Het fae^aefc vanZ.K.H. Prins Bernhard I aan SNEEK Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTTSERADEEL en IJLST 2e JAARGANG No. 58 VRIJDAG 1 AUGUSTUS r 1. 6 1 t. BONNENLIJST 1947 n B I De Vlootrevue. ft I t 0 9 J-33 it Hierna hield r— - - feraten. De heer P, Si k k e s,* oud Sneek en de Z.W.hoek. een achttal sprekers re- l secre- Strijd tegen het water. Dit onderwerp behandelde de heer J. S. Gerbrandy, voorzitter van het waterschap„De Sneeker Oudvaart” door een historisch overzicht te geven om trent het ontstaan en de ontwikkeling van het zeewerend waterschap „Wester- go’s IJsselmeerdijken” en het boezem- waterschap „De Sneezer Oudvaart". gjj waaraan of of Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Ab.-prijs 12.50 per hall )aar Franco per post 13.75 per hall jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAG i r j i ir Kantoor voor Abonnementem Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 RANTSOENBONNEN VAN NIEUW MODEL. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 3 Augustus a.s. rantsoenbonnen zijn uitgevoerd in de kleuren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aanduiding van hoeveelheid en arti kel, alsmede de letter G gevolgd door een getal. Deze bonnen blijven tot nader aankondiging geldig. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen der E-serle blijven geldig t.e.m. 27 September a.s. Eveneens blijven t.e.m deze datum geldig de rantsoenbonnen een rantsoen- artikel B.B. en „een rantsoenartikel BC” De in omloop zjjnde wisselbonnen blij ven ook na 27 September tot nader or der geldig. BONNEN VOOR MEAT EN VEGETABLES INLEVEREN. De destijds voor „Meat and Veget ables” aangewezen bonnen „E 03 Vlees” dienen voor zover men daarop nog geen „Meat and Vegetables” heeft kunnen krijgen vóór 3 Augustus a.s. bij een slager te zijn ingeleverd. Hierop zal men dan alsnog 450 gr. Meat and Vegetables of 112 gr. blikvlees kunnen krijgen. Men nt genoegen te nemen met het geen, waarmede de slager wordt bevoor raad. Keuze zal dus niet mogelijk zijn J-21 Melk I J-21 Vlees J-22 Vlees J-21 Kaas J-21 Eieren J-21 Suiker J-03 Reserve J-04 Reserve J-06 Reserve lopen daarna de Prins resp. een pul van akkumer aardewerk en een pro duct van de Hindeloper kunstnijverheid aan. welijk een door haar vervaardigd kanten kleedje naar het paleis had gezonden toen Prins Bernhard haar nu een bou- 4uet rozen aanbood. en aan de drieling. Toen de Prins met zijn gezelschap zich hier van het stadhuis naar het O.B.W. begaf voor het gebruiken van de thee, heeft hij ook even een kijkje genomen bij de 4 maanden oude drieling-Spoelstra die aan de overkant van het Adm. Ge bouw buiten stond. „Is prinses Ma rijke groter?” vroeg mevr. Spoelstra, waarop de Prins antwoordde: „Ja, wat grqter, maar ze is ook een maand ouder”. OOK PRINSES MARIJKE IN FRIESLAND. Naar gemeld wordt is ook prinses Marijke met H.K.H. Prinses Juliana en de andere drie prinsesjes mee naar Friesland gekomen, zodat het gehele Prinselijk gezin aan boord van de Piet Hein zal zijn als het jacht morgen Sneek op weg naar Staveren passeert. *;-,u uiiui ouiten ae voorm. NoorderpoorL F.indo 1RA7 voor het tijdvak van 816 Augustus. