I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht „Moord onder getuige” I VRIJDAG 16 MEI 1947 ing. l 1 FEUILLETON GOEDE BOEKEN VOOR GOEDE VRIENDEN. de eerbied, die een neef betaamt, ant woordde al even geïrriteerd. Het was duidelijk, dat hun woordenstrijd direct in een twist zou ontaarden. Maar waarom hadden zij elkaar in het Piccadilly Palace ontmoet? Dat was het verbazingwekkende. Geen van beiden behoorde tot de klasse, die een dergelijke gelegenheid pleegt te be zoeken, of ruzie in het openbaar maakt. Mijnheer Chitterwick vond dit een van de meest interessante pro blemen, die zij opwierpen en hij kon er geen oplossing voor vinden. „Wel, dat wordt ernst”, dacht hij, „ik geloof, dat hij erg raw tegen haar is. De arme oude dame is wit van woede. Wat is er aan de hand?” Plotseling schrok hij. De roodharige man had zijn hoofd bewogen. Maar het was niet in de richting van mijn heer Chitterwick. Hij vestigde, wat vriendelijker nu, de aandacht van zijn tante op iets aan het andere einde van de zaal. Zij moest haar hoofd ge heel omdraaien, weg van de kleine tafel voor haar, waarop de koffie stond, die de man onmiddellijk na zijn komst besteld had. Terwijl zij dit deed viel het mijnheer Chitterwick op, dat de hand van haar metgezel zich een ogenblik boven haar kopje bewoog, maar dit drong eigenlijk maar vaag BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Ex-kringleider Gorter 8 jaar. Het Bijzonder Gerechtshof deed o.a. uitspraak in de volgende zaak: Jacob Gorter, 40 jaar, kuiper, wonende te Sneek, thans geïnterneerd. Hij werd veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf door te brengen in een Rijks- werkinrichting met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Hem werd verlof verleend tot het instellen van beroep in cassatie. Op 3 Juni zal o.a. voor dit hof te recht staan: Gerrit Haye Swart, van beroep scholier, geboren 31 Maart 1927, wonende te Sneek, thans ge ïnterneerd. Hem wordt telastegelegd dat hij op een tijdstip in of omstreeks de maand Januari 1944, te Roermond, als Nederlander, vretende dat Duits land alstoen met Nederland in oorlog door ANTHONY BERKELEY dame zou gevoelen, zodra zij besefte, wat zij gedaan had. Reeds keken de weinige bezoekers, die er nog waren, in haar richting en mijnheer Chitter wick hoorde onderdrukt lachen. Het was natuurlijk dwaas, maar hij voelde zich in zeker opzicht verantwoordelijk voor de oude dame. Iemand moest haar wekken, Maar wie? Het scheen, dat alleen mijnheer Chitterwick zelf daarvoor in aanmerking kwam. Want natuurlijk was er weer geen kellnerin te zien, die hem zou kunnen helpen. Tenslotte besloot mijnheer Chitter wick haar op de schouder te kloppen en haar haar tas te overhandigen met de mededeling, dat deze op de grond gevallen was. Op deze wijze behoefde hij de oude dame niét te zeer te kwet sen. Hoewel tegen zijn zin, stond hij op om de vrijwillig op zich genomen taak te vervullen. Terwijl hij opstond, dacht hij dat het snurken van d« oude dame zachter geworden was; toen hij haar tafeltje naderde, hield het geluid geheel op. Toch was duidelijk te zien, dat de oude dame in diepe slaap verzonken was. Bewust, dat een aantal ogen op hem gevestigd was, klopte mijnheer Chit terwick de slaapster zenuwachtig op de schouder. Er gebeurde niets. Hij eigen kellnerin, overbodig het te zeg gen, was nergens te zien. Hij was een ogenblik zo van streek, dat hij nauwe lijks bemerkte, dat de roodharige ge durende zijn afwezigheid, die, naar een blik op de klok hem leerde, bijna een kwartier geduurd had, vertrok ken was. De meeste bezoekers