I B c X X M r TENTOONSTELLING van «■MM» I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST iH VAN HANDEL, INDUSTRIE. NIJVER. WATERSPORT. LANDBOUW, VEETEELT. ANNEX INTERNAT PLUIMVEETENTOONSTELLING f De officieele opening der Martini-Show door den Commissaris der Koningin 2e JAARGANG No. 31 DINGDAG 22 APRIL 1947 WWW y//////////////////////////////////////////////////////////^ ic-i- *«r 4 VÏÏTh Wft. E2 u 0 o <Z22 CZ3 CD j en 7/////////////////////////////////////// '(/ff////f//////ff/f/fffff/f//f////f//e/^ \/r////ii/777/l V////////f////f/7/////y X///////////////////////////////////////////////,////////////, '7//z/////////////Z/Z//////////Z/Z///Z//Z///zl ✓z//z/z/z/z/z/zzz/z/zzzz/z/zzz/z////zz///z//z///z/z////zz//z7 ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ/z/ZZ,' zzzzzzzzzzzzzzz/zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.^ J Ab.-prij« (2.50 per helf fee* Franco per post 13.75 per half jaar Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDROS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK. Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 veelal te hoog gestemde verwachtingen, een spoedig einde der zorgen reeds te zien dagen. Dientengevolge ziet men thans ver schijnselen optreden, welke ik zou willen samenvatten onder het begrip „moreele inzinking”. Zulk een inzinking kan zeer gezond zijn, voor zoover zij bijdraagt tot meer bewustwording en drang tot har der werken. Maar zij herbergt gevaren en moet worden bestreen, wanneer zij dreigt verloren te doen gaan, de onder gezamenlijke druk veroverde gevoelens van saamhoorigheid en begrip voor de naaste, welke de oorlogsjaren ons brachten. Want veel is er inderdaad, het geen verdeelt. Maar meer zij en blijve er, hetgeen bindt. Tegenstellingen zullen blijven bestaan, en kunnen zelfs stimu- leerend werken. Ik ken bijv, de soms ge voelde tegenstellingen als tusschen Sneek en Leeuwarden. Heden kwam ik uit Leeuwarden en ben de gast te Sneek. Ik moge de Sneekers zeggen dat zulk een tegenstelling nuttig kan werken, waar zij beide Friesche steden kan aan sporen tot gezonde ontplooiing van eigen krachten. Maar waar zij als ongezond mocht worden aangevoeld en tot onge motiveerde naijver -mocht' uitgroeien, dient zjj te worden overbrugd. Immers: wij allen bevorderen, behalve ■M. mm. MM M M M haC a mm m We zouden met enkele woorden kun- nen volstaan: Sneek heeft aangepakt Inderdaad, het is gebleken, dat met doorzicht en kloek aanpakken belang rijke dingen tot «tand kunnen worden gebracht Dat blijkt ook in de stad zelve, waar versierde winkel- en bevlagde woon- straten getuigen van aller meeleven. En we vragen ons eigenlijk af, als we zot» hier en daar een kijkje nemen, wat eigenlijk de grootste belangstelling zal trekken, de stands op de show, of de winkel-etalages in de stad, want onze winkelstand heeft zijn best gedaan, ruim 160 zaken nemen aan de etalage wedstrijd deel. Wat het bezoek aan de show betreft we kregen Maandag de indruk dat het al flink liep, groote drommen waren er -ook op de been bij de marschwedstrijd der 12 muziekcorpsen naar het Groot- zand. In de feesttent trad Theo Scheepstra met zgn band op en gaf Henk Stuurop, die tevens conferencier was, liedjes ten beste. Het ontbrak hun niet aan belang stelling. Hedenmiddag is er een groote hard draverij op de Parallelweg. Om nog enkele belangrijke punten uit het programma te vermelden: heden avond 7 uur opent burgemeester Rasters hoff in het gebouw voor Chr. Belangen de jubileum-tentoonstelling van Pluim» vee en konijnen, die dan van 8 tot 10 uur voor het publiek toegankelijk te es o ca drjjfsleven, overheid en particulieren staan onvoldoende materialen en geld middelen ter beschikking, om aller wil tot snelle reconstructie op korten ter mijn in daden om te