Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nederland-Indonesië. „Moord onder getuige” door r. d g l. l- 1. De Regeringsverklaring Rechtsgelijkheid Stad en Platteland 2e JAARGANG No. 53 DINSDAG 15 JULI 1947 FEUILLETON ANTHONY BERKELEY M- m ir- d- „Hm!” zei mijnheer Chitterwick, in gedachten verdiept. „Ja, ziet U, het critieke punt is, dat wanneer de ma joor om half drie zijn club verliet en rechtstreeks naar het Piccadilly Ho tel zou zijn gewandeld, hij daar moest arriveren op het ogenblik, dat ik hem Actie r tegen de standplaatsaftrek ontvolking speelt de. classificatie. Het is moeilijk met cijfers aan te tonen waar het leven het duurst is in de stad of op het platteland; becijferin gen hebben altijd iets subjectiefs, maar'spreker heeft niémand nog ooit horen verdedigen dat een aftrèk van 8 of 4 van ee salaris omdat men op het platteland woont gerechtvaar digd is, hoe dat dan ook voorheen ge weest moge zijn toen de belastingen in de verschillende gemeenten zeer uiteenliepen evenals de huren. De hu ren zijn in de grote steden ook nu zeker hoger dan op het platteland, maar andere dingen zijn in het laatste gebied we^- duurder, terwijl men b.v. in de grote steden de kinderen veel beter kan laten leren dan op het plat teland. Het grote bezwaar der classi ficatie is echter dat ze er toe mee werkt de goede krachten neem b.v. onder de onderwijzers van het platteland naar de grote steden af te doen vloeien. Ook immers de hogere salariëring daar lokt. En men weet hoe moeilijk het is thans b.v. onder wijskrachten op het platteland te houden, hef onderwijs ”jdt er in ont- zeer duidelijk onderscheiden dat bij stellende mate onder, en dat is funest voor een gehele gener tie. En zo gaat hét in alle vakken, r I tn 16 ?d Het Concourscomité. 19 >e I Wordt vervolgd. Ab.-prijs f2.50 per half jaa> Franco per post 13.75 per half jaar 1 4 9 in 7£ »lf at in >P Verschijnt: DINSDAGS en VXIJDAGS gt M in n- vÜ ?n m !e v. !>u B- «1 de ri jk ite F- ie te 2 k- gt kt rk li er &t le et it Ik te li fe- üt >n n et a- a, a> ft- ie ik J- ü- de at e- L- er er r- te 8- >n i- is i‘, 7. I. Kantoor voor Abonnementen» Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 'regering weer een ultimatief karakter wilde geven, deze spr. .zag in het ant woord der republiek reeds een posi tieve wending ten goede en zag de eisen welke de regering nu stelt als zeer kleine slakken, waarop zij zout had gelegd. Minister Jónkman beant woordde de sprekers, waarbij hij o.a. verklaarde, dat over de vorm waarin het gemeenschappelijk politieappa raat moest worden gegoten, kon wor den gepraat. Verschillende sprekers gingen nog op de rede van de minister in, waarna de Kamer, zonder een be paalde uitspraak te doen, met vacan- tie ging. Dr. Van Mook, zowel als ir. Soe- karno hebben Vrijdag radioredevoe- ringen gehouden. Dr. Van Mook zeide o.a. dat aanvaarding der Nederlandse voorstellen, die een onverbreekbaar geheel vormen, een noodzakelijke voorwaarde is voor de wederoprich ting van Indonesië; ir. Soekarno ver zekerde dat de republiek haar gelof* ten zou nakomen. De majoor had het gebouw gemakke lijk kunnen vinden. Het was niet groot en gelegen in een weinig voor name straat in de buurt van Covent Garden. Hij was de drie trappen, die nodig eens schoon gemaakt moesten worden, opgeklommen en had gebeld aan de enige deur, die zich op de hoogste verdieping bevond. Daar er echter niet werd opengedaan, ver onderstelde hij, dat Eccles nog niet was teruggekeerd. Hij besloot te wachten en hield zich bez’g met het lezen van de middageditie van de Eve ning Standard. Het uiterlijk van het