Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvoorstellen Sneek i Buitenlands Overzicht I I L I VRIJDAG 20 JUNI 1942 4 2e JAARGANG No. 46 y BONNENLIJST voor het tijdvak van 22 Juni t.e.m. 5 Juli 1947. 1 I F! I I 100 gram kaas ieder 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren. I KNIPT ZELF DE BONNEN! ’t Is natuurlijk heel erg handig, Als U zo maar binnenwipt En de winkelier de kaart geeft, Die de bonnetjes afknipt Maar de man heeft méér te doen nog En dat is juist zijn bezwaar: Hij moet „meester” in z’n vak zijn, Oók nog „meester” met de schaar? Waarom als de bonlijst „uit” is U niet bij de schaar geschaard? Laat U in de kaart niet kijken En knipt zélf in huis de kadrt Zou het soms te véél gevraagd zijn, Als ’t gezinshoofd ,',méé-beheert” En z’n vrouw, die tóch al druk is, Bij dit knip-werk assisteert. Man of vrouw...? Béslist dat zelve ’t Is niet doorslaggevend hier Eén knipt bonnen! Spaart „als één man” Voor die „één”... de winkelier! (Nadruk verboden) PHILIA. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS SPIJSOLIE. Er is onlangs een voorinleverings- bon bekend gemaakt voor spijsolie. Dit zal tot gevolg hebben, dat de de taillisten binnenkort weer met deze olie zullen worden bevoorraad. Daar er kortgeleden een soort paraffine- olie in de handel is gekomen, die bij nader onderzoek voor menselijke con sumptie niet geschikt bleek te zijn, bestaat het gevaar, dat deze olie als „spijsolie” te koop zal worden aange boden. Men is alleen zeker van de af-, levering van goede spijsolie, indien men deze t.z.t. op de bon bij zijn win kelier betrekt en de olie behoorlijk als zodanig is aangeduid. Bureau voor Advertenties Pa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 SNEEKER NIEUWSBLAD JReda^^ren_^_L._KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de Leeszaal door 1129 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 4885. Geslaagd voor Coupeuse mej. Pré Dijkstra, Abbega (ketting). Te Groningen slaagde voor het cand xamen geneeskunde de heer K. J. de Vries van Sneek. Geslaagd voor het examen dans- leraar de heer S. Rozenberg alh'ier. Onze vroegère stadgenoot de heer J. Winselaar, slaagde dezer da gen voor het examen „Sociale Eco nomie”. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen "oor suiker, 'cacao, ver snaperingen en tabak. De niet-aange- wezen bonnen "an de\ Serie E kun nen worden Vernietigd. i F-22 Boter 250 gram margarine of 2”0 gram vet F-21 Melk F-21 THees F-22 Vlees F-21 «Kaas F-21 Eieren Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine of Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIE Z EB RIN K Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 TWEE VLEESLOZE DAGEN PER WEEK IN RESTAURANTS. In de Nederlandse Staatscourant I van 13 Juni 1947 no. 112 is een he rschikking van de Minister van Land- I bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gepubliceerd, waarin voor het I hotel- en restauraijfbedrijf, zomede voor de z.g. broodjeswinkels twee I vleesloze dagen per week worden in- I gesteld, t.w. de Dinsdag en de Vrijdag. Dit houdt in, dat het voor het pu bliek op deze dagen niet mogelijk zal zijn maaltijden en broodjes te be stellen met vlees, omdat het de -eige naar van een hotel, restaurant of broodjes^ mkel verboden is op die da gen vlees c.a. te serveren,, Deze maat- Iregei houdt verband met het streven bij de huidige moeilijkheden in de "ieesvoörziening het gebruik waar nr gelijk zoveel als het kan te be perken. De Woningbouw. Het Centraal bureau voor de Volks huisvesting heeft geen toestemming tot gunning verleend voor de bouw van 16 Woningwetwoningen aan de Schwart- zenberghstraat aan de Aannemings- maatscliappij Friso alhier voor 169568 (inclusief ƒ8280 voor ophoging van de grond', waartoe de raad in de vergade ring van 14 Mei besloot: Voorts is ge bleken dat deze maatschappij