r Buitenlands Overzicht Nederland-Indonesië. t. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST RD F I „Moord onder getuige” 2e JAARGANG No. 68 VRIJDAG 5 SEPTEMBER BRT iD I I 'I l FEUILLETON door ANTHONY BERKELEY „Waarom niet?” informeerde mynheer 1947 „Ja. hü is een valstrik”, antwoordde Wordt vervolgd. :ring >nds West-Europa. =1 1 een sproken, maar politie. een AiUIO~ a x—v. U.V.Y.—L.S.C. 0—0. Neptunus 1 terwül de inkwartiering ***v<**x^MXlV De Hongaarse verkiezingen. De Balkan. Palestina. voor werden aangewezen de Franse en de Australische consul, die met een Australisch vliegtuig naar Djokja zijn gevlogen. Een bede en een belofte. Laat ook een belofte en een bede over onze lippen komen. De belofte, dat wij allen, voor wie de jaren van oorlog en bezetting een tijd van be zinning en loutering zijn geweest, thans, nu verruwing en vervlakking, egoïsme en gezags-ondermijning ons volk wederom bedreigen, ons zullen inzetten voor het behoud onzer hoog ste levenswaarden, zo, als onze Ko ningin ons is voorgegaan en ons nog steeds voorgaat. De bede tot de Allerhoogste, dat in deze moeilijke ure voor ons Koninkrijk Hij onze Vorstinne moge sparen voor de volken, waarover Zü is gesteld en welke’Zij zozeer ten zegen is. Ik heb gezegd. Ab.-prijs 12.50 per half jaa> Franco per post 13.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGl Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 - o- een ylot ver- ondervonden van een Tot slot van de dag: mastklimmen. waarbij menig prijsje werd bemach tigd. Een goed geslaagde feestdag met ook ’s avonds grote belangstel ling. komen juist, dat ik Lynn geholpen heb om de oude dame uit de weg te ruimen. Maar ik moet daaraan toe voegen, dat hij mij daartoe dwong. Hij was enige dingen uit mijn ver leden te weten gekomen en I igde deze bekend te mak n, indien ik hem niet hielp. Hij wenste juffrouw Sinclair te doden, omdat zij ge dreigd had hem te zullen onterven, maar hij kon het niet alleen doen. Hij werkte het plan uit en alles, wat ik te doen had, was mij als kellnerin te verkleden en haar het buisje in de hand te drukken, nadat zij het bewustzijn verloren had. Op die manier zou de politie denken, dat juffrouw Sinclair zelfmoord ge pleegd had. De dwaas liet echter zijn vingerafdrukken op het buisje achter en dat, alsmede Uw obser vaties deden het plan mislukken. En nu smeek ik U het mij verder niet moeilijk te maken. Ik weet niet, of U al iets omtrent mijn verleden aan de politie verteld hebt, maar is het nu werkelijk nodig om deze op de hoogte te brengen van mjjn aandeel in deze zaak? Ik kan U verzekeren, dat ik al meer dan ge noeg gestraft beni Het was de laatste tijd alsof ik in een hel leef de. En ten slotte hebben zij de wer kelijke moordenaar toch Lynn Dom. Dagbladcorrespondenten te Bata via hadden de Ned. Indische regering verzocht met dit vliegtuig mee te mogen vliegen, doch deze weigerde dat omdat het hier een officiële reis betrof. ’n Vrij domme beslissing lijkt ons dit; de buitenlandse correspondenten te Batavia geven toch al niet bepaald gunstige reportages over Nederlands houding in de Indonesische kwestie. Dat is te betreuren, maar we behoe ven het niet erger te maken door de correspondenten faciliteiten te weige ren wat de indruk wekt dat wij be vreesd zouden zijn voor een onpartij dig oordeel. park 0 en Sinclair. Ik zou er nooit aan mee gedaan hebben, indien hij me niet bedreigd had. Mijnheer Chitterwick, laat Uw goede hart spreker. Ver scheur deze brief en vergeet, dat U mij ooit verdacht hebt. Ik zal er U mijn leven lang dankbaar voor zijn. Mary Goole. P.S. In ieder geval verdwijn ik en wanneer men mij vangen wil, zal men mij moeten zoeken. j van van onze Koningin, beslissend