I I is s I I ft; 1 E i f Nederland-lndonesië I i b s TENTOONSTELLING N.S o Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I „Moord onder getuige” door 2e JAARGANG No. 57 DINSDAG 29 JULI 1947 n. FEUILLETON 23 HOOFDSTUK IX. De misdaad gereconstrueerd. WALBERTSMA. I Contact met publieke mening gezocht. JDen. Dit is geen werk voor de genoot or het erheid e vee- in de stuk- pel de JS en i e t e iet was e de reerd G.P.- par- men. ieuw schot r da- G.P.- won- /acht ises ge- bei- tot ge- et o- ;ot de nam !en en reveer om 9 ;n. De at van Jefda- >oi be- mel- V of t lag Beten in te imis- dat 1. iv af naar •ium A. tge- le •n Y L R Se me tg, pl an in p in ir e- i- I- f, s- g i23 Mpckcren te Hinde- -1 eerste van nieuw bloed gezorgd moeten wor den. De heer i r. v. d. Poel dankt voor dit antwoord maar wil er nog wel eens over praten. De heer Ot ten spreekt tenslotte de hoop uit dat de N.S. over een jaar of 6 hier weer eens een tentoonstelling zullen mogen houden van hetgeen na verloop van die tijd is bereikt ten opzichte van het programma, dat zij nu hebben, en wijdt een dronk aan Sneek en haar instellingen. Daarna ging het gezelschap naai het gebouw van V. D., waar burgemeester Rasterhoff de officiële opening der tentoonstelling verrichtte. Hij be tuigt daarbij zijn erkentelijkheid voo_- de wijze waarop de N.S. ook de be langen van het Noorden dienen. Als lid van de Prov. Commissie voor ver voer weet spr. hoezeer de N.S. steeds eike klacht of wens daar geuit onder zoeken en eventueel er aan trachten tegemoet te komen. Als we zien wat hei bedrijf sedert dc bevrijding reeds heeft bereikt, overvalt ons een ge voel var grote bewondering. Bij het einde van de oorlcg stond het voor schier onoverkomelijke moeilijkheden', al is de toestand nu nog- niet ideaal, er js to< h sederr dien geweldig veer bereikt coor een tediiif, waarvan we de betekenis voor ons land eerst recht hebben leren beseffen tijdens de spoorwegstaking, ten bedrijf waarvan voor cos allen van jongs af een zekere magische bekoring uitgaat, waa.om spr. gaarne het zijne er toe zal bijdra gen om ook de schoolkinderen in staat te stellen hier een bezoek te brengen. Spr. opent deze tentoonstelling van de N.S. -elke ons zal tonen wat reeds sedert de bevrijding is bereikt, met de wens dat de maatschappij ook haar verdere plannen met hetzelfde succes en dezelfde voortvarendheid zal kun nen uitvoeren. Daarna werd de tentoonstelling bezichtigd. Wij hebben in ons vorig nr. reeds in ’t kort vermeld wat er zo al te zien is, we achten ons ontslagen van de taak daarvan hier een over zicht te geven, te meer waar ieder in staat is ze te bezoeken, daar de toe gang gratis is. Men verzuime echter deze gelegenheid niet eens te gaan zien hoe dit bedrijf zich in de loop der jaren ontwikkelde, hoe het leed door de oorlog, hoe het zich daarna herstelde en moderniseerde en wat de N.S. betekenen voor het economische leven van Nederland. In de Tweede Kamer heeft het debat over de regeringsverklaring geen nieuwe gezichtspunten geopend, maar nieuwe gezichtspunten waren daarbij niet aan het licht gekomen. Zijn bril had hij naar Moresby gezon den met de vraag hem een foto der vingerafdrukken toe te zenden en na te gaan of deze bij Scotland Yard bekend waren. Een naam had hij in zijn brief niet genoemd, want ten slotte had hij geen afdoend bewijs, dat er met juffrouw Goole iets niet in orde was. Na enige dagen ontving hij een vrien delijk antwoord van Moresby met de gevraagde foto’s. De vingerafdruk ken, aldus schreef de hoofd-inspec- teur, waren bij de Engelse politie niet bekend. Niet wetende, wat nu te doen, besloot mijnheer Chitterwick ten slotte de foto’s naar de Amerikaanse politie te zenden. Juffrouw Goole had immers enige jaren in Amerika ge woond en men kon nooit weten Het was Mouse, die mijnheer Chitter wick een nieuw idee voor een