I L i r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTTSERADEEL en IJLST NEDERLAND-INDONESIË „Moord onder getuige” door Wij vragen deze week uw bijzondere belangstelling voor een zaak, die niet slechts een enkele van onze lezers interesseert, doch die voor ons allen van de grootste betekenis is. 2e JAARGANG No. 49 DINSDAG 1 JULI 1947 FEUILLETON Wordt vervolgd. ANTHONY BERKELEY DE VERHOGING DER OMZETBELASTING. GEEN DEVIEZEN GEEN KOLEN. AANVRAGEN NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Sjahrir treedt af doch komt wellicht terug Soekarno antwoordt Amerika komt tussenbeiden Het Lied van Meat and Vegetable. 15 HOOFDSTUK VI. Een getuige wordt beïnvloed. willen spreken”. Daar mevrouw Sinclair bij de ingang was blijven staan, kon mijnheer Chit- terwick niet verdwijnen zonder ge weld te gebruiken en van de uitkomst daarvan was hij helemaal niet zeker. Hij aarzelde. De jonge vrouw maakte van deze ge legenheid gebruik en vervolgde: „U hebt gelijk, het was een complot. Ik wenste met U te spreken. Zoals U wel begrepen zult hebben, is Agatha geen schoolvriendin van Uw moeder. Maar wij begrepen... ik begreep, dat het slechts onder deze omstandigheden mogelijk zou zijn, U tot luisteren te dwingen. Daarom haalde ik haar en de anderen over om deze kleine sa menzwering op touw te zetten”. „Het is ongehoord!” sputterde mijn heer Chitterwick, die plotseling een aanval van woede kreeg, tegen, „ik wil niet naar U luisteren. Het is* on vergeeflijk”. „Zeker”, gaf mevrouw Sinclair onver-* stoord ten antwoord, „maar in een zaak van leven of dood kan men niet te kieskeurig in zijn middelen zijn. U hebt natuurlijk het grootste recht om woedend te zijn, mijnheer Chitterwick, maar als ’t U belieft, tracht U eens een ogenblik in mijn positie in te den ken en vergeef mij mijn wel wat al te drastische methoden”. Zij probeerde te glimlachen. PRINSES MARIJKE MAAKT HET HEEL GOED. H.K.H. Prinses Juliana heeft vorige week een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Het hart van Holland” te Gouda. Op de tentoonstelling kon men via radio-Scheveningen spreken Aan de Chr. H.B.S. te Leeuwar den slaagde voor het eindexamen B de heer T. van Foeken, Sneek. Ab.-prij» f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per haff jaar Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS vastbesloten was, haar man te redden. Zeker, indien zij geloofde, dat er geen andere uitweg was Mijnheer Chitterwick, bezeten van de idee de vlucht te nemen, keek naar de uitgang, maar mevrouw Sinclair, die nu met een afwezige blik over de vij ver «stond te staren, blokkeerde de weg. Mijnheer Chitterwick’s angst groeide. Zij moesten allen in het complot zijn! Zij wisten, dat mevrouw Sinclair de echtgenote van de majoor was en zij hadden hem bedrogen... Geen wonder, dat die vrouw er niet naar uitzag, dat zij ooit met zijn moeder op school was geweest! Indien mevrouw Sinclair er niet in slaagde om hem te verdrinken, waren er altijd nog die twee man nen... En zij zouden natuurlijk allen zweren, dat zij hem nooit hadden ge zien. Zonder twijfel waren zelfs de be dienden omgekocht.... Onder de indruk van deze schrikaan jagende gedachten vergat mijnhee~ Chitterwick een ogenblik zijn vrees voor mevrouw Sinclair. Hij sprong op. „Dit is een samenzwering”, stootte hij uit. „Ik ben bedrogen... Dit is... Ik ga onmiddellijk naar Londen te rug”. Mevrouw Sinclair keek hem kalm aan. „Niet direct, als ’t U belieft, mijnheer Chitterwick”, zei zij met bijna toon loze stem, „ik had U juist zo gaarne Het pseudo-Griekse tempeltje was een zeshoekig gebouwtje met een brede ingang aan de zijde van de vijver; tegen de binnenmuur was een stenen bank gemetseld. Daarop viel mijnheer Chitterwick neer. Hij was er niet zeker van,’ of zijn benen hem nog lan ger zouden kunnen dragen. Angstige gedachten joegen door zijn brein. Zonder twijfel was de vijver diep en mevrouw Sinclair minstens een deci meter langer dan hij; waarschijnlijk was zij ook veel sterker; had zij hem naar hier gebracht om hem te ver drinken en zo haar man te verlossen van de voornaamste getuige a char ge De woorden van Moresby schoten hem te binnen: „Zonder Uw getuige nis zou de man ongetwijfeld vrijge sproken worden”. En Moresby had ook gezegd, dat mevrouw Sinclair ministerraad gehouden, welke met spanning werd tegemoet gezien omdat daar belangrijke besluiten zouden worden genomen over de maatregelen thans nodig ten aanzien van het In donesische vraagstuk. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 In Nederland. Reeds Vrijdagavond was er ten huize van minister-president Beel mi nisterraad gehouden over de gebeur tenissen in Indië. Zaterdagochtend vergaderde minister Jonkman met vooraanstaande figuren uit de Partij v. d. Arbeid in het gebouw der Twee de Kamer. Maandag werd de gewone NOG NOOIT WAS ’T ZO WARM! Het K.N.M.I. meldt, dat het Vrijdag de warmste dag is geweest, die ooit in Nederland is voorgekomen. Het absolute temperatuur-record voor De Bilt, dat op 35.6 graden Cel sius stond, is overtroffen met één en drietiende graad. De geregistreerde maximum-tempe- ratuur was 36.9 graden Celsius. In de nacht van Donderdag op Vrijdag was ook de minimum-temperatuur, welke 21.1 graad bedroeg van voor ons land tot nu toe ongekende hoogte. zien! Wij leven snel en vergeten nog sneller, doch als wij thans in gunsti ger "mstandigheden verkeren, dan zijn wij nog niet vergeten, hetgeen ook wij in de oorlogsjaren hebben ondervonden en hoe ons daarin zo veel mogelijk hulp geboden werd. In deze dagen gaan onze gedachten in het bijzonder uit naar Indië en hoe daar een millioenenvolk, waarvan de belangen ook mede aan onze zorgen zijn toevertrouwd, lijden aan de ge volgen van oorlog en revolutie. Men vraagt op welke wijze en door wie ir de leniging van al deze noden en behoeften kan worden voorzien en ons antwoord is: dat doet het Neder landse Rode Kruis. Zonder onder scheid van ras, stand of politieke rich ting helpt het Rode Kruis waar deze hulp maar nodig is. Prachtig werk wordt daarvoor in het bjjzonder gedaan door het Friese Stoffelijk en geestelijk leven wij te midden van de brokstukken van een door de oorlog uiteengeslagen wereld. De gevolgen daarvan zjjn voor de een ernstiger clan voor de ander, doch voor zeer velen van ons Nederlandse Volk in het eigen land zowel als in Indië en het buitenland betekent dit een leven in nood en ontbering. Door dit lijden, niet van één lid, maar van een ongekend groot aantal leden, lijdt het lichaam van de ganse Nederlandse Volksstam. In deze nood moet worden voor- king gesproken. De slagers zijn al niet minder ontstemd over de huidige toe stand. Met ingang van 1 Juli treedt de verhoging der omzetbelasting in, nl. daar waar tot nu toe 2 werd ge heven, wordt het thans 3 waar het 4 was wordt het 6 Maar een aantal eerste levensbehoeften zijn nu vrijgesteld van de belasting. WET NOODVOORZIENING PERSWEZEN AANGENOMEN. In een zeer onvoltallige zitting heeft de Eerste Kamer nu ook met 19 tegen 14 st. het wetsontwerp „Noodvoorziening Perswezen” aange nomen. De K.V.P., C.H. en P. v. d. V. stemden tegen. bank neervallen. Mevrouw Sinclair be gon te spreken met een rustige zelf verzekerdheid, die aantoonde, dat zij zichzelf meesteres van de situatie wist. „Mijnheer Chitterwick, U heeft een verschrikkelijke vergissing be gaan”. „Heb ik dat?” dacht mijnheer Chit terwick, „nonsens!” „U kent mijn man natuurlijk niet, maar ik wel en ik kan U verzekeren, dat hij tot zo’n vreselijke misdaad niet in staat is”. Mijn beste, dacht mijnheer Chitter wick, Uw man is een door de wol ge verfde schurk en hoe spoediger U dit beseft, hoe beter. „Ik begrijp, dat U volkomen eerlijk was, toen U bij de confrontatie mijn echtgenoot aanwees als de man, die met juffrouw Sinclair in het Piccadil ly Hotel zat