Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht I Raadsvergadering Wymbritseradeel. 2e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 6 JUNI 1947 t 3 „STAAT UW RADIO ook te sterk aan gg BONNENLIJST voor het tijdvak van 821 Juni ’47. Elk der volgende Bonnen geeft recht op het kopen van: 8 woningen en in Woudsend was zouden we nog drie jaar op deze wijze OAN R. K. FAN HEECH. is le of F. T. of ME of Jo riemke oer de Heegmer brêge, Kaem just op tiid sa ’t like; Hwant d’alde brêge krijt in nije rêge, Ik tink yn nije wike. Notulen. De notulen der vergadering van 28 April 1947 werden ongewijzigd vast gesteld. E-ll Brood E-ll Boter E-12 Boter Ab.-prijs f2.50 per half jaa' Franco per post f3.75 per half jaar l l Bureau voor Advertenties Fa. URiJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS n r et e- il t r n o Kantoor voor Abonnementen; Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Us each hat lang al ’t brek oanskouwe Mar der wie gjin ark, ’t is wier! Jo lüke oan ’t skouder, kinne ’t hast net leauwe? Ik siz it Jo nou, ’t komt foarelkoar, wêz blier. Nammens de Gemeenterie fan Wijmbritseradiel, De deelt mede: De Raad van Ministers heeft zich in zijn vergadering van 2 Juni be raden over de situatie in Indonesië. Instemmend met de op 27 Mei j.l. aan de Republikeinse delegatie over handigde nota van de Commissie-Ge- neraal, is de raad van oordeel, dat de daann vervatte denkbeelden en voor stellen een loyale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati inhou den en op die grond ook voor de Re publikeinse Regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de Repu blikeinse Regering aanvaard, en ver volgens in gezamenlijk overleg met naar ’t oordeel van de Raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerig heid en zal daartoe dus kunnen wor den overgegaan. Mocht het antwoord van de Repu blikeinse Regering onverhoopt onbe vredigend zijn dan ziet de Nederlandse Regering, in overeenstemming met het gevoelen van de Commisssie-Ge- doorgaan. Zeer waarschijnlijk zullen deze woningen bovendien nog betrok ken worden door mensen die in Sneek werken. Weth. H o f s t r a betoogde, drt er geen gelegenheid was de wo ningen over de gehele gemeente uit tesmeren. Alleen in Scharnegoutum was voldoende bouwgrond beschik baar. Wat moesten we nu doen: woningen dan maar niet bouwen of wel? B. en W. menen dat er in elk ge val gebouwd moet worden en zullen thans zo spoedig mogelijk nok in an dere dorpen grond bouwrijp maken omdat ook daar grote behoefte aan woningen bestact. De heer Brou wer drong er eveneens op aan ook in andere dorpen en dan bovendien graag wat ruimer woningen te bou wen. De heer van Gooi handhaafde zijn voorstel, dat hij nogmaals verde digde, waarna hij nog betoogde, dat B. en W. er vooral voor dienen te zorgen, dat andere gemeenten niet profiteren van de woningen door deze gemeente gebouwd. Die moeten alleen voor onze eigen mensen bestemd blij ven. De heer P. P ij k s t r a sloot ziel' volkomen bij het voorstel van B. er W. aan, maar stelde de vraag of a1 leen gemeentewoningen gebouwd wor den of dat ook particulieren kunnen bouwen. Het Gemeentebestuur hoop’ van wel aldus antwoordde de V o o r- zittèr kosten zijn vele particulieren niet b ■staat te uouwen. Het particulier atief dient echter zoveel mogelijk be vorderd te worden. De veer P. Dijk stra wilde deze mogelijkheid dan ook in zoveel mogebjk bladen bekend maken wat z.i. tot dusver niet ge beurde. De heer Brandsma vroeg of het de bedoeling is dat deze wonin gen van hetzelfde type worden als Ti' welke thans in Scharnegoutum en Heeg gebouwd worden, en drong e' verder op aan bij volgende plannen ook woningen voor grote gezinnen te bouwen. Die te Scharnegoutum zijn vc grote gezinne” te Hein. Worden deze woningen van hetzelfde type als de arbeiderswoningen die in Sneek gebouwd worden, vroeg de heer van Gooi. Die ken ik niet, antwoordde de Voorzitter. Dit type wordt door de Bouwinspectie aan de gemeenten ten voorbeeld gesteld. Spr. stelde thans voor de discussies te beëindigen door het voorstel van B. en W. aan te nemen, maar tevens aan B. en W. op te dragen een wijziging van het Uit