waren nu trouwens wegggegaan en er zat niemand meer tussen de twee of drie tafeltjes, die mijnheer Chitterwick van de oude dame, die er nog steeds zat, scheidde. Nu de roodharige er niet meer was, aldus redeneerde mijn heer Chitterwick, kon hij haar wel eens wat nader bekijken. Zij leunde achterover in haar stoel, haar hoofd gesteund tegen de mar meren zuil, klaarblijkelijk in slaap. Haar mond stond wat open en zij zag er uit, alsof zij elk ogenblik zou gaan snurken. Mijnheer Chitterwick was teleurge steld. Hij had nooit gedacht, dat deze dame in staat zou zijn, in een open bare gelegenheid te gaan slapen. En zij snurkte inderdaadTwijfel was niet mogelijk, want met korte tussenpozen hoorde mijnheer Chitterwick het irri terende geluid. Het was ontzettend. Waarover manheer Chitterwick zich werkelijk bezorgd maakte, was de ge dachte aan de schaamte, die de oude Met aandacht bestudeerde mijnheer Chitterwick de man aan het tafeltje van de oude dame, klaar om zijn blik onmiddellijk af te wenden, indien de roodharige man zijn hoofd ook maar even in zijn richting zou draaien. Klaarblijkelijk was zijn eerste ver onderstelling juist: de man moest een of ander familielid van de oude dame zijn. En zelfs een na familielid, want het meest opvallende aan de dame was haar arendsneus en die van haar metgezel leek daarop als de ene drup pel water op de andere. Het was ken nelijk een familietrek, besloot mijn heer Chitterwick en het meest waar schijnlijk was wel, dat zij tante en neef waren. Inderdaad geleek de wijze, waarop zij zich gedroeg nu ook meer op die van een tante. Zij voerde het gesprek, was kennelijk boos, bijna driftig. De jonge man, in plaats van te luisteren met Redacteuren: L. KIEZEBRINK n C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK tot hem door. Daarna draaide hij zich om en keek mijnheer Chitterwick recht in de ogen. Was zijn blik eerst boosaardig geweest, thans was de uit drukking van zijn ogen met geen woorden te beschrijven. Klaarblijke lijk was de roodharige woedend. Schuldbewust sloeg mijnheer Chitter wick de ogen neer en merkt niet, dat een kellnerin hem naderde. „Neem me niet kwalijk, mijnheer”, zei de kell nerin, „er is telefoon voor U”. „Oh, dank u wel, dank u wel”, zei mijnheer Chitterwick dankbaar en nam opgelucht de vlucht. Eerst toen hij buiten de lounge stond, drong het tot hem door, hoe vreemd het was, dat iemand wist, dat hij in het Picca dilly Palace was. Zeker niet zijn tante en buiten haar was er eigenlijk nie mand, die hem zou kunnen opbellen. Met enige ontsteltenis vroeg hij, waar de telefooncel zich bevond. De telefooncellen in het Piccadilly Palace zijn voor een vreemdeling niet gemakkelijk te vinden. Zij liggen er gens aan het einde van een korte gang, verborgen achter een trap. Mijnheer Chitterwick had enige mi nuten nodig om ze te ontdekken en toen bleek de daar aanwezige tele foniste niets van een oproep voor hem te weten. Zij raadde hem aan op het Hoe men ook over de Indische pro blemen mag denken, één ding staat vast, dat onze militairen, die overzee hun plicht doen, de vaste overtuiging moeten hebben, dat wij in het vader land achter hen staan. Dat wij alle krachten moeten inspannen om hun de tijd zoo aangenaam mogelijk te maken, die zij van hun familie en vrienden gescheiden zijn, waarin hun werk, veelal met moeite opgebouwd, moet worden onderbroken of zelfs ge heel opgegeven, terwijl maar al te vaak het hoogste offer hun leven van hen gevraagd wordt. Toen in September van het vorig jaar de NIWIN (Nationale Inspan ning Welzijnsverzorging Indië) haar