Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST f „Moord onder getuige” door ANTHONY BERKELEY Het Pensioenfonds noodzakelijk, maar kostbaar Premie wordt dit jaar uit Landbouwcrisisfonds betaald NIWIN-CONTACT BIJEENKOMST 4 2e JAARGANG No. 36 DINSDAG 13 MEI 1947 FEUILLETON Wordt vervolgd. in 2 kunnen en dat de pensioenregeling kan medehelpen de vlucht van het land tegen te gaan, doch wij mogen onze ogen niet sluiten voor de uiterst wankele basis, waarop de regeling thans is gegrondvest. Hoe de land bouw en de regering deze puzzle wil len oplossen, is ons voorshands nog niet duidelijk. AFD.COMMANDANT VOOR DE PRIJZEN. Het adres van de afdelingscomman- dant voor de prijzen, de heer J. v. d. Kuur is thans Amaliastraat 7, Sneek, telefnr. 2995. dat niet eerder heb opgemerkt. Zij zit met inspanning naar hem te turen. Haar bril verloren, zonder twijfel. Zij praat wel bijzonder opgewonden. Ik vraag me af Plotseling werd mijnheer Chitterwick de blik van de roodharige man ge waar. Deze was strak op hem gericht. Mijnheer Chitterwick schrok. Hij wist, dat hij, wanneer hij in zijn spel ver diept was, de regels der beleefdheid wel eens uit het oog verloor. Het bloed schoot hem naar het hoofd en snel liet hij zijn blik wegdwalen. Wer kelijk, hij moest wel bijzonder opval lend naar haar gestaard hebben, dat haar tafelheer hem zo kwaad aan keek. In zijn agitatie goot mijnheer Chitterwick het grootste deel van zijn benedictine naar binnen, wat hem een flinke hoestbui bezorgde. Mijnheer Chitterwick hoopte, dat dit ongelukje door de roodharige man als een ver ontschuldiging en een straf zou wor den aanvaard, maar een steelse blik uit zijn betraande ogen leerde hem, dat dit niet het geval was, want nog steeds werd hij met dezelfde kwaad aardigheid aangestaard. Nu zocht mijnheer Chitterwick redding in het verguldsel van een der pilaren. Maar ook dit mocht niet baten, want ter wijl mijnheer Chitterwick de schone lijnen van het versiersel bewonderde, voelde hij, hoe de ogen van de rood- Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per haH jaar RAADSVERGADERING SNEEK. Op Woensdag 14 Mei, 's avonds 7 uur vergadert de raad der gemeente Sneek. Op de agenda komt o.a. voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school nr. 4, waarvoor B. en W. voordragen de heer Y. Tamminga, thans tijdelijk on derwijzer aan die school. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Sparen, de grote en thans bijkans onvervulbare taak, die de regering van het volk verlangt, sparen is zor gen voor de toekomst. En zo dat al geldt voor de stichting van scholen, van landbouwbedrijven en van fabrie ken, voor fondsvorming bij ziekte e.d., dan geldt dit niet minder voor de ouderdomsvoorzieningen. Ook zij, die niet meer aan de arbeid deelnemen, hebben in zekere zin een toekomst en om die toekomst niet al te somber te maken, dient vooruit gespaard te wor den. Daarbij mag de landbouw niet achter blijven. En zo staan we dan thans voor de vervulling van een reeds lang als dringend noodzakelijk gevoelde wens, de instelling van een pensioenfonds voor de landbouw. Nie mand zal ontkennen, dat er maatrege len getroffen moeten worden om ook aan de oude werkers van het land een rustige en onbezorgde oude dag te verzekeren. In de eerste plaats is het niet meer dan billijk, dat zij, die hun gehele leven hard gezwoegd hebben, hun laatste jaren niet aan hun lot worden overgelaten, maar bovendien kan men zich wel voorstellen, dat er van het landarbeidersloon, zelfs zoals het thans is, slechts met de grootste moeite iets voor de oude dag overge legd kan worden, want rog altijd vor