1 I I Officieel Orgaan var. de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige” door Wijkverdeling in de Melkhandel. Raadsvoorstellen Wymbritseradeel. DINSDAG 3 JUNI 1947 2e JAARGANG No. 41 j FEUILLETON Wordt vervolgd. „STAAT UW RADIO ook te sterk aan „Slecht nieuws herhaalde hij op een OVERNAME NUCHTEREN KALVEREN. En dan: it each wol sines ha! ’k uit een nner van zi Anrïï 1S93. jtp.-1 WWUMWft Mr-*-WVAXVAU. VU OAN ’E GEMEINTERIE FAN WYMBRITSERADIEL. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar In frjemdling, dy’t it doarp ynkornt, Hy stiet er faken fan forstomd Fansels, de brêge hat in kwael: De doarpslju einliks ta skandael! Is follentiids oerdreaun gerop! O ja, ’t is grif wol ta to jaen, Der is safolle oars to dwaen En ’t nedichste krijt earst in bar En dus: it oare wachtet mar! Lykwols, as i e n ding nedich is, Dan is ’t de Heegmer brêge wis! Soe sizze, nim in koart bislüt: Jow Heech in brêge, dêrmei üt! Hwerom foroaret soks nou net? Dat stopwurd al fan ier en let: Rydt deis de bus de brêge oer, Dan kreaket alles as in koer, De Heegmer brêge is al tiden lang sa min as strie en de noeden mei ’t each op it for kear binne sa troch-en-dei net fan ’e loft. Petroleum. Op de onderstaande bonnen van de petroleumkaarten voor kookdoelein- den en verlichting zullen gedurende de maand Juni de daarachter vermel de hoeveelheden petroleum verkrijg baar zijn: Kaarten UA 611: bon A 29 t.e.m. A 32, 4 liter per bon; Kaarten UB 611bon B 15 en B 16, 4 liter per bon. Kaarten UC 611: bon C 08 4 liter per bon. Kaarten UD 611: bon D 13, 2 liter per bon. Fries, Ds. Wolfensberger van Amster dam en zendeling Mollema van Sneek. Het tweede punt van bespreking was het organiseren van een zendingsten- toonstelling van 820 Sept, te Sneek, Balk en Workum. De zendingsvereni- gingen zullen zich hierover nader met elkaar verstaan. Ds. Bruins van He- melum ging daarna voor in dank gebed. DISTRIBUTIENIEUWS. Bonnen van de textiel- lederkaart VA 510. De textielbonnen van de textiel- ledérkaart VA 510 zullen na 21 Juni a.s. niet meer geldig zijn, deelt het C.D.K. mede. NIEUWE WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET. Bij beschikking van de Minister van Financiën zijn met ingang van 26 Mei 1947 wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, te weten de bonnen 13, 17 en 21. CLASSICALE ZENDINGS- COMMISSIE. Woensdag j.l. vergaderde bovenge noemde zendingscommissie in de Ned. Herv. Kerk in het Gebouw v. Ch. Bel. alhier onder leiding van Ds. E. Kem penaar van Goënga. Na lezing van Jes. 12 ging deze voor in gebed. De heer de Boer van Oudega (W.) las de notulen. De secretaris had meegedeeld geen tijd voor het scribaat meer te hebben; in zijn plaats werd de heer de Boer benoemd. De hoofdschotel voor deze samenkomst was de bespreking van de classicale zendingsdag, welke op 23 Juli te Rijs zal worden gehou den. Als sprekers zullen daarbij op treden Ds. Wiersma van Delft, in het KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek (vac. ds. Guillaume), Ds. G. F. Haijer te Ede (Gld.). ANTHONY BERKELEY Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Nammens alle Heegmers R. K. Aan de ingezetenen van Sneek. In navolging van vele plaatsen in ons land zal in de loop van de maand Juni een belangrijke wijziging in de melk”oorziening hier ter stede plaats vinden. De oorzaak hiervan is de on economische uitoefening