r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht k k I. Raadsvergadering Wymbritseradeel. Ex-kringleider Gorter voor het Bijzonder Gerechtshof. VRIJDAG 2 MEI 1947 2e JAARGANG No. 34 r r DE UITGEVERS. I k DE UITGEVERS. <t, in Stichting Sneek 1940-1945 Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK BONNE NL IJ ST voor het tjjdvak van 417 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: SKEEKER NIEUWSBLAD l 2 rantsoenen tabaks- I 7. 1P. De uitspraken tegen Visser en Hoekstra. Met ingang van heden verschijnt ons blad in de nieuwe spelling, ook de buigings-n vervalt. Medewerkers, cor respondenten en adverteerders, die we tot nog toe vrij lieten in de keuze der spelling, maken wij op het boven staande attent. Ab.-prijs 12.50 per haH jaar Franco per post f3.75 per haH jaar iet Keuring ingevoerd vlees. Naar de heer Gerbrandjj opmerkte zal het vlees dat uit Sneek ingevoerd wordt volgens dit voorstel aan herkeu- ^at :en tiet or- id- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS De Friese Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden deed uit spraak in de zaak tegen Jan Ale Visser, student te Groningen en Taeke Hoek stra, chauffeur te Sneek, die betrokken zgn geweest bij het tragisch gebeuren in de nacht van 13 op 14 Juli 1944 te Sneek. In de zaak tegen Visser vorderde de Procureur-Fiscaal de doodstraf en tegen Hoekstra levenslange gevangenisstraf. Het Hof gelastte thans een onderzoek naar de geestvermogens van Visser en veroordeelde Hoekstra tot 20 jaar R.W.I. MAXIMUMPRIJZEN AAL EN PALING INGETROKKEN. De bovengenoemde prijzen zijn inge trokken om de clandestiene handel in dit artikel tegen te gaan. Bovendien is aal en paling in zekere zin een luxe artikel. R.K. TONEELCLUB IN AMICITIA. „De privé-verpleegster”. In ’n tijd, waarin allerlei aftandse blijspelen weer te voorschijn worden ge haald, geeft het ’n prettige gewaarwor ding, weer eens tegen een stuk aan te kijken, dat niet uitsluitend uit flauwe grappen en grollen is opgebouwd. Naar een stuk, dat je op ’t ene moment een genoeglijke binnenpret bezorgt en je even later doet genieten van een vlotte, pittige dialoog. En aan dat laatste is dit stuk van A. den Hertog, rijk. Er is In verband met de Nationale Feest dag op Maandag a.s., zal ons volgend Dinsdagnr. niet kunnen verschijnen. Het volgend -Vrijdagnr. zal echter in groter omvang uitkomen. Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINh Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 ein ine 23; id; 30J ie; ral, p enj vi sje aet N ir de ilt- ge- Za- de len D. de «B- ir d. 'P^le gebruike- orde: Punt 1. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Iel. 3005 nen brengen Die vraag is niet zo moei lijk te beantwoorden, als U even denkt aan zwaar getroffen gebieden als de Be tuwe of Noord-Limburg. Dragen, met elkaar dragen, kijk dat is het Stichtings- wer1- Niet alleen door oud-verzetters. Zeker, de Stichting is voortgekomen uit hun rijen. Dat was goed; vrienden die naast elkaar stonden in moeilijke jaren, zullen hun trouw bewijzen ook, of liever juist, als sommigen van hen zijn ge vallen. Zij alleen? Neen, maar het ge hele Nederlandse volk, omdat deze vrij-, willlgers zijn gevallen voor land en volk. En daarom, U en ik en iedere Nederlan der. Het Stichtingswerk is eigenlijk van ons allemaal. Daarom steunen wij die Stichting met onze bijdrage en met ons medeleven. Trouw zullen wij met trouw vergelden. bon C 07: 4 liter; kaarten UD 611: bon D 12, 2 liter. EXTRA BON VOOR KORSTLOZE KAAS VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat personen, geboren in één der jaren 1927 t.e.m. 1942 in aanmerking komen voor een extra hoeveelheid van 100 gram