Herdenking bevrijding - Nationale Feestdag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 2e JAARGANG No. 85 VRIJDAG 9 MEI 1947 I Ab.-prlji f2.50 per half jaar Franco par port <3.75 per half jaar strengste vervolging te doorstaan en werden als onschuldige slachtoffers bij millioenen vergast. Verschrikkelijk is het leed, dat deze categorie van slacht offers heeft moeten doorstaan. Hun na gedachtenis willen we ook in ere hou den. Weer anderen vielen ten offer aan verkeerd gerichte kogels of bommen van onze bondgenoten. Hun aantal is in Sneek niet groot, maar buiten onze stad stierven verscheidene Snekers hierdoor. Weer anderen vonden de dood door re presaillemaatregelen, kortom, allen lie ten hun leven in de strijd voor de bevrij- ding van Nederland en hebben als zo danig recht op onze waardering, ach ting en de achtergebleven betrekkingen op ons medeleven. Ieder jaar willen we hier samenkomen, dit jaar nog bij het tijdelijke gedenkteken, in de toekomst hopelijk bij een permanent monument, dat getuigenis zal afleggen, dat Sneek zijn doden, gevallen in de strijd voor de vrijheid, niet vergeet. Een mens vergeet spoedig, maar het 5 Mei-Comité zal trachten, tegen dit proces in, de na gedachtenis van de Vaderlanders op de zuil, bij u levendig te houden. Onze oor logsslachtoffers, dat zij rusten in vrede. De zangver. zong onder leiding van de heer J. Nauta alsnu „Kent gij het land”, waarna burgemeester Rasterhoff de herdenkingsrede VOOR MOEDER. Zondag a.s.: Moederdag. Op elke nieuwe pagina Van ’t boek, getiteld „Leven", Staat gaaf en groot, in hoofdletters, 't Woord „MOEDERTJE” geschreven. In kleuter-, meisjes-, jongensboek, In boeken voor de gróten Wordt van dat woord reeds eeuwen lang Zo rrjkelgk genoten Het druk bestaan belemmert soms Om leestijd uit te trekken: Tè vaak blijft ’t boek gesloten staan In onze boekenrekken....-. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS No. 3: No. 4: Kantoor voor Abonnementen) Fa. KIEZEBRINE Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Walinga; 2e pr. A. Arema; 3e pr. J. Brouwer; 4e pr. M. Witteveen. De prijzen voor alle wedstrijden be stonden uit luxe artikelen. Tot slot had er een voetbalwed strijd plaats van twee combinaties nl.: comb. Oranje NassauL.S.C., comb. W.Z.S.enBlack Boys. Reeds vrij spoedig had eerstge noemde comb, door Poelman een voor sprong van 20. Er werd uitstekend gevoetbald. De spelers geraakten steeds meer aan elkaar gewend. Toch sloot o.i. de W.Z.S.B.B.-comb. beter. Er werd beter geplaatst en het spel gcjd op de vleugels open gehouden. Voor de rust zorgden Minks en De Wilde dat de thee gedronken kon wor den met gelijke stand 22. De tweede speelhelft verliep met wederzijdse aanvallen. Tenslotte gelukte het Th. de Groot twee zeer fraaie doelpunten te maken in combinatie met De Wilde en Minks 24, waarmede ook het einde kwam. Scheidsrechter was de heer P. Hartkamp. Openluchtfilmvoorstelling. ’s Avonds 9 uur was er een open- lucht-filmvoorstelling op het Martini plein, georganiseerd door de fa. Jobs. Miedema. Een grote massa belang stellenden heeft met aandacht de di verse films gevolgd, en ervan geno ten, dank zij mede het gunstige weer. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 ringd door jonge dames, de Noorder- hoek, een groepje cowboys. Het is één lange bonte rij, die men meermalen moet zien, om ’n behoorlijk overzicht te krijgen. Een optocht, die ’s avonds werd herhaald. Inmiddels maken velen zie’’ op, om de demonstratie van de gymnasten te gaan zien. De muziek heeft ’t druk deze morgen. De gymnasten staan op gesteld op het Martiniplein en mar cheren een lange route af, telkens op gevangen door de plaatselijke corpsen. Het is een bonte, lange rij, die langs de duizenden toeschouwers trekt, van S.G.V., ThusneldaGr. Pier en Ad- vendo. En die eindeloze stoet vertelt meteen, in hoe grote belangstelling de lich. opvoeding zich in onze stad mag verheugen. Deze demonstratie is een mooi sluitstuk van de voormiddag- f eesten. De uitslagen zijn: Bogen, gedragen door 1 kind: 1. Mie- ke v. d. Molen. 