Buitenlands Overzicht Nederland-Indonesië. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 2e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 22 AUGUSTUS wachten, want de voorziening van de I I FEUILLETON „Moord onder getuige” door ANTHONY BERKELEY 1947 Sportuitwissel ng Sneek-Merton and Morden Inter-Amerikaanse Conferentie De Veiligheidsraad Hindoestan en Pakistan Het kabinet Ramadier wankelt De olie van Perzië. I cl.S. 30 Geslaagd voor de akte tuinbouw kunde L.O. de heer W. Ritsma alhier. Nauwelijks is de Sneek-week ten einde of er ligt a< een nieuw sport festijn in het nabije verschiet. Immers van 5 tot 10 September komen onze Engelse gasten uit Merton and Mor den hier op bezoek. De laatste maat regelen voor hun ontvangst en voor de diverse sportgebeurtenissen wor den thans door comité en subcommis sies genomen. Uit Engeland is be richt ontvangen dat er 39 gasten ko men, onder wie 7 dames. Mèt een 7-tal leden van het comité voor de sport - uitwisseling te Merton and Morden komen voorts mede v.rie officiële ver tegenwoordigers dier gemeente, een 14-tal voetballers, 4 zwemmers, 4 be oefenaars van het tafeltennis, en een zestal lawntennisspelers, plus hun captain. Wat de sportevenementen be treft waartoe we ons ditmaal zul len bepalen al staat er heel wat meer i op het programma omdat tenslotte Ab.-prij* f2.50 per haN jaa< Franco per post f3.75 per half jaar Verschijnt: DINSDAGS en VKIJDJLG: Kantoor voor Abonnementem Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 uitgelegd, wel? Nu, ik keek in het re gister na, wie die nacht op kamer no. 473 geslapen had en was in staat te ontdekken, dat die man niet in het minst op mij leek. Ik moest er hele maal voor naar Ashton-under-Lyne”, voegde hij er met enig zelfbeklag aan toe. „Ah”, knikte Mouse. „Ik begin het te begrijpen. En daarom denkt U, dat zij een handlangster was”. „Maar ik begrijp het nog niet hele maal”, zei Judith. „Het is misschien erg dom van me, maar waarom zou deze vrouw U aan de telefoon geroe pen hebben, als er niemand voor U aan het toestel was En dat schijnt U toch te willen aanduiden, mijnheer Chitterwick?” „Wat, begrijpt U het niet?” vroeg mijnheer Chitterwick wat verbaasd. „Ik dacht toch, dat het eenvoudig ge noeg was. Ik had immers gezien, wat men mij als getuige wilde laten zien. Toen moest ik verdwijnen om geen getuige te zijn van hetgeen daarna gebeurde, namelijk het werkelijke toe dienen van het vergif. Vervolgens moest ik terugkomen om de dood van juffrouw Sinclair te kunnen gade slaan. Dat zou mij dan het voorval met het koffiekopje weer te binnen moeten brengen en dit alles maakte mij tot de voornaamste getuige tegen leen tegenover de Nederlanders maar ook tegen onze troepen en tegenover de inwoners, de vreedzame burgers. Dan dient hun gelegenheid te worden gegeven terug te keren. Er moet een einde komen aan de sabotage en ter reur der republikeinse regering en haar volgelingen. En ook moet de be dreiging worden ingetrokken tegen al diegenen, die een juist besef hebben van hun taak om met ons samen te werken voor herstel van een fatsoen lijk bewind en een gezonde economi sche toestand. Tot dusver is van een dergelijke herziene houding weinig gebleken. Maar wij kunnen niet lan ger de verantwoordelijkheid dragen voor de gevolgen, die van deze actie der republikeinse regering het ge volg zijn”. Uit deze laatste zinsnede leiden wij af dat als de huidige toestand voort duurt, aan Ned. zijde plannen tot ver der oprukken overwogen worden. sceptisch, op. „Zoals ik al zei, mijn heer Chitterwick, Uw theorie is uiterst scherpzinnig, maar ik geloof niet, dat er enig bewijs is, waarop zij steunt. Natuurlijk vereenvoudigt zij voor ons de zaken ten zeerste, maar wij mogen haar alleen