I an. Nederland-Indonesië. R I 19 ct. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Wat wil men met bezitsspreiding? IS rs) laar )00” I 000 Sportuitwisseling Sneek-Merton and Morden „Moord onder getuige” door DINSDAG 2 SEPTEMBER I ide 23 (W.) FEUILLETON 33 W’S handel BURG neek I, P t 1947 NOG EEN BON VOOR 200 GRAM VLEES EXTRA. 2e JAARGANG No. 67 Radio-rede dr. van Mook. I. 69 ct. 9 ct. pak 9 ct. arbitrale uitspraak tol. de 'arden Officiële mededeling der regering. werd Vrijdag medege- Verschijnt DINSDAGS «a VRIJDAGS Abi-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar onder wood DE BENZINE WORDT DUURDER. Naar de Nieuwe Courant verneemt wordt dezer dagen de prijs van de benzine met drie cent per liter ver hoogd. VERJAARDAG VAN II. M. DE KONINGIN. Het verslag van het feest der Ver. Oranje op Maandag nemen we op in het volgend Vrijdagnr. intine 45 ct. 69 ct. st ge rs te jkver. n de n een burg laats elftal n te- wa- :erk, tl te •ech- ein- a te- De „Band NederlandIndie” bedankt allen die hebben meegewerkt aan het organiseren van de voetbal wedstrijd SneekLimburgia ten bate van onze jongens in Indië. HET BESTUUR. was iland Na f de wor- lakrj- ge- :eper kend ook )ude- had, Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 einden Fsteem jen. LINO N. er A. r het V.B.- I leugd- 2467. 18. kauto ds 1910 tion. d 1 ct. g jven „Was hij dat?” vroeg mijnheer Chit terwick koeltjes. „Dat is nu juist wat ik zo gaarne wilde onderzoeken. En dat is ook de reden, waarom ik deze foto’s wenste te hebben. Indien hy op het ogenblik van de moord hier was, zou hij natuurlijk direct daarna ver trokken zijn. Ik ga nu met deze foto’s naar de passagebureaux der verschil lende lucht- en scheepvaartmaat schappijen en vraag daar, of deze man niet omstreeks die tijd naar Amerika vertrokken is”. Indien mynheer Chit- terwick met tegenzin en weinig ver trouwen in eigen vermogens het on derzoek in deze zaak op zich genomen had, dan was het nu wel duidelijk, dat deze tegenzin en gebrek aan zelfver trouwen hem nu geheel verlaten had den, hij sprak met ongekende vastbe radenheid en het was hem aan te zien, dat de opwinding van de jacht hem te pakken had. eindspurt. Hierbij bleek dat de tegen woordige jeugd zich ook in lange rok ken niet onbetuigd laat. Uiteindelijk was de jeugd favoriet en won dan ook de prijzen. Daarna een nummer voor dames en heren. Het sterke ge slacht wrong zich eerst in een jutezak om halverwege de baan een kruiwa gen te pakken, waarop een dame troonde. Nu, de dames popelden van ongeduld, om vervoerd te worden, want wanneer hun held van de wed strijd eerst bij de kruiwagen was, kon succes haast niet uitblijven. Tot slot een stoelendans, zowel voor dames als 'heren. De heren waren wel eens al te enthousiast bij het zwijgen van de muziek. Ook des avonds was er flinke belangstelling van een publiek dat in elk opzicht voorbeeldig medewerkte. Al met al een geslaagd buurtfeest, waarvah een ieder na afloop voldaan huiswaarts keerde. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de Leeszaal door 1301 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5117. ALLE BONKAARTEN WEG’ Alle nieuwe bonkaarten zijn door middel van braak uit het distributie- bureau te Barneveld gestolen. Ook de bonkaarten voor Kootwijkerbroek, Stroe, Terschuur en Voorthuizen zijn verdwenen. EEN IIOTELRAT. Een hotelrat te Scheveningen heeft van een echtpaar uit Brunssum 16.000 aan bankbiljetten ontvreemd. DE EERSTE SNEEUW’ Aan de PoolsTsjechische grens is volgens de dagbladen op enkele plaat sen al de eerste sneeuw