2. Tjeerd Postma, 3. Louti Dijkstra, 4. Gebr. v. d. Zijpp, 5. DulieBos, 6. Grietje Gorter, 7. Hannie Wierda, 8. Sjoerdje Bosma. Eerv. ver melding: Pieteke Zandstra, Roelof de Vries, Truusje Vis, Piet en Rudi Sei nen, Else v. d. Zijpp. Bogen gedragen door 2 kinderen: le pr. Gr. en Theo Koelstra; 2e pr. Froukje Zuidema en Jikke v. d. Berg; 3e pr. Ina en Thelma Spaander; 4e pr. Joh. en Hennie Modderman; 5e pr. Minicus en Bart je Roosenstein; 6e pr. Annie Terp- stra en Dini Kussendrager; 7e pr. Jansje Harder en Boukje Post; 8e pr. Eise Bootsma en Roelof Osinga. Eerv. ver melding: Free Dijkstra; Boutje Velle- man; Joke Faber en Roosa Keuning; W. Leeman en Tjeerd de Boer; P. Scha- dinga en G. Hylkema; Tjerry en Janke Zijlstra; Annie en Willie Elsinga; Lucie en Dita Zijlstra; Jikke en Annie de Jong; Jan en Tineke Teensma; Fetje Cnossen en Henny Keuning; Jikke de Jong. Bogen, gedragen door 3 tot 5 kin deren: le prjjs Fettie Fennema, 2e pr. Hinke Postma, 3e pr. Attie Deenik, 4e pr. Feikje Harder; 5e pr. Mieke v. d. Laan, 6e pr. Martha Hogervorst, 7e pr. Ida Meijer, 8e pr. Annie Procee; Eerv. verm.: Annie Feenstra, Annie Dethmers, Relnie Jillings, Annie Koenen, Hendrik Groen, Geertje Buding. Lopende groepen, alsmede versierde bogen, gedragen door meer dan 5 kin deren: le pr. Na 5 bange jaren, Buurt- ver. Noord-Oosthoek; 2e pr. Sneeuw witje, Siffra Haan e.a.; 3e pr. Bruid stoet, Tjedde de Vries e.a.; 4e pr. Sneeuwwitje, Reina Alkema e.a.; 5e pr. Cowboy, Jan Boon; 6e pr. Japans meisje Jetske de Boer; 7e pr. Klederdracht 1800, Sytske de Vries e.a.; 8e pr. India nen, Frans Guillaume en Tommie Bak ker; Eerv. vermelding: Roodkapje, Hen nie Bouma; Wit Zwart; Verpleegstertje, Lies Schra; Volendammertjes, Wietske de Jong; Rode Kruisgroep, Marietje v. d. Berg; Met volle zeilen de toekomst in; Marker moeder en kind, Wies Fer- werda; Pake en Beppe, Sytske Hylke ma; Vrede, Josine v. Winden; Rood kapje, Joukje Kooimans; Volendammers, Antje Veenstra. Versierde autopeds, fietsen enz. le Gatske Rijpkema; 2e Hielke v. Manen, 3e Sipke Draaisma; 4e. R. v. d. Zijpp; 5e. M. Spaander; 6e. A. Woudstra; 7e. D. Rodenburg; 8e. M. Hoekstra; Eerv. vermelding: Tineke Ferwerda, Bruggen- kamp, Henk de Lang, Jan Ringnalda, Wiepie Langius, Tj. v. Tuinen, H. Fen nema, M. Postma. Versierde wagens en auto’s: le prijs Noorderhoek; 2e prijs H. Tjaarda; 3e pr. J. v. Nassauschool. MAANDAG De feestdag. Het is 8 uur in de morgen. Een vroege bui heeft doen weten, dat de dag riskant belooft te worden. En het is koud ook. Bij de herdenkings- zuil stellen de Padvinders zich op en houden een vlaggen-parade. De fees telijk uitgedoste jeugd komt op de proppen en druppelt naar de Vee markt, waar het al heel gauw een bonte bijenkorf wordt. Arme jury, die hier beslissingen moet nemen Het is een drukte van belang. Arme verdwaalde schapen moeten terecht worden geholpen, de groepen moeten voor de optocht worden samengesteld. Daar is heel wat ordening nodig vóór de optocht afmarcheren kan. Als het eindelijk zover is, trekt de bonte massa stadwaarts. Een massa, waar bijna geen oog op is te houden. Voor op een viertal herauten, die ook de feestelijkheden hadden aangekondigd, te paard. Dan