werkzaamheden begon als overkoepe lend lichaam van de diverse regerings- instanties en die van het particuliere initiatief op het gebied van „welfare” in den raimsten zin van het woord, werd ook het Nederlandse Rode Kruisonmiddellijk bereid gevonden om met alle kracht mede te werken. Gedurende een jaar hadden de BARK (Boeken Actie Rode Kruis) en de Tijdschriftendienst reeds lectuur ingezameld en o.a. naar Indië verzon den, zodat van het reeds bestaande apparaat door de Niwin graag ge bruik gemaakt werd. Met groot enthousiasme begon in October 1946 over het gehele land een hernieuwde inzamelingsactie van boe ken en tijdschriften. Behalve dat de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis op allerlei wijzen het Neder landse publiek tot het geven van boe ken, ja van goede boeken, wist te overtuigen, deed de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers een beroep op al HET MOOIE VOORJAARSWEER... heeft onze parken, plantsoenen en wandellanen weer in de pronk gezet. Het heeft de Gemeente handen vol geld gekost om de in de noodkachels verdwenen bomen en struiken weer door nieuwe te vervangen, maar toch hebben we bereikt dat onze stad geen „stad zonder bomen” meer is. Dat vernieuwen en onderhouden kost veel geld, dat de inwoners van Sneek met elkaar moeten opbrengen. Het is daarom ook een gemeenschappelijk belang dat al dat mooie niet vernield wordt. Vooral de jeugd maakt zich herhaaldelijk aan vernielingen in de parken en plantsoenen schuldig. Als de politie het toevallig ziet, treedt zc ertegen op, maar die kan niet overal tegelijk zijn. Daarom roept ze langs deze weg de hulp in van de ouders en de opvoeders om de kinderen er op te wijzen, dat ze geen bomen en struiken mogen vernielen en beschadigen, en dat ze in de parken en plantsoenen ook niet in het jonge gras mogen lo pen, maar altijd op de paden moeten blijven. Als ieder meewerkt behoeft de politie niet op te treden. Dat is voor haar ook veel prettiger en het bespaart de gemeentekas veel onnodi ge uitgaven. Van November 1946 tot Februari 1947 werden circa 250.000 boeken in gezameld. Zolang de Bark bestaat zijn alleen naar Indië ruim 130.700 boeken verzonden. Ook d« tijdschriften-zendingen blij ven steeds voortgang vinden. Reeds ï.500.000 exemplaren werden door de lucht en overzee naar Indië gezonden. U wilt ons helpen bij ons werk? Graag! Zend ons Uw dag-, week-, maand- en geïllustreerde bladen di rect na lezing portvrij op, geadres seerd: TIJDSCHRIFTENDIENST RODE KRUIS DEN HAAG U hebt misschien nog één of meer boeken, die U wilt geven. Ook deze kunnen portvrij gepost worden, indien U als adres vermeldt: BARK DEN HAAG. De pakjes mogen echter niet zwaar der dan 2 K.G. zijn. nateurs op de Zaterdagmiddagen 31 Mei, 7, 14 en 21 Juni, z.m. in de Re- genboogklasse, 22 m2 klasse, 16 m2 klasse, Pampusklasse, Valken en 12 v. jollen. Bij de rondvraag wekte de heer D. Oppenhuizen de leden op deel te nemen aan de wedstrijden tijdens de Holland-Week ter gelegenheid van het eeuwfeest der Koninklijke, waar bij de voorzitter zich aansloot, omdat dit prachtige zeildagen beloven te worden. Nadat verder nog enkele on derlinge aangelegenheden besproken waren, werd de vergadering met de beste wensen voor het komende sei zoen gesloten. Toen in 1946 in Brazilië een nieuwe grondwet werd afgekondigd nadat van 1937 af er een had gegolden wel ke een fascistische basis had werd daarin o.a. de bepaling opgenomen, dat partijen, die onder buitenlandse leiding staan, verboden waren. Het Braziliaanse Opperste Gerechtshof voor de verkiezingen heeft nu vorige week