men de landarbeiders de laagst be taalde groep. Het gevolg van dat lage loon is dan ook geweest, dat er de laatste jaren een massale uittocht uit de landbouw heeft plaats gevonden, die ons sinds het begin van de oorlog reeds 65.000 landarbeiders heeft ge kost op een totaal van ruim 200.000. Drie oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, ten eerste het lage loon, ten tweede de vaak zeer slechte woningen en ten derde het gebrek aan oude - domszorg, om van andere eveneens belangrijke punten maar niet te spre ken. Pluizen we die redenen verder uit, dan blijkt ons, dat zij ons terug voeren naar het feit, dat de landbouw lange jaren heeft moeten vechten tegen spotgoedkoop werkende buiten landse concurrenten, waardoor er van de opbrengst maar een mager deel voor de arbeiders overschoot. Dat in die jaren het sociale verantwoorde lijkheidsgevoel van andere bevolkings lagen in de verdrukking kwam, waar- Te Leeuwarden is Vrijdag een pro vinciale contactmiddag van de Niwin gehouden, waar o.m. vele burge meesters aanwezig waren en welke geopend werd door de Commissaris der Koningin mr. H. P. Linhorst Ho man. Deze, erkennend dat er tegen woordig wel zeer vaak een beroep op financiële bijstand der bevolking werd gedaan en dat Friesland daarbij ze ker ruim zijn plicht had gedaan, moest echter constateren dat er tegenwoor dig toch wel enige aarzeling is op te merken als het geldt instellingen die een goed doel nastreven, in staat te stellen haar plannen uit te voeren. De Commissaris sprak echter de wens uit, dat de Niwin-actie mocht slagen, al wilde hij in ambtelijke kwaliteit geen dringend beroep op de bevolking doen, doch ’t aan ieders eigen oordeel overlaten. Over doel en werkmethode van de Niwin sprak daarna drs. E. B. W. Schuitema; het is de instelling trouwde vrouw of weduwe was en uit haar wijze van optreden besloot mijn heer Chitterwick tot het laatste. Haar kleding gaf verder uitsluitsel. Deze was niet modieus verre van dat maar evenmin was zij ouder wets of smakeloos. In feite waren het haar kleren, die mijnheer Chitterwick tot de theorie brachten, dat zij van adel moest zijn, want het waren de kleren van een vrouw, die belangrijk m te kunnen dragen wat BUURTVERENIGING „DE VRIENDSCHAP”. Bovengenoemde vereniging hield Woensdag 7 Mei haar tweede feest avond in het St. Jozefgebouw. ’s Mid dags vooraf was er een speciale kin dervoorstelling. De jeugd werd tevens onthaald op limonade en boterkoeken, een tractatie die enthousiast ontvan- g i werd. Voorzitter J. Post opende het avondfeest met een welkom aan allen, in ’t bijzonder aan het Frysl^ Kabaret Gezelschap Jac. Westra van Huizum. Lag het eerst in de bedoe ling, aldus de voorz., op 5 Mei bijeen te komen, om bijzondere redenen werd 7 Mei gekozen, zo dat ook onze ver. in eigen kring de nationale bevrijding kan gedenken. Hierna begon het ka baret gezelschap zijn uitgebreid en afwisselend programma af te werken. Tussen de nummers door was er voor treffelijke muziek van de heren Strooisma en Moerman. Eerstgenoem de zorgde tevens voor de muzikale begeleiding, terwijl laatstgenoemde 2 welke een coördinerende zowel als uit voerende taak heeft bij de materiële verzorging der soldaten, zoals het uit zenden van cantines, zowel ambulante als vaste, welke zorgen voor lectuur, kunst, radio, film, artikelen ter sport beoefening enz. De Niwin tracht dus de soldaat, die zijn offers voor de be langen van het vaderland brengt, in een behoorlijke materiële verzorging daarvoor enigszins tegemoet te ko men, zij betreedt dus niet het terrein der geestelijke verzorging, dat zij aan andere instanties