WERELDREGERING aft ie/ lino Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Meer aardappelen dan ooit. RS Buitenlands Overzicht Ie k VRIJDAG 27 JUNI 1947 2e JAARGANG No. 48 15 DA 6 BONNENLIJST voor het tijdvak van Ons bouwplan vertoont de gevolgen van- de winter. li ’47. cacao 4 tot t l 1.2W. •I» 7 Zeer bevredigend is ook, dat de op- NOODLOTTIGE BRAND TE BRUSSEL. Ab.-prij» f2.50 per half jaar Franco per port f3.75 per half jaar Te Brussel is het Ministerie van On derwijs geheel uitgebrand, waarbjj 17 personen gedood en velen gewond werden. De brand ontstond in een kelder waar films waren opgeborgen. Daar het personeel van het Brusselse electr. bedrijf die dag staakte, heeft vermoedelijk iemand een lucifer in deze donkere ruimte aangestoken, en heeft een vonk d? films do?n ont branden. Ja- en; ak- n n r 8952 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS bben! reuk- ,r een n de rkt... r A G op :rie sur >en xe- ng ng an tie ie. in st n- en jr. ong, tnna tfota i en 1 van iske nna jr., len- van nkele ij de taats- der fa te v. te II jr. jr.; nella leert 1 der en oud- Dik- Bureau voot Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen. Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 kJ DE HUISBRAND. Geen hogere rantsoenen te wachten. Op vragen, van het Eerste Kamer lid Woudenberg betreffende de kolen voorziening in de a.s. winter, hebben de ministers o.a. geantwoord: Er wordt naar gestreefd ook gedu rende de a.s. wintermaanden in de be hoefte aan industriekolen geheel te voorzien. De productie van de Lim burgse mijnen is echter onvoldoende om de binnenlandse behoefte te dek ken, zodat voor ons land voor een deel van het kolenverbruik op invoer uit het buitenland blijft aangewezen. Hierin schuilt uiteraard een element van onzekerheid. Ten aanzien van de huisbrand kan worden medegedeeld, dat niet dienl; te worden gerekend op toekenning van hogere rantsoenen dan die, welke heb ben gegolden voor het seizoen-1946 1947. Voor zover de aanvoer zulks toe laat, zal voorraadvorming bij indus- triën vóór de aanvang van de win ter plaats vinden. Naar verwacht mag worden zullen de zes aangewezen eenheden vóór de aanvang van de winter kunnen zijn afgeleverd. JAM EN STROOP NOG NIET VAN DE BON. De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distributie bescheiden vrij zou kunnen worden I verkócht, missen elke grond. De Mi-1 nister van L., V. en V. heeft, wegens I de consequenties, aan het z.g. „vrij-1 geven” van deze producten verbonden, I zijn standpunt niet kunnen wijzigen. I ig QD: lerar- ‘oiesz Geer-, “a eni Rin- Huis- d. v. slena wassen, suikerbieten en voedergewas sen vertonen geen veranderingen van betekenis, doch de oppervlakte land en tuinbouwzaden daalde van 22.000 op 14.000. De aardappelteelt is daar entegen met 13.000 ha gestegen en daarmee op niet minder dan 202.000 ha gekomen. De fabrieksaardappelen stegen van 48.000 op 54.000 ha, waar aan de hoge prijs van het aardappel meel wel niet vreemd zal zijn en de oppervlakte klei-aardappelen nam toe van 69.000 op 77.000 ha, waarvan de oorzaak zonder twijfel in hoofdzaak is te vinden in de toenemende bete kenis van de poot-aardappelteelt. In het'afgelopen seizoen werden 340.000 ton pootaardappelen uitgevoerd, on danks de kou in de eerste maanden van het jaar en deze uitvoer kan ze ker nog vergroot worden. Verreweg het grootste deel daarvan wordt ge plaatst in Frankrijk, België, en de Britse en Franse zónes van Duitsland, terwijl de uitvoër naar andere wereld delen nog zeer gering is. Hier ligt nog een prachtig afzetgebied open. Maakt men een optelling van de totale oppervlakte bouwland, dan blijkt deze oppervlakte in vergelijking met vorig jaar met 50.000 ha te zijn verminderd. Zoals wij reeds schreven is deze vermindering in hoofdzaak toe te schrijven aan het opnieuw