van de melk handel. De bediening van de consu ment vraagt nodeloos veel tijd, tevens zijn de arbeidsprestaties onevenredig aan de verdiensten en eveneens onno dige kosten voor de melkhandel. Denk aan de moeilijke omstandigheden in de sneeuwperiode van de afgelopen winter. Vele melkhandelaren zijn momen teel genoodzaakt ’s morgens halt zeven bij hun eerste klanten te ver schijnen en de laatste klanten soms 's middags twee uur te bedienen. Dit is voor de huisvrouw natuurlijk ook zeer lastig en tevens schaadt dit in belangrijke mate de kwaliteit van de melkproducten, doordat deze de gehele morgen op de kar staan te schommelen. Hoe wordt dit nu? Een commissie uit de melkhande laren stelt een wijkverdeling vast. Iedere tapper krijgt zijn wijk. Resultaat: Vlotte bediening in min der tijd. Melk spoediger bij de klanten, wat vooral in de zomermaanden voor de duurzaamheid van grote betekenis is. U zult zich afvragenben ik nu overgeleverd aan de welwillendheid waard is”, zei Moresby. „Gaat U... gaat U hem onmiddellijk arresteren „Maar natuurlijk niet, mijnheer”, riep de hoofd-inspecteur uit en keek te leurgesteld over zoveel dwaasheid naar mijnheer Chitterwick. „Wij we ten nog niet eens, wie hij eigenlijk is”. „Oh ja, dat vergat ik”, zei mijnheer Chitterwick geheel uit het veld ge slagen. „Maar hoe...?” „Wel, de naam van de man, die de af spraak maakte, of beter gezegd, de afspraak bevestigde, (hij is de neef van de oude dame, schijnt het) is Lynn. Dat is zijn voornaam natuur lijk. Tenminste hij ondertekende de brief met: „Uw liefhebbende Lynn” Zijn achternaam kennen we niet met zekerheid. Maar de oude dame heet Sinclair en dus kunnen wij veronder stellen, dat zijn volle naam „Lynn Sinclair” luidt. In ieder geval is dat de naam, die juist op het ogenblik door een van de piccolo’s wordt afge roepen. Hoor maar!” Mijnheer Chitterwick luisterde. Zacht boven het gelach en gepraat van de bezoekers uit kwam het geroep van de piccolo, die een gast zocht: „Mijn heer Sinclair! Mijnheer Sinclair!” „Gaat U hem ondervragen?” infor meerde mijnheer Chitterwick. „Wij zullen hem het slechte nieuws moeten mededelen”, antwoordde Mo resby met een knipoogje. „En ik ben bang, dat U ons daarom voor een ogenblik moet verlaten. U zult hem later moeten identificeren, ziet U en het zou een vreemde indruk maken, indien het uitkwam, dat U bij het ge sprek hier tegenwoordig zou zijn ge weest. Zijn advocaat zou er direct munt uit slaan”. „Ja, natuurlijk, dat begrijp ik”, zei mijnheer Chitterwick, die gaarne bij de ondervraging aanwezig was ge weest, diep teleurgesteld. Moresby, die mijnheer’s Chitterwick’s beteuterd gezicht zag, kreeg medelij den en vervolgde: „Maar, indien U eens vlak naast het scherm ging zit ten en Uw oor...” „Werkelijk, dat is zeer... Ik zal Uw raad opvolgen. Ik dank U wel”. En mijnheer Chitterwick, stralend van dankbaarheid, verliet de afgeschoten ruimte en ging zitten op een stoel vlak bij de plaats, waar twee scher men niet geheel tegen elkaar gescho ven stonden, zodat hij gemakkelijk zou kunnen horen, wat er gesproken werd. Mijnheer Chitterwick’s gevoelens op dat ogenblik kunnen in het kort als volgt omschreven worden. Hij was nog steeds diep onder de indruk van de verschrikkelijke gebeurtenis, waar- Kantooi voor Abonnementen) Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 toon van verrassing. „Ik begrijp U niet. Wie