Nederland-lndonesië I'-’M Buitenlands Overzicht WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SN] 't I ■Ilgw IIr 2e JAARGANG No. 63 t 1 BONNENLIJST voor het tijdvak van 31 Augustus t.e.m. 13 September a.s. VRIJDAG 29 AUGUSTUS1947 RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT i r f t .1 f SSit Sz c B i 1 In de Veiligheidsraad. Sjahrir ontevreden. En Nederland? of of l ,S of Het nrinaebik Kczm, iielotox.GHeerd door H. ML de Koningin. I f Frankrijk voorkomt een ongunstige oplossing. Ab.-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar n e s ïk< Dat Sjahrir ontevreden was over de beslissingen van de Raad spreekt wel vanzelf, hij had terugtrekking van de Ned, troepen en verplichte arbitrage onder de Veiligheidsraad gewenst. In tussen wordt gemeld dat de republiek zich bij de besluiten van de Raad zal neerleggen. 40-jarigen, die zich reeds aangaven. Het adres van de school is: Klooster straat 1, het telef.no. 2894. It n Verschijnt: DINSDAGS en VMIJD1OS G. VAN DEN BERG t Alhier is op 65-jarige leeftijd over leden de heer G. v. d.'.Berg, die ruim 45 jaar een der stuwende krachten was in zijn werkzaamheid bij de fa. H. Brenninkmeijer Zonen alhier als ver tegenwoordiger. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 it ïs :e in m 3. ;r B. n- AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL SN EEK. In elke tak van ambacht en industrie is er een tekort aan geschoolde ar beidskrachten. Elke gelegenheid die zich voordoet, om de vakbekwaamheid op te voeren, dient in het belang van de vakman of adsp. vakman en in het belang van de gemeenschap te wor den aangegrepen. De gelegenheid is er, en daarom achten wij het van be- L-21 Brood L-21 Boter L-22 Boter 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vlees 100 gram vlees 200 gram kaas of 250 L-21 Melk L-21 Vlees L-22 Vlees L-21 Kaas gram korstloze kaas L-21 Eieren 5 eieren Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie L) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine Maandagavond heeft de Veiligheids raad zowel het gecombineerde Austra lischChinese voorstel als dat der Ver. Staten aangenomen. De Australisch Chinese resolutie voorziet in een onder zoek op verzoek en niet op last van de Veiligheidsraad. De leden van de Raad, die consuls in Batavia hebben, zouden deze vertegenwoordigers opdracht moe ten geven een rapport over de toestand samen te stellen, over de wijze, waarop de order het vuren te staken, wordt na gekomen en over de toestand in het mi litair bezette gebied. Indien de toestand dit vereist, zou een nader onderzoek worden ingesteld. De tekst van de Amerikaanse resolu tie luidt: „De Veiligheidsraad besluit zijn goede diensten aan te bieden om beide partijen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van haar ge schillen, overeenkomstig paragraaf B van de resolutie van de Raad van 1 Augustus 1947. De Raad verklaart zich bereid, indien de partijen zulks ver zoeken, een oplossing te vergemakke lijken door een commissie uit de Veilig heidsraad, bestaande uit drie leden, waarvan elke partij een lid aanwijst, ter wijl het derde lid wordt aangewezen door de twee aldus gekozen leden”. De partijen kunnen dus, doch behoe ven geen commissie te vragen en dit zou er slechts ene zijn om goede dien sten te bewijzen, niet om voor scheids rechter te spelen. Voor de AustralischChinese resolu tie stemden Australië, België, Brazilië, China, Frankrijk, Syrië, de Ver. Staten. Columbië, Polen, Rusland en merkwaar dig genoeg Engeland onthielden zich er van te stemmen voor deze voor ons onder de gegeven omstandigheden meest gunstige oplossing. Ze komt immers een heel eind tegemoet aan het Nederlandse voorstel, alleen veronderstelt ze dat de Veiligheidsraad bevoegd is zich met de kwestie te bemoeien, hetgeen Nederland ontkent, dat