r P F Sneek en Merton and Morden I Amerikaanse steun voor Europa Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST A „Moord onder getuige” door 2e JAARGANG No. 43 DINSDAG 10 JUNI 1947 FEUILLETON 1 IJ r. '1 BOOMGAARDEN, EEN RENDABEL BEDRIJF eken, n r t I HOOFDSTUK IV. De identificatie. en ver- Geen lening, doch schenking of leen- en pachtstelsel. bij dergelijke enorme voor- H. M. DE KONINGIN NAAR FRIESLAND. H. M. de Koningin heeft het voor nemen te kennen gegeven de Friese Landbouwtentoonstelling, die te Leeu warden wordt gehouden van 2227 Sept., te bezoeken. Nederland, België en andere staten, benevens West-Duits- Ab<-prijs f2.5O per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar iter- Par- irek- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS KERKNIEUWS. Bedankt voor de Ned. Herv. Gem. Oosthem c.a. Ds. W. Maas van Kuinre. n ANTHONY BERKELEY Kantoor voor Abonnementeni Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 aan- an de oer» ont- van Bel and 'aat Tl- ids- dat ele- lan pen een zo sor r 2 lit- tet •de rs- m- n- sn n. It INTREE DS. A. KENTIE TE TZUM. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. Bijl van Welsrijp, deed ds. A. Kentie ’s middags zijn intree in de Ned. Herv. Kerk te Tzum. Als tekst had Z.Eerw. gekozen Hand. 2 42: „En zij waren volhardende in de leer der apostelen, en in de gemeenschap, en in de breking des broods en in de gebeden”. Bij elk der vier onderdelen van Op uitnodiging van het comité te Merton and Morden hebben enige leden van het Sneker comité, nl. bur gemeester Rasterhoff en de h.h. J. Bakker, R. Posthuma, A. H. Vis en L. Kiezebrink tijdens de Pinksterda gen een bezoek aan onze Engelse partner in het sportuitwisselingssche- ma gebracht. Het doel was bespre kingen te voeren ter voorbereiding van de eerste ontmoeting der weder zijdse sportmensen hier te Sneek be gin September a.s. Deze besprekingen zijn in zeer vriendschappelijk sfeer verlopen en aan beide zijden bleek het besef aanwezig dat deze sportuitwis- seling allerminst doel op zich zelf dient te zijn, doch slechts een middel om te komen tot een beter onderling begrip van twee volken; gaandeweg over zoveel mogelijk landen en steden uitgebreid hoopt men dat deze sport - uitwisseling tenslotte haar bescheiden bijdrage zal leveren tot een verbroede ring der volken. Van dit besef getuig den de speeches, welke de voorzitter van de gemeenteraad van Merton and Morden en de voorzitter van het comité aldaar zowel als onze burge meester hielden bij de officiële ont vangst der bezoekers in Morden Hall, het gemeentehuis van Merton and Morden en de vele attenties welke zo wel van officiële zijde als van de zijde der gastheren de Sneker gasten waren nl. bij particulieren ingekwar- tierd de Sneker vertegenwoordi ging werden bewezen. Men heeft de gasten veel van de uitgestrekte ge meente laten zien, waar de steeds op dringende huizenzee van Londen wordt opgevangen en uitloopt in door grote parken, speelterreinen enz. ge scheiden brede woonstraten met hui zen van bescheiden omvang. Waar de burgemeester en een raadslid tot de bezoekers behoorden spreekt het dat het gemeentebestuur van M. en M. er prijs op stelde hun de nieuwe woningen zowel het bestuur van Londen als dat van M. en M. zelf bou wen hier grote complexen te tonen. Er was ook een tentoonstelling ge organiseerd waar de gasten gelegen heid hadden de inrichting van de ge meentelijke bedrijven en diensten te bestuderen, men voerde hen naar het enorme ziekenhuis van het aan na tuurschoon zo rijke graafschap Sur rey i St. Helier, naar de beroemde tennisvelden van Wimbledon, en het was een kleinigheid