Het Plan van Marshall. De Goederenvoorziening. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige” 2e JAARGANG No. 45 DINSDAG 17 JUNI 1947 FEUILLETON door ANTHONY BERKELEY Ab.-prijs f2.50 per half jaa> Franco per post f3.75 per half jaa> Tabaksartikelen. Tot de maatregel de sigaren vrij te laten werd besloten, omdat rekening Benoemd met ingang van 1 Aug. tot Directrice aan het nieuw te ope nen Instituut van R.K. Soc. Gezins zorg te Maarsser (U.) onze vroegere stadgenote mej. I. Kingma. zei on- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen) Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 11 „Aha!” zei Moresby, terwijl hij zich onder de kin streek. „En zij speelde die knaap tegenover de majoor uit, niet? En vertelt U mij nu eens, wat had de majoor gedaan, dat zij hem dreigde te onterven? Verkwistend ge weest of zo?” Juffrouw Goole had niet gezegd, dat de majoor zich de ongenade van zijn tante op de hals gehaald had, maar dit slechts voorzichtig door laten schemeren. Zij gaf nu onmiddellijk te kennen, dat de majoor in het geheel niet verkwistend was geweest. In tegendeel, zijn leven was vlekkeloos. Het was meer een huwelijkskwestie. „Ah!” zei Moresby en ging wat meer voorover zitten. „Juffrouw Sinclair maakte er tegen over nij geen geheim van, dat zij een huwelijk van de majoor met Carey, de dochter van sir John en lady Ca rey, haar oudste vrienden, wenste”, KRITIEK OP HET FINANCIEEL BELEID DER NED. REGERING TE LONDEN. Gepubliceerd is het verslag der commissie voor de Rijksuitgaven over de verslagen van de buitengewone al gemene Rekenkamer, welke tijdens het verblijf van de Ned. regering te Londen toezicht uitoefende op de uit gaven dier regering. De commissie heeft o.a. de indruk gekregen dat door vele ambtenaren van hoog tot laag in Londen en Amerika door de combinatie salaris plus verblijfsver goeding en andere emolumenten naast de speciale belastingpolitiek, salaris sen zijn genoten die in generlei ver houding stonden tot wat zij voor over eenkomstige arbeid in Nederland zou den l ebben genoten. Sinterklaasmen taliteit spreekt volgens de commissie uit het feit dat op onvoldoende gron den in 1941 aan een drietal hoge ma- rine-officieren persoonlijke toelagen werden toegekend door de minister van marine, van maandelijks resp. 30. 30 en 40 pond dus ruim 300, 300 en 400 gulden. Bedoelde functionarissen ontvingen toen behalve hun salarissen nog verblijfsvergoeding en oorlogs- toelage, zodat zij reeds een zeer aan zienlijk. inkomen hadden. Door actie van de Rekenkamer is deze ongemoti veerde bevoordeling in 1942 ongedaan gemaakt. Dat de minister van marine, de heer Fürstner de huur van het in 1941 door hem zelf bewoonde huis ad ruim 341 pond dus ruim 3400. per kwartaal uit rijksgelden deed bij passen, kwam de rekenkamer bepaald onjuist voor. Tengevolge van ingrij pen dezer kamer nam de bewindsman in Jan. 1942 de huur over. De com missie wijst er ook op dat Ned. com missies de duurste gebouwen in de Ver. Staten betrokken, welke luxe het aanzien van ons verarmde land in de Ver. Staten zeker niet ten goede is ge komen. De commissie komt tot de conclusie dat op financieel gebied het beleid der regering te Londen niet die zorgvuldigheid heeft getoond, die een goed huisvader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. H. DE BRUIN t. Op 48-jarige leeftijd is een veelbelo vend schrijver en dichter te Amster dam overleden. Het is Hein de Bruin, geboren 22 Maart 1899 te Ijlst, die in 1920 naar Amsterdam vertrok. Hij genoot bekendheid als redacteur van „Opwaartse wegen” en schreef tal van novellen, romans en gedichten, o a. een drama in verzen „Paulus in Efeze”. Hij vertaalde ook geregeld Friese gedichten in het Nederlands. BEVESTIGING EN INTREDE. Zondagmorgen werd in de Grote of Martinikerk de beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem., ds. H. van Niel, overgekomen van Hellendoorn, tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. J. N. de Ruiter, met een prediking naar aanleiding van Joh. 3 29: „Die de bruid heeft, is de bruidegom, maar de vriend des bruidegoms, die staat en hem hoort, verblijdt zich