ml I I IB, :rs I EN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 2e JAARGANG No. 40 VRIJ 30 MEI 1947 ^BER Jr. erling U Sneek lende Een instructieve Schoolreis 1. Wordt vervolgd. A. Lenstra, Hofma. del DEL iEK met „Moord onder getuige” ANTHONY BERKELEY ht oed loon. SNEEK 2553 4 auw ONEN n 8 uur feuilletin PROVISIE kroniek BONNENLIJST schriftelijk 120 gram voor 250 gram kunnen kantoor Distributiekant oor «ratio Verbeurdverklaring van nma 6 slechts Chitterwick kon HOOFDSTUK IH. Observaties van een criminoloog. 1/ i; Kantoor voor Abonnamantani Fa. XIE ZEB RINK Co. KLEIMZAND 7 - Tai. 2872 TRIBUNAAL SNEEK. Zitting van 22 Mei. (De tenlastelegging werd reeds in ons vorig no. opgenomen.) Geert Kracht, 40 jaar, schoenma ker te Sneek. Het onderzoek in deze zaak werd voor onbepaalde tijd aan gehouden. Jacob Muizelaar, 47 jaar, gemeente- reiniger te Koudum en diens zoon Douwe Pieter. Voor nader onderzoek werden deze zaken voor onbepaalde tijd aangehouden. Johannes Gerardus Kroon, 27 jaar manufacturier te Sneek. Dagvaarding vervallen verklaard. Hijlke de Jong, 56 jaar, schilder te vrouw maakte. Ook de man van de vingerafdrukken was druk bezig en pakte verschillende dingen voor een nader onderzoek in. Mijnheer Chitter wick zag, dat hij ook vingerafdrukken van de'dode nam. Moresby onderzocht intussen de inhoud van de handtas en gaf af en toe orders. Een daarvan was gericht tot een detective, die de opdracht kreeg de roodharige man in de lounge niet uit het oog te verliezen. Inspecteur Parker en twee van zijn ondergeschikten verrichtten het ge bruikelijke routine-werk. En ten slotte was er mijnheer Chitterwick zelf, die voelde, dat dit de kans van zijn leven was en dat hij misschien nooit weer in staat zou zijn, Scotland Yard in een geval van moord aan het werk te zien. Gedurende dit half uur, ’^aarin Mo resby een brief in de tas van de dode ontdekte, die hem blijkbaar zeer veel belang inboezemde, was er echter nie mand, die enige notjtie van mijnheer Chitterwick nam. En toen het hem daarna gelukte, een gesprek met Par ker aan de knopen, bleek deze wel is waar zeer vriendelijk gestemd te zijn tegenover de man, die als voornaam ste getuige van de politie zou moeten optreden, maar daarom nog niet mede deelzaam, voor zover het eventueel nieuw ontdekte feiten betrof. Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco par port 13.75 par half jaar dag i Kroon”, Leeftijd en 6 uur. vereist, anmel- en 75 n ont- TAAK ORGT bLIJK VLOT BARE voor 3 Meer, Sneek. door lema t de mrté oor- .ved- )loe- beze /oor Verst DIN! Bureai Advertenties Fa. DIout JOTZAND 55 3005 Be :hil- LV. ’S tlas .as: A: >et- I— TI; G: np. ’.C. 10; .C. D: BL V; V; id- !u- h-, as Et- kunnende au dezes. tweede persoon was geweest”. „Natuurlijk Hoe dom van me”. Mijn heer Chitterwick schaamde zich ken nelijk over zijn ondoordachte vraag, „ik had dit zelf moeten beseffen”. Moresby sprak tactvol over de dwaze opmerking van zijn metgezel heen. Een amateur was ten slotte een ama teur en wat kon je van zo iemand ver wachten? „Het is intussen een punt, dat wij gemakkelijk genoeg tot klaar heid kunnen brengen. Ik zal de kell- nerin ondervragen, die hen bediend heeft”. Moresby bleef niet lang weg. Hij knikte tevreden, toen hij verscheen. „Het is in orde, mijnheer. Het meisje herinnerde zich alles. Zij had twee koppen koffie gebracht en niet lang daarna overhandigde de roodharige haar zijn lege kop. Uit die van de oude dame was nog niet gedronken”. „Precies, zoals U voorspelde”, zei mijnheer Chitterwick vol bewonde ring. „Ja, ja, dat mijn theorie juist was, had ik wel gedacht”, antwoordde Mo resby. „Die kellnerin is gelukkig een handig meisje. Tussen twee haakjes, zij zal in staat zijn Uw identificatie van de man te bevestigen”. „Maar denkt U dan, dat U hem zult kunnen arresteren?” De hoofd-inspecteur lachte hartelijk en zijn gelaat kreeg een nog tevrede- ner uitdrukking. „Hem arresteren, was. Het uitzicht van uit Hoofts studeer vertrek