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie J) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 de Z.W.hoek Nijverheids- en landbouw scholen, de zuivelschool te Bolsward neemt een aparte plaats in. Dan is er de kwestie van de eigen taal, nu ook in de Z.W.hoek aan tal van scholen Fries wordt onderwezen, zal gaandeweg het euvel dat een groot deel der bevolking analphabeet is ten opzichte van de eigen taal verdwijnen. Dit onderwijs doet geen afbreuk aan, doch komt het leren van het Nederlands ten goede. Wat het cul tuurleven aangaat, het draagt hier een eigen karakter, vooral in de literatuur komt dit tot uiting, de laatste tijd ook in de muziek. Er is een Friese renais sance welke gevaar zou inhouden als ze tegen 'de nationale cultuur inging, doch dat doet ze niet, er is hier evenveel waardering voor de nationale cultuur als voor de eigen. Hoe sterker het Frie se karakter bewaard wordt, hoe beter voor het Nederlandse volk, waarmede het een onoverbrekelijke eenheid vormt. Dr. Postma wijst er op, hoe belang rijke diensten Sneek de Z.W.hoek be wijst door haar gymnasiaal en middel baar onderwijs. Spr. gaat de historie van het gymnasium het is een strijd vraag hoe oud dit onderwijs hier is maar *t gemeente-archief bevat stukken welke aantonen dat het er in 1544 zeker was na welke bewijst dat deze stad er steeds een eer in stelde het te hand haven. Ook al was het leerlingental niet groot, maximaal ongeveer 80, laatste decennia 60 70, wegens de geringe dichtheid der bevolking. Daarbij kwam dat de hier in 1867 gestichte H.B.S. een grote toeloop van leerlingen kreeg, nu boven de 300. Ook is een der redenen de reisgelegenheid. Bovendien: Friesland is principieel gericht. De R.K. stuurt zijn kinderen gaarne naar pensionaten elders, de protestanten kunnen beschik ken over een geref. gymnasium en H.B.S. te Leeuwarden en waar de meerderheid der bevolking in dit gebied' protestants orthodox gericht Is zal nu ook hier een Chr. Lyceum met aan vankelijk 2 eerste klassen beginnen. Een belemmering voor het onderwijs vormt het verkeersprobleem, soms moeten kin deren 25 K.M. afleggen, dat vergt veel tijd, maar eist ook bewondering voor de energie dier kinderen. Het gebruik ma ken w>n een vervoermiddel vormt naast het schoolgeld vaak een extra belasting voor de ouders, soms zelfs ƒ200 a ƒ300 per jaar. Ten slotte noemt spr. een aan tal namen van bekende geleerden en fi guren in Nederland, die eens te Sneek studeerden, en waaruit mede blijkt, welk een belangrijke dienst op cultureel ge bied onze stad de Z.W.hoek, ja geheel Nederland met haar onderwijsi istellin- gen bewijst. ten bus voor het Prinseljjk gezin aan biedt). Onze tabakskerverijen met haar f riese baai mogen we nog even noemen. Nadat spr. ook op het belang van goede verkeerswegen voor de verzorgingscen tra heeft gewezen, constateert hij dat de betekenis van Sneek als een dergelijk centrum toch wel blijkt uit het feit dat de sociologen juist onze stad uitkozen als model voor het ontwerpen van een verzorgingscentrum voor de N.O.polder. Spr. hoopt ten slotte dat Sneek zijn goe de verbinding met het grote kanalen plan zal krijgen, waarbij terreinen voor de vestiging van industrieën en ook voor een modem industriegebouw, het laatste om de overgang van ambacht naar in dustrie gemakkelijker te maken. Godsdienstig leven. Ds. J. N. de Ruiter, Ned. Herv. predikant te Sneek spreekt over het godsdienstig leven in dit deel van Fries land. Dit geestelijk leven vindt in Sneek zijn centrum. Wat de R.K. betreft de Deken woont te Sneek, voor Herv. en Geref. bestaat de classis Sneek. Daar worden dus vele vergaderingen gehou den en beslissingen genomen. Dat de chr. kerk geen eenheid is, maar helaas verdeeld en verscheurd blijkt ook in deze Z.W.hoek. Er is de tegenstelling R.K. Protestant en de laatsten zijn weer ge splitst in Ned. Herv., Doopsgezinden, Geref., Chr. Geref., Geref. onderh. art. 31, Baptisten en er zijn enkele sekten. De Hervormden vormen de grootste groep, daarop volgen Geref. en R.K. Ge tallen zeggen echter heel weinig. Maar toch mag opgemerkt dat de Z.W.hoek een kerkelijk karakter draagt, het Cor pus Christianum