gevallen! onze cowboy zijn tante, van wie hij nog nooit gehoord had, vergiftigde. Ten minste, hij vertelde, dat hij nog nooit van haar gehoord had. Nu, mijn heer Chitterwick?” Mijnheer Chitterwick bracht zijn theo rie nog eens te berde. Judith geloofde echter niet, dat Benson zo scherpzin nig zou kunnen zijn en Mouse was het tot op zekere hoogte met haar eens. Zij spraken bijna een uur over dit on derwerp en toen gaf mijnheer Chitter wick te kennen, dat hij naar bed wilde gaan. Judith verzekerde echter, dat zij nog te opgewonden was om te sla pen, waarop Mouse aanbood haar nog enige tijd gezelschap te houden. Veel slapen deed mijnheer Chitterwick die nacht echter niet. Toch was hij de volgende morgen pre cies om half negen aan het ontbijt, evenals Mouse. Judith daarentegen was nog niet wakker. Mijnheer Chit terwick hielp zijn gast beleefd aan gebakken spek en begon vervolgens, na daartoe verlof te hebben gevraagd, zijn post open te maken. Plotseling liet hij een kreet horen. Hij sprong op en duwde de geschrokken Mouse een brief in de hand. „Dat is ver schrikkelijk”, mompelde hij ontdaan, „lees eens”. Kantoor voor Abonnementent Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Binnen tien minuten bevonden zij zich op weg. Mouse vertelde, dat Ju dith met buitengewoon veel belang stelling, maar toch een weinig onge lovig, naar mynheer Chitterwick’s theorie had geluisterd. In ieder geval had zij beloofd het verdachte sujet in het oog te zullen houden gedurende hun afwezigheid. Tijdens de tocht was mijnheer Chit terwick geheel in beslag genomen door zyn gedachten, die klaarblijkelijk niet Van de aangenaamste waren, want hij zuchtte verschillende malen diep. Mouse was al even stil. Tegen zes uur in de avond kwamen zij in Londen aan en mijnheer Chitter wick liet Mouse naar de winkel rijden, waar hy de vorige i -.g het fototoestel had gekocht. Daar overhandigde hij de twee rollen films om ze te laten ontwikkelen. Mijnheer Chitterwick vertelde er bij, dat de afdrukken, als mede een vergroting van de vierde opname op de eerste rol en van de derde opname van de tweede, die zelfde avond gemaakt moesten wor den, zodat hij ze de volgende morgen vroeg zou kunnen afhalen. „Ik ben bang, dat het niet meer zal gaan”, merkte de fotograaf op, „wij gaan dadelijk sluiten”. AFSCHEID DS. GUILLAUME. Zondag 31 Aug. nam Ds. F. Guil laume afscheid van de Geref. Kerk, na een diensttijd van 8 jaar, waarvan drie jaar in het concentratiekamp te Dachau werd doorgebracht. De schei dende predikant had tot tekst 1 Joh. 3 13 met als thema: De liefde des Vaders, waardoor wij Zijn kinderen zijn; verdeeld in de punten: Ons zijn als kinderen Gods; 2e Onze toekomst als kinderen Gods; 3. Onze taak als kinderen Gods. Na de predikatie sprak Ds. Guillaume nog een kort persoon lijk woord. In de Noorderkerk werd Ds. Guillaume toegesproken door ouderling J. Wijtzesin de Oosterkerk door ouderling Tj. de Boer en in de Zuiderkerk door Ds. E. N. van Loo. Hier was benevens de afgevaardigden van’ de classis ook aanwezig burge meester Rasterhoff. der alle omstandigheden zal worden uitgevoerd. Wij hebben niets te ver bergen, doch het bevel tot staken der vijandelijkheden en het aanbod van goede diensten kunnen alleen resul taat opleveren, wanneer aan beide zijden de goede wil en trouw voorop staan. Tot dusver is daarvan echter aan de zijde van Djokja niets geble ken. Ten slotte is het onze hoogste plicht te zorgen dat het recht zege viert. Aan de vooravond van de ver jaardag van H. M. de Koningin zijn wij Nederlanders ons in het