DE MARTINI-SHOW Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 23.000 betalende bezoekers Raadsvergadering Wymbritseradeel. Snitser Frysk Forban 2e JAARGANG No. 33 DINSDAG 29 APRIL 1947 h l C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Redacteuren L. KIE3EBRINK en RONDOM het Oorlogsmonument DE PAARDENDAG. Wijze: Fries Volkslied. Voor het Snitser Frysk Forban sprak de heer H. Halbertsma van Groningen 21 April in het raam der Martini-Show in Hotel Hanenburg over de geschiedenis van Sneek, waarbij hij een aandachtig gehoor vond van een behoorlijk aantal belangstellenden. De heer I. Schaafsma opende met een woord van welkom en was v-rheugd den heer Halbertsma be reid te hebben gevonden over dingen te spreken, die onze belangstelling hebben. deelname in de N.V. Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten. Heel Neêrland vrij! ja, wij gedenken Vol weemoed hen, wier dierbaar bloed Geofferd werd om ons te brengen: Zo’n duur, zo’n rijk, zo’n kost’lijk goed! Neêrland, bevrijd van de dwingelandij, Schittre straks weer in de Volkerenrij! O God, geef dat wij nooit vergeten, Wat wonder Gij deedt, (en niet wij), Toen Gij verlossing zondt van Boven En maaktet zo: heel Neêrland... Vrij! Neêrland, bevrijd van de dwingelandij, Schittre strak' weer in de Volkerenrij! De Voorzitter van de Sub commissie voor ’t oprichten van een Oorlogsmonument. Friese akte. B. en W. stellen voor om het onder wijzend personeel voor het bezit van de Friese akte een beloning toe te kennen van 50.per jaar. Zij wijzen er op dat ook in het leerplan voor de o. 1. s. te IJsbrechtum het onderwys in het Fries is opgenomen en wel in de 2 hoogste klassen 2 uren per week. Vele voordelen zijn op te noemen die pleiten voor de in voering van het Fries op de scholen. Een goede kennis van het Fries komt, in het algemeen gesproken, het Nederlands ten goede. Het onderwijs in het Fries brengt gezin en school dichter bij elkaar. De taal welke het kind vooral ten platte- lande het eerst leert en spreekt, de taal waarin hei van jongsaf heeft leren den ken en zich uitdrukken, die taal behoort natuurlijkerwijs ook door hem gehoord en aan hem onderwezen te worden wan neer hij op school komt. De geheel eigen sfeer, welke het gebruik van een taal thuis schept en welke ten nauwste ver weven is met het innerlijk leven en de uitingen daarvan, sluit zich op gelukkige wijze aan bij het schoolleven, waarin aan het Fries een plaats is ingeruimd. Bo vendien leert het kind zyn eigen eeuwen- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDRGS Ab.-prij» f2.50 per half jaar Franco per poït f3.75 per half jaar Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Honderd jaar geleden schreef de dich ter Potgieter in zijn: ’t Was maar een weesje deze woorden: Heeft heel de menigt’, heeft z’alleen Een hoofd, een hart voor bezigheên Voor haar belang slechts oog en oren. Wanneer de schrijver deze week had kunnen staan bij de „stand” van het monument op de Martini-show zou hij zijn o-tboezeming hebben ingehouden. In de geest heb ik een eresaluut ge bracht aan alle „Zuidwesters”, die de stand niet onverschillig voorbij liepen, maar echt, door een bijdrage, de „saam horigheid van stad en platteland” de- monst rden. ’t Is dezulken ook niet onverschillig hoe Sneek de gevallenen straks zal eren en de Bevnjding gedenken. Wie „Sneek als Centrum” ziet, zal de Sub-Commis- sie erkentelijk zijn voor de gelegenheid door haar geboden om van medeleven te doen blijken. Laat me eindigen met de woorden van folder en kaart*) aan gevuld met een slagzin: of 1207 reeds een klooster van de Orde van St. Jan gesticht