iee IUIILI Buitenlands Overzicht Nederland-Indonesië. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTISERADEEL en IJLST raar I „Moord onder getuige” c Ze JAARGANG No. 62 d. w uqu< 'ERF ds FEUILLETON Overleden: geen. JIM door ANTHONY BERKELEY KRO( ar aaj 528 d. W U dej DE EXTRA-BONNEN VOOR KORSTLOZE KAAS. vaai VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1947 tuil inv)< O ONGELUKKEN. Regeringsverklaring. In de Veiligheidsraad. ix naa n t- a. se a; o- ie- d. 1 I it na sche het R. de De economische crisis in En geland. Betekenis van het Roergebied. Engeland en Egypte. Griekenland. nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het, dat H.K.H.* Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige vacantiedag hebben”. Is dat nu nodig? Kan men niet mee- helpén een zo begrijpelijke wens te vervullen? De Prinselijke familie wil g r a a g in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de Prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het Prinselijk paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de Prinsesjes in het publiek te brengen. Van de wijze, waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de Prinselijke ouders hun kinderen ter wille van hen zelf, met rust te laten, zal echter afhangen of dit mogelijk is. Dinsdag is de zaak weer voor de Veiligheidsraad geweest. Zoals be kend had de republiek toelating voor haar vertegenwoordigers gevraagd, waartegen mr. van Kleffens zich ver zette op grond van het feit dat de re publiek geen souvereine staat is. De Sovjet-afgevaardigde steunde het ver zoek der republiek, de vertegenwoor diger van India wilde dat de Veilig heidsraad zou onderzoeken of de re publiek internationaal rechtelijk werd erkend. De Britse afgevaardigde en die van België konden geen steun geven aan het republikeinse verzoek, doch die der Ver. Staten deed dat wel, maar beschouwde dit niet als een in directe erkenning van de souvereini- teit van de republiek. De Ver. Staten behielden zich hun standpunt in deze kwestie voor. De Raad besloot toen met 8 tegen 3 st. tot toelating der In donesische afgevaardigden tot de be sprekingen, tegen stemden Groot- Brittannië, Frankrijk en België. Mr. van Kleffens verklaarde toen dat nu eventueel ook de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo dienden gehoord. Australië heeft een motie ingediend om een commissie van onderzoek naar Indonesië te zen den, die daarna aan de Veiligheids raad verslag over de toestand daar zal uitbrengen. Gisteravond zou de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad worden behandeld. Sjahrir heeft al gezegd dat hij zich zou verzetten tegen toelating van Oost-Indonesië en West-Borneo, daar dit „vazalstaten” van Nederland waren! koming der plannen en verwerpt nog eens nadrukkelijk op de reeds be kende gronden >rbi trage. EXTRA BON VOOR VERSNAPERINGEN. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal voor alle leeftijdsgroepen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aan gewezen. Deze bon geeft ook recht op het naar keuze aankopen van 100 gram suiker of 200 gram jam in plaats A4>.-prij* 12.50 per half |aar Franco per post f3.75 per haK jaar P.T.T.DIENST. Op 20 Augustus a.s. (Hardzeildag), zal het P.T.kantoor te Sneek na 11 uur voor de postdienst, (behalve voor de zegelverkoop) gesloten zijn. Voorts komt de 2e buslichting te ver vallen, terwijl de 2e bestelling niet zal worden uitgevoerd. lardzei de ge- :ren 10 5r t, i Zomi io- ol- ea rel xMjiawaraerweg; grij- 1 n- v. >ublie k e Kantoor voor Abonnementen» Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 strekking zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toewijzingen kunnen geschieden. GEEN OPHEFFING VAN DE FIETSENDISTRIBUTIE. In verband met de geruchten, dat opheffing van de fietsendistributie aanstaande zou zijn, deelt het Mi nisterie van Economische Zaken mede, dat besloten is de bestaande regeling voorlopig ongewijzigd te handhaven. 