is er nog niet ver dwenen, deze omgeving draagt een chr. signatuur. Men kan dit op Zondagen merken, vooral in de omgeving, in de stad iets minder. De Zondag is er nog een rustdag. Heel velen hebben dan ge legenheid naar de kerk te gaan en ver zuimen dat niet, minstens 1 maal, maar ook wel tweemaal. Het getal buiten kerkelijken is in de Z.W.hoek zeer ge ring, in de steden iets groter, de massa gaat naar de kerk, dat behoort bij de viering van de rustdag en dat betekent dat openbare vermakelijkheden weinig kans krijgen, men doet daaraan op deze dag niet en ergert zich aan degenen, die het wel doen. In verreweg de meeste gemeenten is de prediking in ere n worden de sacramenten gewaardeerd. Het kerkelijk leven is niet beperkt tot de Zondag, er is allerlei kerkeltjke ar beid op andere dagen, daar is het on derwijs aan de kinderen, de catechisa ties, er zijn talloos vele jeugdver, zelfs padvinderij vanwege de kerk. De ker ken hebben in bezettingstijd het verzet gesteund, verschillende predikanten zijn gearresteerd en brachten korter of lan ger tijd in concentratiekampen door. De kerken werken na de bevrijding mee aan de opbouw, omdat een waarachtige op bouw een geestelijke grondslag behoeft. Spr. >eft opgemerkt dat Z.K.H. hier enkele geschenken zijn aangeboden, na mens de kerken moet spr. zeggen: „zil ver en goud heb ik niet, maar de ker ken in de Z.W.hoek wense' U en de Uwen Godes zegen toe”. Sociale verhoudingen in de Z.W.hoek. Burgemeester R e i t s m a van Won- seradeel spreekt over de sociale ver houdingen in de Z.W.hoek, welke door de agrarische verhoudingen nimmer op de spits zijn gedreven, „gaat het de boer goed, dan gaat het allen goed”. Toen zo wel boeren als arbeiders zich gingen organiseren, kwamen er geleidelijk on- derhandelingen over misstanden als te lange werktijden, te lage lonen en de onmogelijkheid voor de arbeider voor zijn oude dag te zorgen. De wetgeving heeft ook gaandeweg verbetering ge bracht. Door het zuinig beheer der ge meenten, gevolg van het agrarisch ka rakter, waren ook de woningtoestanden als regel slecht, de woningbouw met rijksbijdrage bracht geen afdoende ver betering en het particulier initiatief op het gebied van woningbouw heeft vrij wel volkomen gefaald in de Z.W.hoek. Spr. ziet betere perspectieven nu de drie Noordelijke provincies een Bouwspaar- kas hebben opgericht. Spr. staat dan stil bij de sociale wetgeving welke de po sitie der arbeiders ook op het platte land ;rbeterde, zoals pachtwet enz. de positie der boeren heeft verbeterd. Toch is er na de oorlog sociale spanning, bij de boer heerst ongerustheid over de sociale lasten, bij de arbeider omdat hij niet voldoende verdient om het levens middelenpakket te kopen en andere noodzakelijke dingen. Zal het consumen- tencrediet uitkomst brengen? Bekend is het tekort aan arbeidskrachten dat de boeren noopt tot mechanisatie. Een groot desideratum voor boer en arbei der beide is het pensioen, dat in deze vorm echter voor de boer niet kan be staan, hij zal het moeten hebben van de vrijwillige verzekering, voor de vaste arbeiders schijnt de ’-ans op pensioen verzekerd, voor de losse is die zekerheid er niet, de boer schrikt hiervoor terug, omdat hij ’-reest, dat het bedrijf deze lasten op den duur niet zal kunnen dra gen. De industrie. De voorz. van het dept. Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, i r. A. W. v. d. P o e 1 behandelt dit onderwerp en wijst er op dat wat er aan industrie in dit gebied is, vooral ver bonden is aan wat de boer, en, wat vaak genoemd wordt: het verlengstuk der boerderij, de zuivelfabriek nodig heeft. Ook het water stelde zijn eisen, zo is het geen wonder dat we hier 2 middelgrote machinef‘krieken voor poldergemalen hebben. De zuivelindustrie is tot grote bloei gekomen, ze vormt een der groot ste, zo niet de grootste industrie in ons vaderland. In Sneek concentreren zich 5 bedrijven voor de fabricage, han lel en reparatie van datgene wat de zuivelfa brieken aan outillage behoeven, er zijn echter ook gespecialiseerd in andere rich tingen: scheepstelegrafen en bakkerij- machines worden hier ook in belangrijke mate vervaardigd. Houtbewerking vindt men in Sneek en IJlst dank zij de impuls der zuivelindustrie, doch het leidde ook weer tot de vervaardiging van andere specifiek Friese artikelen als de schaats, waarvoor ook staal nodig was, waar door dergelijke bedrijven ook weer kwa men tot het maken van timmergereed schap en door de houtbewerking ten slotte tot het vervaardigen van kinder speelgoed. De watersport leidde tot het stichten van scheepswerven. Het boeren bedrijf had behoefte aan touw, oorspron kelijk telde Sneek 5 touwslagerijen, de andere verdwenen, maar 1 groeide uit tot een wereldbedrijf met 230 werkne mers. Het probleem vormt de voorzie ning met werkkrachten. De Z.W.hoek kent ook keramische industrie in Mak- kum, Workum, Sneek heeft een ver- werkingsbedrij voor glas. Van de mo derne grasdrogerijen werd een groot deel hier vervaardigd. De zuivelindustrie is hier in ae Z.W.hoek zeer belangrijk, een nieuwe tak van deze indust- e is de melksuiker antiek te Bolsward, die het basisproduct levert voor het penecilbne- bedrijf van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Inderdaad, de zuivel industrie kan men niet meer zien als een verlengstuk van de boerderij, he’’ is een zeer gr >te zelfstandige industrie we ke roept om researchwerk. Daarom is zo belangrijk de stichting van een proefzuivelbedrijf, waartoe de rege ring plannen heeft en dat naar spr. hoopt in dit gebied gevestigd zal worden Ten slotte staat spr. stil bij de bete kenis van Sneek als verzorgingscentrum voor de Z.W.hoek. Een typisch ver schijnsel is wel dat vele van dergelijke grote verzorgingsbedrijven als C. en A„ Bervoets, en Lampe hier geboren wer den. Ook thans kent Sneek nog vele verzorgingsbedrijven, spr. hoeft slechts Kings pepermunt te noemen om op een bedrijf te wijzen, dat in binnen- en bul- teniana bekend js. Op kleinere schaal kunnen de Sneker drabbelkoeken ge noemd worden (waarvan spr. de Prins SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK wees er tijdens zijn met tal van bijzon derheden toegelicht betoog o.a. op dat eerstgenoemd waterschap met een op pervlakte van 43000 H.A., nog geen con- tributiehuis bezit. Hij verwacht echter dat het nu binnenkort wel anders zal worden, al hebben Ged. St. een voorstel van het waterschap betreffende deze kwestie al driemaal afgewezen! Dankwoord van Z.K.H. Prins Bernhard. Prins Bernhard dankt de bur gemeester en allen voor deze bijeen komst en in het bijzonder de sprekers voor hun uiteenzettingen, waarjjit hij veel geleerd heeft. Er waren naar aan leiding van het gesprokene verschillende vragen bij spr. opgekomen, welke hij zich voorstelde met de Commissaris der Koningin en andere deskundigen eens te zu'len bespreken. Wat de kwestie de' uitnodiging voor het bijwonen van de zeilwedstrijden betreft, het programma van Z.K.H. is thans te overladen, om daaraan te kunnen voldoen; dit moet een ander jaar gebeur en. Burgemeester Rasterhoff dankt thans de aanwezigen voor hun op komst, terwijl de Commissaris der Koningin burgemeester en ge meentebestuur hartelijk dank zegt voor de bg-onder prettige ontvangst hier. Na afloop der bijeenkomst onderhield Z.K.H. Prins Bernhard zich nog enige tgd met de sprekers. De