H Nederland-Indonesië. Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i „Moord onder getuige” door I VRIJDAG 25 JULI 1947 FEUILLETON 2e JAARGANG No. 56 De Conferentie te Parijs De toestand in Griekenland Het Verre Oosten ANTHONY BERKELEY BONNEN VOOR TABAK EN EEN EI. j c->’ SNEEKER NIEUWSBLAD tr 22 Wordt vervolgd. niet”, protesteerde Ab.-prijs f 2.50 per halfjaar Franco per post 13.75 per half jaar En deze waarborg houdt dan weer ten nauwste verband met eventuele bemiddelingspogingen. Zoals bekend heeft Engeland zijn diensten om te Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG f Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK bemiddelen reeds aangeboden, de Ver. Staten zjjn niet zover gegaan. Beide landen zijn echter begerig dat het conflict zo spoedig mogelijk een einde neemt èn omdat de Indonesische grondstoffen nodig zijn voor het we- reldherstel, maar ook omdat deze bot sing in Indonesië licht moeilijkheden elders in het Oosten kan veroorzaken. Zeer geïnteresseerd is bijv, ook Voor- Indië bij dit conflict, waa/van de sym pathieën uiteraard naar de Indone siërs uitgaan. Ook dat land heeft En geland en de Ver. Staten verzocht om pogingen te doen onmiddellijk een overeenkomst tussen beide partijen tot stand te brengen, het vraagt dus ook om bemiddeling. Thans acht onze re gering die bemiddeling niet oppor tuun, d. w. z. het ogenblik er voor nog niet gekomen. Dit is begrijpelijk omdat er voor bemiddeling twee par tijen moeten zijn. Onze regering zal het nu wel zo zien dat aan republikein se zijde thans eigenlijk geen partij is: de Ned. regering brak met het repu blikeinse kabinet omdat dit óf de over eenkomst van Linggadjati niet wilde of niet over het gezag beschikte haar door de republiek te doen aanvaar den. Onze regering wil dus vermoede lijk alleen spreken met mannen, die werkelijk geacht kunnen worden de Indon. bevolking te vertegenwoor digen en bereid zijn zich op de basis van Linggadjati te stellen. Maar het. mogen ook weer geen marionetten zijn, die maar alles doen wat Neder land wil. Uit vrije wil dient Indonesië en dienen haar vertegenwoordigers tot een overeenkomst met Nederland te komen. Het is blijkbaar daarom dat medegedeeld werd dat het niet de bedoeling van Nederland is ook Djok- ja, de zetel van de republikeinse re gering, te bezetten. Het zou als een gebaar moeten worden opgevat dat de republiek daar in vrijheid alsnog een nieuwe regering kan vormen, op welk ogenblik misschien bemiddeling moge- Ijjk ware met als basis de overeen komst van Linggadjati, waarop Den Haag zich blijft stellen en waarop een eventueel bemiddelaar zich dus direct in tegenstelling tot het Vrije Volk, kan beroepen. Bevin aan het woord. In het Engelse Lagerhuis ant woordde Bevin op vragen dat hij de toestand in Indonesië nauwlettend volgde, of een oplossing via de Ver. Naties mogelijk was bleef een vraag. De vorderingen van het Nederlandse leger. Het optreden van het Nederlandse leger Moordt tot nog'toe gekenmerkt doop snelle vorderingen tegen betrek kelijk geringe tegenstand. Na vernie ling door onze vliegtuigen van de re publikeinse op de vliegvelden en het doorbreken van de eerste versper- ringslinies ging het snel vooruit. Zo schijnen onze troepen op Java voor Cheribön, de havenstad te staan, van Semarang en Soerabaja uit zijn zij Zuidwaarts tot halverwege het eiland gekomen en de landingen in Oost-Java door mariniers brachten ons in het belangrijke suikergebied van Bondo- woso. De verliezen die de Nederlan ders tot Dinsdag geleden hadden wa ren licht, nl. 17 doden, 23 gewonden, 3 vermisten. Er is over het algemeen nog geen toeneming van het verzet der