Officiële opening van het Fries Scheepvaart-Museum. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht „Moord onder getuige” VRIJDAG 13 JUNI 1947 2e JAARGANG No. 44 FEUILLETON Wordt vervolgd. J ANTHONY BERKELEY BONNENLIJST ELFSTEDENWANDELTOCHT. 10 -■SsKSaassiè Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Van de 166 dames en heren, die vo rige week Dinsdag voor bovenge noemde wandeltocht uit Leeuwarden vertrokken, hebben meer dan 150 de 230 k.m. lange tocht in 5 dagen vol bracht. Z.W.hoek, dat hun tijdens de bezetting de gelegenheid werd geboden, om ver schillende voorwerpen veilig te stellen. Spr. wekt zijn collega’s op, de ingezete nen te verzoeken, hunne museumvoor- werpen af te willen staan, en compli menteert de vereniging met deze dag. Spr. hoopt, dat het bestuur gedwongen zal worden nög eens naar een groter pand te moeten uitzien, zodat een derde doop noodzakelrjk zal blijken. De oo rzi 11 e r dankt allen in har telijke woorden voor hunne goede wen sen. Na een rondgang door het museum verenigden allen zich aan de lunch in Amicitia, vzaarna een rondvaart over de meren werd gemaakt met een vijftal motorboten en tot slot op het Paviljoen de thee werd gebruikt. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDMGS Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel 2872 door Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 meende, dat er nog een andere moge lijke erfgenaam was, een neef van de majoor. Juffrouw Sinclair was op dit punt nooit zo duidelijk geweest; het scheen om het zwarte schaap van de familie te gaan. Zij en de vader van de majoor hadden een jongere zuster gehad, die op zoiets onmogelijks als een journalist verliefd was geworden. Hoewel haar vader haar elke omgang met deze man verboden had, trouwde zij in het geheim met hem en vertrok met hem naar Amerika. Natuurlijk betekende dat voor haar het einde, voor zover het de familie betrof. Haar vader stuurde alle brieven, die zij hem zond, ongeopend terug en ver bood zijn andere kinderen contact met haar te onderhouden. Enige jaren la ter waren de heer en mevrouw Ben son zo was de naam van de jour nalist bij een spoorwegongeluk om het leven gekomen, een pasgeboren kind onder de hoede van een bevriend echtpaar achterlatend. Juffrouw Sin clair had toen een onderzoek in Ame rika laten instellen, maar had de naam en de verblijfplaats van de pleegouders niet kunnen ontdekken. Dit alles behoorde nu al vele jaren tot het verleden, maar indien het kind, dat inmiddels natuurlijk tot een man moest zijn opgegroeid, nog in' leven was, zou hij onmiddellijk na de ma joor voor de erfenis in aanmerking komen. omtrent haarzelf en haar betrekkin gen tot de dode. Zij was acht en twin tig jaar en de dochter van een dorps- advocaat. Eerst had zij op het kan toor van haar vader gewerkt, maar nadat deze gestorven was, zonder haar veel na te laten, was zij naar Londen vertrokken en had daar een betrekking gekregen bij een notaris kantoor. Zij kreeg daar een goed sa laris, maar had haar ontslag genomen, omdat een rijke Amerikaanse dame, een cliënte van haar patroon, haar een betrekking als secretaresse had aangeboden. Met haar nieuwe werk geefster was zij naar Amerika ver trokken, en nadat deze overleden was, had zij nog twee dergelijke betrek kingen in Amerika vervuld. In het ge heel was zij vijf jaren in de Nieuwe Wereld geweest. Daarna vertrok zij voor een korte vacantie naar Enge land en leerde daar juffrouw Sinclair kennen, die haar voorstelde bij haar als secretaresse en dame van gezel schap in dienst te komen. Zij had het aanbod aangenomen. Dat was acht maanden geleden en nu scheen er ook aan dit hoofdstuk uit het nuttige leven van juffrouw Goole een einde gekomen te zijn. „Dank U wel”, Moresby knikte tevre den, „indien alle getuigen zich zo uit drukten