breidingsplan met Bebouwingsvoor- schriften te Heeg in voorbereiding te nemen. De heer G. D ij k s t r a juichte de voort"arendheid van B. en W. in deze zaak eveneens toe, al was hij eerst wel wat geschrokken van de voorgestelde verdeling. Na de hier ge voerde discussies kan hij zich daar thans echter wel mee verenigen. Spr. drong er echter met klem op aan thans ook in de andere dorpen zoveel mogelijk terreinen bouwrijp te maken teneinde een billijke verdeling van de gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar verant woordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indone sië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Ling gadjati onverkort richtsnoer blijven van het Regeringsbeleid. WIND- EN WATERMOLENS. De Minister van O., K. en W. heeft bepaald Met wijziging in zoverre van zijn beschikking van 21 Mei 1946 worden tot 1 Juni ’48 alle wind- of water molens, met uitzondering van die, welke geheel of grotendeels van me taal zijn vervaardigd aangemerkt als monument in de zin van art. 7 van het besluit van 7 Mei 1945, zodat derge lijke molens niet mogen worden ge sloopt of veranderd dan na vooraf gaande toestemming van de Rijkscom- neraal, in voortzetting, der tot slusygr missie voor de Monumentenzorg. Bonkaarten KA, KB, KG 707 (Serie E) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine E-21 Brood E-21 Boter E-22 Boter 200 gram vet E-21 Melk E-21 Vlees E22 Vlees psar door de hoge bouw* E-21 Kaao l SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK aan deze gemeente toe te wijzen wo ningen te kunnen bereiken. Verder had spr. nog geen cijfers van B. en W. gehoord. Hij zou die echter gaarne willen vernemen. De Voorzitter deelde deze mede. Voor de acht wo ningen te Heeg heeft de heer J. van Asma aldaar ingeschreven voor 76368.Dit is buiten het verfwerk waarvan de kosten 600.per wo ning bedragen. De heer D. Steneker wil de 9 woningen te Woudsend bou wen voor 91600.welk bedrag eveneens met 9 X 600.voor het verfwerk verhoogd moet worden. Voor de 26 woningen te Scharnegou tum heeft de heer Joh. Steneker een bedrag opgegeven van 247390.a^e partijen uitgevoerd, dan is Ook hierbij komt dan nog 26 X 600.voor het verfwerk. De beide voorstellen van B. en W. werden hierna z. h. s. aangenomen, waarna de openbare vergadering werd gesloten. log, waarbij deze bedrijven gevorderd en de arbeiders gemobiliseerd werden. Toen zag men van deze staking af, maar het is slechts uitstel van een krachtmeting, welke nog allerlei ver rassingen kan brengen. In Italië vormt de Gasperi zijn vierde kabinet, dat waarschijnlijk alleen uit chr. demo craten dus katholieken zal bestaan en dat door de communisten en andere uiterst linkse partijen waarschijnlijk geduld zal worden omdat met de ver kiezingen nog dit jaar in het vooruit zicht, zij hopen dat dit kabinet geen uitweg zal weten uit de economische chaos en de kansen voor de chr. dem. partij bij die verkiezingen zal beder ven. De Gasperi rekent echter op fi nanciële steun van de Ver. Staten, nu 'hij zonder communisten regeert. We hebben er al meer op gewezen, dat het Franco regime in het naburige Spanje profiteert van de worsteling tussen Oosten en Westen, het feit dat ook Noorwegen nu om economische redenen de diplomatieke betrekkingen met Franco herstelde bewijst, dat de dictator vast in het cade’ zit bij de gratie van deze oneenigheid, al groeit het ondergronds verzet in Spanje zelf zowel van de zijde der linkse partijen als van die der monarchisten. Als de Spaanse, gaan ook de dictatoren in de Z.-Amerikaanse republieken meer en meer ’n uitgesproken anti-communis- tische politiek voeren, die zich in het bijzonder uit in hun verzet tegen de vakbeweging; zij komen daarbij in het zog van tal van politici in de Ver. Staten die de vakbeweging willen breken, al zal Mexico in dit streven geen gewillige schakel tussen Noord en Zuid-Amerika kunnen zijn, daar in dat land een vrij goede samenwerking tussen deze vakbeweging en de rege ring van president Aleman bestaat. Overigens schijnt Truman een groots plan tot samenwerking tussen Noord en Z.