I fcfS ,7 I over Officieel Orgaan van de gemeenten ,SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht Ue.c.\ j VRIJDAG 18 JULI 1947 2e JAARGANG No. 54 i - - BRANDSTOFFEN VOOR KANTOREN. BONNENLIJST BUURTVER. „MAPLE LEAF”. i en en E9» ge- en r De bakker brengt de vissers het brood, dat door zijn zoon, Sybrand, wordt aangenomen. Het instellen van de speelscène „De aid man bihimmelt syn miel”. De spelleider geeft de laatste aanwijzingen. Ook de jongste speler zit er helemaal in. Oost-Europa niet te Parijs Ernstige toestand in Griekenland. West- Duitsland en.de conferen tie te Parijs. Benelux neemt er een belangrijke plaats in. Ab.-prijs f2.50 per hatf jaar Franco per post f3.75 per half jaar en de 125 gram koffie 50 gram thee 100 gram bloem of Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 tel. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementem Fa. KIEZEBRLNK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872' H staande speelscènes. v Laten we eens met de mensen van de „Fryske Filmrounte” mee gaan. Ergens in de buurt van -ernewoud' zullen verschillende scènes worden opgeaomen. Eerst wordt nagegaan of alles wat men nodig heeft, aanwezig is ei} of alle spelers en helpers en vooral de camera-mensen aanwezig zijn. Alles O.K. 1 Instappen. Boten liggen klaa? voor de wal en ieder gaat in dat vaartuig dat hem is aangewezen. Het sleepbootje, dat welke gebruikt' moet naar de aangewezen sle- daar het een stukje moeten spelen uit het begin, direct gevolgd door enkele scènes, laten we zeggen uit het midden, welke weer onmiddellijk worden gevolgd door stukjes uit het slot. Er zit dus niet het min ste verband in. Telkens en telkens weer moeten de spelers zich in stellen op geheel los van elkander worden in H-21 Brood H-21 Boter H-22 Boter 200 H-21 Melk H-21 Vlees H-22 Vlees H-21 Kaas H-21 Eieren H-21 Suiker hamstrooisel enz., of 500 gram’ jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of sui kerwerk FRIESUm de aak, worden naar de plaats bij de Krüsdobbe "zal en naar en Harlingen en komen vinden ze en wie ze ook om SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK welke West-Duitsland in staat zullen rtellen met de andere landen mee te werken aan de economische heropbo’’V van Europa. Dat betekent waarschijn lijk dat de landen, die schadeloosstellin gen van Duitsland moeten hebben, zich voorlopig wat opofferingen zullen moe ten getroosten, maar zeker dat de Ver Staten de Raad van Vier aan hun laars lappen en Engelsen en Fransen min of meer voor de noodzakelijkheid plaatsen het ook maar te doen. Men zal te Parijs hoe vurig men ook naar het tegendeel streeft, in politiek ’■'.arwatc geraken omdat Engeland en Frankrijk beslissin gen over West-Duitsland zullen moeten nemen buiten Rusland om en de andere ter conferentie aanwezige landen dat zullen hebben te aanvaarden, omdat er anders nauwelijks succes kan bereikt. Het is mogelijk dat enkele landen dan nog zullen afvallen, maar in ieder geval waarschijnlijk dat de besprekingen straks minder vlot zullen verleen dan nu aanvankelijk het geval is. Aan die besprekingen had de Benelux België, Nederland, Luxemburg een belangrijk aandeel, zij neemt een vooraanstaande De bonnen der kaarten WA 707 ge markt met le periode, 2de periode, 3e periode, 4e perk de, 5e periode en 6e periode, geven thans elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen en de bonnen der kaar- WB 707, gemerkt met le periode, 2e periode, 3e periode, 4e periode, 5e periode en 6e periode, elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen blijven tot nader aankondiging geldig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de kaarten WA *707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de kleinverbruikers der groepen B, C en D (kantoren, werkplaatsen, enz.), wier rantsoen voor 1947/1948 tenminste 12 eenheden bedraagt. MEER PAARDEVLEES OP EEN BON. De rantsoenwaardering van