inzaaien van grasland. Als men daarnaast ziet, dat de oppervlakte voedergewassen vorig jaar 115.000 ha besloeg en dit jaar 114.000 ha, dan betekent dit, dat I er voor de voeding van het vee dit I jaar 50.000 ha meer land gebruikt! wordt, hetgeen dus een verbetering is I van de veevoederpositie. Zonder twij-1 fel zullen we de gevolgen daarvan] Na de pauze behandelde de heer Kre mers uitvoerig een aantal schriftelijke vragr i en werd medegedeeld dat 85 der aanwezigen adhaesie betuigd had a? het doel der beweging of werkend lid was geworden. Naties zien ingeschakeld. Maar zelfs de linkervleugel der Engelse arbei derspartij is van oordeel dat er een eind aan tegemoetkomendheid jegens de Russen moet komen. Dat bleek bij en na het debat vorige week in het Engelse Lagerhuis over de buiten landse politiek gehouden. Bevin had het daar, enige uren nadat hij en zijn Franse collega hadden besloten Mo- lotoff naar Parijs uit te nodigen, al zeer kras gezegd: „Mijn eerste zorg bij de besprekingen over dit geval is spoed; ik heb zes weken te Moskou doorgebracht met te streven naar een regeling en ik wil part noch deel heb ben aan een vertraging van het eco nomisch herstel van Europa door haarkloverijen, gekibbel over proce dures en al dat soort van gedoe”. Welnu, de leider der Labourrebellen, die in het Lagerhuis steeds voor sa menwerking met Rusland opkwamen en tegen al te innige vervlechting der Engelse belangen met de Amerikaanse zeide een dag daarna in een radio rede, dat hij aan de mogelijkheid voor Engeland om het vertrouwen der Russen te winnen was begonnen te twijfelen en dat men ook in zijn krin gen hoe langer hoe meer is gaan in zien dat de door Bevin gevoerde poli tiek de enig mogelijke is. Ook in deze Engelse stemmen hoort men de over tuiging dat Europa voor een beslis send moment staat. En toont de toe stand in Frankrijk dat ook niet? Daar is de bodem van de schatkist bereikt en heeft de regering een reeks wetsontwerpen moeten indienen welke haar aan 137 milliard francs moeten helpen. De politiek van de prijs en loonstop is er mislukt, verschillende financiële steunregelingen komen thans te vervallen, het is te vrezen dat de mensen met bescheiden inko mens nog zwaarder onder druk zullen komen dan tot nu toe. ’t Is echter te vrezen, dat ook deze maatregelen niet zullen helpen en dat alleen buiten landse hulp en speciaal Amerikaanse de Engelsen hebben net een eco nomische overeenkomst met de Fran sen gesloten doch dit helpt onder de gegeven omstandigheden niets een ineenstorting kan voorkomen. Voor Frankrijk zal Marshalls plan geen uur te vroeg komen. De Franse natio nale vergadering heeft dan ook ’t ka- binet-Ramadier bij de stemming over de regeringsvoorstellen die men als een overbrugging moet zien naar het moment dat Amerika bijspringt niet ten val gebracht, al hebben de communisten er zich hevig tegen verzet. Een ernstige waarschuwing tot de wereld richtte het orgaan van het Vaticaan, de Osservatore Romano, dat betoogde dat de democratische landen en Rusland het onderlinge vertrouwen dienden te ontwikkelen, Rusland moest ophouden satelliet staten in O.Europa te vormen, AmeriJ ka met het schermen met de atoom bom en mén moest de eigen ideolo gieën niet als export-artikel beschou wen; beide stelsels zouden dan naast elkaar kunnen bestaan. Of deze waarschuwing ter harte zal worden genomen is een andere vraag. Steeds scherper spitst zich de anti-communis- tische houding in de Ver. Staten toe. In die mate zelfs dat men ze ge bruikt om ook gewaarborgde rechten der arbeiders aan te tasten. Zowel Huis van Afgevaardigden als Senaat hebben nu de Arbeidswet aangeno men, die deze rechten aanzienlijk be knot. Truman sprak zijn veto over die wet uit, doch het Congres overstemde dit. Het gevolg is grote onrust in de Am. arbeiderswereld, reeds zijn de eerste grote proteststakingen uitge broken. Maar stakingen zijn er elders ook; in Frankrijk nu zeer uitgebrei de; voorts ïn België, Engeland en ook Italië waar ze o.a. een protest heten tegen terrorisme jegens de communis ten gepleegd doch ook een uiting van verzet schijnen tegen de regering-de Gasperi, die thans uitsluitend uit chr. democraten bestaat. In de Russische zóne van Duitsland wordt een cen trale regering opgezet, blijkbaar een tegenzet tegen de Am.