-Amerika op militair gebied in portefeuille te hebben, volgens het welk alle legers met hetzelfde mate riaal zouden worden voorzien en de hoge officieren in de V. S. zouden worden opgeleid. Koren op de molen van de huidige Amerikaanse rege ring is het betoog van de president der elgische Kamer van Cauwelaert, die pl it voor een Atlantische Unie als een uitbreiding van de BritsAmeri kaanse samenwerking; hoe verder die Unie in Oostelijke richting in Euro pa kan worden geschoven hoe beter, zegt van Cauwelaert, die er ook Spanje bij wil betrekken, waarom het Spaanse vraagstuk met de nodige om zichtigheid moet behandeld. Van Cau welaert zei nog dat de dagen van nieuw gevaar misschien dichter bij zijn, dan wij thans vermoeden. Als men er in Engelse regeringskringen ook zo over denkt, zal men daar ver licht ademhalen, nu men de handen wat vrij krijgt omdat het schijnt dat de nieuwe onderkoning van India lord Mountbatten, er toch in geslaagd is een oplossing voor de zelfregering m i dat rijk te bereiken. Het heet meer durven we niet zeggen want herhaal delijk is een oplossing op het laatste moment gestrand dat Hindoes zo wel als Mohammedanen voorlopig ge noegen nemen met de stichting van 2 staten binnen het Britse Ge- meenebest nl. Hindoestan en Pakistan. Zo dit juist is zal deze oplossing mis schien ook enige invloed hebben op de beslissing welke de republiek Indo nesië moet nemen ten opzichte van haar verhouding tot Nederland. Be langrijk voor het Britse rijk is ook dat het op deze wijze de grootste Moham medaanse staat binnen zijn grenzen zou hebben en daardoor een zeer gro te rol in de Mohammedaanse wereld zou blijven spelen. Een rol, welke eigenlijk Egypte gaarne wilde over nemen, dat nadat het de moefti van Jeruzalem, de leider der Arabieren in Palestina, heeft geholpen om zich daarheen te begeven, nu Abd’el Krim die al zo menige opstand tegen de Fransen in Marokko leidde, heeft bij gestaan uit Franse internering te ont snappen en zich in Egypte te vesti gen. De bezorgdheid over de Arabi sche zelfstandigheidsbeweging in Frans Noord Afrika is hierdoor te Parijs zeer gestegen. We eindigen met een korte aanhaling uit de ernstige waarschuwing welke de Paus via de radio dezer dagen tot de wereld richtte: „Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Allereerst moet aandacht geschonken aan het welzijn van jeugd en gezin. Niet weinigen vrezen dat het vertrouwen in de de mocratie verminderd is ten gevolge van het ontstellende contrast tussen het woord democratie en de concrete werkelijkheid. Het is nog niet te laat, maar de tijd dringt om de wereld te doen Lëxoatwaken in brofidfirachap”. Maandagmiddag vergaderde de Raad van Wijmbritseradeel onder lei ding van burgemeester F. Tjaberings. Secretaris de heer K. Visser. Aanwe zig waren 14 leden; afwezig de heer Osinga. de conclusie dat, indien de wonin jen meer over de ‘ehele gemeente ver deeld worden, de gehele semeente ei ook "an profiteert. De 'eer P c> o t- •s m a ontkende, dat er ;n Scharm - u- tum geen behoefte aan woningen zou bestaan Hier zijn nl. nog nooit wo ningen gebouwd en in andere dorper wel. De Voorzitter berhaa dat de verordening op Jiet uitbrei dingsplan maar niet zo zonder meai gewijzige kan worden naar aanun dine vaarvan de heer Jongs ra opmerkte, dat dit plan al voor de oor log is cpgesteld en seder die tijd zijn de omstandigheden toch sterk gewij zigd. In Heeg is dringend behoeft aan C-woningen, niet aan B-wonm- gen. Daar ligt een flink stuk grvjd, maar als dat alleen bestemd is voor B-woningen, dan ziet spr. er voorlo pig niet veel van komen. Het is da.aT- om noodzakelijk, dat wij* ging in het plan wordt aangebracht. Volgens de Voorzitter kunnen hierop mc mentee1. geen C-woningen worden ge bouwd. De Woningwet geeft het zo aan, en die kan men zo maar niet ver breken. De heer van Gooi zag een mogelijkheid de kool en de geit te sparen door dit plan aan te nemen en het volgend jaar een grotere toewij zing aan Heeg te geven. Vóór 1 Juli is wijziging toch niet meer mogelijk. Voorts wilde spr. het bouwrijp maken van het door den voorzitter genoemde stuk grond vooral niet uitstellen, maar daarmee direct een aanvang maken. Tegen dit idee hebben B. en W. naar de Voorzitter mededeelde, geen bezwaar. De heer Gerbrandij was van oordeel, dat percentsgewijze aan Scharnegoutum een te groot kwan tum woningen is toegewezen, zelfs al 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas E-21 Eieren 5 eieren. 