volgt het Sted. muziek corps, waarachter een onafzienbare rij van feestelijke bogen-dragers, de een al mooier en fantastischer dan de ander. De groep wordt afgesloten door het Chr. Muziekcorps Harmonie. Dan volgt een lange stoet groepen met de meest uiteenlopende versieringen en emblemen. Schitterende bruidspa ren .zorgvolle verpleegsters, bosbe woners, sprookjesgroepen, jeugd-voet- ballers, dwergen, pracht-groepen van buurtverenigingen, de baldadige jeugd met daarachter de dringende eis van, een speelterrein. Dan een serie rollend materieel in bonte verscheidenheid, fietsen, autopeds, kinderwagens etc., een gevaarlijke tank, hongerdemon- stratie uit voorbije jaraa, een mooie reclamewagen van een banketbakkerij De groep wordt gesloten door de kwiek-marcherende padvinders. Als laatste nummer de versierde wagens, weinig in getal, maar goed verzorgd. Daar rijdt de Waterpoort voorbij, met op de voorgrond handel, sport en nij verheid, de „kolenslag’i, met mijn werkers, de Vrijheids-maagden, de Koninklijke wieg met Marijke en om- Dat is alleen het aandeel, dat Sneek heeft geleverd in het getal oorlogs slachtoffers. 't Zijn niet het getal ge storvenen gedurende de vijf oorlogs jaren, maar de namen van hen, wier doodsoorzaak ontstond door of tenge volge van de oorlog. Ze zijn niet van één geloof, neen, u vindt onder hen aan hangers van verschillende godsdiensten. Ook zijn ze niet van gelijke leeftijd. Zo wel de grijsaard van diep in de tachtig als de jongeling behoort tot de groep. Voerden zij dezelfde politiek? Uiterst links en uiterst rechts staan broederlijk naast of onder elkaar. Bovendien ver meldt de zuil zowel namen van mannen als van vrouwen. Zou juist daarom die zuil zo in het middelpunt van de be langstelling staan? Omdat we allen voe len: ’t is van Snekers voor Snekers, zón der onderscheid van geloof, politiek, leeftijd of sexe. Voor Snekers, die hun leven lieten in de strijd tegen het gehate Duitse juk. Wie waren die Snekers? Be zie de vier zijden van de zuil en u weet him namen. En waarvoor lieten ze hun leven? Sommigen zijn gefusilleerd, om dat ze de haat tegen de indringer niet konden verkroppen en in daden hun vij andelijke gevoelens tot uiting brachten. Helaas het was vechten tegen de over macht en het eindede dood. Maar hun lichtend voorbeeld stimuleerde an deren tot aanpakken, tot doorzetten, tot organiseren van ’t verzet en langzamer hand kwam de overweldiger te staan tegenover een macht ,die hij niet in staat was te breken. Hun dood heeft de bevrijding verhaast. Anderen hadden enkel door het feit, dat ze tot een door de Duitsers gehaat ras behoorden de GEDENKTEKEN BOUKE DE VRIES. OUDEGA (W.), 5 Mei. Op de natio nale feestdag had hier een korte plech tigheid plaats, om de slachtoffers te ge denken van de Meidagen in 1943. In onze plaats was dat Bouke de Vries, wiens stoffelijk overschot men na herhaalde pogingen niet heeft terug kunnen krij gen om het te kunnen herbegraven, al dus Ds. Weddepohl van Amstelveen. Hij schetste de achtergrond van het verzet, waarvan Bouke de Vries als exponent is gevallen, wekte allen op de idealen voor ogen te houden, die deze mannen hebben bezield en besloot als ambtsdrager met op te roepen tot bekering. Het gedenk teken werd door Z.Eerw. onthuld en aan de familie overgedragen. Namens de Oranjevereniging sprak de voorz., Tj. v. d. Veen, een kort woord, waarna „meester” Piebenga aan de schok en de ontroering herinnerde, die het gebeuren destijds had gebracht. Hij schetste Bou ke vooral als man, die wijde strijden voor zijn volk, maar die zich ten slotte meest verantwoordelijk wist tegenover zijn vrouw. Met