zijn. Dan kan er, in dat jaar, vreugde, uit bundige vreugde onder U zijn. Laat ons op deze dag echter niet alleen over vreugde spreken, luiste raars. Onze verliezen. Het officiële communiqué van Dins dag meldt, dat sedert het bevel tot staken van de vijandelijkheden de Ne derlandse verliezen bedroegen103 ge sneuvelden, 283 gewonden en 6 ver misten. Rapport eerst over 2 maanden. Het rapport der consuls-generaal over de toestand in Indonesië is eerst over 2 maanden te verwachten. wagen met Juliana van Stolberg en haar gevolg. De .Buurtvereniging „De Wetter- toer” kwam met een heel aardige groep: een reuze vliegtuig „Holland Michigan”, gevolgd door een groep emigranten, klaar voor de overtocht. Dan een aardige Pelikaan met beman ning en voorts een aantal kleinere groepjes, w.o. vele leuke „bedenksels” en reclame-wagens. Het was een uitgebreide route welke de optocht volgde, o.i. te lang voor de kleinen. Even na vieren werd met de volks spelen op het Martiniplein aangevan gen. Aan belangstelling geen gebrek. Het was trouwens opmerkelijk, hoe veel mensen er op de been waren. Aangezien er zeer veel spelen wer den gehouden, werden de prijzen aan leed heeft gedompeld. Een tijd, waar in ieder van ons in zijn dagelijkse leven de terugslag voelt van de roof en de plundering, waaraan wij vijf jaar lang blootstonden. Een tijd, waarin het voor iedere huisvrouw moeilijker wordt om de eindjes aan elkaar te knopen, waarin de schaarste en het ruimtegebrek ons nog altijd dwingen tot pijnlijke beperkingen. Een tijd bovendien, waarin het de schijn heeft alsof de wereld aan de normen van gerechtigheid en naastenliefde geen gelding meer toekent. Laat dus Uw vreugde geen kwet- send-uitbundige zyn. Luisteraars, ik noemde zo-even onze Koningin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-voortschrij- dende ontwikkeling voltrekt. Meer nog: Zij was het, die tot zo danige ontwikkeling ook ten aanzien van Indonesië de richtihg heeft gewe zen. Zij was het, die in Haar bekende, diep-indrukwekkende Londense radio rede het begin aankondigde van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen tot Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen, een tijdperk van samenwerking op basis van vrijwil ligheid en zelfstandigheid. Het moge haar gegeven zijn, hier van de vervulling te aanschouwen en in deze nieuwe verhouding tussen de gebiedsdelen nog vele jaren de waar borg hunner eenheid te vormen. Eerstdaags, luisteraars, gaat het vijftigste jaar van Koningin Wilhel mina’s regering in. Moge dit jaar beslissend zijn voor de opbouw van een nieuwe, vredelie vende gemeenschap van Nederland met Indonesië en de gebiedsdelen in het verre Westen. Die opbouw is reeds begonnen. Wanneer in de allernaast toekomst de huidige ernstige moeilijkheden zul len zijn overwonnen en alle construc tieve krachten zi :h verenigen, dan kan iets groots worden verricht. Dan kan het komende jaar, het jubileumjaar KONINGINNEDAG TE SNEEK. Ondanks de geniepige aanslag van De Bilt op deze feestdag„verspreide buien” is deze, behoudens enkele druppels in de morgenuren, in de tra ditionele droogte voorbij gegaan, en bracht ons het mooie zonnige weer van al-de-dag. De feesten werden ingezet met een indrukwekkende vlaggenparade van de Padvinders-organisaties op het Martiniplein, welke parade gevolgd werd door een défilé voor de Burge meester op de Marktstraat. Een fleurig gezicht, die bonte groe pering van jeugd, met vlaggen en to tems. Di^ défilé was dan ook het sein voo de aanvang der feestelijkheden, want het had vele honderden naar de Marktstraat gebracht, die zich nu door de stad verspreidden. En daar bracht het Sted. muziekcorps en Har monie de fleurige stemming er in. De k’nderen werden