28 Na het gesprek met Moresby tot een ‘goed einde te hebben gebracht, be sloot mijnheer Chitterwick derhalve zichzelf op een lunch te tracteren. Hij koos daartoe het Piccadilly Hotel, om dat hy daar toch nog iets te doen had. Nadat hij zijn gebraden kip en een goed glas wijn verorberd had, verliet hij het restaurant en zette zich in de llounge aan hetzelfde tafeltje, waar aan juffrouw Sinclair de dood had gevonden. Hij werd daartoe werkelijk niet ge dreven door een hang naar sensatie, maar alleen door de wens eens een (praatje te maken met de kellnerin, die juffrouw Sinclair bediend had. Mijnheer Chitterwick had geluk. De kellnerin ontdekte hem al op enige afstand en het feit, dat zij elkaar op het politiebureau hadden leren ken nen, noopte haar iets voor hem te doen, dat zij voor geen ander gedaan zou hebben. Zij ging onmiddellijk naar lem toe om te vragen; wat hij wenste te drinken. „Goede middag, mijnheer Chitterwick”, zei ze op de sombere3 bruik was. Zij zocht een gemakkelijke Het C.D.K. deelt mede, dat men, in dien op de voor 50' gram korstloze kaas aangewezen bonnen J-02 Diver sen” en J-12 Diversen” geen korstloze kaas verkregen kan worden, thans op deze bonnen 50 gram gewone kaas kan kopen. Deze bonnen zijn na Za terdag 16 Augustus a.s. niet meer geldig. ■mbote eek na Nog voor de Veiligheidsraad bijeen kwam, heeft onze regering een ver klaring betreffende haar voornemen ten opzichte van Indonesië uitgege ven, welke kennelijk bedoeld was als een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt voor het buitenland. De verklaring deelt mede dat tot politieel optreden werd overgegaan ter bestrij ding van de onhoudbare toestand op Java en Sumatra omdat de republiek de vijandelijkheden voortzette. De re gering blijft Linggadjati als richtsnoer volgen bij het ombouwen van het oude Nederlands Indië tot een nieuw Indo nesië, een souvereine, democratische en federale staat, zelfstandig lid der Ver. Naties, en met Nederland, Suri name en Curasao verenigd in een Unie. Voor alles is echter nodig her stel van rust en orde, waarvoor In donesië een deugdelijk politie-appa- raat behoeft. Gedurende een noodza- kelijke overgangsperiode zal een Indo nesische federale interim-regering worden gevormd, waarin vertegen woordigers van de deelstaten, als ook van de nog onvoldoende vertegen woordigde minderheden onder de be volking met de luitenant-gouverneur- generaal zullen samenwerken. Deze interim-regering zal voorlopig ook het beheer voeren ever de gebieden, die in de vorige weken werden bezet. Het politie-apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze regering ondergeschikt worden gemaakt. De regering zal op de kortst mogelijke termijn vertegen woordigers der deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen roepen ten einde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staatsbestel te beraadslagen. De regering doet nog eens een ernstig beroep op de repu bliek mee te werken aan de totstand- Na het grote debat in het Engelse Lagerhuis over de economische crisis heeft de regering bij de stemming over de volmachten welke zij vroeg een ruime meerderheid behaald. Ook al waren er in Labourkringen tal van afgevaardig den ontevreden over de door de regering aangekondigde maatregelen ter bestrij ding van deze crisis en is er in de krin gen van het kabinet een zekere rege- ringsmoeheid, juist door die ontevreden heid ontstaan, welke zelfs aanleiding tot geruchten over een regeringscrisis heeft gegeven. De maatregelen welke de regering voorstelt zullen bestaan uit het verdelen der arbeiders over takken van industrie aan welker artikelen het meest behoefte is, een beperking van het aantal troepen, dat