voor hen even een kolossale brandladder te demonstre ren, toevallig onderweg ontmoet. Vele andere attenties vielen de gasten ten deel. Van het georganiseerde sport leven bemerkten dezen echter weinig, we zullen dat wel moeten toeschrijven aan het feit dat een groot deel daar van opgenomen is in dab van de slokop Londen; het is verdeeld over verschillende districten die aan M. en M. grenzen. De onmiddellijke nabij heid van Londen is waarschijnlijk ook de reden dat het gemeenschapsleven in M. en M. veel minder sterk dan hier is. Intussen behoeft dit geen beletsel te zijn voor een sterke afvaardiging van Engelse sportlieden naar Sneek. Men is onderling overeengekomen dat het comité M. en M. deze afvaardiging kan samenstellen uit alle sportlieden die binnen het gebied van die ge meente wonen, ook al spelen ze in clubs, die hun zetel niet in M. en M. hebben. Voorts is overeengekomen dat men voor de eerste ontmoeting naar Sneek zal afvaardigen een voet- Het huis, waarin mijnheer Chitter- wick’s tante in Chiswick woonde, was ruim een eeuw oud. Een Chitterwick, die zijn moeder een eigen huis op het landgoed wilde geven, had het laten bouwen. Van het landgoed was ove rigens weinig meer overgebleven. Op eenvolgende Chitterwicks waren be zweken voor de verleidelijke aanbie dingen van bodemspeculanten. Toch was de tuin, die het huis omgaf, naar Londense maatstaven nog zeer groot. Voor de Chitterwicks, die het geld, dat de landverkoop hun had opge bracht, goed belegd hadden, was het leven in Chiswick comfortabel. Mijn heer Chitterwick’s tante, die de hui dige eigenares van de bezitting was, telde negen en zeventig jaren en er scheen geen enkele reden te zijn, dat zij geen honderd zou worden. Mijnheer Chitterwick kwam de grote, met eiken panelen betimmerde vesti bule binnen, overtuigd dat de gebeur tenissen van de namiddag zelfs voor zijn tante een goed excuus voor zijn late terugkomst zouden vormen. Hij wist, dat hij haar op dat ogenblik zou kunnen vinden in de grote kamer aan de rechterzijde van de hall, die zij vertelde U al, dat ik een zeer bij zonder avontuur heb beleefd”. „Gevonden in een moeras in Zuid- Nigeria”, zei z’n tante, terwijl zij op het mos, dat voor haar lag, wees. Mijnheer Chitterwick kuchte. In een normaal geval zou hij het spelletje van zijn tante, die deed, alsof zij in het geheel niet wist, dat hij laat was en allerlei uitvluchten zocht om zijn verklaring, die zij in werkelijkheid maar al te graag wilde horen, uit te stellen, meegespeeld hebben. Dit ech ter was geen normaal geval en mijn heer Chitterwick gedroeg zich als spelbreker. „Tante!” stootte hij uit, „ik heb iemand voor mijn ogen zien vermoorden. Vergiftigen! Vlak voor mijn ogen”. Juffrouw Chitterwick keek hem recht in het gezicht. „Waar heb je mijn brilledoos gelaten?” „Uw... brilledoos?” stamelde mijn heer Chitterwick, geheel uit het veld geslagen. „Ik ben die kwijt”, beschuldigde zijn tante hem. „Het is verschrikkelijk. Ik moet mijn bril de hele dag in mijn hand houden”. Zij keek haar neef met duistere blik aan. „Er raakt hier altijd wat zoek”, voegde zij er aan toe, „wanneer jij in Londen rondhangt”. Mijnheer Chitterwick zag er van af, haar aan het verstand te brengen^ dat Dat schotten niet aan een lening gedacht kan worden, welke de ontvangende landen niet bij machte zouden zijn te rug te betalen, is voor deskundigen, die van Europa’s economische positie een studie gemaakt hebben duidelijk. De uitvoering van het program zou dus neerkomen op, hetzij een schen king of een nieuw soort leen en pacht regeling. Zulks is uiteraard een aan gelegenheid, waarover een uitspraak van