bijzonder onze eenheid bewust en het is on denkbaar, dat regering of volk, onder welke druk ook, zyn plicht zou ver zaken. aanvangen. Voor Sneek spelen de da mes Wiegman, Ozinga, Kan, Halbert- sma en Zwart en de heren Gerritsma, Zandstra, Smid res. de heer Dijkhuis, de heer A. Smit zal als niet-spelend captain optreden. Voor Merton and Morden komen uit: mej. Bangust, mevr. Sinclair en mevr. Ing, waar schijnlijk aangevuld met de Sneker speelster mevr. Naeff; de heren Sin clair, Hopton en Monk, terwijl de heer Fletcher als niet spelend captain op treedt. In de zwemwedstrijden die mid dag te 2 uur in het zwembad Sneek komen voor Merton and Morden uit de dames Carpenter en Neil en de h.h. Nagal en Hough. Het Sneker team is nog niet vastgesteld, evenmin als het Sneker politie-elftal dat die dag te 5.30 in het Sportpark een voet balwedstrijd zal spelen tegen Merton and Morden. Vooraf gaat te 4 uur een kaatsdemonstratie om onze Engelse gasten ook daarvan iets te laten zien. Maandag 8 Sept. 8 uur wacht de gymnastiekliefhebbers nog iets moois. In de grote zaal van Amicitia werken dan alle Sneker gymnastiekverenigin gen mee aan een programma van keurnummers. Vóór de demonstratie van massale vrije oefeningen door de vier Sneker gymnastiekverenigingen op Zaterdag 6 Sept, te 3.15 uur in het Sportpark wordt er te 2.30 een optocht der sport clubs gehouden met défilé voor het stadhuis voor de Engelse gasten. Het Merton and Morden-elftal dat die dag te 4 uur in het Sportpark zal spelen tegen het Sneker elftal, waarvan we de opstelling reeds gaven, is als volgt samengesteld: doel Doherty, r.achter Gosney, links achter Abbott, r.half Harwood, spil Pearson, l.half Cox, r.buiten Carter, r.binnen Bird, mid- voor Phipps, l.binnen Sealy, l.buiten Tyers; reserves: Hanson (doel), Hoare (midden), Warner (voor). Die avond te 8 uur zullen in hotel Goes voor de tafeltenniswedstrijd de h.h. P. Vlaskamp, D. Monsma, J. de Vries, J. Tromp en P. v. d. Werf de Sneker kleuren verdedigen tegen de Merton and Morden spelers: Pringle, Massey, Oakenfull en Adnams. De Sneker spelers zijn alle lid van onze plaatselijke tafeltennisvereni ging „Tempo”. De tenniswedstrijden zullen Dins dag 9 Sept. 9 uur in het Sportpark verse volksspelen werden gehouden om fraaie prijzen. Van de meisjes wis ten Gretha Hartkamp, Annie Siemon- sma, Hillie van Dijk, Corrie Toonstra en Jannie de Jong op de prijzen be slag te leggen. Bij de jongens waren het: Johan Hartkamp, Lucas Zonder- van, Jan Zwerver, Henkie Bakker, die met de cadeaux gingen strijken. Des morgens om 9 uur vertrok men met de „Toerist” van de heer Jouwsma en des avonds te ongeveer 8 uur was men weer thuis. De kinderen die tij dens de tocht flink getracteerd wer den waren vol lof, wat voor ’t actieve bestuur een aansporing zal zijn op de ingeslagen weg voort te gaan. Ver melden we tenslotte nog dat de heer E. Hofstra met zijn accordeon voor opgewekte muziek zorgde. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK ANTHONY BERKELEY de onvermijdelijke consequentie daar van is, dat het risico van een onregel matig inkomen tot uitdrukking moet komen in een hoger ondernemersloon. Naar verhouding zal daarom het aan deel van de ondernemer in de winst groter moeten zyn dan dat van het personeel. Het zal duidelijk zijn, dat hel buitengewoon moeilijk is hiervoor redelijke normen vast te stellen. Er zit echter nog een andere kant aan deze zaak. Ieder, die werkt, ver vult twee functies in de maatschap pij; enerzijds is hij werker, dus pro ducent, maar anderzijds moet hij zich voeden, zich