geen bezwaar heeft tegen welk onderzoek dan ook, mits niet in opdracht van de Raad. De Amerikaanse resolutie werd met 8 st. voor en de ont houding van Rusland, Polen en Syrië aangenomen. de Ver. Staten, Frankrijk en België stemden voor, Polen tegen, de rest ont hield zich), de Raad had toen al beslis singen genomen in een kwestie, waar omtrent hij zelve nog niet eens had uit gemaakt of deze onder zijn bevoegdheid viel! Al zijn dan van alle voorstellen er gedaan, de voor Nederland minst grie vende aangenomen, ook in deze kwestie heeft de Veiligheidsraad getoond een li chaam te zijn, waar niet het recht, wel de politiek zegeviert. L-ll Brood L-ll Boter L-12 Boter 1,00 gram vet L-ll, L-12 Vlees 100 gram vlees L-13. L-15 Melk 12 liter melk L-ll Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas L-12 Diversen 50 gram cacao L-13 Diversen 100 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz., of 100 gram versnaperingen L-13 Reserve 800 gram brood L-16 Reserve 250 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie L) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarin SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK WEER EXTRA VLEES. Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede wordt zowel deze week als de volgende week voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra-rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar ge steld. In de bonnenlijst van deze week is de eerste bon voor 100 gram be kend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die heden geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees, 150 gram paardevlees gekocht worden. STOPZETTING DISTRIBUTIE RIJST EN RIJSTKINDERMEEL VOOR DE JONGSTE LEEFTIJDSGROEP. De wereldschaarste aan voedings- granen doet zich in verscherpte mate gevoelen bij rijst. Bij de verdeling der wereldvoorraden wordt voor de z.g. niet-rijstetende landen dit artikel niet meer beschikbaar gesteld. Daarom is bësloten de nog in Nederland aan wezige kleine voorraden rijst te reser veren voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor in aanmerking ko mende ziekenhuispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van rijst voor kinderen zal worden in getrokken en vervangen door andere artikelen. De bon voor rijst, die thans in de bonnenlijst is bekend gemaakt, is voorlopig de laatste. SCHARNEGOUTUM. Het bestuur van de plaatselijke Oranje-vereniging heeft besloten om dit jaar de feeste lijkheden af te lasten in verband met de ernstige toestand v'aarin ons land verkeert. Frankrijk heeft ons behoed voor een voor Nederland veel ongunstiger beslis sing. Er was nl. een Russisch amende ment op de Australisch—Chinese reso lutie, waarbij het toezicht op de uitvoe ring van de order tot staken van het vuren in handen werd gelegd van een commissie bestaande uit alle leden van de Veiligheidsraad. Dan zou deze Raad dus direct zijn ingeschakeld. Welnu dij amendement werd aangenomen met 7 tegen 2 st. en 2 onthoudingen. Voor stemden Australië, Brazilië, Columbië, Polen, Syrië, de Sovjet-Unie en, merk waardig alweer de Ver. Staten. Tegen stemden Frankrijk en België; China en Engeland onthielden zich. Het amende ment verwierf dus de vereiste 7 ^t., maar Frankrijk was een der tegenstem mers, als lid van de Grote Vijf betekende dit dan ook een veto! Zoals uit het bo venstaande blijkt waren de stemmingen nogal verward en werkten zowel Enge land als de Ver.Staten niet immer mee tot de minst ongunstige oplossing voor ons. Desondanks is die toch verkregen. België deed nog een poging de kwestie van de bevoegdheid van de Raad voor het Internationale Hof te brengen, doch dit werd Dinsdag verworpen (Engeland door afstemming van het Belgische I voorstel bevoegd heeft verklaard zitten we in ieder geval vast aan mogelijk verder ingrijpen van die