het Congres noodzakelijk is. Men houdt daarom rekening met de moge lijkheid, dat het Congres, dat na zijn zomerreces eerst opnieuw in Januari zou bijeenkomen, voor een speciale zit ting in de herfst zal worden opgeroe pen. Het is uiteraard onmogelijk te voorspellen, welke houding het Con gres, dat zich op een drastisch bezui- nigingsprogram ingegraven heeft, zal aannemen, doch de ernst van Mars halls waarschuwing kan niet gene geerd worden; nu bovendien de over tuiging toeneemt, dat de welvaart van de Ver. Staten zelf met die van Euro pa samenhangt, kan men voor de con- sequentie’s van de huidige situatie de ogen niet sluiten. Amerika kan zich dus niet veroorloven ingrijpende stap pen na te laten mede om een ineen storting van Amerika’s exporthandel te voorkomen, welke anders onvermij delijk is. Marshalls beroep op de Euro pese landen tot het treffen van ge zamenlijke voorzieningerf voor hun be hoeften en het gemeenschappelijk aanboren van de beschikbare hulp bronnen, komt dus neer op een plan tot mobilisatie van alle beschikbare krachten ter voorkoming van een cri sis, waarvan de terugwerking ook voor de Amerikaanse economie de allerernstigste gevolgen zou meebren gen. en grendel hebben, hoe beter”. „Zou hij geen wantrouwen koeste ren „U bedoelt, of hij beseft, dat wij een kroongetuige achter ons hebben? Hij niet! Hij is al precies eender als alle moordenaars, die ik ontmoet heb, ma joor o' geen majoor. Volkomen zeker van zichzelf. Twijfelt er niet aan, of hij is ons te slim af. Wel, dat zullen wij nog eens zien”. „Maar U hebt hem alleen weg laten gaan?” Mijnheer Chitterwick keek wat angstig. „Met twee van mijn mannen achter hem aan”, verzekerde de hoofd-inspec- teur hem. „Maar hij zal er heus niet van door gaan. Daar is hij veel te handig voor. Nu, ik moet weer naar hem toe. Ik wil gaarne contact met U houden; U hebt natuurlijk telefoon thuis „Neen, het spijt me”, verontschuldig de mijnheer Chitterwick zich. Zijn tante hield niet van telefoons, maar dat kon hij moeilijk zeggen. „Kan ik dan een boodschap bij Uw club afgeven?” „Jammer genoeg ben ik geen lid van een club”, moest mijnheer Chitterwick zich opnieuw verontschuldigen, ter wijl hij in stilte zijn tante verwenste. „Ja, dan is het misschien het best, dat U om half zeven op Scotland l dijnen te brengen. kunnen verwachten. De regeringen, politieke partijen of groepen, die de menselijke ellende pogen te bestendi gen, teneinde daarvan voordeel te trekken, hetzij politiek of op andere wijze, zullen, zeide hij, op de tegen stand van de Ver. Staten stuiten. Ten minste zes milliard dollar per jaar. Hiermede zijn de voornaamste pun ten van Marshalls betoog aangegeven. Diens verklaringen werden in officiële kringen als het begin beschouwd van een nieuw verstrekkend program tot verwezenlijking van een gezamenlijke poging om Europa’s herstel te bevor deren tussen alle zich hiertoe geneigd betonende naties, waarbij de Europese landen, wier dollarreserves zijn of spoedig zullen zijn uitgeput, naar vor men /an nauwere economische samen werking zullen evolueren en de Ver. Staten de nodige goederen en fondsen zullen verschaffen. Teneinde het wel slagen te verzekeren, zou zulk pro gramma de Ver. Staten naar raming ten minste op zes milliard dollars per jaar voor drie a vier jaar komen te staan hetgeen ongeveer drie pct. van de huidige nationale productiecapaci teit van de Ver. Staten vertegenwoor digt. De raming is gebaseerd op de huidige en toekomstige dollartekorten van het Ver. Koninkrijk, Frankrijk, Italië, kleine land. Yard komt en naar mij vraagt”. „Dat is uitstekend”, zei mijnheer Chit terwick. „Is het