Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht „Moord onder getuige” door ANTHONY BERKELEY Raadsvergadering Sneek 2e JAARGANG Ne. 39 VRIJDAG 23 MEI 1947 FEUILLETON BONNENLIJST of of 5 Wordt vervolgd. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Ab.-priji f2.50 per helf jear Franco per post f3.75 per half jaar 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas nu weg ga”, lachte de dokter, „goed, ik ga. Ik veronderstel, dat u een autopsie wenst, daar het hier een ge val van vergiftiging betreft?” „Ook dat moet de lijkschouwer uit maken”, zei Moresby, „maar u heeft volkomen gelijk, dokter. Indien u de autopsie wenst te verrichten, zullen wij er geen tfezwaar tegen maken”. „Ja, dat zou ik wel willen. Dit is het eerste geval van moord, dat ik mee maak. Het nummer van mijn kamer is 724 en er is een telefoon”. De dok ter vertrok. Mijnheer Chitterwick, die er niet van hield een vingerwijzing te krijgen, maakte aanstalten om hem te volgen. „Het is niet nodig, dat u ook ver trekt, mijnheer Chitterwick”, zei Mo- desby, „dat wil zeggen, tenzij u zelf wilt gaan”. voor het tijdvak van 25 Mei tot en met 7 Juni 1947. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS iets oneervols in schuilt, in een zaak gemengd te worden”. „Mijnheer Chitterwick behoort niet tot dat soort mensen”, verklaarde Moresby, „en, Parker, wat denk je van de zaak”. Parker keek verbaasd. „Wat ik er van denk? Wel, het is duidelijk genoeg, niet?” „Wat is duidelijk genoeg?” Parker keek opnieuw verbaasd. „Zelf moord natuurlijk”. „Hm!” Moresby keek in de richting van het lijk. „Je hebt het lichaam nog niet verplaatst, wel?” „Neen! Ik heb de verklaring van de dokter gehoord en op deze getuige ge wacht”. Hij wees op mijnheer Chit terwick. Moresby wendde zich tot de dokter. „En wat is Uw oordeel?” „Wel, klaar als een klontje. Het buisje houdt zij nog in haar hand geklemd. Zelfmoord!” „Dat zullen wij wel uitmaken”, merkte Moresby op met een jovialiteit, die de scherpte van zijn woorden verloren deed gaan. „Ik bedoel, wat is de doodsoorzaak „Al even voor de hand liggend”, ant woordde de dokter, niet het minst uit het veld geslagen. Hij was nog een jonge dokter, en voelde zich niet spoe dig beschaamd. „Pruisisch zuur. Je kunt het meters ver ruiken”. D-21 Brood D 21 Boter D-22 Boter 200 gram vet D-21 Melk D-21 Vlees D-22 Vlees D-21 Kaas D-21 Eieren 5 eieren. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie D) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of den aangewend. Aangewend natuur lijk in die zin, dat eventuele Russi sche uitbreidingszucht in die richting kan worden weerstaan. Dat Engeland van plan is in deze ook zijn rol te blijven spelen, blijkt wel uit een rede welke Bevin vorige week in het La gerhuis hield. De tegenstanders der huidige Britse buitenlandse politiek in de Labourpartij hadden hun zin ge kregen inzake een verkorting van de diensttijd van het Engelse leger. Zij hoopten dat het leger daardoor niet meer voldoende groot zou zijn om Be vin in staat te stellen zijn politiek vooral ten opzichte van het Midden oosten voort te zetten. Maar Bevin liet forse taal horen: Engeland had niet opgehouden een grote mogend heid te zijn, de buitenlandse politiek bleef volkomen ongewijzigd en was er op gericht de Britse invloed in het Midden-Oosten als een levensbelang voor het rijk, ook om de geweldige economische en financiële belangen in dit gebied, te handhaven”. Zoals be kend zien de zg. „rebellen” in de La bourpartij deze Britse politiek als een anti-Russische, waarbij Engeland te zeer in het zog der Ver. Staten vaart. Daar, in de V. S. is alles wat de klok slaat: anti-communisme. De grote plannen welke men er schijnt te koes teren om ook West-Europa uit de economische nood te helpen door het enorme bedragen aan dollars te lenen, worden ook verdedigd met de leuze dat een economische opbloei in West- Europa er het communisme de wind uit de zeilen zal halen, ofschoon der gelijke maatregelen stellig ook nodig zijn om Amerika zelf voor een econo mische crisis te