korstloze em/of smeerkaas. Men moet hiertoe de bonnen B-04 Re serve of B-07 Reserve ulterlljk op 3 Mei a.s. bij een handelaar in kaas inleveren. De Hevering der korstloze en/of smeer kaas zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De conferentie van Moskou is mislukt. De staatslieden, die er aan deelnamen, mogen in hun verklaringen na afloop, dit niet zo direct hebben geconstateerd, het blijft een feit dat men het noch over het vredesverdrag met Oostenrijk noch over de punten van het verdrag met Duits land, welke men op deze conferentie wilde afhandelen, eens kon worden. Men ging intussen niet definitief uiteen, want er is besloten in November te Londen weer bijeen te komen. En volgens de rede welke Marshall Maandag tot ast Amerikaanse volk richtte, had Stalio hem verzekerd dat er alle kans was dat men het op een volgende conferentie wel eens zou worden. Marshall voegde er ir zfln rede echter bij dat Rusland dan een heel eind verder over de brug moest ko men, dan het te Moskou deed. Hij ver wierp nog eens de Russische ets een sterke centrale regering in Duitsland in te voeren, die licht weer tot een soort nazi-regiem in zijn diepste binnenste zal Marshall wel bedoeld hebben: com munistisch regiem kon leiden, hij ver wierp ook de Russische stelling dat de Poolse Westgrens al definitief was en de eis der Russen tot Duitse herstelbetalin gen uit de lopende productie wat het economisch leven van Duitsland en Europa zou verstikken en leiden tot dictatuur en strijd. Anderzijds verkon digde het Russische blad de Prawda dat al hoefde men niet te wanhopen aan de uiteindelijke overeenstemming, aan En gelse en Amerikaanse zijde ditmaal krachten hadden gewerkt, die deze be letten. Al met al is er dus weinig reden tot optimisme. Zeker, er kan niet ont kend, dat de conferentie te Moskou als een zeef heeft gewerkt, men ris het eens geworden over de bijkwesties, zodat al leen de kernverschillen over blijven, waaraan men dan nu al zijn aandacht kan wijden om te trachten een weg naar de oplossing te vinden. Maar de toestand in Duitsland zowel als Oostenrijk dwingt tot een spoedige regeling van tal van kwesties met betrekking .tot deze lan den. En bovendien, ook al laten de staatslieden zich dan in optimistische zin over de toekomst uit, te Moskou is zo groot verschil van mening gebleken, dat dezelfde staatslieden in de praktijk wel moeten rekening houden met de moge lijkheid, dat ook in de toekomst geen overeenstemming mogelgk zal blijken. Vermoedelijk zal het resultaat van Mos kou dan ook wel zgn dat beide partijen, d.w.z. de Westelijke geallieerden en Rus land, ieder in het door hen bezette deel van Duitsland en Oostenrijk, die maat regelen gaan nemen, welke beide zónes meer en meer onafhankelijk van elkaar maken en ook meer en meer indelen bij de groep landen die er thans de bezet ting uitoefenen. Met het gevolg dat het, gedwongen door economische nood en practische politiek, steeds meer de weg uitgaat van een westelijke en oostelijke blokvorming en men in November te Londen nog verder van elkaar afge raakt zal blijken te zijn dan men het al in April te Moskou was. Wel is de alge mene indruk dat de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk zelve door de bespre kingen te Moskou dichter bij elkaar zijn gekomen, waarvan de kolenovereen komst welke de twee eerstgenoemde lan den met Frankrijk sloten een bewijs is. Toch kunnen Londen en Washington niet al te vast op medewerking van Frank rijk bij een anti-Russische politiek waarheen men gaat rekenen omdat de communisten nu eenmaal grote invloed in Frankrijk hebben en er ook deel aan de regering hebben en er niet aan den ken uit die regering te