kleden en huisvesten en is hij dus verbruiker, dus consument. Het is duidelijk, dat men niet meer kan verbruiken dan men verdient, »d. w. z. de koopkracht hangt af van het gedeelte van de geproduceerde waar de, die men ontvangt. Daarom zal de maatschappij in het algemeen slechts goed lopen, wanneer productie en con sumptie nagenoeg met elkander in evenwicht zijn. Verdienen de onderne mers te veel in verhouding tot de loontrekkers, dan is het gevolg daar van, dat de winsten van de eerste groep zich opstapelen, terwijl de grote massa een te geringe koopkracht heeft. De opgestapelde winsten wor den vervolgens weer gebruikt voor belegging, dus voor de stichting van nieuwe of voor uitbreiding van be staande bedrijven. Daarmee wordt de productie nogmaals vergroot, terwijl de grote massa der verbruikers (die immers dezelfde is als de grote massa der loontrekkers) niet genoeg ver dient om deze toenemende productie te kunnen kopen. Dit verschijnsel treedt op het ogenblik, en niet voor de eerste maal, op in Amerika, waar de aanwending van oorlogswinsten voor stichting van nieuwe industrieën in de laatste jaren met milliarden is gegaan en waar dientengevolge thans een groot deel van de productie dezer nieuwe bedrijven zich in ontstellende mate als onverkoopbare voorraden ophoopt. Mocht men er echter in sla gen door een evenredige verdeling van de winsten de koopkracht van het merendeel van het volk beter in over eenstemming te brengen met het pro- ductiepeil, terwijl daardoor tegelijker tijd minder geld besteed zou worden aan productievergroting, dan zou de ze spanning tussen productie en con sumptie, die de hoofdoorzaak is, van de telkens weerkerende economische crisissen, grotendeels weggenomen zijn. Dit is het tweede en zeker niet minder belangrijke argument, dat pleit voor bezitsspreiding. De taak, die de nieuwe commissie uit te voe ren heeft, is dus van buitengewoon groot belang. SCHOENENBON OP 6. Hun, wier stamkaartnummer ein digt op 6, zal door de distibutiedien- sten op nader te bepalen tijdstip een schoenenbon worden verstrekt in de maand September. Bon 612 van het inlegvel van de tweede distributie- stamkaart zal worden verwijderd. Kinderen geboren in Sept, van de ja ren 1932 t.e.m. 1945, en zij die gebo ren zijn in November 1946 krijgen ook een schoenenbon voor soort en maat passend bij leeftijd en geslacht van het kind. Bon 604 van het inleg vel zal in dit geval worden ingenomen. Behalve de reeds in de bonnenlyst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moei lijkheden, welke de veehouder tenge volge van de droogte ondervindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees extra aangewezen worden. In deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die voor de lo pende week is aangekondigd. Ook deze extra rantsoenen ontvangen al leen personen, geboren in 1942 en vroeger, die dus voor de lopende twee weken een rantsoen van 600 gram vlees hebben. In verband met het bovenstaande maakt het Centraal Distributiekan toor bekend, dat voor het tijdvak van 29 Augustus t.e.m. 13 September op bon „L-03 Vlees” een extra rantsoen van 200 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar is. Het is mogelijk, dat in bepaalde ge deelten van het land deze bon niet aanstonds -na bekendmaking, doch in de loop der geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehonoreerd. Dr. van Mook naar Nederland. Dr. van Mook komt morgen in Ne derland aan om op uitnodiging van de regering in persoonlyk contact nader overleg te plegen. Het zal gezien dit alles dus wel de