met blijd schap om de stem des bruidegoms. Zo is dan deze mijn blijdschap vervuld "eworden”. Na de beantwoording van de gestelde bevestigingsvragen werd de nieuwe leraar staande Ps. 132 6 door de gemeente toegezongen. ’s Avonds verbond ds. van Niel 'dch aan zijn nieuwe gemeente met een prediking over Luc. 18 8: „Doch de Zoon des mensen, als Hij komt, zal Hij ook geloof vinden op de aarde?” Aan de hand van drie punten: 1. De Zoon des mensen komt; 2. Hij komt cp de aarde; 3. Hij zoekt op de aarde geloof, behandelde de nieuwe leraar dit Schriftgedeelte. Wij merkten bij deze dienst o.a. op burgemeester Ras- terhoff, ds. van Leusden van Burg- werd, ds. Kempenaar van Goënga en ds. Hoekstra van Oppenhuizen. Na dankgebed na de prediking richtte ds. -Tan Niel zich allereerst tot de burge meester, wiens aanwezigheid hij op hoge prijs stelde en wie hij gaarne voorzover mogelijk alle steun en me dewerking toezegde. Hij dankt ds. de Ruiter voor de hartelijke ontvangst en de bevestiging en hoopt op een ge zegende samenwerking. De ringcolle- ga’s brengt hij dank voor hun aanwe zigheid, die door hem zeer gewaar deerd wordt. De ouderlingen begroet hij gaarne omdat zij met hem geeste lijk hand in hand gaan, zo was het in zijn vorige gemeente, hij hoopt dat het ook hier zo moge zijn. Het ver heugt hem dat de ouderlingen hier zelfstandig huisbezoek doen, dat is voor de predikant een hele verlichting van zijn arbeid. De diakenen zegt hij gaarne alle steun toe om hun sociaal PRINSES MARIJKE MOET OOG OPERATIE ONDERGAAN. De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt, in overleg met het Prinselijk paar, het volgende mede: „Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is het gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lens-troe- beling heeft. Er is hieraan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de kleine Prin ses zich lichamelijk zou ontwikkelen. Waar haar gezondheidstoestand uit stekend is, bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een opera tieve behandeling door prof. dr. H. J. M. Weve in het Nederlandse gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden op genomen”. Naar de dagbladen melden zal de doop eerst na de behandeling ge schieden. Textiel. Het is de bedoeling, dit jaar de toe gezegde 80 punten aan te wijzen. Ver geleken bij verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, beteken^ dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zijn dan in 1946. Gaarne wordt toegegeven, dat vooral in verband met de grote achterstand deze voor ziening nog lang niet zal beantwoor den aan de vraag, .die er is. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat vóór de oorlog, toen het aanbod aan elke vraag kon voldoen, gemiddeld per volwassen Nederlander slechts één costuum in ongeveer twee jaar werd aangeschaft en één overjas per drie en een half jaar, terwijl elke volwassen Nederlandse vrouw slechts één japon of jurk per jaar en eenmaal in de drie jaar een mantel of mantel- costuum kocht. Ook andere textiel artikelen werden minder vaak ge kocht dan wel eens wordt gedacht. Boven de 80 punten ontvangen de werkers die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werk kleding, zij het in een mate, die nog te wensen overlaat. Dat de productie niet voldoende zal zijn om de punten te honoreren, be hoeft niet te worden gevreesd. On danks een grotere export, welke ten slotte noodzakelijk is om van het bui tenland de nod'ge grondstoffen en artikelen te krijgen, zal naar ver wachting de productie zoveel hoger zijn, dat zonder bezwaar aan de gro tere vraag zal kunnen worden vol daan. Schoenen. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar één paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden toege wezen. In verband met de noodzakelij ke versobering zal niet meer dan een paar schoenen per iy2 jaar beschik baar worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Bepaalde catego rieën ontvangen bovendien een paar werkschoenen per jaar. Het totale verbruik aan schoenen voor de oor log kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. houdende met de productieverhoudin- gen in de tabaksindustrie en de vraag van het publiek gemeend werd, dat ondanks de zorgelijke financiële toe stand toch enige verruiming op dit gebied niet achterwege mocht blijven, ook al om de zwarte handel in tabaks producten te bestrijden. Nu het ministerie ook bij de ta baksartikelen stil staat moge er nog de aandacht op worden gevestigd, dat de sigarenproductie voldoende is om een normaal verbruik mogelijk te ma ken. De resultaten van het vrijgeven der sigaren hangen dus geheel af van het gedrag van publiek en handel. Trachten de rokers kistjes sigaren te gelijk in handen te krijgen, en werkt de sigarenhandel daaraan mede, dan zal er een tekort aan sigaren ontstaan met alle narigheid daarvan en speelt men de zwarte handel in de kaart. Be- nerkt het publiek echter de vraag tot een redelijke hoeveelheid en steunt de roker zijn sigarenleverancier zo veel mogelijk bij diens pogen al zijn klanten het hunne te geven, dan heeft de vrijgave kans van slagen. Of zoals een bekende groothandelaar hier ter stede het in eer. circulaire aan zijn af nemers uitdrukt: „Industrie en han del hebben hier een prachtkans te de monstreren, dat zij gezamenlijk ;n staat zijn de distributie te verzorgen”. De minister van economische zaken heeft enige mededelingen gedaan over de goederenvoorziening voor de naaste toekomst, met de waarschu wing evénwel dat zich te allen tijde omstandigheden kunnen voordoen, welke aan de vooruitzichten afbreuk doen. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEUGDCENTRALE AFD. SNEEK. Dinsdagavond 10 Juni werd er een bijeenkomst gehouden voor de ouders der Vrije Vogels in het boven zaaltje van het Gebouw v. Chr. Be langen, met het doel nauwer contact te verkrijgen tussen ouders en lei ding. De avond werd geopend met een inleiding van de hoofdleidster Mej. v. d. Veen, waarin o.m. gewezen werd op de grote noodzakelijkheid de kin deren lid te laten worden van een jeugdgemeenschap en de goede in vloed die het verenigingsleven op hen uitoefent. Ook werden de mannelijke toehoorders opgewekt zich op te ge ven als vrije vogelleiders, daar de jon- gens-koppels op het ogenblik door ge brek aan mannelijke leiding door meisjes geleid worden. Daarna werd er door de Vrije Vogels een stukje op- gevóerd, get’teld: „Een kampdag”. Hierir lieten ze de ouders zien wat er alzo in een V.C.J.C.kamp gedaan wordt dat er naast spel en vrolijkheid ook aan de ernstige zijde van het leven gedacht wordt. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar dan ook druk gebruik van gemaakt werd. Met een kort woord van Mej. v. d. Veen deze deze zeer geslaagde avond ge sloten. Rijwielbanden. In overweging is een regeling, vol gens welke allen, die over een rijwiel beschikken, geleidelijk bij deze distri butie zullen worden ingeschakeld. Zeep. De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening in dit ar tikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, telkens om de twee weken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep. Hoewel niet te hopen, is het speci aal op dit gebied mogelijk, dat er zich moeiliikheden zullen voordoen, waar door dit programma niet steeds kan worden gevolgd. schuiving van het tijdstip va-n de af spraak. Van half vier naar half drie, bijvoorbeeld Neen, juffrouw Goole had daarom trent niets gehoord. Wanneer had zij haar werkgeefster voor het laatst gezien? Aan de lunch. Ja, juffrouw Sinclair was toen volkomen normaal geweest. Zij hadden daarna samen koffie ge dronken in de hall van het hotel en omstreeks twee uur was juffrouw Sin clair naar haar kamer gegaan met de mededeling, dat zij haar secretaresse tot kort voor het diner niet meer no dig had. Had zij gezegd, dat zij onmiddellijk uit zou gaan? Juffrouw Goole was er niet zeker van, maar zij meende, dat juffrouw Sin clair iets gezegd had over twee bood schappen, die zij op weg naar het Piccadilly Hotel moest doen en dat zij daarom zo snel mogelijk wilde ver trekken. Had zij verteld, wat dat voor bood schappen waren? Neen, dat had zij niet! Moresby bleef een ogenblik in ge dachten verzonken zitten en stelde daarop zijn volgende vraag: „Het ge