Nederland-Indonesië. Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ling De spanning wijkt. I im 2e JAARGANG No. 52 VRIJDAG 11 JULI 1947 INGEZONDEN. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. DE STICHTING van een Christel. Lyceum te Sneek I GEDENKTEKEN VOOR HAN HOLLANDER. de hij in 17 1NGE- De nieuwe conferentie van Parijs Ook Peron wil helpen Kabinet Ramadier blijft u m uur. uur. IS :er rgel Regeringsverklaring. van de tabakskaart - N 30 n Gisteren heeft de regering in de Tweede Kamer een verklaring over de thans geschapen verhoudingen af gelegd. Bij het afdrukken van dit blad stond ze ons nog niet ten dienste, we komen daarop en op het debat naar aanleiding van deze verklaring in ons volgend nr. terug. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar FRANKRIJK DOOR NIEUWE STAKINGEN BEDREIGD. Nu ambtenaren en politie. Opnieuw wordt Frankrijk in ernsti ge mate bedreigd door een geweldige staking. Ongeveer 2 millioen ambte naren en politie hebben een ultimatum tot de Regering gericht, waarin zij sa larisverhoging en een gunstiger rang regeling eisen. Wordt aan deze eisen niet voldaan, dan gaan zij tot staking over. ieken- en ge- rege- inslag nland) ta k 6.55 d o Prin- ’hilips Grie- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Iel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS >S- 3R- aken ERS iter- Idags Juli JLI ir in pers, ipraan Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Het C.D.K. deelt mede, dat met in gang van 10 Juli een wijziging is ge bracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaar*. Zoals bekend, is de hoeveelheid sigaretten en kerfta bak, welke per veertien dagen be schikbaar wordt gesteld, bepaald op vijf rantsoenen. Dit heeft tot gevolg, dat gebruikers van rook- of shagta- bak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertiendaagse rantsoen in ta- hem dit op 8 jr. met ontz. kiesrechten bak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart een pakje tabak derwijshervormer Met alle respect voor hunne toewijding, maar hun ontbreekt daartoe de kennis en ervaring Ook al zouden de ouders desniettemin aan het nieuwe instituut hun vertrouwen schen ken, wij kunnen dit niet en voorzien een vervlakking van het middelbaar onder wijs. Hiertegen te waarschuwen is niet meer dan plicht van allen, die het wèl menen met ons onderwijs. Het funda ment van goed middelbaar onderwijs wordt gelegd in de eerste leerjaren, en als men zich hiervan niet bewust is, kunnen teleurstellingen voor de .ouders èn de kinderen, die juis* op die leeftijd zo uiterst gevoelig is, niet uitblijven. Met het oog op het feit, dat de nieuwe school haar werkzaamheden met het af nemen van toelatingsexamens reeds heeft aangevangen, willen wij tijdig en duidelijk ons standpunt hier uiteenzet ten zolang deze school niet wettelijk erkend is en niet het recht heeft haar eigen eindexamen af te nemen, zal iede re leerling, die de wens te kennen geeft overgeplaatst te worden op onze school, zich aan een examen moeten onderwer pen. Tenslotte willen wij nog wijzen op de gevolgen, die de oprichting van een Lyceum voor de in Sneek bestaande in stituten met zich mede brengen moet. In een klein plattelandscentrum als Sneek kan de ene school slechts groeien ten koste van de andere en over enkele jaren zullen twee bloedarme scholen van Middelbaar Onderwijs zich bewust wor den dat ze in hunne mogelijkheden zijn beperkt. Wij denken hierbij niet alleen aan de literair-economische afdeling (A- afdeling), maar vooral aan de ophanden zijnde onderwijsvernieuwing, die meer dere differentiatie wenst te geven. Juist omdat men uiteraard weer gebonden is aan bepaalde getallen, zal het hierop neerkomen dat alleen de grote steden en In de algemene ledenvergadering var de AVRO welke in het studioge- bouw te Hilversum is gehouden is het Wijn- inger- it An- ber te Cnos- 3aast- Brat- nanna b Uil- :eij en in. Jo- la en DE PLAATS VAN DE RIJKS- ZUIVELSCHOOL. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is ingesteld een commissie, wel- woordig ontstellende gebrek aan bevoeg de docenten de ouders, die hunne kinde ren naar de nieuwe school sturen, bij voorbaat genoegen zullen moeten nemen met kwalitatief inférieur onderwijs Ook in dit opzicht is het tijdstip aller ongelukkigst gekozen en behoorde men daarom al van het bij de wet gegeven recht voorlopig afstand te doen. For ceert men deze zaak, dan kunnen de ge volgen niet uitblijven. Dat verklaart mede dat de regering huiverig is met de subsidieverlening aan nieuwe scholen. Reeds doet zich de .vloed van het te kort aan bevoegde leerkrachten gelden bij de eindexamens van dit jaar, die bo vendien duidelijk aantonen dat het de regering ernst is het einddiploma zijn oude waarde terug te geven. <~>nzp school verkeert nog altijd in een gunstige positie, al heeft die ook haar toevlucht moeten nemen tot enkele onbevoegde krachten. Aan de nieuwe school dreigt men echter, wat bij ons uitzondering is, tot regel te verheffen. Zolang de trek naar het Westen voortduurt, zal het steeds moeilijker worden voor een plaats als Sneek om het corps van bevoegde leraren voltallig te houden, want de al gemene verwachting is dat het tekort aan bevoegden in de volgende jaren nog nijpender zal worden. Hoe zal dan een nieuwe school, die uit hoofde van haar bijzonder karakter nog beperkter is in haar keus en die het personeel nog geen volledige betrekking kan bieden, deze moeilijkheden overwinnen Wij zijn dan ook zeer benieuwd hoe de lijst der be voegde docenten van de nieuwe school er uit zal zien en betwijfelen of op grond hiervan inderdaad nog van een Lyceum gesproken kan worden. Want zijn we goed ingelicht, dan zullen in hoofdzaak U.L.O.-onderwijzers worden ingeschakeld. Reeds kondigt zich één dier leerkrachten aan als een groot on- door te snijden. Deze laatste handel wijze is, zoals men weet, feitelijk ver boden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen voortaan afwisselend ze en vier rantsoenen per veertien dagen beschikbaar worden gesteld. Thans zijn óp de tabakskaart dus bon nen voor zes rantsoenen aangewezen. Op 24 Juli zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor vier rantsoenen wor den aangewezen. De bonaanwijzing op de gemengde tabaks- en versnape- ringskaart ondergaat geen wijziging. E. ijjven. ika is Vlieg- e aan- plat- h met zou er ran te stipjes expe- radio- n met 1. p hier ie Am. jn on- Bleef over het verschil van mening over de gemeenschappelijke gendar merie. Van officiële Ned. zijde werd daarover opgemerkt dat dit menings verschil mogelijk voortvloeit uit een onvoldoende begrip van republikeinse zijde voor de werking en de bouw van het federale gezagsapparaat. In zijn brief aan Djokja had dr. van Mook er dan ook op gewezen dat de zorg voor de binnenlandse veilig heid tot de competentie van de fede rale organen behoort, daarvoor is een gemeenschappelijke gendarmerie nood zakelijk. Dr. van Mook had er ook op gewezen dat de voorstellen „als ge heel waren opgesteld”. Hieruit zou men kunnen lezen dat de republiek ook de gemeenschappelijke gendarme- te staan. toch al voort Engeland en Frankrijk er van te