Merton and Morden in Sneek I r Nederland-Indonesië. Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige” door 2e JAARGANG No. 70 I J rij FEUILLETON De Ver. Staten en de Indonesische kwestie. Volgende week regeringsverklaring. Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer Woensdagmid dag heeft de .voorzitter o.m. medege deeld, dat in de loop van de volgende week de reeds in uitzicht gestelde re geringsverklaring over Indonesië kan worden verwacht. Naar aanleiding van deze verkla ring heeft de a.r. fractieleider, de heer Schouten, zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over het zo lang uitblij ven van de regeringsverklaring. Hij meende deze uiting niet te moeten uit stellen tot het debat over de verkla ring. De voorzitter en de overige ka merleden vonden geen aanleiding de verklaring van de heer Schouten ver der in discussie te orengen. e n n ANTHONY BERKELEY :en de de ing de 192 vas ok- In ;er- als Jo- be- leze 3 te dat t. nilie ;den t in van nko- n er een iend t de sette eker naar dat :n ze rol ge iaar- sring 3 he iende n, op diec :a. .0. I n! en iz.e an de ca rnet op. X «J >,n ;n le „Jullie kennen elkaar dus van vroe ger?” vroeg mijnheer Chitterwick. „Of ik Rode Jimmy ken? Natuurlijk ken ik hem. We hebben in Amerika samengewerkt”. In haar opwinding bleek juffrouw Goole tot spraakzaam heid geneigd te zijn. „Ik begrijp het”, zei mijnheer Chitter wick, voor wie dit nieuws niet bijzon der verrassend scheen te zijn. „Maar met deze zaak heb ik niets te maken”, zei juffrouw Goole, zich snel herstellend. „Je bent een gemene leugenaarster”, merkte Benson, weinig beleefd op, „je weet heel goed „Sluit hem daar op, Greggs”, onder brak mijnheer Chitterwick de Ameri kaan, „wij zullen hem straks wel on der handen nemen”. Greggs bracht Benson in het ijshuis en grendelde de deur. „Jimmy was altijd zo gauw aange brand”, merkte juffrouw Goole op. Zij keek mijnheer Chitterwick nieuws gierig aan. „Heeft hij doorgeslagen?” „Neen, nog niet, maar hij zal het on getwijfeld doen”, zei mijnheer Chitter wick grimmig. „En met U”, voegde hij er aan toe, „is het niet anders ge steld”. „Wat bedoelt U?” vroeg juffrouw Goole angstig, „ik weet niets van deze zaak. Ik zat achter de diamanten van die oude tante aan, dat is alles. Met de moord heb ik werkelijk niets te maken”. „En wat betekent die brief dan?” in formeerde Mouse sarcastisch. „Brief?” herhaalde juffrouw Goole, „welke brief? Ik weet van geen brief af”. „Misschien is het beter, dat je dit aan mij overlaat, Mouse”, merkte mijn heer Chitterwick op. Hij wendde zich opnieuw tot juffrouw Goole. „U hebt U <T laatste tijd met chantage bezig gehouden, niet - In haar ogen verscheen een uitdruk king van schrik. „Wat wilt U van me?” vroeg ze een tikje te schel. ..ik begrijp er niets van”. De Dinsdag. Dinsdagmorgen bezochten de gas ten de zuivelfabriek Normandia, de boerderij Pasveer en de Veemarkt. De h.h. Piner, May en Williams brachten onder geleide van de burgemeester en enige andere leden van het comité een bezoek aan enkele onderwijs-instellin- gen. Dinsdagmiddag was opnieuw aan de sport gewijd, waarvan we de uit slagen hier laten volgen: De tenniswedstrijden werden Dinsdagmorgen vervolgd. De uitslagen’ waren als volgt: Dames enkelspelmevr. Wiegman verliest van mrs. Sinclair met 06, 26; avond is er genoten van een uitste kend geslaagde uitvoering van keur- nummers uit het programma van alle Sneker gymnastiekverenigingen on der hoofdleiding van de heer C. Kan. Ook de Sneker gymnastiekliefhebbers, meer bekend dan de Engelse gasten met wat een dergelijke uitvoering be hoort te zijn, waren vol lof. De heer A. H. Vis, voorzitter van de commis sie voor lich. opvoeding richtte bij de aanvang een woord van welkom tot de gasten, in het slot waarvan hij een speciaal woord van dank richtte tot de heei Miedema, directeur van het Amicitia Theater die zijn inrichting geheel belangloos had afgestaan voor dit coel niet alleen, maar er zelfs een filmavond voor had geschrapt. De heer Piner sloot zich aan het einde, in zijn enthousiast dankwoord tot gymnasten en leiders, ook aan bij deze hulde. beslissingen te nemen, waarmede de Veiligheidsraad