verder onderzoek aan de hand deed. „We praten en praten maar”, merkte hij op, „en zijn zeker van dit en zeker van dat, maar enige vooruitgang ma ken we niet”. Mijnheer Chitterwick moest dit tot zijn spijt toegeven, „Ik vrees, dat je gelijk hebt. De moeilijkheid is, dat we hier zo weinig aanknopingspunten hebben. Sommige criminologen schijnen hun heer W. de Jonge, thans amanu-1 fo* ANTHONY BERKELEY beste theorieën op enige afstand van het toneel van de misdaad te kunnen ontwikkelen, maar wat mijzelf be treft „Het toneel van de misdaad”, peinsde Mouse hardop, „wel, ten slotte heb ben we dat nog niet opgezocht”. Mijnheer Chitterwick greep deze kans tot meer activiteit onmiddellijk aan. „Wij mogen geen gelegenheid voorbij laten gaan”, zei hij energiek. „Ik moet toegeven, dat ik er op het ogen blik het nut niet van kan inzien, maar de Fransen hebben een methode om een misdaad op de plaats, waar deze gebeurde, te reconstrueren en zij schijnen daarbij af en toe succes te hebben”. „Laten wij het dan proberen”, zei Mouse enthousiast. „Wij met ons beiden. Een kan juffrouw Sinclair en de ander de onbekende man voorstel len”. Mouse weigerde standvastig re kening te houden met de mogelijk heid, dat de majoor werkelijk schuldig zou zijn en sprak daarom steeds over een onbekende dader, mijnheer Chit terwick was het niet geheel met zijn voorstel eens. „Ik geloof, dat het beter zou zijn, indien wij nog een derde persoon met ons mee konden nemen. Voor juffrouw Sinclair te spelen, be tekent voor ons beiden tijdverlies. Daarentegen is het beslist nodig, dat RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK „Maar... maar welk nut had dat?” vroeg Judith verbaasd. Mijnheer Chitterwiek’s ogen schitter den nu. „Haar bril is een bedrog. Het zijn gewone glazen! Ik verwachtte dat al half en half. Zij heeft zich ver momd. Ik weet nog niet met welk doel, maar dat zal ik wel uitvinden. In ieder geval is zij een verdacht per soon, die wij in het oog moeten hou den”. „Hoe is het mogelijk, mijnheer Chit terwick! Maar waarom gaf U haar bovendien Uw bril nog? Wat had U daarmee voor?” „Ik bezit nu een paar prachtige vin gerafdrukken van haar op de glazen”, anwoordde mijnheer Chitterwick trots. Judith keek hem met ontzag aan. Mijnheer Chitterwick vertelde niet, wat hij met juffrouw Goole’s vinger afdrukken zou doen, of wat hij er van verwachtte. Misschien wist hij het zelf ook niet... gesloten, zodat ik je niet te logeren kan vragen. Wij kunnen beter even naar een hotel telegraferen”. „Indien je er geen bezwaar tegen hebt naar Chiswick te komenzei mijnheer Chitterwick, „ik weet zeker, dat het mijn tante veel plezier zou doen, jou en mevrouw Sinclair te mo gen ontvangen”. „Dat is heel vriendelijk van je”, ant woordde Mouse, „wij logeren natuur lijk graag bij je”. Mijnheer Chittterwick zond een opge wonden telegram naar huis. De volgende morgen werd de tocht naar Londen zo snel afgelegd, dat zij volop tijd hadden om op hun gemak te lunchen. Gedurende de voorafgaande avond hadden mijnheer Chitterwick en Mou se een zo nauwkeurig mogelijke tijd- tabel van de tragedie opgesteld. Daar mijnheer Chitterwick tijdens zijn be zoek aan het Piccadilly Hotel verschil lende malen toevalligerwijs de klok geraadpleegd had, was het niet al te moeilijk geweest om van elke afzon derlijke gebeurtenis bij benadering de tijd aan te geven. De beide heren en Judith hadden de gegevens van de tabel uit het hoofd geleerd, opdat de reconstructie zo juist mogelijk zou kunnen geschieden. De bedoeling was, het plan twee maal lzaZ.net raPP°rt Van de Jury ter i“- Gedurende haar afwezigheid staarde mijnheer Chitterwick het raam uit. Men kon het hem aanzien, dat hij na zijn fiasco zijn assistenten ternauwer nood aan durfde kijken. Bij het afscheid stamelde hij nog eni ge verontschuldigingen aan het adres van juffrouw Goole en verviel daarna wederom in stilzwijgen. Eerst toen de wagen een kilometer of wat van Earlshaze verwijderd was, haalde hij een schone zijden zakdoek te voor schijn, zette vervolgens zijn bril af en wikkelde deze daarin. „Een succes!” stootte hij uit. „Een succes?” herhaalde Judith, met meer twijfel dan beleefdheid. „Natuurlijk”, verzekerde mijnheer Chitterwick haar. „Misschien was mijn optreden wat drastisch, maar ik heb mijn doel bereikt. Ik heb niet slechts haar bril onde zocht, maar bovendien heeft zij die van mij in haar handen gehad”. OP JAVA AANGETROFFEN VOORRADEN. 