1 I I 1 I 1 Buitenlands Overzicht Nederland-Indonesië. K I F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige’ door 2e JAARGANG No. 60 VRIJDAG 8 AUGUSTUS K 1 FEUILLETON I Wordt vervolgd. •f lel ek ANTHONY BERKELEY as in !S- 3 il I 1947 t ïn i. o o dl 26 i r i i i i „In ieder geval moeten wij dit punt nu in het oog houden”, raadde mijnheer Chitterwick haar aan, „wanneer wij weten, wie het buisje in zijn bezit had, zullen wij waarsdhijnlijk ook de moor denaar kunnen ontmaskeren”. Judith zuchtte. „Wat het volgende punt betreft: Lynn weet niets toe te voegen aan de beschrijving, die hij al eerder van de stem van de man, die hem opbelde, gegeven heeft. Een over dreven Oxford-accent, dat is alles. En evenmin kan hij iets toevoegen aan zijn verklaring omtrent het door brengen van de tijd, die hij volgens de politie in het Piccadilly Hotel zat. Het was hem niet mogelijk Zijn alibi te be wijzen”. „Er is mij in dat verband wat te bin nen geschoten”, gaf mijnheer Chitter wick te verstaan, „wanneer wij het positieve feit niet kunnen bewijzen, is het misschien mogelijk het met het negatieve wel te doen. U wilt toch werkelijk de waarheid leren kennen, hoe die ook uitvalt?” Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per port 13.75 per half jaar ve- let ;en het ds- mt liet Luli itris li- e e r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS i- k n P rr >sis ee- jen en. n a en, ten •r n- d- n- er >o- le- ijn ;r- ?a, ter )- is n d 'P ig m ie a- Prins Bernhard’s bezoek aan het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek. In gesprek met de patiënte Sjoukje v. d. Werf, die er al 23 jaar verpleegd wordt. Indonesië spreken, wellicht over de vraag of hij waarnemers zal zenden. In Australië natuurlijk de reeds ge bruikelijke boycot tegen Nederlandse goederen! i NEDERLAND—INDONESIË. Australië schijnt aan de republiek te hebben aangeboden in het geschil met Nederland, tezamen met de Ver. Staten als scheidsrechter op te tre den. Er wordt echter bericht dat de republiek de goede diensten van de Ver. Staten heeft aanvaard met de wens dat een commissie van arbitrage zal worden aangewezen. Kantooi voor Abonnementen» Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Ver. Staten erkennen republiek niet als on afhankelijke natie. Dat alles klinkt nogal zelfbewust, maar wellicht zal men te Djokja spoe dig inzien dat men goed zal doen een toontje lager 'te zingen. De Veilig heidsraad moge door zijn uitspraak de republiek misschien aangemoedigd hebben hoog van de toren te blazen, de Ver. Staten hebben al spoedig voor een koude douche gezorgd door mee te delen dat zij friet bereid, wa ren de Indonesische republiek als een afzonderlijke en onafhankelijke natie te erkennen, ze is dat niet krachtens de overeenkomst met de Nederlan ders. De Ver. Staten erkennen .slechts het gezag van de leiders der republiek in die gebieden die daadwerkelijk on der hun beheer staan. Men begrijpt dat na een dergelijke verklaring de republikeinse leiders niet bijster inge nomen zijn met het aanbod van goede diensten door de Ver. Staten. Allicht zouden zij liever zien dat landen als Australië, India en de leden der Ara bische liga en ook Rusland, die alle de een om deze, de andere om gene reden de republiek de hand boven het hoofd trachten te houden, door de Veiligheidsraad werden aan gewezen als scheidsrechters dus als een commissie van arbitrage. Arbitra ge echter, laat staan van deze landen, aanvaardt Nederland zoals bekend niet omdat naar het oordeel der rege ring geen scheidsrechterlijke uit spraak mogelijk is in een geschil dat ders, voordat een commissie van de U.N.O. in Indonesië zal zijn aangeko men. !