wegens- bepaalde omstandigheden niet in staat is het aanbod gestand te doen en voor lopig geen verdei’e bouw op zich» kan nemen. Mede gelet op de korte termijn welke de gemeepte is gelaten om deze aangelegenheid af te doen, werd door B. w. afgezien van het houden t?an een openbare aanbesteding en is aan een drietal aannemers uit deze gemeente, die t het uitvoeren van grotere ob jecten in staat mogen worden geacht, prijsopgaaf voor het bouwt der wd- ninge gevraagd. De houttoewijzing werd door het bureau van de weder opbouw verhoogd van 4 tot 8 M3, per »onin-. De aannemers werden hierdoor to staat gesteld tegen een lager bedrag •n te schrijven dan b.j het oorspronke lijke bestek mogeltjk was. De laagste inachrij-ing ia die van Ch. Koster alhier «x»r ƒ159008 (inclusief' ƒ8280 voor <r< ndophoging). Het bovengenoemd central] bureau acht de prijs thans aan nemelijk en heeft machtiging verleend ervaring heeft geleerd, dat van het I Zoals in het Europa van na de oor- I log alles in wording is^ is dat ook hel I geval in Azië. Nederland ondervindt I het zelf in Indonesië, Engeland in India, China in zijn worsteling, tussen de machten van Tsjang Kai Sjek en fle communisten van Jenan, waarin I zich nu een’ derde partij schijnt te I mengen, nl. de Mantsjoerijse commu- I nisten die meer dan die van Jenan I Moskou naar de ogen zien. Wat heel natuurlijk is omdat hun leider Li Li- I san te Moskou voor dit werk is opge- I leid. Maar Moskou heeft meer ijzers I in het vuur dan dit ene. De vorige I week hoorde de wereld uit Chinese I bron dat de Mongolen uit de republiek I Mongolië Sinkiang, de westelijke pro- I vincie van China waren binnenge- I drongen. Die republiek Mongolië is I sedert jaren eén soort Russische va- I zalstaat, al is ze oud Chinees bezit, waarvan echter Tsjang Kai Sjek 2- I jaar geleden de onafhankelijkheid er- I kende, inziende dat hij in dit grens gebied van het reusachtige Chinese rijk het toch niet kon bolwerken tegen I de invloed der aangrenzende Sovjet unie. Is zo gaandeweg Mongolië van I China afgeweekt, een dergelijke kans I loopt Sinkiang, dat practisch door Sovjet- of van de Sovjet-Unie afhan- I kelijk gebied omgeven is en niet door I stammen die tot het Chinese Vplk be- I horen bewoond isdeze stammen voe- I len de zuigkracht van de overkant I van de grens, waar hun verwante stammen een vrij grote zelfstandig heid in de Sovjet-Unie genieten. He.t dus niet onmogelijk dat Rusland via Mongolië eens even zijn voelhorens heeft uitgestoken om te weten te ko men hoever .het loswekingsproces in Sinkiang was gevorderd. Een onmid dellijk protest van Moskou veelbetekenend is het ze iler dat dit protest niet aan de z.g. onafhankelijkë republiek Mongolië zelf werd gericht heeft de Russen wel geleerd dat de Chinese leider on danks zijn vele moeilijkheden Sinkiang niet uit het oog had verloren. Daarna hebben we van Mongoolse zijde ge hoord, dat de Mongolen Sinkiang hele maal niet waren binnengevallen, inte gendeel, de Chinezen waren op hun gebied doorgedrongen Uit deze be richtgeving zal wel moeten worden afgeleid dat de bestaande toestand gehandhaafd en Sinkiang binnen de Chinese grens zal blijven, al zal het loswekingsproces wel geleidelijk wor den voortgezet. Want Sinkiang is nog meer dan een Chinese provincie, het grenst in het Zuiden aan Kasjmir, een Voor-Indische Staat, zodat Sin kiang min of meer een brug kan wor den voor Sovjet-invloed in India, dat I bezig is zich aan Engelse invloed te onttrekken. Het is dus wel de moeite I waard hel, gebet ren in dit gebied in het oog te houden, ook al is er elders eeds zoveel dat de aandacht vraagt, waarbij uiteraard eerst aan de I ontwikkeling der gebeurtenissen in Europa tóordt gedacht. Het plan der Amerikaanse regering steun aan Europa te verlenen, mits het zich I eerst economisch zo organiseert dat die steun werkelijk vruchten