op de been is, de mijnwerkers wordt gevraagd lan ger te werken; de -rbeiders in het al geméén zullen geen hogere lonen mogen eisen, en het gehele volk zal zich nog wat groter beperkingen moeten opleg gen, omdat men minder goederen wil invoeren, waardoor minder schulden in het buitenland ontstaan. Naast een aan tal voedingsmiddelen van enigszins luxe karakter zullen ook bijv, geen Ameri kaanse films meer worden ingevoerd. De regering had aan het vertonen van deze films zo zware voorwaarden verbonden, dat de Amerikaanse filmmaatschappijen maar hebben besloten in het geheel geen films meer naar Engeland te zenden. De critici onder de Labourleden waren van oordeel, dat de regering de maatregelen ter bestrijding van de crisis vooral op de arbeiders liet drukken, zij hadden o.a. een zware belasting op de winsten en een kapitaalsheffing gewild, en de con servatieven vonden niets goeds in het optreden der regering, die h,.i. met haar socialistische maatregelen het land te gronde richtte. Overigens is het wel duidelijk, dat door de ni<”iwe maatrege len Engeland zich misschien wel iets langer kan redden met de dollars, wel ke het van de Ver. Staten geleend kreeg doch dat ze geen uitkomst vormen. Eind October zal de grote Am. lening uitge- put zijn, dan heeft Engeland nog wel een Canadees crediet en zijn goudvoor raden, maar Londen is in de beschik king daarover niet vrij. Men kan ook niet verwachten dat het grote verschil tussen Engelands inkopen in en verko pen naar het buitenland de oorzaak van de crisis binnenkort zal zijn ver dwenen. Want het land heeft niet vol doende arbeidskrachten om thans vol doende goederen te produceren, welke het buitenland nog wil hebben, en als het straks wel genoeg werkkrachten heeft, zal het buitenland geen behoefte meer hebben aan die artikelen of niet in staat zijn ze te betalen. Dat is een der grote problemen welke de landen, die thans trachten h"n in- en uitvoer in evenwicht te brengen, bedreigen, o.a. ook ons eigen land. Argentinië bijv, is een grote klant van Engeland. Het heeft duchtig geprofiteerd van de laatste oor log, is er rijk door geworden omdat de oorlogvoerende landen behoefte hadden aan zijn producten. Het heeft echter zelf een zo enorm duur 5 jaren plan opge steld om zich te industrialiseren en te militariseren ook, en dus economisch- militair een grote mogendheid te wor den, dat het thans de invoer van tal van artikelen, welke door Engeland worden geleverd heeft moeten stopzetten. Al met al lijkt het er dan ook veel op dat Engeland en allicht ook andere landen, nog eens een beroep op de Ver. Staten voor hulp op korte termijn moeten doen, vóór het plan Marshall misschien uit redding zal brengen. Waaronder wij dan minder verstaan de Amerikaanse hulp welke ook dan nog tijdelijk nodig zal zijn, dan wel de onderlinge economische samenwerking der 16 Europese landen die het plan als basis aanvaardden, om zich door onderlinge goederenruil en steun zoveel mogelijk te redden. Het ontwerpen van een dergelijke samen werking zal echter enorm veel tijd kos ten en het is niet te verwonderen dat een land als Engeland, dat zo in de kneep zit, thans naar alle kanten uitziet om zich ogenblikkelijk wat meer lucht te verschaffen. Vandaar het Engelse aan bod aan de Russen die niet deelnemen aan het Marshall plan om de onlangs afgesprongen handelsbesprekingen met hen te heropenen. Dat overigens in het Marshall plan het Roergebied moet wor den ingeschakeld zoals bekend zijn over de steenkoolproductie van dit ge bied Anglo-Amerikaanse onderhandelin- gen geopend, waarbij Frankrijk mis schien zal, en ook behoort te worden be trokken is hier herhaaldelijk betoogd. Wat dit Roergebied voor Europa be tekent blijkt nog eens uit een studie van het Franse departement van Economi sche Zaken. In 1937 werden in dit ge bied