over de voormalige Zuiderzee en Vechtmonding was uniek. Daarna ging het weer naar het Kraaiennest en allen sliepen als marmotten. Het hoogtepunt van de Woensdag was de tocht naar IJmuiden, waar de Willem Barends was gearriveerd. Reeds bij de Velzer Pont ontmoeten wij deze drijvende traanfabriek, die hier voor anker lag. De kinderen zongen het Frysk Folksliet, het Wilhelmus en Rólje, rölje, wetterweagen. Een luid applaus van de bemanning was de be loning. Een stem riep van boven om meer Fryske liedjes, aan welk ver zoek prompt werd voldaan. Nadat wij mijnheer? Ik veronderstel, dat dat niet veel moeilijkheden zal opleveren. Ik zou zelfs niet verwonderd zijn, in dien ik nog op dit ogenblik de hand op hem kon leggen”. „Hè?” zei manheer Chitterwick ver baasd. „Wel, mijnheer”, zei Moresby, verge noegd lachend, „loop de zaal eens in en let op het vierde tafeltje links van de tweede pilaar”. Mijnheer Chitterwick keek hem een ogenblik aan en liep toen achter het scherm vandaan. Binnen een minuut was hij terug. „Hoe is het mogelijk stootte hij uit. „Iemand gezien, die U kent?” vroeg Moresby. Mijnheer knikken. „Eigenaardige knapen, die moorde naars”, merkte de hoofd-inspecteur op. sport, Leeuwarden en Heerenveen, heeft zich weer laten gelden. Ondanks het gemis (hoe lang nog?) van de toto, was er veel belangstelling en viel er te genieten van menig fraaie cours. Frisia Catholica vergadert. In de stad van Gysbert Japiks kwam „Pinkster-drie” de vereni ging Frisia Catholica bijeen, onder presidium var Prof. Dr. M. Post 'e Nijmegen. In de ochtendbijeenkomst sprak Dom. Dr. J. Huyben, Prior der St. Adelbertuspriorij te Egmond over de Abdij StavorenHemelum en na dat het gezelschap door B. en W. op het stadhuis was ontvangen voerde in de middagvergadering Prof. Dr. G. Gosses te Zeist het woord over on ze grote Friese dichter en Psalm- berimer Gysbert Japiks. Tot besluit van deze leerrijke vergadering werd een bezoek gebracht aan het stadhuis waar de bezichtiging vergezeld ging van een soms interessante, humoris tische toelichting. Ook de Martini kerk werd bezichtigd. Landelijk congres Chr. Onderwijzers. De Vereniging van Christelijke on derwijzers en onderwijzeressen is, bij het schrijven dezer regelen, bezig te Leeuwarden een landelijk congres te houden, dat Tweede Pinksterdag werd ingeluid met een Wijdingsbijeenkomst vens werd koers gezet naar Marken. De Gouwzee was vlak en in de verte tekenden zich de stadjes Monniken dam en Volendam duidelijk tegen de horizon af. De kinderen vonden het prachtig op het eiland. Elke groep mocht een binnenhuisje bezien en de kleding der Markers bij trouwplech tigheden. De woningen waren bijna allen groen geschilderd en ze stonden op palen. De Marker jeugd vonden de kinderen snoeperig gekleed. Ook iets wat minder le”.k was, moet even wor den gememoreerd. In de winkels bij de haven werden de kinderen bar af gezet. Ondanks de waarschuwing van de leiders kochten ze daar -en niet in het dorp, waar de prijzen veel schap- pelijker waren. Na een kostelijke maaltijd aan boord wat wqp het met de eterij uitstekend in orde werd de reis voortgezet naar het Mui- derslot. Des morgens was daar door Minister Gielen juist de Hooft-ten- toonstelling geopend. Dat troffen wij. Een gids gaf eerst een historische be schouwing over het slot en zijn ge schiedenis. Floris V, Gijsbrecht van Amstel, de Utrechtse bisschoppen en Hooft, de latere Drost kwamen ter sprake en daarna volgde een rond gang door Ridderzaal, slotkapel, "tu- dcervertrek van Hooft enz. enz., het- de kleding der Urkers werd bewon-1 geen alles bijzonder interessant derd. Na Urk verlaten te hebben werd door de „Vooruitgang IH”, een prach tige boot uit Delfzijl, koers gezet naar de Oranjesluizen. De wind, die N.W. was, was aardig aangewakkerd en veel kinderen, maar ook dames-perso- neel, moesten op dit tochtje hun tol aan Neptunus betalen d.w.z. ze wer den zeeziek. Bij aankomst in Amster dam werd onderdak gezocht in de