5 ir. van en iar. I. i Lof voor de N.S. I gen 1 De volgende twee dagen werden door mijnheer Chitterwick feitelijk met nietsdoen doorgebracht. Wel had hij lange gesprekken met Mouse gehad, COMMUNISTISCHE MOTIE IN TWEEDE KAMER VERWORPEN. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD. Daar dit blad reeds Maandagmid dag sluit, zullen we het verslag van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard in ons volgend nr. opnemen. Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS G.V.- eren. com- 'U be- met Begon ngen. Pittig steljjk t ver stand Aan kamp t was ist te jaf de Bureau voor Advertenties F*. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Hedera lis pot- r mooi van de Itek ge- S. L. eze Igst I 'an de ïplolta- 'ium is iwpest. 3p der torium 'iet al- jorium maar 3 $ude eatrix lange- afde- Bovin- f nog innen zal nemen. Dit is echter niet het ge val, aldus deelt het ministerie van so ciale zaken mede. Men krijgt eventueel met ingang van 1 October aanspraak op een uitkering, waarvan de betaling plaats heeft in maandelijkse termij nen. De uitbetalingen over een be paalde maand zullen in het algemeen na afloop dier maand plaats hebben. Voorts valt er mede rekening te houden, dat, in verband met het grote aantal der door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank te ver werken aanvragen, de uitbetaling der eerste uitkering enige vertraging zal kunnen ondergaan. Zij wordt dan echter met terugwerkende kracht toe gekend. De heer van de Pijpekamp spreekt als voorz. van de afd. Sneek van de Ned. Reis Ver. en als secr. van V.V.V. en wil hier gaarne een woord van lof spreken over de wijze waarop, De communistische motie waarin ver zocht werd staking der vijandelijkhe den en hervatting der onderhandelin- gen werd verworpen met alleen de communistische stemmen voor (79 tegen 9 stemmen). Kantooi voor Abonnementwil Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Zaterdagmiddag had de propagan- da-afdeling van de Ned. Spoorwegen een aantal genodigden waaronder de burgemeesters van Sneek en Wijm- britseradeel in hotel de Wijnberg ver enigd ter officiële opening van haar tentoonstelling in het gebouw van de fa. Vroom Dreesmann. De heer Otten van bovengenoemde afdeling vertelde dat de bedoeling van deze tentoonstelling is in contact te ko men met de publieke mening en eens te laten zien welke moeilijkheden de N.S. hadden te overwinnen sedert de bevrijding. Men hoort veelal de klacht „Ze zeggen wel dat ze veel doen, maar ons vergeten ze!” Daar zit iets waars in die klachten, maar men zal moeten toegeven, dat ook het spoorwegbedrijf niet alles tegelijk kan. De N.S. zijn tenslotte ook een commercieel bedrijf, en als AmsterdamRotterdam de hoofdverbinding der Maatschappij is, wat de ontvangsten betreft, dan spreekt het dat zo’n lijn het eerst voor electrificatie in aanmerking komt. Maar dat betekent niet dat het belang en de verbetering van andere misschien minder drukke lijnen, wor den vergeten, alles krijgt zijn beurt. En een tentoonstelling als deze wil nu eens laten zien wat er zo al gebeurd is en dat de N.S. net zoveel oog voor uw moeilijkheden als die elders heb ben. De 40000 man personeel der N.S. doen hun best alles weer normaal op spoorweggebied te maken en de di rectie tracht