beschuldigen door middel van het plan-Marshall de kleine Europese naties ondergeschikt aan de Engelse en Fran se behoeften te willen maken. Natuur lijk zullen landen als Zuid-Slavië en Roemenië welker regeringen doorgewin terde aanhangers van Moskou zijn, niet ter conferentie zijn. Dat Nederland, Bel gië en Luxemburg, nu verenigd in een tolunie en daarmee een voorbeeld van Europese samenwerking niet zullen ontbreken, spreekt. We zullen ons hier niet verdiepen in de problemen welke aan de orde komen. Met spanning zien we het resultaat tegemoet en de reactie daarop van het Amerikaanse congres, dat tenslotte de steun moet verlenen, maar niet minder» die van Rusland. In tussen is er ook een andere helper voor Europa opgedoken, nl. de Argentijnse dictator Péron, die in een rede heeft verklaard dat Argentinië zijn rijkdom men hoofdzakelijk dus levensmidde len ook ter beschikking van Europa wil stellen. Men weet nog niet goed of hij bedoelt met de Ver. Staten samen te werken, dan wel op eigen houtje een hulpactie op touw te zetten. Eigenlijk zev het laatste het waarschijnlijkst zijn, daar Argentinië steeds naijverig op de leidende rol van de Ver. Staten is ge weest. Als Péron echter met de Ver. Staten samen zou willen doen, zou hij mee moeten werken aan de economische boycot van Spanje, immers dat is van de bijeenkomst te Parijs stellig met goedkeuring van de Ver. Staten uit gesloten en het is niet waarschijnlijk dat Péron, de beste vriend van Franco, zo iets zal doen. Eer zou men kunnen ver wachten dat Pérons actie is begonnen om toch Franco-Spanje nog in het alge mene steunplan opgenomen te krijgen. De.Ver. Staten zouden gul aangeboden Argentijnse medewerking moeilijk kun nen afwijzen en Argentinië zou dan de voorwaarde kunnen stellen dat ook Franco-Spanje in de hulpactie werd be grepen. Nu we het toch over Spanje hebben, zij vermeld dat de volksstemming daar natuurlijk een grote meerderheid voor Franco's wet betreffende zijn op volging heeft opgeleverd. Dictatoren weten met zo’n volksstemming Wel raad, maar democraten wantrouwen dan ook dergelijke uitslagen. Intussen heeft Spanje al geprotesteerd tegen de be handeling welke het ervaart nu het plan Marshall aan de orde is. De Spaanse verontwaardiging richt zich daarbij vooral tegen Frankrijk, dat zoals be kend al lang de diplomatieke betrekkin- rie had te aanvaarden, maar nu gezag hebbende kringen te Batavia ver klaarden dat door het nadere ant woord der republiek de spanning is opgeheven, is het wel du: Mijk dat over dit punt en het tegenvoorstel der republiek zal worden gepraat. Men voelt overigens het verschil tussen het Nederlandse en het standpunt der republiek. Als het Nederlandse voor stel werd aangenomen zou dit in de praktijk betekenen dat de Nederland se en andere ondernemingen en de planters op republikeins gebied wer den beschermd door gendarmerie, waartoe ook Nederlanders behoor den het republikeinse voorstel wil wel dat in de leiding van het bevei- ligingsapparaat ook Nederlanders zit ting hebben, maar de gendarmerie zelve zou alleen uit Indonesiërs be staan. Dit zou aanzienlijk meer risico voor ondernemers en ondernemingen betekenen, na al wat er gebeurd is, dan in het eerste geval. Maar mis schien komt uit het overleg nog iets goeds ook op dit punt voort. Na een paar spannende dagen, kwam er Dinsdag ontspanning in de betrekkingen tussen Nederland en de republiek Indonesië. Dr. van Mook had na de ontvangst van de nota van Sjarifoeddin een brief naar Djokja gezonden waarin nogmaals werd aan gedrongen op een duidelijke aanvaar ding van