I I H i I Nederland-Indonesië. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTTSERADEEL en IJLST I „Moord onder getuige” door ANTHONY BERKELEY Stichting Industriegebouwen Friesland. Radiorede Minister-President Beel Lankmoedigheid der Regering ten einde Het leger treedt op DINSDAG 22 JULI 1947 2e JAARGANG No. 55 7 n k C K 4 C t HET BEGIN VAN HET OPTREDEN. 5 9 s. K g !R h 1 FEUILLETON TW AALF MUD KOLEN VOOR KA MERBEWONERS BOVEN 61 JAAR. „Zonder twjjfel. Tenzij zij tegenover - in v< rY n« n, t- n 9 n t e r van r j 21 1 Ab.-prijs f2.5O per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar DE HOUDING DER VAKBONDEN. Het N.V.V. deed een dringend be roep op de arbeiders noch o; eigen initiatief, noch in gevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ödferbet werk neer te leggen of onberaden stappen te doen. Na een vergadering der hoofdbestu- Het politiële optreden van het leger te Batavia begon met de zuivering van die stad, spoorwegstations, post kantoren en openbare nutsbedrijven werden bezet. Volgens de berichten had jde republikeinse regering haar employé’s 2 maanden salaris vooruit betaald en de instrvctie gegeven niet samen te werken met de Ned.-Indi sche regering. De Indonesische mi nisters Gani en Tamzil zijn in Bata via in hun huizen onder bewaking. Bureau voot Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VMIJD1OS jk P- :n OOGBEHANDELING VAN PRINSES MARIJKE GESLAAGD. Na een verblijf van ca. vijf weken in het Nederlands Gasthuis voor Oog- lijders te Utrecht, kan prinses Marijke dezer dagen het ziekenhuis verlaten. De operatieve behandeling van de aangeboren oogafwijking is met goede uitslag bekroond. Het prinsesje heeft de behandeling zeer goed verdragen en mede dank zij Ir' feit, dat H.K.H. de kleine nog steeds voedt, zich inmiddels ontwik keld tot een prachtige gezonde nor male baby. H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard betuigen hun harte lijke dank voor de vele blijken van medeleven, welke zij van zo vele zijden mochten ontvangen. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK EI VOOR DE JEUGD. Er zal voor personen tot en me* 20 jaar een bon worden aangewezen voor een ei. t ZEEP VOOR BADEN. De bad- en „zweminrichtingen, wel ke voor de oorlog zeep beschikbaar S'clden voor hun bezoekers, zullen oiimenkort weder in de gelegenheid zgn bij stort- of kuipbaden stukjes zeep te verstrekken. De zeep zal aan hen, aie van bedoelde inrichtingen ge bruik maken, mogen worden verkocht in stukjes van ca. 5 gram, voorlopig tegen de prijs van één cent per, stukje. Het publiek zal dan omstreeks eind Juli van deze regeling kunnen profi teren. BR Mevrouw Sinclair las in zjjn blik wat hij bedoelde. „Oh, zo slecht is hij be slist niet. Hij schreef, dat hij wil zien, of er 5ets voor zijn neef gedaan kan worden. Hij schijnt iets van zijn ge adopteerd vaderland overgenomen te hebben”. „Oh”, zei mgnheer Chitterwick, „ja, dat is wat anders”. En dat was alles, - wat hij te zeggen wist, want de waar heid gebiedt te verklaren, dat mijn heer Chitterwick, de hoop van Rivers- mead, zich op dat ogenblik afvroeg, welke verdere stappen hij nu eigen lijk moest ondernemen. Het was mevrouw Sinclair, die hem een uitweg wees. „Ik ga vanmiddag naar Earlshaze. Het landgoed behoort nu aan mijn man en hoewel ik er onder de huidige omstandigheden na tuurlek niet aan- denk, me daar te vestigen, houd ik er toch zo af en toe een oogje in het zeil. Mouse zal me er met de