paar- devlees, welke op 6 Juni j.l. voorlopig gelijk gesteld werd aan die van rund- of varkensvlees, zal van 18 Juli af ge steld worden op 125 gram. Met in gang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paardevlees zonder been kunnen ko- lJ>en- waar Rusland dit’'aal een goede oogst heeft 'tan het lit van de Russen krijgen, die op hun beurt in ruil Engelse arti kelen krijgen, welke zij voor de weder opbouw nodig hebben. Men hoede zich er ook voor uit eventuele graanleveranties van Rusland aan F geland t,e conclude ren dat Europa eigenlijk Amerika wel kan missen en de Russen heel Europa wel van graan kunnen voorzien. Alleen de Ver. Staten met de Z.-Amerikaanse landen z jn daartoe in staat, al zou Rus sische hulp een welkome bijdrage zijn Zal het Roergebied echter weer een bron van industriële welvaart voor Europa worden, dan moet de be Iking er be hoorlijk gevoed worden en daarvoor is het, vaar het bovendien tot de Anglo- Amerikaanse bezettingszön - behoort, aangewezen op Amerika. Nu heeft men in de conf-rentie der 16 landen te Parijs met •-■kwame spoed de nodige werk- commissies gevormd, waarna de poli tieke figuren weer naar huis kunnen gaan om 15 Augustus weer te verschij nen om het' algemeen rapport mee te helnen samenstellen dat voor 1 Sept, aan de Ver. Staten moet aangeboden. Het is misschien wel interessant orji eens na te gaan, wat er eigen lijk aan het opnemen van een film voorafgaat. Eerst wordt dus het filmverhaal, het scenario geschreven, dat kan bestaan uit een heel kort verhaal. 'ervan wordt het exposé ge maakt, waarin het verhaal in speelscènes wordt ingedeeld, en dat exposé wordt weer verwerkt tot een draaiboek, waarin alle handelingen, welke voor de ca mera worden verricht, van te voren zijn vastgelegd en waarbij dan tevens de camera-instelling wordt aangegeven. Waar „Sim- merdream” een sprekende film moet worden, moest er ook nog een uitvoerig tekstboek geschre ven worden. Wil het goed zijn, dan mag er van de aangegeyen tekst niet worden afgeweken. In de praktijk komt het er echter op neer, dat dit meermalen gebeurt. Hierdoor is dus de draaiboék- schrijver gedwongen om met het- samenstellen daarvan terdege re kening te houden. Immers hoe gaat het met het ge luid? Dat wordt, nadat de film geheel is opgenomen, in een ge luidstudio nagesynchroniseerd. Het geluid wordt er daar dus aan toe- g 'voegd. „Dat seit maklik”, maar het is zeer ingewikkeld, omdat beeld en geluid precies overeen moeten stemmen. Hier moet dus van te voren rekening mee worden ge houden. Als dus het scenario en het tekst boek zijn geschreven, het exposé en het draaiboek uitgewerkt, overgewerkt en vaak nóg weer eens geheel veranderd zijn, kan met het w- kelijke filmen begon nen worden. Nu is het opnemen van een speelfilm ook weer een heel eigenaardig werk en voor de spelers lang niet gemakkelijk, en zeker zo gemakkelijk niet als het vertonen of tiet instuderen van een toneelstuk. Bij een film wordt alles wat op een bepaalde plaats speelt achter elkaar opgenomen, wat wil zeggen, dat de spelers --- - - niets w.-ard zou zijn wanneer het geen rekening hieldmet de productiemoge lijkheden van het Roergebied. Volgens het EngelsFranse basisprogramma voor de conferentie echter zal de in schakeling van de Duitse economie in het plan in overeenstemming moeten zij- met de beslissingen van de raad van vier. Maar die raad van vier, dat zijn de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland, komt eerst weer in November bjjeen, terwijl het plan voor 1 Sept, op gesteld moet zijn. Het is dus duidelijk dat, hebben de Engelsen en Fransen door deze bepaling getracht de deur vopr deelneming der Russen open te houden, of zelfs drang daartoe op Mos kou it te oefenen, dit standpunt niet vol te ouden is. De Amerikanen hebben trouwens hun vertegenwoordiger in West-Duitsland reeds instructies gege ven lijnrecht in strijd met de wensen der Russen. Zij willen