raad, als we zijn besluiten niet aannemen. De voorzitter van de Raad heeft dat nog eens duide lijk gemaakt aan het einde van de vergadering, toen hij verklaarde, dat In donesië op de agenda blijft en ieder lid de kwestie weer aan de orde kan stellen. Ook een met 10 st. en 1 onthouding (En geland) aangenomen Pools voorstel om beide partijen nog eens te herinneren aan de order „staakt het vuren” omdat deze thans niet nagekomen wordt, be wijst dat men de kwestie nauwlettend blijft volgen. Onder deze omstandig heden lijkt het misschien gewenst de thans door de Raad genomen, voor ons niet zo ongunstige beslissingen te aan vaarden. Maarkan men er vertrou wen in hebben dat de republiek ditmaal haar verplichtingen nakomt? X te verbeteren en vrede te maken met de communisten, die militair toch niet door hem te verslaan zijn. De laatste Amerikaanse mariniers verlaten nu spoedig China, hetgeen toch ook al weer niet betekent dat de Ver. Staten er hun handen van aftrekken. Zij blijven Rus- lands politiek ten opzichte van dit land en Korea nauwlettend volgen en scherp critiseren, en gaan door met hun voor bereidingen voor de vredesconferentie over Japan. In Australië zijn thans af gevaardigden van alle delen van het Britse rijk bijeen om voorbesprekingen voor die conferentie te houden. Rusland handhaaft zijn verzet tegen een vredes conferentie over Japan zonder vooraf gaande besprekingen der grote Vijf, zo als het zich ook verzet heeft tegen de EngelsFrans—Amerikaanse bespre kingen over de West-Duitse industrie, welke laatste bezwaren echter zijn af gewezen omdat het hier geen bespre kingen over de industrie van geheel Duitsland gold, waaraan Rusland wel zou hebben moeten deelnemen. Toch is het duidelijk, dat wat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten thans ook over Duitsland afspreken, dit toch weer aan de orde zal komen in November als de besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland worden heropend. Maar zelfs de vredesverdragen met de vroe gere Duitse satellieten zijn nog niet alle getekend. Dat was ook een der argu menten waarom door de Veiligheids raad Hongarije, Roemenië en Bulgarije niet tot de Ver. Naties zijn toegelaten evenmin als Italië. Staten als Amerika en Engeland hadden natuurlijk andere bezwaren tegen de drie eerstgenoemde landen, die zij nu satellieten van Rusland achten, en waar de vervolging der oppo sitie Londen en Washington herhaalde lijk aanleiding heeft gegeven tot pro testen, zo nog pas tegen de ter dood veroordeling van de boerenleider Petkov in Bulgarije. Hevige protesten zijn ook opgegaan in de Joodse wereld en daar buiten tegen de beslissing der Engelse regering om de 4500 joden, die via een Franse haven ongemerkt Palestina trachtten binnen te komen, doch wier schip werd aangehouden, naar kampen voor verplaatste personen in Duitsland te brengen. Naar aanleiding van deze verontwaardiging heeft Engeland nu Frankrijk verzocht deze Joden, die uit Franse havens illegaal naar Palestina uitvoeren, te willen opnemen. Dit is ove rigens een kwestie welke Frankrijk min der zorg zal baren, dan het besluit van generaal de Gaulle zijn beweging deel te doen nemen aan de gemeenteraads verkiezingen. Daarmee is ze in de prac- tische politiek getreden, de Republikein se volksbeweging zowel als de socialis ten hebben kans aan die beweging stem men te verliezen; ze komt op, zoals be kend, voor een herziening van de grond wet en een sterk gezag. Een andere reden tot zorg voor de Fransen is dat de Algerijnse Mohammedaanse afgevaar digden in de nationale vergadering niet meer zullen deelnemen aan de bespre kingen over de nieuwe verhouding van Algerië tot Frankrijk, ze eisen volkomen zelfstandigheid. Kort zij nog aangestipt, dat de inter-Amerikaanse conferentie te Petrópolis besloten heeft, dat als