wagen heen brengen. Misschien hebt U zin om mee te heden: 1. de materiaalvoorziening; een bouwvergunning-zal door de We deropbouw in vele gevallen niet wór den verleend; 2. de grote bedragen, welke door de sterk gestegen bouw kosten met nieuwbouw zijn gemoeid. Daarentegen biedt de bedoelde opzet veel voordelen: Wederopbouw zal ge makkelijker bereid zijn om materiaal beschikbaar te stellen, terwijl collec tieve huisvesting een minimum mate- riaal-gebruik betekent. Wat de bouw kosten betreft: bij de voor ogen staande opzet zal de financiering vau het bedrijfsgebouw als volgt geschie den: Van de benodigde middelen zal 30 procent door betrokkenen worden gefourneerd, 40 procent door hypo thecair crediet worden gédekt, terwijl getracht zal worden de overige 30 pro cent door middel van een crediet van de Herstelbank te doen financieren. Het spreekt vanzelf, dat in deze tijd van financieringsmoeilijkheden, deze oplossing van uitermate groot belang is, daar aan de niet benodigde 70 pet. van het bouwkapitaal door de onder nemers een andere nuttige aanwen ding kan worden gegeven. De betrok kenen kunnen zich wenden tot het Ge meentebestuur van de plaats, waar ze bedrijfsruimte willen betrekken. gaan? U kunt dan juffrouw Goole nog eens spreken. Ik heb haar voor lopig maar in haar functie gelaten”. Nu had een onderhoud met juffrouw Goole voor mijnheer Chitterwick wei nig aantrekkelijks, maar in ieder ge val betekende een bezoek aan Earls haze actie en dat was beter dan wer keloos op Riversmead rond te hangen en er minder dan iemand anders als een detective uit te zien. Mijnheer Mijnheer Chitterwick gaf dan ook te kennen, dat hii zeer graag van de gelegenheid gebruik zou maken om juffrouw Goole nog eens te ont moeten. Mouse hield van snel rijden en in nau welijks een half uur had hij de af stand van meer dan vijftig kilometer, die de beide landgoederen van elkaar scheidde, afgelegd. Juffrouw Goole ontving hen beleefd. Tot mijnheer Chitterwick’s opluchting nam zij Judith direct ter zijde om over de betaling van enkele rekenin-, gen te spreken. Bevrijd van juffrouw j volgde Mouse, „je gaat hier rustig op Goole’s doordringende blikken was mijnheer Chitterwick in staat, zijn omgeving wat nader op te nemen. Mouse, die» zag dat zijn metgezel ge ïnteresseerd rondkeek, bood aan, als gids op te treden, daar hij het huis goed kende. Onder zijn leiding bewon derde mijnheer Chitterwick de prach tige oude betimmeringen, de schilde- school aanhaalde en de prettige sa menwerking met de heer, en mevr. Vliegenthart memoreerde. De heer R. J. Sipkens, Inspecteur L.O., sprak met veel waardering over de goede verstandhouding die de heer Vliegent hart tussen de leerkrachten van het openbaar- en bijzonder onderwijs in onze stad heeft weten te bereiken. Na mens de ouders werd het woord ge voerd dóbr de heer S. G. Walinga, '’ie een garfglamp in de vorm van een scheepslantaarn en een tafelkleed aanbood. De heer J. Sixma, onder wijzer aan de school, die in de plaats van de heer Vliegenthart tot Hoofd benoemd is, schetste in een mooie toe spraak diens opvattingen over het onderwijs en liet zijn woorden van een boekwerk vergezeld gaan. Dr. J. Postma, rector van het Gymnasiu-i sprak als ouder en als rector, waarbij hij zijn grote waardering uitsprak over de goede samenwerking die er in de korte tijd dat hij in Sneek werk zaam is, tussen hem en de heer Vlie genthart heeft bestaan» De heer M. A. Wisselink, voorzitter van het