republikeinen te constateren, de verwachting van dr. Beel in een inter view met een Engels blad was, dat de operaties niet lang zullen duren. Zoals bekend dreigen de republikeinen met de kleine oorlog, de guerilla, welke ver van de steden in het bergachtige land zou worden gevoerd. Veel hangt er dan echter van af in hoeverre de bevolking het optreden van deze ver zetsgroepen zal steunen. Krijgen ze die steun, dan kunnen ze ons veel last bezorgen, krijgen ze die niet dan bloedt een dergelijk verzet meestal spoedig dood. Maar Palestina leert wel hoe oplettend een bezettend leger steeds moet blijven. Om alles is het dus te wensen dat er spoedig"een op lossing gevonden wordt. Een later bericht meldt dat Cheri- bon reeds js bezet. Ook op Sumatra zijn bij Palembang en Medan belangrijke vorderingen ge maakt. H. M. de Koningin heeft de volgen de boodschap gericht tot de familie der strijdkrachten in Indonesië: „Gelijk de regering U bij monde van de minister-president heeft medege deeld, is zij overgegaan tot politieel optredeij met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra. Ik weet, dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning tegemoet gaat. Ik behoef u wel niet te verzekeren hoezeer ik met u mede leef en begrijp wat in u omgaat. Ons volk is kortgeleden door on noemelijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan en heeft deze met moed en fierheid gedragen. Ik ben over tuigd, dat het deze nieuwe beproe ving even flink en dapper en met het zelfde vertrouwen in de toekomst zal doorstaan. God zegene u en die u in Indonesië lief zijri. WILHELMINA. De vraag is nu maar of de houding van Nederland ten opzichte van de Indonesische republiek een toetsing aan het wereldgeweten kan verdra gen. T'en deze kan worden opgemerkt dat onze regering toch werkelijk niet bestaat uit mannen die op oorlog heb ben aangestuurd, of een oorlog willen. Ook in ons eigen land zelf zijn echter groepen die het met deze stelling niet eens zijn. En dat zijn niet alleen de communisten, maar ook de groep van het Parool, dat de richting van de Partij v. d. Arbeid is toegedaan, staat de divan heb laten liggen. Ik loop gauw even naar boven. Bovendien heeft mijnheer Chitterwick U nog wat te vragen”. „Ja”, zei mijnheer Chiterwick, „eh... ja”. „Nu, mijnheer Chitterwick?” spoorde juffrouw Goole hem aan. „Het was iets over een bril”. Mijnheer Chitterwick sloeg juffrouw Goole oplettend gade, maar zij scheen niet te schrikken. „Over een bril?” herhaalde zij kalm, „en wat kan ikU over een bril ver tellen?” „Oh”, zei mijnheer Chitterwick, „het is eigenlijk een kwestie, die weinig om het lijf heeft. Maar ik herinner me, dat juffrouw Sinclair in het Hotel sterk naar de maj... naar de man zat te staren en ik veronderstel daarom, dat zij bijziende was. Is dat juist?” „Ja”, bevestigde juffrouw Goole zon der veel belangstelling, „zij droeg al tijd een bril, maar op de morgen van haar aankomst in Londen brak deze en zij had geen reserve meegenomen”. „Dat dacht ik al”, zei mijnheer Chit terwick en men kon hem aanzien dat hij tevreden met zichzelf was, „kunt IJ mij zeggen, hoe sterk de glazen van juffrouw Sinclair’s bril waren? Ongeveer van dezelfde sterkte als de Uwe?” dat de actie in Indonesië onvermijde lijk a-htte, tegenover de regering. De overgrote meerderheid der bladen steunt echter de regering in hare be slissing, zij het dat die steun van ver schillende tint is. Hoewel het meren deel der bladen het met minister-pre sident Beel eens is, dat er aan'Ling gadjati dient vastgehouden, zijn er ook enkele organen, die beschouwingen geven, welke doen twijfelen of men daarmee accoord gaat, en die