redden, welke dreigt door overproductie der Amerikaanse industrie, die elders geen koopkracht ontmoet. Amerika’s bijzondere be langstelling schijnt nu ook uit te gaan naar Italië, waar het kabinet-de Gasperi aftrad, omdat bij er niet in kon slagen de basis waa-op hij steun de te verbreden, hij wilde in de rege ring, waarin o.a. communisten zitting hebben, ook leden der gematigde rechtse partijen opnemen, doch de communisten en linkse socialisten, verzetten zich daartegen. Regeren zonder de laatste groepen gaat ook vrij moeilijk omdat men dan voor grote stakingen vreest. De toestand lijkt op die in Frankrijk, behalve dat Italië nog berooider is. En men be weert dat hij ook nog moeilijker is omdat de Italiaanse communisten heten te beschikken over een soort ondergronds leger. De bekende Ame rikaanse ex-onderminister van buiten landse zaken Sumner Welles heeft ge pleit voor onmiddellijke hulp ook aan Italië om het communisme te bestrij den en heeft de Italiaanse communis tische partij er van beschuldigd gelde lijke steun uit Rusland te ontvangen. Haar leider Togliatti heeft dit echter met felheid ontkend, en om bewijzen gevraagd, waarop Sumner Welles antwoordde dat hoge Italiaanse rege ringspersonen die bewijzen in handen hebben. Hoe dit ook zij, de strijd voor en tegen het communisme wordt gaandeweg zo toegespitst, dat directe inmenging in de binnenlandse aange legenheden van een land, waar het communisme in opmars is, geenszins tot de onmogelijkheden schijnt te be horen. Marshall, de Am. minister van buitenlandse zaken heeft wel ontkend, dat er behalve de hulpverlening aan Griekenland en Turkije nog andere plannen in overweging waren, maar nu de V. S. a gezegd hebben, zullen ze ook wel aan b toekomen. Henry Wal lace heeft zijn waarschuwende stem nog eens doen horen en gezegd dat de wereld geen behoefte had aan Ameri kaanse kanonnen, wel aan Ameri kaanse ploegen. I „Hm!” zei Moresby, maar hij gaf geen blijk van afkeuring. „Ik wil dat buisje hebben”, voegde hij er aan toe. „Ik zal het u geven”, zei de dokter, „verstijving der spieren is nog niet in getreden”. Moresby stapte haastig naar voren. „Dank u, dokter, ik haal het liever zelf uit haar hand”. Een ogenblik lang stond hij de hand van de dode aandachtig te bestuderen, maar maakte geen aanstalten het buisje uit haar vingers te nemen. „Misschien is het beter eerst de fotograaf zijn werk te laten doen”, merkte hij op, „heb je iemand meegebracht, Par ker?” Parker knikte. „Hij is op het kantoor. Men had er bezwaren tegen, dat hij de lounge in uniform zou betreden. De verschijning van een politie-agent kan het dividend voor de aandeel houders van het Piccadilly Palace in gevaar brengen”. „Laat dan de Yard opbellen en zeg, dat ze Grey met zijn camera sturen. Oh, ja, en Matthews moet ook maar meekomepj’. Mijnheer Chitterwick keek met be langstelling naar de wenkbrauwen van Parker. Deze gingen omhoog, tot zij bijna zijn haar reikten. „Maar u denkt toch niet, dat er... dat er iets!ken kunnen, indien wij u nodig heb- bijzonders aan de hand is?” Matthews Iben?” was de expert van de afdeling vinger-1 „Met andere woorden, u wenst, dat ik noemde 20 bereikt is, niet op naam van de spaarder doch van een stich ting komen. Niet vergeten dient dat het onrendabele gedeelte geen druk voor de bouwers betekent, immers zij krijgen van het rijk de rente terug, welke zij aan de kas moeten betalen. Als het onrendabele gedeelte eerst op 8000 en na 10 jaar op 6000 wordt geschat, moet d- man inderdaad 2000 opnemen, maar zijn huis is dan ook in waarde gestegen, en hij kan die 2000 door het betalen van een annuïteit aflossen. Men mag ove rigens aannemen, dat men met een regeling van het rijk wel in zee kan gaan, anders zou ook aan onze eigen woningbouw de basis ontvallen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen, waarna de vergadering wordt gesloten. MUZIEK EN ZANGCONCOURS TE SN EEK. In verband met haar 25-jarig be staan heeft de Chr. Muziekvereniging „Harmonie” te Sneek een groot Na tionaal Muziek- en Zangconcours uit