tegen woordige bestuur, die de rij van spre kers sloot, bood eveneens een boek werk aan. De heer Vliegenthart dankte, mede namens zijn vrouw, voor de hun gebrachte hulde en voor de cadeaux, waarbij hij o.a. zei dat zijn vrouw toch nog te weinig in de hulde betrokken was, omdat zij» wat spr. uiteraard het beste kon weten, nog vegl meer steun aan de school gaf, dan hier naar voren is gebracht. Ook wilde hij een deel van de lof hem toe gezwaaid overdragen op de heer Fla- meling die als schoolschoonmaker zijn taak altijd uitstekend vervulde wat eveneens aan het onderwijs ten goede is gekomen. Vóór de pauze voerden de leerlingen onder leiding van de leerkrachten met veel enthousiasme en succes het lekenspelletje „Karei ende Elegard” op, waarmee ze veel bijdroegen tot het slagen van deze avond, die bij allen die hem bijwoon den, nog lang een prettige herinne ring zal nalaten. dere deelstaten ingenomen, in de kring van de Verenigde Staten van Indonesië voor haar open. Te Batavia heeft dr. Van Mook een verklaring aan de pers' van soortge lijke inhoud afgegeven. Bij de werkzaamheden van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland tfer bevordering van de nij verheid in oïize provincie zijn de moe' kheden van huisvesting der be drijven primair gebleken. Bedoeld in stituut heeft zich beraden in hoeverre in het geconstateerde nijpend gebrek aan bedrijfsruimte zou kunnen wor den voorzien. Na bestudering van het onderwerp is de oplossing gezocht in de richting van collectieve huisves ting van nijverheidsbedrijven door middel van de stichting van zg. be drijfsgebouwen, een vorm’die in Enge land sinds de vorige wereldoorlog wordt toegepast en in steeds stijgende mate succes heeft. Besloten is een „Stichting Industriegebouwen Fries land” in het leven te roepéti, welke ten doel heeft „de bestudering van het vraagstuk der collectieve huis vesting van kleine nijverheid en in dustrie in Friesland en de eventuele exploitatie van deze collectieve huis vesting in de vorm van bedrijfsgebou wen in de ruimste zin des woords”. De collectieve nijverheidshuisvesting biedt veel voordelen, speciaal in deze tijdsomstandigheden. De zelfstandige ondernemer, die tot nieuwbouw wil overgaan, stuit op 2 grote moeilijk- over het economisch, sociaal, cultu reel en religieus leven in de verschil lende gebieden. Prinses Juliana zal van 31 Juli a’f met de prinsesjes op het jacht Piet Hein vertoeven, waarmede de Prins zijn bezoek aan Friesland zal brengen. Het is niet uitgesloten, dat het Prin selijk gezin in de nam’ddag van 31 Juli een kort bezoek aan Leeuwarden zal brengen. Toen de vorige week steeds duide lijker aan het licht kwam dat de re gering der republiek de voorstellen der Ned. regering, op Linggadjati ge baseerd, niet wenste te aanvaarden, of het niet kon, omdat het haar aan gezag in haar eigen gebied ontbrak, kon met reden worden verwacht, dat aan de lankmoedigheid van onze re gering een eind zou komen. Immers 9 maanden nadat het militair bestand was gesloten en 4 maanden na onder tekening ‘“van de overeenkomst van Linggadjati handelde men op republi keins gebied alsof er nimmer sprake van een bestand en een overeenkomst was geweest. Zondagavond heeft onze minister president dr. L. J. M. Beel een eind aan alle onzekerheid in een radiorede gemaakt. Hij deelde mede dat de re gering de Landvoogd heeft gemach tigd, om, gezien het nog steeds voortduren, het verscherpen zelfs van de vijandelijkheden, de