dit deel zo georgani seerd zien, dat het op de duur ingepast kan in een federaal geregeerd Duitsland, geheel in strijd met de bedoelingen der Russen, die een Duitse éénheidsstaat wensen. En zij droegen die vertegen- woordiger op alle maatregelen te nemen plaats ter conferentie in. Zij beseft dat voor het tijdvak van 20 Juli tot en met 2 Augustus 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie H) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine pf Amerikaanse hulp onontbeerlij’- is voor Europa, hulp die echter eerst in 1948 schijnt te wachten, want niet voor Januari 1948 zal het Amerikaanse Con gres een beslissing nemen naar aanlei ding van de voorstellen welke nu te Pa rijs worden opgesteld. Ten slotte: in Roemenië, Hongarije en Bulgarije voort schrijdende vervolging der oppositie partijen Alle verzet in het Oostelijke b ok moet verdwijnen. GYMNASTIEKDEMONSTKATIE ADVENDO. De uitgestelde gymnastiekdemon- stratie van de Chr. Gymn.vereniging Advendo, met na afloop groot vuur werk, wordt thans Maandag 21 Juli gehouden. Men zie de adv. Blijkens een adv. in dit blad organi seert de buurtver. „Maple Leaf” voor haar oudere leden op Donderdag 24 Juli a.s. een boottocht. Voor vertrek en ligplaats raadplege men deze ad vertentie. De tocht gaat naar Grouw en omgeving. ziet zonder veel belangstelling rond, tot hij plotseling de boeier in het oog'krijgt. De uitdrukking van het gezicht verandert, fiij wordt opmerkzaam, en daarna sterk geïnteresseerd. Hij maakt een opmerking tegen zijn zoon, die nu ook opkijkt van zijn werk en ook hij toont veel belang stelling voor de boeier, die er echter in erkelijkheic1 niet is. „Stop!” klinkt de stem van de regisseur. „Oerdwaen. Efkes mear de eagen )<Jochtsje litte. It moat efkes sterker”. De scène wordt overgedaan zonder camera. Nog niet gog«' Óver doen. „Né, net to sterk, wy stean hjir net op it toaniel. Ja, goed! Drietje!” Nu een scène, waar meer bij ge- x sproken wordt. De spelers zeg- Versnaperingskaarten enz. QB, QC 707 H-33 Versnaperingen 200 _gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham- strooisél enz., of 400 gram jam, stroop enz. H-36 Versnaperingen 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterh^m- strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. De niet-aangewezen bonnen van Serie G kunnen vernietigd worden. VERAL ter wereld wordt gefilmd, dus waarom ook niet in Friesland. En niet alleen dat er gefilmd wordt, dat is er wel meer gedaan, denk b.v. alleen maar eens aan het filmpje Friesland 1945 door de bekende regisseur Josephson, maar de film waar we het nu over zullen hebben, wordt gespeeld en opgenomen door Friezen. Een waarlijk Fries pro duct dus. Het vorig jaar schreef Hein Faber het scenario, dat is, het filmverhaal voor de film „Simmerdream", welke geheel speelt in het won dermooie waterland van onze provincie. gen een gedeelte der tekst. „Stop!’’ Ze krijgen aanwijzingen. Overdoen, overdoen, overdoen. Tot alles goed is. Draaien. Stop! Andere instelling camera, die nu tot vlak bij het gezicht van een der spelers wordt ge bracht. Tekst. Stop! De tekst moet vlugger gesproken en er moet vlugger op gereageerd worden. Spelen, stop, overdoen, spelen! Net zitten ze goed in een s?ène, dan z,egt de man aan de camera „Filrh op”. Even pauze tot de nieuwe film in de camera is gezet. Dan maar weer beginnen. Laatste slukje weer overdoen. Draaien. De uren vliegen voorbij. De men sen, die op een bepaald ogenblik niets te doen hebben, benutten die tijd om snel een boterham te gaan eten, want ook dat moet doorgaan. Alleen de regisseur en de spelleider, denken niet aan eten. Ze hebben wel wat anders aan hun hoofd. Aan alles moet gedacht worden. Scène hier, scène daar. Materiaal allemaal aan wezig? Kleding in orde? Staan de netten nog precies eender? Ligt die plank nu niet anders? Weg die sigaret. Hé, die boot moet daar vandaan. Laat die jas daar niet liggen. Ga