moeten zijn. Maar dat kan het bekende Hospitaler-klooster direct buiten Sneek niet geweest zijn daar dit het eerst genoemd wordt in 1317. Het is z.i. uitgesloten dat in de eerste helft van de 13e eeuw in Friesland reeds bezittingen van de Johanniters voorkwamen. Als er inderdaad een klooster afgebrand is, moet het in de stad zelf gestaan hebben. De mogelijk heid bestaat dan nog dat twee verschil lende zaken met elkaar verward geraakt zijn; vermoedelijk heeft in Sneek ook nog een Gasthuis of Hospitaal bestaan, door nonnen bediend. Maar wij weten alleen, dat in 1463 dicht onder Sneek op Sytsinge Wier een klooster voor Tertia rissen, of „Graew Baghynen” opgericht werd, het klooster Groendijk. Wel ken nen wij in Sneek het St. Antony-Gast- huis; het stond aan de Kleine Kerk straat. Volgens Napjus was de kapel die hij nog gekend had, gebouwd in 1390. In 1462 kreeg het Gasthuis een andere bestemming: het werd klooster van de Kruisheeren. Men zou haast verband wil len zoeken met de stichting van het Op 1 Mei 1947, zal het 50 jaar zijn ge leden, dat de heer Sj. Twijnstra te Sneek in dienst trad bij de Kon. Ned. Mij. van kaas- en roomboterfabrieken N.V. te IJsbrechtum. Twijnstra voert zjjn werk als steeds nog plichtsgetrouw en zeer ambitieus uit. Een man van goeden wille en een goed kameraad voor zjjn mede arbeiders. Zeer zeker zal het de jubi laris die dag dan ook niet aan belang stelling ontbreken. Kostencyfer per leerling. B. en W. stellen voor om opnieuw thans voor 1948 aan den minister van Onderwijs K. en W. toepassing te vra gen van art. 55 quater der L.O.wet 1920 ten aanzien van de openbare lagere school te IJsbrechtum. In hun voorstel delen B. en W. o.a. mede dat het gemid delde aantal leerlingen van deze enige openbare lagere school in de gemeente op de teldatum 16 Jan. j.l. met inbegrip van het achtste leerjaar 30 bedroeg. Ten gevolge van dit gering leerlingenaantal wijkt het „kostencijfer per leerling”, dat dan ook aan de bijzondere scholen zou moeten worden vergoed, aanzienlijk af van het bedrag dat voor een in normale omstandigheden verkerende school in een plattelandsgemeente als Wijmbritse- radeel redeljjk is te achten. Wanneer de minister het verzoek opnieuw inwilligt, blijft echter het verband tussen het kostencijfer per leerling der o.l. school en d» vergoeding per leerling aan de bij zondere scholen losgekoppeld, hetgeen de laatste jaren ook het geval was. Ge schiedde dit niet, dan zou per leerling aan de bijzondere scholen over 1947 ruim 23.moeten worden vergoed, dat is nl. het kostencijfer voor de o. 1. school te IJsbrechtum. Élke gulden in het kostencijfer per leerling van deze o.l. school komt de gemeente te staan op een vergoeding van omstreeks 2000. voor de bjjzondere scholen daar op de 22 bijz. scholen ongeveer 2000 leerlingen zijn. Hier is een redelijke verhouding ten enenmale zoek. Daarom stellen B. en W. voor het bovengenoemde verzoek aan den minister te doen, waarmee de raad Z. h. s. accoord^gaat. Op de tentoonstellingterreinen werkte men inmiddels met man en macht aan de beveiliging van de gebouwen tegen de storm, die met alle geweld probeerde brokken te maken, maar daartoe, dank zij de ingespannen arbeid van architect Leeman en zijn helpers, geen kans kreeg. De feesttent had het evenwel extra zwaar te verduren en daarom besloot men deze van het linnen dak te ontdoen, on. daardoor te verhinderen, dat de zaak de lucht inging. Het Tentoonstellings- comité achtte het onder deze omstandig heden niet verantwoord publiek toe te laten, zodat de Show tot ’s middags 5 uur gesloten bleef. Dat had natuurlijk een nadelige