naar het Mar tiniplein „gezogen”, waar spel en mu ziek .voorgoed beslag op hen legden. De versierde optocht. trok om halfdrie door de stad en had veel b' kijks. Daar waren ook aardige groepen te zien al was de deelname, vooral in de grote groepen, dit keer tame’ijk bescheiden. Advendo luister de de optocht op, voorafgegaan door tamboers en pijpers. Een frisse keu rige groep jongelui. De Rijvereniging „De Waterpoor- ters” opende de stoet en dan volgden enkele aardige groepen, b.v. een Chi nese draak met ’n zeer menselijk voor komen, een(groep van de Geref. Jeugd „Goeie genade!” zei Mouse en legde de brief neer, ,dus toch Lynn Wat verschrikkelijk voor Judy”. „Het is erg onverwacht”, antwoordde mijnheer Chitterwick in gedachten verdiept. „En al die schone theorieën van U blijken nu waardeloos te zijn”. Mijnheer Chitterwick gaf geen ant woord. „En wie zal dit verschrikkelijke nieuws aan Judy vertellen?” vervolg de Mouse opgewonden, „dat is wat ik wens te weten”. Mijnheer Chitterwick scheen plotseling tot een besluit gekomen te zijn. „Ik zal het aan Judith vertellen”, gaf hij vastberaden te kennen. „Maar toch niet dadelijk”, zei Mouse, toen hij mijnheer Chitterwick naar de deur zag lopen. DE BRAND IN DE PARIJSE BIOSCOOP. De directeur van de bioscoop, waarin bij een brand bijna 100 perso nen het leven lieten is gearresteerd, omdat hij de veiligheidsvoorschriften had overtreden. De zaal was berekend voor 600 en er waren 800 mensen. Bureau voor Adver' enties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 lel. 3005 Bij de Zondag in Hongarije gehouden verkiezingen behaalde de regerings meerderheid, bestaande uit communis ten, kleine boeren, soc.dem. en nationale boerenpartij ruim 60 van de bijna 5 millioen uitgebrachte stemmen. Prompt daarop traden de soc.dem. ministers uit het kabinet, in verband met de syste matische fraude bij deze verkiezingen gepleegd. Niet alleen waren al honderd duizenden kiezers van te voren uitge sloten, maar een vertegenwoordiger van de regering gaf toe dat op kleine schaal ook onregelmatigheden bij deze verkie zingen hadden plaats gehad, welke het eindresultaat echter niet van betekenis hadden beïnvloed. Dat twee nieuwe oppositiepartijen de democratische volkspartij en die der onafhankelijken ruim een millioen stemmen hadden ver overd. bewees z.i. wel dat de verkiezin gen eerlijk waren gehouden. De com munisten schijnen ruim 90 zetels be haald te hebben, de kleine bezitterspartij die vroeger de meerderheid had en het meest door de uitsluiting van kie zers schijnt te hebben geleden 65, de soc.dem. 62, de nationale boerenpartij 38, dem. volkspartij 65, Hongaarse on- afhankelijkheidspartij 57, de laatste twee zijn pas opgericht en in de oppo sitie. De communisten, wier aanhangers practisch de regeling der verkiezingen in handen hadden en dus door de oppo sitie aansprakelijk gesteld worden voor het gebeurde, hebben de meeste zetels, zullen wel de nieuwe eerste minister aanwij. en en de doorslag in het nieuwe kabinet geven. Kenners van het land verzekeren dat als de verkiezingen wer kelijk vrij waren geweest, de communis ten geen schijn van kans zouden hebben gehad. Zelfs nu hebben ze nog geen meerderheid maar als belangrijkste en zeer actieve partij zullen zij hun wil wel doordrijven, en zo er thans nog geen eenheidspartij is zal die er straks wel komen. Rusland is dan ook zozeer er van overtuigd dat ook Hongarije een getrouw lid van het Oostelijk blok zal zijn dat het besloten heeft de vredesver dragen met de vroegere as-satellieten ■Fe‘tekenen, wat automatisch een terug trekken der bezettingstroepen ten ge volge heeft. Bulgarije, Roemenië, Hon garije zullen van dit laatste profiteren, Italië had geen Russische