een eindje achteruit uit het beeldveld van daan. U merkt, er wordt gewerkt en hard gewerkt aan de totstand koming van de eerste Friese sprekende speelfilm. Maar allen 'die er aan meedoen, zijn enthou siast, van de kleinste speler van 6 jaar tot aan de oudste die door de jaren reeds getekend is. Overal komen ze vandaan, uit Makkum en Eernewoude, uit Leeuwarden, Drachten en Stiens, vit Franeker waar ze ook medewerking vragen, een iedb^ is bereid mede te werken, dat het kan niet anders, of dit wordt een waarlijk Friese film. In het jaar voor de tweede wereldoor log uitbrak, dus in 1938 was Tsjecho- Slowakije op aller lippen. Daar lag de toetssteen yoor Duitslands bedoelingen, daar vermoedde men het lont in het Europese kruitvat. Dat het ’t toch niet werd was het gevolg van „München” Chamberlain c.s. capituleerden voor Duitsland, zij het met het voornemen zich van dat ogenblik af gereed te ma ken voor de afrekening met Hitler, die een jaar later begon. Ook thans stond Tsjecho-Slowakije weer in ’t brandpunt der belangstelling, nu het aanvankelijk had besloten, ondanks de Russische hou ding, toch aan de conferentie van Pa rijs deel te nemen. Haastig is het echter de terugtocht begonnen, toen de mi nisterpresident en de zijnen, te Moskou op bezoek, hoorden, hoe men daar dacht over de bedoeling van Praag. Ogenblik kelijk daarop liet de Tsjechische rege ring weten, dat zij niet naar Parijs zou komen, omdat dit zou kunnen worden uitgelegd als een handeling gericht te gen de Sovjet-Unie en de andere Oost Europese bondgenoten. Het is dus de Russen gelukt de Oost-Europesé landen van deelneming aan de conferentie te rug te houden. Het gaat zelf ook een soort herstelplan opstellen, waarin al deze landen zullen worden betroken en als we het goed zien zal hun economi sche apparatuur een soort steun möe'.er verlenen aan het Russische ö-jarenplan, aan de Russische opbouw tros, in nit waarvoor zij dan een deel van de over schotten aan Russische producten zullen ontvangen. Zo krijgt Tsjecho-Slowakije thans 200.000 ton graan uit R’isjand welke Russische toezegging prompt door een Amerikaanse verklaring is gevr.gc dat Praag helemaal niets meer uit Ame rika zal ontvangen. De Albanese pre mier is thans in Moskou, het wordt na tuurlijk ook economisch in de Russische invloedssfeer ingeschakeld En daa mé< is dan dit economische blok, dat ook politiek van Moskou afhankelijk is vol tooid, al ontbreekt er de hoekpijler aan Griekenland en Turkije, met de toegang tot de Middellandse Zee. Daar waxen echter Amerika en Engeland, maar laa’- bestaat dan ook een der ernstigste ge varen voor een botsing tussen de «•eü zenmachten. De berichten dat vanui’ Albanië 'nvallen in Griekenland zijn ge daan door guerilla’s, waaronder ook een internationale brigade, scheppen wel eer zeer onbehaaglijke stemming. De Griek se- regering heeft zich alweer met een klacht tot dé Veiligheidsraad gewand, en deze heeft zich direct aan de b stucle- ring van dit - nva' gezet. De Griekse re gering gaat intussen voort met het ar resteren van .echte of Vermeende eon- munisten en hier en daar wordt ^z-,fs het vermoeden geuit dat die rege g het gebeurde aan de Albanese grens overdrijft om haar optreden te recht vaardigen of er de aandacht van at te leiden. Te Ankara is voorts net de over eenkomst ondertekend tussen de Ver. Staten en Turkije, waarbij laatstge noemd land een lening van 100 millioen dollar rijgt voor m'’itaire doeleinden „om d't land in staat te'stellen sterk te staan tegenover bedre-ging van zijn v—!j- heid en onafhankelijkheid en ter verze kering van de stabiliteit zijner econo mie”. Is in het Z.O. van Europa Rus land invloedssfeer dus zeker niet afge rond, naar het We ten hebben de Rus sen natuurlij’- ook nog verlangens. Zc hadden zij gaarde gezien dat ook Oos- tenr"’- gedeeltelijk door de Pussen, ge deeltelijk door Engelsen en Amerikanen bA—-t, van de conferentie te