overlaat, al bestaat daarmede echter een nauwe samen werking. Daarna trad Piet Nijland, die met het Röntgenkwartet een tour nee door Indië heeft gemaakt, op in enkele muzieknrs., die ook bij onze jongens daarginds zo zeer in de smaak waren gevallen. Daarna werd een marine- en legerfilm over het le ven onzer soldaten in Indië vertoond. KERKNIEUWS. GAASTMEER. Beroepen bij de Ger. Kerk alhier A. C. Mooij, candidaat te Almelo. GAASTMEER, 9 Mei. Bij tussen tijdse verkiezing is wegens bedanken van de heer W. Viersma als ouder ling der Ned. Herv. Gem. benoemd de heer S. F. Bakker, thans diaken en tot diaken de heer S. A. Attema. begon „Het Wrak van de Hesperus” te reciteren, een gedicht, dat hij op vierjarige leeftijd had moeten leren en nooit meer had kunnen vergeten. In dit geval bleek het hem een goede steun te zijn, want toen hij bijna aan het einde van dit litteraire meester werk gekomen was, herkreeg hij de controle over zichzelf en maakte het gevoel van opwinding plaats voor dat van trots op zijn ijzeren wil. Met bra- vour vormden zijn lippen de laatste woorden en toen voelde hij zich, daar hij de verleiding zo lang had weer staan, gerechtigd de ogen op te slaan. Weer had de dichter gewonnen. De roodharige man luisterde heel beleefd naar de woorden van de oude dame. Zijn blik had alle boosaardigheid ver loren. Mijnheer Chitterwick was niet slechts vergeven, maar klaarblijkelijk ook vergeten. Deze zondaar vierde zijn overwinning door verder van de verboden vrucht te eten. En wie kan hem dat kwalijk nemen? Had de roodharige hem niet tien minuten lang vol kwaadaardig heid aangekeken en was mijnheer Chitterwick thans niet aan zijn gevoel van eigenwaarde verschuldigd iets te doen, waarvan zijn tegenstander klaarblijkelijk niet hield? Laten wij nu, terwijl mijnheer Chit terwick zijn deductievermogen op nieuw beproeft, de rollen omdraaien door zijn uiterlijk een ogenblik te be studeren en wel volgens zijn eigen methoden. Mijnheer Ambrose Chitterwick dan is kennelijk een goede veertiger, met een groot rond hoofd, een kleine wipneus, waarop een gouden pincenez, en aan leg tot een buikje. Verder is hij in het bezit van minder haar, dan hij be hoorde te hebben en een volstrekt ouderwetse tante in de voorstad Chis wick. Uit de opvallende goedmoedig heid, die mijnheer Chitterwick’s aard kenmerkt, is gemakkelijk te conclu deren, dat hij niet slechts bij zijn tante in Chiswick woont, maar dat hij dit bovendien geheel ten gerieve van dit familielid doet. Langs deze lijn verder deducerend komt men al spoedig tot de overtuiging, dat tante lief mijnheer Chitterwick regeert met een roede, gemaakt van een materie I zeer gewaardeerde soli ten beste gaf. Aan de pauze vooraf ging een levensschets „As ’t libben ropt” fan Abe Brouwer, welke door tie vele aanwezigen met een hartelijk applaus werd beloond. In de pauze was er een verloting met aantrekkelijke prijzen. Daarna als bijzondere attractie een voordracht van een der leden, mevr. Molenmakers Een gewaardeerde at tentie. Hierna vervolgden de Westra’s hun programma. Aan het einde van de avond werd door allen staande het Frysk Folksliet gezongen, waarna voorz. Post de in groten getale opge komen leden bedankte en het gezel schap Westra en de accordeonisten dank bracht voor hun medewerking. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 30 April Lot en met 6 Mei 1947 werden de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven lipssleutel, van der Heide, Jouster- kade 6; hockeybal, de Jong, Oosterdijk 63; huissleutel, Bergsma, v. d. Hey- buurt 12; Noorse dameswant, Tiesma, IJlsterkade 43bruin leren porte feuille, Koenen a. b. Ie Oosterkade 16 kleedje (vorige week) Nota, Koop- mansgracht 41; leeg beursje, Bran denburg, Prins Hendrikkade 41; don kere want, de Jong, Kruizebroederstr. 