Heel vriendelijk, dacht mijnheer Chit terwick zonder dankbaarheid. „...maar U moet mij geloven, op een of andere wijze vergiste U zich. Ik tracht niet U te beïnvloeden, of U tot een daad tegen Uw geweten aan te zetten, maar werkelijk, U moet reke ning houden met de mogelijkheid, dat U een fatale vergissing hebt begaan en stappen ondernemen om alles goed te maken voor het te laat is”. gering daden gaat stellen. Het ogen blik is thans zeker gekomen dat de overgrote meerderheid van het Ned. volk, die daden thans van zijn rege ring verwacht. De mogelijkheden voor een vreedzame oplossing zijn nu wel volkomen uitgeput. Een nieuw bedrijf. Een nieuw bedrijf van dit schijnbaar eindeloze spel begon intussen Zondag. Op die dag werd aan een vertegen woordiger der Indonesische republiek te Batavia een Amerikaanse nota overhandigd de Amerikanen en Engelsen hadden zich reeds eerder verenigd met het Nederlandse stand punt waarin de Indonesische repu bliek werd uitgenodigd mee te werken aan de vorming van een voorlopige re gering, zoals de Ned. regering die voorstelde. Kwam die regering er dan waren de Ver. Staten bereid haar fi nanciële steun te verlenen onder ga rantie der Nederlandse regering. De Engelsen schijnen de republiek een soortgelijke mededeling te hebben doen toekomen. En ziet, nu verklaarde de Indonesische minister van Onder wijs, die te Batavia verbleef, aan dr. van Mook, dat de republiek wel be reid was het de jure gezag van de Kroon, dus d.w.z. van de Ned. ver tegenwoordiger in de voorlopige rege ring te erkennen. Dus dat Neder land in de voorlopige regering de be slissende stem heeft. Dr. van Mook vroeg de minister dat de Indonesische regering deze mededeling schriftelijk bevestigen zou. En zo waren we Zon dag even ver, als vóór Sjahrif aftrad. Het enige belangrijke geschilpunt was toen de gemeenschappelijke gendar merie en dat was het Zondag weer en nog. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Wat nu? vraagt de N. R. Crt. (P. v. d. V.) zich af, die het antwoord van Soekarno zeer onbevredigend acht. Het blad acht het voor de hand liggend dat de Ned. regering thans zekere maatre gelen zal moeten nemen, welke echter in de verste verte niet zullen beteke nen dat men tegen de republiek te velde zou willen trekken of dat men Linggadjati zou willen laten varen. Deze maatregelen zouden dan ook alleen zover dienen te gaa.i om zorg te dragen voor de verzekering van datgene, wat op het gebied van de economische toestand (daaronder vooral niet te vergeten de voedsel voorziening der bevolking en het op de wereldmarkt doen brengen van de daarvoor bestemde producten), op het gebied van de veiligheid en op dat van de bescherming van alle mede uit hoofde van Linggadjati in het oog te houden rechten, geen verder uitstel zou verdragen. Antwoord niet aanvaardbaar schreef het Alg. Handelsblad (P. v. d. V.) omdat het in de overgangsperiode de opperste bevoegdheid der Ned. re gering en ook haar opperste plicht om de rechten en veiligheden van alle volksgroepen in Indonesië te waar borgen op de belangrijkste punten zou trachten te kortwieken. Wie dat verlangt, haalt een streep door een der grondbeginselen van het ontvoog- dingsproces van Linggadjati, waar voor Nederland nu de Indische staats- en federale organen helpt scheppen en moet de consequenties van con tractbreuk aanvaarden. Nog steeds geen toenadering schrijft het Friesch Dagblad (chr. nat.). De antwoordnota van Soekarno begint met een platonische verklaring Linggadjati loyaal te willen uitvoe ren. Het blad geeft dan een samenvat ting van de inhoud der nota om resu merende tot de conclusie te komen dat ook dit antwoord totaal onbevredi gend is. Het Ministerie van Economisch» Zaken deelt mede, dat Nederland voor Juli een toewijzing van de Verenigde Staten had ontvangen voor rond 300.