vernielingen en al wat dies meer zij, met de hem ter beschikking staande strijdmacht tot politioneel optreden over te gaan, om datgene te verwezenlijken, waar toe de republiek zelf onmachtig blijkt. De regering verheelt niet, zo ging de ministerpresident voort, dat deze stap haar zelf grote moeite heeft ge kost en zij is er zich van bewust, dat hierdoor bij velen onder u naast be zorgdheid voor hen, die ginds, ver overzee, hun plicht moeten doen, een teleurstelling wordt gewekt, niet ge ringer dan de hare. Wij hebben zorgvuldig nagelaten enige druk op de republiek te oefenen zolang het er om ging tot een ac- coord te g°raken. Integendeel, de Ne derlandse regering is de republiek :n deze zover mogelijk tegemoetgeko men. Zij heeft volledig begrip getoond voor het gezonde nationalistische Streven, hetwelk zich in Indonesië heeft geopenbaard, en bewezen da; haar iedere neiging om dit gezonde nationalisme te weerstreven vreemd is. Oost-Indonesië en West-Borneo kunnen het getuigen en getuigen het ook. Wij hebben de republiek in volko men vrijheid tot een overeenkomst be wogen op beginselen, waarvan wij de juistheid blijven erkennen en de toe passing blijven vergen, ook nu. Het is echter ten enenmale onaan vaardbaar, dat, wanneer eenmaal een overeenkomst vrijwillig is getekend die van dag tot dag wordt geschon den. De regering blijft aan de beginselen van Linggadjati vasthouden. Wie mocht menen, dat er nu aanleiding is om zich van deze beginselen te ont doen, zal de regering tegenover zich vinden. De toepassing dezer richtlijnen t.o. v. de beide andere, reeds gevormde deelstaten van Indonesië en ten aan zien van al die delen, die daartoe de wens alsnog zullen te kennen geven, zal ononderbroken voortgang vinden. Ook tegenover de republiek behouden zij ten volle hun kracht. Zodra een leiding der republiek be reid en bij machte zal blijken tot ene daadwerkelijke samenwerking over eenkomstig Linggadjati, staat ene ge lijkberechtigde plaats, als door de an- HET REPUBLIKEINSE LEGER. Tamzil had tegenover een buiten lands persbureau betreffende het re publikeinse leger o.a. verklaard: „Onze 250.000 soldaten kunnen geen georganiseerde weerstand tegen over een grootscheeps opgezette aan val stellen, want'de Nederlanders zijn goed uitgerust. Onze voornaamste verdediging zal bestaan uit de tactiek van de verschroeide aarde. Indien wij bruggen, wegen en spoorlijnen ver nielen, dan zal dat zijn om ons te ver dedigen. Alleen de Nederlanders zul len de verantwoordelijkheid dragen voor de rampen, die over het land zullen karnen”. Dr. Van Mook verklaarde echter dat speciale Nederlandse eenheden op die sleutelpunfen een actie zijn be gonnen, waar men vreest dat de In donesiërs hun bedreiging om de tac tiek van de verschroeide aarde toe te passen zullen uitvoeren. DISTRIBUTIENIEUWS. OLIE IOE WIJZINGEN VERLAAGD Vijfti,: liter ohe gelijk aan een “enheid brandstoffen. De minister van Economische Za ken heeft zich in verband met de „n.erst moeilijke deviezenpositie ge noodzaakt gezien de toewijzing var olie vooi centrale verwarmingen ge- nee, gelijk te schakelen met die van vaste brandstoffen. De rantsoenen voor het stookseizoen 1947/48, welke voor degenen, die reeds op 1 Octobei 1946 over een particuliere olie-stook- installatie beschikten, een belangrijke verlaging betekenen, zijn de volgende Ten behoeve van huizen, waarin geen enkel woonvertrek (of vertrek, dat als zodanig kan dienen) van een schoorsteenaansluiting