daarom toch nog niet als een feit accepteren”. „Oh neen; natuurlijk niet. Maar ziet U, ik heb een klein bewijs voor de juistheid er van”. „En dat is?” vroeg Judith en was opnieuw vol aandacht. „Wel, ik meende al gezegd te hebben, dat mijn bewijs slechts negatief was. Het komt in het kort hierop neer: Het meisje, dat mij aan de telefoon riep, sprak mij later in de vestibule aan en vroeg, of ik mijn aansluiting gekre gen had. Toen ik zei, dat er waar schijnlijk een vergissing in het spel was, informeerde zij, of ik dan niet kamer no. 473 bewoonde. Nadat ik haar verteld had, dat dit niet het ge val was, merkte zij op, dat ik op de gast van kamer no. 473 geleek als de ene druppel water op de andere. En dat”, verontschuldigde mijnheer Chit terwick zich, „is al het bewijs, dat ik heb”. De andere twee keken verwonderd. „Ik begrijp het niet goed”, zei Mouse. Mynheer Chitterwick schrok. „Oh! Neem me niet kwalijk. Ik heb het niet Onze vroegere stadgenoot de heer J. Tienstra, thans te Apeldoorn, slaagde te Amsterdam voor het exa men Engels l.o. Bij de gehouden examens der Coöp. Modevakschool Ver. U.A. den Haag slaagden van Krijtenburgs M.V.- school te Sneek de dames Gr. Tuinier en S. Wijbrands voor Onderwijzeres; voor Coupeuse de dames A. Atsma, T. Atsma, Nijland; I. Nijdam, Gauw; A. Seinen, J. Smit en H. van Veen, Sneek; M. Wiersma, Tr. de Boer en B. Winia, Oosthem; M. de Boer, Kou- dum; G. de Jong. Woudsend. „Ik ben het volkomen met je eens, Chitterwick”, zei Mouse plechtig. „Ik geloof, dat je het bij het rechte eind hebt. Als deze zaak geheel tot een oplossing is gebracht, zullen we je heel wat verschuldigd zijn” Judith echter bleek moeilijker te overtuigen. „Maar hoe kan zij de kleren van een kellnerin aangetrok ken hebben, mijnheer Chitterwick? Het zou te gevaarlijk geweest zijn om als kellnerin vermomd de hoofdingang van het Piccadilly Hote binnen te lo pen. Ik ben bang, dat ik van vrouwe- lijk standpunt uit meer moeilijkheden zie dan U als man ontdekken kon”. „Ook met dat punt heb ik me bezig gehouden”, gaf mynheer Chitterwick te kennen. „Ik heb getracht mij in haar plaats te denken en toen werd het me al spoedig duidelijk, dat het het gemakkelijkste moest zijn, een ka mer in het hotel te nemen. Zij kon zich daar rustig verkleden en wach- BONNEN VOOR TABAK. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 24 Augustus t.e.m. 6 September a.s. de bonnen K 31 Tabak en K 32 Tabak der tabakskaart QA 707 recht geven op een rantsoen sigaretten of kerf tabak. Bon K 35 Tabak der gecombineerde kaart geeft gedurende bovengenoemd tydvak recht op twee rantsoenen si garetten of kerftabak. EEN EXTRA VLEESBON. Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan ook een toenemend aanbod van slacht vee waar te nemen. De vries- en op slagcapaciteit is ecnter niet voldoende om het gehele aanbod te verwerken. Daarom is besloten deze week aan personen van 5 jaar en ouder een extra rantsoen van 100 gr. vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt het C.D.K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.e.m. 30 Augustus op bon K 03 vlees 100 gram vlees verkrijgbaar is. ZOETSTOF VRIJ VAN DISTRIBUTIE. Met ingang van 1 September zullen alle zoetstoffen (waaronder worden verstaan alle synthetische pro ducten, welke vanwege hun zoetende werking in voedings- en genotmidde len kunnen worden gebruikt) vrij van distributie worden gekocht en ver kocht. Een belangrijke verru ming van die artikelen is echter niet te ver- De Griekse kwestie is wegens het veto van Rusland tegen allerlei beslis singen der meerderheid daar nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. binnenlandse markt blijft onderge schikt aan de axoort, In het buiten land is zoetstof zei? gewild