het leggen van bloemen en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de sobere plechtig heid, die door het gehele dojp werd bij gewoond, besloten. In aansluiting op deze plechtigheid werd des avonds in de Geref. Kerk een wijdingssamenkomst gehouden, uitge schreven door de Oranje-ver. Het mu ziekcorps E.M.M. verleende medewer king. De samenkomst werd geopend door voorz. Tj. v. d. Veen. Deze memo reerde de jaren die nog zo kort achter ons liggen en hen die het leven moesten laten. Het muziekcorps en de Chr. Zang- ver. brachten afwisselend nummers ten gehore. Ds. J. van Dullemen hield een rede, na lezing van een deel van Ps. 89 en nam als uitgangspunt voor deze rede vers 48. Aandachtig werd de spreker aangehoord. Voorts werden nog een 2- tal voordrachten ten beste gegeven. De kerk was stampvol. Met dank aan God sloot Ds. v. Dullemen. SCHARNEGOUTUM. Ter gelegenheid van de nationale feestdag werd ’s av. een rondgang van ’t plaatselijk muziek corps door het dorp gehouden, terwijl Dinsdagavond een herdenkingssamen- komst werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waar door de voorzitter de heer J. v. d. Molen op plechtige wijze de ge vallenen in ons dorp werden herdacht Daarna werd 2 minuten stilte in acht genomen, terwijl vervolgens de spreker van deze avond, cand. H. Zelle uit Leeu warden optrad met als onderwerp: „Uit de brand, in de brand”. In een ademloze stilte werd de redenaar aangehoord. Ook aan deze avond verleende het plaatse lijke muziekcorps medewerking. De voorz. sloot met een ernstig woord. Maar ziet: dan komt de „Moederdag”, We grijpen naar de boeken En bladeren de jaargang dóór Wjj vinden zónder zoeken... Want elke nieuwe pagina ’t Gaat zo in Alle talen Weet ons van liefde en van trouw Van Moeders te verhalen. Op „Moederdag” verlangen we Om Moedertje te eren Die dag dwingt ons het hart tot iets, Wat Moeders.niet begeren I (Nadruk verboden.) PHIUA. moeten aan hen denken als zijnde temid den van ons en vragen: wat verwachten zij, dat wij doen zullen? Hoe kunnen wij him voetstappen drukken? Zij zul len ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleur stelling, die gevolgd is op de te hoog ge spannen verwachtingen, welke wij allen van de na-ooriogse tijd hebben gekoes terd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ont reddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat, waarin wij, oudere generatie, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hebben gefaald. Wij moeten opnieuw beginnen en de jon geren vragen ons te helpen. Op u, aldus H. M„ rust een grote taak in het gezond maken van de zieke samenleving, niet alleen in ons vaderland, maar ook in onze Westerse wereld. Met de warmte van mijn hart sta ik achter u. Kerkconcert. Ter gelegenheid van de Herden kingsdag voor de Gevallenen, gaf het Sneker Cantatekoor, in samenwerking met het Herdenkingscomité, Zaterdag j.l. een concert in de Martinikerk te Sneek. Het door de heer Schrik met zorg samengestelde programma werd geopend met het koraal uit de Mat- thaus-Passion„Wenn ich einmal soil scheiden”, dat staande door de aan wezigen werd aangehoord. Welk een wereld van muziek de kerkcantaten van Bach voor ons betekenen, werd overduidelijk bewezen door de uitvoe ring van de cantate no. 140: „Wachet auf, ruft uns die Stimme”. Koor, so listen en orkest brachten dit koste lijke werk gaaf ten gehore. Vooral in de beide aria’s voor sopraan en bas gaven Mej. Bleuland van Oordt en Henk Kroes ons veel te genieten. Jan Elzinga en H. Timme, die resp. de viool- en hobo-solo speelden, vormden met de zangstemmen een fraai geheel. Jammer, dat we in