op grond van genoemde bepa ling de communistische partij, waar van de leider Prestes heet, tot een verbodene verklaard. De communisten hadden zowel bij de Kamerverkiezin gen in het laatst van het vorige jaar als bij de gemeenteraads- en provin ciale verkiezingen in het begin van dit jaar een vrij aanzienlijk aantal zetels behaald, en deze gehouden verkiezin gen stelden bedoeld Hof thans in staat een uitspraak te doen. De com munisten zullen dus uit de diverse vertegenwoordigende lichamen moe ten treden en dit ontneemt hun een belangrijke tribune, vanwaar ze hun propaganda kunnen voeren. Natuur lijk kan de partij in het geheim door werken als ze dat wenst, ze zou ook kunnen besluiten zich zelf te ontbin den, waarna haar aanhangers een nieuwe partij onder een andere naam zouden kunnen stichten. Begrijpelijk is het dat ook de vraag rijst of het be doelde Hof onafhankelijk van de rege ring tot de vervolging van de comm. partij is overgegaan. Men zoekt er veelal regeringsinvloed achter. Deze regering wordt gevormd door de soc. dem. partij van Dutra, die bij de ge noemde verkiezingen een aanzienlijke meerderheid verwierf, en waarvan, volgens de N. R. Crt., de kern uit regeringsambtenaren en de militaire groep bestaat. Zij zou de toenemende invloed der communisten, die bij de economische crisis welke Brazilië doormaakt, de wind in de zeilen heb ben, vrezen en daarom deze partij hebben doen verbieden. Haar andere concurrent is de nationaal democrati sche partij van Gomes, die in Decem ber candidaat was voor het president schap en de winnaar, de tegenwoor dige president Dutra, vrij dic'ht op de hielen zat; het is zelfs niet onmoge lijk dat de communisten, nu zij zelf niet meer met een partij voor de dag mogen komen, zich naar die van Go mes zullen wenden, waarvan de lin kervleugel trouwens herhaaldelijk heeft gepoogd een verbond met de communistische partij te sluiten. Ove rigens men beoordele Zuid-Ameri- kaanse partijen niet naar de Europese betekenis hunner namen, ze hebben een sterk persoonlijke inslag. Ze vol gen meer de ideën van hun leiders, dan bepaalde principiële opvattingen. En daar iedere partijleider, als hij de kans heeft gekregen op het regerings- kussen te komen er naar streeft er zolang mogelijk op te blijven zitten, spreekt het ook dat in de Z.-Ameri- kaanse republieken democratie in de regel meer een naam dan een daad is. We schreven hiervoor dat Brazilië kantoor navraag te doen. Ook daar bleek men echter niets van een tele fonische oproep af te weten. Mijnheer Chitterwick moest de portier er maar eens naar vragen. Ook dit leverde geen succes op en mijnheer Chitterwick wilde juist naar de lounge teruggaan, toen hij de kell nerin, die hem gewaarschuwd had, tegenkwam. „Heeft U Uw gesprek al gehad?” vroeg zij vriendelijk. „Er was niemand voor mij”, vertelde mijn heer Chitterwick haar. „Heeft U dan ni kamer 473?” vroeg de kellnerin verbaasd. Mynheer Chitterwick ver zekerde haar, dat hij in het geheel niet in het Piccadilly Palace logeerde. „Wel”, zei de kellnerin, „ik was er toch zeker van, dat U het was. U lijkt sprekend op die heer”. Mijnheer Chitterwick nam met deze veront schuldiging in plaats van een betere genoegen en maakte aanstalten naar de vestiaire te gaan. „Pardon, hebt U al betaald?” vroeg de kellnerin bits. Mijnheer Chitterwick kleurde en vroeg, wat hij schuldig was. „Ik zou het U niet kunnen zeggen”, antwoord de het meisje, „het is mijn wijk niet. Dat moet U aan mijn collega, die U bediende, vragen”. Geheel ontdaan ging mijnheer Chit terwick naar zijn tafeltjg terug. Zijn maakt, welke koren op de communis tische molen is. Brazilië is door haar allesoverheersende koffiepro- ductie een artikel dat niet een der eerste levensbehoeften vormt en dus minder aftrek vindt dan het Argen tijnse graan en vee ofschoon het grootste zeker niet het economisch sterkste land van Z.