kantoor had geen al te beste indruk op hem gemaakt en hij verwachtte al zo half en half, dat het fccclès’ doel was, hem geld in een of andere zwen- delzaak te laten beleggen; daar hij echter uit ervaring wist hij kende verschillende advocaten- en notaris senkantoren, die er geen haar beter uitzagen dat men niet alleen op het u’terlijk mag afgaan, besloot hij geen voorbarig oordeel te vellen en verder te wachten. Hü wilde dit echter tot KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor ’s-Graveland, Ds. J. N. de Ruiter te Sneek. programma van de Regionale Radio- omroep (Noord). i Wat de Marinierskapel betreft, U i hebt de kapel misschien wel vaak ge- hoord, maar nog nooit gezien. Nu dit is juist de gelegenheid dat U ze kunt j horen en zien. Ten slotte willen wij nog even wij zen op de Militaire Show v.'n het corps der Cavalerieschool te Amers foort, op Donderdagavond 7 uur op ’t Martiniplein. Deze show is vrij toe gankelijk voor iedereen. Om 7.45 uur gaat dit corps via Marktstraat, KI. Kerkstraat, Oosterdijk naar het Sport park, waar om 8 uur een populair concert .wordt gegeven. O.a. wordt uitgevoerd de „Slag bij Waterloo”. In ieder geval rekenen wij op veel be zoek. En vergeet vooral niet de eta lage te bezichtigen bij de Fa. Wielin- ga, V’ijde Burgstraat, waar de prijzen en eretekenen van het concours ge- etaleerd zijn. CONCOURS VAN MUZIEK EN ZANG OP 16 en 17 JULI TE SNEEK. Men schrijft ons Te 9 uur begint morgen het twee daagse feest met een rondgang door de stad met marsmuziek. Route Gebouw Ged. Pol, Ged. Poortezijlen, Suupmarkt, Grootzand, Hoogend, Ou de Koemarkt, Gr. Kerkstraat, Markt straat, Noorderhorne, Kruizebroeder- straat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Sportpark. Hopelijk wapperen er reeds vele' vlaggen, dat verhoogt de feestvreugde. Want U moet niet ver geten, Sneek is die twee dagen de gastvrouw van precies 40 verenigin gen, de beroemde Marinierskapel, be kend door de radio, en van het corps der Cavalerieschool te Amersfoort. Bovendien van al de mensen die dit bijzondere concours willen bijwonen. Werkelijk U zult kunnen genieten van de Muziek en Zang; en wij rekenen erop dat U komt. Een gedeelte van het concours wordt opgenomen in het reportage- CHR. MUZIEKVERENIGING „HARMONIE”. Bij het zilveren bestaan. Onze allerbeste wensen Bij het zilveren bestaan Willen ook vanuit dit „hoekje” Naar de „Harmonie” toe gaan. Vijf en twintig lange jaren Hebt U hier gemusiceerd En bij feest- en gloriedagen Altijd méé-getriompheerd. U hebt luister bijgedragen Aan zo menig stadsfestijn Moge dat nog vele jaren Na de zilv’ren „jaargang” zijn Laat steeds blijde klanken klinken Uit Uw klanken-energie ’kWens U kracht door eensgezindheid, Harmonie in„Harmonie” (Nadruk verboden). PHILIA. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het debat. Na deze verklaring, door minister Beel op vrij koel zakelijke toon uitge sproken, welke bewees dat de rege ring de teugels nu strak wenste te houden in haar beleid jegens de re publiek, volgde het debat. Mr. Vonk van de partij v. d. Vrij heid was de eerste spreker. Hij had waardering voor de krachtige toon der verklaring, betoogde dat in de re publiek het communisme overheerste en verklaarde dat zijn fractie de rede lijke eisen in de regeringsverklaring op prijs stelde. De heer Palar, partij v. d. Arbeid, vond dat er fouten van weerskanten waren gemaakt, en hoopte dat, waar de republiek voor 4 eisen gebogen is, men bij de vijfde (de gemeenschappelijke gendarmerie enz.) zal zoeken naar wat vereent. Prof. Romme (R.K.V.P.) zeide dat de re publiek steeds getracht heeft