Dinsdag. Dinsdagmorgen maakte de Prins met het Regenboogjacht „Louise” van onze stadgenoot R. Moedt, een zeiltocht op het Sneekermeer. ’s Middags vertelde hg ons zelf hoe hij van deze tocht geno ten had en dat hg gaarne nog eens op het Sneekermeer zal terugkomen. Van de heer Moedt vernamen we later nog, dat de Prins zelf geruime tijd gestuurd heeft en zich niet alleen een enthousiast zeiler toonde, met veel belangstelling ook ”oor schip en tuigage, maar boven dien een vlugge en dankbare leerling die het vrij gauw „in de gaten” had. Hij had de Prins en zijn gezelschap, be staande uit de Commissaris der Ko ningin, burgemeester Rasterhoff, prof. Waterink en de secretaris van Z.K.H., de mooie plekjes op het Sneekermeer, de Goingarijpster Poel en de Zoutpoel, alsmede het Jentjemeer laten zien, en de Prins was zó tevreden, dat het hem speet, dat de tocht niet langer kon du ren. ’s Middags om half drie wachtte hem nl. op het Stadhuis een bijeenkomst met vertegenwoordigers uit de burgerij, die zeer druk bezocht was. Burgemeester Rasterhoff stelde alle aanwezigen aan hem voor, waarna hij zich op gemoedelijke wijze met vele hun ner onderhield en zich over allerlei za ken liet inlichten. Zo informeerde hg o.a. zeer belangstellend naar de verlie zen van de Sneker vloot gedurende de oorlog, naar het aantal schepen dat onze stad telt en naar de Sneker Jachthaven, terwgl hij bovendien nog met veel vol doening sprak over de vlootrevue en het prachtige Sneekermeer waarop hij zo heerlijk gezeild had en helemaal niet nat geworden was ondanks de stevige wind. Nat werd ik alleen in mijn eigen motor bootje, zei hg, omdat ik er niet snel ge noeg mee kon varen. Voor de aanwezige vertegenwoordigers van de illegaliteit had hij eveneens veel belangstelling en voor-’ met „Bontje” stond hij heel lang en gemoedelijk te praten. Dat gemoede- liike en eenvoudige is een van de eigen schappen van de Prins die hier zeer ge waardeerd is, waarover iedereen vol lof sprak. Friesland heeft op de Prins stellig een uitstekende indruk gemaakt, maar wederkerig kunnen we ook con stateren dat de kennismaking met hem de Sneker burgerij ook zeer goed heeft void'"”!, en dat men hier daarom alge meen hoopt, dat hij spoedig nog eens zal terugkomen, en dan liefst vergezeld van de Prinses en de Prinsesjes. Toen de besprekingen op het Stadhuis, waar tussendoor dames in Fries cos- tuum verversingen aanboden, beëindigd waren, wachtte de Prins en zijn gevolg nog n aardig schouwspel. Vóór het stadhuis voerde een aantal in nationaal costuum geklede leden van T.G.P. nl. onde” ’"iding van de heer C. Kan de Skotse Trije uit, door de hoge bezoeker zeer belangstellend vanaf het bordes ge volgd, e~ waarvoor hij na afloop, evenals alle anderen die er bij aanwezig waren, hartelijk applaudisseerde. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Administratiegebouw van het O.B.W., waar thee werd gedronken, en vandaar naar Bolsward om het fraaie stadhuis te bezichtigen. Weer in Sneek teruggekeerd bracht de Prins nog een kort bezoek aan het Fries Scheepvaart Museum, waar hij door de voorz. dhr. J. H. Halbertsma en een drietal andere leden van het Dagelijks Bestuur werd rondgeleid en zgn handtekening plaatste in het gastenboek. Tot slot volgde ’s avonds nog een maalt’id in Hotel de Wijnberg, waarbij ook de wethouders en de leden van de Raad aanzaten. Bezoek aan St. Antonius Ziekenhuis. Bij zijn terugkeer van Bolsward heeft de Prins ook nog een onverwacht bezoek aan het St. Antonius ziekenhuis alhier gebracht. Alle verpleegsters, met oranje getooid, waren voor het gebouw opge steld, met in hun midden enkele patiën ten. En het was een groot moment