is U?” „Ik ben hoofd-inspecteur van politie, mijnheer”, zei Moresby beleefd, „en het spijt mij, dat ik U vragen moet U op een schok voor te bereiden, een zeer grote schok. Uw tante is hier plotseling overleden, nog geen uur ge leden”. „U bedoelt... dat zij dood is?” Mijnheer Chitterwick kon een zachte kreet van bewondering niet onder drukken. Lynn Sinclair mocht een schurk zijn, maar als toneelspeler was hij schitterend. Hij zag er inderdaad uit als een man, die hoort, dat zijn geliefde tante plotseling overleden is. „Het spijt me, dat ik daarop ja moet zeggen, mijnheer”. Moresby stapte snel op zij, zodat Sinclair plotseling tegenover het lichaam van de dode gesteld werd. Nu schrok hg werkelijk en ook dit keer kon mijnheer Chitter wick nauwelijks zijn bijval onderdruk ken; een onschuldig man moest schrikken; slechts een schuldige, die wist wat Moresby verborgen had ge houden, zou geen schok gekregen heb ben. De man moest elk onderdeel van te voren bestudeerd hebben. „Wat!” stootte hij nu uit, „hoe ver schrikkelijk! Gebeurde het... plotse ling?” AFSCHEID DS.. A. KENTIE. Na een verblijf van 31 Oct. 1937 tot 1 Juni 1947, nam Ds. A. Kentie, Ned. Herv. predikant alhier, Zondag avond afscheid van de gemeente in verband met zijn vertrek naar Tzum. Als tekst had de scheidende leraar ge kozen de bekende zegenbede uit 2 Cor. 13 13. Na de prediking las hij de apostolische geloofsbelijdenis, wel ke staande door de gemeente werd aangehoord. Ds. Kentie hield geen toespraken en op zijn verzoek werden ook hem geen afscheidswoorden toe gesproken. Na de dienst was er ge legenheid persoonlijk afscheid te ne men, waarvan velen gebruik maakten. Aanwezig waren o.a. de scriba van het classicaal bestuur, ds. Jansen van Ijlst, ds. Dekker van Scharnegoutum. ds. Kempenaar van Goënga en ds. Palmboom van IJsbrechtum. Ds. Ken tie hoopt Zondagmiddag 1.30 uur zijn intree te doen te Tzum, na des voor- middags bevestigd te zijn door ds. Bijl van Welsrijp. De Heegmer brêge, ’t is binaud, Dy is net langer mear bitroud. Hwant mino foi, yn ien wurd sein It aide wrak is skjin tonein! TIJDELIJKE VERLAGING VAN HET VLEESRANTSOEN. Extra bon voor meat and vegetables. Toen in April j.l. de extra-verstrek- king van 100 gram vlees per veertien dagen aan verbruikers van 5 jaar en ®udeF moest- vervallen, is reeds de mogelijkheid aangestipt van een tij delijke verlaging van het vleesrant- soen tot 150 gram per week in de zomermaanden. De voorziening met vlees uit de binnenlandse productie vertoont in de zomer als normaal ver schijnsel een daling. Deze maanden vormen namelijk de periode, waarin de veestapel door het opfokken van jongvee wordt aangevuld, om de ver mindering, ontstaan door de uitstoot in het najaar en de wintermaanden aan te vullen, terwijl het oudere vee nog enige tijd moet weiden om slacht rijp te worden. Een forcering van de veelevering om het rantsoen thans te kunnen handhaven, zou zich later in het seizoen in versterkte mate nadelig doen gevoelen. Hoewel noodgedwongen tot deze tij delijke rantsoenverlaging wordt over gegaan, is het een gelukkige omstan digheid, dat de verlaging valt in een periode, waarin door de ruime aan voer van haring, waarvan de prijs zich bevredigend ontwikkelt, de hoe veelheid eiwitten op peil gehouden kan worden door het gebruik van ha ring. De reeds aangekondigde verlaging zal op 6 Juni ingaan, zodat verbrui kers