een land op het Westelijk halfrond wordt aangevallen door een dergelijk land, ieder lid vrij blijft in de beslissing wat het wil doen; geschiedt de aanval door eqn niet-Amerikaans land dan zal daar tegen echter gezamenlijk worden opge treden. In Bulgarije is de boerenpartij verboden. In de Veiligheidsraad schijnt te zullen worden gesproken over het vetorecht wat weinig zal opleveren en in de organisatie voor voedsel en landbouw der Ver. Naties heeft de En gelse voorzitter voorspeld dat deze win ter de slechtste voor Europa wordt wat de voedselvoorziening betreft, sedert het einde van de oorlog. De dollarschaarste. Nog altijd Griekenland en de ge hele Balkan. Frankrijk. De natuur en de .asleep van de oorlog gaan thans hand in hand om Europa voor de grootste moeilijkheden te plaat sen. Als gevolg van de oorlog is het Europese productieapparaat zodanig achteruitgegaan, dat ons werelddeel zich niet zonder hulp op de been kan hou den. En deze lange zomer, hoe aange naam ook voor de acantieganger, ver oorzaakt een droogte, welke noodlottig voor de West-Europese oogsten schijnt te worden. Europa zal dus nog meer dan vorige jaren aan broodgraan overzee moeten kopen, en heeft nog minder of nauwelijks dollars daarvoor beschikbaar. Het laatste is ongeveer het geval met Engeland, dat zijn grote dollarlening practisch heeft opgebruikt en verleden week de omwisselbaarheid van ponden- saldi in dollars dan ook heeft moeten stopzetten. D. w. z. landen die goederen leverden aan Engeland en daarvoor pon den beurden, konden deze in dollars om zetten ten laste van de dollarlening die de Ver. Staten aan Engeland gaven. Veel landen die zelf niet over dollars be schikten om in de Ver. Staten te kopen, hebben door leveranties aan Engeland zich daarvan voorzien. Doch deze ge legenheid is thans afgesloten. Het is dui delijk, dat dit verschuivingen in de markten kan veroorzaken, zoals de schaarste aan dollars in het algemeen ook daartoe kan leiden. Immers nood gedwongen moet dit wel voeren tot po gingen der Europese landen om onder elkaar zoveel mogelijk in de noden te voorzien, waardoor men dan vanzelf ook weer tot wat het plan Marshall wil komt, nl. dat deze landen eerst geza menlijk moeten nagaan wat zij zelf kun nen. Zoals bekend is het rapport der 16 Europese landen die dit plan als basis aanvaardden, bijna gereed om aan de Ver. Staten te worden overhandigd. Eigenlijk behoren tot dit plan ook de onderhandelingen tussen de Ver. Staten en Engeland over het opvoeren der Roerkolenproductie, en die tussen Enge land, de Ver. Staten en Frankrijk over het verhogen der gehele Duitse productie in de AmerikaansBritse zóne, welke beide conferenties deze week afliepen. De Fransen erkennen dat het in het al gemeen belang nodig is de Duitse pro ductie op te voeren, maar eisen dat hun eigen staalproductie in het vervolg gro ter moet blijven -’an de Duitse, hetgeen beteke”* dat er grote hoeveelheden Duitse steenkool naar Frankrijk moeten worden uitgevoerd. Overigens is de Roerkolenproductie de laatste tijd sterk stijgende, al kan ze nog lang niet in de behoeften van Europa voorzien en blij ven steenkolen naast voedingsmiddelen het meest gevraagde artikel. In Enge land wordt dat terdege gevoeld en op verzoek der regering gaan de Engelse mijnwerkers dan ook voorlopig weer op Zaterdag werken, om daardoor het hun ne er toe bij te dragen de economische crisis te verlichten. Ofschoon Londen in verband met de dollarschaarste nog fi nanciële onderhandelingen met de Ver. Staten voert, is het wel duidelijk dat het meer en meer er toe gedrongen wordt zich voor voorziening in zijn behoeften op z’n dominions te richten die zich trouwens niet onbetuigd laten in het aanbieden van hulp en op andere Europese landen. De Russen, die uit zondering onder alle landen, een goede