Invloed op het bezoek-cjjfer, maar toch werd de Tentoonstelling die nu tot 11 uur geopend bleef, deze namid dag en avond nog door 3700 personen bezocht. Vooral ’s avonds was het ge weldig druk en schuifelden de bezoekers voetje voor voetje langs de stands. Vrijdag en Zaterdag was er ook weer heel veel belangstelling, en Zaterdag avond hoorden we dat er totaal ongeveer 23000 betalende bezoekers- zijn geweest, wat de verwachtingen heeft overtroffen, zodat ook in dit opzicht de Martini-Show een doorslaand succes is geworden. AFSCHEID. Vrijdagavond was er in de feesttent een afscheidsbijeenkomst van de tentoon- stellingscomité’s en de standhouders, waar de voorzitter van het hoofdcomité de heer H. P. Timmermans laatst genoemden dank bracht voor hun mede werking. De aangename verhouding wel ke in deze dagen ontstond, schenkt het comité de hoop, dat het opnieuw een beroep op de standhouders zal mogen doen, als men weer eens iets ter band neemt. De voorzitter van het uitvoerend co mité de heer P. P o s t m a richtte daar na woorden van dank tot den onver- moeiden heer Horjus, die zooveel werk heeft verricht, en overhandigde hem een souvenir, voorts tot den heer Leeman, Vergadering op Maandag 28 April ’47, *s voorm. 9.30 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle leden. Beëediging nieuwbenoemd raadslid G. Dykstra. Na beëediging en installatie van het nieuwbenoemde raadslid de heer G. Dijk stra, worden de notulen van de vergade ring van 17 Maart 1947 onveranderd vastgesteld. Van de ingekomen stukken en mede- delin—n vermelden we een adres van de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem, verzoekende overeenkomstig art. 25, 2e lid der Nij- verheidsonderwjjswet uit te spreken, dat de oprichting en instandhouding van een cursus der Ambulante Landbouw-huis- houdschool van de A.B.T.B. te Westhem nodig wordt geoordeeld. B. en W. stel len voor deze verklaring uit te spreken, hetgeen inhoudt, dat de gemeente 30 zal moeten bijdragen in de kosten van deze cursus. Zonder hoofdelijke stem ming wordt dit voorstel aangenomen. Voorts is ingekomen een verzoek van de heer Tj. Tjalsma te Sneek om hem met ingang van 1 October 1947 ontslag te verlenen als concierge-bode van het gemeentehuis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op voor stel van B. en W. wordt het gevraagde ontslag met ingang van genoemde da tum eervol verleend. Herre Halbertsma spreekt over „de Snitser Skiednis”. organiseren en heeft zich bij schrijven van 17 April j.l. tot de gemeentebestu ren gewend met een omlijnd plan. Uit dit schrijven citeren wij het volgende: „Zo als bereids bij de besprekingen naar vo ren kwam, moet het vooral in de huidige omstandigheden van groot belang wor den geacht, dat de spaargelden zo pro ductief mogelij.worden gemaakt. Een der meest aantrekkelijke vormen, waar in dit kan geschieden is zonder twijfel deze gelden te benutten voor het ver krijgen van een eigen woning, een doel, dat ook door velen in deze provincie wordt nagestreefd”. Het is de bedoeling, dat de gemeenten in Friesland aandelen nemen in de op te richten N.V. Deze N.V. zal aandelen uitgeven ter grootte van 250.waarop 20 moet worden gestort. De gemeenten, welke zich aan sluiten moeten een aantal aandelen ne men, berekend naar het aantal inwoners. De gemeente Wijmbritseradeel komt al dus voor 20 aandelen in aanmerking en neemt derhalve in het aandelenkapitaal deel voor een bedrag van 5000. waarop gestort moet worden 20 of 1000.Het uit te keren dividend zal ten hoogste 3% mogen bedragen. Het behalen van winst is bij deze inter gemeentelijke bouwspaarkas geen oog