- dan toch kunnen redden”. „Oh, zeker”, gaf mijnheer Chitter wick, wiens aandacht blijkbaar van het voornaamste punt was weggegle den, toe, „ik denk wel, dat dit het geval is”. „Maar dan kunner^ wij ons daarop toch concentreren?” „Het zou anders een mooi succes zijn, indien we meteen de werkelijke moor denaar ontdekten”, zuchtte mijnheer mijnheer Chitterwick. „Want zelfs in dien we er op deze wijze in slagen majoor Sinclair vrijgesproken te krij gen, zou de verdenking, dat hij zijn tante vergiftigd had, toch altijd op hem blijven rusten”. „Ja, dat is zo. Maar toch moeten we in de eerste plaats Lynn redden. Ik ben er voor, dat we al onze krachten inspannen, om een bewijs te zoeken, waarmee dit doel bereikt kan worden. Welke weg moeten wij daartoe be wandelen?” „Wij moeten ons in de plaats van de moordenaar stellen”, antwoordde mijnheer Chitterwick, die niet voor niets zoveel detectiveromans had ge lezen, prompt, „en zien, wat hij zou hebben gedaan”. Zij dachten zich derhalve in de plaats van de moordenaar in, maar Mouse moest al spoedig toegeven, dat dit hem niet verder bracht. „Met mij is het al net eender”, zei SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK ,„U bedoelt, zelfs indien zou blijken, dat Lynn tenslotte toch schuldig was?” vroeg Judith kalm. „Wel zeker doe ik dat; ik twijfel geen ogenblik aan hem”. „Dan stel ik voor”, zei mijnheer Chitterwick, „dat U een grote belo ning uitlooft voor degenen, die be wijzen kunnen, dat zij gedurende de periode, dat majoor Sinclair daar was, op de trap van het gebouw ver toefd hebben. Meldt niemand zich aan, dan is er in ieder geval bewezen, dat die plaats, afgezien van de ma joor, op dat ogenblik verlaten was”. Opnieuw hulde het gezelschap zich in stilzwijgen. Mijnheer Chitterwick voelde, dat de sfeer niet de ware was. Misschien was het de aanwezigheid van zijn tante, die hem drukte; mis schien ook het feit, dat Judith, van wie mijnheer Chitterwick gedacht had, dat hij haar wat zou kunnen opvrolij ken met de gemaakte vooruitgang, al somberder eri somberder keek; zeker is, dat de stemming er niet hoopvoller op werd. Zelfs Mouse werd er stil van en wierp af en toe meewarige blik ken, die meer dan broederlijk waren, in de richting van Judith. Hoewel het nog betrekkelijk vroeg was, besloot men ten slotte maar naar bed te gaan. Onder het voorwendsel, dat hij eens wilde zien, of zijn gasten alles hadden, wat zij wensten, bracht nlijnheer Chit- zal door de politie streng worden gelet. Voorts dient het publiek nog met een belangrijk voorschrift rekening te houden, nl. dit dat de openbare stra ten en wegen alleen overgestoken mo gen worden op de daarvoor door witte strepen aangegeven oversteekplaat sen. Het is aller belang dat hieraan stipt gevolg wordt gegeven, daar het levensgevaar rdfeebrengt indien men de straten op willekeurige plaatsen oversteekt. De politie heeft reeds tal rijke waarschuwingen aan overtreders uitgedeeld, maar zal, zo nodig ook op dit pufet strenge maatregelen nemen. GEDENKBOEK BEZOEK PRINSELIJK GEZIN. Het ligt in het voornemen van de Commissaris der Koningin binnenkort een gedenkboek samen te stellen van het zeer geslaagd bezoek van het Prinselijk Gezin aan Friesland. Daarin zullen o.a. zoveel mogelijk foto’s, welke tijdens dit bezoek zijn gemaakt door wie dan ook, worden opgenomen. Een ieder die geslaagde foto’s maak te, (ook van minder plechtige aard dan die betreffende officiële gebeur tenissen, dus b.v. snapshots op het water enz.) wordt verzocht daarvan 2 ex. toe te zenden aan de chef van het kabinet van de Commissaris der Ko ningin of aan de Commissaris der Ko ningin zelf Provinciehuis, Leeuwar den. BONAANWIJZING TABAK. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 10 t.e.m. 23 Augustus 1947 de bonnen „Tabak J-31” van de tabaks- kaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J-35” van de gecom bineerde kaart is eveneens aangewe zen voor het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J-32” van de tabaks- kaart is niet aangewezen. en nauwe samenwerking op politiek, eco nomisch en cultureel gebied., O.a. komt in deze overeenkomst een zinsnede voor die bepaalt, dat beide regeringen nauw met elkaar zullen samenwerken ten aanzien van „de herhaalde uitdagingen aan de grens door de Griekse regering.” De Grieken beschouwen da» ook deze over eenkomst als een seitj tot een openlijke steunverlening van Zuid-Slavië en Bulga rije aan de guerillastrijders in Noord- Griekenland en een feitelijk ingrijpen via deze twee landen door Rusland in de on lusten in Griekenland. Onder deze om standigheden is het natuurlijk bitter voor de Amerikanen en Engelsen dat de laat- sten zich genoodzaakt zien hun troepen macht in Griekenland weer in te perken, al schijnt van een geheel terugtrekken geen sprake. De economische toestand in Engeland eist, naast het invoeren van tal van nieuwe maatregelen voor het Engelse volk zelf, een duchtige vermindering van de Engelse strijdkrachten in het buiten land, ongeveer 300.000 man worden uit Griekenland, het Midden Oosten, Italië en Oostenrijk teruggenomen. We zullen moe ten afwachten of deze tekenen van En gelse verzwakking die echter misschien door grotere Amerikaanse steun zullen worden opgevangen de Russen zullen aanmoedigen tot nog scherper optreden, om, waar ze het maar enigszins kunhen, hun invloed te vestigen. Men spreekt er thans van dat het tracht ook in Italië meer invloed te krijgen en dat het dit langs diplomatieke wegen tracht te ver wezenlijken. De Russen hebben daarbij een troefje in handen, omdat nu het Ita liaans^'parlement met grote meerderheid het vredesverdrag met de geallieerden heeft goedgekeurd, zij de enigen zijn die dit verdrag nog niet hebben getekend en de Russische handtekening nodig is om het van kracht te doen worden. Is dat het geval, dan hoopt Italië zich de weg te banen tot het lidmaatschap der Ver. Naties en weer voor vol mee te tellen in de rij-der naties, tenminste dit waren de argumenten der voorstemmers in het Ita liaanse parlement. Met het Duitse vredes verdrag is het nog lang niet zover. Het is zelfs twijfelachtig of er ooit een gemeen schappelijk verdrag van alle geallieerden met Duitsland kan worden gesloten, als de verhouding tussen Rusland en West- Europa zo blijft als thans. Bevin, di* dezer dagen in het Britse Lagerhuis zijn vertrouwensmotie kreeg inzake het En gelse beleid in Duitsland, heeft pas nog eens de Russische wens naar een Vier Mogendhedenbestuur over het Roergebied afgewezen, zolang de gehele Duitse in dustrie niet onder een dergelijk bestuur komt. Maar hij had toch nog hoop op samenwerking met Rusland, ook inzake de Duitse kwestie. Wat het Roergebied aangaat, 12 Augustus zal een Anglo- Amerikaanse conferentie over het opvoe ren der steenkoolproductie daar van 220.000 ton tot 350.000 ton per dag be ginnen. Van die opvoering hangt het af of de Duitse industrie in het Westen weer met zodanige capaciteit kan gaan wer ken terwijl de kolenleveringen aan de