-Engelse cen- tralisatieplannen in W.Duitsland. pervlakte suikerbieten ondanks de prijsverlaging niet is gedaald, doch integendeel van 45.000 tot 48.000 ha is gestegen. Daarmee is ons suiker- rantsoen ten volle gegarandeerd, aan gezien hiervoor bij de huidige stand ruim -160.000 ton per jaar nodig is. De thans bezaaide oppervlakte zal ruim 200.000 ton suiker opleveren, doch daarbij moet men in aanmerking ne men, dat de suikerverwerkende in dustrieën 'zeer veel nodig hebben. Wellicht is het dus toch nog nodig suiker in te voeren in het seizoen 1947-’48, doch daar zal zeer waar schijnlijk uitvoer van suikerhoudende producten tegenover staan. Alles tezamen genomen mag ge zegd worden, dat de productiviteit van de Nederlandse landbouw zich prachtig herstelt en dat het bedrijf in staat is gebleken een zo grote tegen slag als het zeldzaam ongunstige weer in Februari en Maart j.l. zonder al te grote moeilijkheden op te vangen. Het denkbeeld van Wallace dat Truman en Marshall Stalin en Molo- toff in een conferentie te Berlijn dienden te ontmoeten, heeft plaats moeten maken voor het veel minder opzienbarende maar veel practischer besluit van Engeland, Frankrijk en Rusland om Bevin, Bidault en Molo- toff in een conferentie op heden, Vrij dag, te Parijs bijeen te doen komen, om over Marshalls plan betreffende Amerikaanse hulpverlening aan Europa té spreken. Practischer, om dat de geschillen tussen Amerika en Rusland nog zo groot en talrijk zijn dat men van een bijeenkomst der staatshoofden nauwelijks veel direct resultaat zou kunnen verwachten. Een ontmoeting tussen de genoemde ministers echter over een concreet idee als de Amerikaanse hulpverle ning biedt enige kansen tot een ge zamenlijk optreden, waaruit dan mis schien een groeiend begrip voor ei kaars bedoelingen en moeilijkheden zou voortvloeien en dus een geleide lijke verbetering in de onderlinge be trekkingen, welke haar invloed op de verhouding tussen de Ver. Staten en Rusland ook niet zou missen; maar ook in dit geval blijven de moeilijk heden zeer groot. Wel heeft Molotoff de uitnodiging om naar Parijs te ko men aangenomen, maar dat biedt geen zekerheid dat men het ook eens zal worden over een Europese samen werking, welke het de Ver. Staten moge’jk zou maken de voorgenomen steur aan geheel Europa te verlenen. Men kan zich eigenlijk nog niet goed voorstellen hoe de Am. regering het Congres er toe zal krijgen heel Euro pa steun te verlenen, zelfs'al zou dat Europa zekere graad van economische samenwerking hebben bereikt, wan neer de Ver. Staten niet tevens zekere politieke garanties der Russen ont vangen, die het Congres overtuigen dat degenen die het heden steunt, niet morgen zijn vijanden zullen zijn. Er ligt dan ook nog veel duisters in de gehele ontwikkeling van het plan. Te meer omdat Clayton, de Amerikaanse plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken voor de afdeling economie die thans in Europa is om bij de hand te zijn als de conferentie der drie ministers te Parijs aanvangt, enige dagen voor hij naar ons wereld deel kwam, verklaarde, dat als de Sovjet-Unie meedoet het niet als ont- vangend doch als bijdragend land zal Worden beschouwd. Dat wil dus zeg gen dat de Amerikanen van oordeel zijn dat Rusland minder hulp van Amerika zou behoeven dan wel zelf hulp aan bijv, andere Oost-Europese