als U, zouden wij het een stuk gemakkelijker hebben”. Juffrouw Goole glimlachte wat uit de hoogte, alsof zij te kennen wilde tijde aan de naaste mannelijke erfge naam moest worden vermaakt, hoe wel dit uit gewoonte steeds gebeurd was, behalve onder de omstandighe den, waarin juffrouw Sinclair in het bezit van Earlshaze was gesteld. De vader van de majoor, kapitein Sin clair, was gesneuveld, toen de zoon nog een klein kind was; zijn moeder was kort daarop gestorven. Zijn groot vader had het landgoed toen aan zijn enig overgebleven kind, juffrouw Sinclair, nagelaten en aan zijn klein zoon een zeker jaargeld vermaakt. Het was echter de bedoeling dat deze laatste het goed later erven zou, Juffrouw Sinclair intussen, hoewel be zield met veel respect voor de traditie, was er de vrouw niet naar om haar gevoelens bij een oude gewoonte ach ter te stellen. Zowel tegenover de majoor als tegenover juffrouw Goole had zij meer dan eens te kennen ge geven, dat zij zich geenszins gebonden achtte het landgoed aan hem de majoor na te laten, ofschoon zij niet van plan was iets anders te doen, indien hij zich ten minste behoorlijk gedroeg. Zichzelf behoorlijk gedragen betekende, naar mijnheer Chitterwick direct begreep, doen wat zijn tante wenste. Op dat ogenblik aarzelde juffrouw Goole voor het eerst. „En wat zou ze doen, indien hij het niet deed”, vroeg de hoofd-inspecteur. Juffrouw Goole zweeg, alsof ze niet geheel zeker van haar zaak was. Zij voor het tijdvak van 1528 Juni ’47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie E) E-03 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk. E-04 Algemeen 250 gram waspoeder en 250 gram soda E-05 Algemeen 1 ei. Bonkaarten KD, KE 707 (Serie E) E-13, E-14 Algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk E-15 Algemeen 250 gram waspoeder en 250 gram soda E-16 Algemeen 1 ei dank zeggen voor de prettige samen werking. Het is altijd verheugend wan- nee’- vele mensen, met elkaar iets tot stand brengen, want in goede samen werking zit een grote kracht en daar door hebben wij het gestelde doel weten te ber ik-'n. Wij zien dan ook de toe komst van ons Museum met vertrouwen tegemoet. kaanse regering met vreugde ontvan gen, speciaal ook in Engeland, ook daar voelt men toch het bezwaar dat het noodwendig moet leiden tot blok vorming, wanneer de Amerikanen Rusland en andere delen van Oost- Europa niet in hun plan willen op nemen. En daar heeft het alle schijn van, de Amerikanen beschouwen hun voorstel waarschijnlijk mede als een onderdeel van de bestrijding van het communisme en de toeneming van de Russische invloed in Europa. Scherp heeft Washington daarom ook ver oordeeld wat er gebeurde in Honga rije, dat nu gevolgd is door de arres tatie van de leider der oppositie in Bulgarije, dat ook sterk onder Russi sche invloed staat en door een protest der Roemeense oppositie die het op treden van haar regering veroordeel de, „die zich staande houdt door de dictatuur van een minderheid welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uitdrukkelijke uit spraak van de volkswil in”. Dat de Ver. Staten slechts een steunactie voor West-Europa beogen blijkt ook uit een uitlating van de voormalige ambassadeur der V. S. te Moskou, Bullitt, die in een rede zeide dat de Sovjet-Unie de rest van Europa al leen niet onder de voet liep omdat ze de militaire macht van de Ver. Sta ten vreesde. Hij riep de Britse en Franse regeringen op de vorming van een Europese federatie waartoe alle landen met democratische regiems zouden kunnen toetreden, met steun der Ver. Staten tot stand te brengen. Gegeven de huidige toestand in Frankrijk is het dit land echter thans stellig onmogelijk aan dit initiatief mee te doen, terwijl de Britse rege ring enigszins zal aarzelen gezien het verzet in de Labourpartij tegen al