buurlanden worden gehandhaafd dat er kans is dat dit deel van Duitsland zich weer zal kunnen bedruipen en er geen geld meer bij moet, wat vooral Engeland niet langer kan volhouden. In een grote rede voor 50.000 conservatieven gehou den, had Churchill niets dan kritiek voor de huidige Engelse politiek ten opzichte van Duitsland. Hij pleitte natuurlijk nog eens voor een nauw samengaan van En geland en de Ver. Staten en wilde dat de Engelsen het mandaat over Palestina op gaven. De gruwelijke moord daar door de Joodse ondergrondse op 2 Britse ser geants gepleegd, heeft tot hevige anti semitische relletjes in een groot deel van Engeland, maar in het bijzonder te Liver pool en Manchester geleid en tot zeer scherpe Engelse maatregelen in Palestina zelf. Voor de Veiligheidsraad is thans in behandeling de klacht van Egypte tegen Engeland inzake het terugtrekken der En gelse troepen en de Soedankwestie, moordenaar de dood van juffrouw Sinclair was. Dat het werpen van de schuld op ma joor Sinclair en zijn daaruit voort vloeiende executie eveneens belang rijke doelstellingen waren, maar on dergeschikt aan het beveiligen van de werkelijke moordenaar, indien op hem enige verenking zou vallen. (Dit, in dien ik aanneem, dat mijn theorie omtrent de gedragingen van de moor denaar juist is). Dat, in dit geval dus, mijn aandeel in de zaak aan de volgende drie feiten moet worden toegeschreven: dat ik alleen was, dat ik in de positie ver keerde de handelingen van de moor denaar te kunnen gadeslaan, en dat hij mij in dc spiegel kon zien. (N.B. Dit verklaart de keuze van het Picca dilly Hotel, gezien van het standpunt van de moordenaar, omdat daar op dat ogenblik zeker iemand zou zijn, die dit kon doen. Inderdaad kon de moord??:aar voor het bereiken \an zijn doe1 geen betere plaats uitzoe ken. liet was echter juffrouw Sinclair en niet de moordenaar, die het Picca dilly Hotel koos. Voor dit laatste punt moet nog een oplossing gevon den worden.) Radio-rede van generaal Spoor. Generaal Spoor heeft over radio Batavia een kort woord gericht tot vrouwen, verloofden en verdere fami lieleden van de soldaten in Indonesië, die döor hun morele steun de soldaten hielpen bij het vervullen van hun plicht met toewijding en zelfbeheer sing. De werkelijke feiten zijn, dat de bevolking hen met vreugde begroet heeft en met groeiend vertrouwen in haar midden opneemt. Generaal Spoor raadde zijn luisteraars aan geen aan dacht te besteden aan „leugenpropa ganda” van Djokjakarta en zeide: „Zeker, ik weet het, dat de Djokjase propaganda nog steeds de lucht vult met de meest aperte leugens over moord en roof. Ik kan er slechts één antwoord op gevenLaat hen zelf ko men zien. Onze jongens roven noch moorden. Zij zijn de strijd niet inge gaan om er op los te slaan, maar om in samenwerking dit land weer op te bouwen. Zij die vielen hebben zich ge offerd om tienduizenden en honderd duizenden veilig ’te stellen en om voor millioenen voorwaarden voor een menswaardig bestaan te scheppen. De totale verliezen. Uit de berichten blijkt, dat het to taal aantal gesneuvelden volgens tot dusver ontvangen gegevens 77, het aantal vermisten 17 en het aantal ge wonden 192 bedraagt. Commissie-generaal. De commissie-generaal uit Indone sië teruggekeerd, heeft rapport aan de regering uitgebracht. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VAN DE POLITIE. De Commissaris van Politie heeft ons verzocht onze lezers er op attent te maken, dat in de Politieverordening opgenomen is een verbod om zich zon der toestemming van de eigenaars op te houden op stoepen of in portieken en tegen brugleuningen, hekken, stek ken, puien enz. te hangen of te leu nen. Deze verordening is reeds in wer king getreden en op naleving ervan terwick een bezoek aan de kamer van Mouse. Deze begroette hem warm. „Ik hoopte al, dat je nog even langs zou komen. Ik zou toch onmogelijk al kunnen slapen. Kunnen we samen het gesprek nog even voortzetten?” „Met die bedoeling kwam ik naar je toe”, bekende mijnheer Chitterwick. „Ik geloof, dat we in de salon alle maal wat in de put waren”. „Ja”, knikte Mouse, „de kwestie is, dat we met dat idee van jou omtrent de uitwerking van Pruisisch zuur op het ogenblik niet zo heel veel voor Lynn kunnen bereiken, omdat het on mogelijk vast te stellen is, wanneer juffrouw Sinclair haar koffie dronk. Maar wat dat andere punt betreft, dat bewijs van onschuld, waarvan je veronderstelt, dat het bestaat...” „Ho, ho, niet zo voorbarig”, protes teerde mijnheer Chitterwick, „ten slotte berust die veronderstelling van mij op betrekkelijk losse gronden. En zelfs indien ze juist is, geloof ik niet, dat dit bewijs de man en Lynn met hem van een ernstige verdenking zou kunnen bevrijden. Volgens mijn mening zal het slechts in staat zijn een zodanig element van onzekerheid in de zaak te brengen, dat geen jury de verantwoordelijkheid voor een „schuldig” op zich zou durven ne men”. „Wel”, merkte Mouse met enig onge- NederlandIndonesië voor de Veiligheidsraad. Zuid- Slavië en Bulgarije sluiten een verbond. Engelands moeilijkheden. Door een, door haar terecht onjuist ge achte uitspraak van de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie direct op te volgen, toont onze regering een eer bied voor het gezag van dat lichaam, dat de grote buitenlandse pers stof tot juichen schijnt te geven. Onjuist echter was de uitspraak en de gehele behande ling van deze zaak door de Veiligheids raad, omdat het hier een binnenlandse kwestie gold en het Handvest uitdruk kelijk bepaalt dat de Ver. Naties zich daar buitpn dienen te houden. Ook En geland en Frankrijk hebben het gezag van de Veiligheidsraad hooggehouden, door toen ze zich van stemming over de voorgestelde uitspraak onthielden, te verklaren dat ze, deze eenmaal aange nomen zijnde, zich er bij zouden neer leggen en geen gebruik zouden maken van hun recht tot veto. Op deze wijze kreeg dus de meerderheid in de Veilig heidsraad gelêgenheid haar mening te verwezenlijken. We zullen nu maar daar laten welke bijoogmerken Frankrijk en Engeland hebben gehad met hun optre den. Door de stemonthouding maakten ze een min of meer vriendelijk gebaar jegejfs Nederland, anderszijds door niet van hun vetorecht gebruik te maken, gaven ze gelegenheid tot een uitspraak van de Veiligheidsraad, welke de Oosterse volken enigszins bevredigt. Beide landen wensen nl. hun netelige positie ten op zichte van hun Oosterse gebieden niet te verergeren. Maar dan kan de thansdoor de Veiligheidsraad gegeven uitspraak hun toch ook nog heel wat last bezorgen. Want deze uitspraak en haar gevolgen kunnen bijv. Engeland in een lastig parket brengen ten opzichte van Malakka, waar de nationalisten ook onafhankelijkheid eisen en de Engelsen hun. voorstellen doen welke bij lange na niet zover gaan als ons Linggadjati het doet. Maar dat Londen en Parijs van hun veto afzagen kan in ieder geval Rusland ten voorbeeld strekken, dat vorige week al voor de elfde maal van dat recht gebruik maakte, Joen de grote meerderheid van de Veilig heidsraad een blijvende Balkan-commissie wenste in te stellen en Rusland dit be sluit