Jeugdherberg: Het Kraaiennest. Die eerste nacht op de harde strozak slie pen verscheidenen niet best, doch toen het bed één keer beslapen was, werd dit al beter. Dinsdagmorgen was het prachtig stil en zonnig weer. Na een werden gevolgd. Ook de hippische kort tochtje door de Oostelijke ha- om het zeekasteel waren gevaren en de slipway hadden bekeken, vertrok ken wij onder hoera-geroep en ge juich naar IJmuiden. De sluizen, een eenmansduikboot, een werkende dui ker, de vishallen, een haai waren achtereenvolgens het middelpunt der belangstelling, ’s Middags ging het van 26 naar het strand bij de Zui- derpier. De tijd vloog om en om 6 uur had niemand idéé om te ver trekken. De Donderdag voeren wij door de Zaanstreek en bezichtigden vooral Zaandam en ’s middags ging het nogmaals naar het strand op ver zoek van bijna alle kinderen. Dit strandbezoek kon niet zo lang duren als de vorige dag. Wij geraakten ’s middags wat laat van boord, want met de beste wil van de wereld kon den de dames de piepers niet gaar krijgen. Karton, stukken hout, ’t hielp niet. De schoorsteen wou niet trekken en wij moesten wachten tot half 2. Toen was de zaak gezond en konden wij strandwaarts. Bij aankomst in Amsterdam ging het naar de speel kamer in ’t Centraal Station. De kin deren lieten de stoom- en electrische treinen over de banen vliegen en be dienden langs electrische weg wissels, seinpalen, lichten, overwegen enz. Er was één grote klachtDit duurde veel te kort. Het hoogtepunt vormde de Vrijdag. Bezoek aan Artis en aquari um in de morgenuren, aan Schiphol in de middaguren en ’s avonds naar Ci nema „de Munt”, waar een leuk pro gramma werd gedraaid. De K.L.M. had gratis bussen beschikbaar gesteld en de rondgang langs alllerlei vlieg tuigen en hangars werd een leerzame les door de uitstekende gidsen. Leve de K.L.M.Het avondprogramma in Cinema de Munt was de kinderen aan geboden door de heer Joh. Miedema. de eigenaar van Amicitia. Een woord van hartelijke dank is hier op zijn plaats voor het mooie programma en de „frisse” tractatie in de pauze. Na een avondwandeling door de fel ver lichte straten kwamen allen moe m het Kraaiennest. t)e volgende morgen ging het huistoe via EnkhuizenSta voren. ’t Was een stralende dag en de tocht over IJselmeer en Friese meren was onvergetelijk. In IJlst wachtte ons een verrassing. Daar kwam een deel van het Sneker Mu ziekcorps aan boord en onder de fleu rige tonen der muziek arriveerden wij in Sneek, waar de komst der boot door een grote menigte ouders en be langstellenden werd ’afgewacht. Deze week zal stellig lang in de harten der kinderen blijven voortleven als een der mooiste van hun leven. Alle mede werkers en medewerksters dank1 Het daarop volgende half uur hield mynheer Chitterwick zich voorname lijk bezig met andere mensen uit de weg te gaan. De ruimte tussen de schermen scheen geheel met leden van de politie gevuld te zijn. In de eerste plaats was er de fotograaf, die ver schillende opnamen van de dode KOLENBONNEN AANGEWEZEN. Nu totaal zes eenheden. - Geen hoger rantsoenen dan vorige winter. Met ingang van 27 Mei zijn geldig verklaard de bonnen 74 en 75 van de brandstoffenkaart TA 707. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden geleverd. Om te bereiken, dat de gezinnen voor het begin van het nieuwe stookseizoen over brandstoffen kunnen beschikken moeten de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brandstoffenhandelaar worden ingeleverd. Van officiële zijde legt men er de nadruk op, dat de handel niet uitslui tend kan worden bevoorraad met de meest gewenste huisbrandstoffen, doch slechts met die soorten, welke beschikbaar komen. Dit betekent, dat de handel genoodzaakt is een gedeelte der toegewezen zes eenheden in door sommigen minder begeerde soorten af te leveren. Over de vooruitzichten van de hüis- brandvoorziening valt thans nog niets positiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wijzen op toeken ning van een hoger rantsoen