treden, hoe lastig dat soms ook voor hen is. Wat nog kort geleden bleek toen 5 parlementsleden, gedelegeerden van Madagascar, werden gearresteerd omdat zij hadden meege- opgemerkt, dat de tram voorlopig zijn dienst blijft bieden aan abonnement houders. Plaatsbewijzen worden voort aan alleen in de bussen dus niet meer aan de loketten afgegeven. De ver koop van spoorkaartjes vervalt hier mee. Uiteindelijk zal het gehele vervoer per autobus gaan. Op dat gebied zijn nog belangrijke plannen te wachten, waarvan de doorvoering echter van ma teriaal toewijzing afhankelijk is. Opge merkt werd nog, dat de thans rijdende bussen nood-materiaal zijn. Fietsen wor den niet vervoerd wat in de toekomst, met ander materiaal weer mogelijk zal zgn. De brede bussen zullen dan plaats moeten maken voor een smaller type. De rit HeerenveenSneek (55 min.) en SneekBolsward (20 min.) zal in de toekomst sneller gaan. De bestrijding van wegen-gladheid zal door de Mij. zelf ter hand worden genomen. Denken we terug aan een door de Duitsers to taal geplunderd bedrijf, dan mogen we met lof gewagen van de poging, waar door in slechte tijden de Mij. met de zo vaak gemin-achte tram, het reizend pu bliek nog grote diensten heeft bewezen. werkt aan het doen uitbreken van een opstandige beweging tegen de Fransen daar. Om de arrestatie mogelgk te ma ken moest de parlementaire onschend baarheid dezer 5 leden worden opge heven, de communistische ministers wa ren er tegen, maar zij traden niet af, doch verlieten eenvoudig de kabinets vergadering. De opstandige beweging op Madagascar en het verzet in Indo-China zijn overigens niet de enige symptomen van de gisting, welke ook in Frans over zees gebied bestaat. Ook in Noord- Afrika streven de Arabieren naar het verbreken der banden met Frankrijk, de sultan van Marokko heeft zich zelfs practisch aan het hoofd van die bewe ging gesteld. De nationalistische Arabie ren daar willen los van Frankrijk, uit de zg. Franse Unie treden en Marokko als Mohammedaanse en Arabische staat zich doen aansluiten bij de Arabische landen, dus bij de Arabische liga. Die liga, welke door de 5 Arabische staten gevormd wordt, doet natuurlijk ook van zich spreken bij de behandeling van het Palestijnse vraagstuk in de buitengewo ne zitting van de Ver. Naties, ter behan deling van het Engelse verzoek een <jom- missie van onderzoek voor dat vraag stuk in te stellen. De liga nu heeft deze bijeenkomst verzocht direct aan het En gelse mandaat voor Palestina een eind te maken en het onafhankelijk te ver klaren, waardoor het een Arabische staat zou worden; want al is een belang rijk deel der bevolking thans Joods, de Arabieren vormen er een grote meerder heid. De debatten zullen zich in deze vergadering dus over veel breder veld uitbreiden dan aanvankelijk was ge dacht, want terwijl Engeland slechts een commissie van onderzoek vroeg, welke rapport kon uitbrengen op de volgende gewone vergadering der V. N., zullen thans de naties kleur moeten bekennen bij het Arabische voorstel. Men zegt dat de Zuid-Amerikaanse Staten voor het Arabische voorstel willen stemmen om steun van de Ar. liga te verkrijgen bij de keuze in September van een Z.