meer kolen geproduceerd dan in heel Rusland. Het electriciteitsverbruik was groter dan in het Ver. Koninkrijk. De ijzer- en staalproductie was groter dan die van Frankrijk en België teza men, die van zwavelzuur even groot als van Italië, de productie van stikstof maakte een tiende deel uit van die der gehele wereld. Tot op 2000 meter diepte beschikt de Ruhr over 43.350 millioen ton aangetoonde kolen en een ongeveer even grote reserve, die op waarschijn lijkheid berust. Duitsland beschikt over de grootste reserves van heel Europa. Daartegenover k"n het gebied een zeer grote afnemer zijn van landbouwproduc ten, daar slechts 4 der bevolking zich met landbouw bezig houdt. Met deze studie bewijzen de Fransen, dat zij wel degelijk het belang van het Roergebied voor het herstel van Europa inzien al hebben zij ook een enigszins andere kijk dan Amerika op de wijze hoe dit moet ingeschakeld. Haast nog dringender dan Engeland behoeft Frankrijk overigens internationale samenwerking om er weer boven op te komen. Het kabinet- Ramadier voert een bijna wanhopige strijd om het land economisch staande te houden. Het overweegt daarom zelfs de handelsbetrekkingen met Franco- Spanje weer te hervatten, die het ruim 1!4 jaar geleden verbrak. Overigens ziet Ramadier zijn taak weer verzwaard nu het Franse Vakverbond, dat onder leiding der communisten staat, en de werkgeversorganisaties het eens zijn ge worden over een actie tot loonsverho- letten”. „Ja, dat begrijp ik”, zei mijnheer Chitterwick, terwijl zijn teleurstelling groeide. Op geen van de twee belang rijke vragen, die hij gesteld had, had hij een bevredigend antwoord ontvan gen. Het gesprek stokte een ogenblik en hij vroeg zich al af of er nog iets an ders was, dat hij te vragen had. „Het is eigenlijk grappig, dat U over likeur sprak”, verbrak de kellnerin het stilzwijgen. „Eh”, schrok mijnheer Chitterwick. „Ik zei dat het grappig was, dat U over likeur sprak, omdat het me plot seling aan iets deed denken”. „Waaraan dan?” „Ik geloof eigenlijk niet”, zei kellnerin, „dat het belangrijk is”. Mynheer Chitterwick haastte zich haar er van te overtuigen, dat het beslist de moeite waard zou zijn. „Ja, ik heb er tegen de politie niet over gesproken, omdat het me op dat ogenblik ontschoten wasmaar ik her inner me nu, dat ik op een gegeven ogenblik een likeurglas op haar ta feltje heb zien staan. Nu U over li keur sprak, dacht ik daar weer aan”. „Zag U zag U een likeurglas op juffrouw Sinclair’s tafeltje staan?” stootte mijnheer Chitterwick, wit van opwinding, uit. „Wel, dat is juist het grappige. Ik ging met 11 welke dan wel in de prij zen zal worden doorberekend, anders deden de werkgevers natuurlijk niet mee. Ramadier heeft zich tegen deze actie verklaard, omdat er inflatie uit moet voortkomen en vooral de socialis tische ministers bevinden zich in een lastig parket, daar de arbeiders zich moeilijk kunnen voorstellen, dat dezen zich verzetten tegen een verhoging van de lonen. Maar toch blijkt deze rege ring nog steeds op haar meerderheid in. de nationale vergadering te kunnen ver trouwen. Zij kreeg met zeer ruime meer derheid een motie van vertrouwen in zake haar voorstel tot wijziging van de wet op de gemeenteraadsverkiezingen, waartegen tenslotte bijna alleen de com munisten stemden t - eveneens met een dergelijke meerderheid haar voorstel er door om de herziening van de verhou ding tot Algerië nu terstond af te han delen en niet tot October te wachten. Inderdaad dient er haast betracht met het mondig maken van koloniale volken, maar de Algerijnse nationalisten zijn nog niet tevreden.Zij willen practisch volkomen onafhankelijkheid en genieten daarbij de sympathie van de Mohamme daanse wereld, zoals de republiek Indo nesië dat ook doet en niet minder Egypte, welks conflict met Engeland thans voor de