landen zou moeten verlenen vooral in de vorm van landbouwproducten waardoor de taak van Amerika zou worden verlicht. Als we de brief le zen, waarin Molotoff de uitnodiging van Bidault. en Bevin aanneemt, krij gen we de indruk dat de‘Russen een heel ander idee hebben van het plan Marshall. Molotoff schrijft immers dat het herstel van het economische leven der Europese landen zeer ver gemakkelijkt zou worden indien de Ver. St. wier productievermogen verre van verminderd te zijn in de oor log nog is toegenomen, hierbij hun steun zouden verlenen. Men voelt ach ter deze zinsnede eigenlijk al ’n Rus sische argumentering, dat het Rus sische productievermogen juist in ’t bijzonder door de oorlog geleden heeft en inderdaad is dat door de Duitse vernielingen en roof zo en dat Rus land dus wel degelijk steun behoeft. Maar de Amerikanen zullen er na tuurlijk weinig voor voelen mee te helpen het Russische productieappa raat snel weer te herstellen, zolang zij er niet zeker van zijn dat Moskou geen vijandige bedoelingen koestert en ook daarom zouden zij de Russen maar liever een bijdragende inplaats van een ontvangende rol willen laten spelen. Als iedere grote conferentie tot nog toe gehouden, bestaat dus ook I voor die te Parijs zeer groot gevaar dat ze zal stranden, maar bij alle be trokken staatslieden zal thans wel het besef leven dat deze bijeenkomst beslissend zal zijn. Alle tekenen wijzen er op dat Europa snel moet worden geholpen, zullen er geen grote moei lijkheden ontstaan. En West-Europa zal niet bereid zijn als prijs voor een onder alle omstandigheden vasthou den aan de ^menwerking met Rus land, het verlies van royale Ameri kaanse steun bij haar opbouw te be talen, ook al is die steun zeer zeker in Amerika’s eigen belang, dat voor een crisis van overproductie staat. Alleen de Noren schijnen te aarzelen die Amerikaanse steun te accepteren als ze alleen aan West-Europa zou wor den gegeven. Als buren van Rusland schuwen ze alles wat naar een Wes ters blok riekt en zij willen de Ver. w*v «M aauucVtienni deelt is düs definitief overwinnaar om dat de tegenstander geens kans krijgt ook van atoombommen gebruik te ma ken. De wereld bloedt nog uit. tal van wonden, maar toch viert het grofste staten-egoïsme weer hoogtij. Men tracht ons wijs te maken dat de U.N.O. ons de vrede zal brengen, maar hier wordt niet het belang van de wereld gediend, maar het belang van elke souvereine staat en daarom is de U.N.O. een belangen gemeenschap zoals vroeger de Volken bond was, die geen oorlog kan tegen houden. Spr. herinnerde eveneens aan de vroe gere strijd van steden tegen steden en provincies tegen provincies die geëin digd door een andere organisatie van de staat. Daarom willen wij ook een wereldregering hebben omdat geen enkele regering onze souvereiniteit kan waarborgen. t Uitvoerig zette spr. uiteen hoe zulk een wereldbestuur tot stand moet ko men, waartoe o.a. in 1950 in ons land een volksreferendum gehouden dient te worden waarin ons volk zich voor een wereldregering zal uitspreken en waarin zijn medewerking daarvoor gevraagd zal worden. De afgevaardigden van alle landen in de wereldregering moeten zich gedragen weten door de wil van alle volken der wereld en een programma opstellen waartegen geen enkel mens en geen enkele religie bezwaar kan hebben. Het is louter een juridisch-technisch probleem dat alleen juridisch-technisch en door overleg opgelost kan worden. Als de wereldregering tot stand is gekomen, betekent dat afschaffing van de dienstplicht en van de nationale le gers door het instellen van een inter nationale politiemacht. Het gebruik van de atoomenergie kan dan aangewend worden voor de bevordering van, de wel vaar van de gehele mensheid. De were’d-regering telt over de ge hele wereld reeds vele aanhangers; in Amerika bijv* 4% millioen