-Ame rikaan tot voorzitter der V. N. Men is voorts zeer benieuwd naar de houding van Rusland, dat tot nog toe er nimmer duidelijk voor uitkwam of het de zgde der Joden dan wel der Arabieren koos. Om het politieke gewicht der Arabische staten en hun economische betekenis als petroleumproducenten vermoedt men wel eens dat Moskou de Arabieren zal steunen. Vooral ook omdat de Ver. Sta ten om dezelfde redenen erg graag met de Arabieren vrijen, maar Washington toch de Joden niet in de steek kan laten. Als men dan daarnaast nog overweegt dat Engeland„ook al vroeg het een com missie, zich de vrijheid voorbehield de uitspraak der Ver. Naties al of niet te aanvaarden, begrijpt men dat er nu te Flushing Meadows, waar de Ver. Naties vergaderen, een buitenlands politieke kwestie van de eerste rang aan de orde is. P.T.T.DIENST OP 5 MEI 1947. De Post- Telegraaf- en Telefoondienst zal op 5 Mei 1947 (Nationale feestdag) geheel worden uitgevoerd als op Zondag. IJLST. De afd. Ijlst van de Ned. Chr. Vrouwen Bond herdacht de vorige week haar 10-jarig bestaan. Na het zingen van het Te Deum opende de presidente mevr. E. M. E. JansenMulder met ge bed en het spreken van een openings woord, naar aanleiding van het voor gelezen gedeelte uit Efeze 6 1019. De verslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse werden goedgekeurd. Het ledental bedraagt ruim 100. Opge voerd werd „Kraamvisite”, dat door uit stekend spel zeer in de smaak viel. Na verschillende attracties en terwijl ter opluistering en afwisseling viool, orgel en een koortje zich hadden laten horen, sloot de presidente deze geslaagde avond door gezamenlijk te doen zingen de Avondzang, w*ama zg voorging tn dankzegging. ring worden onderworpen. Spr. had daar tegen geen bezwaar, maar wel tegen de bedoeling van B. en W. om de kosten op de slagers te verhalen. Hun winstmarge is nl. al dusdanig laag en de verkoop in verband met de distributie zo gering, dat spr. vreesde, dat hun financiële po sitie er nog slechter door zal worden. Als men de slagers ontlastte, zou verho ging van de vleesprijs het gevolg zijn en dat achtte spr. zeer onbillijk, omdat óan het platteland zwaarder belast zou wor den dan de bewoners van de stad van waar het vlees wordt ingevoerd. Spr. kon zich best indenken dat B. en W. de rekening in evenwicht willen brengen, maar voelde niet voor deze regeling daar de voordelen ervan aan Sneek ten goede zouden komen. Het is niet gemakkelijk met een ander ontwerp te komen, maar toch zag spr. graag dat Wijmbritsera- deel een eigen slachtplaats kreeg, waarin al het vlees gekeurd werd. Het zal mar- schrjnlijk ook niet gaan van Sneek een gedeelte van de keurlonen terug te vra gen ter ondersteuning van onze dienst. Spr. herhaalde dat het een beetje on- pleizierig is zelf niet andere maatregelen te kunnen aangeven, maar dit moet niet! De Voorzitter antwoordde, dat de gemeente het keurloon op var kens verliest en om dat te achterhalen hebben B. en W. geoordeeld een invoer keuring te moeten invoeren. Dat houdt inderdaad in dat de slagers op meer kos ten komen, maar omgeslagen over alle varkens is dat maar heel weinig en be hoeft dus geen aanleiding te zijn de vleesprijzen te verhogen. De heer van Gooi was van mening, dat de slagers nu waarschijnlijk wat meer vet uit de varkens moeten snijden om op andere wgze te verkopen, zoals ook reeds bij de koeien gebeurt. Aan koevlees krijgt men nl. ook geen draadje vet, wat z.i. in Hol land veel beter is. Krijgen de slagers nog meer kosten dan zullen ze er dus nog meer vet uitsnijden. De heer O s i n g a betoogde, dat alle vlees absoluut in de eigen gemeente behoort, en vreesde dat op de duur alles in Sneek geslacht en gefkeurd zal moeten worden en dat de slagers dan, om iets meer te kunnen verdienen, C-vlees voor A-prijzen zullen trachten te verkopen. Spr. voelde er daarom veel voor dat al het vee in Wijmbritseradeel geslacht en gekeurd wordt. De Voorzitter herhaalde een reeds eerder gedane mededeling, dat B. en ,W. tevergeefs tegen het verplichte slachten in Sneek gereclameerd hebben. Weth. J o u s m a wees er eveneens op dat de gemeente van hogerhand gelast wordt de varkens in Sneek te laten slachten en