merk. De doelstelling is van zuiver so cialen aard en de voordelen van het systeem komen de spaarders ten goede. Dit is het verschil met de bouwspaar- kassen, uitgaande van particuliere on dernemingen, welke uiteraard en begrij pelijkerwijs het maken van winst wel beogen. Wij nemen aan, dat hetgeen u ter raadsvergadering omtrent deze aan gelegenheid zal worden uiteengezet, u van het sociale belang van deze onder neming zal overtuigen en dat u daarin aanleiding zult vinden er toe mede te werken, dat de gemeente zich verbindt om in de N.V. Bouwkas Noord-Neder- landse Gemeenten deel te nemen voor een bedrag van 3000. Het voorstel wordt aangenomen. Op de besprekingen komen wij in het vol gend nr. terug. De Donderdag stond in het teken van het paard, de edele viervoeter, die ook in onze provincie zoveel enthousiaste liefhebbers telt, en waarvan vooral het Friese ras zich in een stijgende belang stelling en populariteit mag verheugen. Het was erg jammer dat de stormach tige wind de keuringen die ’s morgens op de Veemarkt gehouden werden, wat het bezoek betreft, zo ongunstig be ïnvloedde. De belangstelling was daar door ook hier veel geringer dan men bij goed weer had mogen en kunnen ver wachten, en bovendien was het niet pret tig op het terrein, omdat men daar heel veel last had van het opstuivende zand dat op de draversbanen was uitgestrooid. Wel probeerde men dit door natspuiten in bedwang te houden, maar veel succes werd daarmee niet bereikt. Voor de paarden waren vooraf dezelfde maat staven aangelegd als voor het vee, d.w.z. alleen de beste dieren kregen de kans hier voorgeleid te worden. Daaronder be vonden zich ook een groot aantal Friese en Bovenlandse dekhengsten, die ,.ia afloop van de keuringen aan de hand werden gedemonstreerd en aller bewon dering afdwongen. De uitslagen van deze keuringen wa ren: Fries Ras. 3-jarige merries: IA en kampioene: Celma, fokker-eigenaar M. Tj. Postma, Legemeer; 1B en res.kam- pioene: Carly, fokker-eig. St. W. Boer- sma, Oudega (H.O.N.); IC: Dine, fok ker-eig. W. T. Roorda, Wijtgaard; 2. Dolda, fokker-eig. IJ. T. Vellinga, Oos- terend (Driehuizen)3. Duike, van D. F. Kiestra, Terzool; Cornelia, fokk.-eig. S. S. de Schiff art, Longerhou; Doekeltsje van? 4-jarige en oudere Preferente of Stam- merries: le en kampioene Aal, fokk.eig. M. R. Smink, Friens; Zitta, fokk.eig. M. T. Postma, Legemeer; Berts je, fokk.eig. J. Prakken, Sneek; 2e en res. kampioene Agnes, fokk:eig. W. T. Roorda, Wijt gaard; Witha, fokk.eig. K. F. Jansma. Heeg; Bouk, fokk.eig. J. M. de Vries, Ypecolsga; Belroaske, van J. Tj. de Jong, Joure; Bet, fokk.eig. W. T. Roor da, Wijtgaard; 3e. Pleuntje, van W. T. Roorda, Wijtgaard; Tabba, fokk.eig. S. J. Asma, Scharsterbrug; Zezilla, fokk. eig. Erven R. T. v. d. Weij, Teerns; Zwingelie, fokk.eig. F. H. Veldstra, Ak- marijp; Sea, van Gebr. J. en D. Boek, Teroele; Tintel van J. J. op de Hoek, Oosterhaule; Aaf, fokk.eig. A. J. Bouma, Oosterend; Baerdtsje van K. H. Hofstra, Idaard. Volbloed Bovenlandse Twenter merries 1. Emeralda van H. S. Wiarda, Nijland; 2. Erjola van P. E. Hulstra, Scharne- goutum; Efira, fokk.eig. Jelte D. Dijk stra, Hemelum; 3. Elsje van H. S. Wi arda, Nijland; Fama, fokk.eig. L. Wier- stra, Harich. 3-jarige merries. 