volgende week wor den voor de Tweede Kamer bijeenge roepen wordt voor het aanhoren van een regeringsverklaring. Maatregelen voor de bezette gebieden. De lt.gouverneur-generaal dr. van Mook heeft een bekendmaking uitge geven, waarin de gebieden nauwkeu rig begrensd zijn, welke op 4 Aug. door de Nederlanders waren bezet. Daar de republikeinse regering door vreesaanjaging en dergelijke de repu- plikeinse ambtenaren in die gebieden tracht er van te weerhouden hun ambt te vervullen wordt het republi keins gezag er thans niet meer door de Ned. Indische regering erkend, en de ingezetenen bevolen de bevelen van dit gezag niet langer op te volgen. De republikeinse ambtenaren kunnen hun functie blijven uitoefenen, onwil lige ambtenaren worden ontslagep en naar republikeins gebied gezonden. Maatregelen worden genomen voor de duurzame veiligheid van ingezetenen. I Officieel I deeld: I „De Nederlandse regering heeft I aan de hand van de berichtgeving I van haar vertegenwoordiger bij de I Veiligheidsraad de door dit lichaam I ten aanzien van de Indonesische Ikwestie aanvaarde resoluties in studie jf-genomen. l‘ Haar standpunt over de onbevoegd- I heid van de Veiligheidsraad onver kort handhavende, is de regering van I oordeel, dat nochtans de algemene I strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de be- f roepsconsulaire ambtenaren van de betrokken mogendheden te Batavia I zullen door de Nederlands-Indische I regering alle nodige faciliteiten wor- I den verleend voor de uitvoering van hun opdracht. De regering hoopt bin nen zeer korte tijd de Veiligheidsraad te kunnen mededelen, welk land zij bereid gevonden heeft gevolg te ge ven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in het 2e lid van de resolutie, voor gesteld door de Amerikaanse dele- ga tie. De Nederlandse regering gaat by haar bereidverklaring er van uit, dat de Republiek elke vijandige actie in I woord en daad staakt. Zij handhaaft haar standpunt, dat zij uiteindelijk verantwoordelijk blyft voor orde en rust in Indonesië”. Sjahrir niet optimistisch gestemd. De correspondent der N. R. Crt. te New York heeft een onderhoud met Sjahrir gehad. Diens verwachtingen omtrent de resultaten van het optre den der thans ingestelde commissies zijn niet hoog gespannen; hy gelooft niet dat een hervatting der besprekin gen met Nederland veel vruchten kan opleveren en hij vraagt zich af of de tyd niet is gekomen om de eenheids gedachte voor geheel Indonesië op te geven. Voorts zou de republiek bereid zijn zich bij een arbitrale uitspraak neer te leggen. In een radio-rede heeft dr. van Mook er Zaterdag op gewezen, dat de toestanden in Indonesië zich de laatste tijd verscherpt hebben. De republi keinse regering voert het land naar de afgrond. Als het kan wil de Neder landse regering echter gezamenlijk met Indonesia het opbouwwerk ver richten. Onze verantwoordelijkheid kan echter door geen resolutie of commissies worden beperkt. Tenslotte heeft de Veiligheidsraad de recht streekse aantasting van ons gezag ook achterwege 'gelaten. Men kan er op blijven rekenetiljat Linggadjati on- Nadat er enige onrust was verwekt met de aankondiging van de instel ling van een commissie, die „bezits spreiding” zou bestuderen.,-is er ver volgens enige olie op dd^golven ge gooid door de nadere toelichting, waarby werd gezegd, dat het geens zins de bedoeling is bezit te onteige nen en opnieuw te verdelen, doch slechts om maatregelen te beramen, waardoor de bezitloze bevolkingsgroe pen meer zouden delen in de winsten van het bedrijfsleven. De bedoeling