te eenzijdige oriëntatie op de Ver. Sta ten. Zo lijkt het er niet op, dat, hoe zeer de tijd ook dringt voor Europa, het Amerikaanse plan in deze vorm spoedig verwezenlijkt zal worden. Eer zal dat het geval zijn met het Ameri kaanse plan tot militaire samenwer king van alle Staten op het Westelijk halfrond. Nu Braden, de Amerikaan se onderminister voor Zuid-Ameri- kaanse aangelegenheden is afgetre den, is de laatste hinderpaal voor een betere verstandhouding tussen de Ver. Staten en Argentinië, het mach tigste Z.Amerikaanse rijk, uit de weg geruimd. Braden bleef gekant tegen een overeenkomst met de Argentijnse dictator Peron wegens diens fascisti sche gedragingen. Diens sympathieën komen nog eens tot uiting in het offi ciële bezoek dat zijn echtgenote mevr. Peron aan Franco wiens gehoor zaam parlement de wet aannam, wel ke Spanje in naam tot koninkrijk maakt met Franco als staatshoofd brengt. Opmerkelijk is nog dat in Bra dens plaats door Truman benoemd is Norman Armour, tot 1944 Am. am bassadeur in Argentinië en daarna in dezelfde functie bij Franco. Washing ton tast blijkbaar ook naar betere be trekkingen met laatstgenoemde dic tator. Trumans officieel bezoek aan Canada, heeft vermoedelijk naast be sprekingen over gemeenschappelijke hulp aan Europa, ook ten doel dat land te winnen voor de militaire sa menwerking van alle Am. landen. De staking in de gasbedrijven is inmiddels bijgelegd. Klaarblijkelijk had zij wel eens ge hoord van bedriegers, die door het ge bruiken van een naam, zich in het ver trouwen van anderen trachtten in te dringen. „Dat is mijn naam”, gaf zij koel toe. „Ik ben van de politie”, zei Moresby met zijn gebruikelijke vriendelijkheid, „en ik vrees, dat...” „Mag ik Uw penning zien?” onder brak miss Goole hem. Met een humoristisch knipoogje in de richting van mijnheer Chitterwick le gitimeerde de hoofd-inspecteur zich. De jonge vrouw werd onmiddellijk een en al hulpvaardigheid. In het kort vertelde Moresby haar, wat er ge beurd was, zonder daarbij gewag te maken van de mogelijkheid van moord en de door hem verrichte ar restatie. De jonge vrouw luisterde aandachtig en stelde zich, nadat Mo resby zijn verhaal geëindigd had, ge heel tot zijn beschikking. Moresby be dankte haar en gaf te kennen, haar enige vragen te willen stellen. „Misschien kunnen we beter naar de kamer hiernaast gaan”, stelde juffrouw Goole voor en zij bracht hen naar een kleine zitkamer. Zij ging op een stoel zitten en nodigde de beide mannen uit hetzelfde te doen. Haar mededelingen voegden intussen wei nig toe aan hetgeen Moresby en mijn heer Chitterwick reeds wisten. Op verzoek van de hoofd-inspecteur ver telde zij eerst enige bijzonderheden Het was Dinsdag j.l. een belangrijke I toekomst hopen te kunnen rekenen. Ik dag voor het Fries Scheepvaartmuseum. wil verder alle bestuursleden hartelijk Werd het museum het vorig jaar reeds voorlopig opengesteld, thans zou de offi ciële opening plaats hebben. Hiertoe waren velen deze morgen bijeengekomen ten stadhuize onzer gemeente. Rede van de voorzitter. Als voorzitter van het Fries Scheep vaartmuseum heette de heer J. H. H a 1- bertsma in ’t bijzonder welkom de Commissaris der Koningin en mevrouw Linthorst Homan, oud-commissaris de heer P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, de heer P. Sikkes, oud-secre- taris van het Scheepvaartmuseum, B. en W. en de gem.