1 en kampioene: Ca- dia van B. A. Lyclama a Nijeholt, Oude ga (W.2 en res. kampioene: Dalida van mevr. A. AndelaSutman, Warga; 3. Caty van P. E. Huistra, Scharnegou- tum; Candia van J. P. Andela, Nieuwe- schoot Na de pauze las spr. eenige belang rijke gedeelten voor uit de kroniek van Napjus, waarop een zeer geanimeerde bespreking volgde. De voorzitter dankte den heer Halbertsma voor zijn interes sante lezing en wekte de aanwezigen op steun te verleenen aan het Snitser Frysk zijn, pn na de drooglegging van de Mid- {Éorban door ala. lid toe te treden. litie) van Sneek, waarvan Mr. Herbel, gemeente-secretaris in 1823 een tweede druk verzorgde. Napjus gebruikte als bronnen 17e en 18e eeuwsche stukken uit het stadsarchief en voor de oudere geschiedenis Winsemius, Occo fan Scarl en Worp fan Thabor. Winsemius geeft ons het oudste jaartal uit de geschie denis van Sneek. Al moet men aan dit bericht niet te veel waarde toekennen, ’t bewijst toch bekendheid met Sneek en in bestaande overlevering. Volgens Win semius dan aou Sneek in 1268 nog maar een „buyrte of gehucht” geweest zijn. Ónmogelijk is dat niet daar er bij wordt medegedeeld dat Sneek toen niet groo- ter was dan de Marktstraat. In 1294 kreeg Sneek wallen en grachten, maar werd een jaar daarop door een groote ramp getroffen; het brandd» nl. met uit zondering van twee huizen geheel af. Het Hospitaler klooster van de Johan- niter Orde dat 88 jaar op het Noord Oostelijk gedeelte van de Sneeker buurte had gestaan verbrandde hierbij eveneens, waarbij vier nonnen om het leven kwa men. Dit bericht van Winsemius kan ^nen volgens spr. niet zonder reserve Bureau voor Advertentie» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 B. en W. adviseren daaromtrent o.a.: Het ligt in de bedoeling te komen tot de oprichting van een publieke bouwspaar kas voor de drie noordelijke provinciën onder de naam van N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten. Uit Drenthe en Groningen hebben zich bereids respectie velijk 30 en 29 gemeenten tot aanslui ting bereid verklaard. In Drenthe be staat nu reeds enige tijd een inter-ge- meentelijke bouwspaarkas, welke nu in het grotere verband zal worden op genomen. De afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft op zich genomen dit bouwsparen in gemeentelijk verband in Friesland te punt van de dijk met een belangrijk vaarwater. Nu kruist de dijk in Sneek vier waters. Een hiervan kon maar in aanmerking komen omdat de andere drie grachten zijn. Wij komen dan aan de „Neltsje-Syl”; deze zijl lag in het verlengde van het Grootzand aan de noordkant van de Schaapmarkt. Het Grootzand is weer het vervolg van de Woudvaart, een natuurlijk water. Woud- vaart, Geeuw, Houkesloot en Oudvaart, allemaal natuurlijke en van ouds drukke vaarwaters, komen in of voor Sneek bij elkaar. Zonder twijfel heeft Sneek zijn ontwikkeling voor een deel aan de „Waghenbregghe” te danken. Het is daarom van belang te weten, wanneer die brug gemaakt is, of de dijk waarin hij is aangebracht. In de 14e eeuw en later verder terug kunnen we niet was de Hemdijk een binnendijk, ook het gedeelte dat door Sneek gaat. Zij, die aan de noordkant woonden, moesten hem onderhouden. In Sneek behoefden de „buiten-dijksters” niet te betalen aan het onderhoud van de deuren van Neltsje- en Pottersyl. Maar daarom kan de dijk nog wel als zeedijk aangelegd delzee een andere functie gekregen heb ben. Zeer waarschijnlijk is dit echter niet. Sneek ligt wel op een terp, maar dat bewijst niet dat in de 12e of 13e eeuw de Middelzeedyk nog over Sneek gelegd moest worden. Spr. stond nog zeer uitvoerig stil bij de bedijking van de oude Middelzee en kwam tot de conclusie dat alle berichten hierin met elkaar overeenstemmen, dat in een periode van hoog water dijken aangelegd werden, en kort daarna reeds land op de zee ver overd werd. Dit begon in de eerste helft van de 13e eeuw. Sneek lag toen al lang niet meer aan zee, maar tusschen zee en binnenwater was natuurlijk wel