en in steeds meer kringen, ook in de kapitalistische, begint men in 11 zien dat een derde oor- log de gehele wereld, dus ook de kapi- talisten, zal vernietigen. Tal van pro- minente internationale staatslieden zijn ook aanhangers van onze beweging. I o.a. President Truman, Bevin, Attlee, Eden, Bidault, en in 1950 wil men ook in Engeland een referendum houden. In Amerika is zulks reeds geschied en hier spraken 62.8 van de mensen zich voor een wereldregering uit, ofschoon ze niet vooraf hierover w-aren ingelicht. Frank- I rijk heeft reeds een bepaling in de Grondwet opgenomen dat het afstand wil doen van zijn nationale souvereini- teit als andere landen het ook doen. Dit alles moet binnen vijf jaar beslist worden en daarom hoopte en ver- I trouwde spr. dat ook in Sneek een co- I mité van actie de propaganda voor de wereldregering ter hand zal nemen, I waaraan hrj nog toevoegde dat in deze I beweging alle politieke en godsdienst!- I ge richtingen samen werken. j SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redacfle-adresKLEINZAND 7 SNEEK De gewesten werden opgenomen in lan delijk en de steden in gewestelijk ver band. De strijd eind’jde dus door het tot stand komen van een staatkundige een heid, en thans zorgen politie en justitie voor de uitoefening van het gezag en het handhaven van de orde. Die organisatie moet over de gehele wereld worden uitgebreid. De nationale eenheden moeten worden opgeheven en uitgebouwd tot een wereldeenheid met een wereldregering die het gezag uit oefent ca de vrede h’andhaaft. Dat is de enige mogelijkheid om de oorlog voor goed uit te bannen en een onafwijsbare noodzakelijkheid omdat de wereld tech nisch en economisch reeds een eenheid is. Spr. werkte dit nader uit en beant woordde daarna z’n tweede vraag: moe ten we doorgaan op de ingeslagen weg? Hij wilde niet speculeren op de angst, maar alleen dit zeggen: de pas ge ëindigde oorlog werd besloten met de atoombom, die de inzet vormen zal voor de vclgende. Dat betekent dat dan de wereld wordt overgeleverd aan de on ontkoombare totale vernietiging. Een derde gevolg is een alles verslindend militairisme dat ons steeds dieper in de schulden steekt met het einde: de on herroepelijke ondergang. Een wereld-souvereiniteit is een vraag van internationale organisat'?, maar de krachten die deze organisatie moeten dragen zijn de krachten van de geest, de sterke drang naar recht en ge rechtigheid, de dienst aan de gemeen schap en een offerbereidheid om de na tionale souvereiniteit prijs te geven ten bate van de wereld-gemeenschap, een offe niet te vergelijken met de 60 mil lioen mensenlevens die de tweede we reldoorlog gevraagd heeft. Wie gelooft in de Vader gelooft ook in de broederschap der mensen. Dat geldt voor alle wolken. Er is maar één land: de mensheid Kinderen de hand, z'jn we allemaal. Over bovengenoemd onderwerp werd Maandagavond gesproken op de verga dering die door de Wereld Eenheid Be weging in de foyer van Amicitia gehou den werd en waarin het woord gevoerd werd door Ds. IJsbrandi te Grouw en Piet Kremers te Amsterdam, Het internationale karakter van deze beweging was gesymboliseerd door de vlaggen van Amerika, Rusland, Frank rijk, Engeland en Nederland die langs de wanden gedrapeerd waren, en haar vredeswil door de witte vlaggen rondom de Nederlandse en over de bestuurstafel. Na een inleidend woord van de voor zitter van het Actie-comité Leeuwarden, die mededelingen deed over het groeien de succes van de aldaar gehouden ver gaderingen en een derde grote bijeen komst in de Harmonie aldaar op a.s. Zaterdagavond aankondigde, was het woord aan Ds. IJsbrandi. Ds. IJsbrandi betoogde, dat het een typisch verschijn sel is, dat het streven om de oorlog uit te bannen tot nu toe bitter weinig weer klank in ons volk gevonden heeft. Toen de eerste