geschreven hetwelk zal worden ge houden op 16 en 17 Juli a.s. in het Sportpark te Sneek. De organisatie commissie voor dit concours besloot in haar laatst gehouden vergadering thans definitief dit festival te houden aangezien de binnengekomen inschrij vingen aan de verwachtingen hebben voldaan. Het beloven voor de muziek- en zangliefhebbers inderdaad zeer mooie dagen te worden omdat voor de beide dagen de medewerking is verkregen van een bekende militaire kapel. De eerste avond wordt n.l. een concert gegeven door het Muziek corps van de Cavalerieschool te Amersfoort onder leiding van de heer D. C. Wisman, terwijl de tweede avond de door de Radio-uitzendingen zo bekende Marinierskapel onder lei ding van de eerste Luitenant der Ma riniers Gijsbert Nieuwland zal optre den. Inderdaad een muziekgebeurte- nis, welke voor Friesland iets bijzon ders zal zijn. IJLST. hoopt dit jaar haar 25-jarig bestaan te gedenken. Op meerdere bestuurs vergaderingen en in de algemene ledenvergadering zijn verschillende plannen besproken. Daar meerdere feesten soms het cachet dragen van een feest van Ver. van Volksverma ken waaraan dus het karakter van een Oranjefeest nauwelijks is te her kennen heeft het bestuur gemeend, dat het in de lijn van het doel der vereniging ligt historische feesten te organiseren. De oorlogsjaren hebben bewezen, welk een hechte band er is tussen het Huis van Oranje en ons volk en ook in de geschiedenis van Nederland openbaarde zich dat op het duidelijkst in zorgvolle tijden. Dit in verschillende perioden van ons volks bestaan, weer in herinnering te bren gen is het doel. Dat ook gediend zal worden door het opvoeren van het openluchtspel „Vrij volk”. Met groot succes is het reeds in enkele grote steden opgevoerd en we vertrouwen dat gezien de algemene medewerking, het hier ook zal slagen; ongeveer 70 personen onder leiding van de heer C. Schilstra zullen er in optreden. NIJLAND. Onze plaatsgenoot de heer S. Hoekstra Jr. slaagde voor het diploma koordirigent te Den Haag. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Op 29 Mei zullen bonnen worde’1 aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. De bonnen D-06 en D-13 Algemeen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker jam e.d. De niet- aangewezen bonnen van de Serie C kunnen worden vernietigd. De bon nen D-07 en D-14 Algemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een detail list, die gewoon was spijsolie te ver kopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zullen nadere berichten volgen. „Maar wij weten toch nog niet of het wel een moord is”, meende mijnheer Chitterwick te moeten opmerken. Moresby scheen de opmerking niet te hebben gehoord. „Het openbaar mi nisterie zal U om de hals vallen. Of sterker nog, U zult de openbare aan klager zijn, want daar komt het ten slotte op neer”. „Zal ik dat?” vroeg manheer Chitter wick. „Wel”, zei Moresby, „ik stel voor, dat wij eens naar die oude dame gaan D-ll Brood D-ll Boter D-12 Boter UO g’ am vet D-13, D-15 Me>k 12 liter melk D-ll, D-12 V ees 100 gram vlees D-ll Algemeen 100 gram kaas D-12 Algemeen 1 ei D-13 Algemeen 100 g ’m suikerwerk D-13 Rese vt 80C gram brood D-14 Rese- >e 100 gram bloem of zelf’iizend bakmeel of kin de.inee> (niet uit rijst bereid) D-16 Reserve 600 gram bloem of kindermeel niet uit rijst be- J 6 reid) of zelfrijzend bakmeel D-14 Algemeen 120 gram spijsolie voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB. MC, MD. ME. MF, MG 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie D) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine D-01 Brood D-02 Brood D-01 Boter D-02 Boter 200 gram vet D-01 Melk 4 liter melk D-03, D-05 Melk 7 liter melk D-01 Vlees 100 gram vlees D-02 Vlees 300 gram vlees D-01 Algemeen 200 gram kaas D-02 Algemeen 1 ei D-03 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) D-04 Algemeen 125 gram koffie D-05 Algemeen 50 gram thee D-06 Algemeen 100 gram suikerwerk D-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet D-03 Reserve 1600 gram brood