zetten. Daarbij komt dat tal van problemen, gecompli ceerder liggen dan aanvankelijk werd voorzien. Men denke bijv, aan vraag stukken van volkshuisvesting, arbeids krachten, in- en uitvoer van grondstof fen eh producten, de zoo gestegen kosten van levensonderhoud en de velé moei lijkheden bij de uitvoering van openbare werken, niet het minst van financieelen aaed. Nog niet overal wordt beseft, dat wij een periode van strenge soberheid en zeer hard werken door moeten, alvorens wij het vooroorlogsche levenspeil, laat staan een verbetering daarvan kunnen benaderen. Een meer intense belang stelling voor de publieke zaak stelt pro blemen in het licht welker bestudeering nu eenmaal naast studie, kundigheid en toewijding ook tijd vragen, wil men on voorzichtigheden of zelfs onverantwoor de experimenten voorkomen. Overal in de wereld geldt dit en is, mede dienten gevolge, een moreele terugslag in breede kringen der bevolking merkbaar. Men meende immers, na de bevrijding, in locale belangen, toch evenzeer de be langen van ons geheele Friesland. En als Friezen willen wij gezamenlijk mede vooropgaan in de gelederen van hen, die onze geheele Nederlandsche welvaart willen bevorderen. Een gezond lichaam bestaat uit gezonde deelen en herberge gezonden geest. Daarbij bedenken van hun kant de Rijks- en provinciale over heden, dat de belangen der deelen van land en provincie ook waarlijk alge- meene belangen zijn; belangen, waarvan de bevordering mede een important deel uitmaakt van dè taken van landsregee- ring en provinciaal bestuur: Aldus kan worden bereikt, dat men ook in localiteit en randgewest zich vol ledig en volwaardig deel weet van het grooter geheel. En alsdan wordt een steeds zich verdiepende waarde verkre gen van het staats- en gemeentelijk bur gerschap, hetwelk op een ieder werk gever en werknemer, boer en landarbei der, bedrijfsdirecteur en fabrieksarbei der, ambtenaar en particulier, dienende verplichtingen oplegt. En niet slechts: rechten geeft Dan gaan wij, in gezonde democra tische verhoudingen, steeds meer stre ven naar begrip voor eikaars positie en problemen; dan doorzien wjj beter de gecompliceerde constructie van onze lan- delijke, gewestelijke en plaatselijke sa menleving. Wij dienen immers te beseffen, dat vele op het oog vaak tegenstrijdige be langen elkaar ten nauwste raken en sa mengaan. Dat een bloeiende landbouw van direct belang is voor onze industrie, handel en verkeer. En dat krachtige be vordering der industrieele, handels- en verkeersbelangen harmonieus kan sa mengaan met het volledig inzicht, dat ons gewest een overwegend agrarisch karakter draagt en houden zal. Dan zal bevordering van het „eigene”, niet hetz minst op cultureel gebied, ver diepend werken en niet leiden naar af sluiting of zelfgenoegzaamheid. Want nog steeds geldt de oude leuze: een dracht maakt macht Mogen deze veelzijdige dagen rond Uw Martini-Show er krachtig toe bijdragen, ons ook in deze opzichten wakker te houden en dit bescheidenlijk gezegd daarbij wellicht anderen ten voor beeld zijn. Ik moge dit alles zeggen in Sneek, daar juist in deze stad zoovele belangen elkaar raken. Sneek prijst zich gelukkig met een aantal goed geleide en geoutil leerde industrieën en kleinbedrijven. Sneek is Maandagmorgen 10 uur vergaderde zich een gezelschap genoodigden ten stadhuize voor een ontvangst door het gemeentebestuur, voorafgaande aan de officieele opening der Martini Show door den Commissaris der Koningin in deze provincie mr. H. P. Linthorst Ho man. Met den Commissaris was aan wezig ’t voltallige college van Ged. Sta ten, aldus getuigenis afleggende van de beteekenis welke dit gebeuren voor ge heel de provincie heeft. Voorts waren aanwezig B. en W. dezer gemeente, raadsleden, leden der diverse tentoon- stelllngscomité’s, burgemeesters