ver binding. Misschien zou grondonderzoek heel wat meer aan ’t licht kunnen brengen. oude volksliteratuur en volkscultuur be ter verstaan. Zal het kind dit onderwijs goed ontvangen, dan is het noodzakelijk dat de onderwijzer die dit onderwijs geeft, zelf over de nodige kennis daar van beschikt. De mogelijkheid bestaat voor hem onze Friese taal in studie te nemen. Zelfs kan de Friese akte worden behaald. Wij gevoelen er veel voor de zin voor deze studie bij de onderwijzer aan te wakkeren. De meest doeltreffende wijze van waardering voor het behalen van deze akte is een geldelijke beloning. Maakt de gemeenteraad gebruik van de bevoegdheid daartoe, dan is hy gehouden tot toekenning van gelijke beloning aan de onderwijzers, verbonden aan de in de gemeente gevestigde bijzondere scholen, die in hetzelfde geval verkeren. Wit een ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat van het personeel van de 23 lagere scho len >n deze gemeente een 3-tal in het bezit is van de Friese akte en dat mo menteel een 3-tal er voor studeert. Over tuigd van het belang van deze zaak, ad viseren wij u dan ook te besluiten, aan de onderwijzer die in het bezit van de Friese akte is een geldelijke beloning daarvoor toe te kennen van 50.per jaar, mits dit onderwijs ook inderdaad door hem wordt gegeven. Dit voorstel wordt, geamendeerd door de heer Dykstra, aangenomen. Vleeskeuringsdienst. B. en W. stellen voor in de verorde ning op de keuringsdienst van vee en vlees de verplichting tot keuring voor ingevoerd vlees op te nemen. Nu de voor consumptie in deze gemeente bestemde varkens, uitgezonderd huisslachtingen en nr odslachtingen, in het abattoir te Sneek moeten geschieden, inpMats van te Heeg en Scharnegoutum (waar in 1946 ruim 200 varkens werden geslacht) en de mogelijkheid bestaat dat ook ten aanzien van de nuchteren kalveren een centralisatie in gemeld abattoir zal plaats vinden is invoering van deze keu ring alleszins gewettigd. Het invoer- keurloon willen B. en W. gelijk stellen aan dat hetwelk voor deze dieren ge heven wordt bij slachting in eigen ge meente. De keuring zal plaats hebben in een der centrale slachtplaatsen der ge meente. Dit voorstel werdt verworpen met 10 tegen 5 st. Er bestaat in deze gemeente een on gunstige verhouding tussen de inkom sten en uitgaven van de vleeskeurings dienst. Van 1940 t.e.m. 1947 waren de totale uitgaven voor deze dienst 47057.78, en waren de inkomsten uit keurlonen 38735.nadelig saldo dus ƒ8322.78, of gemiddeld per jaar ƒ1187, waar de keurlonen per jaar gemiddeld 5533.bedroegen was er dus een te kort van 21.3 Mede naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten -ver deze kwestie, stellen B. en W. voor de tarieven der keurlonen met ruim 20 te verhogen. B. en W. achten dit alles zins billyk en verantwoord. De vlees- prijzen toch zijn sedert 10 Mei 1940 in niet onbelangrijke mate gestegen. Voor de slager heeft dit tot gevolg gehad, dat de betaalde keurlonen een steeds gerin ger percentage van de vleesomzet zijn gaan vormen. De raaJd verenigt zich met dit voorstel. Na een aantal begrotingswijzigingen waaruit o.a. blijkt dat het de bedoeling is de gemeente-auto „Citroën” van de hand te doen en tot aanschaffing van een nieuwe dienstauto over te gaan, komt nog aan de orde een voorstel van B. en W. betreffende Vele lezers van dit blad zijn reeds in ’t bezit van een geïllustreerde folder of kaart die betrekking heeft op ’t Sneker oorlogsmonument. Weet u, wat ik er mee gedaan heb? De eerste heb ik in een portrethouder op *t orgel gezet, de laatste met het gedicht naar boven vóór me gelegd. En toen toen nam het