Parijs wa re weggebleven en zich in de Russische sfeer had laten indelen. Nu zal Wenen nog lang moeten wachten op goedkeu ring an het vredesverdrag en ontrui ming door de bezetters. En het gesprek dat de Russische ambassadeur tej Parijs met zijn Italiaanse collega daar had zal ook wel Russisch misnoegen over de Italiaanse deelneming aan de Parijse coh*- itie tot uiting hebben gebracht, de Russen hebben het Italiaanse vre desverdrag ook nog niet getekend an dat kan allerlei verwikkelingen geven, te meer waar Italië een sterke commu nistische partij bezit welke de Russische politiek steunt hoezeer die politiek dan ook Eigenlijk zuiver Slavisch en natio nalistisch is. En dan is er Duitsland Daar ligt eigenlijk de kern der moeilijk heden, waarmede ook de Parijse confe rentie te doen kan krijgen. De Russen zijn er steeds op uit j-weest ooi? mede- zeggingschap te krijgen in het Roer gebied, het industriële en economische hart, zonder hetwelk Duitsland niet en Europa nauwelijks leven kan. Al scha kelen de Russen dan hun buurstaten in hun vijfjare-nlan in, afdoendè is dat geenszins, voor een snelle heropbouw ook van Rusland zou medewerking van West-Duitsland en eigenlijk van alle landen der wereld nodig zijn. Als men dan ook misschien dézer dagen zal lezen dat Rusland een ruilovereenkomst met Engeland heeft gesloten, moet men dit niet opvatten alsof de Russen al berouw hebb' - van hun afzondering, maar enkel als Russische zin voor de werkelijkheid. Engeland heeft behoefte aan graan en Majr het is duidelijk dat dit rapport pen, begint te malen vaart de kleine vloot opname-terrein. Er moeten mamen maakt van t vissers hun bedrijf en nauwe lijks zijn de mensen aan dei wal of de spe lers en aelpers slepen ~,et netten en stokken -m alles wat nodig is. Jan Wester, de visser- man uit Eernewoude helpt ijverig mede en kijkt of alles wel zo staat als het gewoonlijk door de vakmensen neer gezet wordt. Dat is in orde. Nu de spelers voor gekleed in de werkkle ding vissers. Een der beide visserslui is een visser en behoeft dus geen nadere aanwijzing van Wester. De andere, hoewel zelf geen visser, kent ?h het bedrijf voldoende om aan enkele vakkun dige aanwijzingen genoeg te hebr ben. De beide mannen beginnen op aanwijzing van de regisseur aan de netten te werken. De ca mera-man krijigt zijn opstelling aangegeven. „Gewoan troch arbeidzje en by bileaven nèt nei de kamera sjen!” beveelt de re gisseur. „Kamera klear?” vraagt hij dan. „Ja!” „Draeije!” Het opname-apparaat snort rustig werken de spelers door, tot de stem vad de regisseur klinkt: „Eling, opsjen, dêr‘ komt de boeijer en tink derom, mei tige stüdzje der nei sjen!” De oude visserman kijkt op H-01 Brood H-02 Brood H-01 Boter H-02 Boter 100 gram vet H-03 Boter 250 grarr margarine of 200 gram vet H-01 Melk 4 liter melk H-03, H-05 Melk 7 liter melk H-01 Vlees 100 gram vlees H-02 Vlees 200 gram vlees H-01 Algemeen 200 gram kaas H-02 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suiker werk H-03 Algemeen H-04 Igemeen H-05 Algemeen zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst be reid) H-03 Reserve 1600 gram brood H-06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 707 (Serie H) H-ll Brood 800 gram brood H-ll Boter 250 gram boter H-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet H-13, H-15 Melk 12 liter melk H-ll, H-12 Vlees 100 gram vlees H-ll Algemeen 100 gram kaas H-12, H-13 Algemeen 250 gram sui ker, bgterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk H-13 Reserve 800 gram brood 11-14 Reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst be reid) H-16 Reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst be reid). Bonkaarten MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeil, a.s. moeders en zieken) (Serie H) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren 250 gram suiker, boter- -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1