bezettings- 34 De brief, die mijnheer Chitterwick zo van zijn stuk had gebracht, luidde als volgt „Waarde mijnheer Chitterwick, Nauurlijk besefte ik onmiddellijk, dat TI mij verdacht, toen U die eigenaardige methode toepaste, om mij zonder bril te zien. Op dat ogen blik vreesde ik al, dat U mij her kend had als de persoon, die in het Piccadilly Hotel zat. Nu ik vanmid dag door de politie ondervraagd ben, begrijp ik, dat Uw veronder stelling tot zekerheid is geworden. Inderdaad heeft U het bij het rech te eindmaar natuurlijk ben ik niet van plan hier rustig te zitten wach ten, tot men mij komt arresteren als medeplichtige in een moord zaak. Wanneer U deze brief ont vangt, bevind ik mij al lang op een veilige plaats. Toch zou ik niet gaarne gearresteerd worden en daarom schrijf ik U. Zoals ik al gezegd heb, is het vol- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Pakistan waren met Birma voor het eerst als zelfstandige staten aanwezig op de bijeenkomst van landen van het Britse Gemenebest, waar te Canberra in Australië de komende vredesconferentie met Japan is besproken. Er wordt ver teld dat men het daar roerend eens was over de bepalingen welke moeten ver hinderen dat Japan ooit weer een ge vaarlijke aanvaller wordt. Men scheen ten deze nog al iets af te wijken van de Amerikaanse opinie, die generaal Mac Arthur dezer dagen nog eens heeft ge- uit; Japan moest met verdraagzaamheid en rechtvaardigheid worden behandeld, zeide hij. Maar de Ver. Staten zijn dan ook een machtig land, terwijl delen van het Britse rijk als Australië en Nieuw Zeeland met resp. 7 millioen en mil lioen inwoners veel meer zouden hebben te duchten. Vooral als Japan er op de duur toch nog eens in slaagde het óver al in Azië oplaaiend nationalisme voor zijn karretje te spannen. Wat zouden dan deze enkele millioenen Australiërs betekenen tegenover de honderden mil lioenen Indiërs byv. De Australische politiek is daarom vooral verzoenend tegenover dit nationalistisch streven der Aziaten we ondervonden het in de Veiligheidsraad terwijl ze Amerika tracht te winnen voor een ni/t al te verdraagzaam optreden tegen Japan door er op aan te dringen dat de Ame rikanen alle eilanden van de Aziatische tot de Amerikaanse kust onder militair bewind der Ver. Staten zullen stellen waardoor Australië een krachtig bol werk tegen een Aziatisch vijand zou verkrijgen. Met belangstelling wachten we af of de inleidende vredesconferentie over Japan ten slotte meer zal opleveren dan die over Duitsland. Wie verwacht zou hebben dat de tweede conferentie over de vrede met Duitsland in Novem ber te houden en waaraan ook al weer een voorbereidende conferentie voorafgaat zal aanvangen met een gesloten AmerikaansEngelsFrans front tegenover Rusland schijnt bedro gen te zullen uitkomen. De conferentie te Londen heeft geen verzoening ge bracht tussen het AmerikaansEngelse en het Franse standpunt inzake de West-Duitse productieverhoging, welke dat deel weer tot welvaart moet bren gen. Men zal er te Berlijn nog eens over praten, misschien wordt Frankrijk door de economische nood gedwongen, intus sen nog soepeler. De verlaging van het broodrantsoen en de uitvoer van een deel der karige goudvoorraden om Ame rikaans graan te betalen wijzen op een zeer ernstige economische toestand in de Franse republiek, er breken door de levensmiddelennood ook weer meer sta kingen uit. Ook de tot nog toe aange- kondigde maatregelen in Engeland om daar de crisis te boven te komen schij nen nauwelijks voldoende. Gelukkig schijnt er nu schot te zitten in de be sprekingen der 16 Europese landen over het plan Marshall. Binnen enkele dagen schijnt het eindrapport klaar te zullen zijn. De BelgischNederlandsLuxem