daarvan is de loontrekkers, en dat is verreweg het grootste deel der be volking, te interesseren bij de gang van zaken in de- ondernemingen en om de standsverschillen minder scherp te doen zijn. Men gaat uit van de ge dachtegang, dat het ongewenst is, dat de bevolking wordt verdeeld in twee groepen: zij, die slechts persoonlijke gebruiksvoorwerpen bezitten en zij, die de beschikking hebben over de productiemiddelen, zoals land, fa brieken, schepen, huizen, handelsfir- ma’s, enz. Op deze tegenstelling is jarenlang de klassestrijd gefundeerd geweest en juist om deze fatale strijd te vermijden, leeft in vele kringen de gedachte, dat het aanbeveling zou ver dienen de loontrekkers meer te doen delen in de voordelen, die het bezit van productiemiddelen afwerpt. Daar door zou de lijn tussen „kapitalisten” en „proletariërs” vervagen, ten gun ste van de sociale vrede. Het doel is dus prachtig, doch bij enig nadenken zal men zien, dat hier grote moeilijk heden opdoemen. Ten eerste zijn er niet altijd winsten te verdelen. Als men, met het bakkersconflict nog maar nauwelijks achter ons, zijn oor te luisteren legt in ondernemers- kringen, zal men weinig horen over winsten, doch veel over ondragelijke lasten. Vele bedrijven werken reeds met verlies, of zullen dat binnenkort doen. Daartegenover staat, dat de accountants van de regering dikwijls een winst becijferen, terwijl de onder nemers zelf verlies menen te kunnen aantonen. Het is dus niet zo eenvou dig om vast te stellen of er inderdaad winst gemaakt is. Dat is punt Imaar punt II is, wat er gebeuren zal, wan neer er onmiskenbaar geld wordt ver loren Wat zal er dan gebeuren Staat tegenover het delen in de winst van het personeel, ook het eventueel delen in het verlies? Neen, dat is geenszins de bedoeling. Ten eerste worden van het loon zelden besparingen gemaakt, waaruit een verlies betaald zou kun nen worden en ten tweede wordt het loon beschouwd als een onaantastbaar minimum. Zo lang de loontrekker niet ontslagen wordt, heeft hij daardoor een grotere zekerheid van een regel matig inkomen dan de ondernemer en „Dan ga ik met je mee”, zei Mouse prompt. „Ik hoopte al, dat je dat doen zou”, zei mynheer Chitterwick dankbaar, „maar we moeten onmiddellijk ver trekken”. „Hoe eerder, hoe beter. In vyf minu ten ben ik gereed. Maar moeten we niet eerst het nieuws aan Judy ver tellen?” „Denk je?” Mijnheer Chitterwick aar zelde. „Mijn theorie is nog niet be wezen. Zou het niet beter zijn te wach ten, totdat wij zekerheid hebben?” „Zij zou het ons nooit vergeven, in dien wij dat deden”, verzekerde Mou se hem. „Nu, vooruit dan maar, misschien dat het geen kwaad kan”. Mijnheer Chit terwick scheen echter nog steeds in twijfel te verkeren. „Je wilt het haar ongetwijfeld zelf vertellen, terwijl ik me by je zuster verontschuldig over de korte duur van mijn bezoek”. Mouse gaf te kénnen, dat mynheer Chitterwick, als de ontdekker daarop het meeste recht had, maar onze de tective mompelde iets over een jas, die hij nog halen moest en begaf zich snel naar lady Milborne, terwyl hij de kostbare films in zyn binnenzak liet glijden. Klaarblykelyk had Mouse zijn BUURTVERENIGING „MAPLE LEAF”. Vrijdag 29 Augustus heeft buurtver. „Maple Leaf” wederom een boottocht naar Grouw en omgeving georganiseerd, nu voor de jongere generatie. Evenals de vorige boot tocht trof men het wel zeer bijzonder met de weersgesteldheid volop zon neschijn; er heerste een prettige stemming onder de talrijk aanwezi ge jeugd, die zijn hoogtepunt bereikte bij aankomst in de Wijde Ee bij Grouw, waar