van 5 jaar en ouder dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen 'krijgen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de VERSOBERING IN DE TOEWIJZINGEN AAN RESTAURANTS ENZ. Met ingang van Augustus zullen, naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, de toewijzingen voor voedings- van de toegewezen melkhandelaar. Helemaal niet. Wel is hij Uw enige leverancier, maar hij is verplicht de klanten naar behoren te bedienen. Bo vendien zijn de consumenten vertegen woordigd in de officieel daartoe in het leven geroepen commissie. Deze commissie zal bestaan uit zeven leden, waarvan uit de consumenten vier en uit de melkhandel drie leden. Haar werkzaamheden strekken zich uit tot het beboeten van melkhandelaren die hun verplichtingen niet nakomen. Te vens vormen zij het klachtenbureau waar men zijn eventuele klachten kan indienen. Eveneens zal zij toezicht uitoefenen op de melkhandelaren. In die plaatsen, waar de wijkverde ling reeds lang van kracht is, blijkt deze regeling een groot succes te zijn, zowel voor de consument als voor de melkhandelaar. Wij vertrouwen dat deze regeling ook in Sneek een groot succes zal worden. De commissie: J. H. WAMELINK, Julianapark 4 Voorzitter. J. KOOPMANS, Parallelweg Secretaris. H. BOUWMAN, Looxmastraat 58, Penningmeester. J. H. DOODKORTE, Willemstraat 16 Mevr. SPAANDERKok, Oosterdijk A. BOOTSMA, Grootzand 78 P. H. ZONDERVAN, Schoolstraat 4. TT mTCFPTCVA Toeschietelijker bleek Moresby, die zich kort daarop tot mijnheer Chitter wick wendde. „Indien die roodharige knaap is, wie wij denken, bevindt zich in de tas van de dode een brief van hem, waarin hij bevestigt hier met haar om half vier te zullen zijn”, vertelde hij. „Hij wist natuurlijk, dat de brief te voorschijn zou komen en daarom is hij hier, zo onschuldig mo gelijk, precies om half vier ver schenen”. „Oh, ik begrijp het”, zei mijnheer Chitterwick dankbaar voor de inlich ting. „En natuurlijk mocht niemand weten, dat... dat...” „Dat hij al om half drie verscheen”, viel Moresby hem in de rede, „U hebt het door, mijnheer”. „Hy moet een uitstekend acteur zijn om zichzelf in een dergelijke situatie te durven begeven”, merkte mijnheer Chitterwick op. „Nu, wij zullen hem de kans geven om aan te tonen, wat hij als toneelspeler De rantsoenwaardering van paarde- vlees, waarvan men tot nu toe 150 gram kreeg op een bon voor 100 gram, zal van 6 Juni af voorlopig ge lijk gesteld worden aan die van rund en varkensvlees, zodat daarvan dan ook slechts 100 gram op een bon voor 100 gram gekocht kan worden. Bon voor meat and vegetables. Over het gehele land verspreid is nog een hoeveelheid blikken meat and vegetables voorradig. Het is thans een geschikt ogenblik om deze voor raden te ruimen. Teneinde aan ieder de kans te geven zich zijn rechtmatig aandeel daarin aan te schaffen zal op 5 Juni een speciale bon met lange gel digheidsduur worden aangewezen. Deze bon geeft recht op een blik van 1 Engels pond (ca. 450 gram), waar bij men er rekening mede moet hou den, dat op meer bonnen eventueel één groter blik zal moeten worden genomen. In dit verband is ook ge dacht aan de mogelijkheid van gebruik van deze blikken meat and vegetables, welke de weer aangebroken tijd van vacantie, kamperen, e.d. biedt. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat niet op alle bonnen meat and ve getables beschikbaar zijn, zal even tueel t.z.t. worden bekend gemaakt, welke andere producten in blik ‘op deze bon ook nog beschikbaar zullen worden gesteld. De bon voor meat and vegetables zal alleen voor de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aangewezen. men en richtte het woord tot hem. Mijnheer Chitterwick kon duidelijk verstaan, wat hij zei. „U is de heer Lynn Sinclair?” „Ja, zo heet ik”. Mijnheer Chitterwick kon het gelaat van de roodharige man niet zien, maar zijn ietwat gereserveerde toon verried niets anders dan normale ver rassing. „U kwam hier om Uw tante, juffrouw Sinclair van Earlshaze, Dorset, te ontmoeten?” „Ja, dat is zo”. Opnieuw drukte de stem van de man slechts verrassing uit, ditmaal misschien vermengd met wat ongeduld. Blijkbaar was hij niet gewend door iemand naar zijn doen en laten gevraagd te worden. Moresby gaf nu een sympathieke wen ding aan zijn stem. „Dan ben ik bang, dat ik slecht nieuws voor U heb, mijnheer”. Mijnheer Chitterwick bedacht, dat in dien de roodharige toneel kon spelen, Moresby in dit opzicht niet zijn min dere was. En er was geen twijfel, dat deze heer Sinclair uitstekend kon acteren. Mijn heer Chitterwick kon de roodharige thans recht in het gezicht zien; dat drukte ongetwijfeld volmaakte ver wondering uit. OOK WEER KLEINERE EIEREN IN DISTRIBUTIE. Enige tijd zijn de kleinere eieren niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van d- lagere klassen, zodat men op de bon, welke heden aangewezen is, ook met deze eieren genoegen moet nemen. Vanaf 1 Juni 1947 kunnen geen nuchtere kalveren meer worden ge leverd aan de door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees aangewezen bedrij ven (exportslachterijen). Na genoem de datum kunnen nuchtere kalveren vetten en/of vlees aan hotels en res-1 dus alleen worden geleverd op de ge- taurants, broodjeswinkels e.d. met I wone slachtveemarkten (Leeuwarden, toeslagen voor bijzondere arbeid e.d. respectievelijk 16 tot 20 worden I Sneek, Wolvega en Drachten). van hij getuige was geweest. Maar zijn gevoel van afschuw voor de moordenaar, zijn medelijden met het slachtoffer en de schok, die hij zelf gekregen had, werden overheerst door een niet geheel onplezierige op winding. Hij, Ambrose Chitterwick, wiens grootste liefhebberij de crimi nologie wasdie de namen en geschie denissen van bijna elke Engelse moor denaar sinds het jaar 1500 kende; voor wie moordenaars waren als pa rels voor vrouwen; die moordenaars verzamelde, zoals een ander vlind?is hij, Ambrose Chitterwick in eigen persoon, was nu gemengd m een ge val van moord, zo bizar en sensatio neel, als hij het zich maar de nken kon. Geen wonder, dat mijnheer Chitter wick opgewonden was. Gelukkig voor zijn gespannen zenu wen behoefde hij met te lang te wach ten. Het geluid van onderdrukte stemmen bereikte zijn oor. Bang, dat hij ook maar iets van het gesprek zou missen, schoof hij de twee schermen nog wat verder van elkaar, zodat hij nu niet slechts kon horen, maar ook zien. In de opening tussen de schermen verscheen de roodharige gevolgd door Moresby en mijnheer Chitterwick beefde nu letterlijk van opwinding. Moresby liet zijn metgezel plaats ne- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK verlaagd. I’. het kader van algemene versobering voor deze bedrijfstak zul len zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week ingesteld worden. De koffie- en