en met dit artikel kunnen belangrijke deviezen winsten worden geboekt. SINAASAPPELEN ZONDER BON. Per s.s. „Cottica” van de K.N.S.M., dat in de Amsterdamse haven meer de, arriveerde een zending van 93 ton sinaasappelen en 2% t°n citro ien uit Suriname, die bonvrij in de handel gebracht zullen worden. De hoeveel heid is blijkbaar te klein om ze op de bon te brengen. DE CONTROLE IN DE VEENDERIJEN. In de afgelopen week werd weer op grote schaal nagegaan of de jongste bepalingen voor de verkoop van turf niet ontdoken werden. De Prijzencon- tróle en de C.D.E.C. hadden hierbij een werkzaam aandeel. Tegen 42 per sonen werd proces-verbaal opgemaakt omdat zij turf vervoerden zonder de vereiste vergunning te bezitten; ruim 1 millioen turven werden in beslag genomen. Enkele turfschippers, die tegen te hoge prijzen hadden inge kocht, verklaarden, dat bijna alle ver- veners te hoge prijzen berekenen. „Het is voor iedereen, die in het veen niet meer dan de toegestane prijs wil be talen onmogelijk om turf te .kopen. Alle verveners, enkele uitgezonderd, bedingen de verbruikersprijs en bo vendien wordt er bij de aflevering zeer dikwijls met het aantal geknoeid. Het komt regelmatig voor, dat er per stobbe 1000 a 2000 stuks turf te wei nig wordt geleverd”. De opmerkingen laten wij uiteraard geheel voor reke ning van deze turfschippers. De con trole wordt intussen met al het be schikbare personeel voortgezet. KUNSTMATIGE BEREIDING VAN VITAMINE A. Twee jonge Nederlandse scheikun digen, dr. F. J. Arens en dr. D. A. van Dorp zijn er na jarenlange arbeid in geslaagd het onmisbare vitamine A langs kunstmatige weg te bereiden. In de natuur treft men het uitsluitend in het dierenrijk aan: in melk, boter, eigeel, lever en levertraan. Gegeven het tekort aan deze producten is het duidelijk dat deze ontdekking buiten gewoon belangrijk is. Grondstoffen voor de kunstmatige bereiding schij nen voldoende beschikbaar en de N.V. Organon te Oss, waar deze scheikun digen werkzaam zijn, gaat deze nu ter hand nemen. Uw echtgenoot, wat ook de bedoeling was”. „Het is heel erg ingewikkeld”, merkte Judith twijfelend op. „Ik denk, dat het zeer eenvoudig was”, verdedigde mijnheer Chitter wick zich. „Maar ongelukkig genoeg kunt U de vrouw niet beschrijven”, zei Judith. „Ik vrees, dat dit zo is”, antwoordde mijnheer Chitterwick nederig. „Wer kelijk, ik herinner mij zo goed als niets van haar”. „Wat herinner je je dan wel?” vroeg Mouse. Mijnheer Chitterwick dacht een ogen blik na. „Wel, ik heb de indruk, dat zij vrij lang en misschien donker van haar was. Ik geloof niet, dat zij lelijk was, want daarop zou ik waarschyn- lyk wel gelet hebben. Ik herinner me echter niets van haar gezicht”. „Dat is jammer”, zei Mouse spytig, „een vrouw kan haar gezicht moei lijk veranderen. Zij kan natuurlyk an dere kleren aantrekken, maar zij kan geen valse baard dragen”. „Maar zij kan bijvoorbeeld een bril met een hoornen montuur dragen”, merkte mijnheer Chitterwick zonder veel overtuigingskracht op. Mouse ging rechtop in zijn stoel zit ten: „Chitterwick, je wilt toch niet zeggen..,..?’ Wordt vervolgd. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Dinsdag opnieuw in de Veiligheidsraad besproken. Terwyl de Veiligheidsraad vorige week had besloten de Indonesische kwestie eerst gisteren weer te behan delen, is hij later op dit besluit terug gekomen. Rusland had nl. aange drongen op een snelle behandeling der kwestie en daartegen kan ook nie mand bezwaar hebben, integendeel er was alles voor te zeggen. Daarom is Dinsdag weer een debat over de zaak gehouden en het was helemaal niet verwonderlijk, dat de Russische ver tegenwoordiger, die als eerste spreker het woord voerde het weer voor de Indonesische republiek opnam