I 1 I Nederland-Indonesië. I Skütsjesilen op het Sneekermeer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTTSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige” door I BÉ 2e JAARGANG No. 61 i 27 ANTHONY BERKELEY ï- i- 1 Salverda opnieuw winnaar van het Zilveren Vrachtscheepje. FEUILLETON DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 l 1 r n I 1 De gebeurtenissen van het volgende half uur kunnen misschien het best als volgt beschreven worden: Teruggekeerd in de studeerkamer van zijn tante, zette mijnheer Chitterwick zich, zij het ook met enige moeite, opnieuw aan het neerschrijven van zijn relaas. De vraag, die Mouse had gesteld, was wel in staat geweest, hem uit zijn evenwicht te brengen Had de moordenaar dus een hand langer gehad? Mijnheer Chitterwick had deze mogelijkheid reeds eerder overwogen, maar toen van de hand gewezen; de gehele misdaad scheen zo echt aan het brein van slechts één persoon ontsproten te zijn. Bovendien sloot de mededeling van Moresby, dat vier mensen wilden getuigen, dat tus sen het vertrek van de roodharige man en mijnheer Chitterwick’s aan komst niemand het tafeltje van de oude dame genaderd was. een hand- PRIJSVERLAGING KINDERWAGENS. Met ingang van 1 Sept. 1947 wor den de prijzen van kinderwagens met gemiddeld 6y2 procent verlaagd. Kin derwagens in eenvoudige uitvoering, d. w.z. met bak van hardboard, zullen 85 tot 100 mogen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bak van triplex met metalen biezing, rol- of kogellagers) zal de prijs 100 tot 120 bedragen. Hogere prijzen, van 120 tot 170 zullen slechts mogen worden bedongen voor kinderwagens in zgn. luxe uitvoering, b.v. met ver nikkelde of verchroomde spatborden, een- of meerdelige bumper, pitriet- bekleding, speciaal stroomlijnmodel e. d. Alle kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plak-etiket, waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvaststelling en de gebruikersprijs zijn vermeld. Ab.-prij< 12.50 per heH jaar Franco per post 13.75 per half jaar Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ti h- v*. te v. te >n <e je v. te le te le i; :n is ia i; je 3 e 4 Geslaagd voor het examen En gels L.O.W. Cuperus te Sneek; voor Frans L.O.C. J. Slager te Sneek „Wat?” vroeg hij, „heb je het bewijs van Lynn’s onschuld gevonden?” Mijnheer Chitterwick keek hem triom fantelijk aan. „Wel, misschien niet ge heel en al. Maar ik ben er toch in ge slaagd dat bewijs, hetwelk een ver oordeling onmogelijk zou moeten ma ken, te ontdekken. Wij hebben er allen om zo te zeggen met onze neus boven op gestaan, jij, ik, de politie, iedereen. En toch is het niemand opgevallen en dit zou wellicht ook nooit gebeurd zijn, indien wij niet onze eigen mening over de zaak hadden gehad”. „Maar wat is het dan toch?” „Wel”, zei mijnheer Chitterwick, „dat buisje. Wanneer de man, die de politie voor majoor Sinclair houdt, onmid- dellijk na mij de lounge verliet, op een ogenblik dus, dat juffrouw Sin clair nog geheel bij haar positieven was, hoe kan hij dan het buisje in haar hand gestopt hebben?” De twee mannen keken elkaar aan. „Zeer scherpzinnig”, mompelde Mou se, „zeer scherpzinnig”. „En toch eigenlijk zo eenvoudig”, meende mijnheer Chitterwick beschei den te moeten opmerken. „Dat betekent de vrijheid voor Lynn”, lachte Mouse. „Ik geloof het ook”, lachte mijnheer Chitterwick terug. „Het maakt ’t voor de jury namelijk uiterst moeilijk de mogelijkheid van zelfmoord uit te Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRBiK Co. KLHNZAND 7 - Tel. 2872 Na deze woorden geschreven te heb ben, wierp mijnheer Chitterwick plot seling