Sneek niet over een clavecymbel .beschikken. Wie een maal de lichte klank van dit instru ment heeft leren waarderen, kan zich moeilijk meer verenigen met het te weinig doorzichtige geluid van de piano. In drie Oud-Nederlandse liede ren konden we nogmaals de stem- kwaliteiten van Henk Kroes bewon deren. Het koor zong nog een viertal „Geistliche Gesange” van Bruckner. Deze innig-vrome liederen stellen in hun moeilijke veelstemmigheid wel zeer hoge eisen, waaraan de uitvoe renden echter uitstekend voldeden. De variaties van Cor Kee op het bekende lied: „Merck toch hoe sterek” konden ons, ondanks de vaak knappe vertol king van de heer Schrik, niet erg be koren. Het geheel deed wat brokkelig aan, terwijl het hoorbare bedienen der registers storend werkte. Met het ge meenschappelijk zingen van het Wil helmus werd dit stijlvolle concert be sloten. L. G. uitsprak. „Wanneer gij, aldus de burgemeester tot zijn gehoor, in uw slaap een droom hebt gehad, een goede of een kwade, dan kan het voorkomen, dat des och tends de bijzonderheden van uw droom u helder voor de geest staan. In de loop van de dag vervaagt het beeld echter en des avonds herinnert gij u slechts de al gemene strekking; de bijzonderheden zijn in de vergetelheid verzonken. De zelfde ervaring hebben wij zij het in mindere mate bij het terugdenken aan de bezettingstijd. De bijzonderheden van het leed en de ellende, in de jaren 1940 1945 over ons gekomen, vervagen enigs zins naarmate de afstand in tjjd, die ons van de bevrijdingsdag scheidt, groter is geworden. Dit is een algemeen mense lijk verschijnsel en het is waarschijnlijk ook goed, dat niet al onze ervaringen scherp in ons geheugen blijven gegrift. De last die op ons zou drukken en die wij van dag tot dag met ons mede zou den moeten slepen, zou te zwaar voor ons worden. Wij moeten ons toch wape nen tegen een al te gemakkelijk ver geten van de bezettingsjaren. Want, zie ik het goed, dan zijn die jaren, welke zo onnoemelijk veel leed hebben veroor zaakt, ook een les voor ons geweest. Vergeten mogen wjj vooral niet de vele offers die er zijn gebracht. Wij zijn hier dan ook samen gekomen om de donkere bezettingsjaren in onze herinnering te rug te roepen, en om hen, die als slacht offer van de onderdrukking, op welke wijze dan ook, het leiden lieten, te ge denken. Geplaatst tegenover het tijde lijke monument, dat hier is opgericht, zien wij weer de namen van allen die in de bezettingsjaren zijn omgekomen. Wij vragen niet meer op welke wijze z:j het slachtoffer zijn geworden, wij vragen niet of zij manmoedig de dood zijn tege moet getreden, of zij argeloos zijn neer geschoten, of zij, op het slagveld of on dergronds, tegen den overweldiger ge streden hebben. Zij zijn, in hun graven, waarvan wij de plaats vaak niet kennen, allen tezamen, voor ons geworden het offer van bloed en tranen, dat de bur gers van Sneek hebben moeten brengen voor het herkrijgen van de vrjjheid. Her denken willen wij hen op deze dag; her denken willen wij de moeilijke weg, die velen van hen hebben moeten gaan, de strijd die velen van hen onverschrokken hebben gevoerd, herdenken willen wij het offer, dat zij ten slotte allen, hier of el ders hebben moeten brengen; op ’t slag veld of in gevangenis of concentratie kamp. Ook willen wij op deze dag denken aan hen voor wie het vergeten wel heel moeilijk is, wier leven een geheel an dere richting vaak heeft gekregen en wier levensgeluk geknakt werd. Wij den ken aan de nabestaanden, die ndg da gelijks de zwaarte van het gebrachte offer voelen. Hen tnogen wij niet ver geten, nu niet maar ook overigens ma ken zij aanspraak op ons gevoel