en de Veiligheidsraad verzocht direct maat regelen te treffen om deze republiek „slachtoffer van een onuitgelokte aanval” te beschermen. Hij beschul digde de Ver. Staten er van dat deze met hun aanbod van goede diensten inmiddels ingetrokken te weinig eerbied voor de Veiligheidsraad had den en feitelyk de Ver. Naties pas seerden. Hij was het natuurlijk eens met het Australische voorstel een commissie van onderzoek uit te zen den en een commissie voor arbitrage te benoemen, maar de Nederlanders moesten zich ook op hun vroegere stellingen terugtrekken. Verrassing van Chinese zyde. Toen kwam van Chinese zijde een voor ons aangename verrassing. Tot nog toe had China weinig begrip voor onze houding getoond, maar thans verklaarde het dat ook Oost-Indone- sië zou moeten worden gehoord en diende het een amendement op het Australische voorstel in dat als volgt luidde: „De raad neemt met voldoening kennis van de verklaring door de Ne derlandse regering uitgegeven op 11 Augustus, waarin zij haar bedoelin gen bevestigt om een democratische en souvereine verenigde staten van Indonesië te stichten op basis van de ove°nkomst van Linggadjati. De raad heeft vervolgens kennis geno men van de bedoeling van de Neder landse regering om de beroepsconsuls te Batavia uit te nodigen een rapport over de situatie in Indonesië op te stellen en stelt voor aan de republiek om een onpartijdige staat aan te wij zen, gekozen door twee staten, welke op hun beurt door Nederland en de republiek zijn uitgekozen, teneinde de situatie in Indonesië te onderzoeken en toe te zien op de uitvoering van het bestand. De raad besluit: 1. tot het doen opstellen van genoemde consu laire rapporten en tot het toezicht op de uitvoering van het bestand; 2. De raad besluit vervolgens dat genoemde consuls en genoemde onpartijdige staat zullen verzocht worden hun ge zamenlijk rapport aan de Veiligheids raad voor te leggen; 3. De raad zal indien de situatie dit vereist, de aan gelegenheid verder in beschouwing nemen”. Dit amendement houdt dus reke ning met de voorstellen van van Klef- fens, al wordt niet geheel aan het Ne derlandse standpunt tegemoet geko men. Immers volgens dit amendement blyft de Veiligheidsraad neg ingescha keld, welke door onze regering daar toe niet bevoegd werd geacht. De Ver. Staten verklaarden met dit amendement accoord te gaan, en zij alleen arbitrage wensten als ook Ne- deze sportuitwisseling slechts een middel is tot het grote doel: verbroe dering der volken zij vermeld dat de grote dag daarvoor Zaterdag 6 September zal zijn. Die middag zal er een défilé van al onze gymnastiek- en sportclubs voor de gasten voor het stadhuis zijn, waarna de gymnastiek verenigingen in het Sportpark mas sale demonstraties zullen geven, ter wijl te 4 uur dc voetbalwedstrijd SneekMerton and Morden daar zal worden gehouden, 's Maandagsavonds j onafhankelijke staten hun intrede in de Ver. Naties, ook al erkennen zij nog het gezag van de Engelse koning. Zij kunnen een geweldige invloed uitoefenen in het Verre Oosten en het is dus niet te verwonderen dat zowel de Westelijke geallieerden als Rusland hun naar de ogen zien. We hebben dat gemerkt bij de behandeling van de Indonesische kwestie, Engeland en de Ver. Staten gingen slechts aarzelend tegen de wensen van Hindoestan als beschermer van de derland en niet alleen de republiek daarom vroeg, en niet bereid waren de aangeboden goede diensten te de len met een ander landAustralië had nl. aangeboden met de Ver. Staten goede diensten te willen verrichten. Sjahrir die ook het woord voerde, uitte de gebruikelijke republikeinse beschuldigingen tegen Nederland en eiste arbitrage door de Raad. Ook de Australische afgevaardigde hield na tuurlijk vast aan zijn standpunt