burgse tolunie schijnt andere landen aanleiding te hebben gegeven dergelijke plannen te overwegen, bijv. Griekenland en Turkije, en de Scandinavische landen. De Ver. Staten hebben intussen doen weten dat Europa niet al te royaal in de Amerikaanse beurs kan tasten, de voor stellen der Europese landen moeten van werkelijkheidszin getuigen. Op de inter- Amerikaanse conferentie te Petrópolis, heeft president Truman verklaard, dat het Amerikaanse volk teleurgesteld is over de ontwikkeling na de oorlog welk volk is het eigenlijk niet? doch verzekerd dat de Ver. Staten hun ver plichtingen zouden lakomen en overal ter wereld over de vrijheid zouden wa ken. Ten slotte: steeds meer protesten gaan er in de wereld op tegen het be sluit der Engelsen de 4300 Joden die op illegale wijze Palestina trachtten binnen te komen, naar Duitse kampen te voe ren. Zelfs de Britse hoge commissaris voor Palestina heeft daartegen gepro testeerd èn om menselijke èn om poli tieke overwegingen. Chitterwick. „Eens moet het haar toch verteld worden en met uitstel wordt niets gewonnen”. Toch aar zelde hij nog even. „Zij slaapt misschien nog en het is in ieder geval niet nodig haar wakker te maken”. „Ik zal haar niet wekken”, beloofde mijnheer Chitterwick, „wanneer ik op mijn geklop geen antwoord krijg kom ik weer beneden”. Binnen twee minutën. was hij terug en deelde Mouse mede, dat zij nog slapen moest. Beide mannen vervielen daar op in een somber stilzwijgen, dat na korte tijd verbroken werd door mijn heer Chitterwick, die, terwijl hij harde slag op tafel gaf, uitriep: „Ik geloof Ijet eenvoudig niet!” „Wat?” vroeg Mouse, even verbaasd als geschrokken. „Het ligt er te dik boven op. Juffrouw Goole is er de persoon niet naar om zich in dit stadium van de zaak zo te beschuldigen. Mouse, ikik ge loof, dat de zaak een bijzonder ge vaarlijke wending heeft genomen”. „Wat bedoel je toch?” „Die brief”, antwoordde mijnheer Chitterwick niet bijzonder begrijpelijk, „juffrouw GooleDe dingen „Bedoel je, dat die brief een valstrik is?” i is daar in het zand gelopen. Alle voor stellen daaromtrent zijn tot nog toe ge strand. De volgende week zal men het nog eens proberen. Als we er daar straks van spraken dat Griekenland en Turkije gaandeweg wel een eenzame post van het Westen worden, was dat ook met het oog op Egypte, dat geleide lijk alle betekenis voor Engeland als militaire basis verliest. In het Verre Oosten heeft Engeland India als zodanig moeten opgeven, doch het klampt zich stevig vast aan Malakka, dat het daar om stellig niet oezelfde rechten op on afhankelijkheid zal toekennen als het aan India en Pakistan waar de nieuw getrokken grenzen tot grote volksver huizingen en afschuwelijke moordpar tijen hebben geleid ondanks de goede wil der beide regeringen gaf. India en vroeg de winkelier verbaasd, „maar die heb ik nog geen tien minuten ge leden aan die boodschapper van U af gegeven”. „Mijn boodschapper?” herhaalde mijn heer Chitterwick. Hij scheen niet eens bijzonder verbaasd te zijn. Mouse daarentegen stond met open mond te luisteren. „Hij kwam uit Uw naam”, verzekerde de fotograaf, die onraad rook, nog eens. „Kunt U hem beschrijven?” vroeg mynheer Chitterwick. „Tja”, antwoordde de fotograaf vaag, „hij was een fatsoenlyk man. Ik hoop, dat ik niets verkeerd heb gedaan, mijnheer „Ja, ik had hem niet gestuurd”, zei mijnheer Chitterwick, toch wat teleur gesteld. „Ik veronderstel, dat U hem alles gegeven hebt, de films, de af drukken en de vergrotingen?” „Ja, mijnheer, het spijt me erg, maar ik had geen reden om hem te wan trouwen. „Ik kom de foto’s van myn heer Chitterwick halen”, zei hij en dus gaf ik ze”. „Natuurlijk”, antwoordde mijnheer Chitterwick, „het is mijn schuld. Ik had