schijnen te menen dat met dit politiële optre den meteen ook Linggadjati aan kant is of moet gezet. De vraag is echter of men hier niet één ding vergeet, nl. dat de overeenkomst van Linggadjati door alles wat het politiële optreden vergezelde een internationaal karak ter heeft gekregen. Sedert dr. Beel in zijn radiorede verklaarde dat onver anderd aan Linggadjati zou worden vastgehouden en dit in Nederlandse nota’s aan de Ver. Staten en Enge land en aan de Ver. Naties nog eens is bevestigd, heeft Nederland tegenover het buitenland de uitvoering van die overeenkomst gewaarborgd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 24 Juli t.e.m. 9 Augustus a.s. de bonnen „Tabak H 31” en „Tabak H 32” der tabakskaart elk recht geven op één rantsoen cigaretten of kerf tabak. Bon „Tabak H 35” van de ge combineerde kaart is aangewezen voor twee rantsoenen cigaretten of. kerftabak. Voorts zijn gedurende bovengenoemd tijdvak de bonnen „H-04 Reserve”, „H-07 Reserve” en „H-14 Algemeen” van de bonkaarten voor voedingsmid delen geldig voor het kopen van één ei per bon. een motie in waarin het beleid der re gering werd afgekeurd, doch het staat wel vast, dat deze zal worden verworpen, daar de meeste sprekers, die reeds het woord voerden, zich achter de regering schaarden. Sjahrir in Voor-Indië. Sjahrir is in Voor-Indië aangeko men hij wil het buitenland voor lichten over de houding der republi keinse regering, actie oproepen tegen de Ned. aanval en de republikeinse regering adviseren over hetgeen ge daan moet worden. peper uit, haar haren te verwijderen. De prijs viel in mijnheer Chitterwick’s uitgestoken hand. Het experiment was dus toch gelukt, voor zover het er ten minste om ging juffrouw Goole zonder bril te kunnen bestuderen. Maar dat was dan ook alles, want door de uitwerking, die de peper op het gelaat van het slacht offer had gehad, was elke herkenning onmogeljjk geworden. De tranen lie pen haar uit neus en ogen en haar ge hele gezicht was vertrokken door het niezen. Mijnheer Chitterwick verdubbelde nu zijn verontschuldigingen en in zijn verwarring zette lig juffrouw Goole’s bril op zijn neus, terwijl hij die van hem juffrouw Goole in de handen drukte. Toen hij zijn vergissing be merkte, schaamde hij zich nog meer. Juffrouw Goole keerde langzaam tot haar positieven terug en het kan niet gezegd worden, dat haar ogen, toen deze ophielden met tranen, mijnheer Chitterwick vriendelijk aankeken. Desondanks verklaarde zqzhem zijn onhandigheid te vergeven en als een getrouwe en ijverige dienares ver dween zij opnieuw naar de keuken om een andere bus met peper te halen. De ontvangst van het bericht be treffende het politieel optreden van Nederland op Java en Sumatra is in het buitenland niet overal gunstig geweest. Tal van bladen in de Ver. Staten en Engeland leveren kritiek en we moeten trachten daarvoor be grip te hebben. Er is altijd een ver schil van inzicht tussen degenen, die een bepaalde situatie moeten hante ren en ^degenen die van buiten af een dergelijke situatie waarnemen. Van daar ons spreekwoord: „de beste stuurlui staan aan wal”. De objectie ve, d. w. z. buiten het geval staande waarnemer zal een toestand vaak be oordelen naar een theorie, welke de man die de oplossing moet vinden, niet kan gebruiken omdat ze niet op de werkelijkheid past. Op haar beurt is de Nederlandse pers veelal niet mals in haar beoordeling van bepaal de situaties in het buitenland, inder daad zou men wel eens de indruk krij gen dat als men maar een paar Ned. buitenland-redacteuren de janboel in de wereld liet beredderen, alles spoe dig op rolletjes zou lopen. De werke lijkheid is nu eenmaal