zijn pen neer, ging rechtop zitten en liet zgn mond openvallen. In deze houding volhardde hij bijna een minuut, sprong daarna op, rende de kamer uit en de trap op en stormde vervolgens zonder kloppen de herto gelijke kamer binnen. „Mouse”, riep hij uit, „ik heb een ge weldige blunder gemaakt. Werkelijk, ik begrijp niet, dat ik zo’n voor de hand liggend bewijs over het hoofd heb kunnen zien”. Mouse, die over een notitieboekje ge bogen had gezeten, sprong uit zijn stoel op. niet minder opgewonden. DE WERELDBANK LEENT AAN NEDERLAND. De Wereldbank verleende aan Ne derland een crediet ten bedrage van 195.000.000 dollar. De lening heeft een looptijd van 25 jaar. De rentevoet bedraagt 3(4 In overeenstemming met de voorwaarden van de overeen komst wordt echter op het uitstaande gedeelte van de lening nog een com missie berekend van 1 ’s jaars, voor het vormen van een speciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. Naar het A.F.P. verneemt, heeft de Wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aan gewend, noch voor militaire uitgaven mag worden gebruikt. De Wereld bank heeft het doel van de lening als volgt omschreven: „Zij mag uitslui tend worden gebruikt voor het her stel van de Nederlandse productie middelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bijdragen tot het her stel van Europa als geheel”. grote mogendheden en een beroep op het Internationale Hof. Het spreekt intussen dat waar voor deze mogend heden zo netelige kwesties aan de In donesische zaak verbonden zijn, er nog altijd wordt getracht, deze buiten de Veiligheidsraad om te regelen. De aanwezigheid van Sjahrir in de Ver. Staten kan aanleiding zijn voor Was hington om te pogen daar met hem besprekingen te openen over een nieuw contact tussen Nederland en de republiek. Maar bovendien is giste ren de Amerikaanse consul-generaal te, Batavia naar Djokja vertrokken, blijkbaar eveneens met het doel een basis te zoeken voor een eventueel vergelijk. Wat de militaire toestand betreft, krijgen we uit de legerberichten de indruk dat de laatste dagen de actie der verspreide republikeinse groepen tegen de verbindingslinies van ons le ger is toegenomen. Jok op Celebes en Borneo hebben zich weer enige scher mutselingen voorgedaan. Van militair standpunt gezien is waarschijnlijk de huidige positie voor ons leger onvoor deliger, dan wanneer het politieel op treden zich over geheel Java had uit gebreid. Overigens zij nog vermeld dat een correspondent der N. Rott. Crt. te Batavia tot de conclusie komt dat het politiële optreden ons de sympa thie van de zg. groep Sjahrir, die bij uitstek bereid was met de Nederlan ders samen te werken, wel degelijk heeft gekost. Deze correspondent ziet de toekomst somber in voor een vreed zame samenwerking tussen Nederland en de republiek. omtrent n g van Vrijdag en Zaterdag werden op het de, maar halverwege gingen beide Sneekermeer 1 - - voor Vracht- en Beurtschepen onder leiding van de daarvoor in bet leven geroepen Commissie. Vrijdagmiddag werd begonnen met een wedstrijd in één klas om luxe en gebruiksvoorwerpen, terwijl deze dag tevens de wisselprijs, bestaande uit een fraai zilveren vrachtscheepje, aangeboden door de firma Douwe Eg berts tJoure, werd verzeild. Aan deze wedstrijd werd door elf schippers deelgenomen, die met een mooie bries vertrokken. Bij de eerste boei in Gossepalen lagen ze met hun elven mooi bij elkaar, zodat de capa citeiten van de stuurlui hier direct op de proef gesteld werden, maar allen rondden zonder brokken. Het volgen de rakje naar de tweede boei ten zui den van de Sijbesloot was vóór de wind, zodat de fokken