alles te doen iedereen te bevredigen, al kan dat niet tegelijk. Men vergete ook niet dat de N.S. veel deviezen nodig hebben voor ’t herstel en dat als zij nog meer tegelijk aan pakte zij nog een groter aandeel van de schaarse deviezenvoorraal zou in beslag nemen, wat andere objecten van wederopbouw zou schaden. Spr. dankt tenslotte de fa. V. D. voor het beschikbaar stellen van het ge bouw, de fa. de Jager voor de opbouw der tentoonstelling en hoopt dat de autorteiten ook de scholen in staat zullen stellen de tentoonstelling te be zoeken. NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING. Met ingang van 1 October 1947 treedt de noodwet ouderdomsvoorzie ning in volle omvang in werking. Hier en daar heeft de mening post gevat, Probolinggo. Te Probolinggo zijn dat reeds op 1 October de uitbetaling een aanvang tabak door de terugtrekkende repu blikeinen in brand gestoken. De schat tingen der rubbervoorraden te Cheri- bon variëren tussen twintig en vijfen twintig duizend ton. Deskundigen zijn onmiddellijk naar Cheribon vertrok ken om 'toebereidselen voor directe verscheping naar het buitenland te treffen. Zodra de ondernemingen door de Nederlandse troepen veilig zijn verklaard, zullen de eigenaars terug keren. PETITIE RIJKSEENHEID. Het comité Rijkseenheid heeft dc actie 'oor de nationale petitie opge schort. toen verleden jaar de verbindingen hier zeer veel te wensen lieten, in ver band met klachten dezerzijds de N.S. direct de koe bij de horens pakten en een verbetering brachten, waaruit bleek dat het hoge Noorden niet werd vergeten. Moge deze tentoonstelling veel publiek trekken en de N.S. spoe dig dat stadium bereiken dat ze zelfs aan de eisen van de meest verwende reiziger kunnen voldoen. De heer D ij k s t r a, voorz. van de Ver. Plaat- Silijk Belang te Workum dankt de N.S. voor de prachtige verbindingen van die plaats met Holland en voor het vlotte goederenvervoer. De heer i r. v. d. Poel, voorz. van het dept. Sneek van de Maatschappij van Nij verheid en Handel constateert dat nij verheid en handel tevreden zijn over de diensten welke de N.S. verleent. Maar er is nog een andere zijde aan dit vraagstuk, nl. deze dat de N.S. in hun snelle wederopbouw een dus danige zuigkracht op het geschoolde personeel van de kleinere bedrijven oefenen dat deze nu grote moeite hebben geschikt personeel te krijgen, mede omdat de N.S. vrij schijnen in het bepalen der lonen; dit alles heeft vooral een fu neste invloed op de personeelsvoorzie ning van bedrijven, welke aan de Peripherie liggen. Spr. vraagt of thans, nu de N.S. reeds zooveel heb ben bereikt, aan dat wegzuigen geen eind kan gemaakt, men zou daarmede de industrie hier grote diensten be wijzen. De heer Otten acht het be staan van die zuigkracht mogelijk, maar dan komt dat toch zeker niet door de abnormaal hoge lonen welke de N.S. betalen, zij zijn immers ge bonden aan salaris- en loonschalen, waarboven niet gegaan wordt, en deze schalen zijn in talrijke gevallen lager dan wat in particuliere bedrijven wordt betaald. Is die zuigkracht er desondanks, dan kan spr. de gerust stelling geven, dat het de bedoeling der N.S. is om het bedrijf zo te mo derniseren en electrificeren, dat het met belangrijk minder personeel toe kan; het bedrijf is thans topzwaar doordat zeer velen van het personeel naar de 60 jaar lopen; het is de be doeling dezen binnenkort alle met pensioen te doen gaan, en geen nieuw personeel in dezelfde omvang aan te stellen, al zal er altijd voor toevoer SNEEKER NIEUWSBLAD I III Volgens officiële mededelingen van het departement van Economische Zaken te Batavia hebben de Nederlan ders bij hun snelle acties op Oost- en West-Java voor millioenen aan goe derenvoorraden aangetroffen. Vol gens schattingen overtreffen de voor raden verre de verwachting. De on dernemingen verkeren in verwaar loosde toestand, maar