Veiligheidsraad wordt be handeld. Het gaat hierbij vooral om de kwestie, dat Egypte de Soedan aan zich wil trekken, waarover de Egyptische koning ook souverein is, maar dat in feite door de Britten bestuurd wordt. De meerderheid der bevolking van de Soedan schijnt geen inlijving bij of unie met Egypte te wensen. De Egyptische regering heeft dan ook nauwelijks kans voor de Veiligheidsraad gelijk te krij gen, al is er misschien een kans voor haar om met Engeland samen als trustee, een soort opvoeder dus, voor dit gebied te worden aangesteld; als Engeland ten minste voor een dergelijke regeling voelt. Dergelijke kwesties vormen ove rigens niet de grootste zorgen voor de diplomaten. Dat blijft wel de verhouding tussen Oost-Europa en het Westen, wel ke zich meer en meer schijnt toe te spitsen op dat ene punt: Griekenland. De Sovjet-Unie heeft vorige week bij de Griekse regering een protestnota inge diend wegens zg. onvriendschappelijke daden, die niet in overeenstemming wa ren met de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Vermoedelijk effent Moskou zich hier de weg tot een ver breking der diplomatieke betrekkingen met deze Griekse regering, waarna het gelegenheid zou hebben, een -zg. „vrije Griekse regering” van de Griekse com munisten in het Noorden des lands, waar deze de steun der buren genieten, offi cieel te erkennen. Van Zuid-Slavië zou men dan dezelfde stap mogen verwach ten. Daarmede zou het vlak van wrij ving dat hier tussen Oosten en Westen bestaat opnieuw worden verbreed. Deze situatie baart de Ver. Staten ernstige zorg, vooral nu Engeland om wille der bezuiniging zijn troepenmacht in Grie kenland moet verzwakken. Deze toe stand moet trouwens de gehele wereld zorg baren, want hier kan een conflict van de eerste orde ontstaan. Dat in Bul garije de leider der oppositie ter dood veroordeeld werd en in Hongarije een belangrijk aantal burgers het kiesrecht ontnomen, is voor deze hoek van Europa niet verwonderlijk. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Rcdactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Prinses Beatrix: „WIJ HEBBEN NOOIT EEN PRETTIGE DAG!” Het secretariaat van H.K.H. Prin ses Juliana verzocht opneming van het onderstaande: Zo dikwijls is de wens geuit de Prinsesjes „gewoon” in het publiek te mogen zien, een wens, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Tel kens wordt geprobeerd onze Prinses jes onder het publiek te brengen, maar steeds weer is het juist het publiek, dat door zijn gedrag elk ple zier bederft. Van elk kind, ook van een Prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te wor den. Maandag hadden de Prinsesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacan- tieplan gemaakt. Zij wilden te Kat wijk in zee gaan zwemmen, een fort bouwen en pick-nicken op het strand. Zo gebeurde het ook. Aanvankelijk ging alles goed; zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk plezier totaal bedorven werd door het hinderlijke gedrag van het publiek. Hulpvaardige badgasten verzochten de mensen weliswaar rustig niet te j blijven staan en trachtten door spel de aandacht af te leiden en toen dit niet l hielp, vroeg H.K.H. Prinses Juliana Ihun persoonlijk, ter wille van haar kinderen, door te lopen, doch zelfs -toen luisterde men niet. Het publiek drong op, de Prinsesjes in het water 5 ja oog- ren ?urs Wil- A' irei-jl istrj ma, kin- nis-1 str. j Hbe on- NJ ,ck, eu- 1 ou- j ind jj em ne- N. je, toon van een samenzweerster, „wat wilt U hebben?” Mijnheer Chitterwick gaf te kennen, dat hij koffie wenste en de kellnerin verdween om deze te halen, zonder acht te slaan op de wenken van an dere dorstige gasten. Met bekwame spoed keerde zij met het bestelde te rug. „Komt U de plaats van het on heil nog eens inspecteren, mijnheer Chitterwick?” vroeg zij met gepaste