hier allemaal te loevert geplaatst werden, maar toen deze boei eenmaal gepasseerd was, begon de strijd. Het rak naar de Roekoepollë moest nl. opgekruist wor den helaas het enige in de baan en hier begon ook de tactiek een woordje mee te spreken. Verschil lende deelnemers liepen ver door om daarna in één lange slag de Roekoe aan te leggen, maar anderen deden direct een korte slag in het meer in de richting van de starttoren. In de eerste route bleek het laatste het voordeligst te zijn, waardoor de „Nij verheid” van A. Pietersma te Drach ten de leiding kreeg, maar in de tweede route was het net andersom. Toen gingen Pietersma en Salverda, die aan de kop gingen, direct door, maar B. Tjerkstra van Heidenschap en W. Pietersma van Leeuwarden lieten hun „Twee Gebroeders” en „Ale” doorlopen. Onder de talrijke toeschouwers op het Kolmeersland, dat aan de meerzijde dicht met sche pen bezet was, en ook op de startto ren heerste grote spanning welke re sultaten deze manoeuvres nu zouden opleveren. Het bleek nu anders te gaan dan de eerste maal, want Tjerk stra liep nu vóór z’n concurrenten langs en had dus met twee plaatsen winst de kop veroverd. Tjerkstra en Salverda kregen nu samen de leiding met een flinke voorsproong op A. Pie tersma, W. Pietersma, Tj. v. d. Veen enz. Na het ronden van de Roekoe bleven de beide eersten steeds dicht bij elkaar, en ook na het passeren van de uitlegger nabij de Heerenzijl kwam er in de volgorde geen verande ring. Maar na dit laatste punt kwam Tjerkstra toch in een zeer bedreigde positie, daar Salverda op korte af stand, maar iets lager achter hem aan kwam. Nu dreigde nl. het gevaar dat Salverda straks bij de boei in Gosse palen de binnenbocht zou nemen en ruimte zou eisen, Tjerkstra kon dit gevaar alleen ontlopen, als hij zó ver voor bleef dat hij tijd kreeg om onge stoord vóór z’n achtervolger te ron den, maar deze kans kreeg hij niet en toen werd het vonnis voltrokken. Sal verda kwam bij de boei voor en schudde zijn concurrent spoedig van zich af om daarna steeds onbedreigd voor te blijven. Hij nam hierbij geen risico, ging na het onden van de tweede boei direct weer ree, welk voorbeeld Tjerkstra even later volg- Dat, op dezelfde veronderstelling voortbordurend, een belangrijk bewijs, dat waarschijnlijk de dader respectie velijk majoor Sinclair zou vrijpleiten, aan mij en aan de politie ontgaan is. (Dit was ook de bedoeling van de moordenaar.) Opmerkingen i de toedieni het vergif. Dat de wijze, waarop het vergif werd toegediend, waarschijnlijk nog niet ontdekt is. Dat het door middel van de koffie gebeurde is te betwijfelen. (Heeft juffrouw Sinclair of haar met gezel misschien iets anders besteld? Een likeur bijvoorbeeld? Benedictine of chartreuse zou waarschijnlijk zo wel de smaak als de geur van Prui sisch zuur verbergen. Een onderzoek moet hiernaar worden ingesteld.) Dat, gezien het feit, dat de moorde naar onmiddellijk na mij de lounge verliet en zulks beslist niet zou heb ben gedaan, voor hij er zeker van wedstrijden gehouden weer over stag en ’t meer in, waar ze voor de anderen, die de lange slag gekozen hadden, langs gingen. Toen was de strijd definitief beslist en werd Salverda met ruim een minuut voor sprong winnaar, waardoor hij voor de tweede maal achter elkaar beslag leg de op de wisselprijs. Tjerkstra werd 2e, A. Pietersma 3e, W. Pietersma 4e en W. Brouwer van Nieuw-Beets met „Rust na Arbeid” 5e. Zaterdagmorgen om 10 uur werd voor de tweede wedstrijd gestart. De wind was NoordN.Oost, maar toch werd de baan in de voorgeschreven richting gevaren. Dat zal de commis sie later wel gespeten hebben, want nu