sprek, dat zij heden met de majoor had, moet .wel over belangrijke dingen Nog geen vast omlijnd plan. Amerika wacht op initiatief uit Europa. De correspondent van de N. R. Crt. te New York meldt aan zijn blad: De accentuering van de Truman- leer tn de rede van de president in Canada en Marshalls bevestiging op een vandaag gehouden persconferen tie van de wenselijkheid dat de Euro pese landen samengaan voor hun economisch herstel, brachten het nieuwe bewijs, dat de V. S. geen ge legenheid laten voorbijgaan om op het aambeeld van de handhaving der vrije instellingen als voorwaarde voor het wereldherstel te blijven hameren. On dertussen is van een vastomlijnde po litiek ter verzekering hiervan, nog geen sprake; een gedetailleerde ge dragslijn staat niet vast. Naar Mars hall deed uitkomen, moet het vastleg gen van een breed program voor de rol der V. S. bij de oplossing van Europa’s economische (en politieke) crisis wachten op concrete aanduidin gen omtrent de mate, waarin de Eu ropese landen zelf bereid zijn voor het Europese herstel de handen ineen te slaan. Hierbij definieerde hij Europa als zowel Gr. Brittannië als de Sowjet-Unie omvattend. Duitse probleem mag geen struikelblok worden Met de Nederlandse opvatting, dat het voor de Europese landen moeilijk zal zijn om het over een gezamenlijk economisch stabilisatieplan eens te worden, zolang Duitsland niet als eco nomische eenheid op de been gezet is, zijn, naar mij uit verschillende ge sprekken bleek, de leidende figuren van het staatsdepartement het gloeiend eens. Maar, ingrijpende stap pen tot het Europese herstel, zeggen zij, kunnen niet wachten, tot zulk een eenheid, die inderdaad afhankelijk is van overeenstemming tussen de grote mogendheden, verwezenlijkt is. Molotov liet te Moskou geen twijfel bestaan omtrent de tegenzin van de Sowjetunie om aan de schepping van Duitsland’s economische eenheid mede te werken, tenzij de eis van tien mil liard schadeloosstelling ingewilligd wordt. Deze eis acht men hier onver vulbaar, daar de economische conse quenties hiervan zullen zijn, dat in laatste instantie de V. S. voor de re kening opdraaien. Het enig overbhj- vend alternatief is dus het verder doorzetten van de unificatie der Ame rikaanseBritse zónes, met zo moge lijk een aansluiting hierbij van de Franse zóne. Inmiddels zouden dan de Europese landen zelf moeten nagaan, hoe zij in hun behoeften het best kun nen voorzien, door in de eerste plaats gebruik te maken van de beschikbare eigen hulpbronnen. In practische ter men vertaald, betekent dit natuurlijk een nauwer economisch op elkander instellen door onderlinge tariefverla- gingen, een vrijer deviezenverkeer, een onderling rantsoenerings- en toe wij- zingsstelsel voor grondstoffen bene vens de uitwerking van een priori- teitsstelsel voor de dringendste pro blemen. bij alles waarvan Europa al: eenheid wordt bezien. Dat dit niet zo maar tot stand gebracht kan worden, zien de kenners van de Europese situ atie zeer wel in en de verantwoorde lijke politiekvormers denken dan ook tevens aan een stapsgewijze benade ring en uitwerking dezer problemen. Zo zouden alvast onderlinge regelin- gegaan zijn, is het niet? Anders had zij hem toch eenvoudig kunnen schrij ven? Was zij misschien van plan een soort ultimatum te stellen, voor zover U weet?” Juffrouw Goole kon hierop niet een juist antwoord geven. Wel had zij uit de woorden van haar werkgeefster begrepen, dat deze een stormachtig onderhoud verwachtte en natuurlijk was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij zich in dat geval, door haar temperament gedreven, tot zoiets als een ultimatum zou hebben laten ver leiden. „Had zij dan misschien verwacht de majoor van zijn huwelijksplannen te kunnen genezen?” vroeg Moresby. Over een dergelijk onderwerp had juffrouw Goole nooit horen spreken. „Maar hij moet zulke plannen toch gehad hebben; een man op «zijn leef tijd”, merkte de hoofd-inspecteur op. Juffrouw Goole dacht van niet. „Wat zou zijn tante gedaan hebben, indien hij deze wel bleek te hebben?” Juffrouw Goole veronderstelde, dat de houding, welke zijn tante dan zou hebben aangenomen wel