van tal van omliggende gemeenten enz. enz. Te ongeveer half elf begaf het gezel schap zicA onder het vertrouwde gelui der kerkklok van de Groote Kerk ze is «r weer, we hadden haar al Zondag gehoord naar de feesttent op het Martiniplein waar de standhouders al bijeen waren. Direct gaf de voorzitter van het hoofdcomité de heer H. P. Timmermans het woord aan den Commissaris der Koningin. Rede mr. H. P. Linthorst Homan. Voor u allen wordt vandaag een pe- j riode van toegewijd werken in het be lang van Sneek en omgeving afgesloten door den aanvang van de Martini-Show- dagen. Alvorens deze mijlpaal te markeeren door deze Martini-Show te openen, een enkel woord. Ik was aangenaam getroffen door de uitnoodiging deze opening te verrichten, want ik meende daarin hopelijk te recht de wil van de organisatoren te bespeuren, deze uiting van Sneeker energie te makeWot eene, welke uit wil treden buiten de®locale spheer; ik heb daarin gezien uw wensch, om bij d« offi cieele opening deze gebeurtenis tot een feit van belang voor onze geheele pro vincie te doen bestempelen. Gezien mijn ambtelijke fundtie in Friesland biedt mij dit tevens de gelegenheid straks even stil te staan bij de plaats van deze oude Friesche stad in gewest en land. Deze overwegingen hebben mij een aanvankelijke aarzeling doen overwinnen bij het aanvaarden uwer uitnoodiging. Immers, Sneek is niet de eenige Frie sche gemeente, waar in 1947 een evene ment van dezen aard zal plaats vinden. Behalve de groote provinciale landbouw tentoonstelling te Leeuwarden in Sep tember a.s. zullen ook Heerenveen en Drachten dit jaar hun beste beentje voorzetten. Voldoen aan uw verzoek bracht dan ook zekere consequenties mede, welke ik na rijpe everweging echter gaarne heb aanvaard. Waar gij allen beter dan ik, kunt be- oordeelen het belang van de komende dagen voor Uw eigen stad en onmid dellijke omgeving, zij het nu mij ver gund, juist bij dit breeder verband kort stil te staan. Vooreerst echter aan inwoners, ge meentebestuur en organisatoren der Martinishow een hartelijke gelukwensch met deze dagen. Een felicitatie, welke ik mede uitspreek namens het Provinciaal Bestuur. Dagen, waarin de Sneeker za kenlieden en allen hier, bij wie het hart op de rechte plaats klopt, kunnen too- nen wat Sneek en omgeving waard zijn, wat hier leeft op het gebied van o.a. het bedrijfsleven, landbouw, handel en ver keer, waarbij gelukkig ook enkele be langrijke cultureele uitingen aan den dag zullen treden. Er behoort moed toe, in een periode van nog zoo moeizame reconstructie als wij thans beleven, zóó voor het voetlicht te treden. En het lijkt goed, dat dit ge beurt. Moge Uw streven succes afwer pen. Niet slechts uit een oogpunt van bevordering van zakelijke belangen, doch veeleer tevens ter versterking van de thans meer dan ooit noodaakelijke wil tot aanpakken en doorzetten; tot ver steviging van onze onderlings banden en ter bestrijding van hier en daar op duikende gevoelens van defaitisme, of als U wilt: pessimisme. Niet voor niets zijn wij heden bijeen in de stad, waar efe agressieve en taaie Fries „greate Pier” omstreeks 1500 loefde. Het is ook beteekenisvol, dat Sneek onaieuw bewijst niet te hebben ingeboet aan drang vooruit en omhoog: het oude Sneek, de tweede Friesche stad, wejke over drie jaren kan bogen op zijn 425-jarig stadsbestaan, doch jong gebleven is. Moge het Sneek gegeven zjjn, deze dagen te zien niet slechts als een mijlpaal bij zijn werken en streven, doch bij welslagen daarvan ook als een krachtige spoorslag bij het verder bevorderen der alge- meene belangen o.a. van stad en wijde omgeving. Zoojuist zeide ik, dat wij verkeeren in een phase van moeizame reconstructie. Want: al heeft in Friesland de oorlog niet zóó gewoed als in dé geteisterde ge