kan dra gen, heeft, koortsachtige bedrijvigheid in de Europese kabinetten veroor- I zaakt. Engeland schijnt de leiding te I zullen nemen bij een verkenning in Europa naar de meningen over het Am. plan. Bevin confereerde reeds met de Franse regering te Parijs. Bei de landen begrijpen, da^ als men een conferentie gaat bijeenroepen er veel te veel tijd verloren zal gaan. Men wil daarom liever commissies van des kundigen die elk een afzonderlijk deel van een plan kunnen uitwerken.' Ne derland, België en Luxemburg die sa men op weg zijn naar economische 'eenheid door hun tolunie, hebben ook reeds over het Am. plan overlegd 'en zijn het eens geworden over een ge meenschappelijke politiek ten opzichte daarvan. De houding van Rusland zal uiteraard, beslissen welk karakter het Am. plan zal krijgen, nl. of het zal leiden tot een economische samenwer- king van geheel Europa, waaruit ten slotte algemene politieke overeenstem- ming zal voortvloeien, dan wel tot WEDSTRIJD BRANDWEER. i Te Leeuwarden is een brandweer- wedstrrjd gehouden, waarbij de brand weer van Leeuwarden zelf uitgesloten was. In de kring Leeuwarden be- haalde St. Anna Parochie de le, Dok- kum de 2e erf Buitenpost de 3e prijs. I Uit de kring Sneek won Sneek de le, Bolsward de 2e pr. De le prijswin naars der diverse kringen zullen elkaar te Emmen in een nieuwe wed strijd ontmoeten. GEVONDEN VOORWERPEN. I In het tijdvak van 1116 Juni wer den de navolgende voorwerpen als gevonden aangegevenknipbeurs met inh_oud, Schot, 2e Selfhelpstraat 4 bezem, Jansen, Peperstraat 10blau- wé handschoen, Schuil, Napjusstraat 2; halsketting, de Vries, 2e Ooster-1 kade 25olie lucht filter, van Wieren, Zuidend 24; stuur van rijwiel, de Bruin, Nauwe Noorderhorne 10; zil-1 veren broche, Groeneveld, Galigastr. 2; duimstok en leren dameshand-1 schoen, Faber, Monnikstraat 26twee zilverbonnen, Doevendans, Scharne- straat 30kastsleutel no. 14, Fiel-1 stra, Ubbo Emmiusstraat 4bos sleu tels, Wiersma, Ubbo Emmiusstraat I 56; tabaksdoos inh. tabak, de Jong, Oosterdijk 25aceintuur van regen-1 jas, Gerritsma, le Woudstnaat 7dob-1 ber met snoer, Fokkema, Sophiastraat I 5; leren beurs met inhoud, de Vries, I Stationsstraat 34; Canadees blik met j benzine, Visser, Bothniakade 18 shawl, y. d. Wal, Bothniakade 23; ring met 5 sleutels,' Corbier, 2e Zomer- rakbuurt 2; bruine beurs met inhoud, Slump, Wassenberghstraat 2; kinder- beursje met inhoud, Hendriksma, Prinsengracht 12. Op de vastgestelde tijden, Maandags en Donderdags tussen 12 en 13 uur, zijn te bevragen aan het bureau van politie een kenteken van motor B 31492, en een witte Ceintuur. Als verloren werden aangegeven: portefeuille inh. textielkaart, gecom bineerde kaart, alsmede een versna- peringskaart; pak boeken. i GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. 1 gecombineerde rokerskaart. Te rug te bekomen bij M. v. d. Meij, Kan toorhouder der P.T.T. te Hommerts. IJLST. Op het Zangconcours te Hooghalen behaalde de Chr. Zang vereniging Zingt Hem ter Eer te Wor- kum, dir. de heer Tj. J. v. d. Velde te Ijlst, in de 2e afd. een le prijs. IJLST. Bij het nazien van een auto kreeg de heer Speerstra ees scherp voorwerp in het oog. Overbrenging naar het ziekenhuis werd noodzake lijk geacht Gevreesd wordt dat Speerstra dit oog zal moeten missen Verzoek Ver. v. Chr. School- 1 onderwijs inzake Sneker zweminrichting^ De Ver. v. Chr. Schoolonderwijs heeft de raad verzocht te bevorderen dat de Sneker zweminrichting op bepaalde da gen en uren door de gemeente wordt ehu 'd en ter beschikking gesteld zo wel van het orenbaar als van het bijzon der ondervzijs. B. en W. adviseren: Voor- dp zij gesteld dat de strekking van het verzoek ons niet geheel duidelijk is. Enerzijds to-h legt het bestuur de na druk op het belang van bet zwemmen in verband met de volksgezondheid jn dit geval de lichamelijke verzorging