slechts enkele zijn verwoest, de Chinese eigendom men hebben de meeste schade geleden. De grootste voorraden zijn tot nu toe gevonden in de havens van Cheribon en Probolinggo. Te Probolinggo zijn j dat reeds op 1 October echter grote hoeveelheden rubber en der ouderdomsuitkering een van ons een reconstructie geeft van mijn aandeel in het drama”. „Wij zouden dus een van de dames mee moeten nemen”. „Je zuster”, stelde mijnheer Chitter wick voor. Maar Mouse schudde zijn hoofd. „Neen, Agatha is een schat, maar zij maakt van de ernstigste zaken een grapje. Met haar zouden we de goede sfeer niet kunnen opwekken. Het moet Judy zijn”. „Dat moet toch veel te pijnlijk voor haar zijn”, merkte mijnheer Chitter wick op. „Zij zou het ons nooit vergeven, in dien wij haar uitsloten”, antwoordde Mouse. Daarop werd de volgende afspraak gemaakt. Zij zouden vroeg in de mor gen met de wagen van Mouse vertrek ken, zodat zij, na eerst geluncht te hebben, om twee uur in het Piccadilly Hotel konden zijn. De kleine tragi- comedie zou dan kunnen beginnen op dezelfde tijd, als het werkelijke drama begonnen was. „En het is het best, als we de nacht ook -in de stad doorbrengen”, voegde Mouse er aan toe, „voor het geval ons de volgende dag nog iets te binnen schiet, dat een herhaling van de re constructie nodig maakt. Helaas is onze Londense woning in Augustus I n De stand van zaken, n Terwijl wij dit schreven, blijven de Nederlandse troepen vooral op Java vorderingen maken, al gaat dat hier en daar thans iets minder snel dan in de eerste dagen. Op sommige plaatsen rukt men zelfs niet verder op, naar vermoed wordt omdat men daar de grens van het nieuwe bezettingsplan heeft bereikt. Zoals ’t zich thans laat aanzien streeft men er aan Neder landse zijde blijkbaar naar de gehele Noordkust van het eiland te bezet ten en de beide uiteinden: West- en Oost Java, aan de republiek en haar strijdkrachten dus een groot deel van de Zuidkust en een gebied land inwaarts daarvan latend. Zoals het beeld der operaties thans zichtbaar wordt schijnt het plan ook te bedoelen het verkeer tussen Java en de rest van Insulinde volkomen af te snijden om daardoor te verhinde ren dat Indonesische troepen in an dere gebieden infiltreren en daar moeilijkheden veroorzaken. Onze ver liezen zijn gestegen tot 41 doden, 75 gewonden en 8 vermisten en blijven dus gering. Van de verliezen aan In donesische zijde hoort men niet maar uit een beroep, dat voor de re publikeinse radio op de bevolking van Malakka gedaan werd om genees- en verbandmiddelen aan het Indonesi sche Rode Kruis te zenden zou men moeten afleiden dat die verliezen nog al wat betekenen. De Nederlandse re gering heeft, op daartoe gedaan En gels verzoek natuurlijk toegestaan dat vliegtuigen met Rode Kruismate riaal van Malakka naar republikeins gebied gaan ’t was trouwens nooit verboden. Wat de reactie van het bui tenland op het Nederlands optreden aangaat, hebben we de indruk, dat het oordeel er niet gunstiger op g» worden is, men vreest in Engeland en Amerika zeer voor de gevolgen in de gehele Oosterse, met name Moham medaanse wereld, welke zich uiter aard achter de republiek schaart en waar geschermd wordt met de woor den: „Nederlands imperialisme”. Er wordt gezegd, dat Engeland thans bezig is een bemiddelingsvoorstel uit i te werken, dat zou worden aangebo den aan den Haag, als dit er zelf niet j binnen korte tijd in slaagde weer tot besprekingen met de Indonesiërs te I komen. De rede welke dr. van Mook Vrijdag voor de radio uitsprak en welke herhaald werd in het Engels had blij «baar de bedoeling behalve het buitenland beter over de kwestie in te lichten, ook de voelhorens voor een eerste contact met leidende figu- rer uit de Indonesische wereld op Ja va eens uit te steken. We geven de rede hier weer. Radiorede dr. van Mook. Vrijdagmiddag om kwart over een heeft dr. van Mook voor de zender te Batavia een oproep gericht tot het Ne derlandse volk. De Lt.