niet veel zou hebben verschild van die van haar overleden vader. „U bent er toch zeker van, dat de majoor nooit gezegd heeft, dat hij SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK gen voor steenkool en scheepvaart kunnen uitgewerkt worden. Zij be klemtonen dat nu een groot deel van de Amerikaanse financiële steun wordt aangewend om steenkool in de V. S. te kopen en naar Europa te transporteren. De verhoging van de steenkoolproductie in het Roergebied hangt af van het beschikbaarstellen aldaar van meer verbruiksartikelen en van voorziening in de woningnood. Daartoe zouden de Europese lan den door een gezamenlijk optreden kunnen bijdragen. De transportver- ruiming van Europa’s binnenwater- wegen zou het doel van verdere on derlinge afspraak kunnen zijn. Inschakeling van de E.C.E. Dit zijn uiteraard geen nieuwe pro blemen. Zij vormden reeds het onder werp van de bemoeienis der Europese steenkoolorganisatie en de Europese waterwegencommissie die thans in de economische commissie voor Europa (E.C.E.) zijn opgegaan. Aldus komt men als vanzelfsprekend tot de con clusie dat de E.C.E. een geschikt li chaam zou zijn om voor deze proble men practische oplossingen uit te werken, hetgeen tevens het voordeel zou opleveren dat hiermede een in stantie der V.N. ingeschakeld is en de gehele aangelegenheid onder auspi ciën der V.N. geplaatst is. Zulks zou stellig de bereidwilligheid van het Amerikaanse congres vergroten om de aanzienlijke bijdrage der V. S. voor het welslagen dezer plannen te onder schrijven. Maar vraagt men kun nen van de E.C.E., waarin de Sowjet- Unie een invloedrijke positie inneemt, wel tastbare resultaten verwacht wor den en hoever zal eventueel Frankrijk willen gaan bij de verwezenlijking van beperkter afspraken, waarbij alvast de West-Europese landen de handen zouden ineenslaan? Zo blijft men in een kringetje rond draaien en klampt men zich vast aan denkbeelden, waarvan nog geenszins vaststaat, dat zij voor practische ver wezenlijking vatbaar zijn. Nog vele moeilijkheden. Inderdaad blijft men op twee ge dachten hinken. Enerzijds wordt er kend dat West- en Oost-Europa eco nomisch niet van elkander gescheiden kunnen zijn en blijft men vooropstel len dat het einddoel van de actie die thans van alle kanten wordt bestu deerd, moet zijn om West- en Oost- Europa samen te brengen en niet te verdelen. Anderzijds meent men dat de maatregelen voor het Europese herstel dienen te beogen een tegen wicht te scheppen tegen de door- sijpeling van communistische dus Sowje+-Russische beïnvloeding. Tege lijkertijd wordt zuchtend Frankrijks ongeneigdheid betreurd om stappen te nemen, welke volgens de Ameri kaanse mening het Europese herstel zouden verhaasten. Ook over de eigen moeilijkheden, die de handha ving van een vaste koers in de Ame rikaanse politiek belemmeren, gaat menige zucht op. De leiders van de Amerikaanse buitenlandse politiek zijn maar al te goed overtuigd van de schade, welke een congresactie no pens de verhoging der Amerikaanse wolrechten aan het prestige van de Amerikaanse politiek in het buiten land heeft toegebracht. Samenvattend dient geconstateerd te worden dat de denkbeelden zich nog over de gehele linie in een kris- tallisatieproces bevinden. Marshall en zijn medewerkers zouden niets liever wensen, dan dat uit Europa de leiding kwam door de opstelling van een con creet plan op grondslag waarvan zo mogelijk alle, doch in ieder geval de Westelijke Europese landen zich zou den kunnen verenigen en waaraan de V. S. dan hun zegen zouden kunnen geve" door zich bereid te tonen de financiële consequenties hiervan te dragen. werk naar behoren te kunnen ver richten. De kerkvoogden, waarbij in begrepen architect Leeman, zegt hij hartelijk dank voor de keurige wijze, waarop zij de pastorie in orde hebben gemaakt. Ook groet hij de notabelen, terwy’l hij het kiescollege dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen. Uij hoopt op een goede samenwerking met de organist, evenals met de kos ter en het personeel der kerk. Hij heeft vernomen, dat de koster en diens vrouw ijverige en consciëntieuze mensen zijn en hoopt dat hij