-Amerika. Europa kan bij de huidige toestand haar hoofdproduct niet kopen en zelfs zich niet voorzien van de allernoodzakelijk ste levensbehoeften. Daarop hebben in de afgelopen week ook twee be kende Amerikanen de aandacht ge vestigd, Acheson, de Amerikaanse assistent minister van buitenlandse zaken pleitte er voor dat de Ver. Sta ten meer in Europa en Azië zouden kopen om deze werelddelen in staat te stellen, zich uit hun economische noodtoestand te bevrijden, hetgeen ook de politieke toestand zou verbete ren. De vraag is echter of Europa en Azië al weer voldoende op de been zijn geholpen om zoveel te produce ren, dat als de Ver. Staten het over schot wilden ophemen, ze uit de brand zouden zijn. Afdoender lijkt een plan van de journalist Lippmann, die kind aan huis is bij het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en er op aandringt dat de Ver. Staten, als in de oorlog, opnieuw een leen- en pachtprogramma op zullen stellen van tenminste 5 milliard dollar om Europa te helpen uit de crisis te ko men. Dit zou inderdaad een uitweg zijn, en waarschijnlijk staat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken achter dit idee. Maar zal de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging er aan willen? Er was al vrij veel ver-?t tegen het voorstel der Am. regering om Griekenland en Tur kije te helpen al is dat thans aan genomen maar hier zou het om nog geheel andere sommen gaan. Een belangrijk deel der Amerikaanse volksvertegenwoordigers denkt heel sterk in dollars en ziet allerminst ver vooruit. Deden ze het laatste dan zou den ze misschien inzien dat de Ver. Staten met een dergelijke nieuwe leen- en pachtovereenkomst geen liefdadig heid bedreven, maar meewerkten aan een economische en politieke opbouw van Europa en aan een verzekering van orde en rust daar, welke de Ver. Staten zelf op den duur slechts ten goede zal komen. Intussen: Trumans voorstel tot steun aan Turkije en Griekenland verwierf een grote meer derheid in het Am. Huis van Afge vaardigden en die meerderheid liet er ook geen twijfel over dat zij ook be reid was elders hulp te verlenen, wan neer het er om ging communistische uitbreiding te voorkomen. Er zal nu een voorstel worden ingediend Korea met 600 millioen dollar te steunen. Turkije heeft medegedeeld het bedrag dat het van de Ver. Staten krijgt uit sluitend voor militaire uitgaven te zullen besteden. In de politieke com missie der Ver. Naties strijdt men op dit ogenblik over de kwestie welke opdracht de commissie van onderzoek welke naar Palestina gaat, moet heb ben en speciaal of zij ook een voorstel rag overwegen tot het geven van on verwijlde onafhankelijkheid aan Pa lestina. De Russen willen dit laatste wel, de Amerikanen niet. Opmerke lijk is ook dat Polen sterk opkwam voor de Joodse rechten in het Heilige Land, in tegenstelling tot de Russen, die ook da Arabieren wat trachten te vriend te houden. worden waardoor veel voor de zeil- sport bereikt werd en in de toekomst nog bereikt kan worden. Nadat de notulen waren gelezen en goedge keurd werd een schrijven van de K.V. N.W.V. behandeld waarin er op wordt aangedrongen maatregelen te nemen tegen te late inschrijvingen voor de wedstrijden. Besloten werd dat deze aangelegenheid in overleg met de S.Z.C. zal worden