bieden van Nederland; ook hier werd de laars van den bezetter drukkend op de nek gevoeld. Ook hier zijn de gevolgen van den oorlog sterk voelbaar. Ook Friesland Is verarmd uit den oorlog ge- kom< i en heeft bij zijn deelneiping aan het nationale herstel te kampen met schaarste op welhaast elk gebied. Be- behalve een sportcentrum van eerste orde een markt-, handels- en inkoopcentrum van de eerste rang voor een belangrijk agrarisch deel der provincie. Op cultu reel gebied: men denke alleen al aan de vele onderwijsinstellingen,welke bogen op een zoo talrijk bezoek van het om liggende platteland bestaat een ge zonde wisselwerking tusschen dit Cen trum van de Zuid-Westhoek en de omlig gende gemeenten. Sneek is een niet te onderschatten middelpunt op verkeer»- en vervoersgebied. (Gelukkig zal thans op korten termijn door R.W.S, kunnen worden begonnen met afwerking van den Rijksweg 43 naar Bolsward; aanslui ting van Sneek aan het kanaal Stroobos LemmerAmsterdam is in welwillen de overweging, al zullen de plannen nog moeten worden omgewerkt en een bil lijke verdeeling van kosten worden aa» gestreefd). Zoo juist waren wij bij de ontvangst i» de mij zoo vertrouwde en fraai historische raadzaal, waar ik maandelijks het voor recht heb met alle burgemeesters uit de Z.W.hoek der provincie te mogen ver gaderen, waarmede wij allen op beschei den wijze het onze bijdragen tot een zoo goed mogelijk samengaan der belangen van Rijk, provincie en gemeente. Moge niet slechts tijdens deze Martini Show Sneek een centrum zjjn, maar mo gen tot in lengte van jaren hier ver wezenlijkt worden: saamhoorigheid, energie-ontwikkeling en zin tot hard en sober werken. Moge Sneek zijn en blij ven een voorbeeld van goed samengaan van stad en platteland. Daarmede zouden groote provinciale en algemeen-Nederlandsche belangen zijn gediend. En thans verklaar ik de Martini Show geopend. Na deze met applaus begroete rede sprak de heer Timmermans een kort slotwoord, waarin hij er de nadruk op legde dat deze tentoonstelling beoogt Sneek zooveel mogelijk vooruit te bren gen en wil toonen dat men er hier naar streeft Industrie, Handel, Nijverheid maar ook de Veeteelt zooveel mogelijk te bevorderen. Vervolgens werden de stands bezichtigd. Aan een lunch in Amicitia. waaraan het gezelschap zich daarna vereenigde, werd door den heer Tim mermans een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin, en gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Daar voerden voortó nog het woord burgemeester Rasterhoff, de heer Buis man voor de Kamer van Koophandel, burgemeester Tjaberings namens de bur gemeesters in de Z.W.hoek en tenslotte de Commissaris der Koningin. Wij ko men op een en ander nog nader terug in ons volgend nr. DE TENTOONSTELLING. Na weken van hameren, spijkeren, passen en meten is dan eindelijk het Martiniplein herschapen in tentoonstel lingsterrein. Welk ’n zorg is er aan dit werk be steed De fraaie hoofd-ingang is op zichzelf reeds een ktJkje waard. - Aan weerszijden van het open terrein zijn plantsoenen aangelegd die een war me ontvangst bieden. Bij avond is alles overgoten met een zee van licht. En de tentoonstelling zelf? Hoe is het mogelijk, dat na jaren van afbraak, in zóó korten tijd zóóiets tot stand kon worden gebracht I Bfl een wandeling langs de stands waant men zich terug in vóór-oorlog- sche tijden, toen alles volop te krijgen was. Het open terrein wordt ingenomen door landbouw-werktuigen van de meest uiteenloopende soort. Het toerisme is ondergebracht in een aparte tent, waar in vogelvlucht Sneek en zijn watersportgebied zijn tentoon gesteld. Langs de wanden schilderstukken, alle betrekking hebbende op toerisme, handel en verkeer. De groote feesttent sluit de rij.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1