voor de patiënte Sjoukje v. d. Werf, die er al 23 jaar verpleegd wordt en die destijds ter gelegenheid van het prinselijk hu moor 15 parturen Lkomeil uiL j J-21 Brood J-21 Boter J-22 Boter gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas 5 eieren 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Versnaperingskaarten enz. QB, QC 707 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. J-36 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. taris der gemeente Sneek, oud-lid der Eerste Kamer en oud-gedeputeerde, sprak over Sneek en de Z.W.hoek, waar in hij deze streek schetste als een zeer waterrijk gebied, waarin de waterwegen lange tijd de meeste betekenis hadden, slechts enkele wegen zijn var meer dan plaatselijke betekenis. Het grote kana- le’-’plan thans in uitvoering is dus ook van veel belang voor dit gebied en de tweede stad van Friesland hoopt op een goede aansluiting aan dat plan, en zal zich -’••■’rkig prgzen als schepen van minstens 500 ton haar dan kunnen be reiken. Het karakter van de Z.W.hoek is vrijwel agrarisch, met een bescheiden nijverheid en enige kustplaatsen met een van de rest afwijkende mentaliteit. In de centra, waartoe op dit gebied naast Sneek, Bolsward en Workum ook Ijlst behoort treft men een bescheiden in dustrie, waarvan sommige takken een sterk verloop hebben vertoond, wellicht kan het streven naar industriespreiding hier verbetering brengen, opdat de be- staansbronnen, welke vrij eenzijdig zgn, op een meer gedifferentieerde basis ge vestigd worden. Hebben de centra be lang bij een welvarend platteland, ander zijds profiteert dit van de onderwijs instellingen, grote winkels enz. der centra en van bgv. een veemarkt als te Sneek. De jarenlange afgeslotenheid van het gebied drukte ook haar stempel op de owoners, hun karaktc' wordt ge kenmerkt door zekere geslotenheid, waarachter zich echter een stuk boe renslimheid verbergt, waar men nu niet direct mee klaar is. Wat Sneek aan gaat, het is inderdaad een centrum van de watersport, afgezien nog van de be kende zeilwedstrijden, en daardoor een toeristencentrum van betekenis; het ge meentebestuur beseft dit en steunt op dit gebied zoveel mogelijk; de Jacht haven met zgn 300 k 400 ligplaatsen voor schepen speelt hlerbg ook een be langrijke rol. Naast de markt en de handel met het platteland vormt ook het toeristisch verkeer een der belang rijke bestaansbronnen der stad. De Z.W.hoek als landbouw gebied. Ir. H. v. d. Molen, rijkslandbouw- consulent, directeur der Rgkslandbouw- winterschool alhier spreekt over de be tekenis van de Z.W.hoek op landbouw gebied. Er is bijna geen bouwland in d!‘ gebied, dat, tot de kleiweide en veen weidestreek behorend, alles zet op de kaart van de graslandcultuur. Er is ook nagenoeg geen kleinbedrijf, gevolg van het pachtstelsel, 90 van de bodem wordt door pachters geëxploiteerd. In de laatste 50 jaar is de bevolking op het platteland slechts weinig toegenomen, haar statisch karakter drukte op haar een stempel van conservatisme, meer uitgesproken dan elders in de provincie. Spr. wijs1 er dan op hoe goede invloed van de zuivelfabrieken, de betaling der melk naar vetgehalte enz. op de vee fokkerij is uitgegaan. We hebben tal van uitstekende fokbedrijven in de Z.W.hoek, mede dank zij de op zeer hoog peil staande graslandcultuur. Thans zijn er echter geen gunstige perspectieven voor de producten, we kunnen op de buiten landse markt niet meekomen met de prijzen. Er moet dus naar een lagere kostprijs gestreefd, waarvoor hier maar één weg is, die der intensivering. De productie per koe kan verhoogd, kunst matig' inseminatie kan ook helpen en de productie van het grasland