geregeld. Ten aanzien van de komende Olympi sche spelen deelde de voorzitter mede, dat voor de Firefly-klasse ook in Friesland, nl. te Lemmer, geoefend zal worden. Hiervoor hebben zich drie zeilers uit Friesland, een uit Gronin gen, een uit de Achterhoek en enige reserves aangemeld, die onder leiding van dr. v. d. Meer zullen oefenen. De besten gaan daarna naar Holland om aldaar tegen de Hollandse candidaten uit te komen, waarna uiteindelijk één zal worden aangewezen om in de Olympische spelen uit te komen. De candidaten hebben dus nog een lange weg voor zich. Tenslotte werd nog medegedeeld dat binnenkort weer in signes verkrijgbaar zullen zijn. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. P. v. d. Weij, vermeldde dat het ledental vrijwel gelijk is gebleven en momenteel 360 bedraagt. Het start- terrein is na de strenge winter nog in behoorlijke staat; alleen aan de meer- zijde is een flink stuk van het land afgeslagen, waarin voorzien zal moe ten worden. Dr. J. W. v. d. Zijpp bracht het financieel verslag uit, dat in mineur is gesteld. De rekening wijst nl. een nadelig saldo van 489.27 aan. Zijn boekhouding was gecontroleerd door de heren A. van Gooi en K. Vro lijk, welke commissie voorstelde de rekening goed te keuren en de pen ningmeester van zijn verantwoorde lijkheid te ontheffen, waartoe werd besloten. Ook in het nieuwe jaar zul len, zoals de begroting aanwijst, de touwtjes niet aan elkaar geknoopt kunnen worden. Deze wijst nl. een te kort aan van 824.Naar aanlei ding hiervan werd zeer uitvoerig ge sproken en gediscussieerd over de mogelijkheid om dit tekort te dekken. Het bestuur stelde voor op Hardzeil- dag weer entrée te heffen op het startterrein, waarmee alle aanwezi gen accoord gingen omdat het nood zakelijk is om de zeilsport en voorna melijk de Sneek-Week in stand te hou den. Aan de commissie voor het Sneek-Week fonds, waarvoor de S.Z. C. indertijd de heren F. v. d. Meer en J. Zwart benoemde, werden toege voegd de heren D. Oppenhuizen en J. B. G. de yries. Tot leden der kascom missie voor 1947 werden benoemd de heren S. Kuipers en M. Hendriks; tot plaatsvervangers de heren S. J. Olij en B. Brinksma. De heer Ir. G. J. A. Nieveen werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen. De voorzitter ging hierna over tot het uitreiken van de prijzen, gewonnen in de Seriewedstrij- den 1946. In de Regenboogklasse wrs winnaar de heer M. Hendriks, in de Valken de heer H. G. de Boer, (stuur man A. v. Gooi)in de 16 m2 klasse de heer J. Alberda en in de Pampus klasse de heer R. Reitsma te Witmar- sum. De heer Hendriks, wiens naam op de plaquette aan de starttoren ver meld zal worden, kreeg twee plaquet tes voor zijn bemanning; voor de an dere winnaars bestonden de prijzen uit luxe voorwerpen. Het wedstrijd- programma 1947 werd als volgt vastgesteldNationale wedstrijden (Sneek-Week) op 19, 20 en 21 Aug. Seriewedstrijden voor de leden en do- was, vrijwillig bij de buitenlandse mo gendheid Duitsland is getreden in krijgsdienst, en wel bij de Landstorm Nederland. AANGEHOUDEN. In opdracht van de Officier van Justitie te Leeuwarden werd alhier aangehouden W. S., verdacht van medeplichtigheid bij diefstal van autobanden. Hij is naar Leeuwarden overgebracht. thans een economische crisis door- KONINKLIJKE ZEILVERENIGING „SNEEK”. Dinsdagavond hield de Kon. Zeil vereniging „Sneek” haar algemene ledenvergadering in café Piso. De voorzitter, de heer R. A. v. d. Sluis, zeide in zijn openingswoord, dat het afgelopen jaar voor de zeilsport een goed jaar is geweest, ofschoon de zei lers nog erg met