van medeleven en op onze hulp en steun. Ook zij brachten een zwaar offer. Herdenken alleen niet voldoede. Maar hebben wij, aanwezigen, aan onze plicht voldaan door bij deze plechtigheid de gevallenen te herdenken, door uiting te geven aan onze dankbaarheid jegens hen en aan ons medegevoel met de na bestaanden? Schoten wij niet tekort? Moet aan deze plechtigheid, die in het teken der herinnering staat, nog geen andere inhoud worden gegeven? Her denken is naar mijn gevoel niet vol doende. De gedachten, die ons hier be heersen, mogen niet alleen uitgaan naar de doden en naar het offer, dat zij brachten, zij moeten zich ook op ons zelf en op de taak, die wij te vervullen hebben, richten. Wij mogen niet verzui men onze gedachten en daden op dit ogenblik aan een critisch onderzoek te onderwerpen. Wij moeten gevoelen dat wij hier ook zijn om verantwoording af te leggen jegens hen, die vielen. Zij heb ben allen, evenals wij, in de oorlogsjaren, de een meer bewust dan de andere, een verlangen gekoesterd naar een betere wereld dan waarin zij vóór en tijdens de oorlog leefden. Zij hebben idealen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK gehad over vrede en vrijheid, over een dracht en rechtvaardigheid. Zij hebben er naar gehunkerd om na de oorlog met ons de hand aan de ploeg te slaan en gemeenschappelijk aan de opbouw van een nieuwe, een betere samenleving te werken. Zij vielen, maar wij die bleven, hebben de taak die zij moesten over laten, aanvaard. Wij u en ik ieder op zijn plaats, hebben tot plicht uit de puinhopen die de oorlog, geestelijk en materieel, achter liet, een betere maat schappij op te bouwen. Die taak vraagt, het kan niet anders, offers van ons allen. Noeste arbeid naast een sobere levenswijze, het achterstellen van per soonlijke bij algemene belangen, het stellen van eendracht boven verdeeld heid, het waarderen van geestelijke waarden boven materiële, ziedaar alle maal offers die van ons, stuk voor stuk, worden gevraagd. Maar hoe gering lij ken al deze offers, wanneer wij onze blik richten op de vele, vele namen, in de gedenkzuil gebeiteld, van hen die alles moesten opofferen; voor wie op de be vrijdingsdag slechts een graf was. Van daag zult gij, en als gij deze herdenking intens medebeleeft, kunt gij er niet aan ontkomen, jegens die doden verantwoor ding te moeten afleggen. Gij zult u zelf de vraag moeten stellen: wat heb ik er i van gemaakt? Ben ik mijn plicht nage komen of heb ik gefaald? Is mijn op offeringsgezindheid groot genoeg ge weest of heeft mijn zelfzucht mij er van weerhouden te handelen in de geest van hen die vielen? Heb ik de les van 19401945 geleerd? Gij zult ieder voor zich, die vraag moeten beantwoorden, 1 maar wanneer wij om ons heen zien wat 1 er in de wereld gebeurt en waar ook wij mede verantwoordelijk voor zijn, dan kunnen wij niet anders dan beschaamd 1 het hoofd buigen. Wij die achterbleven 1 om de taak van hen die vielen voort te zetten, hebben ons in vele opzichten 1 slecht van die taak gekweten. Wij heb ben zeker niet steeds gehandeld in de 1 geest van hen, die hun bloed moesten 1 offeren. Wij bekennen schuld. Met deze 1 bekentenis kunnen wij evenwel niet vol staan. Er wordt ons thans gevraagd, op deze dag te hernieuwen en daarmede krijgt deze plechtigheid haar bijzondere 1 waarde ons voornemen om onver moeid te trachten de idealen, die de ge- vallenen in hun beste ogenblikken had- 1 den, te verwezenlijken, opdat wij te eniger tijd met opgeheven hoofde hic; weer verantwoording kunnen afleggen. Moge ons de kracht daartoe worden ge geven. Ik verzoek u thans, door het in- achtnemen van twee minuten