13; riem, Mollema, Parallelweg 35; bruine parapluie, Schram, Peperstr. 9; springtouw met shawl, Jansen, Peper straat 10; zakmes, de Vries, Oude Koemarkt 24; vulpen, Faber, Koop- mansgracht 43; beursje mët inhoud, Bouritius, Hendrik Casimirstraat 6; bruin beursje met inhoud, Ziekenhuis bruin beursje met inhoud, Kok, Ka- 44zwart hondje, v. d. Meer, Schoolstraat 31; sleutel, Poiesz, Ged. Pol 26; dop van vulpen, v. d. Werf, Eenheid 10; militair identiteits bewijs, Ozinga, 3e Steenklipstr. 2; zwarte beurs met inhoud, v. d. Veer, Tranendal 15rijwiel, Monsma, Leeuwenburg; hangslot met snoer, de Jong, Dijken bij Woudsend; arm band, Ter Borg, Monnikstraat 5; draaischammel, Zweed, Waterpoorts- gracht 4textielkaart en gasmunt, de Jong, Hendrik Casimirstraat 4; vulpen, Schuil, Leliestraat 5; dames- handschoen, Sikkes, Selfhelpstr. 25. Verder zijn uitsluitend op Maandag en Donderdag tussen 12 en 13 uur onderstaande voorwerpen aan het bu reau van politie te bevragen: huis sleutel, dop van benzinetank, en een motorhandschoen. INTERNATIONAAL LANDBOUW CONGRES. Excursie naar Sneek. Bijzondere belangstelling voor de Waterpoort. Vrijdagmorgen bezocht een groep van deze excursisten-congresgangers, van zeer verschillende nationaliteit, onze stad. Bij deze gelegenheid wer den Friese zang en dansen in oud- costuum uitgevoerd op het Hoogend onder leiding van de heer Lammert Popma. Door de B.B.C.Paramount werden klank en beeld vastgelegd. Ook een groep Groninger dames na men aan deze demonstratie deel met enkele zangnummers. De operateurs roemden de Waterpoort met het lager liggende Hoogend als een der weini ge, inderdaad prachtige hoekjes van ons land. Bij het op 7 Mei gehouden exa men te Alkmaar van het „Centraal bureau voor stenografie „Groote” en machineschrijven slaagden de volgen de candidaten: Stenografie: dames A. harder dan ijzer. Dat hij echter in fi nancieel opzicht van deze tante ge heel onafhankelijk is, bewijst het ge mak, waarmede hij een tweede bene dictine bestelt. Hij, die geestelijke vivisectie pleegt, zal intussen begrijpen, dat mijnheer Chitterwick’s overmatige goedmoe digheid een tegenwicht behoeft en dat deze waarschijnlijk gevonden kan worden in een hobby. En deze liefheb berij het kan niet moeilijk te raden zijn is de criminilogie. Verder ver raadt het zelfvertrouwen, dat mijn heer Chitterwick bij de uitoefening van zijn hobby aan de dag legt, dat het hem eens gelukt is een bijzonder moeilijk geval van moord, dat de po litie tot wanhoop bracht, op te lossen. Dat een dergelijk man niet veel tijd nodig zou hebben om langs de weg der observatie bepaalde dingen om trent de bezoekster van het Picca dilly Palace vast te stellen, is duide lijk. De dame dan was tussen de zestig en vijfenzestig jaar oud; haar gelaat, licht gebruind en gekenmerkt door een arendsneus en een paar mooie ogen, stempelde haar niet slechts als iemand met een voor liefde voor het buitenleven, maar ook als iemand van goede familie. Mijn heer Chitterwick vermoedde zelfs, dat zij van adel was. De ring aan haar linkerhand vertelde, dat zij een ge- genoeg was zij wilde. Een aardige oude dame, begon mijn heer Chitterwick op te sommen, maar met een bijzonder sterke wil. Mis schien is zij Op dit punt werden mijnheer Chitter wick’s overpeinzingen onderbroken. Naast de oude dame stond een lege stoel en daarop lag haar tas. Een lange man, met rood, kortgeknipt haar, naderde de stoel, legde de tas op