onder Linggadjati weg te komen. Hij vatte het regeringsstandpunt, waarmede hij het eens was, als volgt samen: 1. dat de periode van onderhandelingen over de plannen van 27 Mei is afgesloten; 2. dat de wezenlijke inhoud van deze plannen onverkort moet aanvaard en uitgevoerd; 3. dat hiertoe ook be hoort de erkenning dat deugdelijke machtsmiddelen ter beschikking moe-1 machtsmiddelen ter beschikking van ten staan. In samenwerking dienen de Ned. regering moeten staan en zij uiterlijk kwart over drie doen, daar zijn tante hem om half vier in het Piccadilly Hotel had besteld. Terwijl Sinclair daar zijn geduld in lijdzaamheid versleet, had zich geen ander levend wezen op de bovenste verdieping vertoond, noch had iemand hem hef gebouw zien betreden. wLater had de poliite ontdekt, dat het kan toor al sinds maanden had leeg- gestaan en dat Eccles een consulaire post in Birma bekleedde en eerst over een jaar naar Engeland zou tertig- keren. of laat ons zeggen, de andere man zag, namelijk om tien minuten over half drie”. „Ja, -naar dat is natuurlijk ook de be doeling geweest. De man, die hem op- belde en vertelde, dat hij Eccles was, was natuurlijk de moordenaar en die wenste de majoor naar een plaats te i lokken, maar waarschijnlijk niemand hem zou zien”. i „Ja, het is lang niet uitgesloten, dat i het zo gebeurd is. Maar is het niet i mogelijk geweest te onderzoeken, i waar die telefonische oproep vandaan kwam i Mouse schudde zijn hoofd. „Neen. Ik volg van een plotselinge x ingeving, denk ik. Maar al stelde hij juffrouw Sinclair niet van zijn huwelijk op de hoogte, hij deed toch bok niets om dit feit voor haar te verbergen. Als zij een bezoek aan Queen Anne’s Gate had "gebracht, zou zij Judy daar ge vonden hebben. Maar dat was een andere eigenaardigheid van haar. Zij wenste haar neus niet in de. zaken van een vrijgezel te steken. En dat”, voegde de jongeman er met overtui ging aan toe, „lijkt me heel ver standig”. „Buitengewoon verstandig”, verze kerde mijnheer Chitterwick met niet minder overtuiging. „Ik veronderstel”, vervolgde de ander, „dat Lynn wel van plan is geweest, juffrouw Sinclair alles omtrent zijn huwelijk te vertellen, maar dit steeds weer uitstelde, omdat hij zelfs kleine onaangenaamheden liever uit de weg ging. Juffrouw Sinclair lette nogal op geld en Judy had geen cent. Hij wist dus, dat zij wel het' een en ander op zijn huwelijk'Zou hebben aangemerkt. Maar misschien kunnen we er Judy eens naar vragen”. i ,„Dat zou inderdaad het beste zijn. Zij i zal begrijpen, dat ik het niet uit pure nieuwsgierigheid vraag. Ik ben name- lijk van mening, dat wij de kwestie i van het huwelijk zo nauwgezet moge- 1 lijk moeten onderzoeken. Indien name- j lijk blijkt, dat majoor Sinclair in dit opzicht niets van zijn tante te vrezen deze actie niet vooropstaat vermeer- 'dering te verkrijgen van het inkomen van degenen, die onder de stand plaatsaftrek lijden en ook niet een poging de koopkracht van het platte land te verhogen. De basis, waarop deze actie wordt gevoerd is de over tuiging dat het platteland een groot onrecht door de classificatie wordt aange daan, die tenslotte ook een funeste invloed moet uitoefenen op de grote steden zelf. Men weet hoe zeer het Franse platteland ontvolkt wordt, er zijn geen voldoende werkkrachten meer om het land te bebouwen, tal loze boerderijen zijn verlaten, alles trekt naar de grote stedeft. Die trek is er hier ook en openbaart zich voor al in de meest vruchtbare streken op ontstellende wijze, en als er de wo ningnood onze grote steden niet was, dan zou die trek nog aanzienlij ken zijn. Tegen die