keuren. Het gaat hier dus alleen om de varkens en spr. geloofde niet dat de kosten voor nakeuring, van het ingevoerde vlees tot stijging van de antwoordde dat de vaststelling van het bedrag geschiedt bij de behandeling van de gemeentebegroting, en dat B. en W. daarom bij de begroting voor 1948 op deze zaak zullen terugkomen. Nadat de heer Brouwer zich nog bg de vorige sprekers had aangesloten, keurde de Raad het voorstel z. h. s. goed. Friese akte. er W a 11 j e bracht dank aan B. en V^hat zij ook voor Wijmbritseradeel een beloning voor de Friese akte voor stellen en ging daarom voor de volle honderd procent met hun voorstel mee. De heer G. Dijkstra wees er op dat in dit voorstel het venijn in de staart zit. Daarin staat rA dat B. en W. de 50. beloning willen toekennen als dit onder wijs ook inderdaad door de betrokken leerkrachten gegeven wordt. Werd deze voorwaarde er ook in andere gemeenten aan verbonden Spr. zou gaarne zien dat alleen het bezit van de akte beloond wordt, zoals ook bij de andere akten het geval is. Volgens de Voorzitter is deze voorwaarde in het voorstel opgeno men als een aanmoediging voor het per soneel Fries te studeren en voor de schoolbesturen om Fries onderwijs in het leerplan op te nemen. B. en W. gaan dus nog een stapje verder dan de heer Dgk- stra wil. De heer W a 11 j e sloot zich bij het betoog van de heer Dgkstra aan, daar ook z.i. het bezit van de akte be loond moet worden. De heer van Gooi merkte op, dat de beloning nu niet af hangt van de onderwgzer zelf maar van het hoofd of het schoolbestuur, en dat is niet billijk. De heer Zwaagstra sloot zich eveneens bij de heer Dijkstra aan, maar de heer P. Dgkstra was het met B. en W. eens, omdat door hun voorstel de schoolbesturen als 't ware verplicht worden Friese lessen te doen geven. De Voorzitter wilde hierna het voorstel van B. en W. in stemming brengen, maar daartegen had de heer v a n G o o 1 bezwaar omdat z.i. het voor stel van de heer G. Dijkstra verder strekkend was. De heer G. Dgkstra sloot zich aan bij de dank die de heer Walt je aan B. en W. bracht, maar door de laatste zinsnede in hun voorstel op te nemen zal dit als een rem gaan werken. De onderwijzer dient in de eer ste plaats gestimuleerd te worden, en als hij voor de Friese taal voelt, wat reeds uit zgn studie voor de akte ge bleken is, zal hg daarin ook les willen geven. Daarom zou spr. de laatste zin snede geschrapt willen zien. De Voor zitter deelde mede dat B. en W. geen bezwaar hadden het amendement van de heer Dijkstra, ondersteund door de heren van Gooi en Zwaagstra, eerst in stem ming te brengen. Vóór dit amendement stemden hierna de leden Bootsma, Zwaagstra, Westra, Jongstra, Waltje, van Gooi, G. Dijkstra en Gerbrandg. Te gen de leden: Brandsma, Hofstra, Schaap, Osinga, Brouwer, P. Dijkstra en Jousma. Het werd dus aangenomen met 87 stemmen, waarna het aldus gewij zigde voorstel van B. en W. z. h. s. werd goedgekeurd. De naam Stichting heeft zo langza merhand bekendheid gekregen. De meeste mensen weten, dat daar mee wordt bedoeld de instelling, die de nagelaten betrekkingen verzorgt van hen, die door hun deelname aan het ver zet zijn gevallen. En toch rgzen er vragen: „Is die ver zorging niet de taak van de Overheid?” „Is er in onze omgeving niet reeds vol doende geld ingezameld?” „Als er dan nog iets moet worden gedaan, kunne» de oud-verzetters het onder elkaar niet doen?” Is de verzorging een taak van de Overheid? Ja, want de gevallen verzet- ter heeft vrijwiüg, zonder bescherming, zijn zware plicht vervuld. Hij bewees zgn Vaderland diensten en gaf daarbij blijk loyaal te zijn tot in de dood. Daar mee is de grond gevonden, waaraan de nagelaten