moeilijker naar een goed einde te leiden dan de theo retische bespiegeling. Waarmee niet gezegd is, dat deze laatste geen waar de heeft. Integendeel dergelijke be schouwingen kunnen bijdragen tot de opbouw van een wereldgeweten, op voedend werken dus, en daardoor er 'toe leiden dat tenslotte ook de wer kelijkheid aan dat geweten wordt ge toetst. Regeringsverklaring in de Tweede Kamer. Woensdagmiddag heeft minister president Beel verantwoording afge legd voor de Tweede Kamer. De ver klaring bevatte geen nieuwe elemen ten na de radiorede, welke dr. Beel Zondag hield. Vermeld dient echter dat deel der verklaring, hetwelk be trekking had op de ook door de repu bliek geuite wens dat arbitrage, waar-» toe de mogelijkheid in de overeen komst van Linggadjati is opgenomen, over de geschilpunten ware toegepast. Een dezer geschilpunten was dat de republiek voortging met het plegen van vijandelijkheden. De vraag of de republiek daarmee mag voortgaan is niet vatbaar voor scheidsrechterlijke uitspraak, zei dr. Beel. Een ander ge schilpunt was dat de republiek zich souvereine rechten aanmatigde, die in de overgangstijd Nederland en daarna de Ver. Staten van Indonesië toekwa men. Maar de souvereiniteit van Ne derland in de overgangsperiode is uit gangspunt van Linggadjati geweest en is dus ook niet voor arbitrage vat baar, het is een vaststaand feit. Op het debat dat Donderdag werd voort gezet, komen we in het volgend nr. nog terug. De communisten dienden uraniumerts te delven in 't Ertsgebergte, of liever ze laten de Duitsers het voor/ zich doen, die nu ook wat merken van gedwongen tewerkstelling en daarom naar W.Duitsland trachten uit te w|jken. Ook de Russische aanhang gaat zijn gang. In Roemenië is de oppositie, de boerenpartij nu ook tot zwijgen ge bracht, haar volksvertegenwoordigers zijn gevangen gezet of gevlucht, hun pers is verboden. De ontwikkeling in Griekenland heeft zich tegen de comm. gekeerd, de groepen die vanuit Albanië, dat voor de tweede maal toegang tot de V.N. vroeg, maar ook nu geen kans maakt, binnenvielen zijn teruggeslagen, maar de toestand blijft er gespa'nnen omdat de Veiligheidsraad der V. N. heeft het nog eens vastgesteld natuur lijk tegen Ruslands en Polens stem de buren kuipen tegen ’t land. Een En gelse vloot in de buurt ze is thans in de Turkse wateren houdt blijkbaar een oog in het zejl. Overigens ware het zeer gewenst dat de Griekse regering steunde op meer partijen dan thans; men heeft d& linkse nog geen» gelegenheid gegeven politieke verantwoordelijkheid mee te dragen., Van politieke verantwoordelijk heid gesproken: Nu de Britse wetgeving betreffende de onafhankelijkheid van India in werking is getreden, zal moeten blijken of de onderdelen van dit enorme gebied, Hindoestan, Pakistan en dé on afhankelijke vorstendommen, die doordat ze door de Britten centraal geregeerd werden, min of meer van elkaar afhan kelijk zijn, in staat zullen zijn naast en met elkaar in vrede te leven, en de samenwerking op die gebieden waar dat nodig is, te handhaven. Zelfs de ont wikkeling in elk der onderdelen zal overal met spanning worden gevolgd, omdat het een vraag blijft of deze vol ken politiek al rijp zijn voor een volko men onafhankelijkheid; anders zou een chaos dreigen. Die chaos hebben' we al in Birma, buurstaat van India, dat van Engeland eind 1946 de volledige onaf hankelijkheid verwierf en waar sedert dien de nationalisten het bewind voer den nationalisme misschien met een tikje communisme gemengd tot grote weerzin van de conservatieve groepen van voor de oorlog die hun macht totaal inboetten. Men vermoedt dat zij de hand hebben gehad ip een aanslag op de