-secretaris van Sneek, de burgemeesters van de omliggende ge meenten en de vele andere genodigden. In 1938, aldus spr., nam de heer L. Poppinga het initiatief tot het oprichten van het Scheepvaartmuseum. Hij heeft daarvoor zeer veel werk gedaan en toen een museum tot stand weten te brengen, in samenwerking met zijn medebestuur ders, dat ieders grote waardering heeft gehad. Vanaf deze plaats breng ik hem hulde, voor wat hij toen geschapen heeft. Het Museum was echter prac- tisch verdwenen in de oorlogsjaren en wanneer de conservator, de heer Hal- bertsma te Groningen, niet het initiatief genomen had, om weer belangstelling te wekken, dan zou het waarschijnlijk voor altijd verloren zijn gegaan, want een deel der inhoud was bezig te verdwijnen, hoewel een ander deel, dank zij de goede zorgen van de heren Blom en Heins be waard is gebleven. De conservator komt een woord van lof toe, niet alleen voor zijn initiatief, maar voor het vele werk, dat hij gedaan heeft, en nog dagelijks verricht. Het is dus thans de heropening die wij nu beleven, en ik kan nu tevens de verzekering geven, dat het nooit meer tot een derde opening zal komen, omdat wij nu iets blijvends hebben ge kregen, namelijk een eigen gebouw, dank zij de vorige eigenaresse mevrouw Knottenbeltten Ca te te Hoevelaken en met medewerking van onze vice-voor- zitter. En omdat dit in deze moeilijke na-oorlogse tijd gebeurd is, voelden wij allen de behoefte dat dit, ons eigen ge bouw, officieel geopend zou worden. Het verheugt óhs daarom zeer, mijnheer de Commissaris der Koningin dat u zich bereid hebt verklaard, deze plechtigheid te willen verrichten. En het doet mij een groot genoegen, mijnheer van Ha rinxma thoe Slooten, dat u, die 8 jaar geleden het toenmalige museum hebt geopend, ook thans weer in ons midden is, u, die zoveel voor onze provincie hebt gedaan en van wie wij allen we ten, hoe warm uw hart blijft kloppen voor alles, wat hier in Friesland tot stand wordt gebracht. Het is van grote waarde voor ons, Friezen, dat wij op scheepvaartkundig gebied al het oude hier kunnen bewaren. Hoe langer ik met het Scheepvaartmuseum en de Sne- ker Oudheidkamer verbonden ben, des te meer voel ik het grote belang, dat wij nu een centraal punt hebben. Hier blij ven thans de historische voorwerpen uit de gehele streek om onze stad bewaard. Meermalen ben ik met mensen in aan raking gekomen, die oudheden, op Sneek en omstreken betrekking hebbend, be zitten. Hun familie weet vaak deze voorwerpen niet op juiste waarde te schatten of heeft er geen goede plaats voor, en zij waren verheugd deze voor werpen aan ons museum af te staan, wetende dat zij hier goed bewaard zijn en dat velen die er wel belangstelling voor hebben, er hun kennis mee kunnen verrijken. Tot slot wil ik alle autoritei ten en colleges en particulieren onze hartelijke dank betuigen voor hun krachtige steun, waarop wij ook in de SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK geven, zeer goed van haar gaven op de hoogte te zijn. „En nu”, zei Moresby, .„wilt U ons misschien wel wat over de oude dame vertellen „Omtrent juffrouw Sinclair?” ver beterde juffrouw Goole hem. „Zoals ik U al verteld heb, ben ik slechts acht maanden bij haar geweest, maar zonder twijfel kan ik U alle inlichtin gen geven, die U wenst”. „Daarvan ben ik overtuigd”, zei Mo resby, die geen moeite deed zijn be wondering voor haar te verbergen. Juffrouw Goole’s verhaal sterkte mijnheer Chitterwick in de overtui ging, dat de dode een persoon van meer dan gewone betekenis was ge weest. Zij was niet alleen zeer rijk en de afstammelinge van een oude fami lie, maar bezat bovendien en in de ogen van juffrouw Goole was dit het allerbelangrijkste een uiterst ge prononceerd karakter. Mijnheer Chit terwick werd meer en meer aan zijn tante herinnerd. Een tijd van acht maanden was klaarblijkelijk niet te kort geweest om juffrouw Goole vol ledig op de hoogte te brengen van de geschiedenis en van de zaken der fa milie Sinclair. Earlshaze was een van de oudste bezittingen in Dorsetshire en het landgoed, dat drieduizend hectaren groot was, behoorde al sinds de dagen van Willem de Veroveraar aan de Sinclairs. Het was geen on vervreemdbaar erfgoed, dat te allen Bonkaarten MA, MD 