met z’n veto trof. De Grieken heb ben toen, omdat daardoor de actie van de Veiligheidsraad verlamd was, maar gauw weer een nieuwe klacht over de inmenging der buren in hun zaken, die ze nu agressie noemen, ingediend. De Griekse kwestie kwam ook op de prop pen in de Veiligheidsraad toen Rusland een voorstel indiende om een bijzondere commissie in te stellen ter controle van de econopiische lees Amerikaanse hulp aan Griekenland. In dit voorstel werd de Griekse regering tevens aan sprakelijk gesteld voor de grensincidenten en werd beweerd dat de internationale moeilijkheden inzake Griekenland mede’ veroorzaakt werden door „buitenlandse inmenging”. Waarmee de Russen natuur lijk niet bedoelden de steun, welke Alba nië, Zuid-Slavië en Bulgarije aan de Griekse verzetsbeweging tegen de rege ring verlenen, doch wel de Ameri- kaans-Engelse bijstand in velerlei vorm aan de Griekse regering. Met 9 tegen 2 st. werd het Russische voorstel natuurlijk verworpen, ook nu was Polen de trouwe schildknaap der Russen. Maar al hadden ze geen succes, de Russen zullen blijven doorbeuken op de pijler van de Ameri- kaans-Eng?lse samenwerking in Zuid- Oost Europa: Griekenland en Turkije. En men moet vrezen dat dit in nog heviger mate het geval zal worden nu Bulgarije en Zuid-Slavië een verstrekkende over eenkomst hebben gesloten, in de vorm van een verdrag van wederzijdse bijstand duld op, „in ieder geval zou het Lynn I mijnheer Chitterwick. „Weet je wat mij het beste lijkt, Mouse? Dat ik me in de studeerkamer terugtrek en daar de hele zaak op schrift zet. Misschien, zal het daarna gemakkelijker zijn me een beeld te vormen van de gedach tengang van de moordenaar”. „Dat”, zei Mouse, „is een uitstekend plan”. Mijnheer Chitterwick begaf zich daar om naar de studeerkamer van zijn tante en zette zich achter haar schrijfbureautje. In de eerste plaats wenste hij een idee op te schrijven, dat zojuist bij hem opgekomen was. „Indien ik de moordenaar was”, schreef mijnheer Chitterwick HOOFDSTUK XI. Mijnheer Chitterwick lost een probleem op. Nadat hij zijn aantekeningen geraad pleegd had, stelde mijnheer Chitter wick het volgende relaas op: Algemene conclusies: Dat aan deze moord en de poging de schuld er van op een ander te wer pen, een zorgvuldig en langdurig voorbereid plan ten grondslag moet liggen. Dat, wanneer het plan succes heeft en majoor Sinclair wordt opgehan gen, een dubbele moord gepleegd zal zijn. (Deze aantekeningen berusten alle op de veronderstelling, dat de majoor onschuldig is). Dat het voornaamste doel van de Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Commissie van waarnemers naar Indonesië? Hangende de uitspraak die al licht veel tijd zou kosten zou er dan misschien een commissie uit de \eiligheidsraad naar Indonesië gaan om zich ter plaatse van de toestanden op de hoogte te stellen. Beide par tijen hebben trouwens verklaard de komst van buitenlandse waarnemers op prijs te stellen. Dat is ook gewenst om zich een oordeel te kunnen vor men over de moeilijkheden welke zich bij het handhaven van de rust aan hét front als we het nu zo maar eens mogen noemen voordoen. Bei de partijen beschuldigen elkaar de or der tot staking van de vijandelijkhe den niet na te komen. Vermoedelijk zullen de republikeinen hier doelen op de maatregelen welke de Neder landers in het door hen bezette gebied nemen tegen benden, die daar nog ge nesteld zijn en verbindingslijnen be dreigen, zuiveringsacties dus. En wat de Nederlandse beschuldigingen tegen de republikeinen betreft, vermoedelijk hebbed de laatste