betrekkingen van verzets- slachtoffers hun recht op pensioen ont lenen. Met grote waardering kan dan ook gewag worden gemaakt van het te verwachten Wetsontwerp Bijzondere Pensioenen. In afwachting daarvan geeft de Regering via de Stichting voorschot ten voor noodzakelijk levensonderhoud. Maar er blijft daarbij nog zoveel te doen. Het is nu eenmaal zo, dat een pensioen regeling scherp is afgebakend en nooit ‘rekening kan houden met bijzondere moeilijkheden. En daar begint nu de taak van de Stichting. Het pensioen suppleren tot een peil, waardoor de ge zinnen in hetzelfde milieu kunnen blij ven voortleven. De toekomst van de kin deren is een zeer belangrijkke factor. Er is in <?-ze omgeving inderdaad veel geld ingezameld. Zoveel zelfs, dat, volgens de berekeningen van het ogenblik, vol doende bijeen is gebracht voor de Friese verzetsslachtoffers. Is de taak daarmee beëindigd? Of zal nog de helpende hdnd moeten worden geboden aan gebieden die niet voldoende knap gespeeld. Héél knap. Bood het spel in het eerste bedrijf te weinig actie, daarna begon het met een vaartje te lopen. Een uitstekend samenspel ont spon zich tussen de oude Nurks en de privé-verpleegster tussen ons: een schattig kind op de planken ge volgd door 'n aardig driehoeks-spel tus sen deze twee en de dokter. De omrin gende spelers zorgden er mede voor, dat het stuk in z’n geheel in een keurig encadrement werd aangeboden en ’t blij de slot, waardoorheen een draad van fgne romantiek is gesponnen, bracht de spelers een langdurige cn welverdiende ovatie. De spelers èn de regie, die veel eer van haar werk heeft gehad S. prijzen zal leiden. Daarom is het in ’t belang van de keuringsdienst dat het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De heer van Gooi achtte het de enige oplossing om van alle slachtingen van varkens maar noodslachtingen te maken, omdat ze dan in de gemeente ge slacht en gekeurd mogen worden. Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht en verworpen met 510 stemmen. Vóór stemden de leden Hofstra, Jousma, Brouwer, P. Dgkstra en Brandsma; tegen de leden Zwaagstra. Westra, Schaap, Osinga, Jongstra, Wal tje, G. Dgkstra, van Gooi, Gerbrandg en Bootsma. Slot volgend nr. fel NSB’er heeft getoond tegenover het personeel. Ook de schoonzuster van Gor ter weet zich te herinneren dat Gorter een dergelijk schrikaanjagend epistel heeft ontvangen. De verdachte herinnert zich nog wel een viertal namen te heb ben opgeschreven, doch de dragers daar van zgn de dodendans ontsprongen. De verdachte geeft toe, dat hij door dit op te geven, de personen in groot gevaar bracht, „maar aan represailles had hij nooit gedacht”. „Zegt u bet maar eerlijk, u vond het onjuist dat v. d. Kooy ontvoerd was”, zegt de president. „Ja natuurlijk, dat is nogal logisch”, klinkt het wiste antwoord van de ver dachte. De verdediger, Mr. Cornells wenste een wijziging in de dagvaarding; het Hof verdwijnt in de raadkamer, maar de ver dediger moet rich met een weigering te vreden stellen. In zijn fel requisitoir zegt de procu- reur-fiscaal, dat de getuigen duidelijk de schuld van de verdachte aantoonden. Het dreigbriefje kan toch moeilijk als verklaring van zgn daden worden aan gemerkt; als iedereen op al die talrijke briefjes zo had gereageerd, was de be zettingstijd nog bloediger geweest. De els luidt: 8 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit beide kiesrechten. Vrouwe Justitia zag eerst om 9.30 uur ’s avonds haar zware dagtaak be ëindigd. op Maandag 28 April 1947, des voorna. 