van het schoolkind blijkende o.m. uit het beroep op artikel 37 der Leerplichtwet, terwijl anderzijds het zwaartepunt wordt gelegd op de noodzakelijkheid van het zwemonderricht het beoefenen van het zwemmen onder deskundige leiding. Ten aanzien van de eerstge noemde zijde van het vraagstuk merken wij het volgende op. Het aantal leerlin gen dat de lagere scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en nitgebreid lager onderwijs in deze gemeente bezoekt be draagt rond 3000. Indien al deze kinde ren de gelegenheid werd geboden bijv.' eens per wee’- de zweminrichting in schoolverband te bezoeken, zou, zelfs in dien de inrichting gedurende alle school uren in huur zou kunnen worden ver kregen haar capaciteit totaal onvol doende blijken. Overigens dient men het practisch resultaat, dat hiermede zou worden bereikt, niet te overschatten. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat een belangrijk aantal van de leer lingen der bovenvermelde scholen gedu rende de daarvoor vastgestelde uren reeds regelmatig gebruik van de zwem inrichting maakt. Het behoeft geen be toog dat de beoogde regeling voor de hierbedoelde kinderen geen betekenis heeft. Voor de ovérigéh zal zij wei'* vruchten afwerpen, te minder wan F-06 Melk F-01 Vlees F-02 Vlees F-01 Algemeen £00 gram kaas F-02 Algemeen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F-03 Algemeen 125 gram koffie F-04 Algemeen 50 gram thee F-01 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet F-03 Reserve 1600 gram brood F-04 Reserve 125 gram margarine of 100 gram vet F-06 Reserve 800 gram brood F-07 Reserve 125 gram boter. Bonkaarten KD, KE 707 (Serie F) F-l1 Brood 800 gram brood F-ll Boter 250 gram boter F-01 Brood F-02 Brood F-01 Boter F-02 Boter 200 gram vet F-01 Melk 4 liter melk F-03, F-05 Melk 7 liter melk 1 ei 100 gram vlees 200 gram vlees I de bouw aan Ch. Koster te gunnen. De totale kosten zullen nu inclusief verf- werk enz. bedragen 186150 of 11635 per woning, het nadelig exploitatiesaldo, wordt bij huren van 4.50 voor 14 en I 4.75 p. w. voor 2 *voningen rond 5780, waarvan 1445 ten laste der gemeente komt of rond ƒ90 per wfoning. B. en W. stellen voor de bouw nu aan Koster te gunnen en het verfwerk aan L. de Vos voor 8128. Nieuwe voorstellen tot bouw van 65 woningen. Daar van de directie van de Volks huisvesting bericht is ontvangen, dat voof ’e gemeente de mogelijkheid be- I staat nog 15 arbeiderswoningen te bou.- I wen rtellen B. en W. voor deze te bou wen aan de Eeltje Halbertsmastraat en I Schwartzenberghstraat; ook in dit com- I plex zijn 2 poortwoningen opgenomen I en de constructie en indeling is gelijk aan I die van het complex hier boven ge- I noemd. Opnieuw is aan een drietal aan- I nemers prijsopgaaf gevraagd. De laag- I ste inschrijving is die van de aannemer I Ch. Koster voor ’49070 (inclusief ƒ7560 voor grondophoging)> De heer L. de Vos is bereid de prijs van 508 per I woning voor het verfwerk te handhaven. De totale kosten van deze 15 woningen I worden geraamd op 174200 of per wo ning 11613. Het nadelig exploitatie- I saldo zal bij huurprijzen per week van I 4.5(Tvc ir 13 en ƒ4.75 voor 2 woningen rond 5400 bedragen waarvan 1350 of 90 per woning ten laste der ge meente komt. B. en W. stellen voor tot deze houw te besluiten en de bouw te gunnen aan Koster, het verfwerk aan de Vos. Bc alve de toestemming voor de bouw van cUze Ï5 woningen heeft de gemeente van de Directie voor de Volkshuisves ting ook nog een bouwvolume toegewe zen ge’r-egen voor* de stichting, van 50 woningen, van geheel dezelfde construc tie en indeling, en welke B. en W. voor stellen aan de Eeltje Halbertsmastraat te bouwen; van deze 50 woningen zullen 8 poortwoningen met elk 4 slaapkamers zijn. De aannemer van het schilderwerk van de1 vorige complexen was ditmaal niet bereid het meerdere vertwerk, dat als gevolg