en verwierp het Chinese amendement. Terloops zij gezegd dat niet alle Australiërs zo weinig begrip voor het Nederlandse standpunt tonen als de Australische afgevaardigde in de Vei ligheidsraad. Wij ontvingen enige Australische bladen en halen bijv, uit de bekende „Daily Telegraph” van Sydney aan: „Niet de Nederlanders maar de Indonesiërs weigerden de eenmaal aangenomen overeenkomst uit te voeren. Als de Nederlanders geen rechten in Indonesië hebben, dan hebben wij Australiërs geen rechten in Australië drempel van Azië”. Eni ge andere bladen geven een goed over zicht van wat Nederland in Indonesië verrichtte, schuiven wat er in de re publiek gebeurde op rekening van de Japanse overheersing en communisti sche propaganda en wijzen op de ge varen uit dit alles voortvloeiende voor Australië, dat dreigt een blanke oase in een gekleurde wereld te worden”. Heden wordt de discussie in de Vei ligheidsraad voortgezet, dan zal ook mr. van Kleffens weer het woord voe ren en zal er waarschijnlijk een be sluit worden genomen. Hoe dat zal uitvallen is niet te voorspellen, maar na de besprekingen van Dinsdag is er in ieder geval iets meer kans op be grip voor het Nederlandse standpunt dan er daarvoor scheen te bestaan. De kansen der voorstellen. De dagbladen achten het niet waarschijnlijk dat een Pools amende ment op de Australische resolutie, waarin ook terugtrekking van onze troepen wordt geëist de vereiste meer derheid van 7 st. haalt, ook is het on zeker of de Australische resolutie zelf die bereiken zal, tenzij het Chinese amendement eerst is aangenomen. Dit amendement zal waarschijnlijk de stemmen halen van China, Ver. Sta ten, Engeland, Frankrijk en België. Dit laatste land is met Nederland van oordeel dat de Veiligheidsraad in deze geen taak heeft, maar zal thans moe ten voorstemmen omdat liet Chinese voorstel nog het meeste rekening houdt met het Ned. standpunt. Rus land, Polen, Syrië en Australië zullen wel tegenstemmen, zodat de beslissing ligt bij de Z. Amerikaanse staten Bra zilië en Columbië, eerstgenoemde staat zal wel met de houding van de Ver. Staten rekening houden en dus voorstemmen; de stem van Columbië is twijfelachtig. Dr van Mook over de toestand. In een radiorede heeft dr. van Mook de It.gouverneur-generaal de verhou ding Nederlandrepubliek nog eens uiteengezet. Zijn slotwoorden waren: „De resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Augustus geeft de republiek nog eens kans om haar houding van vijandschap, vernielzucht en terreur te herzien, maar dan dient allereerst een einde te komen aan de geweld dadigheden. Dan dient een einde te komen aan vijandelijkheden niet al- In Petrópolis bij Rio de Janeiro ver gadert nu de Inter-Amerikaanse confe rentie voor het behoud van de vrede en de vrijheid in dit deel van de wereld. Er nemen 21 Amerikaanse staten aan deel, Canada doet niet mee en Nicara gua is niet aanwezig omdat zijn nieuwe regering nog niet als de wettige erkend is. Het doel der conferentie is een alge meen verdrag van militaire bijstand op te stellen, dat n overeenstemming is met de bepalingen van het Handvest der Ver. Naties en gericht zal zijn tegen iedere niet-Amerikaanse staat die de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van een Amerikaanse staat belaagt. Het grote verschilpunt dat ter conferentie dreigt is de kwestie hoe beslist zal wor den of de toestand is ingetreden dat steun verleend moet worden. De grote staten, als de Ver. Staten en Brazilië menen dat het besluit tot het nemen van gezamenlijke maatregelen met twee derde meerderheid moet genomen, en dat alleen de voorstemmers dan ver plicht zijn die hulp te verlenen: de klei nere staten zijn natuurlijk van oordeel dat een zo aangenomen besluit een ver