moet op gevoerd. De melkproductie kan stellig met 25 stijgen. Ook een middel is de mechanisatie, door de schaarse arbeids krachten wordt men die weg al opge drongen, de melkmachine wordt een on misbaar onderdeel der outill ge. Verdere mechanisatie zal echter niet in snel tempo kunnen geschieden, daar deze eerst nog het stadium der proefneming moet oorlopen. Het is te hopen, dat de regering daarmede bij haar prijspoli tiek rekening zal houden, reeds heeft het feit dat men Friesland wil handican- pen door een lagere prijs voor de melk, verbittering gewekt en niet vergeten dient dat kapitaalvorming nodig is om eventueel verdere mechanisatie door te voeren. Cultuur en onderwijs. Over dit onderwerp spreken de h.h. R. J. S i p k e n s, inspecteur van het l.o. en d r. E. B. J. Postma, rector van het Sneker gymnasium. Eerstgenoemde zeide o.m., dat de geestelgke en poli tieke instelling in dit gebied tot gevolg had dat elke richting een eigen school heeft, dat is traditie en een kostbaar goed, •’1 heeft het naast licht- ook scha duwzijden. Didactische problemen zijn niet van de liïcht, sommige scholen e- -- rimenteren veel, andere houder vast aan oude -‘thoden, speciaal voor de kleine scholen is bezinning op de methoden echter eis. In de vlucht naar de grote stad, ook van <Je onderwijskrachten, schuilt een ontzettend gevaar voor het pla^eland. De uloscholen mogen zich in een belangrijk bezoek verheugen, de boerderij kan het overschot der bevol king niet opnemen, men laat de kinde ren wat leren, industrialisatie Igkt on- vermgdelgk wil men dit overschot hier houden, thans zoeken de intelligent krachten elders een plaats. Ook bezit 50 gram korstloze kaas 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen J-04 Diversen 250 gram waspoeder 250 gram soda 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood B' tarten KD, KE 709 (Serie J) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 J-01 Bi ood J-02 Brood J-01 Boter J-02 Boter gram vet J-03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet J-01 Vlees 100 gram vlees J-02 Vlees 200 gram^vlees J-01 Melk 4 liter melk J-03, T-05 Melk 7 liter melk J-01 Diversen 200 gram kaas J-02 Diversen J-03 Diversen Reeds vroeg in de middag trokken Maandag honderden zeil- en motorboten naar het Sneekermeer om Prins Bern- hard zgn tocht naar Sneek te begroe ten. De Sneker Zeilclub en de K.Z.V. „Sneek” hadden voor deze gelegenheid een vlootrevue georganiseerd, die buiten gewoon geslaagd is. In en rondom de Sijbesloot lagen de schepen, waarvan zeer ”elen fraai gepavoiseerd waren, langs de wallen, maar ook zeilden er vele op het Meer. Op de Goingargpster Poel werd het prinselgk jacht tegemoet gevaren en begroet door het jacht „Ut en Thüs”, waarin gezeten waren burge meester Rasterhoff en diens collega Tja- berin'— van Wijmbritseradeel, alsmede de voo"zitter van de Sneker Zeilclub, de heer G. S. Hofstra en de secretaris, de heer B. Brinksma. Op verzoek van de Prins kwam men langsrij van de Piet Hein, waarna genoemde heren zich aan boord begaven waar ze aan de hoge be zoeker werden voorgesteld, om vervol gens de triumftocht over het meer tot in het Kruiswater mee te maken. Het was schitterend zomerweer met een mooie bries, en de honderden witte zeilen van de zeilschepen en de tientallen motor boten, die gedurende de gehele tocht rondom de Piet Hein zwermden, lever den een onvergetelijke aanblik op, waar over ook de Prins zijn bewondering en grote voldoening uitsprak. De inzitten den van de schepen, alsmede die van de ro. aartboten, die ook zeer druk be volkt waren, juichten de Prins telkens uitt iig toe, waarop Z.K.H. ongedwon gen met een amicale armzwaai