voor de...?” „Voor de identificatie, juist mijnheer. En ik zal hem arresteren, zodra U hem aangewezen hebt. Tot half zeven dan. Ik dank U nog wel”. Moresby drukte hem de hand dween. Mijnheer Chitterwick liep langzaam naar buiten en overdacht, dat hij i een zeer belangrijk man was. Hij en hij alleen zou het touw leggen om de hals van een man, die dit meer lan verdiende. Daar d» dader van zo uit stekende familie was, zou de zaak na tuurlijk veel opzien baren. Zijn woor den in de getuigenbank zouden door elke courant in het land worden afge drukt Waarschijnlijk zouden veel bla den zijn foto willen publiceren. En zeker zouden er verslaggevers zijn... Ja, mijnheer Chitterwick kon en wilde, ondanks zijn eenvoud, de ogen niet sluiten voor het feit, dat hij sinds half drie een van de merkwaardigste mannen in het land was. Hij keek op zijn horloge. Het was tien minuten voor half vijf. Een van de merkwaardigste man nen van het land zette er de looppas in. Hij had zijn tante beloofd haar om half vier de patronen voor de gor- Eerst echter een plan voor Europese samenwerking noodzakelijk. De correspondent van de N. R. Crt. te Washington meldde dezer dagen aan zijn blad: Terwijl Truman op een persconfe rentie met scherpe woorden de jong ste ontwikkeling in Hongarije als een schandalige en verschrikkelijke situ atie tekende en liet doorschemeren, dat de Ver. Staten hierbij niet werke loos zullen blijven toezien, kondigde Marshall de noodzaak aan voor een actief herstelprogram, gezamenlijk door de Europese landen te onderne men, waarbij hij Amerikaanse steun, voor zover practisch uitvoerbaar, toe zegde. Marshall, die op de Europese staten een beroep deed hiertoe het initiatief te nemen, teneinde Europa weer op de been te helpen, deed uit komen, dat het herstel van de econo mische structuur van Europa veel langere tijd zal vergen en veel meer krachtsinspanning dan men aanvan- kelijk voorzien had. Een ernstige toe stand, zeide hij, is zich snel aan het ontwikkelen, een toestand, die geen goeds voor de wereld voorspelt. De waarheid is, dat „Europa’s be hoeften voor de eerstvolgende drie, vier jaren aan levensmiddelen en an dere essentiële producten uit het bui tenland voornamelijk uit Amerika zoveel groter zijn dan zijn huidige betalingscapaciteit, dat het aanzien lijke verdere hulp behoeft of voor een economische, sociale en politieke ont reddering van zeer ernstige aard zal zijn geplaatst”. Marshall ziet het ge neesmiddel in het doorbreken van de vicieuze cirkel en het herstel van het vertrouwen van de Europese volkeren in de economische toekomst hunner landen en Europa als geheel. Marshall wees ook op de consequenties, welke de situatie voor de economie der Ver. Staten inhoudt. Hij acht het daarom logisch, dat de Ver. Staten alles, wat in hun vermogen ligt, doen om tot de terugkeer van de normale economi sche gezondheid bij te dragen, zonder welke geen politieke stabiliteit en ver zekerde vrede kan bestaan. Dergelijke hulp moet niet, zeide hij, bij stukjes en beetjes gegeven worden, naar gelang de onderscheidene crises zich ontwikkelen. Hij acht het daarom vanzelfsprekend, dat er, alvorens de Ver. Ttaten verder kunnen gaan met pogingen tot verlichting van de situ atie een zekere overeenstemming tus sen de landen van Europa tot stand gebracht moet worden omtrent de eisen van de toestand en het aandeel, dat deze landen zelf op zich kunnen nemen, teneinde een behoorlijke uit werking te geven aan de actie, die de Amerikaanse regering zal onderne men. Marshall legde er evenwel de na druk op, dat het initiatief van Euro pa moet komen. De rol van de Ver. Staten moet er