plichting voor alle Amerikaanse staten tot bijstand inhoudt. Maar een der be langrijkste staten, Argentinië, meent, dat alleen bij éénstemmigheid gezamen lijke steun verplicht moet zijn. Dit zou dus een soort vetorecht aan iedere staat, hoe klein ook, schenken, de Argentijnen waren destijds tegen het vetorecht in de Veiligheidsraad, maar, zeggen ze nu, dat komt omdat alleen dit recht aan de Grote Vijf is verleend. Komt het verdrag er, dan is de volgende stap het gelijk schakelen der militaire bewapeningen der Am. landen om eventuele hulp snel en afdoende te kunnen verlenen. Ook hier zitten netelige kwesties in, omdat deze uitrusting door de andere republie ken in de Ver. Staten zou moeten wor den gekocht, en dit alweer op de pof zou moeten gaan. We zullen ons in deze kwesties echter niet verdiepen, wel wij zen we er nog even op dat de Ver. Sta ten op haast met het tot stand komen van een verdrag, zowel als met het or ganiseren van een gezamenlijke mili taire macht hebben aangedrongen, het geen zekere bezorgdheid omtrent de in ternationale toestand verraadt. Die be zorgdheid kan uiteraard alleen maar voortkomen uit de ve .-houding der Wes telijke geallieerden tot Rusland. De scherpte daarvan kwam opnieuw tot uiting toen de Veiligheidsraad enige aanvragen tot het lidmaatschap der Ver. Naties behandelde. Portugal, Transjordanië en de Ierse Vrijstaat kregen wel een meerderheid van stem men, maar Rusland sprak het veto uit, bevreesd als het was de grote Weste lijke mogendheden door de toelating dezer landen weer meer aanhang in de Ver. Naties te bezorgen. Albanië en Buiten-Mongolië, beide beschouwd als satellietstaten van Moskou, konden geen meerderheid verwerven. Yemen en het nieuwe Britse dominion Pakistan het andere: Hindoestan vervangt het oude Brits-Indië en behoefde dus geen toe lating te vragen werden zonder te genstemmers aangenomen. Met Hin doestan en Pakistan, waarin Brits-Indië thans verdeeld is, doen dus twee grote ten tot de man haar zeggen kwam, dat de kust vrij was. Ik geloof niet, dat ik mij sterk vergis, indien ik aan neem, dat het zo gegaan is”. „Laten wij het hopen”, zei Mouse. „Wanneer het zo is gebeurd, kan zij waarschijnlijk zonder veel moeite op gespoord worden”. „Ja”, zei mijnheer Chitterwick wat aarzelend. „Dat dacht ik ook en ik be studeerde daarom het hotelregister. Maar het Piccadilly Hotel is een zeer groot hotel. Er zijn meer dan duizend kamers. Op die bijzondere dag waren er niet minder dan tweehonderd en zeventien aan vrouwen verhuurd. Om daaruit haar te zoeken, die wij hebben moeten, gaat echter boven de macht van een amateur-detective”. „Oh...”, zei Mouse teleurgesteld. „Wij moeten trachten haar identiteit op een andere wijze vast te stellen: haar verbinding met de moordenaar byvoorbeeld”. „Na eerst de moordenaar ontdekt te hebben”, wierp Judith somber in het midden. „Ja, natuurlijk”, zei mijnheer Chit terwick, terwijl hij enigszins schuldig keek. „Wij moeten eerst de moorde naar vinden”. „En zelfs dan is nog niet bewezen, dat er inderdaad een handlangster geweest is”, merkte Judith, nog steeds republiek Indonesië in. Tussen Hindoe stan en Pakistan is echter ook nog niet alles in het reine. Aan him nieuw ge trokken grenzen komen nog onlusten voor, die heel wat slachtoffers eisen. Hierbij zijn vooral de Sikhs betrokken, een godsdienstige sekte van ongeveer 5 millioen zielen, oorspronkelijk bedoeld om Hindoes en Mohammedanen te ver broederen, en welke het liefst bij Hin doestan zou worden ingelyfd, maar nu misschien tevreden zal zyn met een in deling bij Pakistan, al. dat haar zekere réchten schenkt. Zoals bekend staan naast deze nieuwe grote dominions nog de onafhankelijke vorstendommen, die van de Engelse regering de raad gekre