12 T”ni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen, waspoeder en tabak. De bon E-03 Vlees voor meat and vegetables blijft geldig t.e.m. 5 Juli 1947. De niet- aan gewezen bonnen van de bonkaar ten 705 kunnen worden vernietigd. SCHOENEN. Op plaatselijk door de distributie- diensten bekend te maken tijdstippen zal van 1 Juni tot 13 Juli 1947 een schoenenbon worden verstrekt aan diegenen, wier stamkaartnummer op het cijfer 3 eindigt en voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel be vindt. De tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel, waarvan de bon 612 zal worden verwijderd, dient te worden overgelegd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, geho re” in de maand Juni var een der jaren 1932 t.e.m 1945, alsmede aan d' kinderen, geboren in de maand Augustus 1946, een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Van het met de tijd over te legger inlegvel zal de bon 604 worden verwijderd. E-05 Reserve E-06 Reserve E-07 Reserve 125 gram boter Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram vet E-13, E-15 Melk F 11 F..J9 VUöo E-ll Algemeen E-12 Algemeen E-13 Reserve 800 gram brood E-16 Reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB. MC, MD, MF. MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie E) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine 12 liter melk gram vlees 100 gram kaas 2 eieren E-01 Brood E-02 Brood E-01 Boter E-02 Boter 200 gram vet E-01 Melk 4 liter melk E-03, E-05 Melk 7 liter melk E-01 Vlees 100 gram vlees E-02 Vleej 200 gram vlees E-03 Vlees 1 Eng. pond: =fc 450 gr. meat and vegetables (geldig t.e.m. 5 Juli 1947) E-01 Algemeen 200 gram kaas E-02 Algemeen 2 eieren E-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet E-03 Reserve 1600 gram brood E-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet 200 gram kaas 800 gram brood In de geweldige worsteling van Rusland om zijn machtspositie in Eu ropa zo veel mogelijk te bevestigen zij het met defensieve dan wel agres sieve bedoelingen heeft ook Hon- gar"e zijn rol te spelen. De partij der kleine bezitters, die er de meerderheid in het parlement heeft en welker par tijlid Tildy president der republiek is, moge er steeds naar gestreefd hebben Hongarije ook zoveel mogelijk open te houden voor Westerse invloeden, langzaam maar zeker wordt zij afge takeld. De Russische bezetter heeft gaandeweg tal van haar vooraan staande figuren gearresteerd op de beschuldiging tegen de Russen samen te zweren of een anti-republikeinse regering te willen vormen. Thans heeft Rusland een dergelijke beschul diging geuit tegen de eerste minister Nagy e.. enige andere leden der rege ring. Nagy, die gelukkig voor hem tij delijk in Zwitserland verbleef, trad af en is nu vervangen door Dinnyes, een lid der linkervleugel van de partij der kleine bezitters en de communisten hopen met hem een regering te kun- n n vormen, waarin de uiterst linkse partijen een grote rol künnen spelen, en waardoor de partij der kleine be zitters in verval zal geraken. Want in deze partij zijn vele conservatieve, na tionalistische en anti-Russische ele menten opgenomen, die haar uitslui tend voor anti-communistisc’'e poli tiek wensen te gebruiken en die als de 'inkervleugel thans een andere rich ting inslaat, haar missch'en zullen verlaten. Door de aanwezigheid van genoemde elementen in deze partij be hoort het overigens geenszins tot de onmogelijkheden dat er gecomplot teerd is in haar boezem. Wij weten daarvan te weinig om een oordeel te vellen, anderzijds is het duidelijk dat nu de Russen langzamerhand het land moeten verlaten, zij er eerst een rege ring trachten te vormen welke straks naar het pijpen van Moskou zal dan sen. De Russen zijn nu eenmaal bezig geheel Oost-Europa in deze richting te dringen en de verbetering der be trekkingen en zekere economische sa menwerking ‘ossen Z. Slavië en Hon garije. Zuid-Slavië en Bulgarije, Roe menië en Hongarije en tussen