alle belangrijke punten uit onze voorstellen in verband met de huidige onhoudbare toestand. Dinsdag werd het antwoord op deze brief te Batavia ontvangen en daar uit bleek dat de republiek er mee ac- coord ging dat de vertegenwoordiger van de Kroon in'de voorlopige rege ring de beslissende stem zou hebben en dat in die regering naast deze ver tegenwoordiger, alle toekomstige deelstaten der Ver. Staten van Indo nesië een afgevaardigde zouden heb ben. Zij aanvaardde ook dat de bui tenlandse betrekkingen der rc publiek gedurende de overgangstijd in over eenstemming werden gebracht met het voortbestaan der Nederlandse souvereiniteit in die periode. Dus de republiek zal voorlopig niet meer zelf standig vriendschapsverdragen met andere naties sluiten. Eveneens werd aa. genomen het Ned. voorstel betref fende de vorming van federale orga nen en nog eens erkend de - ihten van vreemdelingen op de ondernemin gen. Deze ondernemingen worden te ruggegeven. Landsbediijven binnen de republiek vallen de republiek toe. Al leen de eis dat een gemeenschappe lijke gendarmerie zou worden ge vormd, aanvaardde de republiek niet. Zij deed een tegenvoorstel, nl. dat zij accoord ging met een gemeenschap pelijk directoraat voor de binnenland se veiligheid, waarin vertegenwoordi gers der toekomstige deelstaten zit ting zullen hebben. Voorts verklaarde de republiek zich bereid alle functies en organisaties op te heffen welke in strijd geacht moeten worden met het verdrag van Linggadjati terwijl zij een wapenstilstand en alle gevolgen van dien, aanvaardt. Deze laatste toe zegging kreeg Dinsdag reeds een be gin van uitvoering doordat Soekarno de functies van republikeins gouver neur voor Borneo, Celebes en andere eilanden, die niet tot het gebied der republiek behoren ophief. Wat overbleef. de grote scholen van de vernieuwing gaan profiteren en dat in de kleine lo kale centra de nieuwe mogelijkheden niet benut kunnen worden als gevolg van versplintering van krachten. Ook de personeelsbezetting zal hiervan de terugslag ondervinden, daar alleen een grote school een behoorlijk bestaan kan garanderen. Juist daarom moeten we in deze tijd niet uitelkaar drijven, wat meer dan 80 jaar samen kon gaan. Laat men in Sneek de zaak niet op de spits drijven, maar het gezond verstand doen spreken. Waartoe dient het de verhoudingen tus sen de verschillende bevolkingsgroepen te verscherpen Het moet toch ondanks principiële verschillen mogelijk zijn een basis te vinden voor samenwerking. De regeling van het godsdienstonderwijs is o.’, de best denkbare, maar wenst men voor dit vak meer uren, wij zijn bereid hieraan tegemoet te komen. Heeft men andere wensen of grieven, dan hebben we toch recht erop deze te vernemen Wij van onze kant zullen er ons altijd van bewust blijven dat onze schoolbe volking heterogeen van samenstelling is. Meer contact tussen school en gezin ho pen we tot stand te brengen door de op richting van een oudervereniging, waar door niet alleen een vruchtbare gedach tenwisseling mogelijk wordt maar ook eventuële wensen der ouders gemakke lijker naar voren kunnen worden ge bracht. Wij hopen dan ook dat in deze periode van wederopbouw het V.H. en Middelbaar Onderwijs in Sneek voor af braak en versplintering bespaard moge blijven Het woord en de daad is aan de rechtzinnig protestanten I U, mijnheer de Redacteur, dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte. H. DE BOER, Directeur der R.H.B.S. te Sneek. r De vertegenwoordigers van een aan tal Europese landen, die morgen, Zater dag, te Parjjs bijeenkomen, zijn niet te