is voorzien naar gelang van de te verwarmen ruimte tenminste 1550 liter en ten hoogste 2300 liter; ten behoeve van •huizen, waarin een zodanige schoor steenaanMuiting wel aanwezig ’s. naar keuze van de bewoner: 600 liter olie of een brandstoffenkaart. Ir. beide gevallen wordt een eenheid vaste brandstoffen gelijk gesteld met 50 liter olie. Over de wijze waarop de in aanmerking komende gezinnen in het bezit zullen worden gesteld van een olietoewijzing of een brandstof fenkaart, volgt nadere mededeling, rijen-galerij en de kostbare verzame ling Chinees porselein en zuchtte. Misschien had de politie gelijk en was moord een niet te hoge prijs. Earls haze was een kostelijk bezit. De rondgang door het enorme huis met zijn vele bezienswaardigheden duurde bijna een uur en toen zij in de ontvangkamer terugkwamen, bleken de twee dames hun zaken afgehan-' deld te hebben. Tot mijnheer Chitter wick’s schrik scheen Judith naar een excuus te zoeken om hem en juffrouw Goole een tijdje alleen te laten. Mijn heer Chitterwick was er zeker van, dat hij, wanneer hij met deze vast beraden jongedame alleen zou zijn elke vraag, die hij had willen stellen, ogenblikkelijk weer vergeten zou. Het was intussen Mouse, die hande lend optrad. „Judy, je ziet er slecht uit. Dodelijk vermoeid, niet juffrouw Goole?” Juffrouw Goole beaamde het. ,„Ik zal je eens wat zeggen”, ver- Binnenkort zal tevens worden beslist, of ook ten behoeve van particuliere en bedrijfsinstallaties, die na 1 October 1946 werden aangelegd, olie ter be schikking zal kunnen worden gesteld. Eventuele toewijzingen zullen uiter aard eveneens op basis van algehele gelijkschakeling met de kolentoewij zingen geschieden. WAT DOET HET BUITEN!AND? De Ned. regering heeft de Engelse en Amerikaanse vertegenwoordigers te Den Haag in een memorandum haar standpunt uiteengezet. Zij wijs: daarin o.a. >ok op het ondemocra tisch karakter van de regering Soe- karno. Engeland heeft zijn goede diensten aan beide partijen aangeboden, he wil dus alsnog bemiddelen. In Australië zullen de havenarbei ders waarschijnlijk de Ned. scheep vaart weer boycotten. Er werd voorts gemeld dat India (het vroegere Brits-Indië) bereid zou zijn het geschil voor de Veiligheids raad te brengen en misschien op ver zoek der republiek het landen van Ned. vliegtuigen op haar gebied zou verbieden. In Nederlandse regerings kringen werd echter verklaard, da: voor de K.L.M.-vliegtuigen op de route AmsterdamBatavia reeds voorzieningen getroffen waren voot landingen op vliegvelden buiten India. NIEUWE REGELING VOOR FIETSBANDEN-DISTRIBUTIE. Tot dusverre kwamen alleen perso nen, die aan bepaalde strenge normen voldeden, voor fietsbanden in aanmer king. Nu in de meest dringende be hoefte is voorzien en de kwaliteit der in het laatste jaar vervaardigde ban den aanzienlijk is verbeterd en daai- mede de levensduur verlengd, wordt het mogelijk geleidelijk ocjk andere fietsbezitters van banden te voorzien. Daartoe is een regeling ontworpen, waarbij de fietsbezitters worden ver deeld in twee ■groepen: 1. Degenen die sedert de bevrijding reeds bonnen voor banden ontvingen. Aan deze per sonen worden thans bewijzen van in schrijving verstrekt, waaraan zich twee bonnen voor buitenbanden en twee bonnen voor binnenbanden be vinden, welke afzonderlijk genum merd zijn. Periodiek wordt een dezer bonnen geldig verklaard, zodat ver sleten banden kunnen worden ver vangen. 