een zijn van vriend schappelijke bijstand en latere steun voor zulk program, voor zover zulks mogelijk is. Er dient een gezamenlijk program te zijn, waaromtrent een aan tal, zo niet alle Europese landen tot overeenstemming zijn gekomen. Saboteurs worden uit gesloten. Marshall waarschuwde, dat regerin gen, welke manoeuvreren om het her stel van andere landen tegen te hou den, geen hulp van de Ver. Staten haar studeervertrek noemde. Daar bracht juffrouw Chitterwick het grootste gedeelte van de dag door, te midden van haar collectie gedroogde mossen en oude tijdschriften. Juffrouw Chitterwick was juist bezig een nieuwe mossoort in haar „hor tus siccus” onder te brengen en keek niet op, toen haar neef de kamer binnenkwam. „Ik ben bang, dat ik wat laat ben”, begon mijnheer Chitterwick, toch niet helemaal op zijn gemak, „maar wer kelijk, ik heb iets buitengewoons mee gemaakt”. Zijn tante maakte een beweging van schrik en keek eerst naar de kooi met kanaries voor het raam, alsof het ge luid uit die richting moest komen. Daarna gaf ze te kennen de aanwe zigheid van haar neef opgemerkte te hebben. „Hè, Ambrose”, mopperde zij, „wat laat je me schrikken. Waarom sluip je toch altijd zo stiekum binnen. Het is om iemand de stuipen op het lijf te jagen”. Nu wist mijnheer Ambrose heel goed, dat zijn tante hem had horen thuisko men en evenzeer wist hij ,dat zij dit wist. Desondanks antwoordde hij, zo als van hem verwacht werd. „Het spijt mij, tante, dat ik U liet schrikken”, zei de plichtsgetrouwe neef. „Maar ik balelftal, met reserves, totaal 14 man, 4 lawn tennis spelers (2 dames en 2 heren), 4 tafeltennisspelers (2 dames en 2 heren) en 4 zwemmers (2 dames en 2 heren). Ook hopen we hier in Sneek in Sept, te mogen ontvangen de voorzitter van de gemeenteraad van M. en M. (een ambt dat iets ge meen heeft met het burgemeester schap in ons land al is het een ere baantje en tijdelijk), de gemeente secretaris, enige raadsleden, natuur lijk het hoofdcomité voor de sportuit- wisseling en vertegenwoordigers van pers en burgerij van Merton and Mor den. In totaal zullen waarschijnlijk 40 a 50 Engelse bezoekers komen. De data zijn als volgt vastgesteld: aan komst te Sneek Vrijdag 5 Sept., ver trek van Sneek Woensdag 10 Sept. Comité en subcommissies te Sneek zullen thans met spoed de organisatie van het bezoek ter hand nemen, het financieel probleem speelt uiteraard daarbij een belangrijke rol, temeer om dat niet alleen gedacht moet worden aan de kosten van het bezoek der En- gelsen hier maar ook van die van de uitzending van onze Sneker sportmen sen voor een tegenbezoek volgend jaar aan M. en M. Het comité hoopt ten deze een beroep op de steun der gehele burgerij te mogen doen gezien het ideële doel. Naast de financiën zullen o.a. de onderbrenging der gas ten bij Sneker gastheren, de ont spanning enz. besiag leggen op de in spanning van comité en sub-commis- sies. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft ten behoeve van fruit telers de gelegenheid geopend in de periode van 1 Mei tot 31 December 1947 aanvragen in te dienen voor uit breiding in het kalenderjaar 1948 van hun fruitcultuur (anders dan onder glas resp. frambozen) door middel van aanplant van boomgaarden in het winterseizoen 1947/1948. Aanvragen tot erkenning als bedrijfsgenoot B en nieuwe aanplant van boomgaarden kunnen eveneens uitsluitend worden ingediend in de periode van 1 Mei 31 December 1947. Naar aanleiding van de aanvragen zal het Bedrijfschap ten opzichte van iedere kweker beslissen ten belope van welk areaal aan hem definitief vergunning zal worden verleend. Er is dus gelegenheid om boom