kon zowat alles zeilen en dat is voor het slagen van een wedstrijd nooit bevorderlijk. Bovendien was er voor skiltsjes te weinig wind zodat deze wedstrijd geen daverend succes werd. Tjerkstra van Heidenschap lag er eerst een heel eind uit, maar werd later door A. Pietersma gepasseerd. In de laatste route laaide de strijd nog even op en kwamen de deelne mers zó dicht bij elkaar, dat ze allen binnen 5 minuten finishten. De stand bleef echter gelijk, nl. le prijs 30. cocostouwen zeilschoot, aangeb. door de heer S. Kuipers, een kg. verf, aangeboden door Gebr. Tjalle- ma, A. Pietersma, Drachten, met „Nij verheid” 2e prijs 25.bus lak, aangeb. door J. Olij Pzn. (Fa. Ludwig Leven en Sormanis, Rotterdam), C. Salverda, met „Twee Gebroeders”; 3e prijs 20.B. Tjerkstra, Heiden schap, met „Twee Gebroeders”; 4e prijs 17.50, W. Pietersma, Drachten met „Ale”5e prijs 15.L. Foe- kema, Bolsward, met „Twee Gebroe ders”. ’s Middags werd in twee klassen ge varen, nl. A en B, resp. met 10 en 3 deelnemers. De A-klasse startte om half drie met een mooie bries. De baan werd nu in omgekeerde richting ge varen, waardoor een prachtig kruis rak ontstond vanaf de start naar de Heerenzijl en aan het einde van de routes vanaf de boei in Gossepalen naar de winlijn. Dirk Blom maakte een magnifieke start, afgemeten op tijd en in uitstekende positie waar voor hem later dan ook de startprijs, een Hindeloper Tabakspot, aangebo den door de fa. P. Amsterdam, te Sneek, werd uitgereikt. Na de start lagen de schepen spoedig uit elkaar, daar de een zus, de ander zó voer. Aanvankelijk had Blom, die hoog aan de wind lag, de leiding, maar Foeke- ma, die met nog drie anderen, veel la ger lag, profiteerde van een zeer voor delige vlaag, die geheel aan Blom voorbijging, en hierdoor gelukte het de Bolswarder reeds vóór de uitleg ger bij de Heerenzijl de leiding over te nemen, die hij daarna ook niet weer afstond. Blom volgde als 2e, maar werd ernstig bedreigd door Sietema waarmee hij in de eerste route enige malen van plaats verwisselde maar tenslotte definitief gepasseerd werd. Foekema wist z’n voorsprong bij rui me wind nog aanmerkelijk te vergro ten en had na de le route dan ook on bedreigd de leiding, gevolgd door Sie tema, Blom, A. Pietersma, Tjerkstra, Zwerver, Brouwer enz., welke laatste bij het ingaan van de 2e route over in verbinding staat (hij wist immers van de afspraak in het Piccadilly Ho tel af), maar ook met de majoor (hij bezat zijn vingerafdrukken.) Dat het feit, dat de moordenaar in staat was de vingerafdrukken van de majoor op het buisje te verkrijgen van het grootste belang kan zijn bij de ontdekking van zijn identiteit. Dat het heel goed mogelijk is, dat het buisje niet slechts een valstrik is, om de verdenking op de majoor te wer pen, maar bovendien een valstrik voor de politie en dat het geenszins het middel geweest is, waardoor het vergif werd toegediend. In dat ge val Een week van belangrijke beslissingen? Terwijl de laatste dagen zich geen grpte feitelijke veranderingen in de verhouding NederlandRepubliek hebben voorgedaan, is het niet on mogelijk, dat dit deze week anders zal worden. Heden immers komt in de Veiligheidsraad deze zaak weer aan de orde en vóór de raad ingrijpende besluiten zal kunnen nemen, zal hij de rechtskwestie moeten uitvechten, nl. of de raad bevoegd is tot dergelijke besluiten in een zaak, die van Neder landse zijde als een binnenlandse aan gelegenheid wordt beschouwd. We hebben de indruk gekregen dat in tal van hoofdsteden wat meer aandacht aan dit punt wordt gewijd dan kort geleden. In de eerste plaats in Parijs, waar men beseft, dat