materiaalschaarste te kampen hadden. Het was verheu gend dat ook de motorboten weer konden uitvaren, en gehoopt wordt dat ze ook dit jaar weer kunnen va ren. De seriewedstrijden hadden een spannend verloop. Met genoegen con stateerde spr. tenslotte dat de ver houding tot en de samenwerking met de S.Z.C. steeds aangenamer is ge- BONNENLIJST voor het tijdvak van 1831 Mei ’47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie C) C-04 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk. C-05 Algemeen 2 liter petroleum C-06 Algemeen 1 ei. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie C) C-14, C-15, C-16 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. C-17 Algemeen 2 liter petroleum C-18 Algemeen 1 ei. Bonkaarten MA, MD 706 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie C) C-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703. 73-1 Tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen. 73-2, 73-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen. Versnaperingen 200 gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 73-3 Versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen C-05 en C-17 Algemeen blijven geldig voor het- kopen van pe troleum t.e.m. 28 Juni a.s. pakken verschepen. En dan na aankomst in Indië rijzen wederom vervoersproblemen, maar eindelijk bereiken de boeken toch hun bestem ming. Van het hoofd van de sectie Lectuur in Indië kregen wij bericht dat de lectuurzendingen met veel enthousiasme ontvangen worden en dat men over de soort boeken zeer te spreken is. En nu enkele cijfers: in de maand Februari werden 53.621 boeken ver scheept naar Indië. Door de NIWIN t,-- -r .werden 25.000 boeken nieuw aange- haar afdelingen. Dit werd door de kocht, welke inmiddels varende zijn. U.V.V.-dames verstaan. De eerste zen-1 - ---- dingen, die binnenkwamen waren van de U.V.V. en tienduizenden boeken volgden. De kerken, plaatselijke Ni- win-comité’s. de studenten, de school jeugd, Padvinders en Padvindsters, de Kraideniersorganisatie en andere vakverenigingen, P.T.T., K.L.M., Spoorwegen, Philips, ack te veel om alle afzonderlijk te noemen, iedereen deed en doet mee, jong en oud van alle rangen en standen, gezindten en politieke overtuigingen. Zo moet het ook zijn, onze mensen in Indië moe ten weten, dat het gehele Nederland se volk achter hen staat en aan hen denkt. Het perceel Hamerstraat 17, Den Haag, waar de lectuurafdeling van het Rode Kruis een buitengewoon ge schikt werkterrein had, werd nu het centrale punt van alle ingezamelde lectuur voor Bark en Niwin. Onze fo tograaf kwam eens naar het werk kij ken en maakte verschillende opnamen, die een aardig beeld geven van de di verse werkzaamheden. Heel wat vrij willigers komen de helpende hand bie den en het Jeugd Rode Kruis, scho lieren en padvindsters, laten zich ook niet onbetuigd. De kolenschaarste, die de scholen tot langdurig sluiten dwong, maakte dat heel wat jongens en meisjes ons konden komen helpen. Voordat een boek in handen is van onze militairen in Indië of van de bur gers, die in soortgelijke omstandighe den verkeren, komt er heel wat kij ken: inzameling in alle delen van het land vervoer naar het centrale punt Hamerstraat 17, Den Haag sorteren samenstellen van biblio theken alphabetiseren catalogi seren kaften nummeren ver- :ht w 73-1 I L t 3 I i Ab.-prijs f2.50 per half faar Franco per post f3.75 per half jaar Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fe. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 I n SNEEKER NIEUWSBLAD 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1