707 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie E) E-21 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 grai.i chocolade of suikerwerk. Frankrijk valt van de ene staking in de andere. Terwijl wij dit schrijven is een algemene spoorwegstaking nog niet geëindigd, en een staking in de gas- en electriciteitsbedrijven begon nen; een staking van de middenstand welke vorige week ook dreigde heeft de regering-Ramadier voorkomen door toe te geven aan de eisen van deze groep. Misschien is dit toegeven de reden geweest dat de regering thans tegenover de spoorwegmannen niet dezelfde tactiek volgde als enige we ken geleden tegenover de werklieden in de gas- en electriciteitsbedrijven, die toen ook al wilden staken, doch daarvan werden teruggehouden door het besluit der regering eventueel de bedrijven te vorderen en de mannen te mobiliseren. Ditmaal heeft de rege ring noch bij de spoorwegstaking, noch bij de nu werkelijk uitgebroken staking onder de Arbeiders in de gas bedrijven enz. met deze maatregel ge dreigd. Vermoedelijk hebben enige socialistische ministers die de terug keer van communistische ministers in de regering wensen, dat weten te voorkomen. Men zegt trouwens, dat achter al deze stakingen wel de com munisten zitten, niet echter om een algemene chaos te veroorzaken, waar uit zij zouden hopen de macht in han den te krijgen, doch we1 om de rege ring-Ramadier te tonen dat zij wijs zal doen weer communisten in het ka binet op te nemen. Hoe dit zij, men krijgt de indruk, dat de regering- Ramadier niet meer zo vastberaden optreedt als aanvankelijk en dat haar bedoeling is zonder grote kleerscheu ren de eerste Juli te halen, de datum waarop volgens belofte van reeds voorgaande kabinetten lonen en prij zen zullen worden herzien. Een oplos sing voor Frankrijks moeilijkheden zal men ook dan echter niet vinden, om dat het land nu eenmaal een tekort aan levensmiddelen heeft en geen de viezen om in de nood voldoende te voorzien; een verschijnsel dat zich in vele landen openbaart, doch in Frank rijk en bijv, ook in West-Duitsland zwaarder drukt, omdat de boeren hun producten vasthouden ter ruiling voor andere goederen en geen Franse regering tot nog toe de moed heeft gehad dezen aan te pakken. Langza merhand gaat men er dan ook aan twijfelen of Frankrijk wel zonder schokken door de crisistoestand waar in het onmiskenbaar verkeert zal heenkomen en of het ten slotte niet uit zal lopen op een worsteling tussen de Gaulle en de communisten om de macht, waarbij het democratisch be stel ter zijde wordt gesteld. De Ame rikaanse regering moge nog zulke mooie plannen tot steunverlening aan de democratische landen in West- en Zuid-Europa hebben, het is ten eerste de vraag of het Am. Congres er mee accoord zal gaan en ten tweede of dit deel van Europa die vorm van econo mische samenwerking zal kunnen be reiken, welke de Amerikaanse rege ring eist, voor men hulp verleent. Daar waar zeer sterke communisti sche groepen zijn, als in Frankrijk, zal men v/aarschijnlijk altijd trachten deze Europese samenwerking te beletten, omdat men ze als een onderwerping aan het Amerikaanse kapitalisme en een soort blokvorming tegen Rusland beschouwt. Al is in andere landen van West-Europa het plan der Ameri- Toen volgde er een onderbreking. Een deur in een van de zijwanden werd plotseling geopend en een rijzige jonge dame stapte binnen. Bij het zien van de beide mannen schrok zij en staarde hen aan. Mijnheer Chitter wick keek haar op zijn beurt aan. Zij was geen innemende verschijning. Haar zwarte haar was strak naar achteren gekamd; zij droeg een grote uilenbril en een al heel weinig flat terende japon; alles aan haar was op doelmatigheid gericht. Mijnheer Chit terwick deed wat particulier detective werk en mompelde in zichzelf: „De juffrouw van