D-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet D-06 Reserve 800 gram brood D-07 Reserve 125 gram boter D-07 Algemeen 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) Bonkaart rn KD. KE 705 (Serie Dl 800 gram brood 250 g:am h^ter 125 gram margarine kijken”. Tot verbazing van mijnheer Chitter wick vervulde de lounge nog steeds haar functie van het lessen van Lon don’s dorst. Theedrinkers hadden nu eslag op de zaal gelegd. Maar geen van a die bezoekers had ook maar het minste idee, dat achter die deco ratieve schermen een dode lag; en daar zij het niet wisten, waren zij on bezorgd. Gelach en gepraat klonk van alle zjjden. Er was meer nodig dan De buitengewone zitting der Ver. Naties over de Palestijnse kwestie is geëindigd met de instelling ener com missie van onderzoek, welke grote be voegdheden zal hebben, maar in wel ker instructie niet beslist is voorge schreven dat zij ook de kwestie van de onmiddellijke onafhankelijkheid van dat land moet onderzoeken. Rus land was voor dit laatste geweest, maar toen het zijn zin niet kreeg, evenmin als op het punt, dat ook de grote vijf een vertegenwoordiger in de commissie moesten hebben, heeft het zich daar bij neergelegd. Zo kon het gebeuren, dat er eindelijk eens een belangrijk besluit door de V. N. werd genomen, waarbij alle leden, be halve de Arabische staten, Afghanis tan en Turkije, het eens waren. Dit maal had Rusland dan ook een vrij goede pers in de Ver. Staten. Vermeld mag nog dat de vertegenwoordiger van India Asaf Ali bij zijn betoog in de vergadering zeide niet alleen te spreken namens de 400 millioen be woners van zijn land, maar ook na mens de 70 millioen van Indonesië als wier vertegenwoordiger hij meende te kunnen spreken. De Nederlandse ge delegeerde van Royen heeft in een waardig betoog er op gewezen dat volgens Linggadjati Nederland ook het Indonesische volk in de Ver. Na ties, in ieder geval gedurende een overgangsperiode van twee jaar, nog vertegenwoordigt. Het is misschien goed dat op een dergelijke plaats de verhouding NederlandIndonesië wat betreft de buitenlandse betrekkingen eens kon worden uiteengezet. Inzake het resultaat van het wer1- der Pales tijnse commissie van onderzoek zul len we ons niet aan voorspellingen wa gen. Wel is het gewenst dat dit werk in zo rustig mogelijke sfeer geschiedt en daarom wacht men met spanning af of de Arabieren, nu zij tegenstem den, bereid zullen zijn het hunne te doen om het onderzoek te vergemak kelijken, dan wel het zullen saboteren, en of de Joodse verzetslieden hun aanslagen gedurende de periode van het onderzoek 1 Sept, moet de com missie rapport uitbrengen zullen staken, waarvoor een beroep door de V. N. op hen gedaan is. Nu de Ver. Naties het voorstel tot een onderzoek met zo grote meerderheid aannamen, zal het Engeland moeilijk vallen de conclusie der commissie naast zich neer te leggen, waarvoor het zich de vrijheid voorbehield. Waarschijnlijk vooral omdat de mogelijkheid bestaat dat er een oplossing kan komen, wel ke het gebruik van Palestina als Brit se strategische basis in gevaar kan brengen. Als zodanig schijnt Palestina nu eenmaal voorbestemd een grote rol te spelen, zoals trouwens de gehele omgeving daar. Een Amerikaanse marinemissie is pas in Iran (Perzië) op visite geweest. Juist op het mo ment dat de Iraanse regering bekend maakte dat zij bijzondere maatregelen tot grensafsluiting in Azerbeidsjan had genomen, de aan Russisch gebied grenzende provincie, waar ongewenste elementen, aldus de genoemde rege ring, uit Rusland trachten binnen te komen. En direct nadat het Am. con gres het steunplan van Truman aan Griekenland en Turkije had aangeno men, zijn ook daar Amerikaanse mi litairen heengezonden om te onderzoe ken, hoe de steun het best kan wor- afdrukken van Scotland Yard, maar dit was iets, dat mijnheer Chitterwick niet wist. Moresby keek zijn ondergeschikte eens aan. „Wel, let eens op die hand, Parker, voor je gaat”. Parker deed wat hem gezegd werd en slaakte na enkele ogenblikken een onderdrukte kreet. „Deze vingers waren al