niet al hun troepen in de hand, inderdaad is de grote vraag welk gezag de mannen te Djokja nog in hun eigen gebied heb ben of ooit hebben gehad. Het ware misschien daarom toch wel gewenst dat een afvaardiging van Oost-Indo- nesië en van Indonesische leiders uit niet meer door de republikeinen bezet gebied op Java eens naar de zetel van de Veiligheidsraad ging om deze ook haar meningomtrent de situatie te geven. Engelse bladen weten te ver tellen dat zo’n delegatie om mr. van Kleffens bij te staan, in de maak is. Zij zou onder leiding van \dr. Koets staan en vérder o.a. bestaande uit ko lonel Abdoel Kadir, hoofd van het burgerlijk bestuur voor West-Java, de sultan van Pontaniak, hoofd van de staat West Borneo, en de heer Lugessij, commissaris van de staat Oost-Indonesië in Batavia. Kolonel Abdoel Kadir deed dezer dagen voor radio-Batavia een boekje open over de toestanden in de republiek, er schijnt daar nauwelijks ooit van een góted ge organiseerd gezag sprake geweest te zijn. Een later bericht meldt, dat de mi nister-president van Oost-Indonesië met nog enige autoriteiten inderdaad naar de Ver. Staten gaat tot bijstand van mr. van Kleffens. De Veiligheids raad zou Donderdagavond weer over Verwarde toestand. Nadat zowel van Nederlandse als republikeinse zijde de order „staakt het vuren” was gegeven, blijft de toestand zowel in politiek als militair' opzicht nog zeer verward. Wat de po litieke kant der kwestie betreft, de Ver. Staten hebben ook aan de repu bliek hun goede diensten aangeboden, om tot overeenstemming met Neder land te komen. Zoals bekend is dat aanbod van Nederlandse zijde aan vaard. Of dit ook van republikeinse zijde zal geschieden is zeer twijfel achtig. Volgens berichten aan het Alg. Handelsblad immers heeft Sjari- foeddin in een zitting van het werk comité voor buitenlandse zaken van het republikeinse parlement ver klaard, dat de republikeinse regering absoluut geen bemiddeling zal aan vaarden, doch slechts arbitrage van een commissie, welke door de V. N. is benoemd. De republikeinse rege ring zou spoedig de landen noemen, die de republiek in de arbitragecom missie vertegenwoordigd wenste te zien. Hij herinnerde er echter aan, dat de beslissing bij de Ver. Naties berust. In eventuele besprekingen met de Nederlanders zou zijn regering neutrale waarnemers verzoeken, zei Sjarifoeddin. Sjarifoeddin herhaalde, dat de republiek zich niet meer ge bonden acht door Linggadjati als lid van de Verenigde St Aten van Indone sië, doch dat zij de volkomen onaf hankelijkheid wenst, zodat de repu blikeinse regering haar eigen buiten landse vertegenwoordigers kan be noemen. Sjarifoeddin verklaarde ver der, dat de republikeinse regering niet zal onderhandelen met de Nederlan- in wezen het al of niet voortbestaan van de overeenkomst van Linggadjati als geheel raakt en nog te minder nu de republiek zich los van Linggadjati maakte. Het souverein oppergezag van Nederland kan geen onderwerp van arbitrage zijn. Op dood spoor? Zoals de zaken zich thans laten aanzien, is er veel kans dat men op dood spoor zal geraken. In welk ge val dit aan de Veiligheidsraad zou dienen te worden gerapporteerd, die als hij blijft bij zijn mening dat hij be voegd is in deze zaak te oordelen dan misschien aanleiding zou kunnen vin den de vraag welke de rechtsverhou ding Nederlandrepubliek is, aan het Internationale Hof voor te leggen, waarmede men echter een open deur zou intrappen, daar Nederlands po sitie in deze juridisch onaantast baar is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1