ernst. „Wel, eigenlijk ben ik gekomen om eens met U te praten. Is hier niet ergens een plaatsje, waar wij dat rustig kunnen doen?” „Ja, het is werkelyk nodig, dat wij elkaar eens spreken”, gaf de kellnerin toe. „Er zijn hier plaatsen genoeg. Wilt U eerst Uw koffie opdrinken, mijnheer Chitterwick?” „Wat U het beste schikt”, antwoordde mijnheer Chitterwick beleefd. De kellnerin keek met afkeuring naar de ongeduldige gasten in haar wijk. „Ik moet eerst even voor die lastpos ten zorgen”, zuchtte zij, „ze geven iemand geen minuut rust”. Terwijl mijnheer Chitterwick zijn kof fie dronk, stelde de kellnerin de an dere gaste* tevreden om daarna mijnheer Chitterwick uit te nodigen, haar naar een kleine eetzaal te vol- gep, die op dat ogenblik niet in ge- BEZUINIGING OP DE POLITIE. Regering vraagt 30 pet. Het departement van Justitie en dat van Binnenlandse zaken zijn na onderling overleg tot het besluit ge komen, dat op het politie-apparaat in het land drastisch kan worden be zuinigd. Justitie heeft met een bezui niging aan de top van het Rijkspolitie- corps, die het departement van te grootscheepse allure vond geworden, het voorbeeld gegeven. In verre staat van voorbereiding is een inkrimping d--- van dat corps met ongeveer 30 pct. I de "'erpakking mede gegeten worden. stoel uit en wenkte mijnheer Chitter wick met de hand om hetzelfde te doen. Haast had zij niet, verklaarde zij, want een van de andere meisjes zou zolang op haar tafeltjes letten. „Dank U, dank U”, mompelde mijn heer Chitterwick, terwijl hij op een stoel plaats nam. „Nu, laat me eens kijker. Oh ja. Wat ik U wilde vragen is dit: Weet U ook of de vermoorde dan wel de man, die in haar gezel schap was, nog iets anders dan de twee koppen koffie besteld heeft?” „Iets anders? Neen, dat deden zij niet. Oh, mijnheer Chitterwick, vindt U het niet verschrikkelijk? Te denken, dat die man, die er zo onschuldig uitzag, vergif in haar koffie deed. Ik kan U verzekeren, dat ik er nachten niet van geslapen heb. En...” „Bent U er absoluut zeker van”, hield mijnheer Chitterwick aan, „dat geen van hen om likeur of iets dergelijks gevraagd heeft?” „Beslist niet. Ik zou het me direct herinneren, indien het zo was. Het is toch wel verschrikkelijk, dat...” „Kunnen zij niets bij een ander be steld hebben?” „Wanneer een van de andere meisjes hun iets had gebracht, zou ze dat na het gebeurde zeker verteld hebben. Neen, mijnheer Chitterwick, U kunt er van op aan, dat zij niets anders bestelden dan de koffie. Lieve help, kan het niet werkelijk gezien hebben, want toen ik een minuut later weer naar het tafeltje keek, stond het glas er niet, zodat ik het waarschijnlijk ge droomd zal hebben. Maar het was grappig, dat U juist over likeur moest spreken, vindt U niet?” Mijnheer Chitterwick, die het hele maal niet zo grappig vond, maakte zich op om achter de feiten te komen. Het was geen gemakkelijke taak, want hjj wilde het meisje niet laten weten, hoe belangrijk haar mede deling was. En daar zij zelf dacht een hallucinatie te hebben gehad, oor deelde mijnheer Chitterwick het maar beter, haar in die waan te laten. Ten slotte slaagde hij er in het volgende uit haar te krijgen: Kort nadat juffrouw Sinclair’s met gezel haar verlaten had, was de kellnerin langs het tafeltje gelopen om te zien of het kopje van juffrouw Sinclair al leeg was, daar zij het dan had meegenomen. Daar de koffie nog niet op was ging zij met haar verdere werk door. Daarbij drong vaag tot haar door, dat zij op het tafeltje ook nog een glas met een geelachtige li keur had zien staan. Toen haar blik een paar minuten later weer even op het tafeltje viel, zag zij het glas echter niet meer en later vergat zij het gehele voorval. Wordt verval«I wanneer ik ooit gedacht zou hebben, dat ik nog eens in een dergelijke zaak gemengd zou worden...” Gedurende vijf