ant woordde. Ooi; stond de Prins druk te filmen om het schouwspel vast te leggen, zodat straks het gehele Prinselgk gezin -en indruk kan krijgen van de buitengewoon grootse en hartelijke ontvangst die ie Sneker watersporters d' sympathieke hoge bezoeker hebben bereid Toen de Piet Hein in het Kruiswater voor anker was gc~aan, werd de motorsloep te water gelaten, waarmee de Prins zich, in gezelschap ”an de Commissaris der Kor’ gin en diens echtgenote, alsmede nog er.kele andere gasten, naar Uitwel- lingerga begaf om aldaar de werken aan de in aanbouw zijnde brug in Rijks weg 43 te bezichtigen om daarop nog een bezoek te brengen aan de boterfa- briek te Akmarijp en het electrisch ge maal van het waterschap „De Sneeker Oudvaart” in de Gauwster Zijl, waar het gezelschap door de voorzitter, de heer J. Gerbrandy, werd rondgeleid. De Prins V stadhuize. De Prins begaf zich om ongeveer 8 uur te voet, vergezeld van de Commis saris der Koningin en de burgemeester, naar het Sneker stadhuis. De langs de straten geschaarde dichte menigte juichte hem overal hartelijk toe. Vóór het stadhuis stonden de Sneker muziek corpsen opgesteld, die de hoge gast met het spelen van het Wilhelmus en het Fries Volkslied begroetten. In de grote raadszaal, welke door de daar ge plaatste bloemstukken een feestelgke aanblik bood, werden de talrijke aan wezige genodigden, w.o. de burgemees ters van alle gemeenten uit de Zuid- westhoc’- door 'eester Rasterhoff aan de Prins voorgesteld. De Commis saris der Koningin richtte allereerst na mens de Z’üdwesthoek van Friesland een woord van welkom tot Prins Bern- hard, waarna de burgemeester dit na- r ?ns de burgerg van Sneek deed. Hij vreesde daarmede eigenlijk achter de feiten aan te lopen, daar de vlootrevue en de burgerij reeds .zelf hebben bewe zen hoe hartelijk Z. K. Hoogheid hier welkom is. Niet vergeten hebben wg wat deze in de tijd voor de bevrgding voor ons land heeft gedaan en zijne belang stelling, welke hij voor dit deel van Friesland thans toont verheugt ons zeer. De stemming hier na de bevrijding kan gekenschetst worden door de woor den moed en vertrouwen. Die geest be zielde ons ook, zij het met verbittering, toen we destijds de Piet Hein zagen wegslepen door de vijand. En dit brengt spr. er als van zelf toe, er hie- even op te wijzen dat Sneek bij uitnemendheid een centrum van watersport is, dat is de trots der Snekers. Zij hebben hun best gedaan Z.K.H. bij de revue een deel van hun vloot te tonen, doch onze stad komt op haar best voor de dag op de tra ditionele Woensdag in de Sneek week, de hardzeildag en spr. hoopt met deze woorden de belangstel ling van Prins Bernha-d voor die dag gewekt te hebben. Spr. wenste ten slotte de hoge gast geluk met de goede afloop van de ope ratie van zijn jongste dochter en het prinselgk gezin prettige dagen in Fries land toe. Uit naam van Friesli ids Z.W. hoek boden burgemeester Reit- s m a van Wonseradeel en burge meester Stallinga van Hinde- lopen daarna de Prins resp. een pul van akkumer aardevzerk en een pro- J-ll Brood J-ll Boter J-12 Boter gram vet J-ll, J-12 Vlees 100 gram vlees J-13, J-15 Melk 12 liter melk J-ll Diversen 100 ~'am kaas J-12 Diversen 50 gram korstloze kaas J-13, J-14, J-15 Diversen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., 500 gram jam, stroop enz., 250 gram versnaperingen J-16 Diversen 250 gram waspoeder 250 gram soda J-13 Reserve 800 gram brood J-16 Reserve 500 gram rgst of kinder meel (uit rijst bereid) of kin- derbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 709 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie J) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1