-Gouv.-Gen. zeide behoefte te gevoelen, ofschoon het nog geen vijf dagen geleden is, dat de rege ring het ernstige en moeilijke besluit moest nemen, de weg van onderhande- lingen met de Republiek voorshands te verlaten, rekenschap te geven van de toestand en de gebeurtenissen. Toen het besluit werd genomen, wist de reggering dat de ondernomen actie door velen in dc wereld zou worden beoordeeld als een daad van Nederlandse agressie. Het is altijd moeilijk gevallen als deze te be oordelen, maar bijzonder moeilijk is het geval van de Republiek, waar de uiter lijke vormen zo sterk de innerlijke tegen strijdigheden verbergen. Het streven naar onafhankelijkheid van het Indone sische volk wekt algemeen sympathie, niet in de laatste plaats bij de Neder landers. De Republiek vertoonde zich als de belichaming en de kampioene van dat streven. Hoe pijnlijk het eerste en revolution- naire tijdperk van de Republiek ook moest zijn voor de talrijke Nederlan ders, die gedurende de Japanse bezetting vrijwel alles aan dit land ten offer heb ben gebracht, zo lag het toch voor de hand, dat het Nederlandse regerings beleid zich richtte op de versteviging en de constructieve krachten in de Re publiek, om met hen samen deze ge westen uit hun nood en verval op te richten. Nederland pleegt afspraken na te komen. Men vergete niet, dat de Nederlandse regering op ^rond van de Koninklijke rede van 7 December 1942, reeds in Fe bruari 1946 het recht op zelfbeschikking van het volk van Indonesië had erkend en daarom in de overeenkomst Linggadjati uitdrukkelijk als doel van haar beleid had gesteld de oprichting van de Ver. Staten van Indonesië, die als gelijken met Nederland zouden sa mengaan. Was het begrijpelijk, dat de Republiek met een zeker wantrouwen hiertegenover stond, uit vrees voor een terugkeer van de koloniale verhoudin gen, in November-December 1946 was daar geen reden meer voor. Nederland pleegt gemaakte afspraken nauwkeurig na te komen. Intussen bleef het republi keinse gebied een gesloten wereld. Wat zich daarbinnen afspeelde, viel niet ge makkelijk waar te nemen en tegeliik bleef de republikeinse propaganda Ne derland ep de Nederlanders afschilderen als de belagers van de Indonesische vrij heid, tegen de gemaakte afspraken in. Ook internationaal bleef de Republiek zich op de plaats van geheel Indonesië dringen; eveneens tegen de gemaakte afspraken in, bleven de republikeinse organisaties gewelddadige acties voeren en bedreigingen uiten tegen degenen, die de samenwerking met ons hadden aan vaard. Djokja bleef iedere samenwerking afwijzen en bleef in het gezelschap van Japanners en Duitsers, van deserteurs, van Westerse en Oosterse avonturiers en profiteurs. De Republiek was de oor zaak, dat Nederland een militair appa raat r. -'est handhaven, omdat zij de be laging der bezette plaatsen voortzette. De samenwerking werd steeds moeilij- ker en de geest van wantrouwen en vij andschap kon niet worden bezworen. Indonesiërs zelf keerden zich tegen de republiek. Ook de openlegging van zaken werd steeds moeilijker. De noodzakelijke discipline om een goed en betrouwbaar rechtsapparaat op te bouwen, was ver dwenen. Langzamerhand keerden de In donesiërs zelf zich tegen de Republiek, niet tegen de onafhankelijkheid. Eerst kwam dit gevoel naar voren in de be zette steden van Oost-Indonesië en Bor neo, langzamerhand ook in toenemende mate binnen de Republiek zelf, waar de verstandigen zowel als de eenvoudigen een achteruitgang van het gezag en het uitzichtloze van de gevolgde politiek van Djokja erkenden. Dr. Van Mook meende, dat het niet nodig was te herhalen, hoe onjuist de voorstelling van zaken is als zou de Ne derlandse regering wegens afwijzing van een klein onderdeel van haar voor stellen