benijden. Zij zullen in korte tijd een economisch plan moeten opstellen, dat tot basis kan dienen voor de hulpver lening van de Ver. Staten. Dat wil dus zeggen, dat men het eerst eens moet worden hoe men elkaar onderling kan bijstaan, waarna de Ver. Staten voor aanvulling van de tekorten zouden die nen te zorgen. Op zichzelf is de opstel ling van een dergelijk plan al heel moei lijk, vooral omdat van elk land weer zekere opofferingen zullen worden ge vergd. Daarnaast staat dan de moei lijkheid dat men alles, wat naar politie ke samenwerking riekt, moet trachten te vermijden. Want men wil nog altijd inu Rusland en verschillende van zijn satellietstaten niet meedoen blokvor ming voorkomen, hoewel de praktijk, als de conferentie slaagt, er als vanzelf toe zal leiden. Men kan zich voorstellen dat landen als Noorwegen en Zweden bijv., buren van Rusland, echter huive rig zullen zijn voor alles wat maar naar politiek zweemt. En enigszins ver baasd is men zelfs dat een land als Tsjecho-Slowakije, uiterst bevriend met Rusland en behorend tot de Russische invloedsfeer, ter conferentie komt. Maar de Tsjechen beroemen er zich dan ook op een democratie op Westerse basis te zgn. Toch zal dit d doorslag niet ge geven hebben bij het besluit der Tsjechen. Wèl het feit dat het grootste deel van hun handel naar het Westen gericht is, daarom kunnen zij van deze econo mische conferentie niet wegblijven. Hun aanwezigheid betekent trouwens niet, dat ze ook werkelijk zullen meedoen. Ze zullen eerst wel eens de kat uit de boom kijken. Tezelfder tijd trouwens gaat er een Tsjechische afvaardiging naar Mos kou, naar het heet ook voor econo mische onderhandelingen, maar de mi nister-president en de minister van bui tenlandse zaken gaan mee en dat geeft ook een politieke tint aan dit bezoek. De Tsjechen zullen op de conferentie te Pa rijs vertegenwoordigd zijn door hun am bassadeur te Parijs, dat bewijst al dat ze zich daar niet zullen hinden, de mees te landen sturen trouwens figuren van meer enonomische dan politieke bete kenis, ook al zullen enkele kopstuk ken even verschijnen dat brengt niet alleen de aard der conferentie mee, maar ook de wens de Russen zo weinig mogelijk grond te geven voor de verden king dat er een complot tegen hen ge smeed wordt. Moskou gaat overigens SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres: KLEINZAND 7 SNEEK jr. te en 26 ■kman Hoge- j ?4 jr., I West- 1. van overl. De moordnacht te Sneek. Voor het bijzonder gerechtshof stond Dinsdag terecht de 29-jarige Cornelis Gerhard Schut, kellner, wonende te Drachten, thans geinterneerd. Zoals wij reeds eerder meldden was deze Schut de handlanger van Visser in de beruchte moordnacht te Sneekhij was het die op mevr. Rasterhoff schoot toen deze op het moment dat de heer Rasterhoff getroffen werd door een schot van de nu twee maal ter dood veroordeelde Visser en neerzonk, de moordenaar vastgreep. Visser riep toen „schiet” en beklaagde loste 2 schoten, waarvan één mevr. Raster hoff aan haar rechterhand trof. Bekl. beweerde nu zenuwachtig te zijn geweest, mevr. Rasterhoff niet te hebben opgemerkt en zo maar in de richting van de gang te hebben ge schoten. De procureur-fiscaal is echter door de getuigenverklaringen tot de over tuiging gekomen, dat verd. een min der bescheiden rol in het drama heeft gespeeld, dan hij nu doet voorkomen en eist 15 jr. met ontz. beide kies rechten. De 43-jarige fabriekscontroleur Gerrit Okkema uit Grouw had in die nacht huiszoekingen verricht. Hij had er opdracht toe gekregen en durfde niet weigeren, zeide bekl. nu. Als