theetoewijzingen voor res taurants, cantines enz. zullen even eens een verandering ondergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie 't beste inlandse product ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten worden opgenomen. Horeca-bedrijven met vacantie- omzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra vacantie-toe- wijzingen zeker niet vergroot worden. Dit "eldt eveneens voor als pensions ingeschreven bedrijven. Vacantiegangers zullen met deze omstandigheden eveneens rekening moeten houden. Zij dienen niet méér te verlangen dan de hotel- en pension houder hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen, hun distributie bonnen mee te nemen. Zij adviseren daaromtrent o.a.: Zo als U bekend is, is aanvankelijk aan deze gemeente toegestaan dit jaar 15 woningen te bouwen, n.l. 4 te Schar negoutum, 6 te Heeg en 5 te Wouds- end. Tijdens het met de Directie voor de Volkshuisvesting regelmatig ge pleegde overleg is nu gebleken, dat voor 1947 aan deze gemeente een extra bouwvolume kon worden toe gekend. Dit is een gevolg van de om standigheid dat in een aantal gemeen ten het bouwprogramma niet volledig kan worden uitgevoerd, hoofdzakelijk It rattelt, swypket fan komsa, wegens gemis aan voldoende bouw- terrein. In verband met de hieruit voortvloeiende herverdeling kunnen aan Wijmbritseradeel voor 1947 wor den toegewezen 43 arbeiderswoningen. Bovendien is voor particuliere bouw gerekend op een volume van 1000 M3, waarvoor officieus reeds de bewilliging is verkregen. Het spreekt vanzelf, dat „Der is gjin ark, dus, jow ’t mar op”, wij gezien de ook in onze gemeente heersende woningnood, de extra toe wijzing zeer op prijs stellen. Wij heb ben dan ook onverwijld de nodige maatregelen getroffen tot voorberei ding van een gewijzigd bouwplan voor 1947 en wel voor de bouw van in to taal 43 woningen, te weten 26 te Scharnegoutum, 9 te Woudsend en 8 te Heeg. Wij hebben ons hieromtrent in verbinding gesteld met de aanne mer van de thans in aanbouw en voor een deel reeds gereed zijnde woningen te Scharnegoutum, de heer D. Stene- ker te St. Nicolaasga. Diens inschrij ving zijn wij op het moment dat wij dit schrijven, nog wachtende. Voorts hebben wij moeite gedaan om als het enigszins mogelijk is, ook een aan nemer uit eigen gemeente in te scha kelen, doch de moeilijkheden om tot een aanvaardbare inschrijvingssom te komen, zijn voor de niet ingewerkte aannemer groot en talrijk. Openbare aanbesteding kan thans om dezelfde moeilijkheden niet tot een vruchtdra gend resultaat leiden en daarom geeft men bij de Provinciale Directie de voorkeur aan onderhandse in schrijving. De beschikbaarheid van bouwterrein is voor de bovenaange geven verdeling van de woningen over de genoemde drie dorpen beslis send geweest. Meer bouwterrein is er voor het moment niet. Wij zijn reeds bezig om van grondeigenaren de be nodigde terreinen voor verdere wo ningbouw te verkrijgen, ook in andere dorpen der gemeente, o.a. in Jutrijp, IJsbrechtum en Oppenhuizen. Deze verdere bouwmogelijkheden worden beoordeeld naar de vastgestelde uit breidingsplannen. Van groot belang is, dat ter verkrijging van meer bouw terrein de betrokken grondeigenaren vrijwillig hun medewerking verlenen, opdat niet tot de altijd veel tijd vra gende onteigening behoeft te worden overgegaan. Wij hebben hiermede U kortelijks 'de stand van zaken met be trekking