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladingen. Van deze 33 scheeps ladingen zijn achttien opgenomen tot een totaal van rond 165.000 ton. Ne derland meent de resterende 135.000 ton niet te moeten opnemen, omdat de steenkoolimport gedurende het eerste halfjaar 1947 omvangrijk was, de kolenprijzen in Amerika met het oog op de dreigende stakingen niet onaanzienlijk zijn gestegen en bij de besteding van de beschikbare buiten landse valuta de nodige zuinigheid in acht moet worden genomen. Zoals be kend, zijn de steenkolen, die uit de Verenigde Staten worden geïmpor teerd, bestemd voor de industrie en in hoofdzaak niet geschikt voor huis brand. met schepen op zee. Na een oproep werd contact gemaakt met het mo torschip Speedwell op weg van Lon den naar Delfzijl ter hoogte van Texel. Toen de kapitein vernam, dat de Prinses voor de microfoon stond, informeerde hij dadelijk naar de toe stand van Prinses Marijke, waarop de Prinses antwoordde, dat de gezond heidstoestand van het prinsesje heel goed was. In verband met de vele verzoeken, welke thans reeds bij de Raad van Arbeid binnenkomen, wordt er na drukkelijk op gewezen, dat aanvraag formulieren ter bekoming van een uit kering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening nog niet verkrijg baar zijn. Op welke wijze en wanneer deze aanvragen gedaan kunnen wor den, zal te zijner tijd nader in de pers worden bekend gemaakt. GROTE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Een grote diefstal van Perzische tapijten tot een waarde van 100.000, welke in October van het vorige jaar in de opslagplaats van een verhuis- ondernemer aan de Mauritskade in Den Haag werd gepleegd, is opge lost. De dader, een zekere V. uit de Cornells van der Ljjnstraat aldaar, is gearresteerd. Tegen verscheidene ko pers is wegens heling proces-verbaal opgemaakt. MAXIMUMPRIJS HARING. De maximumprijs voor haring be draagt met ingang van 29 Juni 10 cent (schoongemaakt) en 8 cent (niet schoongemaakt). Voor de groothan del en de reders worden geen maxi mumprijzen vastgesteld. ROERING BIJ DE MIDDENSTAND. Drie Nederlandse Bonden van Melkhandelaren organisaties, die van mening zijn dat honderdduizenden li ters melk dagelijks zonder distributie bescheiden aan consumenten worden afgeleverd, doordat op de melkvee houders geen controle wordt uitge oefend, hebben zich in een uitvoerig telegram tot de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening gewend met het dringende verzoek de melkdistributie in het algemeen be lang grotendeels op te heffen, met toepassing van enige beper’ ing ten aanzien van grootverbruikers en ijs- bereiders. Ook de kruideniers in geheel den lande zijn ontevreden. Zij hebben be zwaren inzake de winstmarges en de prijsbeheersing. Er is zelfs over sta- Mijnheer Chitterwick’s toorn loste zich nu langzamerhand in een gevoel van onzekerheid op. Ongetwijfeld moest men mevrouw Sinclair haar op treden vergeven, daar zij veronder stelde, dat van dit gesprek met hem het leven van haar man zou kunnen afhangen. Indien men de dingen in hun juiste proporties bezag, was dit ten slotte het minst van alles. Het was het onderhoud zelf, dat mijnheer Chitterwick onzeker maakte. Zij zou met hem over de zaak willen praten en mijnheer Chitterwick wenste dit met niemand minder graag te doen dan met mevrouw Sinclair. „U hebt gelijk”, gaf hij met tegenzin toe, „natuurlijk hebt U gelijk, dat zie ik nu wel in. Maar werkelijk, ik ben bang, dat het geen nut heeft...” „Kom en ga zitten, mijnheer Chitter wick”, zei mevrouw Sinclair op over- redenden toon, ,„ik moet U even spre ken”. Alsof zij nu zeker van haar zaak was, verliet zij haar post bij de ingang en nam plaats pp de stenen bank. Manheer Chitterwick was nu vrij om te gaan. Maar weg te gaan was het laatste ding in de wereld, waartoe hij in staat was, hoezeer hij het ook wenste. Judith Sinclair overheerste hem en zij wist het. Zenuwachtig liet mijnheer Chitterwick zich op enigen afstand