U van te voren moeten waarschu wen. Ik ben wat zorgeloos geweest. Goeden morgen”. de winnende „nummers” uitgereikt en geen naamlijsten bijgehouden. De gelukkigen worden hier dus niet bij name genoemd. ’s Avonds werd in de muziektent een uitvoering gegeven door het Leeuwarder accordeon-ensemble met u een bezetting van 28 accordeons, Centrale, een voornaam gestoffeerde P*ano en slagwerk. Dit optreden is een groot succes ge- Nadat Nederland België had aan gewezen als lid van de bekende com missie van drie, en dr. van Mook en minister Neher Dinsdag uit Indonesië te Den Haag waren aangekomen, zijn de beraadslagingen daar over de toe stand begonnen. Tegenwoordig is daarbij ook mr. J. H. v. Royen,. onze ambassadeur in Canada, die de ge hele behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt en als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederland se afvaardiging naar de algemene vergadering der Verenigde Naties, welke midden September zalaan vangen. Consuls-generaal naar Djokja. In verband met het door de Veilig heidsraad gewenste onderzoek door de consuls-generaal te Batavia heeft de republikeinse regering hen officieel uitgenodigd een bezoek te brengen aan Djokja en toegezegd hun alle ge wenste informaties te zullen geven. De republiek verklaarde daarbij, dat het bezoek van de consuls-generaal bij zal dragen tot het dienen van de waarheid en het recht, alsmede van het gewone fatsoen; dit in verband met de afbraakcampagne, die tegen de republiek gevoerd wordt. De con suls-generaal besloten twee hunner af te vaardigen naar Djokja. Daar- VERJAARDAG H.M. DE KONINGIN. Radio-rede Minister-president. Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze gelegenheid meester van ons volk. Ons volk immers ziet Haar met een onbeperkt vertrouwen aa._ de lei ding van 's lands regering en heeft redenen te over c n dankbaar te zijn voor ieder jaar, dat het Gode be haagt Haar t om tot geluk van ons vaderland laten in Haren regi ment. Dankbaar, dat het Huis van Oranje, door deze sterke Vrouw bij kans een halve eeuw geschraagd, nog altijd het belangrijkste rustpunt vormt, waaromheen zich een vredige, gestaag voortschrijdende ontwikke ling van ons maatschappelijk leven met zijn zo verwarde en beangstigen de problemen voltrekt. Laat er dus vreugde onder U zijn. Aldus begon de minister-president zijn radio-rede*! er gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, en hij vervolgde: In de rij der levensjaren, luiste raars, die onze geëerbiedigde Vorstin geschonken zijn, leende een groot aantal zich helaas tot geen uitbundig vreugdebetoon. Gesels, die de wereld teisterden, troffen ook onö' vaderland. Crisis en werkloosheid, oorlog en be zetting bleven ons niet gespaard. Tel kens gingen onder omstandig heden de gedachten van de Koningin op Haar verjaardag meer naar hen, die door zulke gesels werden geslagen, uit, dan naar enige feestelijkheid. Zij zelf was de eerste, die in zulke jaren tot soberheid maande. Zij heeft thans wederom tot sober heid gemaand. Helaas, met reden, luisteraars. Wederom immers doorleeft ons volk en daarbij denk ik niet alleen aan ons Nederlandse volk, maar ook aan onze Indonesische rijksgenoten, een zware tijd. Een tijd, die vele ge zinnen zowel hier als in Indonesië, in mijnheer Chitterwick, geheel zeker van zichze' „wij moeten onmiddellijk vertrekken. Waar is de brief afge stempeld?” Hij greep naar de enve loppe op tafel. „Ah! Precies zoals ik dacht. In Londen, S.W. 4. Ja, wij moe ten er ogenblikkelijk achter aan. Ben je klaar?” „Natuurlijk. Maar waarheen gaan we „Waarheen?” vroeg mijnheer Chitter wick verbaasd, „naar Dorsetshire na tuurlijk”. „In orde”, zei Mouse, „laten we maar opstappen”. Hij had er geen