2- Degenen, die sedert de be- vrijding nog nimmer bonnen voor ban den an ingen. Aan deze personen worden uitgereikt een bon voor twee buitenbanden en een bon voor twee binnenbanden. Ook deze bonnen zijn genummerd en worden door midd',l van een loterijsysteem geleidelijk gel dig ’’erklaard. ren zou het resultaat daarvan bekend gemaak4: worden. Het Katholieke en Chr. Nationaal Vakverbond roepen de arbeiders op onder geen omstandigheid het werk neer te leggen. Het hoofdbestuur van de Partij v. d. Arbeid heeft besloten zich achter de regering te scharen. Het Tweede Kamerlid Palar van die partij, een Indonesië^, is echter afgetreden en heeft bedankt als lid der partij. De C.P.N. en E.V.C. wensen de re gering op geen enkele wijze te steu nen. Het Vrije Volk weet te melden, dat het in de bedoeling ligt, in de komen de winter aan kamerbewoners boven 65 jaar twaalf in plaats van negen mud kr’en te verstrekken. Bij infor matie bevestigde men ons, dat inder daad “en zodanige regeling wordt uit gewerkt. TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN. De Tweede Kamer is tegen Woens dag bijeengeroepen voor het aanho ren van een regeringsverklaring. DAGORDERS. Dagorders zijn uitgevaardigd door onze opperbevelhebbers te land en ter zee in Indonesië, (waarin al zal momenteel de kracht der Wapenen het voornaamste'woord spreken, toch het beginsel der vrijheid voor de In donesische volken op de voorgrónd wordt gesteld. mij toneel speelde. Zij vertelde het mij zelf”. „Toch schijnt het, dat dit dreigen met onterven zowel door haar als haar neef sinds jaren als een grap werd opgevat”, merkte mijnheer Chitter wick op. „Wie vertelde U dat vroeg juffrouw Goole scherp. „Mevrouw Sinclair”, moest mijnheer Chitterwick oegeven. Juffrouw Goole trok haar zware wenkbrauwen op. „Denkt U als ’t U belieft niet, dat ik wat tegen de ma joor of mevrouw Sinclair heb. In tegendeel, het spijt mij verschrikkelijk voor mevrouw Sinclair en ik wil alles doen om haar te helpen, aangenomen natuurlijk, dat men niet van mij eist,, dat ik een misdaad dek. Maar ik ben geen kind. Mevrouw Sinclair kan moeilijk andersAloen dan zeggen dat haar man het dreigement van zijn tante niet ernstig opvatte”. „Dusdus U is het daarmede niet eens?” waagde mijnheer Chitterwick nog eens te vragen. „Ik kan natuurlijk onmogelijk weten, hoe de majoor er in werkelijkheid over dacht. Maar van juffrouw Sin clair ben ik zeker, dat zij het dreige ment ernstig meende. „Juist”, zei mijnheer Chitterwick, er van overtuigd, dat hij met dit gesprek niets opsphoot, - - - - - - - AFSCHEID VAN DE HEER EN MEVR. VLIEGENTHART. Toen in het jaar 1938 de Lagere Montessorischool alhier werd ge opend, werd de heer W. E. Vliegent hart haar eerste hoofd, en onder diens leiding As de school tot grote bloei gekomen zodat ze sindsdien al enige malen uitgebreid moest worden. Mevr. Vliegenthart, die ook bij het Montes- sori-onderwijs werkzaam is geweest en haar man meerdere malen op school verving of als onderwijzeres assisteerde, heeft eveneens vele ver diensten voor de Sneker Montessori school, zodat beiden bij de ouders, bestuur en leerlingen in hoog aanzien staan. Dit kwam weer eens op onduo- belzinnige wijze tot uiting op de af scheidsavond die Donderdag j.l. ter gelegenheid van hun a.s. vertrek naar Utrecht waar de heer Vliegenthart zijn studie in de paedagogiek zal vol tooien in de foyer van Amicitia' werd gehouden. Op deze ouderavond, waarbij ook het bestuur, vele oud-be- stuursleden, oud-leerlingen