tafel, groette en ging naast haar zitten. De oude dame draaide zich met kennelijke opluchting naar hem toe en begon te praten. Mijnheer Chitterwick bekeek de man met belangstelling. Zo, op hem wachtte zij dus, dacht hij. Nu, ik vraag me af, wie de man is? Waar schijnlijk familie van haar. Haar zoon? Zij zien er niet uit als moeder en zoon. Wel, hoe heb ik het nu, die arme vrouw is erg bijziende. Dat ik door de landarbeiders aan het kortste eind trokken, was wel niet te billij ken, doch anderzijds wel te begrijpen. Wij leven nu echter in geheel an dere omstandigheden, waarbij wel het meest opvalt, dat er van een wereld markt geen sprake meer is, terwijl de binnenlandse markt regelmatig in be langrijkheid toeneemt tengevolge van voortschrijdende industrialisatie en intensivering van het verkeer. Daar door wordt het van overwegend be lang de binnenlandse prijzen centraal te doen vaststellen en tot op zekere hoogte onafhankelijk te maken van die in andere landen. Hoeveel bezwa ren daaraan overigens ook verbonden mogen zijn, wij moeten nie' uit het oog verliezen, dat hierme<' de voor waarden geschapen zijn voor het op nemen in de sociale zorg van de krom- gewerkte en op het land vergrijsde arbeiders, die tot heden aangewezen waren op de enkele guldens ouder domspensioen. Wij juichen het dus toe, dat er een pensioenfonds voor de landbouw komt, doch wij vragen ons af hoe dat fonds gefinancierd moet worden. Op het ogenblik bedragen de sociale lasten in de landbouw 17.3 van het loon. Voor het pensioenfonds zal nog eens 9 nodig zijn, waarmee dus de sociale lasten stijgen tot ruim 26 Deze last is zo zwaar, dat de regering hem niet in de prijzen durft te ver werken, aangezien de kosten van levensonderhoud dan te veel stijgen zouden. Daarom is, in afwachting van een definitieve regeling, besloten dit jaar de premie te laten betalen uit het Landbouwcrisisfonds, dat daar door wordt belast met omstreeks 60 millioen gulden extra. In feite komt dat neer op een verhoogde subsidi ering van het levensmiddelenpakket met dit bedrag, aangezien deze post normaliter uit de opbrengst der land bouwproducten betaald zou moeten worden. Voorlopig echter wordt deze nieuwe sociale last niet betaald uit besparin gen op de opbrengst van de arbeid, doch overgeheveld naar het steeds aangroeiende tekort op onze staats huishouding en dat is een ongezond element in dit grote plan. Wij weten, dat de landarbeiders niet wachten BAZAR. OUDEGA (W.), 8 Mei. Woensdag middag vond de opening plaats van de bazar ten bate van het gebouw. Deze werd geopend door Ds. van Dullemen, die de wens uitsprak dat deze bazar een groot succes mocht zijn voor hen, die meewerkten. Reeds direct was de toeloop uit ons dorp en naaste om geving groot. De dames waren dan ook steeds ijverig in de weer de arti kelen aan de man of de vrouw te brengen en de diverse vermakelijk heden bedienend enz. ’s Avonds kwa men de mensen opnieuw bij drommen opdagen. De eerste dag was dus een groot succes en de tweede was het bezoek zelfs nog groter dan de eer ste. Moge het financieel resultaat naar verhouding van het enorme bezoek zijn. de Jong te Lemmer, A. Stallinga en S. Smit te Hindeloopen, C. Hoekstra te IJlst, R. Spijksma en R. Grondman te Sneek; Machineschrgvqn dames G. Boomstra, SijbrandaburenE. Smits te Tirns en de heren G. Deesker, P. de Boer en H. Gjeltema te Sneek. OOSTHEM, 3 Mei. Op initiatief van de Oranjevereniging werd in de Ned. Herv. Kerk alhier, een Bevrijdings- herdenkingsdienst gehouden. De voor zitter der Oranje-vereniging de heer H. P. Wiersma opende met gebed en een welkomstwoord tot de vrij talrijk