bedrag zou komen. De heer Groeneveld: onderwijzers hebben als er stemming is vrij omdat de scho len stemlokalen zijn. Ze geven dus eigen lijk een vrije dag aan dit werk. De werk nemer zou ook een vacantiedag kunnen opofferen, al moet spr. toegeven dat de onderwijzer langer vacantie heeft en het voorts rjjkstoezicht. De hier gedane mededeelingen zullen ter kennis van ds commissie worden gebracht. De heer Blok sluit zich bij den heer v. d. Mo len en mevr. SpaanderKok aan. Wij hebben in dezen bij het chr. onderwijs ervaring opgedaan en naast de school arts een zuster, omdat wij meenen dat de ouders ingeschakeld moeten blijven. Daarom gaat het bij ons via de wijkver pleging, wordt er iets ontdekt dan stelt deze het gezin onder toezicht. Wanneer dit alles grooter omvang aanneemt ge looft spr. ook wel dat het in de richting van een sociaal werkster zal gaan. Terrein Waaggebouw. Op een vraag in de secties naar de be stemming van het terrein-Waaggebouw hadden B. en W. in de memorie van antwoord als hun meening te kennen gegeven dat dit moet worden ingenomen door een gebou z, dat in de bebouwing van de naaste omgeving past en een be hoorlijke afsluiting van de Marktstraat ter plaatse zal vormen. De heer Groe neveld vraagt nu of de raad gelegen heid zal krijgen om een uitspraak te doen over de vraag of dit terrein be bouwd zal worden, dan wel onbebouwd blijven. Voorts vraagt spr. of B. en W. een eind zullen maken aan het minder goed schoonhouden van het Gerechtsge bouw. De V o o r z. antwoordt op de eer ste vraag dat als een particulier op dit terrein wil bouwen, de raad over de ver koop zal hebben te beslissen, en zou de gemeente het willen doen dan zal de raad hgt bouwplan moeten goedkeuren, de beslissing blijft dus bij den raad. Wat de tweede vraag betreft, de schoonma ker is in dienst van het rijk, dit heeft dus zeggenschap over hem. Slot volgt. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK lijke beslissing bepaalt ook onze verhou ding tot den naaste. Een apostolische dfang moet ons bewegen getuigen in de wereld te zijn. Daarom geen afzondering in eigen knus kringetje. We moeten be lijden zonder achterdeur, dat is: radi caal. Dat zal zyn invloed hebben op al onze verhoudingen. Vandaag komt ds roep tot u: „Christus is Heer”. Niet om het er mee eens te zyn, maar om deze boodschap te belijden en door te geven. De twadde sprekker wie d« hear G. van der Leest, oansteand geastlik for« soarger fan de militairen. „Hwerora”, sa sei er, „lit God sa faek ta, dat syn tsjinstfeinten hjir op ierde lije?" Wiid- weidich fortelde hy dan it libben fan syn freon, sindeling Van der Weg, dy’t nei in tsjinttiid fan 30 jler grouwelik op Java formoarde is. Koe de Hear fan de Ge meente dan net forhlnderje, dat sok- soarte dingen barre? Mar léze wy net yn de Bibel: ,Jn tsjintfelnt is net mear as syn Hear”? Wy hawwe earst Góed- freed en dan Peaske. Earst it lyen en dan de oerwinning. Kristus is de Heat" en somtiids gean syn neifolgers de dea yn, mar der bliuwt foar harren In ta- komst. Nei oanlieding fan in diel üt Mattheus 25, hwer’t Kristus sprekt oer de greate skieding tusken de minsken yn forbftn mei har hftlding tsjinoer har neisten, fortelda sprekker in oangripend troch himsels bilifebe barren yn in Ja- pansk finzenenlcamp. Hy bisleat mei wurden fol goede rie ta de strak nei In donesië foartgeande soldaten en die doe in goed wurdtsje foar de kollektgfoar it N.J.V.-wurk Onder de militairen. De derde spreker, ds. A. de Jonge van Workum wilde allereerst aan zijn ge hoor de vraag voorleggen: „Wie heeft het eigenlflk voor het zeggan in deze wereld?” Zoo dikwijls lijkt het, of God er niet is, alsof de naensch het zelf wél af kan. De Bijbel leert ons al, dat de mensch als God wilde zijn. Goed be schouwd was dit een overwinning van den duiveL Hiertegenover gebruikt God geen geweld. In God worstelde de Liefde om het behoud van de wereld. Zijn Liefde zond Jezus Christus. Hjj ging niet de weg van geweld en macht, maar dia van dienst en offer. Zjj x leven was strijd, maar het was de Liefde, die den duivel overwon. Goddelijke Liefde is het eenige wapen, waartegenover de duivel niet op kan. Als we de krant lezen en naar de radio luisteren, lijkt het er dikwijls zoo weinig op, dat dc duivel 1 is versHijeu- Maar ook nu nog blijft God de weg gaan van dienst en offer en gebruikt Hij geen geweld. Wij worden opgeroepen Gods overwinning uit te dragen en niet te