tot de huidige actie hebben be sloten. De vijandelijkheden namen steeds toe, waardoor de grondslag voor een werkf’jke rehabilitatie steeds smaller dreigde te worden. De gebeurtenissen van de laatste vijf dagen hebben enkele dingen zeer duide lijk aan het licht gebracht. In de eerste plaats, dat het geen strijd is van volk tegen volk. Nergens waar onze troepen o~**-<*e,v** uwr kwamen werd vijandschap ondervonden. Integendeel, de algemene reactie is er een van verlichting, dat eindelijk bij overeenkomst de toestand van stritjd en terreur'gaat verdwijnen. Het feit alleen, dat bij een zo uitgebreide actie zeer weinig verliezen werden geleden, spreekt boekdelen. Aan de dag is getreden, dat de betreurenswaardige politiek van de Republiek van de verschroeide aarde weinig anders is dan een kapitaalvernie tiging op grote schaal en in de meeste gevallen een vernietiging van het bezit van niet-Indonesiërs. De regering betreurt*ten diepste de brandstichtingen en vernielingen, die in een aantal van de steden, waar de troe pen binnentrokken, hebben plaats gehad, en waarin met name de huizen en be zittingen van de Chinese bevolkings groep het middelpunt waren van van dalisme en roofzucht. Zij zal alles in het werk stellen om deze soort gebeurtenis sen te beperken en hulp te verlenen aan individuële slachtoffers van deze ver nielingen. Zij wil er met de grootste nadruk op wijzen, dat de gevolgde strijdwijze er niet een is van een volksoorlog, en dat daarmede is aangetoond de noodzakelijk heid van een goede gemeenschappelijke politie-organisatie ten behoeve van de binnenlandse veiligheid. De regering roept allen op, die in de gebieden, waar thans de Nederlandse troepen de veiligheid handhaven, hun woonplaats en hun werk hebben, met alle kracht er aan mede te werken, dat zo spoedig mogelijk de taak voor orde en veiligheid door een normaal geconsti tueerde politie-organisatie kan wor den overgenomen. Daardoor zal het mo gelijk worden in deze delen van Indone sië de staatkundige organisatie op te bouwen, om straks tezamen met Oost- Indonesië en Borneo de Verenigde Sta ten van Indonesië te vormen. Het is de bedoeling van de regering hiermee niet langer te wachten dan nodig is, tot her stel van veiligheid en vrijheid in deze gebieden en het organiseren van een regelmatig bestuur. Indonesiërs tot mede werking uitgenodigd. Ook de noodzakelijke rehabilitatie van transport en economische productie en economisch verkeer zal van de aanvang af met kracht worden ter hand geno men. De regering roept vooraanstaande figuren uit de Indonesische wereld <>n. zich voor deze constructieve arbeid be schikbaar te stellen. Daardoor dienen zij de belangen van het volk en de veilig heid van Indonesië sneller en beter dan door het vormen van een organisatie, die onmachtig is gebleken in het vestigen van een regelmatig staatsgezag. Niets zal de regering aangenamer zijn, dan spoedig het ogenblik te zien aanbreken, waarop het programma van Linggadjati zal kunnen worden uitge voerd. Er zal veel en harde arbeid nodig zijn. Maar hij zal door de Indonesiërs kunnen worden uitgevoerd in de overtuiging, dat zij inderdaad bezig zijn hun beetaan als volk te vestigen en te consolideren, en door de Nederlanders in de overtuiging, dat zij door een constructieve arbeid de helpende hand kunnen bieden. Laten wij samen zo besloot dr. v. Mook een einde maken aan het Ja panse systeem, waarbij wilde troepen de vrede bedreigen. Laat ons zo Indone sië maken tot een welvarende natie, die het zijn kan, en dat het, wil het zijn vrij heid behouden, worden moet. De rege ring richt deze oproep tot allen, waar en in welk kamp zij zich ook bevinden, die Linggadjati aanvaarden en met haar de verantwoordelijkheid beseffen voor het herstel van vrede, recht en welvaart ;n Indonesië.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1