gezelschap”. Slechts even geschrokken, herstelde zij zich onmiddellijk. Hoewel zij ten slotte kon veronderstellen met twee brutale inbrekers te doen te hebben, verraadde haar stem geen angst toen zij vroeg: „Mag ik vragen, wat U hier uitvoert? Deze kamer is bezet”. „Juffrouw Goole?” vroeg Moresby kalm. De jonge vrouw keek argwanend. geld bevond, uit de tijd var Philips n. Dit geld is nu gedeblokkeerd en ik zou u gaarne de munten overhandigen, maar het eigendomsrecht moet nog worden vastgesteld. Voorshands echter overhan dig ik u gaarne het fraaie potje voor het museum. De heer P. Sikkes wil nog even onderstrepen, het vele werk door de heer L. Poppinga voor het museum ver richt. Voorts wil spr. een ongelijk be kennen. Het vorige bestuur had de moed laten zakken en daarin had het ongelijk. Het verheugt spr. nu, dat uit het oude lijk van het museum zulk een schone vogel te voorschijn is gekomen. Namens Regenten O.B.W. spreekt de heer W. S. B o s. Ondanks alle moei lijkheden, aldus spr. weet het bestuur, dat het college O.B.W. steeds daadwer kelijk blijk heeft gegeven, sympathiek tegenover zijn streven te staan. Spr. complimenteert de vereniging en wenst haar alle goeds. De heer D. F. Lunsingh Scheur leer, Rijks-adviseur van de Musea heeft bij een eerdere bezichtiging zich reeds verwonderd, dat zoveel tot stand was gebracht. Gelukkig, dat overal op dit gebied de activiteit groeiende is. Spr. hoopt, dat in de toekomst de be langstellenden, Snekers en toeristen iets moois geboden kan worden. De Burgemeester van Wijmbritsera- deel, de heer F. Tjaberings dankt mede namens zijn ambtgenoten in de voor de provincie Friesland, waarop wij trots mogen zijn. Ik heb dan ook gaarne aan uw uitnodiging voldaan om deze opening te verrichten, aangezien hier mede een groot provinciaal bêlang ge diend wordt. De provincie prijst zich ge- 1 ikkig - et het herbergen van dit •>- langrijke museum binnen zijn grenzen. En hiermee verklaar ik het Museum voor geopend. Namens het Fries Genootschap heet de heer m r. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, dit nieuwe kind welkom in het leven. Het Friese karakter wijst op de twee-een- heid: schipper en boer. En daarom moe ten wij vooral ook de scheepvaart niet vergeten. De jeugd dient, vooral in een tijd als deze,, niet alleen tot dstrijd- zeilers, maar ook tot goede schippers te worden opgeleid. Spr. deed voorts eeh beroep op hen, die hierover mochten be schikken, om journalen van oude scheepsondememingen aan het Scheep vaartmuseum ~f te staan. Het Fries Genootschap zal het een voldoening zijn, de vele nu nog verspreide stukken op deze wijze verzameld te zien; stukken, waarvan vele belangstellenden, ook in de toekomst plezier van zullen beleven. De burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff wijst er op dat Sneek door dit museum een bezienswaardigheid rijker is geworden. Veel is op oudheid kundig gebied verloren gegaan in een tijd, waarin weinig belangstelling be stond voor het verleden. Als voorbeeld noemde spr. deze Raadzaal, waar men eens het fraaie goudleer-behang verving door ee" gewoon behang en de kleine ruiten door spiegelglas. Gelukkig is hierin een kentering gekomen en zo werd ook reeds in 1912 een commissie in het leven geroepen die zich de stich ting van een museum tot taak stelde. Veel moeilijkheden moesten overwonnen worden, maar ten slotte kon, onder lei ding '-an het tegenwoordige bestuur, dit museum-kind ten tweede male worden gedoopt. Het gemeentebestuur spreekt hierover zijn grote voldoening uit en hoopt, nu de kinderziekten voorbij zijn, dat het wicht voorspoedig mag op groeien De gemeente is gelukkig in staat, een klein offer mee te geven. Er is n.l. enig geblokkeerd geld vrijgeko men. Niet door minister Lieftinck, maar door een eenvoudig werkman. De ge