en leer lingen aanwezig waren, zijn de ver diensten van het echtpaar Vliegent hart voor h^t Montessori-onderwijs door vele sprekers naar voren ge bracht en werden hartelijke afscheids woorden tot hen gesproken. Herre Halbertsma deed dit namens de oud- leerlingen in een aardig speechje en bood als stoffelijk bewijs van dank voor het onderwijs een koperen ketel aan. ”amens het oude en eerste be stuur sprak de oud-voorzitter, de heer J. Halbertsma, die tal van her inneringen uit de beginperiode van de „Toch geloof ik, dat het de meeste mensen verbazen zou”, zei Mouse ge duldig, „maar de kwestie is, dat mijn heer Chitterwick zich in het geheel niet meer zo zeker voelt en U in ver band daarmede gaarne enige vrager over majoor Sinclair zou willen stel len”. „Ik heb alles al aan de politie verteld en ik zie niet in, hoe het beantwoor den van enige particuliere vragen over de persoon van majoor Sinclair mijnheer Chitterwick uit de onzeker* heid zou helpen”. Mouse zuchtte en wierp mijnheer Chitterwick de bal toe. Deze drong, in pure schrik eigenlijk, meteen tot de kern van de zaak door. „Ik herinner mij, dat U bij het eerste verhoor en ook tijdens de openbare lijkschouwing verkla/rd hebt, dat U er zeker van was, dat juffrouw Sinclair haar neef zou onterven, indien hij haar huwe lijksplannen dwarsboomde. Ik neem aan, dat U dat nog steeds gelooft, juffrouw Goole?” „Ik weet het”. „Ja, ja, natuurlijk. Ik bedoel, dat U niet tot andere inzichten gekomen is”. ,„Dat doe ik zelden, mijnheer Chitter wick, en zeker niet als ik zeker van iets ben!” „U beschouwt het dus als een feit?” hield mijnheer Chitterwick aan. PRINSELIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Het ligt in het voornemên Prins Bernhard, om Maandag 28 Juli en volgende dagen een bezoek te bren gen aan het Zuidelijke’gedeelte van Friesland. Prins Bernhard, die zich voorstelt in de volgende maanden soortgelijke bezoeken te brengen aan de onderscheidene delen van ons land, zal zich op deze reizen doen inlichten veel te druk te hebben om nutteloos rond te wandelen, wist Mouse zijn zin door te drijven en een minuut later liepen de beide mannen, met de op standig kijkende secretaresse tussen hen in, het terras af. „U herinnert U mijnheer Chitterwick, natuurlijk?” merkte Mouse op om het belangrijke gesprek te openen. „Zeker”, zei juffrouw Goole, die tot op dat ogenblik nog geen teken van herkenning had gegeven. „U was in het gezelschap van hoofd-inspecteur Moresby op de dag van juffrouw Sin clair’s overlijden”. „Ja,#dat is zo”, zei mijnheer Chitter wick. ,„U verkeert in een uiterst verant woordelijke positie, meen ik?” Mijnheer Chitterwick gaf te kennen, dat hij het met juffrouw Goole eens was. „Het is maar gelukkig, dat U zo ze ker is van hetgeen U zag”. „Gelukkig?” „Twijfel zou zenuwslopend zijn”, merkte juffrouw Goole droogjes op. Mouse nam het gesprek over. „Ja, en met het oog op mijnheer Chitterwick’s positie is U zonder twijfel verrast hem vandaag hier te zien, juffrouw Goole?” „Weinig dingen zijn in staat mij te verrassen, Uwe Genade”, antwoordde de jonge vrouw. - een divan liggen en juffrouw Goole, Chitterwick en ik maken tot theetijd een wandeling in de tuin. Hoe lijkt je dat?” Hij gaf Judith een teken en deze begreep direct, wal er van haar verlangd werd. Natuurlijk zou ze een uurtje rust nemen. Ondanks het tegenspartelen van juffrouw Goole, die verklaarde, het 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1