dan dat voor de afgelopen winter. Voor hen, die om enigerlei reden niet in het be zit zijn van bon 72 van de oude brand stoffenkaart, zal in de loop van Juni een regeling bekend worden gemaakt. en VRIJDAGS DE INLEVERING VAN BONKAARTEN. In die gevallen, waarin bonkaarten bij de distributiedienst moeten wor den ingeleverd, bljjkt er vaak misver stand te bestaan aangaande de bon nen, die wèl en die niet ingeleverd moeten worden. Het Centraal deelt daarom mede, dat men in zulke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te leveren: a. Van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen de bonnen van de se rie, waarvan reeds één of meer bon nen zijn aangewezen. b. Van de tabaks-, versnaperingen-, of gecombineerde kaarten de reeds aangewezen bonnen. c. Van de textielkaart, de brand stoffenkaart en de petroleumkaart de aangewezen bonnen. d. Aanstaande moeders kunnen de toeslagkaartjes behouden; zij moeten echter de „contrölekaart a.s. moe ders” C.M. 703 inleveren. e. Z.g. ziekenkaartjes behoeven niet te worden ingeleverd. „Ik wil graag blijven”, antwoordde mijnheer Chitterwick dankbaar. „Ik vind dit alles zeer interessant”. Hij keek, met iets van verontschuldiging in zijn ogen, naar de dode vrouw, als om zich te excuseren voor het feit, dat hij belangstelde in de omstandig heden van haar overlijden. „Dat wil zeggen, indien ik niet in de weg sta”. „Dat is in ordeindien u de fotograaf maar niet bij zijn werk stoort. Om u de waarheid te zeggen, we zijn u heel wat verschuldigd voor de wijze, waarop u opgetreden is”. „Bent u er dan van overtuigd, dat het moord is?” vroeg mijnheer Chitter wick, zelf eigenlijk niet goed wetend werk antwoord hij verwachtte. „Het begint er bijzonder veel op te lijken”, antwoordde Moresby voor zichtig. „En als ik niet met mijn verdenking was gekomen, zou dede moorde naar clan vrijuit gegaan zijn?” „Wel, mijnheer Chitterwick, ik geloof niet, dat ik dat beweerd heb. Parker! bepaalde dingen ontdekt hebben. Er wordt gezegd, dat elke moordenaar een bepaalde fout maakt. Kunt U zien, in welke gemoedstoestand Uw roodharige vriend verkeerde?” Mijnheer Chitterwick keek naar het lichaam, de tafel, de stoel, de grond en schuddde het hoofd. „Wel”, zei Moresby met zekere vol daanheid, „kijk naar haar linkerhand. Neenniet naar die, waarin het buisje zit, maar de andere. Zij heeft haar handschoen aan, niet? Maar niet aan de andere hand. Kijk nu naar haar tas en naar de andere hand schoen. Niet op de tafel, ziet U, noch op haar schoot, maar op de grond gevallen. Begrijpt U, wat dat be tekent?” „Ja, ik denk van wel”. Mijnheer Chit terwick keek intelligent, „U bedoelt, dat zij op het punt stond om te ver trekken „Zo is het, mijnheer. Gereed om weg te gaan, dat was zij. En dat is mis schien wel de sterkste aanwijzing in de richting van moord; want iemand, die juist te voren een zo snel werkend vergif als Pruisisch zuur heeft inge nomen, zou er niet over denken nog voorbereidingen tot vertrekken te treffen”. „Wat maakt U er dan uit op?” vroeg mijnheer Chitterwick nieuwsgierig. „Wel, alles wijst er op, dat Uw rood- De Centrale Ouderraad voor de Openb. Lagere Scholen had het plan opgevat om voor de kinderen der 4 hoogste klassen een instructieve schoolreis te organiseren. Daarbij stonden haar drie punten voor ogen. In de le plaats moest er onderweg vee' bekeken en geleerd worden, in de 2e plaats moest er genoten worden en in de 3e plaats moest er niemand om financiële redenen thuisblijven. De volijverige Commissie toog aan het werk en dank zij de buitengewoon gr'te medewerking van ouders en veel sympathiserenden zonder wier sterke steun deze reis onmogelijk zou zijn, kwam de zaak prompt voor elkaar. Voordat wij een verslag je van de reis geven, vooraf een woord van warme dank aan allen, die door het geven van een gift, het kopen van Icten of op andere wijze aan het wel slagen van deze reis, die een week duurde, en door kostelijk weer be gunstigd werd, hebben