ontvolking van het platteland dient in het belang van ons volk opgetreden en een- rol bij die heb daar zelf ook aan gedacht, maar de portier van de club houdt geen aantekening van locale gesprekken en er is ook niemand geweest, die het gesprek van de majoor bij toeval heeft afgeluisterd. Het enige, dat wij be zitten, is Sinclair’s beschrijving van 's mans stem. Die moet inderdaad veel op de stem van Eccles hebben geleken, beschaafd en. wel prettig om aan te horen; om zo te zeggen, een wat overdreven uitgave van het taaltje dat men Oxford-Engels noemt”. „Ja, dat? zou ons misschien een draad in handen kunnen geven”, gaf mijn heer Chitterwick toe, „maar verder zullen we er niet mee komen, vrees ik”. „Oh, ik weet best tegenover welke moeilijkheden we ons gesteld zien, Chitterwick, maar heusch we moeten iets doen. Ik ken Lynn al jaren en bovendien is mijn zuster een van Judy’s oudste vriendinnen. Agatha zou het me nooit vergeven, indien ik niet hemel en aarde bewoog. Ik heb natuurlijk ook mijn invloed al bij Scotland Yard beproefd, maar de handen van die lieden zijn gebonden; de vervolging van een verdachte is nu eenmaal hun plicht. En geen van hen twijfelt aan Sinclair’s schuld. Vooral ook voor Judy is het verschrikkelijk. Zij heeft altijd het volste vertrouwen in hem gehad en geen seconde aan zijn onschuld getwijfeld”. Hij blies een De regeringsverklaring Vrijdagmid dag door minister-president Beel in de Tweede Kamer afgelegd gaf eerst een kort historisch overzicht van de loop der gèbeurtenissen sinds de nota der Commissie Generaal van 27 Mei aan de republiek, welke nota een ultima tief karakter droeg. Het antwoord op die nota was totaal onbevredigend en de regering hield er rekening mede dat ze gedwongen zou kunnen worden als uiterste maatregel haar militaire machtsmiddelen aan te wenden, zij het zo beperkt mogelijk, de toestand was immers onhoudbaar geworden. Men bereidde zich dus op alle moge lijkheden voor; maar nog éénmaal op 29 Juni, richtte dr. van Mook zich tot Soekarno om een verduidelijking te vragen van diens antwoord-nota van 27 Juni, op het aide-memoire der Ned. regering van 23 Juni waarin deze haar inzicht omtrent de toe stand had meegedeeld. De 5e Juli binnen de week waar in antwoord werd verwacht zond de nieuwe eerste minister der repu bliek hierop een ar woord, dat een even onbevredigend karakter droeg als dat van de 27e Juni, doch dank zij nadere overweging in de boezem van de republiek en mede dank zij goede raad, die aan de vertegenwoordigers der republiek door de Amerikaanse en Britse consuls-generaal werd gege ven, werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord van 5 Juli een na dere precisering gegeven, welke wel iswaar niet in alle opzichten bevredi gend is, doch welke rriits ten spoe digste in daden omgezet en onder het nader te stellen voorbehoud tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati kan medewerken. Mogelijkheid ener gunstige wending. De regering is bereid in dit resul taat de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Zij verwacht echter thans voor alles en onder meer de onmiddellijke staking van vijandelijk heden met inbegrip van de vernielin gen en de vijandelijke propaganda. Zij verwacht de beëindiging der infiltra ties en al wat overigens de andere staten van Indonesië miskent of aan tast Zij verwacht de onmiddellijke verbreking van onregelmatige buiten landse betrekkingen. Zij verwacht de onmiddellijke opheffing der voedsel- blokkade en het herstel van het ver keer over de demarcatielijnen. Voorts verlangt zij op zeer korte ^termijn voldoening ten aanzien