tot de woningbouw voor 1947 uiteengezet. Ter rahdsvergade ring hopen wij U aan de hand van de dan beschikbare gegevens een con creet voorstel te doen tot het verlenen van de nodige bouw- en grondvoor- schotten aan het daarvoor aangewe zen lichaam, de Woningstichting in deze gemeente, ten It hoeve van de bouw van meer arbeiderswoningen in dit jaar. Het verslag der vergadering geven wij in het volgend nr. In de gisteren gehouden raadsver gadering der gemeente Wijmbritsera deel kwamen o.m. de volgende voor stellen van B. en W. aan de orde: 1. Te rekenen van 12 Mei j.l. af aan .R. Portiek te Heeg een tegemoetko ming van 25 per jaar te verlenen in de kosten, welke hij moet maken om zijn zoontje Hendrikus de R.K. Ulo school te Sneek te doen bezoeken. De tegemoetkoming wordt alleen toege kend zolang dit zoontje leerplichtig is. 2. Op verzoek van het bestuur der Geref. School te Gauw aan deze school te vergoeden 75.wegens in 1946 gemaakte kosten ter beloning van de aan die school verbonden vak onderwijzer in de lichamelijke oefe ning. 3. Voor dezelfde school medewer king te verlenen ter aanschaffing van nieuwe leermiddelen, geraamde kos ten 115.—. 4. Voor de Geref. school te Oudega medewerking te verlenen ter vervan ging van het privatenstelsel van de school door closets met waterspoeling en bijbehorend sanitair en ter betege ling van het speelterrein bij de school. Geraamde kosten resp. 1437.50 en 747.50. 5. De recognities door de navolgen de vissers te betalen voor het recht tot het houden van een dichtzet in de achter hun namen vermelde gemeen- tewateren voor het jaar 1 Juli 1947 tot 1 Juli 1948 als volgt vast te stel len: J. v. Netten, Gaastmeer (Lang- vliet) ƒ31.25; P. IJntema, Hommerts (Wijmerts) ƒ43.75; H. Boelens Jr., Uitwellingerga (Jeltcsloot) ƒ15.63; K. Poepjes, Langweer (Horseweg) 10.Tj. Landman, Tirns 22 (Fra- nekervaart) ƒ11.25; G. Dam, Ijlst (Bolswardervaart) 37.50; Tj. v. d. Veen, Oosthem (Bolswardervaart 11.25; G. v. d. Veen, Abbega 16 (Bolswardervaart) ƒ15.63; P. J. de Haas, Oudega (Bolswardervaart) ƒ31.25; S. IJntema, Hommerts (Ee te Woudsend) ƒ12.50; H. Huitinga. Sneek (Woudvaart bij de z.g.n. Draai- stersloot) 12.50; W. Visser, Wor kum 7. 95 (Inthiemasloot) ƒ9.38; J. G. v. d. Veen, Gaastmeer (Ategracht) 9.38. 6. De verordening regelende de toekenning ”an een kindertoeslag aan het personeel in dienst der gemeente zodanig te wijzigen dat van kinder toeslag niet meer uitgesloten zijn de genen, die een gemeentebetrekking bij 'jze van nevenfunctie vervullen. Nu dergelijke gemeente-ambtenaren krachtens de wet aanspraak op kin derbijslag naar de ingevolge de wet aangegeven maatstaf, welke rekening houdt met de hoegrootheid van het inkomen uit bijfunctie, hebben, dient de genoemde uitsluiting te vervallen zal de gemeentelijke verordening als erkende bijzondere regeling blijven gelden. 7. De legesverordening te vernieu wen, nu de vergoeding daarin bepaald wegens verrichte werkzaamheden geen enkel verband meer met de stijging der onkosten houdt. De tarieven worden thans zodanig verhoogd, dat zij een redelijke beloning geven voor de dienst welke wordt verricht. 43 nieuwe woningen in 1947. Ten slotte doen B. en W. een voor stel om aan de Woningstichting finan ciële medewerking te verlenen voor de bouw van meer arbeiderswoningen in de gemeente over 1947.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1