stilte de doden te herdenken en te eren. Na dit plechtig moment en na het zingen van „Boven de sterren” door de zangver. was het woord aan onze stadgenoot de Friese dichter Douwe Tamminga, die declameerde „De rat- i telwacht” van Feddé Schurer, Ballade fan de Partisanen van M. Sikkema, „Deedebitinking”’ van Schurer en in Tamminga’s eigen Friese vertaling: „De Eendracht van het Land” van Bertus Aafjes. Daarna was er ge- legenheid tot het brengen van een i bloemenhulde aan de voet van ’t mo- nument, een krans van het Gemeente- i bestuur werd door vele andere bloe- mengaven gevolgd. Tot slot werd door allen gezamenlijk een tweetal cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waarmee het einde van de plechtig heid gekomen was. REDE H. M. DE KONINGIN. „Wat verwachten zij dat wij doen zul- 1 len?” Aldus sprak H. M. de Koningin bij een plechtigheid nabij „Woeste Hoeve” aan de Rijksstraatweg ApeldoornAm- hem, waar honderden tezamen gekomen waren om te eren de nagedachtenis van de daar door de brute hand van de over weldiger neergeschoten slachtoffers van het verzet en allen die in de oorlog het leven voor hun vaderland hebben gege ven, te eren. H. M. de Koningin sprak o.a. het volgende: Voor de tweede maal na de bevrijding van ons vaderland ko men wij op de derde Mei tezamen. Dit is de dag van nationale bezinning, de bron, waaruit opvolgende geslachten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwezenlijken van de taak, die ook de gevallenen voor ogen stond: de vernieuwing van ons volks- 1 bestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve”, sta ik op heilige grond, op één dier on telbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerechtigheid streden, het offer van hun I leven hebben gebracht. Onze gedachten gaan naar hen uit, vol eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestelijke en li- chamelijke folteringen, welke zij hebben doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd i achterlieten. Gij, die hier thans staat met rouw in uw hart, weet, dat zeer velen in ons volk oprecht warm en men- selijk met u voelen. Moge gij thans en altjjd God’s troostende liefde ervaren, i Ik ben overtuigd, dat ik handel in de i geest van allen, die het offer van hun i leven brachten, onder onze bondgenoten, onze eigen strijdkrachten, onder de man- nen en vrouwen van het verzet en de slachtoffers van het schrikbewind en oorlogsgeweld, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken. Niet door hen op een hoog voetstuk te plaat sen en daardoor afstand te scheppen i tussen hen en ons, eren wij hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voortzetten. Wij Voor de plechtigheid ter herden king van de gevallenen had zich Za terdag n.m. 5 uur een grote schare verzameld rond het op het Waag- terrein opgerichte tijdelijke gedenk teken, vermeldende de namen der 66 Sneker slachtoffers van oorlogs- en bezettingstijd. Openingswoord voorzitter 5 Mei comité. De voorzitter van het 5 Mei comité de heer F. J. Japenga, sprak het vol gende openingswoord: Graag zou ik willen beginaen met een algemene menselijke eigenschap: Een mens vergeet spoedig. Vooral als hij in betere omstandigheden komt, wordt er een voorwaarde geschapen, die het pro ces in hoge mate bevordert. Men wil graag de narigheid vergeten, er niet meer aan denken, het geheel uit zijn herinnering laten verdwijnen, en weer voortleven in de betere toekomst. Dat men zodoende in sommige opzichten on dankbaar wordt, dat wordt wel eens vergeten. Het is nog maar 2 jaar ge leden, dat op 15 April Sneek door de Canadezen werd bevrijd en het gehate juk kon worden afgeschud