gesteente van de folder reusachtige afmetingen aan en herin nerde mij aan al wat er reeds gedaan is, en nog z-1 worden gedaan voor die hon derden die hun leven lieten in de strijd of vielen onder de brute woede van den moordenaar... Maar mijn authentieke stukken wordt Sneek het eerst genoemd in 1296 onder de naam van „Snek”. Het schijnt dan een op komend vlek te zijn, met handel op Hamburg en andere steden. Latere schrijfwijzen zijn: 1317: van Snaken; 1320: Sneek; 1399: van der Sneeck; 1424: Snitze. De stamvorm is wel: ter Snake en beteekent: buiten de buren, streek huizen. Men kan zich echter af vragen of Sneek wel de oorspronkelijke naam is. Sneek was vanouds het cen trum van de grietenij Wijmbritseradeel. Gaat men de vorm van deze laatste be naming na, dan is het duidelijk, dat het water de „Wijmerts”, dat door de grie tenij loopt, de peet niet geweest is, zooals wel eens wordt gedacht: 1276: Waghen- breghe; 1296: Wenberge; 1298: Weiden zee; 1310: Weenbrugge; 1313: Wagen- brugge. In 1398 gaf hertog Albrecht van Beieren aan „Rewenich van der Sneke” het baljuwschap van „Olde Waghen- brughe”. De eigenaardige naam „Wa- ghenbrughe” zal afgeleid zijn van een voor handel en verkeer belangrijke brug, die men in Sneek moet zoeken. De eenige landweg naar Sneek was de Hemdijk; de Over de geschiedenis van Sneek is niet veel geschreven. In de eerste plaats dient hier genoemd te worden het proef schrift van Mr. A. S. Miedema., ver schenen in 1897Sneek en het Sneeker Stadsrecht, dat veel materiaal bevat en met liefde voor Sneek geschreven is. Nog altijd van waarde is de Chronyck van Sneeck, in 1773 uitgegeven door «Scico Naxuiis executeur .(êqhuü. pp- IjuLnyaardeo- in Sneek zou dan m 1206 Groendjik een jaar later. Inlbrug moet dan geweest<Rjjn op het kruis- blik ging verder en ik staarde op de gestalte op de achter grond en onwillekeurig kwamen de be kende regels me in de gedachte: Ik had een wapenbroeder, ik heb hem nu niet meer....— Doch hoger gingen mijn ogen en ziet, daar was ’t of ik ’t wapperen hoorde van de driekleur, wel halfstok, maar dan toch onze driekleur, symbool van de Nederlandse natie, die door bloed en tranen kwam in ’t bezit van de zo vurig gewenste vrijheid, en onwillekeurig kwa men in mij de dichtregelen van Heye: Wij heffen uw wit uit de schuimende zee En voeren naar ’t blauw van de hemel U mee. Al kleurt zich u w rood met ons bloed. 4-jarige en oudere Stam-Ster-merries. 1. Tulina van I. H. Boersma, Hartwerd; Barbertsje, fokk.eig. H. J. Boelsma, St. Nicolaasga; Zilvia van R. U. v. d. Kooy, Dijken o.d. Woudsend; Aster van B. L. Folkertsma, Hindeloopen; 2. Verenia van H. S. Wiarda, Nijland; Zua van H. M. Visser, IJpecolsga; Ammy van M. S. Jansma, Sijbrandaburen; Relanna H van W. A. v. d. Zijpp, Harich; 3. Agneta van S. Trinks, Oudega (H.O.N.); Babine van S. T. Hoekstra, IJsbrechtum; Zorita, fokk.eig. B. B. Kramer, Draaisterhuizen; Gelocia van P. Buwalda, Workum; Belle rose, fokk.eig. M. E. Zeilstra, Oosthem; Berbertsje, fokk.eig. D. E. Koopmans, Harich; Coryphee van S. B. Feenstra, Oosthem; Beauty, fokk.eig. D. H. Schaap, Deersum. 