Frankrijk in Achter-Indië in een soortgelijk geval verkeert als Nederland in Indonesië en dat als de Veiligheidsraad zich met Indonesië bemoeit, de tijd niet ver af behoeft te zijn dat hij zich ook men gen zal in de Franse verhouding tot Cochin China. Ook in de Ver. Staten en Engeland hoort men waarschu wende stemmen. Allicht niet uit liefde voor Nederland maar omdat als een maal de Veiligheidsraad in principe het recht krijgt zich met binnenlandse aangelegenheden te bemoeien, het hek van de dam is en dit principe op de duur zich ook tegen deze landen kan keren. Men zal des te meer op zijn hoede zijn nu Nehroe dezer da gen namens India verklaard heeft dat vreemde legers geen taak in Azië hebben, hij doelde wel in ’t bijzonder op het Nederlandse leger in Indo nesië, maar hij noemde ook met name de Ver. Staten, en Frankrijk en En geland mogen het zich ook voor ge zegd houden. Het kan er dus gaan spannen voor de Veiligheidsraad, waar Australië, als de Veiligheidsraad zich bevoegd zou verklaren, zal trach ten zich als scheidsrechter in het ge schil tezamen met de Ver. Staten op te werpen; een scheidsrechterschap dat Nederland reeds bij voorbaat heeft verworpen, pmdat het aanne men er van zou betekenen dat Neder land en de republiek twee souvereine partijen zijn, hetgeen met laatstge noemde niet het geval is. Deze kwes tie der souvereiniteit komt ook aan de orde als de Raad moet beslissen over het verzoek der republiek Sjahrir en enige andere republikeinen, die thans in de Ver. Staten vertoeven als delegatie der republiek te horen. For meel kan dat niet omdat de republiek geen souvereiniteit geniet en Neder land Indonesië in het buitenland ver tegenwoordigt. Onze vertegenwoordi ger, mr. van Kleffens heeft ook bij stand gekregen, want ook delegaties van Oost-Indonesië en West Borneo zullen als de Raad het toestaat, daar voor verschijnen, om het Neder- landse standpunt te verdedigen, evenals een afgevaardigde van de Chinezen uit Indonesië, die iets zal hebben te vertellen over de behande ling der Chinezen door de republikei nen, waaruit dan zou kunnen worden geconcludeerd dat de leiders der re publiek niet de macht hebben roof en moord op die Chinezen te beletten, dus geen gezag hebben. Het zal er, zoals gezegd, dus ,;aah spannen voor de Veiligheidsraad, waarbij op de achtergrond nog staan een eventueel veto van zijn besluit door een der SKEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZF.BRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Zwerver en Tjerkstra heenliep. In de tweede route verspeelde Foekema een flink stuk van zijn voorsprong, zodat Pietersma, die 2 plaatsen naar voren was gekomen, hem bij het ingaan van de derde en laatste route (daar de wind iets afflauwde kortte de com missie het aantal routes één in, wat achteraf bezien niet nodig was ge weest, pmdat de wind later weer krachtig doorzette) gevaarlijk dicht op de hielen zat. Na deze vplgden hier Sietema, Salverda die z’n positie na een zeer ongunstige start dus al weer belangrijk verbeterd had Blom, die twee plaatsen had ver speeld, voorts Brouwer, Kool, Zwerver enz. Voor Foekema was het gevaar echter maar van korte duur want met één voordelige slag wist hij z’n voor sprong weer zó ver op te voeren, dat hij verder ongenaakbaar was en ten slotte met ruim 3 min. verschil won. Achter hem werd echter fel en uiterst spannend om de leidende plaatsen ge vochten, welke strijd zich toespitste toen Pietersma en Sietema vrijwel boord aan boord de laatste boei in Gossepalen naderden. Bij het ronden van deze boei slaagde Pietersma er in boven zijn concurrent te komen waar door zijn