van die punten, waarop het antwoord van 8“ Juli nog onbevredigend is. De Re gering heeft hier het oog op de mis kenning der unie-gedachte, welke spreekt uit het feit, dat Nederlanders onder vreemdelingen worden gerang schikt; op het gemis aan besef voor het federaal karakter .er landsbedrij- -en, welke immers tot de belangrijke activa van Nederlands-Indië behoren, en op de nog onvoldoende erkenning van onze uiteindelijke verantwoorde lijkheid in de verdere overgangstijd voor orde en rust overal in Indonesiij, waarvoor met inachtneming van deze verantwoordelijkheid deugdelijke land dient mee te doen, boeren- en vrouwenorganisaties, kerkvoogdijen, schoolbesturen, ver. .voor Dorpsbelan gen enz. enz. Als een dergelijke bewe ging dan over gêheel Nederland gaat zal men, naar spr. meent, vrij spoedig z’n doel bereiken. Voert men de strijd via de vakorganisaties dan is dat de vraag. Tenslotte bestaan die uit leden uit grote steden zowel als van het platteland, en komt in haar algemene vergadering een dergelijk punt als de classificatie aan de orde dan krijgt men direct de grote tegenstelling stad platteland en bestaat de kans dat het punt van de agenda wordt af ge voerd omdat de .stad een'overwegende invloed heeft. En dan duurt het weer een jaar voor de voorstanders deze kwestie weer op een algemene verga dering of congres aan de orde kunnen stellen. Neen, de vakorganisaties kun nen deze actie ^iet alleen vogpen, hier in dienen allen betrokken die het plat teland willen verheffen. Een vakorga nisatie als zodanig die voor de alge mene belangen van haar leden strijdt, schaart zich niet gemakkelijk, achter een plattelandsbelang. Spr. wil de le- Jden niet opzetten «tegen hun organi satie maar de kwestie dient zuiver ge steld. De vakverenigingen alleen kun nen en zullen het niet doen, natuurlijk zal haar eventuele medewerking gaar ne worden aanvaard, maar de actie dient op zo breed mogelijke basis ge voerd en daarvoor is de comité-vorm gewenst, waarvan een ieder lid kan zijn en waarin elke organisatie ver tegenwoordigd kan zijn. Na deze rede ontstond een vrij lang durige discussie. Er ging geen stem op welke pleitte voor de handhaving van de classificatie, maar enige vak bondsbestuurders en leden van vak bonden betoogden ''at deze actie thuis hoorde in de vakorganisatie. Daar dienden de voorstanders van afschaf fing voor dit doel te ageren, er was daar ook nog nimmer van een tegen stelling tussen stad en platteland ge bleken en men behoorde zich eventu eel bij het besluit der meerderheid in die organisatie neer te leggen, al kan men er steeds zijn wensen blijven pro pageren. Maar men diende geen aotie te voeren buiten dè vakorganisaties om. Van andere, o.a. ook vakbonds- zijde, achtte men dit standpunt wel wat stroef, men diende toch niet te vergeten dat de actie tot afschaffing van dè classificatie zoals men zich die hier voorstelt een cultureel doel dient, w .araan het gehele platteland dient mede te werken en daarom is het ge wenst haar op bredere basis te vesti gen.: dan op de enge, der vakorganisa ties, die strijden voor de positiever betering van hun leden. Ook de heer Posthuma beaamde dit, waarom mei dan ook de naam „Comité Rechtsgelijkheid stad en platteland” had gekozen. Spr. bleef de actie via dit comité de juiste en snelste weg tot bereiking van het doel achten, ho gelijk in samenwerking dan met de vakorganisaties. Tenslotte verklaarde een deel der aanwezigen zich ber mede te wer ken aan de oprichting van een comité te dezer stede. ze moet kunnen gebruiken ter wille van haar verantwoordelijkheid; 4. dat de federale raad zal