gaarden aan te planten en het gaat hier niet om het belang van een enke ling maar om een algemeen Fries be lang. Wat de fruitteelt betreft, is Friesland nl. ernstig achterop geraakt en is bezig om belangrijke mogelijk heden ten aanzien van zijn welvaart en zijn volkskracht te verspelen en over te laten aan andere gewesten. De zeer belangrijke en economisch geheel verantwoorde cultuur van pit- en steenvruchten (dat zijn in hoofd zaak appels, peren, pruimen en ker sen) is in Friesland volgens het Cen traal Bureau Statistiek sinds 1939 slechts toegenomen met 72 h.a., ter wijl b.v. Gelderland er 2.475 h.a., Lim burg 2.343 en Utrecht 1.478 h.a. heb ben bijgekregen. Terwijl het oppervlak „groenten en fruit” voor Nederland met 28 pet. is toegenomen, bedraagt deze toename voor Friesland slechts 10 pet. Het oppervlak, dat door bloembollen wordt ingenomen, is in Nederland ge daald met 12 pet., maar voor ons ge west bedraagt de inkrimping 50 pet. Het is wel duidelijk, dat de Hollanden, dat Nd. Brabant, Limburg en ook Groningen in dit opzicht heel wat dichter bij het vuur hebben gezeten dan ons gewest. Maar behalve de be langrijke omstandigheden der teelt- vergunningen en andere „toewijzings- methoden”, vragen wij ons af, past de Friese grondgebruiker wel voldoende op zijn tellen is hij wel voldoende actief bij het streven om de grond der kleine bedrijven zo intensief mogelijk te benutten zoekt hij wel voldoende naar nieuwe, betere wegen? Hier liggen mogelijkheden voor on ze kleine grondgebruikers om wan neer zij over voldoende werkkrachten beschikken, door fruitteelt hun dwerg-landbouwbedrijfje om te zetten in een groot en veelal zeer rendabel boomgaardbedrijf, zonder dat het op pervlak behoeft te worden vergroot. De aanvragen moeten worden ge richt aan het Bureau van de Provin ciale Voedselcommissaris Afd. Tuin bouw, van Swietenstraat 2, Leeuwar den, voorzover de aanplant der boom gaarden zal plaats hebben in onze provincie onder opgave van de op pervlakte, welke men met fruit wil beplanten. 9 „Het spijt mij, mijnheer, maar er is niets aan te doen”, viel Moresby hem in de rede. „Neem jij de leiding hier even over, Parker”, voegde hij er aan toe, toen de majoor verdwenen was, „ik _ben direct terug”. Parker, die zich gedurende het ge sprek met majoor Sinclair bescheiden in een hoek had teruggetrokken, knikte. Moresby kwam daarop achter het scherm vandaan en wendde zich tot mijnheer Chitterwick, die onmiddellijk van zijn stoel opsprong. „Heeft U alles gehoord, mijnheer Chitterwick „Dat heb ik. Wel, bewaar-me, hoofd inspecteur, die man is... Ik zou nooit hebben kunnen denken...” Moresby lachte sarcastisch. „Dacht, dat hij de oude dame met zich mee naar zijn flat kon nemen, hè? Dat hij met haar uit kon halen, wat hij wil de? Neen, ik vertrouw da+ heerschap niet. Hoe eerder wij hem achter slot SKEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres: KLEINZAND 7 SNEEK J ders en zusters uit Sneek voor hun aanwezigheid en riep de medewerking in van de organist en het koor, de koster en diens hulp en deed ten slotte een beroep op het medeleven van de gemeente. Spr. wil geen partijman zijn, noch politiek noch kerkelijk, maar predikant voor heel de ge meente. Ds. Rosbergen spreekt een hartelijk welkom namens ring en classis. In de ring is een sterke band tussen de col lega’s, zij willen samen bouwen aan de kerk. Kerkvoogd Draaier heet ds. Kentie hartelijk welkom en hoopt dat deze ook de vergaderingen van deze colleges zal bezoeken, evenals zijn voorgangers. Er is een gebed van de gemeente voor u, laat er ook van u een gebed zijn voor de gemeente. Ds. Bijl dankt voor het vertrouwen dat ds. Kentie hem als bevestiger heeft verzocht. Ga dit onbekende land in in ’t geloof; de kerkeraad en de ge meente werken met u samen. Kome uit dit dorp iets goeds voort voor heel de kerk. Spr. verzocht daarop de nieu we leeraar Ps. 134 3 toe te zingen. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. OOSTHEM, 8 Juni. Hedenmiddag nam ds. H. Windig afscheid van de Geref. Kerk alhier. Na een verblijf van iy2 jaar in deze gemeente gaat hij over 2 jaar naar Indië, waar hij in de zending gaat werken. Als tekst had ds. Windig genomen 1 Petrus f 4 en 5. Namens de classis Sneek sprak ds. v. d. Bom van IJlst de schei dende leraar toe. Ouderiing M. Pos thuma sprak namens de gemeente, waarna ds. Windig de beide sprekers dankte voor de hartelijke woorden, die zij tot hem gesproken hadden. Tot afscheid werd de predikant door de gemeente Ps. 121 4 toegezongen. WOUDSEND, 8 Juni. Heden had de bevestiging en intrede vai} ds. H. C. Kranendonk, Herv. predikant van Oosterzee alhier plaats. Des morgens had de bevestiging plaats door Ds. J. A. Peters van Beverwijk, die als tekst had gekozen Hand. 9 20. Des na middags de intrede, waarvoor ds. Kra nendonk als tekst had Johs. 3 30. Na de predikatie richtte de nieuwe van deze tekst stond spr. stil. Na de j predikant zich tot de consulent, Ds. prediking dankte ds. Kentie burge-1 Schoenmaker van Heeg, hem dankende --1 dat hij de bevestiging had willen af- staan aan ds. Peters; tot ds. Peters voor zijn bereidwilligheid om hem in zijn 2e gemeente te bevestigen. Voorts tot collega Ds. G. de Vries, emeritus predikant alhier, tot kerkeraad, kerk voogdij en notabelen, organist, koster, collectanten en heel de gemeente, als mede alle jeugdverenigingen voor de reeds nu door hem en zijn echtgenote ondervonden vriendschap. Vervolgens sprak ds. Kranendonk vriendelijke woorden tot bestuur en personeel der school, tot afgevaardigden van de Geref. Kerk en Doopsgezinde gemeen te alhier en tot de burgemeester der gemeente Wijmbritseradeel. Hierna voerden het woord ouderling van der Werf namens de gemeente, president- kerkvoogd de Boer namens kerkvoog den en notabelen, Burgemeester Tja- berings en ten slotte ds. Schoenmaker van Heeg, die hem allen als predikant en burger van Woudsend hartelijk welkom heetten. In beide diensten was het kerkgebouw geheel bezet, terwijl verschillende leden van de gemeente OosterzeeEchten van hun belang stelling blijk gaven. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lei. 3005 meester Elgersma van Franekeradeel voor diens aanwezigheid. Beiden ken den elkaar reeds uit de arbeid voor Kindcrzorg. De consulent werd dank gebracht voor de bevestiging en de wijze, waarop hij deze verricht heeft. Spr. heeft ds. Bijl om deze bevestiging verzocht, hoewel zij elkander vreemd wazen, maar om daardoor in de ker- kelijke lijn te blijven. Ook ds. Rosber gen van Franeker wordt dank ge bracht vcor zijn aanwezigheid. Zich tot de kerkeraad richtend zegt spr. dat de af-tand predikantgemeente groter is dan kerkeraadgemeente. Spr. hoopt op een goede samenwer king, zoals die er was bij zijn voorgan ger. Het kiescollege zegt spr. dank voor het vertrouwen in hem gesteld. Tot de kerkvoogden en notabelen zich richtend, zegt spr. dat de stoffelijke en geestelijke belangen nauw samen hangen. Spr. dankt voor de keurige verzorging der pastorie en doet een bc’ oep op de colleges voor de toe komst. Aangenaam is het spr. de leden der vrouwen- en meisjesvereni gingen te mogen danken voor hun be langeloos werk om de pastorie schoon te maken. Verder dankte spr. de broe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1