9.30 uur. (De voorstellen gaven we reeds in ons vorig nr., ditmaal geven we ..alleen de besprekingen bij diverse punten.) Voorzitter: burgemeester F. Tjabe- rings; Secretaris de heer K. Visser. Aan wezig alle (15) leden. Opening. Na opening oj lijke wgze kwam aan de Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde raadslid de heer G. Dijkstra te IJsbrechtum. Nadat de heer Dgkstra de vereiste eden had afgelegd, feliciteerde de Voorzitter hem met zijn benoe ming en sprak de hoop uit dat de ver vulling van het ambt van raadslid hem veel genoegen zal schenken. De heer D ij k s t r a dankte voor deze woorden en hoopte al zijn krachten aan de be langen van de gemeente te kunnen ge ven, waarbg hij van zijn medeleden en B. en W. dezelfde medewerking vroeg als aan de heer v. d. Veen werd geschon ken. Punt 2. Notulen der vergadering van 17 Maart 1947. (De commissie bestaat uit de heren Jongstra, Osinga en Schaap). Eerstgenoemde stelde voor de notulen onveranderd vast te stellen, waartoe z. h. s. werd besloten. Punt 3. Ingekomen stukken en mede delingen. Nagekomen was een verzoek van het bestuur der Herv. School te Hommerts om medewerking te verlenen voor het aanschaffen van enige leermiddelen. B. en W. stelden voor deze medewerking te verlenen, waartoe z. h. s. werd besloten. In verband met het bouwrijp maken van terreinen te Scharnegoutum bood het be stuur van het Waterschap „Scharnegou tum c.a.” aan de weg naar Mastenbroek schuldvrij aan de gemeente over te dra gen, waarna het onderhoud voor reke ning van de gemeente zal komen. Dit aanbod werd z. h. s. geaccepteerd. Inzake het voorstel van B. en W. den minister van O., K. en W. opnieuw toe passing van art. 55quater der L.O.wet 1920 voor de openbare lagere school te IJsbrechtum te vragen, zegt de heer Gerbrandy dat er niet veel op tegen is voor de bgz. scholen een andere norm aan te leggen omdat het hier een kleine openbare school betreft. Toch zijn er in de gemeente bezwaren gerezen tegen het vastgestelde bedrag per leerling voor de bgz. scholen. B. en W. moeten er daarom rekening mee houden, dat een volgend jaar de kosten per leerling voor de bgz. scholen ook aanmerkelijk hoger gesteld zullen moeten worden. De heer Jong stra sloot zich bij de vorige spreker aan. Hij was er ook niet op tegen dat deze kleine school bevoordeeld wordt, maar de motieven die aangevoerd zgn om het bedrag op 23.per leerling vast te stellen, gelden ook voor de bij zondere scholen. Spr. lichtte dit met enige voorbeelden toe en betoogde verder dat in 1943 aan de openb. 1. school 18.60 per leerling werd toegekend. Toen telde ze echter 46 leerlingen, en tha’'<? ma-r 32. Wanneer nu ƒ14. wordt gegeven aan de bijzondere scholen en 23.aan de openbare in IJrtjrech- tum dan gaan B. en W. toch te ver de andere kant uit. De Voorzitter Het is Dinsdagmiddag. Door de hoge ramen van de rechtzaal in het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, vallen de laatste zonnestaplen van deze dag. De grote wijzer van de klok wjjst dan ook al naar de zeven. In de beklaagdenbank staat de figuur van de voormalige kringleider der NSB te Sneek, Jacob Gorter. De openbare aanklager uit als groot ste grief het feit, dat de verdachte na men had opgegeven van anti-Duits ge zinde personen, die wellicht iets konden hebben uit te staan met de ontvoering van v. d. Kooy. Dit naamlrjstje had ver- dachte^Goiter overhandigd aan de SD’er Vi'ser. de getuigenbank zitten onder an- w(en de welbekende Willem Verboom, pp reeds 2 maal ter dood veroordeelde hei Ale Visser, ea de verbalisant D. B. ADe eerte getuige de politieman, moet Ht een en ander verklaren omtrent de a.ng van zaken bij het verhoor, dat in °i roerige bevrijdingsdagen had plaats Jihad. Dan treedt de voormalige dis- ^butie-ambtenaar Willem Verboom ar voren; als gevolg van zijn daden in oyettingstijd, heeft