de procureur-fiscaal zijn zin krijgt komt gen met Franco heeft afgebroken. Kans da* dit spoedig zal veranderen, lijkt er niet te zijn al doen zich in de Franse politiek zekere merkwaardige verande ringen voor. Evenals in Engeland de linkervleugel der Arbeiderspartij, ver wijdert ook in Frankrijk de linkervleu gel der socialisten zich verder van de communisten. In de nationale raad der socialistische partij, waar werd besloten het kabinet-Ramadier te blijven steunen zei de leider van de linkervleugel dat het onder de huidige internationale om standigheden ónmogelijk is dat de com munisten in de regering terug keren. Terecht constateerde overigens een door de raad aangenomen motie dat slechts de deelneming van alle Europese landen het aanbod van Marshall met volledig succes zou kunnen bekronen, waarom de hoop werd uitgesproken dat Rusland alsnog zou meedoen. Die hoop schijnt echter voorlopig ijdel, al kan men niet voorzien wat er op de duur zal ge beuren. Tenslotte blijft het altijd moge lijk dat een tengevolge van het plan- Marshall ietwat economisch georgani seerd West-Europa ook de weg naar economische toenadering tot Rusland vindt en misschien ”ou een land als Tsjecho-Slowakije daarbij als brug zeer nuttige diensten kunnen verrichten. Het zou zelfs mogelijk kunnen zijn dat Tsjecho-Slowakije met voorkennis en in stemming van Rusland naar de confe rentie te Parijs gaat om eventueel als bemiddelaar op te treden. Van het ver dere nieuws zij nog vermeld dat 15 Au gustus India gesplitst wordt in de twee onafhankelijke dominions Pakistan en Hindoestan, de koning van Engeland doet afstand van de titel keizer van In dia. Maiski, vele jaren Sovjet-ambassa- deur te Londen, wordt nu de Russische ambassadeur in India. Daaruit blijkt wel hoe belangrijk men te Moskou deze post acht. Vermelding verdient nog dat John Lewis, de leider de- Amerikaanse mijn werkers, een zeer gunstig arbeidscon tract met de mijneigenaars heeft kun nen afsluiten. Daardoor is een staking voorkomen, die in verband met de nieu we arbeidswetten grote onrust in de Ver. Staten had kunnen verwekken en Europa’s moeilijke kolenpositie nog slechter zou hebben gemaakt. Volgens sommige bladen dreigt er in Engeland een botsing tussen regering en vakver enigingen. Het blijkt dat de Engelse in dustrie lang niet de verwachte produc tie haalt; een der redenen is dat er per arbeider te weinig geproduceerd wordt en minister Shinwell heeft met ontslag van lijntrekkende arbeiders gedreigd. In Iran (Perzië) is de staat van beleg in de hoofdstad Teheran afgekondigd, men vreesde een staatsgreep. Zoals be kend botsen hier de Russische en Anglo- Amerikaanse invloedsferen. ke tot taak zal hebben voornoemde minister te adviseren over de vraag of de verplaatsing van de Rijkszuivel- school van Bolsward naar Leeuwar- de in het belang van het onderwijs wenselijk is. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter Mr. dr. J. Linthorst Homan, voorz. van de Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) te Groningen. Tot secretaris Ir. S. J. Snieder, ingenieur bij de voorlich tingsdienst ten behoeve van de land bouw, te Voorburg. Ook Bolsward is in de commissie vertegenwoordigd. COLLECTE-ACTIE „PRO REGE”. Namens het hieronder genoemde comité van aanbeveling doe ik een beroep op U allen om de collecte te steunen, die op 14 en 15 Juli a.s. wordt gehouden ten behoeve van onze soldaten. Gij, die Uw zoon, broer, man of ver loofde in militaire dienst hebt zien gaan, misschien reeds naar Indië hebt zien vertrekken, mist veel. Maar zij missen meer. Zij