streven naar macht en heerschappij. Wij moeten gaan in den weg van Jezus Christus. Het gaat niet in de eersta plaats om een groote christelijke jeugd organisatie en niet om onze macht en invloed. Het gaat om het belijden van Jezus Christus; straks in Oslo, maar ook nu in onze eigen omgeving. Hjj roept ons op Zijn voetstappen te drukken* want toch is deze wereld van God, om dat het Goede Vrydag en Paschen Is ge weest. Volgt daarom Hem! In het Gebouw voor Christelijke Be langen werden de meer ontspannende bijeenkomsten gehouden, welke georga niseerd waren door de plaatseljjke C.J. M.V. Hier werd opgevoerd het ernstig spel in drie bedrijven: „Wijkende We gen” van Slebe de Jong. De wijze waar op beide keeren een geheel gevulde zaal hierop reageerde, was voor de uitvoe renden het beste bewijs, dat hun keurig spel zeer werd gewaardeerd. De ver schillende vergaderingen stonden onder leiding van de heeren Tj. de Boer van Marrum en M. K. Feenstra van Nijland, respectievelijk voorzitter en vice-voor- zitter van de Provinciale Commissie voor Friesland van het N.J.V. „HULP IN NOOD”. Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dagavond in „De Gouden Leeuw” haar algemeene ledenvergadering onder lei ding van den heer F. Matak Fontein. De gecombineerde rekening over 1945 en 1946 leverde een nadeelig saldo op van ƒ592.22. De penningmeester, de heer J. Keuning, die de ontvangsten toelichtte, deelde mede, dat 1945 een klein voor- deelig saldo opleverde, maar dat verle den jaar een nadeelig saldo ontstond doordat geen bijdrage van de commis sie „Sport en Liefdadigheid” ontvangen werd. Hij hoopte daarom dat de com missie er dit jaar weer in zal slagen de kas van „Hulp in Nood” te versterken. De schenkingen zijn byna tot de helft teruggeloopen. Tijdens de oorlog werden meermalen bijdragen ontvangen van per sonen die om principieele redenen niet aan Winterhulp wilden geven, maar nu de oorlog voorbij is, wordt er veel min der ontvangen. De totale ontvangsten over 1945-’46 bedroegen 6144.26; de uit gaven waren: Ziekenhuisverpl. ƒ1064.91, Herstellingsoorden 331.50, Geneeskun dige hulp 419.Hulp in de huish. 128.80, Versterkende middelen 506.88, Geldelijke steun 680, Kleeding 150.10, Levensmiddelen 2953.50, Diversen 501.79. Totaal 6736.48. De admi nistrateur, de heer S. Feenstra, lichtte de uitgaven toe. De uitgaven voor ver sterkende middelen beginnen in de laat ste maanden weer sterk omhoog te loo- pen. Er werden 305 Kerstbonnen uitge reikt, t.w. 87 7:144 A 5.en 74 f 4.verdeeld over 11 winkeliers. Verder sloot de heer Feenstra zich aan bij de opmerking van den voorzitter dat het werk van Hulp in Nood weer druk ker begint te loopen. De voorzitter dankte beide heeren voor hun arbeid, in het bijzonder den heer Feenstra die zijn taak ondanks zijn respectabele leeftijd van 75 jaar altijd nog met veel ambitie vervult. Moge het hem gegeven zijn zijn functie nog vele jaren waar te nemen. De heer Feenstra dankte voor deze wensch, die hij gaarne onderschreef, en den teruggeschrokken. Niettemin, Jörgensen en Dupont werden gevan gen genomen en weggebracht. Byna had mile. Hescu dit doen mislukken. Immers, tijdens haar vlucht in paniek had ik haar gezien en ik was haar achterna gegaan. Goed, zij had de bende niet verraden. Integendeel, on danks haar geschokte zenuwen had zij direct een verhaal bij de hand, waardoor zij Jörgensen en Dupont be schuldigde. Dat was natuurlijk geheel in de lijn van de voornemens, die de hoofdman had. Het grote gevaar was nu, dat door mijn telefonisch alarm de politie te snel zou komen. Als die de beide mannen nog vond, zou alJos duidelijk worden. De hoofdman had haar vlucht bemerkt. Hij kende haar voldoende om te weten, dat zij in haar wanhoop tot rare dingen in staat was. Twee mannen werden met de hond uitgezonden om haar op te spo- ren. Zij ontdekten, dat mile. Hescu in het huis van mijn zwager was. Zij keerden snel naar den hoofdman te rug en in aller ijl werden Jörgensen en Dupont overweldigd. In een auto bracht men ze weg, juist voordat de politie arriveerde”. „Alles goed en wql”, merkte mr. Ernst Verhagen op, „maar hoe kon de bende dit allemaal doen in de villa van den heer Nabarescu?” Aan de orde is de behandeling der onderwijzer werkt heel hard en heeft be- I dus ook een lange vacantie noodig. De heer Koolmoes wenscht den heer Groeneveld toe dat hij eens een jaartje het schoolmeesterschap moest waarne men. De post wordt