gevoelloos, toen het buisje in die hand kwam”, zei Moresby. „Dat zie ik nu ook”, zei Parker ern stig. Alleen met Moresby bekeek mijnheer Chitterwick de hand eveneens. De vingers waren niet om het buisje ge klemd; dit laatste rustte veeleer op de niet samengeknepen hand. Ook de dokter keek er nu naar. „Het is dui delijk”, bevestigde hij, „ik had het direct moeten zien. Dat buisje is in haar hand gelegd, toen zij reeds bui ten bewustzijn was. Een moord, die gecamoufleerd is als zelfmoord?” „Dat moet tijdens de gerechtelijke lijkschouwing worden beslist, dokter”, wees Moresby hem opnieuw terecht. „Intussen moeten wij zoveel mogelijk bewijzen verzamelen. De inspecteur heeft reeds proces-verbaal van uw verklaring opgemaakt, dokter? Ik veronderstel, dat wij u steeds berei- bouwkapitaal aanvragen voor het rendabele gedeelte, voor arbeiders woningen wordt dat nu geschat op Va der totaalkosten, dus als deze 12.000 zijn4000. De betrokkene zal dus per maand 4 X 2 f 8 moe ten sparen, en dat zal moeten door gaan tot hij 20 heeft bereikt, dan kan hij op zeker moment voor het bouwen van een woning in aanmer king komen. De wachttijd hangt af van de ontwikkeling van de kas doch is voorlopig vastgesteld op 7 a 8 jaar, en dat kan omdat deze kas het rente- gevend systeem toepast, waardoor zij geld kan opnemen. Het zou niet doen lijk zijn na 8 jaar terstond voor alle deelnemers een woning te doen bou wen. Met goedkeuring van de Ver zekeringskamer mag de kas daarom nu direct beginnen met bouwen. Het ogenblik waarop een spaarder aan de beurt komt hangt echter af van het geregeld sparen, waarvoor een pun tenschaal geldt. Een plaatselijke com missie bepaalt wie aan de beurt is. Deze krijgt dan een bouwcrediet van 4000.verminderd met zijn spaar- som. Daarvan kan hij echter geen woning bouwen en nu maakt hij ge bruik van de rijksfinancieringsrege- ling uit het vreemde geld dat de kas heeft aangetrokken; hij moet daar voor rente aan de kas betalen, maar krijgt die van het rijk terug, aflossen op deze onrendabele bouwkosten be hoeft hij niet. Van het rendabele ge deelte betaalt hij een annuïteit, zodat gaandeweg de woning geheel zijn eigen wordt. Blijkt na 10 of 15 jaar dat ’t onrendabele gedeelte even hoog getaxeerd wordt als toen de spaarder begon met de bouw, dan krijgt hij dat gehele bedrag van het rijk en lost daarmede de hypotheek bij de kas af. Wordt het onrendabele gedeelte lager getaxeerd dan oorspronkelijk dan moet de eigenaar dus bijbetalen, maar dan is de waarde van zijn huis ook toegenomen, anders zou de ren dabele waarde, gebaseerd op de huur prijs, niet hoger geschat zijn. Van be lang is te weten in welke mate er ge bouwd zal worden. De plannen die be staan zijn deze: de minimum spaar- tijd zal 3 jaar zijn, waarin 20 ge spaard moet zijn. Men rekent de spaartijd op 8 jaar, d. w. z. dat men ieder jaar Vs der spaarders aan een woning wil helpen, bij 800 spaarders zouden er dus per jaar 100 woningen worden ge'ouwd. Heeft Sneek 50 spaarders dan zouden er elk jaar 6 woningen komen. De heer de Boer vraagt wie het onrendabele gedeelte van bijv, 8000 fir.""-''ert. De heer Groeneveld zegt dat dit de bouw- kas blijkbaar doet. Maar als iemand 4 jaar spaart en dan totaal 400 heeft blijft er voor een woning 11600 te betalen. Kan men met vertrouwm geld in een onderneming steken, die zo iets doet, ook al wordt het risico gedeeltelijk door de staat gedekt? Het is ook voor de spaarder niet prettig als hij door stijging van de waarde van het rendabele gedeelte na 10 jaar misschien zijn schuld met 1000 of meer ziet stijgen. De V o o r z. zegt nog dat het onrendabele gedeelte ook door de kas zal worden verstrekt. Te gen mogelijke onaangename gevolgen van het feit dat men de eerste jaren kan bouwen zonder dat men 20 ge spaard heeft, dekt de kas zich door dat dergelijke woningen totdat ge- een dode om de dagelijkse sleur van de lounge van het Piccadilly Palace te verbreken. Er was nauwelijks iemand, die er op lette, dat mijnheer Chitter wick en Moresby achter de schermen verdwenen. Het