missen niet alleen U, maar ook hun thuis, hun omgeving, het milieu waarin zij behoren, en waarvan zij nu losgemaakt zijn. Gij allen, burgers van Sneek, kunt er toe bijdragen, dat gemis te vergoe den; gij kunt hen iets van die omge ving, van dat tehuis, van Uzelf aan bieden. Collecte-actie „Pro Rege” stelt zich ten doel in Nederland en.in Indië te huizen op te richten, waar aan onze (Uw jongens) een tehuis met huise lijke, Christelijke sfeer geboden wordt. Voor onze soldaten geen „leave- centrum” maar ver van huis een ge zellig thuis. Steunt daartoe onze collecte. Het Comité van aanbeveling M A. W. Haan, lid van Ged. Staten. Ds. H. van Niel, N. H. Predikant. Ds. J. N. de Ruiter, N. H. Predikant. Ds. M. v. d. Meulen, Doopsgez. Pred. Ds. H. Steenhuis, Legerpredikant. Ds. J. Broertjes, Pred. Bapt. Gem. Ds. W. Ruiter, Chr. Geref. Predikant. P. W. Ranselaar, Kapt. L. des Heils. Mej. J. v.d. Veen, Godsd.onderwijzeres Ds. F. Guillaume, Ger f. Predikant. A. Zwaagman, fabrikant. P Engelsma, tandarts. G. Reehoorn, Chr. Besturenbond. Mevr. L. C. HofstraTjebbes, Ned. Chr. Vrouwenvereniging. Mr. Dr. J. P. Winsemius, Kapt, der Inf. (Correspondent). De plannen om tot stichting van een Christelijk Lyceum te Sneek over te gaan hebben vaste vormen aangenomen, zo meldde onlangs het Friesch Dagblad en het is ook dezelfde courant die zich in het nummer van 1 Juli ernstig be klaagt over „de onwil en tegenwerking” van Den Haag. Of dit laatste inderdaad wel juist is, kunnen wjj moeilijk beoor delen, maar dat men daar niet over tuigd is van de noodzakelijkheid van de nieuwe school, mogen we gerust aan nemen. En dit verwondert ons in het geheel niet Op het Departement is men volkomen op de hoogte met de plaatse lijke toestand en men weet daar ook heel goed dat aan onze beide stedelijke inrichtingen voor V.H. en M.O. met de uiteenlopende belangen van de onder scheidene godsdienstige groepen vol doende rekening wordt gehouden. Wij "uecwijfelen echter of men iT Sneek en het achterland wel juist is ingelicht en wordt voorgelicht. Daarom achten we he* dienstig dit onderwerp in een open bare discussie te betrekken, want nog is het niet t e laat om geldverspilling, benadeling van .het Onderwijs en teleur stellingen te vdSrkomen. Het essentiële verschil tussen bijzon dere en openbare scholen, wat betreft de urentabel, vormt het godsdienston derwijs. Dit is op de bijzondere scholen een verplicht vak, op de openbare fa cultatief gesteld, hetgeen dus betekent dat uitsluitend de ouders beslissen of hunne kinderen deze lessen zullen volgen of niet. Op vele openbare Middelbare scholen wordt het godsdienstonderwijs >n. ebben hapen boden wets- :hade- rleden mmen alleen gehouden na de officiële schooltijd, op de R.H.B.S. te Sneek geschiedt dit ech ter binnen het raam van de lesrooster (Maandagmiddag) en ook voor deze uren geldt dat geen les zonder voorken nis mag worden verzuimd door de leer lingen, die daarvoor bij de aanvang van de cursus werden opgegeven. Uit de en quête (vermeld in het Weekblad voor Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs van 19 Februari 1947) blijkt dat aan 75 van alle bijzondere scholen voor Gymn. en M.O. in Nederland (nl. 28 van de 36 scholen) per week 1 uur gods dienstonderwijs op de lesrooster is uit getrokken. Ook aan onze school is dit het geval (evenals aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarden) en wanneer bovendien dit onderwijs voor de protestanten in handen is gelegd van een rechtzinnig predikant (Ds. de Ruiter), die (om zijn eigen woorden maar te gebruiken) het „met