Birmaanse regering, waarvan Zaterdag niet minder dan 7 ministers werden gedood. Een nieuwe regering uit dezelfde groep, als waaruit de nu vermoorde ministers kwamen, is gevormd. Maar de gisting zal er wel niet mee uit zijn, en het kan best zijn dat de Britten nog eens te hulp moeten komen. Door broedertwist verscheurd blijft ook China waar het dictatoriale bewind van Tsjang Kai Sjek en de com munisten in een volledige oorlog waarachter ook Amerikaanse en Rus sische belangen schuil gaan zijn ge wikkeld. Welk een beeld van rust biedt dan het door de Amerikaanse generaal Mac rthur gedresseerde Japan, waar Rusland geen voet aan de gjond krijgt en dat volgens Mac Arthur op wgg is een volledige democratie te worden. Na tuurlijk dank zij Amerika, dat er een politieke en economische voorpost van schijnt te willen maken. In het najaar komt de vredesconferentie voor _Japan bijeen. De grote Vier zullen niet eerst praten, alle belanghebbende naties, ook Nederland dus, zullen er aan deelnemen, blijkbaar wil Amerika daardoor trach ten de moeilijkheden welke de Europese vredesverdragen door de Russische houding opleveren, te omzeilen. Maar Rusland zal op die conferentie stellig zijn tanden laten zien, Japan dekt de Russische rug en de Russen zullen zich in die rug niet lekker gevoelen zolang de Amerikanen er genesteld blijven en dat zal lang zijn BOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN Aan de strijdkrachten in Indonesië en tot de familie der soldaten. H. M. de Koningin heeft de vol gende boodschap gericht tot de strijd krachten in Indonesië: „Gij allen, behorende tot de strijd krachten ter zee, te land en in de lucht in Indonesië: Door de beslissing der Nederlandse regering is u een nieuwe taak opge legd. Ik verwacht van u, dat gij met Gods hulp bij de uitoefening daarvan waardig zult optreden en bescherming zult verlenen aan allen die zulks van node hebben. Moed, zelfbeheersing en andere uitstekende karaktereigen schappen zullen van u gevraagd wor den. Ik weet, dat gij als goede mili tairen bereid zijt ontberingen te dra gen in trouw aan uw roeping. Ik ben zejcer, dat gij uw belangrijke opdracht met ere zult volbrengen. Weet, dat mijn gedachten steeds met u zullen zijn. WILHELMINA”. „Ja, dat is wel mogelijk”, zei juffrouw Goole onverschillig, „misschien iets sterker”. „Mag ik dan misschien even door Uw bril kijken, juffrouw Goole?” vroeg mijnheer Chitterwick, met alle over redingskracht, dié hij bezat, „ik wil weten of juffrouw Sinclair erg bij ziende was”. „Juffrouw Sinclair’s reserve-bril ligt boven”, antwoordde de laatste on vriendelijk, „indien U werkelijk wenst te weten, welke \Jenzen zij gebruikte, zal ik die voor U halen!” Mijnheer Chitterwick protesteerde. „Oh, neen, dat wil ik in geen geval hebben. Het is niet nodig, dat U hele maal naar boven loopt. Het is me al voldoende, indien ik even door Uw bril mag kijken”. Dat was inderdaad de waarheid, maar mijnheer Chitter wick wist, dat de beste leugenaars steeds zoveel mogelijk gebruik van de waarheid maken. „Ik vrees, dat het niet hetzelfde is”, zei juffrouw Goole, blijkbaar vastbe sloten onder geen beding haar bril uit handen te geven, „mijn glazen zijn be slist zwakker”. „Oh”. Mijnheer Chitterwick keek te leurgesteld. „Maar ik wil met plezier de bril van boven halen”. „Neen, heus MOTORRIJWIELEN KOMEN VRIJ VAN DISTRIBUTIE. Binnen afzienbare tijd kan de op heffing van de distributie van motor rijwielen worden tegemoet gezien. Hiervoor is een wetje nodig, dat de tijdens de bezetting uitgevaardigde be palingen uitschakelt; de indiening is binnenkort te verwachten. SCHOENENBON OP NO. 9. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op plaatselijk door de distributiediensten bekend te ma ken dagen in het tijdvak van 21 Juli t.e.m. 30 Augustus een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 9 voor zover de bon 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals het in legvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maanden Juli of Augustus van een der jaren 1932 t.e.m. 1945 alsmede aan kinde ren .geboren in de maand September of October van het jaar 1946, een schoenenhon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd. mijhheer Chitterwick, „het is werke lijk niet zo belangrijk. Ha, daar komt mevrouw Sinclair”. Beleefd liep hij haar door de grote hall tegemoet. „Heeft U Uw handschoenen gevon den?” „Ja, dank U, zij lagen inderdaad op de divan”. „Bezorg me snel wat peper”, fluister de mijnheer Chitterwick haar toe, zo dat de andere twee het niet konden horen. Judith keek verbaasd, maar knikte toch. Daarna voegden zij zich bij juffrouw Goole en Mouse. „Oh, voor dat ik het vergeet, juffrouw Goole”, zei Judith, „heeft U misschien wat peper voor me? Die op Riversmead is op en de winkels sluiten vroeg van daag”. „Peper?” herhaalde juffrouw Goole kalm, „ja zeker, we hebben hier ge noeg. Ik zal het even voor U halen”. Zij verdween in de richting van' de keuken. Ditmaal was de nieuwsgierigheid Ju dith de baas. „Mijnheer Chitterwick, wat wilt U met die peper uitvoeren „St!” zei mijnheer Chitterwick op de toon van een samenzweerder, „zij luistert misschien. U moet die peper aan mrj geven en wanneer ik het zakje laat vallen, moet U me maar flink onderhanden nemen”. De ondercommissies der Parijse con- ferentie zijn thans begonnen met de ver zameling der gegevens, welke zij behoe ven om een rapport samen te stellen over de productie en consumptie der 16 in haar vertegenwoordigde Tanden en de vooruitzichten op lange termijn ten deze. Een lijst met vragen is deze landen daarvoor toegezonden. De eerste, niet ernstige, onenigheden hebben zich bij de samenstelling van die lijst voorgedaan, maar men heeft een compromis gevon den. Ernstiger is het feit dat Frankrijk bezwaren heeft .tegen het BritsAmeri kaanse plan tot’ verhoging van de pro ductie van het Roergebied, de Fransen Rijven vrezen dat dit plan geleidelijk zal voeren tot een nieuw sterk Duits land; maar enig egoisme is hun ook niet vreemd, want hun doel is ook de staal- productie van het Roergebied naar hun eigen land te verplaatsen. „De slacht offers moeten hersteld worden voor de beul”, zegt Ramadier en daar is een ho^n waarheid in maar er is toch iets voor te zeggen de beul te herstellen om hém te gebruiken voor het herstel der slachtoffers. We hebben in het vorig overzicht vrij uitvoerig stilgestaan bij deze zaak en gaan er thans niet op in. We hebben er echter ook op gewezen dat, zal de Parijse conferentie en Mars halls doeling slagen, elk land zich opofferingen zal moeten getroosten. Hoe teleurgesteld moeten echter België en Nederland zich wel gevoelen, nu Britse en Amerikaanse deskundigen het met deze landen waren eens geworden over het verkeer naar Duitsland via Antwer pen en Rotterdam, en generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in West- Duitsland rondweg weigert de overeen komst goed te keuren, omdat ze te veel dollars kost. Wellicht zit bij deze gene raal de bedoeling voor ook de West- Duitse havens te blijven bevoordelen als onderdeel van het plan West-Duitsland als geheel op de been te helpen. Men dient natuurlijk ook de Amerikanen wat op de vingers te zien, want zij zijn uit geslepen zakenlieden en als zodanig niet geheel los vertrouwd op het terrein der Duitse industrie. De