wereldoorlog geëindigd was, ging er een innerlijke verontrus ting en een diepe zedelijke bewogenheid door de volken, oek door ons volk, dat zeer van nabij de gevolgen van de oor log ondervonden had. De leuze die toen werd aangeheven en uit het diepst van de harten omhoog steeg was: dat nooit weer, gevolg een golf van pacifisme over de gehele v’ereld, het ontstaan van de anti-oorlogsferatie, het streven naar nationale en internationale ontwapening en van de Vereniging Kerk en Vrede. Uit dit streven sprak een sterke be wogenheid- en zedelijke verontrusting over -’e grote schande van de oorlog als middel tot beslechting der geschillen tussen de volken, en niet alleen de el lende, maar bovenal de zonde van de oorlog werd beleden en bestreden. In de oorlog geldt nl. het recht van de sterk ste, en zolang We langs die weg een oplossing zoeken, gaan we een weg die zedelijk niet verantwoord en daarom heilloos is. De vredesbeweging trachtte het kwaad van de oorlog in de wortel aan te tasten en die beweging zou zeker meer weerklank hebben gevonden als ze tot de harten van allen was doorgedrongen, maar vooral als de Christelijke Kerk haar roeping en taak had verstaan en gevolgd. Al heel spoedig na de vorige oorlog echter stak het wapen kapitaal de kop weer op en wakkerde het de nationale hartstochten weer aan. De democratie leed in verschillende landen schipbreuk en het fas isme en nat. socialisme be loofden de wereld redding en vernieu wing. De Christenen zeiden: er is altijd oorlog geweest en er zal altijd oorlog blijven, want de zönde zetelt in het men senhart. Spr. is het met ’t laatste eens, maar dat houdt in dat het dan onze plicht is die zonde met al onze kracht en overtuiging te bestrijden. Toen kwam na alle mislukte pogingen in 1939 de wrede teleurstelling: de twee de wereldoorlog brak uit die in perfectie en wreedheid de vorige ver overtrof. Alle pacifisme werd veroordeeld en alle idealisme sloeg te pletter tegen de harde werkelijkheid. Vaak werd spr. toen de vraag gesteld: waar blijft ge nu met Uw natio ile ontwapening en wat zou er van de wereld terecht zijn gekomen als Uw leuze werkelijkheid was gewordep? Dat was een moeilijke vraag die spr. echter met twee wedervragen wil beant woorden: le. Waar zijn we dan met de methode der wereld die het pacifisme veroordeelt? Waar zijn we terecht ge komen? en 2e: Moeten we op de inge- slage weg vc rtgaan? Wat hebben we bereikt? Met diepe dankbaarheid wilde spr. erkennen dat wij onze vrijheid en onze natie mie zelfstandigheid herkregen heb ben, want een leven zonder geestelijke vrijheid is geen leven. Maar een oorlog lost geen enkel vraagstuk op, ook niet dat van fascisme, nat. socialisme en de mocratie. Dat zijn geestelijke vragen die door de geest tot een oplossing moe ten worden gebracht. Al die vragen zijn er nu nog en de oorlog heeft ze niet opgelost, maar vermenigvuldigd. Het is nl. gemakkelijker een oorlog te winnen dan de vrede te winnen. Er moet plaats hebben een geestelijke omzetting, een bekering, zullen we ooit een betere wereld aanschouwen, en aan die gee telijke omzetting moeten wij allen meewerken, ieder te beginnen bij zichzelf. Daarnaast moet nog iets anders ge beuren! Ten opzichte van het vraag stuk van de oorlog moeten we niet een algemene menselijke bekering afwach ten maar een betere organisatie van het wereldbestuur tot stand brengen. Het is he"S niet nodig dat de mensen engelen moeten worden om de oorlog uit de we reld te bannen. Dat is geen idealisme, maar nuchtere werkelijkheid. In het ver leden bekampten de steden en gewesten elkaar. Wij vinden dat nu belachelijk en kunnen het ons niet meer indenken, maar wat is er gebeurd om dat te ver anderen Zijn al de mensen toen be keerd Neen, en wij zijn niets beter dan onze voorvaderen, maar er is in de or- wereld, maar één