meegewerkt. Des Maandags om 7 uur vertrokken wij van Sneek en kwamen om 10 uur in Lemmer aan, waar de kinderen even konden wandelen. Daarna werd koers gezet naar Urk, dat onder lei ding van de hoofden werd bekeken. Het panorama over het IJselmeer en de Noordoostpolder was fraai en ook SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBR1NK en C. SMIT Redaetle-adret,KLEINZAND 7 SNEEK was vertegen- J is geen dwaas en vroeg of laat zou hij harige vriend ongeduldig begon te worden. Hij deed Pruisisch zuur in de koffie, maar de oude dame dronk er niet van. En hij wilde natuurlyk zo snel mogelijk verdwijnen. Zoals alle moordenaars overhaastte hy zich. „Kom zei hij, „het is tijd om te gaan. Drink Uw koffie op”. Maar in plaats van eerst haar koffie te drin ken, maakte zij zich voor het vertrek gereed. Hoe klinkt deze theorie?” „Bewonderenswaardig”, zei mijnheer Chitterwick, „zo is het ongetwijfeld gebeurd. En nadat zij haar koffie ge dronken had, wachtte hij natuurlijk tot de eerste tekenen van lethargie zich voor deden om er daarna zo snel mogelyk van door te gaan”. „U kunt er van op aan”, zei de hoofd- inspecteur vol zelfvertrouwen, „dat het drama zich zo heeft afgespeeld”. Zij zwegen enige ogenblikken om deze nieuwe feiten te overdenken. „Er is een ding, dat mij verbaast”, zei mijnbeer Chitterwick verlegen, „.waarom is er slechs één koffiekop? Wat is er met die van hem gebeurd?” „Bent U er zeker van, dat hij er een had?” Mijnheer Chitterwick was er zeker van. „Dan veronderstel ik, dat hij het kopje door de kellnerin heeft laten wegnemen. Twee koppen zouden im mers gevaarlijk zijn, daar de politie onmiddellijk zou informeren, wie de in de Pelikaankerk, gevolgd door een begroetingssamenkomst, waarin gas ten en gastheren met elkaar kennis konden maken. Friese Kunst. Onlangs kwamen 15 deels jonge Friese schilders en een beeldhouwer bijeen om te trachten in onze provin cie wat te bereiken. In dit verband exposeerden zij in de Kunstzaal „De Steeg” aan de Herestraat en het mag gezegd worden: hun werk is het aan kijken meer dan waard. Pinksterbijeenkomsten en concoursen waren ditmaal groot in getal. Niet minder dan drie muziekfestijnen val len te vermeldenDrogeham, Drie- sum, Bolsward; het welslagen werd gunstig beïnvloed door het stralende zomerweer. Appelscha mocht dit jaar het J.V.O. Pinksterkampcongres her bergen en „Allardsoog” de reünisten van het Volkshogeschoolwerk. Een Pinksterco’-'erentie werd gehouden door de V.C.J.B.ers te Kortehemmen en na hen kwamen „Vrije Vogels” er hun tenten opslaan, hoewel het wel wat paradoxaal klinkt. „Vrije Vogel” en tent. Tenslotte willen we nog noe men de landdag van de C.P.N., welke gehouden werd in de duinen van Bakkeveen. E. EEN VOORINLEVERINGSBON VOOR SPIJSOLIE. Rantsoen tz.t in plaats van margarine. In de bonnenlyst van Donderdag 22 Mei is voor alle leeftijdsgroepen een voorinleveringsbon voor spijsolie opgenomen. De zeer beperkte mate, waarin de de productie van margarine noodzakelyke oliën kunnen worden geïmporteerd, belette tot heden aan wijzing van een bon voor uitsluitend spijsolie. Het is tenslotte gelukt een hoeveelheid olie voor dit doel vry te krijgen. Vermoedelyk zal de koopbon einde Juli worden aangewezen in de piaats van een bon voor 125 gram mar garine. Olie OMaddeneilanden Wanneer» Vraag bevestigend wordt beanL, Hgt er een nieuw en wijd per&f voor onze eilanden open. Zoals weet heeft de Ba taafse Petr^maatschappij mede het oog geve op de Waddeneilan den. Het betjiatuurlijk nog maar een voorlo^n(jerzoek van de grond. Latenjopen, dat de aldaar te verrichtenpische onderzoekin gen het gewe(.esuitaat mogen op- le -en. Tsjebbe pga forstoarn. Tsjebbe Hek, ien fan dy mar kante figuerei Fryslar is hinne- gien. Hy wie Bn dy’t fier boppe de miette ütkan dy’t foar de bi- langen fan Rik Fryslan op it foarste plak, iteffens foar hiel Fryslan waermi. V raagstukkeih economische- en sociale aard| op het congres van de Agraris<jedrijfsgroep van de