van de grotere houttoewijzing aan verdiepingsvloeren moet worden verricht, zonder verhoging van de aan- t|em'ngssom uit te voeren. Mede in ver band hiermede is zowel voor de bouw als voor het verf- en behangwerk aan. een drietal aannemers prijsopgaaf ge- I vraagd. Laagste inschrijve" voor de Fir is Chr. Koster met ƒ496900 (in clusief ƒ29700 grpndophoging). Voor het verf- -m be’ ngwerk is laagste in- I schrijver J. Geertsma alhier met 26250 De totale kosten zullen 591000 of per woning 11800 bedragen. Het nadelig exploitatietekort zal. bij huren van 4.50 per w. voor 42 en 4.75 voor 8 woningen, 1840^ bedragen, waarvan 4600 ten laste der geme< te komt of jaarlijks per woning ƒ92. B. en W. stel len voor te besluiten tot deze bouw en gunning aan de genoemde inschrijvers. Aanleg straten en trottoirs aan de Eeltje Halbertsina- en Schwartzenberghstraat. In verband met bovenvermelde voor eken tot woningbouw is ook nog enige verdere straat- en trottoiraanleg bij bo vengenoemde straten nodig. B. en W. stellen voor hiervoor 31135 beschik baar te stellen. I i In de gisteravond gehouden vergade ring van di gemeenteraad van Sneek zijn o.a. de volgende voorstellen behan deld (Het verslag der vergadering ne men we in ons volgend nr. op). Maken nieuwe walmuren. B. en W. adviseren: Een groot aantal, voornamelijk houten, walbeschoeiingen in de emeente verkeert in een zodanige slechte toestand, dat voorzieningen zul len moeten wordgn getroffen. Daar de financiële positie der gemeente en de moeilijkheden, die zich op het gebied der materiaal-voorziening voordoen, niet toelaten dat 'de daar-oor in aanmerking komende beschoeiingen thans reeds alle vervangen worden, zal slechts geleide lijk tot verbetering kunnen worden over gegaan. Voorzoveel daarvoor materialen ,te krijgen zijn, komen in de eerste plaats voor vernieuwing in aanmerking die ge deelten walmuur en walbeschoeiing, waarvan de staat van onderhoud zoda nig is, dat herstel practisch niet meer mogelijk is en dié gevaar voor het ver keer opleveren. Dit is thans het geval met de houten walbeschoeijng langs het gedeelte van de Westersingel, gelegen tussen de Koriingsbrug en de Wonder- brug, en met de houtep wal langs de Wateruoortsgracht. De situatie is daar ter plaax-e zodanig, dat het treffen van maatregelen niet langer kan worden uit gesteld. Na overleg met de dienst voor de wederopbouw, is door die instantie I dan ook goedkeuring gehecht aan de I door ons ingediende planner voor het I maken van nieuwe walmurer op de zo- I juist aangeduide plaa' -en. De construe- I tie van deze walmuren, die respectieve- I lijk 214 meter en 83 meter lang zullen wc den, is, in verband met de beschik- I bare materialen in overleg met de dienst I .voor de wederopbouw vastgesteld. Ter verbetering van de toegangsweg naar de veem, -^ t zal de walmuur langs de Wes tersingel één meter buiten de bestaande beschoeiing worden aangebracht. Hier- I door wordt een aanzienlijke verbreding I van de rijweg verkregen. De daarmede I gemoeide kosten, voornamelijk bestaan- de in de aankoop van nierfwe straatklin kers ten bedrage van 1650.achten wij alleszins gerechtvaardigd. De wal muur langs de Westersingel zal worden gemaakt van metselwerk, rustende op een houten paalfundering met daarop een funderlngsplaat van gewapend be ton. De constructie van de walmuur langs de Waterpoortsgracht zal hiervan slechts in zoverre afwijken, dat deze walmuur geheel in gewapend beton uit gevoerd zal worden met een bekleding van metselwerk. Aan de aannemer J. W. de Jong,-al hier, die reeds meerdere wallen voor de gemeente heeft gemaakt, is gevraagd een prijsaanbieding voor dit werk te doen. Deze aannemer heeft zich bereid verklaard het werk overeenkomstig het hierbij overgelegde bestek en voorwaar- den met de daarbij behorende tekening gen uit te ’meren voor de som van 66838,Hierbij komen