van hun hulp meermalen gebruik zal mogen maken. Het heeft spr. bijzonder ge troffen, dat er uit zijn vorige gemeen ten Killendoorn en Burgwerd zovele leden en kerkeraadsleden zijn overge komen, dat had hij niet mogen den ken. Tot de gemeente zich richtend, zegt hij, dat hij voor de hele ge meente beroepen is. Spr. behoort niet tot enige groepering en heeft er nooit toe behoord. Hij is gekomen tot dienst der hele kerk en wie zijn hulp nodig heeft kan op hem rekenen. Spr. is eerder in Friesland geweest en hij hoopt hier een goede tijd te mogen hebben. Ds. de Ruiter heet namens alle col leges en personen en de gemeente ds. van Niel hartelijk welkom. De ge meente Sneek neemt een voorname plaats in in de kerk ’’an Christus on der het kruis. Spr. noemt het hier in Sncsk goed en hij roept ds. van Niel een hartelijk welkom toe als collega en hoopt dat er een aangename vriend schap ’"ussen hen beiden moge groeien. Spr. verzoekt de gemeente ds. van Niel 'taande toe te zingen Gez. 269 2. Ds. van Niel dankt voor de harte lijke woorden van ds. de Ruiter en de gezongen bede en doet de dienst ein digen met het laten zingen van het Gebed des Heren vs. 3 en spreekt daarna de zegen uit. In beide diensten was de kerk druk bezet. aldus juffrouw Goole. „Carey is een charmante vrouw, weliswaar niet zo jong m 'er en ook niet bepaald knap, maar een echt sportief type. Zij is enig kind en haar ouders zijn zeer rijk, zodat het huwelijk bijna als ide aal moest worden beschouwd”. „Maar de majoor dacht er anders over, niet?” vroeg de hoofd-inspec teur, „ik ken die dames van buiten. Hun gezichten lijken op die van de paarden, waarop zij rijden”. Juffrouw Goole lachte zwakjes. „Ik weet niet of Carey aan een paard herinnert, maar ik weet wel, dat de majoor het huwelijk niet wenste”. „Er was dus wrijving?” informeerde Moresby. „Ik vrees van wel”, gaf juffrouw Goole ietwat tegenstribbelend toe. „Juffrouw Sinclair was niet de enige, die er onafhankelijke ideeën op na houdt, ziet U. De majoor bezit die in even sterke mate. Ik ben er van over tuigd, dat hij haar onomwonden ver teld heeft, niet met Carey te willen trouwen”. „En daarop dreigde zijn tante de neef in Amerika tot haar erfgenaam te zullen maken?” „Ik geloof niet, dat zij hem openlijk dreigde, maar het is wel waarschijn lijk, dat zij de mogelijkheid van ont erving af en toe in haar gesprekken met hem liet dóórschemeren. Zij hoopte hem langzaam tot ander< ge dachten te kunnen overhalen. Daar om maakte zij ook de afspraak in het Piccadilly Hotel met hem. Er was haar juist een nieuw argument te binnen geschoten. Zij schreef hem en ging onmiddellijk naar de stad. Zo was zij nu eenmaal. Impulsief”. „Maar waarom in het Piccadilly Ho tel?” vroeg mijnheer Chitterwick. „waarom niet hier of in Queen Anne’s Gate?” „Juffrouw Sinclair bezocht Queen Anne’s Gate nooit”, antwoordde juffrouw Goole, „zij was van mening, dat men een vrijgezel niet in zijn wo ning moest opzoeken”. „Ja, maar waarom dan het Piccadilly Hotel hield mijnheer Chitterwick aan. „Ik meen, dat dit „Zij maakte de afspraak”, juffrouw Goole onverschillig. Die verschilligheid betekende, dat nie mand verantwoordelijk mocht worden gesteld voor juffrouw Sinclair’s da den en dat dit onderwerp in ieder ge val onbelangrijk was. Mijnheer Chitterwick gaf het op. „En nu”, nam Moresby het gesprek weer op, „zou ik gaarne willen weten of U iets gehoord heeft over een ver- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 iel. 3005 iemand anders wilde trouwen?” hield Moresby aan. Juffrouw Goole, die scheen te denken, dat dit punt nu wel als afgedaan kon worden beschouwd, antwoordde kort af, dat zij er zeker van was. „Wat zoudt U dan wel zeggen”, merkte Moresby triomfantelijk op, „indien ik U vertelde, dat majoor Sin clair sinds twee jaren getrouwd is en met zijn vrouw in Queen Anne’s Gate woont HOOFDSTUK V. Mijnheer Chitterwick gaat uit logeren. Natuuurlijk maakte de pers veel op hef van het geval. Elke krant, die zichzelf respecteerde, bracht foto’s van het hotel en van de fatale tafel, van de aardige kelipeiin en van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1