scheen, dat de inspecteur, die de leiding had, zich wat ongerust had gemaakt over mijnheer Chitterwick’s afwezigheid. Hij begroette hem ten minste met een gebaar van opluch ting en wilde hem juist een vraag stellen, toen Moresby hem in de rede viel. „Het is in orde, Parker. Ik heb al met mijnheer Chitterwick gesproken”. Verrast draaide de inspecteur, die nog geen acht op mijnheer Chitterwick’s metgezel had geslagen, zich om. „U hier, mijnheer Moresby? Ik had U in het geheel niet verwacht „Mijnheer Chitterwick belde mij op”, verklaarde Moresby, „en daarom kwam ik hier om hem behulpzaam te zijn”. Dit was de waarheid, maar niet de gehele waarheid. „Oh de inspecteur keerde zich op nieuw tot mijnheer Chitterwick. „U kent mijnheer Moresby dus”. „Zeker, zeker”, antwoordde mijnheer Chitterwick, „ik ken hem”. „Dan is het in orde. Ik begon al te denken, dat U er vandoor was. Ge tuigen verdwijnen dikwijls nog voordat wij hun namen en adressen genoteerd hebben. Zij schijnen te denken, dat er Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Dinsdag 20 Mei, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burge meester Rasterhoff; secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden; afwezig de heer Boeijenga. Bouwkas Noord-Neder- landsche Gemeenten. Aan de orde is het voorstel van de heren G. L. Dokkum en J. Blok (waarover in de vergadering van 14 Mei de stemmen staakten) om de be slissing op het voorstel van B. en W. tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandsche Gemeenten aan te hou den. De voorstellers trekken, naar de heer Dokkum meedeelt dit voorstel in, zodat thans aan de orde is boven genoemd voorstel van B. en W. De heer Groeneveld meent gehoord te hebben dat in de raad van Wijm- britseradeel een deskundige van de genoemde bouwkas de daar gestelde vragen tot aller tevredenheid heeft beantwoord. Wij hebben een dergelijk deskundige niet in ons midden en spr. vertrouwt dat B. en W. de vragen, welke hij nu zal stellen, ook afdoende zullen beantwoorden. Nu spr. het voorstel nader heeft bestudeerd, wat de vorige keer wegens de late indie ning niet kon, is hem gebleken, dat het ontbreekt aan duidelijkheid. Spr. gaat bij zijn vragen eens uit van de veronderstelling dat ’n spaarder eens na 4 jaar wil bouwen en dat het huis 12000 zal kosten. Als zo iemand 4 jaar 2.per 1000 bouwkapitaal per maand heeft gespaard dan heeft hij dus 48 X 2 X 12 1152 totaal. Kan hij dan een hypotheek krijgen van 12000 minus zijn spaarbedrag? Als spr. goed heeft gelezen krijgt hij een hypotheek voor de getaxeerde waarde, hoe wordt het verschil nu overbrugd als die getaxeerde waarde lager ligt dan de bouwkosten minus het spaarbedrag. Na 10 jaar wordt het onrendabele gedeelte geschat. Maar wie financiert het onrendabele gedeelte in de tussentijd. De totale uitzettingen van de kas zullen niet meer mogen bedragen dan 20 maal haar maatschappelijk kapitaal plus de reserve, welke er nog niet is, dus voorlopig 20 maal 5 ton is 10 milli oen gulden, als Sneek evenredig aan haar kapitaaldeelname een bouwbe- drag krijgt toegewezen zal dat dus zijn 20 X 7000 ƒ140.000; gesteld dat elke woning 10.000 hypotheek vergt, is dat slechts voldoende voor 14 woningen. Is het sop dan de kool wel waard? De V o o r z. antwoordt dat er op het ogenblik een onjuiste verhou ding is tussen bouwkosten en huur- peil. Daarom is de overheid gedwon gen een bepaalde financieringsrege- ling in het leven te roepen, waarbij onderscheid tussen een rendabel ge deelte van de bouwkosten, dat op de huur gebaseerd is wordt gemaakt en de onrendabele, vormende de rest van de bouwsom. Voor dit laatste geef’ het rijk gedurende 10 of 15 jaar een rentevergoeding. Daarna ziet het rijk opnieuw de verhouding tussen huur prijs en totaal bouwkosten onder het oog en het daaruit berekende onren dabele gedeelte wordt de eigenaar der woning a fonds perdu uitgekeerd. Als deze regeling er niet was zou er van bouwen via de bouwkas thans niets terechtkomen. Nu kan de spaarder

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1