4-jarige en oudere Pref. Model: 1 en kampioene: Abina van H. S. Wiarda, Nijland; 1 en res. kampioene: Waive, fokk.eig. B. A. Lycklama Nijeholt, Oudega (W.); 2. Wugatte van L. Wier- stra, Harich; Bovaria van F. G. Semplo- nius, Tjerkgaast; 3. Elandia, van R. Zjjl- stra, Sneek; Talena van G. C. Drayer, Oude a (H.O.N.); Fumera van G. J. Sin- nema, Goutum. ’s Middags werd in het Sportpark aan de Leeuwarderweg het grote Concours- Hippique gehouden, dat een druk bezoek trok en waarbij de toeschouwers even eens heel veel moois kregen te aan schouwen. Onze Sneker Rijvereniging „De Waterpoorters” boekte een fraai succes door in hun nummer de eerste prijs te behalen, wat heus geen gemak kelijke opgaaf was, omdat ze aan de verenigingen Gaasterland en de Oor sprong van Huisterheide geduchte con currenten hadden. Ter opluistering werd door Stal Cas pers te Groningen, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum, de fraaie kampi- oen-hackney „Dandy Lady” voorgereden waarvoor de heer Caspers door het pu bliek met veel en hartelijk applaus .en door het bestuur met bloemen gehuldigd werd. De vier Dekhengsten één Friese en drie Bovenlandse die voor de sjees voorg-reden werden, vormden eveneens een succesnummer. Burgemeester Ras- terhoff nam in het Sportpark de rijver- enigingen een défilé af. De uitlag van dit zeer geslaagde hip pische feest was: Concours Bovenl. Fokmerries, aange spannen voor concourswagen. Prijzen 60.—, 45.—, 30.— en 20.—. 1. Pa gina van K. Weremeus Buning, Wor kum; 2. Zawissa van F. de Haan, Woudsend; 3. Babina van S. T. Hoek stra, IJsbrechtum. Concours Friese Fokmerries, aangesp, voor Friese Sjees. Prijzen 60.45. 30.— en 20.1. Zitha van M. Tj. Postma, Legemeer; 2. Bet van W. T. Roorda, Wijtgaard; 3. Sea van Gebr. J. en D. Boek, Teroele; 4. Urmea van J. M. Jansma, IJlst; 5. Bertsje van J. Prak ken, Sneek; 6. Baerdtsje van K. H. Hof stra, Idaard. Concours Eénspannen Tuigpaarden. (limiet klasse tot ƒ400.Prijzen 60.—, 45.—, 30.— en 20.—. 1. Win- netou, 4-j. zw. witv. ruin van Tennissen, Deventer; 2. Frits, 4-j. zwartbonte ruin van W. K. v. d. Wal, Munnekeburen; 3. Donnabella, roodschimmel van A. Gaas tra, Workum; 4. Fidole, 6-j. kastbr.mer- rie van Gebr. Geerlings, Workum; e.v. Rudessa, 5-j. bruinbonte bles van A. Keizer, Rottum. Concours Eénspannen Tuigpaarden, Fries ras, aangesp, voor Friese open sjees .Prijzen 100.75.50. en 25.1. Walsdame van Tj. de Jong, Terband; 2. Haiske, hulpb.merrie van A. Wiersma, Folsgare; 3. Sea, stermerrie van D. J. Boek, Teroele; 4. Urmea, ster- merrie van J. M. Jansma, IJlst. Concours Eénspannen Tuigpaarden, open klasse. Prijzen 100.75. f 50.en 25.1. Wallstreet, 5-j. vos ruin van J. v. Engelen, Apeldoorn; 2. Ultramarin, zw. merrie van J. H. Alta, Oudemirdum; 3. Subliem, 5-j. vosbles ruin van R. K. Veldstra, Marssum; 4. Domburgzoon, 5-j. vosruin van Gebr. de Jong, Amsterdam; e.v. Adolfson, 5-j. d.- bruine ruin van Gebr. Geerlings, Wor kum. Concours Tweespannen Tuigpaarden, Fries ras, aangesp, voor Friese Sjees ge reden door Heer, vergezeld v. Dame, bei den in Fries costuum. Pryzen 100. 75.50.en 25.1. Tecla en Walsdame van Tj. de Jong, Terband; 2. Haiske en Amazone van A. Wiersma, Folsgare; 3. Agnes en Bet van W. T. Roorda, Wijtgaard; 4. Sea en Urmea van D. J. Boek, Teroele en J. M. Jansma, IJlst Concours Tweespannen Tuigpaarden, open klasse. Prijzen 100.f 75. 50.en 25.—. L Adonis en Subliem van R. K. Veldstra, Marssum; 2. Ultra marin en Evalea van J. H. Alta. Oude mirdum; 3. Goldmanzn. en Domburgzn. van Gebr. de Jong, Amsterdam; 4. Wall street en Goldstreet van J. v. Engelen, Apeldoorn. Concours Tandems. Pryzen 100. 75.50.en 25.1. Ultramarin en Evalea van J. H. Alta, Oudemirdum; 2. Adonis en Subliem van R. K. Veldstra, Marssum; 3. Domburgzoon en Goldman- zoon van Gebr. de Jong, Amsterdam. Demonstratie Landelijke Rijverenigin- gen. 1. „De Waterpoorters”, Sneek; 2. „De Oorsprong”, Huis ter Heide; 3. „Gaasterland”, Gaasterland. De prijzen hiervoor waren medailles, aangeb. door den heer H. P. Timmer mans, voorz. der Ver. v. Sneker Zaken lieden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1