aanwezigen en zette het doel van deze tweede Bevrijdingsdienst uiteen. De heer Lammertsma sprak over het on derwerp „De dwinglandij vernietigd”. Op boeiende wijze werd ons de ge schiedenis der oorlogsjaren geschil derd, de benauwde tijd der bezetting, het lijden, het verzet en eindelijk de bevrijding, waarbij de spreker deed uitkomen, dat het niet de macht van mensen, maar Gods goedheid geweest is, die ons uit zo’n grote nood ver lost heeft. Ds. Windig hield een toe spraak over „Bevrijding en toekomst” en bepaalde ons in het bijzonder op de tijd na de bevrijding. Nu overal nog verwarring heerst, en de toekomst somber en dreigend is, moeten wij ons niet overgeven aan wanhoop en moe deloosheid, maar de strijd overnemen en voortzetten van hen, die hun leven voor vrijheid er recht hebben gegeven. De muziekvereniging „Hald Moed” en de Zangvereniging „Nije Moed” vul den verder de avond met muziek- en zangnummers, terwijl de heer D. Reit- sma als organist de samenzang bege leidde en tevens een solonummer m beste gaf. Ook werden in een paai’ minuten stilte op eerbiedige wijze de doden herdacht. Na het gemeenschap pelijk zingen van het Wilhelmus sloot de voorzitter deze samenkomst met dankgebed. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK OUDERMIDDAG VAN HET GYMNASIUM. Op Woensdag 7 Mei werd er Amicitia wederom een Oudermiddag van het Gymnasium gehouden. Ter wijl het grootste gedeelte van de mid dag, zoals gewoonlijk bestemd was, om de ouders gelegenheid te geven zich met de leraren te onderhouden, werd het eerste deel in beslag geno men door een inleiding van de Rector, Dr. E. B. J. Postma, over „Plaats en Taak van het Gymnasium”. Spreker wees eerst op de plaats van het Gym nasium in de wetgeving, waarin het niet is ondergebracht bij het Middel baar Onderwijs, doch in de Hoger On derwijswet van 1876. Belangrijke wij zigingen werden aangebracht in 1905 en 1918. Sinds dit laatste jaar heeft het Gymnasium in hoofdzaak zijn te genwoordige inrichting. Daarna stond snreker stil bij de plaats en de taak van het Gymnasium in de praktijk van het onderwijs. Nog altijd is het Gymnasium dè opleidingsschool bij uitnemendheid voor de Universiteit. Met dat doe1 voor ogen dient men ook de studie in de oude talen, die de quintessence van dit schooltype vor men, te beschouwen: het gaat hierbij allereerst om de vormende waarde van deze studie, om de intellectuële training. Daarnaast zijn daar de pro- paedeutische (voor bepaalde studies is de kennis der oude talen beslist vereist), de practische (vele woorden en uitdrukkingen worden pas duide lijk door klassieke kennis), en de eigen, absolute waarde, nauw verbon den aan de culturele waarde. Deze factoren maken, dat een gymnasiale opleiding ook voor een leerling, die niet gaat studeren, een kostelijk goed is. Tenslotte schonk de rector aan dacht aan de plaats en de taak van het Gymnasium hier te Sneek en in de Zuidwesthoek. In weinig plaatsen in den lande zal men een zo oude school aantreffen; voor de soms ge noemde stichtingsdatum van 1400 zijn nog geen bewijsstukken aangebracht, maar in de burgerboeken in het stad huis wordt reeds op 27 Februari 4544 de „grote school” genoemd. Het leer lingenaantal bewoog zich in deze eeu wen tussen de vier en de zeventig. Dit minimum van vier wijst er op, dat Sneek er altijd een eer in heeft ge steld een complete stad te vormen. Het maximum van zeventig bewijst, dat er in Sneek en de Zuidwesthoek slechts voor één en niet meer dan één klassieke school plaats is, wil men niet tot splinterscholen waarvoor in deze tijd zeker niet voldoende do centen zijn te vinden en tot geld