hg het rood-blauwe Jood verwisseld voor de mijnlamp en roor deze rechtzaak vanuit zgn gevan- Hakamp in het zuiden, naar het hoge deirden getogen. Via Overzet was de Rejiige Visser bij verdachte Gorter '-ejjcht gekomen en via Gorter bg Ver- bown; Willem Verboom had zich belast met het Invullen van de juiste namen en huisnummers op het briefje van Gorter. De getuige Visser verklaart de dingen nauwkeurig en juist. Men kan niet ont kennen dat deze Visser één van de wei nige gevangenen is, die de waarheid zegt. Op zichzelf is dit overigens geen merkwaardig verschijnsel, daar deze man niets meer heeft te verliezen. De schoonmoeder van de verdachte herin nert zich, dat deze de dag na de ont voering van v. d. Kooy een dreigbriefje had gekregen. De ontvangst had hem in één dag verouderd. Een werljnemer van de verd., v. d. Akker, onderstreept dit, ook hij heeft het gelezen en zegt boven dien dat zijn patoon zich nimmer een Bonkaarten KA, KB, KO 70» (Serie B) B-07 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. B-08 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten KI), KE 705 (Serie B) B-14, B-15 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. B-16 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten MA, MD 705 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie B) B 21 Suiker 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703 71-1 Tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 71-2, 71-3 Tabak artikelen 71-1 Versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 71-3 Versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Gedurende Mei is de volgende hoe veelheid petroleum verkrijgbaar: kaar ten UA 611: bon A 25 t.e.m. A 28 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 13 en middelen in eigen omgeving bijeen kun- B 14, 4 liter per bon; kaarten UC 611: NED. TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Belangrijke wijzigingen in dienst en materiaal. De Ned. Tramweg Mg. belegde j.l. Dinsdag, onder leiding van haar di recteur, de heer Alink, een persconfe rentie waar verschillende veranderingen te berde werden gebracht. Een nieuwe dienstregeling treedt Zondag 4 Mei in werking. Een regeling, die heel wat ver ruiming geeft, maar die niettemin met veel moeite en zorg is in elkaar gezet en waarbg het beschikbare materiaal wél tot in het uiterste is benut. Op de diverse lijnen, w.o. ook Bolsward SneekHeerenveen behoort, is een uur- dienst ingesteld met bussen, welke aan sluit op de eerste morgentrein en op de laatste trein uit richting Holland. Met deze uur-verbinding wordt een experi ment begonnen, waarvan het slagen ge heel in de hand ligt van het publiek. Het is gericht op de spreiding van het aan tal reizigers, dat meestal op een be paalde bus meent te zijn aangewezen. Dit nu verandert geheel met de invoe ring van deze uurdienst. Voor een groot deel van het reizend publiek is het van zeer ondergeschikt belang, of het een uur eerder dan wel later reist en het kan er dus in belangrijke mate aan meewerken, ook zélf gerieflijk te kun nen reizen. Immers, de onbehagelijke drukte op de spits-uren wordt hierdoor vermeden. De dienst via Afsluitdijk blijft voorlopig een twee-uurdienst. Ook op Zon- en feestdagen wordt gereden, behalve de woegste rit van Leeuwarden of van Alkmaar. Over het geheel zullen de diensten op Zon- en feestdagen gelgk zijn aan die op werkdagen. Enkele uit zonderingen daargelaten, welke in de nieuwe dienstregeling wel zullen worden aangegeven. Er is over het geheel een service voorbereid die alle lof verdient. De omzetting van tram in auto heeft vergaande gevolgen gehad. Terloops zij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1