oogst hebben, schrijven reeds dat Enge land thans de keus heeft slaaf van de Ver. Staten te worden, of door zich van het Amerikaans kapitalisme los te ma ken, zijn vrijheid terug te winnen en het met Oost-Europa eens te worden. Thans krijgt het Marshall plan ook voor de Ver. Staten zelf nog grote betekenis. Immers was het aanvankelijk slechts, door Amerikaanse bril bekeken, een poging de Europese afzetgebieden voor ineenstorting te behoeden, nu de nood echter zo dringt dat West-Europa bijna genoodzaakt wordt t economische toe nadering tot Oost-Europa zullen de Ver. Staten ook uit politiek oogpunt wel moeten trachten West-Europa econo misch zoveel mogelijk tegemoet te ko men, zodat men de nabije toekomst wel niet al te somber zal moeten zien. Al blijft het politieke beeld wel somber. „Griekenland blijft de kans bieden op een kruitvat voor een derde wereldoor log”, zeide dezer dagen een hoogge plaatst Amerikaan, „omdat de Ver. Sta ten niet kunnen dulden dat Rusland zich van dat land meester maakt”. Men hoort geruchten over een mogelijke Ameri kaansTurkse vlootdemonstratie, zowel als over een ItaliaansGrieksTurks verdedigend verdrag, alles natuurlijk ge richt tegen eventuele Russische uitbrei- dingszucht in de richting van de Mid dellandse Zee. Intussen is in Grieken land een kabinetscrisis uitgebroken; de rechtse partijen schijnen de communisti sche buiten de wet te hebben willen stel len en de meer linkse wilden daar blijk baar nog niet aan. De nieuwe kabinets- vorming stuit op moeilijkheden omdat er wegens de bedoelingen der rechterzijde weinig lust bij de linkse is mee te wer ken. Juist om dit politiek krakeel in Griekenland wordt het de Ver. Staten vrij zuur gemaakt dit land hulp te ver lenen waarmee het overigens ijverig voortgaat evenals aan China, waar de Amerikaanse generaal Wedemeijer Tsjang Kai Sjek nog eens nadrukkelijk heeft aangeraden z’n corrupte regering L-01 Brood L-02 Brood L-01 Boter L-02 Boter 100 gram vet L-03 Boter 250 gram margarine 200 gram vet L-01 Vlees 100 gram vlees L-02 Vlees L-01 Melk H. M. de Koningin, Prinses Ju liana en de vier prinsesjes, gefoto grafeerd door Prins Bernhard HERINNERINGS ALBUM VOOR PRINS BERNHARD. De heer R. Moedt, eigenaar van de regenboog „Louisa II”. alhier heeft Z.K.H. prins Bernhard een fraai uit gevoerd album aangeboden ter her innering aan de tocht van de prins met dit jacht. De tekenaar Silvius maakte de tekeningen enz., de heer Bart Tromp de foto’s. Ook voor ILland blijft de beslis sing moeilijk. Nu de Veiligheidsraad zich lang> ook vanaf deze plaats, te wij zen op de Avondnijverheidsschool te Sneek, waar gedurende de winter avonden en op Zaterdagmiddag de ge legenheid is om de vakkennis uit te breiden in elke tak van ambacht. De Ambachtsschool, waarin dit onder wijs gegeven wordt, herbergt overdag ruim 370 jongens, die daar, onder de deskundige leiding van hun leraren werkzaam zijn. Men beschikt daar over voldoende, goed ingerichte loka len, terwijl dezelfde staf van leraren, die het onderwijs aan de Ambachts school verzorgen, gedurende 6 maan den hun krachten geven aan de Avondnijverheidsschool. Wanneer u zich nog niet als leerling opghf, kun nen wij u vanaf deze plaats maar een raad geven. Stelt u zich direct in ver binding met de school voor het te laat is en voegt u bij die groep van 15 tot 300 gram vlees 4 liter melk L-03, L-05 Melk 7 liter melk L-01 Diversen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-02 Diversen 50 gram cacao L-03 Diversen 100 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz., of 100 gram versnaperingen L-01 Reserve 1 ei L-03 Reserve 1600 gram brood L-04 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (Serie L) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of •f- ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1