tweede plaats zeker scheen want hij had Sietema „in de schaar” en kon hem meenemen zo ver hij wil de, daar deze zonder gevaar voor aanvaring niet draaien kon omdat hij maar een klein eindje vóór lag. Maar wat niemand verwachtte gebeurde: Sietema ging toch ree, waarmee hij een zeer groot risico nam, want als Pietersma doorzeilde, waartoe hij reglementair volkomen het recht had, zou er een aanvaring ontstaan en de waaghals uitgesloten worden. Pieter sma draaide echter mee en verspeelde door deze onjuiste manoeuvre de tweede plaats waarmee Sietema nu strjjken ging en eindigde als 3e. Daar na volgden met klein verschil Salver da en Tjerkstra. De uitslag was dus: le prijs, ƒ75.—, medaille V.V.V. voor de stuurman, kg. verf Tjalle- ma bus lak Olij, L. Foekema Bolsward, met „Twee Gebroeders”; 2e prijs, 60.bus lak Olij, Jan Sietema, Oostermeer, met „Jonge Jan”3e prijs 45.A. Pietersma, Drachten, met „Nijverheid”; 4e prijs 30.C. Salverda, Staveren, met „Twee Gebroeders”; 5e prijs ƒ20. B. Tjerkstra, Heidenschap, met „Twee Gebroeders”. Troostprijzen werden nog uitgereikt aan no. 6, L. Kool, Nijega (H.O.N.) met „De Drie Ge broeders”, die de vaarboom kreeg, uitgeloofd door de fa. Lolke v. d. Werf, en aan no. 7, Ale Zwerver, Leeuwarden, met „Vier Gebroeders”, die in het bezit kwam van een bus lak. In de B-klasse, die om 3 uur startte, won W. Pietersma, Drachten met „Ale” met een enorme voorsprong de prijs van 35.een kg. verf, en B. de Vries, Grouw met „Hóóp op Welvaart” de premie, zijnde 20. en een scheepshoorn, eveneens aange boden door fa. Lolke v. d. Werf. Alle niet-prijswinnaars ontvingen 10. Zo eindigde ook deze tweede dag, die zéér veel belangstelling trok, tot ieders genoegen, en kunnen de Com missie, de deelnemers en de toeschou wers op twee prachtige zeildagen te rugzien. sluiten”. Zij staarden elkaar opnieuw aan. „Maar wie”, zei Mouse, „drukte het haar dan in de hand?” Mijnheer Chitterwick’s mond viel op nieuw open en ditmaal nog wijder dan in de studeerkamer van zijn tante, zijn bril viel van zijn neus en zijn ogen puilden bijna uit hun kassen. „Daar... daar heb ik nog niet een/ aan gedacht”. EEN BON VOOR EEN FIETSBAND AANGEWEZEN. - Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 10 Augustus t.e.m. 30 Sept, op de bon C 26 van het bewijs van inschrijving voor fietsban den BI 606 voor vervanging van fiets banden een toerbuitenband wordt be schikbaar gesteld. Deze band kan rechtstreeks op bon C26 worden ge kocht. Men behoeft deze bon dus niet bij de distributiedienst in te wisselen tegen een bandenbon. NIWIN-KLANKEN IN DE AETHER Met ingang van 12 Augustus opent de NIWIN een nieuwe radio-rubriek onder de titel „Niwin-klanken”. De uitzendingen vinden plaats iedere Dinsdag van 19.4519.50 uur over Hilversum I. In de uitzending van 12 Augustus zal de voorzitter van de Nederlandse Bridgebond, de heer C. J. Oudshoff, het woord richten tot de leden van zijr bond. was, dat juffrouw Sinclair het vergif gebruikt had of gebruiken zou, de middelen tot toediening bij de hand moeten zijn geweest omstreeks het ogenblik, dat ik aan de telefoon werd geroepen. (N.B. Misschien kan de kellnerin, die mij aan de telefoon riep, op dit punt inlichtingen geven.) Dat, aannemende dat juffrouw Sin clair het vergif op zijn vroegst tien minuten nadat de man vertrokken was, heeft gunnen innemen, dft waar schijnlijk in een koude drank gemengd geweest is, of misschien ook wel in een medicijn, waarvan de man wist, dat zij het nog voor haar vertrek zou gebruiken. (Hieromtrent een onder zoek instellen.) Dat juffrouw Sinclair er op een of andere wijze door de man toe gebracht