dan nog de rechtstreeks voor rekening der ge meente komende kosten van toezicht, geraamd op 2250.en de kosten van aanknop ten behoeve van de verbreding van de Westersingel van 22000 nieuwe straatklinkers ad 1650.zodat met de uitvoering in totaal een bedrag van 70738.gemoeid zal zijti. Het wil ons Voorkomen dat bij publieke aanbeste ding gfeen lagere inschrijving zal kunnen worden bedongen en het in het belang van de gemeente is dat in dit geval tot onderhandse aanbesteding wordt over gegaan. De heer de Jong doet zijp aan bieding ónder de tegenwoordig gebruike lijke risico-regeling. B. en W. stellen voor op deze aanbieding in te gaan. De kosten zullen ten laste van de kapitaai- dienst der begroting 1947 worden ge bracht, t.z.t. zal er voor worden geleend. Aanl.g straten en trottoirs. B. en W. stel’en vóór voor straat- en trottoiraanleg in de stadsuitbreiding acl - de Kerkhofslaan en voor de aan leg van een trottoir langs een gedeelte van de Kapelstraat 18.000.— beschik baar te stellen. een samenwerking van alleen de West-Europese en enkele andere lan den met de Ver. Staten, wat onher roepelijk tot blokvorming tegenover Rusland moet voeren. Wanneer men leest hoe onvriendelijk het Russische blad P”awda over Marshalls plan oordeelt, zou men tot pessimisme ge neigd zijn. „Het is een copie van Tru mans plan om met behulp van de dol lar politieke pressie uit te oefenen en zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen”, zegt het blad. Dergelijke uitlatingen zouden dus doen vermoeden dat de Russen niet zullen meewerken. Maar het laatste woord is in deze misschien nog niet gesproken. Niet vergeten dient dat Rusland nog druk bèzig is Oost-Europa te „organiseren” en poogt in alle naburige Europese lan den regeringen op het kussen te zei- ten die zich naar de wil van Moskou gedragen. Wanneer de Russen thans.' al Marshalls plan gretig accepteerden' z^>u dit moeten leiden tot een sfeer in Oost-Europa, waarin de kleine lan den daar misschien vrijmoedigheid zouden vinden zich wat vrijer te be wegen en losser van Moskou te ma ken. Zelfs al zou Rusland dus Mars halls plan willen aannemen dan zou het toch eerst de teugels wat strak ker willen aanhalen, opdat Oost- Europa zich gewillig naar Moskou schikt ook al vindt geheel Europa zich din straks op een Amerik. steunver- leningsplan. In Hongarije schijnt Rus land zijn doel practisch bereikt te hebben, daar is nu een regering, welke het naar de ogen ziet en fel hebben de Russen de Engelse en Ame rikaanse protesten tegen hun opbre- den afgewezen. Het vredesverdrag Tsjang Kai Sjek te met Oostenrijk wensen de Russen niet te tekenen zolang zij er niet zeker van zijn dat ook te Wenen een hun gun stig ezinde regering zetelt, welke bijv, bereid is de Oostenrijkse industrie geheel ten bate van Oost-Europa te laten werken, waar men aan haar pro ducten dringend behoefte heeft. Om de Russen tegemoet te komen had de Oostenrijkse eerste minister onder- handelingen geopend met de Oosten rijkse communisten om ook dezen deel aan de regering te doen nemen, maar door toedoen van de minister van bui tenlandse zaken, die vreesde dat Oos tenrijk daardoor de sympathie van het Westen zou verspelen, lekten die onderhandelingen uit en kwam er niets van. Voorlopig houden daar Russische en Westerse invloeden elkaar in evenwicht, terwijl men zich blijft verwonderen dat tot nog toe Tsjecho-Slowakije, dat op Westers de mocratische grondslag geschoeid is, nog aan geen Russische pressie bloot staat. Van den beginne heeft de Tsjecho-Slowaakse regering een zeer vriendschappelijke politiek jegens de Russen gevoerd, maar elders was Moskou daarmede niet tevreden, het- eiste meer van O.