Engelsen zijn er steeds op uit geweest de voor geheel Europa belangrijke Duitse industriën te socialiseren, de Amerikanen wensen ze in particuliere, d.w.z. Amerikaanse han den. Dit is een afzonderlijk Engels Amerikaans geschil, dat met het Fran se verzet aanleiding is geweest dat nu de plannen tot opvoering van de capa citeit van het Roergebied al uitgesteld zijn tot September. Zo zitten er nog tal van haken en ogen in het plan-Marshall en het overleg te Parijs. Het zijn bijv, ook de tweezijdige handelsverdragen, die het ene land te sterk aan het andere binde-’, welke aanleidirf^ tot moeilijkhe den kunnen geven: de Benelux heeft die kwestie ter sprake gebracht. Zo heeft Zweden een verdrag met Rusland, dat het verplicht tot enorme uitvoereri naar dat land, terwijl Zweden waar schijnlijk anders een belangrijker bij drage ook tot het herstel van West- Europ zou kunnen leveren. Trouwens de gevaren, dat dit land in het oostelijk economisch blok terecht komt zijn niet gering, omdat het ook een geweldige erts-producent is, deze ertsen nam het Roergebied vroeger af. Thans kan het dat niet en Polen en Tsjecho-Slowakije, dié een soort Roergebied voor de Rus sen moeten vormen, schijnen thans naar deze ertsen te dingen. Overigens heeft Frankrijk nog altijd niet de moed op gegeven ook Rusland b|j het plan-Mars hall te betrekken. Ramadier betoogde nog dezer dagen dat Ruslands plaats in de Parijse conferentie wordt opéngehou- denK het hoort te Parijs te zijn en Frank rijk is gaarne bereid als bemiddelings- brug te dienen. Maar de Russen laten niets van zich horen, ze gaan hun gang. In hun Duitse zóne zijn ze nu bezig, „Heel goed”, lachte Judith, „maar het klinkt erg geheimzinnig”. „Moet ik je ook een standje geven, Chitterwick?” vroeg Mouse. „Wel ja. Eh... je begrijpt toch, wat ik van plan ben?” „Je wilt die bril van haar hebben”. Mijnheer Chitterwick knikte zenuw achtig. „Ja, ik denk, dat...” Juffrouw Goole verscheen weer, voor zien van een bus peper. Judith be dankte haar vriendelijk en gaf de pe per aan mijnheer Chitterwick. „Wilt U deze voor me dragen, mijnheer Chitterwick?” Mijnheer Chitterwick nam het busje over, maar klaarblijkelijk was het zijn ongeluksdag, want hij pakte het zo onhandig aan, dat het uit zijn hand viel. Hij deed nog een poging om het op te vangen, maar slaagde er slechts in het een slag te geven, waardoor het in de richting van juffrouw Goole schoot en tegen het hoofd van deze jongedame terecht kwam. De gewenste^eactie bleef echter uit, want hoewel juffrouw Goole door een heftige niesbui overvallen werd, had zij toch de tegenwoordigheid van geest naar haar bril te grijpen. Het was Mouse, die zijp chef te hulp kwam. Terwijl mijnheer Chitterwick zich uitputte in verontschuldigingen, greep hij haar hand beet en begon de Judith boog voorover en tikte Mouse op z|jn schouder. „Mynheer Chitter wick zegt, dat wij naar Earlshaze te rug moeten”. „Wat? Terugrijden? Uitstekend. Een nieuw idee gekregen, Óhitterwick?” „Ja, ik geloof... Ik moet onderzoeken, of... Laat in ieder geval alles aan mij over. Alleen moet mevrouw Sinclair een excuus vinden vodr onze terug keer...” Judith en Mouse bleken te begrijpen, hoe men zich tegenover een detective te gedragen heeft. Zij stelden verder geen vragen. Mouse keerde de wagen en terug ging het. Mevrouw Sinclair scheen weinig moeite te hebben met het zoeken naar een uitvlucht. „Oh, juffrouw Goole”, zei ze vriendelijk, „het spijt me, dat ik U weer lastig moet vallen, maar ik heb m|jn handschoenen vergeten. Neen, doet U geeh moeite, ik zal ze zelf wel zoeken. Ik denk, dat ik ze op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1