en het is 5 Mei twee jaar geleden, dat Duitsland zich op genade en ongenade overgaf aan zijn vijanden en de hongerperiode voor Holland een einde nam. Nog maar twee jaar en hoe staat het in dit opzicht met de herinnering? Is ook bij u het proces van vergeten reeds ingetreden? Begin nen de beelden reeds te vervagen? Om dit proces tegen te gaan en jaarlijks deze grootse bevrijding in uw herinne ring terug te roepen, daarvoor heeft zicji in Sneek een permanente commissie gavormd, die telkens uw aandacht op 5 Mei hoopt te bepalen bij alles, wat er omstreeks die datum in 1945 als gedenk waardig in ons land voorviel. Het was het einde van de terreur. Mag ik die nog even in uw gedachte terugroepen? Heugt het u nog, hoe de moordploegen door Sneek marcheerden? Heeft u ook zo’n moordploeg zien aankomen, u zelf angstig afvragend of u ook op 't lijstje zou staan? Herinnert u zich, hoe na de moordnacht Sneek in de avonduren z’n mannelijke bewoners zag wegtrekken, omdat ze machteloos tegenover de over macht stonden? Kunt u zich nog inden ken, hoe de talloze onderduikers zich voelden? Heeft u wel eens cijfers ver nomen over de talloze verpleegden in de ziekenhuizen, die nu nog de naweeën ondervinden van hun verblijf in de ver schillende concentratiekampen Denkt u nog wel eens aan de talloos velen, die in die concentratiekampen omkwamen, uitgehongerd, vergast of vermoord? Een mens vergeet spoedig. Of aan die mensen, die zich tegen de overweldi ger verzetten en met hun leven moesten boeten voor hun vaderlandliefde? Een mens vergeet spoedig. Herinnert u zich ook nog de graven van de Canadezen, Engelsen, Polen en verdere nationalitei ten, die hier sneuvelden in hun strijd voor onze bevrijding? ’k Zou alweer wil len zeggen: Een mens vergeet spoedig. Dit alles is gelukkig verleden. Laat ons niet ondankbaar zijn. Sneek is er ver houdingsgewijs best afgekomen. Bezie Groningen, Nijmegen, Arnhem, Tiel, Rotterdam, om nmr een paar plaatsen te noemen, hoe heftiad kunnen zijn, als Sneek in de vuurlinie had gelegen. Neen, wjj Snekers zijn er goed afgekomen, wat de stad betreft. Enkel het Waagge bouw, de historische plaats, oudtijds, het centrum van Neerlands grootste boter markt, is verdwenen. Op haar funda menten ziet u staan ons tijdelijk oor logsmonument. Sneek telt nog geen 19000 inwoners, maar op de zijden van het gedenkteken ziet u de namen van 66 Vaderlanders. De wedstrijden in ’t Sportpark. Onder enorme belangstelling von den des middags diverse volksspelen en wedstrijden plaats. Om 2 uur ving de kaatspartjj aan van vier sterke Sneker parturen. De eerste partij stel de door veel buitenslagen teleur. J. v. d. Meer en K. Laagland gaven uit stekend spel te zien. De formatie van de drietallen was: no. 1: K. Laag- 1 id, H. Kamstra en W. Oppenhuis; no. 2: J. v. d. Meer, L. Seerden en H. B. Kamstra. Eerstgenoemden wonnen met eindstand 55 en 64 en een kaats. Meer spanning en spel zat er tussen de parturen 3 en 4. IJ. Blom, S. Travaille en E. Bootsma; Sj. Sik- kes, K. Bosma en A. Terpstra. Het spelverloop was 8-0-8-4-6-8-8-4-8-6 60 2-8-2-8-8-0-2-8-4-8 50. Om de prijzen. Al was dit een eenzijdige party toch was deze het aanzien ten volle waard. De uitslag was: No. 14-8-4-6-6-4-4 36 No. 3: 8-6-8-8-8-8-8 54 De prezen waren portefeuilles en portemonnaies. Uitslag wieler behendigheidswed- strijden heren: le prijs S. Hettinga; 2e pr. J. Cnossen; 3e pr. J. Poiesz; 4e pr. K. Koster. Loopwedstrijd met hindernissen: le prijs K. Altenburg; 2e pr. D. v. d. Werf; 3e pr. A. Batstra; 4e pr. C. Venema. Kruiwagen race dames: le prijs: IJ.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1