Eenheids Vqtrale behandeld. In zijn openingswj verwees de heer Th. de Groot nai grote belangen, die er voor de ajers, speciaal in de agrarische sf liggen, zowel economisch als ^1 en wat deze laatste betreft, fri Ook de juist dezer dagen ingez strijd tegen de voorgenomen loontaging. De heer D. C. van der Po^n het Sociaal- Economisch Bureian de E.V.C. behandelde hiernfaet agrarisch vraagstuk. De volle spreker, de heer H. van der Mo, voorzitter der Agrarische bedrijfSjp sprak over de voedselvoorzieniiin welk ver band hij de nadruk le op de nood zakelijkheid van iniief bewerken van de grond. Hij 6gde zijn be schouwing met vast tellen, dat de arbeiders in de landb? geen klasse meer vormen, die alsnstobject be schouwd kan worden, jat zij weten, dat de kracht der arbq-sklasse met iedere dag toeneemt e(e groei door niemand kan worden tuit. De der de inleider Was de hej. van Ren- sen, secretaris van genade bedrijfs groep, die meer in haijzonder de sociale problemen in dqidbouw be lichtte. Het congres reseerde in de aanneming van een twel resoluties en een motie. Uitgesproi werd, dat een zo groot mogelijk riement van alle productiefactoren iet worden bereikt, dat een menswafig bestaan van alle bij de agrarisclvoortbren- ging betrokkenen moet >rden ver zekerd en dat afdoende aatregelen moeten worden genometegen het vernietigen van groentei waarnaar helaas zovelen snakken. Sport rond Pinkstm. Allereerst is daar de pte tocht per rijwiel langs de Friese Eden. Dat was me een drukte vamelang :n Bolsward. Om vijf minutenver 6 viel het startschot voor de 21 elnemers aan de rentocht „de 8 van jlsward”, waaraan ook vijf Engeln mede- deden. Daarna mochten dvaardig- heidsrijders, 70 in geta', Ivan wal steken” en vervolgens nj minder i dan bijna 300 toerrijders, en ander i gebeuren’ speelde zich meern het bij- zonder in de hoofdstad af, .1. de ont- i moeting LeeuwardenNcwich, die op velerlei terrein van de port inte- ressante partijen bracht, didoor dui- i zenden belangstellenden nu interesse Sloten. 7500.—. Tj. de Jong, zoon van vorige be schuldigde. Dagvaarding vervallen verklaard. Douwe Tjalsma, 29 jaar, onderwij zer te Bolsward. Het lidmaatschap der N.S.B, werd niet bewezen geacht en mitsdien van de tenlastelegging vervallen verklaard. Internering tot 28 Mei e.k. met ontzegging van de kiesrechten voor 10 jaar. voor het tydvak van 1 te.m. 14 Juni. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie D) D-08 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram chocolade of sui kerwerk. D-02, D-05, D-08 Reserve zachte zeep. D-02, D-04, D-06 Melk 1 ei. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie D) D-15, D-16 Algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. D-17 Algemeen 1 ei. D-18 Algemeen 250 gr. zachte zeep D-17 Reserve 90 gram Deense toilet zeep (voorinlevering). D-18 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA. MD 706 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie D) D-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703. 75-1 Tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen. 75-2, 75-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen. 75-1 Versnaperingen 200 gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 75-3 ersnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Mei worden gebruikt. De bonnen D-17 Reserve moeten uiterlijk op 7 Juni a.s. bij een detail list worden ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA-, KB- en KC-kaar- ten alle bonnen „algemeen” zijn aan gewezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep ge bruik gemaakt worden van de reste rende Reserve-bonnen, terwijl de niet y bruikte melkbon ditmaal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoet koming aan de handelaren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt. Hetzelf de geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D-04, D-06 Melk en D-17 Algemeen voor 1 ei.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1