dit laat ste land en Tsjecho Slowakije, zijn alle verschijnselen van deze Russische taktiek, die ook Polen gewillig volgt. Het heeft er alle schijn van dat de Russen het geleidelijk in dit deel "an Europa zover zullen brengen, dat zij al hun aandacht kunnen schenken aan het 'oor hen bezette deel van Duits land, dat trouwens ook het voor hen zwaarst te verteren brok zal blijken. N: alleen omdat een groot deel der bevolking allerminst met hen sym pathiseert, maar ook omdat wat er in de andere delen van Duitsland ge beurt een sterke aantrekkingskracht moet oefenen op de Russische zóne. Amerikanen en Engelsen hebben nl voor hun gezamenlijke zónes een Eco nomische Raad ingesteld met het doel daar de economische heropbouw zo snel mogelijk tot stand te brengen. Al zal dit niet in korte tijd kunnen ge- beuren, het streven dezer mogend heden gaat nu in de richting ener centralisatie, welke alle Duitsers ook op politiek gebied zeer toelacht, en waarvan de Sovjet-Unie niets moet hebben, omdat zij er het ontstaan van een anti-communistisch Duitsland uit vreest. Hier ziet zij een mogelijke zwakke plek in haar wapenrusting, zoals Engeland en de Ver. Staten er een vrezen in de hunne door de toe standen in Frankrijk en Italië. Aan houdende stakingen in eerstgenoemd land tonen de wankele toestand daar, een voorgenomen staking in de gas en clectriciteitsbedrijven werd door Ramadier voorkomen, door de afkon diging van een besluit gebaseerd op de nog steeds geldende staat van oor- maar plaats voor 9. B. en W. zullen bereids echter maatre reien nemen voor het bouwrijp maxen van gron den in andere dorpen, nl. Op panhui zen, Jutrijp, IJsbrechtum en dan ver der nog in Heeg en Woudsend. De gronden zullen aangekocht en zo no dig onteigend worden. Spr. deelde hierna nog mede, waar deze terreinen zich bevinden en dat B. en W. van plan zijn deze zaak dit jaar nog aan te pakken teneinde te trachten daar het volgend jaar reeds te bouwen. De heer Schaap vroeg of deze toewij zing ook in mindering gebracht za' worden op eventueel volgende toewij zingen. De Voorzitter antwoord de dat zulks niet de bedoeling is. De heer Schaap bepleitte verder afwij king van de bebouwingsvoorschriften voor het uitbreidingsplan te Heeg door C-woningen te bouwen inplaats van B-woningen. De voorschriften be hoeven volgens spr. geen wet van Meden er Perzen te zijn, waarvan nim mer mag worden afgeweken. De Voorzitter was echter van me ning dat de voorschriften ingevolge de Woningwet nagcleefd moeten wor den. In wat eenmaal in een uitbrei dingsplan is vastgelegd moet men niet direct weer veranderingen aanbren gen. De heer B o o t s a wilde ook de timmerlieden uit Scharnegoutum in de gelegenheid stellen op het werk in te schrijven, waarop de Vos: z i 11 e r antwoordde dat hun dat ver leden jaar gevraagd is maar dat zij daartoe toen niet bereid waren Dat alles zou bovendien alleen uitstel be tekenen. Wij wilier, er ook liefst eigen mensen in betrekken, maar dat blijkt moeilijk te gaan. De heer Jongstra deelde mede ook met een aannemer te hebben gesproken die hem vertelde dat hij in de gemeente niet een aan nemer zou weten die er voor voelde omdat zij niet rans materiaal hebben voor hun eigen werk. De heer Ger- b r a n d ij had aanvankelijk ook enige bezwaren tegen het plan van B. en W. maar deze zijn in een bespreking tus sen B. en W. en het bestuur der Wo ningstichting allen ontzenuwd. Spr sprak zijn waardering uit over de voortvarendheid van B. en W. die - .euoen inge slagen om zoveel en zo vlug mogelijk woningen te bouwen. Verder deelde spr. mede, dat de Woningstichting een adres heeft opgesteld, uitgaande van dezelfde gedachte als die1 van de heer Schaap, om zo mogeljjk wijziging te krijgen in het uitbreidingsplan te Heeg teneinde daar B-woningen te kunnen bouwen en dan het aantal wo ningen te Scharnegoutum met 8 of 10 te verminderen, welke dan in Heeg gebouwd zouden moeten worden. Spr. las de inhoud van het schrijven da! nog geen adres heeft omdat eerst on derzocht moet worden naar welke in stantie het met de ~>eeste kans op ai succes gezonden moet worden al zui- i len B. en W. geenszins gepasseerd worden voo en voegde daar