minuten overstelpte zij mijnheer Chitterwick met een vloed van woorden, zodat deze moest wach ten, voordat hij zijn volgende vraag kon stellen. „Wel, indien zij niets be stelden, weet U dan misschien ook, of U nog iets anders dan het kopje van de man van tafel hebt weggehaald?” „Neen, alleen maar dat kopje. Hij gaf het mij in de hand en „Nadat hij vertrokken was, hebt U dus niets meer van het tafeltje ver wijderd? Een leeg medicijnflesje bij voorbeeld „En waarom denkt U, dat ik het deed?” vroeg de kellnerin wantrou wend. „Alles, wat ik weet, heb ik ai aan de politie verteld”. Mijnheer Chitterwick haastte zich, haar wantrouwen weg te nemen en waagde het daarna zijn volgende vraag te stellen. „En voor zover U weet, is er niemand aan haar tafeltje geweest, nadat de man vertrokken was „De politie heeft me hetzelfde ge vraagd, en ik heb toen verteld, dat dit, voor zover ik op het tafeltje gelet heb, niet het geval was. Maar een eed zou ik er natuurlijk niet op kunnen doen. We hebben het veel te druk om op een enkele gast in het bijzonder te Aan de 90 gemeenten, die een gemeen telijk politiecorps hebben, heeft Bin nenlandse Zaken een aanschrijving gericht, waarin op een soortgelijke bezuiniging wordt aangedrongen. Voorstellen daaromtrent worden van die gemeenten verwacht. DRIELING GEBOREN. Een drieling is geboren in het gezin KuikVan de Wetering te Geleen. Moeder en kroost drie jongens maken het uitstekend. Dodelijk verongelukt is op het vlieg veld Twente de 19-jarige zweefvlieger K. A. H. M. Pietersen uit Enschedé. De kabel, waarmee zijn vliegtuig werd getrokken, brak kort na de start. Het toestel dook naar beneden en sloeg bij de startbaan te pletter. Een pontje is omgeslagen op het Wilhelminakanaal bij Oirschot. Twee personen, de heren J. van der Ven en K. Soethout uit Oirschot, zijn daarbij verdronken. DE VER. STATEN EN RUSLAND. Nu elke actie van de Veiligheids raad inzake de bescherming van Grie kenland tegen inmenging van zijn bu ren, door het Russisch veto onmoge lijk wordt gemaakt, heeft de Ameri kaanse vertegenwoordiger in die Raad meegedeeld dat de Ver. Staten toch wel middelen zullen vinden voor die bescherming. Dit zou niet in strijd zijn met de doelstelling van de Ver. Na ties zolang die actie overeenstemt met die doelstelling. NIEUWE RECORDVLUCHT OM DE WERELD. In de recordtijd van 73 uur en 6 minuten heeft de Amerikaan William Odom een vlucht om de wereld ge maakt. Hij heeft daarmede het in 1933 gevestigde record van Wiley Post, die er 186 uur 50 minuten over deed, met meer dan de helft verbe terd. Hij legde een totale afstand af van 31.614 km in 73 uur 5 minuten 40 seconden en vloog met een gemiddel de snelheid van 431 km. Een enorme menigte wachtte op het vliegveld van Chicago, toen Odom om één minuut over zeven zijn „Reynolds Bombshell” aan de grond zette. Hij vertelde de verslaggevers, dat hij tus sen Anchorage Alaska en Edmonton (Canada) in slaap was gevallen en pas na meer dan anderhalf uur weer ontwaakte. Juist op tijd om vliegens vlug de machine op te halen, die bijna tegen een berg te pletter was gesla gen. Toen hij was ingedut, vloog hij nl. op 20.000 voet en bij zijn ontwaken nog op 16.000. De berg die plotseling voor hem opdoemde was echter 19.000 voet hoog. „Ik was er gedurende een paar minuten beroerd van in mijn maag”, voegde hij er aan toe. (Vrije Volk.) EETBARE VERPAKKING. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft uit appels en uit ci troenschillen een verpakkingsmateri aal samengesteld voor saucijsjes en dergelijke levensmiddelen. Wanneer men de worstjes bakt of braadt, kan van versnaperingen. Behalve deze algemene extra-ver- Ver*chijnt: DINSDAGS TM]DM! Bureau voor Advertentie* Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Iel. 3005

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1