z. h. s. goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag in een der secties om doeltreffende maatregelen voor te bereiden ter opheffing van het gevaar dat in de stad op bepaalde plaat sen voor het verkeer bestaat, welke vraag B. en W. in haar algemeenheid niet duidelijk achten, zegt de heer Groeneveld dat B. en W. toch ook wel een aantal zeer gevaarlijk: punten kennen. Bijv, bij de brug-Oosterdijk, en die by de Looxmagrrr’ voorts de vier sprong MuntjepleinKruizebroeder- straat. Men dient wel eens te over wegen, wat daar gebeuren moet. De heer Koolmoes wijst op het huis bij de Lemmerbrug, dat dient weggebroken, om het verkeer langs het Balthus- streekje te verbeteren. De V o o r z. zegt dat men in de sectie dergelijke punten had moeten noemen, op een al gemeene vraag in dezen was geen ant woord mogelijk. Op drukke dagen is er een verkeersagentbij de Oosterdijksbrug. De heer Groeneveld: „Eénrichting- verkeer zou in de Kruizebroederstraat de oplossing geven”. De V o o r z. zegt nog dat B. en W. onder de gegeven om standigheden geen vrijheid hebben ge vonden het huis bij de Lemmerbrug te verwijderen; de heer van der Veen meent dat deze zaak destijds hier be sproken is in verband met de kwestie van een nieuwe brug. De V o o r z. Op het oogenblik is hiervoor geen oplossing. Geneeskundig schooltoezicht. In een der secties is de wenschelijkheid van assistentie van den schoolarts ter sprake gebracht. De heer van der Molen meent dat het geneeskundig schooltoezicht nog niet aan het doel be antwoordt. Een onderwijzeres heeft spr. dingen verteld, waarvan hij schrok. Hij verzoekt dat B. en W. met klem bij dê commissie, welke namens de samenwer kende gemeenten de dagelijksche leiding van dit toezicht heeft, zullen aandringen op een. assistente van den schoolarts, die regelmatig toezicht kan houden, De bedoelde onderwijzeres vertelde ^pr. dat het op een school was voorgekomen dat kinderen leden aan een venerische ziekte, de onderwijzeres ontdekte dat. De schoolarts komt met te lange tus- schenpoozen. Het zou gewenscht zijn de kinderen regelmatig door de assistente te doen onderzoeken. Het komt meer malen voor, dat de kinderen naar aan leiding van een onderzoek een opdracht mee naar huis krijgen, maar contröle of die wordt uitgevoerd, ontbreekt. Mevr. SpaanderKok meent ook dat deze zaak met groote ernst doon de commissie en B. en W. moet worden bekeken. De schoolarts zelf zou assis tentie zeer op prijs stellen. In Sneek zou voor haar al voldoende werk zijn. Juist de contröle in de gezinnen ontbreekt ten eenenmale. Het geldt hier niet alleen hygiënisch-medisch maar ook sociaal werk. De assistente zou dan ook de be voegdheid als sociaal werkster moeten bezitten. De V o o r z. zegt dat het on billijk zou zijn nu al een oordeel te vel len over een dienst, die, wegens de oor logsomstandigheden, eigenlijk nog maar zeer kort eenigszins normaal werkt. De vraag is maar hoe men de taak van den schoolarts ziet. De heer v. d. Molen wil dat hij elk ziektegeval moet constatee- ren. Doch dat is zijn werk niet. Hij komt met bepaalde tusschenpoozen de kinde ren onderzoeken en geeft van gevonden afwijkingen kennis, gevallen als de heer V. d. Molen noemde kunnen dus inder daad voorkomen. Maar de leiding is op gedragen aan eene commissie, er is OORLOGSMONUMENT. ’t Zal menigeen aangenaam zijn te vernemen, dat de beeldhouwer geen plaats zó geschikt achtte als het Oud Kerkhof, dat door de rustige sfeer en omgeving in staat was de kunstenaar de zo nodige inspiratie te geven. De Commissie kon niet anders dan met deze keuze accoord gaan. Eerlang zal ’t Sneker publiek in de gelegenheid worden gesteld kennis te nemen van ’t ontwerp. Eén der vragen, die nog niet definitief konden worden beantwoord, betrof steensoort Zal ’t een gedenkteken worden zandsteen, hardsteen of graniet? Zal 't geschikt zijn om na eeuwen nog een indruk te geven van „at tijdens de bezetting is doorgemaakt, of zal ’t dan alleen uitmunten door zijn ouderdom? Zal ’t door lijn en kleur en bezielende gedachte spreken tot tijdgenoot en nage slacht of zal men er achteloos aan voor bijgaan Stadgenoten, ’t is mede door uw ant woord bij de inzameling van uw bijdra gen, die deze week plaats heeft, dat de oplossing van het vraagstuk wordt be ïnvloed en de kunstenaar in staat ge steld, z(jn gehele ziel in ’t kunstwerk te leggen. j r i .- e e e. s- f-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1