is, alleen in het Hotel achter te blij ven. Misschien vertelde hij haar, dat hij slechts even weg moest en direct terug zou keren. Aantekeningen omtrent de ontmoeting in de lounge. Dat juffrouw Sinclair een ogenblik lang twijfelde, of de man naast haar wel haar neef was, wordt misschien bewezen door het feit, dat zij hem zo eigenaardig strak opnam. Dat de ene bril vergeten en de andere gebroken werd, was bijzonder fortuin lijk voor de moordenaar; zo fortuin lijk, dat het moeilijk is aan toeval te geloven. (Ook hiernaar een onderzoek instellen.) Dat de man, die ik met juf ff rouw Sin clair zag, niet de majoor was, kan nog niet onomstotelijk worden bewezen. In dit opzicht kan ik slechts steunen op de indruk, die ik bij de confrontatie kreeg. Ik meende toen, dat de man, die bij juffrouw Sinclair aan het ta feltje had gezeten, er jonger en min der fors uitzag dan de majoor. Het verschil was echter zeker niet groot genoeg om mij er van te kunnen over tuigen, dat ik met twee in plaats van met een persoon te doen had. Dat de man, die de majoor uitbeeldde, ten slotte niet zo’n moeilijke taak had. Niet alleen kon juffrouw Sinclair hem niet goed zien, maar bovendien was zij het, die het meest sprak; hij be hoefde slechts te luisteren. Overigens heeft hij haar misschien verteld, dat hij schor was en daarom wat eigen aardig sprak. Dat ik, wanneer ik mijn herinnering raadpleeg, er meer en meer van over tuigd raak, dat de man de beweging boven het kopje van juffrouw Sin clair zo opvallend mogelijk maakte, opdat het mijn aandacht zou trekken. Aantekeningen omtrent het buisje. Dat de moordenaar iemand moet zijn, die niet slechts met juffrouw Sinclair OOK DIT JAAR WEER KERSTPAKKETTEN NAAR INDIE. De NIWIN is begonnen met de voorbereiding voor de Kerstpakket tenactie 1947. Want aangemoedigd door het succes van vorig jaar heeft zij besloten om ook ter gelegenheid van het komende Kerstfeest aan alle militairen in Indië en de burgers, die aldaar onder soortgelijke omstandig heden leven, een Kerstgroet van het Nederlandse volk ter hand te stellen. De prijs van de pakketten is vast gesteld op 5.waarin de kosten van verpakking en verzending zijn be grepen, en zij zullen o.a. bevatten ci- garetten, chocolade, kaas, toiletgerei, luchtpostpapier en een foto van het Prinselijk gezin. Dit jaar zal de actie georga: iseerd worden via de plaatse lijke NIWIN-Comité’s, die ten getale van ongeveer 450 vrijwel hpt gehele land bestrijken. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat het in de bedoeling ligt, de Kerstpakketten te voorzien van naam en adres van de afzender waardoor zij ongetwijfeld zullen winnen aan persoonlijk cachet. In totaal zullen 155.000 pakketten worden verzonden, waarin ook de 1000 militairen in West-Indië zullen delen. OLIEBORINGEN IN ONS LAND. Een verblijdend bericht in deze aan dergelijke berichten niet zo heel rijke tijd: de maandelijkse productie van het olieterrein Schoonebeek nabij Coe- vorden heeft thans reeds een hoeveel heid van 18.000 ton bereikt, aldus het Alg. Handelsblad. Naar wij vernemen, zullen voor de Bataafse eerlang twee vrij grote groepen arbeiders voor onderzoekin gen aan het werk zijn: een groep in Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Hol- land en een tweede groep in Drente, Groningen en Friesland. De metho den, die daarbij kunnen worden toe gepast, zijn de gravimetrische en de seismische. De resultaten van deze onderzoekingen zullen, naar gehoopt wordt, enkele plaatsen opleveren, waar eventuele diepere boringen, z.g. verkenningsboringen, geslagen wor den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1