-Europese regerin gen. Daarom is veler aandacht nu- ook op Praag gericht. Russisch ingrijpen daar zou een zeer slechte indruk ma ken, maar anderzijds waarschijnlijk naar Moskou’s oordeel de Russische invloedssfeer afronden. Er zijn bladen die veronderstellen dat als de Russen het zover gebracht hebben, zij wel be reid zouden zijn met de Ver. Staten over steunverlening aan Europa te praten, maar dan zal Washington dat waarschijnlijk niet meer willen, in geval niet met dat deel van Europa dat Rusland heet of onder Russische invloed staat. Henry Wal lace die ziet aankomen dat, als het zo voortgaat als tot nu toe, Europa definitief gespleten zal worden in een deel op Amerika, en een ander deel op Rusland georiënteerd, met alle geva ren daaruit voortvloeiend, dringt er thans op aan dat Truman en Marshall Stalin en Molotoff op een conferentie te Berlijn zullen uitnodigen om tot overeenstemming te geraken. Het plan-Marshall zou daar dan als een laatste aanbod ter verzoening aan de Russen worden voorgelegd. Een sta king der Am. zeelieden bedreigt de Europese graanaanvoer. F-12 Boter 125,gram margarine of 100 gram Vet F-13, F-15 Melk 12 liter melk F-ll, F-12 Vlees 100 gram vlees F-ll Algemeen F-12 Algemeen' 1 ei F-13 Reserve 800 gram brood F-14 Reserve 100 grafbloem of zelfr. bakméel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F-16 Reserve 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst be reid) of zelfr. bakmeel. Bonkaarten MA. MB, MC, MD, ME. MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie F) F-21 Brood 800 gram brood F-21 Boter 250 gram boter ven van doeltreffend zwemonderwijs in der^ïüjke gevallen weinig of niets te recht komt, omdat dit zich nu eenmaal meer eigent voor individueel dan voor klassikaal onderricht. Op grond van het vorenstaande komt ons het vrij aanzien lijk financieel offer, dat, bij inwilliging van het verzoek, van degemeente zou wordtj» gevraagd, niet gerechtvaardigd voor. Voor toepassing van het aange haalde artikel 37 der Leerplichtwet be staat ®in. naar onze mening, ook geen aanlc iing. Zoekt men evenwel het zwaartepunt in het geven van zwem onderwijs dan ligt de zaak enigszins anders. Voor het vastzeilen van de aanspraken van de besturen van bijzon dere lagere scholen te dezen aanzien kan dan echter geen gebruik worden ge maakt van artikel 37 der Leerplichtwet, mai' dient het verzoek te worden ge toetst aan de bepalingen van de lager- onderwijswet 1920. Wij zijn er van over tuigd, dat het geven van zwemonder wijs aan de hoogste klassen van de la gere scholen inderdhad nuttig is. In ver band hiermede is dit onderricht destijds I dan ook als onderdeel van het vak licha melijk oefening ingevoerd voor de leer- I lingen van de 6e klasse van de openbare I lagere scholen en vcor die van de open-1 bare school voor voortgezet gewoon la-1 ger onderwijs. Het wordt gegeven ^door I de gyr nastiekonderwijzer. Op de ge-1 meentebegroting wordt voor dit doel de I laatste jaren steeds een bedrag uitge-1 trokken van 375.Ook de besturen I van de bijzondere lagere scholen zijn I bevoegd een dergelijke regeling in het I leerplan on te nemen. Het bestuur van I de zweminrichting zal stellig bereid ge vonden worden een soortgelijke overeen- I komst als met de gemeente is aange-1 gaan met de t ’-ondere schoolbesturen I te sluiten. De deswege te maken kosten I kunnen de bijzondere schoolbesturen be-1 strijden uit de z.g. instandhoudingsver- I goeding, waarin echter de gemeentelijke I uitgaven voor het zwemonderwijs niet I zijn verdisconteerd, daar de wet dit niet I toelaat. B. en W. wijzen in dit verband I nog op het bepaalde in artikel 5, 3e lid der lager onderwijswet 1920, volgens I hetwelk aan bijzondere scholen geen gel-1 delijke bijdragen middellijk of onmiddel-1 lijk uit de gemeentekas mogen worden 1 toegekend dan in de gevallen en onder I de voorwaarden in de wet genoemd. Op I "rond van het vorenstaande adviseren 3 c i W. afwijzend op het verzoek te beschikken. i ^1^ L -ff -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1