worden inge steld na die erkenning. De heer de Groot (comm.) gaf als zijn mening te kennen dat Nederland herhaaldelijk de overeenkomst van Linggadjati had geschonden, doch hoopte op de meest gelukkige oplossing voor beide vol ken. De heer Tilanus (c.h.) vreesde dat «*e verlangens in de regerings verklaring uitgesproken niet zullen worden ingewilligd en dat ten slotte toch militair-politioneel zal moeten worden ingegrepen. Dat dit dan krachtig zal geschieden. De heer Schouten (a.r.) zeide dat men deze republiek niet als bonafide partner kan beschouwen daar zij onwillig en onmachtig is de aangegane afspra ken te handhaven. De regering tone nu dat het haar ernst is als zij zegt: wij dragen de verantwoordelijkheid. De heer Logemand (partij v. d. Ar beid) was niet bereid de heer Romme te volgen, waar deze aan de eisen der In zaaf Piso vergaderde Donder dagavond onder voorzitterschap van de heer R. Hanewald een aantal be langstellenden in de afschaffing der classificatie, de bekende standplaats aftrek voor'ambtenaren enz. Nadat de voorz. een kort openings woord had gesproken, gaf hij het woord aan de spreker, de heer Post huma van Drachten. De heer Posthuma zeide dat de kwestie der classificatie een oude is en de strijd er tegen 'wenzeer. In het verleden trachtte de ene gemeente zich aan de andere op te trekken in de actie om in een hogere klasse te komen, doch door te ageren voor zo iets, erkent men eigenlijk het be staansrecht der classificatie. Nu ié dat anders en wordt geageerd' voor een totale afschaffing van de classi ficatie, dus van de standplaatsaftrek. Deze actie is in Warffum begonnen, overal zijn nu in de provincie Gro ningen gemeentelijke comité’s ge vormd en ook een gewestelijk comité is er reeds tot stand gekomen. Nu is Friesland aan de beurt en dan volgen de andere provincies. Men moet wel 1- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Iel. 3005 NU OOK SOYABLOEM IN HET BROOD. Van 14 Juli af is een geringe hoe veelheid soyabloem in de broodbloem opgenomen, namelijk 3 Daar soyabloem een uitstekende voedings waarde heeft, gaat ook de voedings waarde van het brood iets omhoog. De bijmenging van 10 pet. maisbloem blijft gehandhaafd. had, is daarmee aan de openbare aan klager een machtig wapen uit han den geslagen”, zei mijnheer Chitter wick met veel nadruk. ,„Ik zal U alles vertellen wat ik weet”,, antwoordde de jongeman pronlp.t, „en Agatha zal de eventuele gapingen in rilijn verhaal wel kunnen aanvullen”. Judith Pennington (zo Ijiidde haar meisjesnaam) had een ongelukkige jeugd gehad, aldus vertelde Mouse. Toen zij acht jaar -oud was, overleed haar vader. Deze liet aan haar moe der, die toch al niet goed met geld kon omgaan, slechts een kleine lijf rente na. De beter gesitueerde familie trachtte haar zoveel mogelijk te hel pen, maar de verschillende zaken, waarin zij achtereenvolgens werd ge zet, gingen aan haar wanbeheer te gronde. Judith, een eenzaam kind, bracht het grootste deel van haar tjjd door met op haar moeder te wachten. Ten slotte begon het de familieleden te vervelen, steeds opnieuw geld in de zaken van mevrouw Pennington te moeten steken en daarom besloten zij, haar een vast maandgeld te geven, dat juist toereikend was om haar en haar dochter het leven in een kleine flat in Kensington mogelijk te maken. Judith werd natuurlijk zo goedkoop mogelijk opgevoed en groeide op tot het volslagen tegenbeeld van haar on- practische moeder. daartoe nodige organen te worden ge schapen. Ten onrechte gesloten ver dragen dienen te vervallen. De nieuwe opbouw. Slechts bij aanvaarding dezer pun ten en spoedige