verspilling geraken. Met het uitspre ken van de hoop, dat men oog mocht hebben voor de unieke traditie van het Sneker Gymnasium, besloot spre ker zijn betoog. harige een gat in zijn voorhoofd brandden. x Indien er een aandrang krachtiger is dan welke andere ook, is het wel het verlangen de ogen in een verboden richting te slaan. Mijnheer Chitter wick vocht er met heldenmoed meer dan een minuut tegen, maar moest toen het onderspit delven. Bevend van opwinding vestigde hij voor een onderdeel van een seconde de blik op zijn tegenstander, enkel en alleen om te constateren, dat deze hem zo mo gelijk nog woedender aankeek. Gedurende de volgende minuten wer den de ogen van mijnheer Chitterwick tegen wil en dank gedwongen tot een kat-en-muis-spel met die van de rood harige man. Mijnheer Chitterwick zou er een aardig sommeje voor hebben over gehad, indien hij de lounge had kunnen verlaten, maar hij had zijn koffie en benedictine nog niet betaald en natuurlijk was er in velden noch wegen een kellnerin te ontdekken. Er was geen kellnerin en geen hoffelijke ober in de geheel gevulde zaal; het leek of er niemand was, behalve dan mijnheer Chitterwick en de rood harige man. Mijnheer Chitterwick legde toen een plechtige gelofte af. Bij de slaap muts van zijn tante nam hij zich voor, dat hij niet weer in de richting van de kwaadaardige kerel zou kijken. Hij 15-JARIG BESTAAN VOETBAL VERENIGING „ORANJE NASSAU”. Ter gelegenheid van ’t 15-jarig be staan van de chr. Voetbalver. „Oranje Nassau” werd Donderdagavond 8 Mei een feestavond gehouden in Amicitia. De voorzitter de heer U. de Groot Boersma opende met gebed en sprak een kort woord, waarin hij ’t welkom toeriep aan de talrijke aanwezigen. Hij stelde in ’t bijzonder de aanwezigheid op prijs van de heer S. deWolf, voorz. vr de Friese Voetbalbond, de afge vaardigden van de zusterver. Zwalu wen, Bl. Boys, L.S.C., Sneek, W.Z.S., Hrjg, de Sneker Scheidsrechtersver., ’t bestuur van de Chr. Gymn. Ver. Ad- vendo, en de terreinknecht van ’t Sportpark, de heer W. Oppenhuis. Hij bracht dank aan de gevers van tal van bloemstukken, en hoopte dat men van een mooie avond zou genieten. Mede werkenden aan deze avond waren het Leeuwarder Accordeon-Ensemble dir. P. de Vries en de toneelgroep van de buurtver. „Ama” straat enz.” alhier. Nadat ’t ensemble haar herkennings melodie had laten horen werd met het Wilhelmus, dat staande werd meege zongen, geopend. De Leeuwarders, 27 dames en heren, speelden voorts de „Oranje-Nassau-mars” van A. Daale (een der leden van O.N.), waarvan de tekst uit volle borst werd mee gezongen. De verdere nummers van het ensemble verwierven een da verend applaus. Hierna volgden nog enkele soli en duetten die werden uit gevoerd door enige leden van ’t ensemble. Het door Henk Hoekstra gespeelde „Dichter und Bauer” had een enorm succes. De hoofdschotel pejstraat van de avond vormde echter de op voering van het blijspel in drie bedrij ven „Gemeubileerde kamers te huur”, door de reeds genoemde toneelgroep. Om dezë zeer vermakelijke klucht is uitbundig gelachen. Over ’t geheel ge nomen is ’t ook knap naar voren ge bracht, al zaten enkelen der optre denden niet erg vast in hun rollen. Men was gul met ’t applaus. Het pro gramma bleek te groot, want ’t twee de muzikale gedeelte moest in ver band met 't sluitingsuur het was reeds bijna 1 uur geworden zeer worden bekort. Tot besluit van de zeer goed geslaagde avond, waarop Oranje Nassau met voldoening kan terugzien, werd ’t „Frysk Folksliet” door 't Accord.Ensemble gespeeld en door de aanwezigen medegezongen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1