op een stuk land di- land Yard geven, als U dat wenst”, gaf mijnheer Chitterwick, niet geheel volgens de waarheid, te kennen. De fotograaf keek hem aan. „Is het iets van veel belang, mijnheer?” Mijnheer Chitterwick verzekerde hem naaruKkelijk, dat dit het geval wat. De fotograaf dacht, dat het dan wel mogelyk zou zijn. Mijnheer Chitter wick gaf zijn naam op en verliet de wjnkel, juist op het ogenblik, dat het personeel de rolluiken neerliet. Daar het te laat was om nog iets anders te ondernemen nam Mouse mijnheer Chitterwick mee naar zijn club, waar hij een ongelooflijk aantal dranken bestelde. Het diner gebruikten zij eveneens in de club en zij bezochten daarna, om wat afleiding te hebben, een revue. Het was ongeveer twaalf uur, toen zij het huis van mijnheer Chitterwick’s tante bereikten, waar zij zouden overnachten. Tot hun verwon dering vonden zij Judith in de salon op hen wachten. „Ik kon het eenvoudig niet laten”, verontschuldigd^ zij zich, „ik weet, dat ik beloofd had die Benson in het oog te houden; ik weet, dat ik mijn post verlaten heb, ik weet, dat ik alles gedaan heb, wat ik niet had mogen doen maar werkelyk, ik moest de BUURTVERENIGING „DE VRIENDSCHAP”. Bovengenoemde buurtvereniging hield Woensdag 27 Aug. haar jaar lijks buurtfeest. De middag was voor de jeugd en de avond voor ouderen. Het fraaie weer, waarop we deze zo mer vergast worden, liet ook die dag geen verstek gaan en heeft er veel toe bijgedragen dit feest te doen slagen. Voorz. J. Post sprak een openings woord en wekte de jeugd op zijn uiter ste best te doen om een der vele prij zen machtig te worden. Het wedstrijd- programma, waarin niet minder dan 7 leeftijdsgroepen jongens zowel als meisjes waren opgenomen, stelde aan de leiding hoge eisen. Vooral de wed strijden voor meisjes trokken grote belangstelling. Trouwens de gehele middag was er een prettige gezellige sfeer en alles verliep uiterst sportief. Het nummer mastklimmen voor jon gens van 15, 16 en 17 jaar, bleek niet uitvoerbaar. De formidabele mast stelde te hoge eisen aan de jeugd. Hiervoor werd een ander nummer in gelast. Gedurende de middag werd de jeugd rijkelijk onthaald op choc.- melk, koek, snoep, en fruit. En dan was er nog de draaimolen, waar aan vooral de jongsten hun hart kon den ophalen. Het avondfeest opende met een wedstrijd voor dames: Haal de trein! Het nummer bestond uit het meenemen van koffer en wandelstok en halverwege de baan zich in oud- Fries costuum kleden, daarna de zien, wat er gaande was. Nu, mijnheer Chitterwick, U vertelt me toch alles? De zaak is nu toch in orde?” Mijnheer Chitterwick lachte ietwat nerveus. Deze Judith verschilde wel veel van die wanhopige vrouw van de vorige avond. „Ik hoop het, mevrouw Sinclair, ik hoop het”. „Oh, noem me toch Judith”, lachte zy, „werkelijk, mijnheer Chitterwick, ik ken U nu al zo lang (was dat werke lijk zo? Nauwelijks twee weken!), dat U dat eenvoudig moet doen. Het is tegenwoordig mode”. Mijnheer Chitterwick mompelde iets, waarvan hij hoopte, dat het toepas selijk zou zijn. „En wat is er met die foto’s? Heeft U ze al ontwikkeld? Ik ben zo nieuws gierig!” „We hebben ze onderweg afgegeven”, vertelde Mouse. „Afgegeven?” „Om ze te laten ontwikkelen”. „Oh! Je maakte me werkelijk aan het schrikken. En hebben jullie nog iets anders ontdekt?” „Enkel en alleen, dat Celia Parry nog valser zingt dan vroeger. We zijn naar de revue geweest”. „Celia Parry interesseert me niet in het minst. Ik wilde weten, of mynheer grote oeperkmg Polygoon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1