uitvoering daarvan is een verdere en behoorlijke verwezen lijking van de overeenkomst van Linggadjati in overeenstemming met de wezenlijke inhoud van 27 Mei denkbaar. De instelling van de fede rale raad en van de lagere federale organen, waardoor in de geest van Linggadjati en op de grondslag en binnen het haam van de staats- en volkenrechtelijke positie van het Ko ninkrijk, vertegenwoordigingen zowel van Oost-Indonesië en van West-Bor- neo als van de republiek mét de land voogd zullen samenkomen om de Indische regering aanstonds in sa menstelling en werkwijze zo goed mogelijk te doen aansluiten op de er kenning van de republiek van Oost- Indonesië eh West-Borneo en op de ontworpen staatsrechtelijke struc tuur, zal het algemeen bestuur van Indonesië zodanig kunnen hervormen, dat samenwerking, herstel, wederop bouw en internationale handel met vrucht en voortvarend op gang kun nen komen. De verschijning in Néder- land van Indonesische vertegenwoor digers, zowel bij de Nederlandse rege ring als bij het commissariaat van In dische'zaken zal kunnen aansluiten zowel op de toekomstige unieorganen als op de latere hoge commissariaten. Dit alles zal in feite al zichtbaar ma ken, wat t.z.t. in rechte de juiste vorm zal moeten vinden. Vooral zal het in Nederland en Indonesië, in Suriname en Curacao de krachten kunnen op roepen, die bereid zijn zich te wijden aa„ het herstel der samenleving over het gehele Koninkrijk en aan de ver dere voorbereiding van het nieuwe staatsbestel. de beste krachten verlaten het platteland. Maar op de duur is dit ook gevaarlijk voor de grote stad, die altijd bestaan heeft door nieuwe bloedtoevoer van het platteland. Als dat echter ont volkt wordt kan het ook niet meer voor die nieuwe toevoer zorgen. Spr. weet dat al de2e verschijnselen niet alleen veroorzaakt worden door de classificatie, maar zij speelt er een rol in en daar om dient zij te verdwijnen. Spr. staat ten slofte even stil bij de verhouding tussen deze comité’s van actie en de vakorganisaties. Spr. is een volbloed organisatieman,, maar hij meent dat deze strijd tegen de classi ficatie niet alleen door de vakorgani saties dient gevoerd, zelfs al zouden deze daartoe bereid zijn. Immers deze strijd is er een voor de verheffing Van het platteland, een culturele strijd, waaraan dan ook het gehele platte- rookwolk uit en staarde naar de vijver. Ook mijnheer Chitterwick voelde dat er iets voor die dappere vrouw onder nomen moest worden. „U zei, dat mevrouw Sinclair een van de oudste vriendinnen van Uw zuster is?” merkte mijnheer Chitterwick op. „En van mij. Ik ken haar al van mijn kinderjaren af. Agatha is namelijk een stuk ouder dan ik”. „Juist. Wellicht is het U mogelijküets over het huwelijk van mevrouw Sin clair te vertellen. De politie beschouwt dit als een van de krachtigste motie ven voor de moord”. „Oh, dat is onzin. Ik ken hun redene ring. Juffrouw Sinclair zou gewild hebben, dat hij een ander trouwde en zelfs niet teruggeschrokken zijn voor het dreigement hem te onterven i in dien hij haar zin niet deed. Het is pest mogelijk, dat zij dat gewenst heeft en misschien heeft zij hem ook met ont erving gedreigd, maar ik ben er zeker van, dat zij dat niet gedaan zou hebben. Ieder, die haar kende, zal dat kunnen bevestigen. Zij ging wel eens flink te keer, maar meestal meende zij er niets van. Zij was een lieve oude vrouw”. „Maar waarom vertelde majoor Sin clair haap dan niet, dat hij getrouwd was „Dat weet ik helaas niet. Het was na tuurlijk dwaas van hem. Judy en hij trouwden geheel onverwacht, als ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1