nog aan toe dat de wonngbehoefte m Heeg groter is dan in Sct.r rnegoutum De Woningbouw. De Voorzitter lichtte deze 'Hij lichtte dit nader oe en kwam tot zaak men zie het voorstel in ons vorig nr. nog uitvoerig toe en deelde mede, dat de regering de res trictie maakt dat de woningen niet publiek maar onderhands aanbesteed moeten worden. Hier moest snel be sloten worden en B. en W. kwamen tot de conclusie dat het verstandig was zich in verbinding te stellen met de bouwer van de woningen te Schar negoutum. Deze kan waarschijnlijk het scherpst inschrijven daar hij niet zoveel risico loopt en ervaring met deze bouw heeft. Aan Steneker werd medegedeeld, dat B. er. W. het op prijs zouden stellen als hij in combi natie met een van de aannemers uit deze gemeente zou kunnen bouwen. Deze wilde dat wel proberen, en toen hebben B. en W. gezocht naar iemand die dit risico op zich wilde nemen, waarvoor de heer van Asma te Heeg hun geschikt voorkwam. Deze voelde er echter niet voor omdat hij bezig is met het bouwen van een fabriek. Daarna is de broer van de heer Ste neker gevraagd de 9 woningen in Woudsend voor zijn rekening te ne men, waartoe deze bereid was. De 26 woningen te Scharnegoutum zullen gebouwd worden door de heer Joh. Steneker en later bleek de heer van Asma toch nog genegen te zijn de acht woningen te Heeg te bouwen. De inschrijvingen zijn zo, dat ze waar schijnlijk niet zullen komen boven de prijzen die door de Wederopbouw in Den Haag als normen gesteld zijn, en daarom mag verwacht worden dat de aanbesteding zal worden goedgekeurd. Scharnegoutum krijgt met 26 wonin gen de grootste hap omdat daar het vereiste bouwterrein reeds rijp is. In Heeg was niet meer ruimte dan voor REGERING STAAT ACHTER DE NOTA DER C.-G. Bij aanvaarding: ver mindering der troepen. Bij verwerping: andere maatregelen. Regeringsvoorlichtingsdienst Ingekomen stukken en mededelingen. Diverse resoluties van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangeno men. Op voorstel van B. en W. wordt besloten op een verzoek van de heren G. en IJ. de Vries te IJlst tot aan koop van een perceeltje grond onder Wolsum, thans in gebruik als asbelt, nader terug te komen als de reorga nisatie van de reinigingsdienst een feit is geworden. Een verzoek van het bestuur van het Geref. Verenigings gebouw te Gaastmeer om het bedrag van de huur ad 60.p. j. voor t lokaal, door de gemeente gehuurd van bovengenoemde ver. voor de lich. oefening van de kinderen der Chr. Nat. School aldaar te verhogen wordt aangehouden tot de begroting voor 194" in behandeling komt; een ver slag van het Ec. Techn. Instituut v. Friesland over 1946 wordt ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen was o.a. een schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Scharnegoutum met ver zoek enige straatjes van haar in eigendom over te nemen. Dit werd in handen van B. en W. gesteld om ad vies. Z. h. s. werden aangenomen de voorstellen van B. en W., reeds ver meld in ons vorig nr., betreffende het verzoek van R. Portiek te Heeg, de beide verzoeken van de Geref. school te Gauw, dat van de Geref. school te Oudega, dat betreffende het verpach ten van dichtzetten, de vernieuwing der leges-verordening, de wijzigingen van de begroting van het B. A. en van de gemeentebegroting dienst *46 Inzake de voorgestelde wijziging der kinderbjjslagverordening betoog de de heer Gerbrandij dat het voorstel niet zijn volle sympathie had. Hij zou Ie rporoiino- u— .accu zoals die nu is. Kinderbijslag moet toch eigenlijk zijn ?en aanvulling van het nirt Loge salaris bij kinderrijke gezinnen. Hier gaat het juist ook om de hogere salarissen, en krijgen we niet een toeslag, maar een verkapte salarisverhoging. Vooral als spr. ziet naar de kleine zelfstandigen en Mid- denstandsbedrijven, die van al dez dingen zijn verstoken, lijkt het er op dat er een bevoorrechting komt van deze groepen boven de kleine zelf standigen en middenstanders. De Voorzitter antwoordde, dat de verordening aangepast moet worden aan de Rijksregeling, waaruit voorstel noodwendig voortvloeit. Het voorstel werd hierna z. h. s. aange nomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1