idee van, waarom zij juist naar Dorsetshire moesten en evenmin begreep hij, waar om mijnheer Chitterwick zoveel haast had, maar de amateur-detective scheen blijkbaar niet in een stemming te verkeren om zich te laten ondervra gen en daarom zweeg Mouse maar. Zijn enige vraag was: „Moeten wij Judy niets vertellen?” „Neen, dat doen we niet”, zei mijn heer Chitterwick op een toon, die geen tegenspraak duldde, „maar wel zullen wij onderweg de foto’s op halen”. Opnieuw keerde de geduldige wagen van Mouse de neus in de richting van Dorsetshire. Bij de fotograaf wachtte mijnheer Chitterwick intussen een verrassing. „De foto’s, mijnheer?” troepen, wel Britse en Amerikaanse, Finland heeft ook geen Russische be zetting meer. Griekenland, geen as satelliet, maar een geallieerde, geniet ook nog altijd de eer buitenlandse troe pen op z’n gebied te hebben, nl. Britse, die een oog in het zeil houden, nu dit land door zijn onder Russische invloed staande buren zo wordt bedreigd. De Engelse regering is echter van plan die troepen, vanwege de moeilijke econo mische toestand in eigen land, terug te trekken, doch de Amerikanen trachten de Engelsen daarvan te weerhouden, zij zouden anders deze taak moeten over nemen, want Griekenland prijsgeven willen noch Washington noch Londen. Intussen zal Attlee wel last krijgen met de linkerzijde van zijn Arbeiderspartij als hij aan het Amerikaanse verzoek voldoet, nu in Griekenland de linkse partijen geen deel aan de regering meer nemen. Wel worden Griekenland en Tur kije geleidelijk een zeer vereenzaamde post van het Westen op de Balkan en in het Nabije Oosten! Palestina, voorlopig nog een sterke militaire basis van En geland, is onderwerp geweest van het onderzoek door een speciale commissie uit de Ver. Naties. Zeven leden van deze commissie, waaronder Nederland, advi seren het land in drieën te verdelen, een Joodse, een Arabische staat en de stad Jeruzalem, die onder direct beheer der V. N. zou komen. Het gehele gebied zou economisch één geheel moeten blijven. In de, zo kort mogelijke, overgangstijd zou Engeland het gezag er moeten blij ven uitoefenen, met steun van de Ver. Naties en zouden nóg 150.000 Joden worden toegelatcn. Drie leden der com missie zijn van oordeel, dat Palestina ook politiek niet gesplitst, maar een on afhankelijke federale staat moet worden met Jeruzalem als hoofdstad. Dat de Arabieren met de door de meerderheid der commissie aanbevolen regeling niet accoord gaan spreekt, zij willen dat ge heel Palestina een Arabisch land blijft, zij het met zekere rechten voor de Joodse minderheid. Officieel hebben de Joden nog geen oordeel gegeven over de meerderheidsconclusies dezer com missie, waarbij het trouwens nog maar om een rapport gaat, dat niet eens grote kans heeft aangenomen te worden door de V. N. gezien het geldende veto recht daar. Men weet dat dit vetorecht, dat al ter sprake is geweest in een ver gadering van de Veiligheidsraad, in de deze maand te houden alg vergadering der Ver. Naties ook nog eens zal wor den besproken. We geloven niet dat dit recht der grote vijf zal worden afge schaft. Rusland heeft al gezegd dat met deze afschaffing de gehele organisatie der Ver. Naties gevaar liep. Bovendien hebben wij bij de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad ervaren dat het veto (ditmaal van Frankrijk) zijn nut kan hebben zolang deze raad lichaam is waar geen recht wordt ge- belangen bij be slissingen de doorslag geven. Ook jje Egyptische eis tegen Engeland, om de Engelse troepen direct uit Egypte te- worden, al werd vóór de pauze hinder ru8 te trekken, en de Soedan onder troepje jongelui Egyptische souvereiniteit te brengen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1