zeer veel genoegen” doet en zal blijven doen, dan mag men in ortho doxe kringen toch waarlijk niet beweren dat er op onze school aan hunne speci fieke belangen te kort wordt gedaan. Alleen de Gereformeerden staan op hun onverzoenlijk standpunt en weigeren van deze gelegenheid gebruik te maken. Het is hun en niet onze schuld dat deze kin deren verstoken blijven van dit gods dienstonderwijs. Een poging van hunne geestelijke leidsman om onze school in een verkeerd daglicht te stellen heeft wel jammerlijk gefaald, maar desniette min is het hem gelukt de orthodoxe leden der Ned. Hervormde Kerk, die toch de overgrote meerderheid in de gehele Zuidwesthoek van Friesland uitmaken, mee te slepen in een groots opgezette propaganda-actie. Na de bovengegeven uiteenzetting omtrent de regeling van het godsdienstonderwijs zou het een pijnlijke ervaring zgn te moeten consta teren dat juist de orthodoxe leden der BONAANWIJZING TABAK. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak 11 t/m 26 Juli 1947 de bonnen „Tabak G-31” van QA 707 en bon „Tabak G-35” van de tabaks- en versnaperingenkaart QC 707 recht geven op het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „Tabak G-32” van de tabakskaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus deze periode de beschik king over C> rantsoenen sigaretten of kerftabak. Zij dienen er rekening me de te houden, dat op 24 Juli 4 rant soenen zullen worden aangewezen. Deze regeling maakt het doorsnijden van pakjes kerftabak overbodig. Ned. Herv. Kerk het jneer dan 80 jaar in onze school gestelde vertrouwen wil len opzeggen. Ook op andere gronden betreuren wij dit initiatief. Dat de nieu we school, die zeer wa^feschijnlijk het eerste jaar in een paar agstaande lo kalen van de Christelijk (Kweekschool zal worden ondergebracht Ain het vol gende jaar heel wat woninrotuimte aan haar bestemming zal moetent qnttrekken in een tijd van een enorm w&ihgtekort, vermag misschien weinig infftuk te ma ken, maar dat men in deze zorgelijke tijd van het formele recht efep eigen school op te richten (dit recht bestrijden doen we allerminst wenst gebruik te maken, geeft wel blijk van een gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel tegen over de gemeenschap. De heer Wijtzes achtte juist nu het psychologisch mo ment gekomen om een actie te begin nen. Is in deze tijd, waarin ons gehele volksbestaan op het spel staat, enige zelfbeperking niet een geboden eis Niet onwil maar financiële onmacht dwingt de regering de subsidiëring van een 25-tal pas opgerichte bijzondere scholen van V.H. en M.O. op te schorten tot betere tijden zijn aangebroken. En als de ouders zich voldoende realiseren dat het Christelijk Lyceum voorlopig niet in aanmerking komt voor subsidie, dan betekent dit een zeer kostbaar ex periment, dat in de volgende jaren steeds hogere uitgaven met zich medebrengt. (Men denke aan de eis van vaklokalen, bibliotheek, instrumenten, die in het ge heel niet of tegen fabelachtig hoge prij zen zgn te betrekken, uitbreiding van het docentencorps etc.) In het midden gelaten of het extra-financiële offer, dat van de bevolking van deze streek in een steeds moeilijker wordende situatie (nog afgezien van de ontwikkeling in Indië) zal worden gevraagd, noodzakelijk is, in ieder geval staat vast dat bij het tegen- plan geopperd een gedenkteken op te richten voor Han Hollander, wijlen Avro’s bekende radio-sportverslag- gever, die zich met zijn verslagen van interland-voetbalwedstrijden een on gekende populariteit verwierf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1