van haar op de Team in Indië. De uitzending daarvan werd geheel uit vrijwillige bijdragen in onze provincie o.a. met medewer king van de boeren via de zuivelfa brieken mogelijk gemaakt. Het nuttige werk, dat deze Friezen verrichten temidden van onze jongens zowel als van de inlandse bevolking, wordt zeer hoog gewaardeerd. Hier van spreken de particuliere brieven en de geregelde verslagen in de nieuwsbladen een duidelijke en dank bare taal. En toch is dit alles nog niet vol doende, bij lange na nietDit gezegen de werk van het Ned. R. K. dat staat in het teken van de dienende liefde in een wereld van haat en nijd, moet in stand worden gehouden niet alleen, maar zoveel mogelijk nog worden uit gebreid. Zo :s het dan ook de bedoeling, dat naast het eerste een tweede Friese Team zal worden uitgezonden. Dat kost andermaal nagenoeg hon derd duizend gulden. Dit alles is slechts mogelijk, indien wij een flinke bijdrage storten in de collecte, die voor dit doel in SNEEK en omliggende gemeenten in de ko mende dagen en weken wordt ge houden. Er wordt veel gevraagd in deze tijd, geef echter in dit geval niet om u van deze collecte af te maken, maar laat uw bijdrage i nderdaad een offer zijn. Tot heil der mensheid! Het Comit» van het Ned. Rode Kruis voor SNEEK en O. Sjahrir minister-president van de Indonesische republiek nam Donder dag zijn ontslag toen hem gebleken was dat de republikeinse partijen niet achter hem stonden bij zijn pogingen toenadering tot de Nederlanders te zoeken. Deze partijen wilden niet ver der gaan dan het eerste antwoord van de republiek op de Nederlandse nota. Zoal/ bekend was Sjahrir zelf reeds verder gegaan door aan de Commissie Generaal mee te delen dat de republi keinse delegatie bereid was de meeste harer voorstellen aan te nemen, doch dat zij in het bijzonder nader overleg wenste over het voorstel der C.G. dat een gemeenschappelijke gendarmerie voor de veiligheid in de republiek zou zorgen; er waren nog andere geschil len, maar dit was een der voor naamste. Het bleek nu dat de bovengenoem de partijen, wier leiders in het binnen land verblijven en dus een heel andere kijk op het gebeuren hebben dan een man als Sjahrir, die in de moeilijke onderhandelingen te Batavia de wer kelijkheid ontmoet, niets van deze zg. concessies aan de Nederlanders moes ten hebben. Sjahrir trad daarom af als minister-president, en Soekarno nam daarna persoonlijk de leiding van de Indonesische regering op zich. De ministers van Sjahrirs kabinet blijven, zolang geen nieuwe regering is gevormd, in functie, Sjahrir zelf als waarnemend minister van buiten landse zaken. Soekarno beantwoordde nog Vrijdag de laatste nota het zg. aide mémoire van de Nederlandse regering. Inzake de gemeenschappelijke gen darmerie, door de Commissie Gene raal een onafwijsbare eis genoemd om orde en veiligheid in de republiek te handhaven, bleef het standpunt van Soekarno afwijzend. Over de positie van de vertegenwoordiger van dé Kroon in de voorlopige regering, voor wie de C.G. een beslissende stem eiste, liet Soekarno zich niet duide lijk uit. Wel bleek uit het antwoord dat de republiek in strijd met Linggadjati reeds nu haar eigen buitenlandse vertegenwoordiging wenste te hebben, een verlangen van Nederl. zijde ab soluut afgewezen. Achter dit antwoord van Soekarno schaarden de partijleiders der Indo nesiërs zich wel, in het bijzonder ook .de linkervleugel van Sjahrirs eigen partij, de Sajap Kiri, die eigenlijk de crisis had veroorzaakt. Dit is opmer kelijk, omdat Soekarno’s antwoord niet geheel terugging tot het eerste antwoord van de republiek op de Ned. nota, hoewel het enige zeer belang rijke Nederlandse eisen hiet inwillig de. In verband met deze ontwikkeling achtte men het niet onmogelijk, dat Sjahrir toch weer op zou treden als formateur van een nieuw Indonesisch kabinet. De deur blijft open zette Zaterdag het Vrije Volk (P. v. d. A.) boven haar weergave van Soe karno’s antwoord waarin de lijn van Sjahrir z.i. wordt gevolgd. Overigens waarschuwde het blad tegen het kwaadwillig gerucht. Er zijn volgens het Vrije Volk te veel mensen die er politiek belang bij menen te hebben zoveel alarmerende geruchten te ver spreiden dat zich een soort paniek stemming van de bevolking zou gaan meester maken. De Waarheid (C.P.N.) noemde Soekarno’s antwoord waardig en zelf verzekerd. Volkomen onaanvaardbaar schreef „Ons Noorden” (r.k.). Waar nu langzamerhand woorden genoeg gewisseld zijn in deze zaak en wij daarmede geen zier verder komen dan prestige-verlies voor Nederland is het thans de hoogste tijd dat de Ned. re ik geloof niet, dat U mijn naam kent?” „Neen, ik denk het niet”, antwoordde mijnheer Chitterwick verontschuldi gend. „Ik heet Sinclair. Ik ben mevrouw Sinclair. Majoor Sinclair, die vorige maand gearresteerd is, is mijn echt genoot”. Mijnheer Chitterwick, die opnieuw de onrust over zich voelde komen, volgde haar. Zij wachtte echter niet om hem de gelegenheid te geven, naast haar te komen lopen en stopte eerst, toen zij een kleine pseudo-Griekse tempel bereikt hadden, die zeker niet als broeikas dienst deed. Het paviljoentje gaf uitzicht op een prachtige vijver, maar mijnheer Chitterwick was te veel va - streek om van het schone landschap te kunnen genieten. Waar om had dit bazige meisje, dat hem het ene ogenblik scheen te beschouwen als iets, dat nauwelijks de aandacht waard was en hem het andere ogen blik toqstond om met haar- over zijn liefhebberij te spreken, hem naar deze afgelegen plaats gebracht? Zijn metgezellin loste het raadsel on- middelljjk voor hem op. „Mijnheer Chitterwick”, zei ze en keek hem recht in het gezicht, „lady Milborne heeft ons niet aan elkaar voorgesteld. O blik, wanneer ik op U blik en daarbij schier een traan verslik dan komt dat, wijl herinnering door U, dat levenloze ding in mijn ge dachten wordt gewekt en vreugd met weemoed wordt doorspekt. Gij, schijnbaar waardeloos omhulsel van goed en grondig magen-vulsel nu wij nog éénmaal U be groeten en voor het laatst elkaar ontmoeten nu Gij, met al Uw blikverwanten bij ons vertoeft als de restan ten nu wijd ik U een af scheidslied want ik ben niet anti the meat Ik zie weer mensen op de da ken die daar, met uitge teerde kaken naar vrijheid en naar voedsel haken. Ik zie weer onze suikerbieten die toen zelfs onze hoogste Pieten als Nassi Goreng heerlijk vonden en gretig, zwaar gekruid, verslonden. Ik denk weer: Woutertje, daar zit je met een ver schralend oliepitje ik zie me op de Majo koken van gas en licht geheel verstoken Ik zie me weer als jui chend wezen bij d’intocht van de Canadezen zie vol verblijding de bevrijding en hoor de Koninklijke tijding! O blik, opnieuw in nood ver schenen ik zie weer de Bri gade Irene hoor het geju bel in de straten door Grüne Polizei verlaten die straten, waar men weer kon lopen gevaarloos, zonder zenuwslopen en zónder dat een man, verhit roodhoof- dig snauwt: Kommen Sie mit! Jaja, wél is er veel gewijzigd sinds wij door U, blik, zijn gespijzigd. We zijn weer zeurig chicaneurig en daarbij tamelijk kieskeurig men ziet met lichte g r i e f die meat en zegt: verwend: die blief ik niet! Zo zijn er mensen, die ’t vertikken, U thans te eten, blik der blik ken! Maar i k ga me aan U te bui ten en ga nu éérst een uitje fruiten en bij dat sudderen de uitje doe ik dan nog een boterkluitje en daarin blik, ja daarin wordt gij vol verwachting uitgestort. En zijt gij dan volkomen ledig dan zet ik U met bloemen, vredig op het buffet, (al klinkt het dwaas). Gij vormt daar een unieke vaas want dagelijks brengt gij, vol wij ding een vleugje sfeer van de bevrijding. En wellicht put het nageslacht uit U nog geestelijke kracht. Dan wijst het op dat blik van Opa als Mene Tekel voor Eu ropa. Woutertje.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1