volk: de en maar één weg: de liefde, van één Vader reikt elkaar en kinderen van één Vader 29 Juni t.e.m. 12 Juli 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie F) F-05 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram chocolade of sui kerwerk F-06 Algemeen 50 gram F-07 Algemeen 1 ei F-08 Algemeen 2 liter petroleum F-05, F-08 Reserve 100 gram ge droogde zuidvruchten. Bonkaarten KD, KE 707 (Serie F) F-13, F-14, F-15 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk F-16 Algemeen 50 gram cacao F-17 Algemeen 2 liter petroleum F-15 Reserve 100 gedroogde zuid vruchten Bonkaarten MA, MD 707 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie F) F-21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of sui kerwerk Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 707 F-31 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak F-32, F-35 Tabak 2 rantspenen sigaretten of kerftabak F-33 Versnaperingen 200 gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. F-36 Versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De bonnen voor petroleum blijven gel- dig t.e.m. 9 Augustus. De heer Kremers noemde het een bittere waarheid dat er niet zo heel veel voor nodig is of de derde en laatste wereldoorlog zal los barsten. Het schrnt dat de mensèn niet beseffen dat het zwaard van Damocles boven ons aller hoofd hangt. Er is gebrek aan wereldsolidariteit en niet op één volk rust de schuld van de oorlog, maar op alle mensen en op alle volken omdat ze alleen maar voor zich zelf leven. Nu staan we voor de derde oorlog indien de volken niet opstaan om de loop der geschiedenis zelf in handen te nemen. Uitvoerig schetste spr. de ontzettende uitwerking van één atoom bom op Hiroshima waardoor tiendui zenden mens'"! stierven of voor hun leven verminkt werden, de consequentie van het systeem: „ieder voor zich en God voor ons ellen”. De nieuwste atoom bom is echter 600 maal sterker en kan 48 millioen slachtoffers maken. Wie in de volgende oorlog de eerste klap uit- De strenge én langdurige winter heeft niet nagelaten zijn merkteken achter te laten op de akkerbouwpro- ductie van dit jaar, want zoals uit de juist gepubliceerde schattingen van het Centraal Bureau voor de Statis- t'?k blijkt, zijn de oppervlakten win tergranen dit jaar belangrijk kleiner dan die van vorig jaar. Gedeeltelijk is deze achteruitgang opgevangen door de teelt van zomergraan, maar bovendien is omstreeks 50.000 ha bouwland weer omgezet in grasland. Met dat al is onze oppervlakte bouw land in totaal toch nog altijd 100.000 ha groter dan voor de oorlog. In 1946 verbouwden onze boeren 90.000 ha wintertarwe, terwijl er op het ogen blik slechts 51.000 ha te velde staan. Bijna de helft van de wintertarwe is dus doodgevroren. De rogge ging achteruit van 225.000 ha tot 197.000 ha en de wintergerst van 12.000 op 6000. Zomertarwe daarentegen steeg van 32.000 op 51.000 ha en zomer- gerst ,,van 50.000 op 62.000 ha, ter wijl haver iets terugging, nl. van 177.000 op 171.000 ha. In totaal ging de oppervlakte graan terug van 593.000 op 547.000 ha. Dat betekent, de mindere productiviteit van zomer graan in aanmerking genomen, dat onze invoerbehoefte aan granen met omstreeks 200.000 ton zal toenemen. Daar staat echter weer tegenover, dat door betere bemesting en bewer king de opbrengst per ha dit jaar wel licht stijgt en iedere 100 kg per ha meer betekent een productiestijging van 50.000 ton over het gehele land. Nu door het gunstige weer van de laatste weken de stand der gewassen aanzienlijk verbeterd is, is het niet uitgesloten, dat onze graanproductie kunnen constateren in een ruimere toch geen te grote achteruitgang zal melk- en vleesproductie. ganisatie van ons land wat veranderd. vertonen. Peulvruchten, handelsge-1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1