gen hebben zich bij een der dominions aan te sluiten, doch een aantal weigert dit. Zo heeft de regering van Hyderabad bevel gegeven om de vooraanstaande Hindoeleiders in die staat te arresteren wegens hun lijdelijk verzet tegen de vorming van een onafhankelijke staat, waartoe de vorst besloten heeft. Men zal moeten afwachten hoe deze jonge sta- tengroep de kinderziekten te boven zal komen, maar dat ze een zeer belangrijke factor in het Verre Oosten kan worden staat wel vast. Dat trouwens nog geheel in staat van wording is. Immers wat wordt er van Japan, vroeger zeer mach tig in dit gebied, en waarvoor in deze herfst de vredesconferentie bjjeenk it, zonder dat de Grote Vijf daarover eerst, zoals Rusland wil tezamen spreken, en die naar de Ver. Staten verzekeren door zal gaan, met of zonder medewer king van Moskou. Nog onzekerder dan de toekomst van Japan is die van CL.aa met zijn strijd tussen Kwomintang en communisten. En aan de rand van die enorme massa’s van gekleurde rassen ligt dan het karig bevolkte blanke Australië, dat ook al een grote rol tracht te spelen, men denke aan zijn op treden in de Veiligheidsraad in de In donesische kwestie. Waarmee het denkt een slimme zet op het internationaal politieke schaakbord te doen, zoals de Ver. Staten er dezer dagen een deden, toen ze Italië een deel van z’n oorlogs- schuld kwijt scholden om daardoor dit land economisch te steunen maar ook om er de communistische invloed te be strijden. Zoals bekend is dat de ver klaarde politiek der Ver. Staten, welke nog eens is bevestigd door de medede ling van Washington dat het ondanks het veto van Rusland in de Veiligheids raad*) tegen maatregelen tot het vesti gen van rust in Griekenland, dat land zal weten te beschermen, nu het aan het communisme, van over de grens ge voed, dreigt ten prooi te vallen. Ander zijds schijnt de erkenning van een.,.vrije Griekse regering” door de Russen aan staande. Met grote belangstelling volgt men te Washington ook de gebeurtenis sen in Frankrijk, waar de positie van het kabinet-Ramadier wankel geworden is omdat het congres der socialisten een meer links gerichte economische politiek, zij het zonder communistische mede werking eiste. Zoals ook een deel der Engelse arbeiderspartij van haar rege ring wenst, en voor wier positie daaruit meer gevaren voortvloeien, dan uit de hevige critiek der conservatieve partij, waaraan Churchill dezer dagen nog eens onder de leus „alleen Leil langs de weg der vrijheid” uiting gaf. Overigens een geliefde slagzin der Amerikanen, met wie de Engelsen thans weer economische besprekingen schijnen te voeren, en die eerstdaags het eindrapport der confe rentie der 16 Europese landen over het plan Marshall zullen ontvangen. Van een tolunie dezer 16 landen zal voor lopig niets komen, omdat de economi sche toestand dezer landen het onder ling vrije goederenverkeer niet toelaat. Dat Rusland, dat zelf niet aan het plan Marshall meedoet, het ook Oost-Duits- land niet toestaat, spreekt vanzelf. Er dreigen opnieuw moeilijkheden tussen Rusland en Perzië (Iran). Door de tus senkomst der Amerikanen zag Moskou zich enige tijd geleden olieconcessies in Azerbeidsjan ontgaan, thans vraagt Rusland opnieuw een olieverdrag van de Perzen en men spreekt alweer van Rus sische troepenconcentraties aan de grens van Azerbeidsjan. staat nog een zaaluitvoering der Sne- ker gymnastiekverenigingen op het programma en Dinsdagsmiddags o.a. een voetbalwedstrijd van het Merton and Morden-elftal tegen een versterkt Sneker politie-elftal. De tafeltennis-, zwem- en tennisontmoetingen zijn over verschillende dagen verdeeld, evenals excursies, boottocht enz. We komen daarop nog wel eens terug.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1