meente moest een muurtje maken in de Havenstraat. De werkman ontdekte in De Commissaris der Koningin spreekt. Daarna spreekt de heer m r. H. P. Linthorst Homan de openingsrede uit. Deze opening is als het ware een her opening, aldus begon spreker, immers het Fries Scheepvaartmuseum was reeds in 1938 opgericht en met medewerking van de Regenten van het O.B.W. ge huisvest in het voormalig Weeshuis. Ge durende de oorlog werden moeilijkheden ondervonden welke reeds in 1941 begon nen. Eerst Duitse Weermacht, toen het M.G. en daarna het Rijk (Rijks Land bouw Winterschool). Het Museum moest het oude gebouw voor goed ontruimen. Thans, met medewerking van particu lieren, overheid e. a. is het in het hui dige gebouw gehuisvest. Werd het Mu seum reeds het vorig jaar voorlopig opengesteld, thans zal dit officieel plaats vinden. De inrichting van het Museum en de totstandkoming daarvan is het re sultaat van veel energie en van grote toewijding; de officiële opening wil ik dan ook zien als een bekrachtiging hier van. Wij kunnen met elkaar constateren dat in moeilijke jaren veel goeds tot stand kwam. In Friesland heerst een verheugende opleving van belangstelling voor culturele zaken, en midden in deze moeilijke tijden toont het Friese volk opnieuw een open oog te hebben voor de grote waarden welke in cultuur en ge schiedenis gelegen zijn. De Friezen pa ren warme belangstelling voor eigen ge schiedenis aan een open oog voor heden en toekomst. Het is verheugend dat in de ze zo een gunstige wisselwerking bestaat tussen particulieren en verschillende in stanties, waaronder de Overheid. Als voorbeeld daarvan noemde spr. het over en weer beschikbaar stellen van belang rijke zaken door Museum en meente (drinkhorens van het Sneker Schippers gilde enz.) welke verhuizen van het Mu seum naar het Stadhuis vice versa. Mo ge deze samenwerking tot in lengte van dagen blijven bestaan. Spr. stond hierna uitvoerig stil bij de betekenis van Sneek als centrum van watersport waardoor sport, volksgezondheid en vreemdelin genverkeer bevorderd worden. Er is ech ter meer op scheepvaartgebied, niet al leen watersport en recreatie, maar oo’: bij belangrijke economische en techni sche vraagstukken wil spr. even stil staan. Deze vraagstukken omvatten: de binnenschipperij, scheepvaartproblemen, kanalen en havens. Het provinciaal be stuur is bezig al deze belangrijke zaken te overzien en zal daarvoor een speciale advies-commissie in het leven roepen. Na te hebben gewezen op de bijna vol tooide kanalen GroningenLemmer en FonejachtHarlingen, betoogde spr. dat ook Sneek verbinding met dit groot- schei-psvaarwater zal krijgen (Houke- sloot los- en laadplaatsen) waarover hij ook reeds bij de opening van de Martini- Show sprak. Ook het vraagstuk van ontwatering heeft de voortdurende zorg van provincie, waterschappen en polders. Dit is thans grondig in studie waarmee een ingenieur speciaal is belast. Het museum is een grote aanwinst voor Sneek en de Zuidwesthoeak van Friesland. Mede namens het provinciaal bestuur verklaarde spr. echter dat het eveneens een belangrijke aanwinst is Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 70"' E-31 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak (geen sigaren) E-32, E-35 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak geen si garen). E-33 Versnaperingen 200 gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gram jam, stroop enz. E-36 Versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen E-04 en E-15 Algemeen geven recht op 250 gram waspoeder de grond een vaasje, waarin.zich zilver-, benevens 250 gram soda. Op de bon nen E-31, È-32 en Ë-35 Tabak zijn uitsluitend sigaretten of kerftabak verkrijgbaar. Op deze bonnen mogen geen sigaren worden afgeleverd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1