niet kan worden ge acht in te stemmen. Inmiddels blijft de situatie/in Indonesië deze, dat in de door Nederland onlangs bezette ge bieden de gezagsvestiging voortgaat. De grotere haast bij het uitbrengen van het consulaire rapport zal de mo gelijkheid vergroten om verder ingrij pen op te schorten. Dit blijft echter afhangen van de verdere ontwikkeling van de toestand ter plaatse, welke immers van dag tot dag zodanig zou kunnen achteruitgaan dat bepaalde stappen niet langer kunnen worden uitgesteld. Dit is stellig het moeilijke element. Want hiermede zou Neder land voor beslissingen worden ge plaatst, waarvan men de consequen ties terdege dient af te wegen. Men moet wel aannemen, dat dr. Van Mook zich hiervan gedurende zijn be zoek aan ^Washington meer bewust geworden is. demonstratie voor de Engelse gasten. De voorz. de heer O. Piersma sprak een inleidend woord en deelde mede dat deze tak van sport reeds in ’t grij ze verleden door de Grieken werd be oefend en van dezen overging op de Romeinen, die het naar West-Europa overbrachten. De kaatssport heeft de laatste jaren grote opgang gemaakt. Men zie slechts naar de jaarl. P.C. partij te Franeker, die door meer dan 10.000 bezoekers wordt bijgewoond. Verder gaf de heer Piersma een aan schouwelijk beeld van de- spelregels. Een en ander werd door de gasten met aandacht gevolgd, terwijl 2 paituren van de beste Sneker kaatsers een de monstratie gaven. Dit waren K. Laag land, J. v. d. Meer, H. Terpstra en KI. Bosma, W. Oppenhuis, R. Brandsma. Partuur Bosma c.s. won deze partij met de stand 54 en 62. De harde wind deed aan ’t spel veel afbreuk, want er werden veel ballen buitenge slagen. Dat de gasten zich interes seerden voor deze sport kwam wel zeer duidelijk naar voren doordat ze er prijs op stelden een partij mede te spelen. Besloten werd om 2 spel te spe len tussen twee parturen nl. Laag land, A. v. d. Meer en Doherty en Sik- kes, Bosma en N. Carter. Dat deze twee spelers het kaatsspel heel goed begrepen bewezen ze als voorinsen door hun uitslaan. Vooral Doherty bleek de uitslag reeds spoedig onder de knie te hebben. Partuur Doherty c.s. won met de stand 31 en 62. Van Vreemdelingenverkeer ontvingen de gasten elk ’n herinneringsmedaille en van de kaatsver. elk een doos sigaretten. Al met al een mooie pro paganda voor ’t oude Friese balspel, dat in Sneek voor 't eerst werd be oefend door sportmensen uit Enge land. Het spel werd dan ook hoofdzakelijk op het middenveld gespeeld. De gas ten waren het meest in 't offensief en wisten het tot een vijftal hoekschop pen te brengen. Doelman Duits moest zo nu en dan nog al eens ingrijpen en deed dit op betrouwbare wijze. Onze stadgenoten speelden te veel met te ruggetrokken middenlinie, waardoor hun aanvallen zeer sporadisch waren. Na de rust ging het dan ook veel be ter, en bedreigden ze menigmaal de vijandelijke veste. Een kogel van Kempker had beter lot verdiend. De bal werd nl. hard buiten bereik van doelman Doherty tegen de toplat ge- kanjerd en uit meerdere correcte voor zetten gingen de ballen juist naast of voorlangs. Algemeen was de ver wachting dat de strijd zou eindigen met een verdeling der punten het geen o.i. ook de verhouding zou zijn geweest doch kort voor het einde, nadat midvoor Hanson de bal voor het intrappen had gekregen, doch het leer overschoot, wist linkshalf Cox doelman Duits te passeren 01, waarmede tevens het einde kwam van een serie gespeelde sportwedstrijden tussen Sneek en Merton and Morden. De harde wind heeft veel afbreuk aan ’t spel gedaan. Het spel van de politie mannen was lang zo goed niet als we dat in de regel van hen gewend zijn. Al met al is het voor de spelers een mooie ontspanning geweest. Zeer ze ker mede tengevolge de minder gun stige weersomstandigheden was ’t be zoek niet groot. Na afloop bleek, dat doelman Duits, door een botsing met een der aanvalspelers, twee ribben had gekneusd. heren enkelspel: H. GerritsmaMr. Sinclair 64, 57, 63Dames dub belspel: mevr. Wiegman, mevr. Hal- bertsma verliezen van mrs. Sinclair en miss Ing met 06, 06; Gemengd dubbelspel: mevr. Naeff en de heer Dijkhuis verliezen van miss Baugust en mr. Monk met 16 en 7-9; mevr. Wiegman en dr. Gerritsma verliezen van mrs. en mr. Sinclair met 26, 8—6, 1—6. De toekomst lijkt somber. Wij zijn maar een kleine stad in een klein land, onze bijdrage tot de goede zaak van de broederschap der naties moet daarom wel bescheiden zijn. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat al deze bescheiden bijdragen uit vele delen der wereld ten slotte de victorie aan deze zaak zullen brengen. Het lijkt er veel op dat de mensheid niet zo heel veel tijd ter beschikking zal hebben om dit doel te verwezenlijken. Ook daarom geef ik u gaarne de verzeke ring dat wij van onze kant alles zulle® doen om deze vriendschap te verdie pen. Hopend dat dezelfde voornemens u vergezellen bij uw terugtocht naar Engeland, wens ik u allen namens onze burgerij een voorspoedige thuis komst. Aan het slot van zijn rede richtte spr. woorden van hartelijke waardering tot de secretaris van het Sneker comité, voor het vele werk door hem verricht. In deze woorden van hulde, door de voorz. van het Merton and Morden comité de heer P i n e r in diens antwoord onder streept, liet laatstgenoemde terecht ook de secretaris van het Engelse comité, mr. L. A. Liddle delen. Deze spr. gaf daarna nog eens uiting aan zijn warme waardering en dankbaar heid voor alles wat de Sneker burge rij voor de Engelse gasten had ge daan. Hem ontbraken de woorden om zelfs in eigen taal al wat op dit moment in hem opwelde tot uit drukking te brengen. Maar hij ver zekerde dit: voor alle bezoekers be tekent Nederland in het vervolg: Sneek! Tot in lengte van dagen zullen de bezoekers zich de vervlogen week herinneren, en zij zullen trachten bij het volgend bezoek der Snekers aan Engeland deze met even grote harte lijkheid en gastvrijheid te ontvangen als hun hier ten deel is gevallen. De gasten zijn vertrokken. Elk voor zich heeft zich een idee kunnen vormen over een ander volk, over andere mensen. En dat kan in een tijd als deze niet anders dan heil zaam zijn. De sport was hiertoe het middel geen doel. Hand over hand vindt deze uitwisseling van mensen en ideeën plaats, overal. Moge het steeds meer bevorderlijk zijn aan het elkander leren verstaan en begrijpen! Kaatsdemonstratie. Dinsdagmiddag 4 uur hield de kaatsver. Sneek in ’t Sportpark een De laatste dagen. Wanneer we dit schrijven, zijn de Engelse gasten reeds vertrokken naar het „grote, met krijtrotsen om zoomde eiland”. En we mogen aan nemen, dat zij de prettigste herinne ringen aan hun verblijf in Sneek, heb ben meegenomen. «- We eindigden in het vorig nummer ons verslag met sport-belevenissen op allerlei gebied. Vatten we de draad weer op, dan herinneren we aan hét mooie concert, jl. Zaterdag op het Schaapmarktplein gegeven door het Stedelijk muziekcorps. Een fleurig gezicht, veel bezoek en naar het ons bleek, weinig „stoornis”. Zondagmor gen werd een Engelse kerkdienst door prof. dr. H. de Vos gehouden in de Grote Kerk en het overige deel van de d g waren de gasten toevertrouwd aan hunne gastheren. Velen hunner genoten van een zeiltochtje en van de zeilwedstrijden van de S.Z.C. Maandag werd een Elfmerentocht gehouden met de „Wetterwille”. Ofschoon het weer ditmaal bij uitzondering niet meewerkte heerste er toch een prettige stemming onder de deelne mers, waartoe niet weinig bijdroegen de officiële ontvangsten te Sloten en Langweer, resp. door de burgemees ters van eerstgenoemd stadje en van Doniawerstal, de laatste deed dit aan boord van het hotelschip „Alve Mar ren”. Bij beide ontvangsten voerde ook de heer Piner, voorzitter van het M. and M. comité het woord. Die Dr. van Mook en mr. van Kleffens hebben in de Ver. Staten besprekin gen gehad met de Am. minister van buitenlandse zaken Marshall en diens plaatsvervanger. Hoewel daaruit wel een enigszins beter begrip voor onze houding is ontstaan, blijft, 'aldus de N. R. Crt. het standpunt der Ver. Staten onveranderd. Dit komt hierop neer, dat waar de Veiligheidsraad zich een maal met de Indonesische kwestie heeft ingelaten, stappen dienen te worden afgeraden, welke tegen de door de Veiligheidsraad kenbaar ge maakte en door de Ver. Staten onder steunde wens tot onmiddellijke sta king der vijandelijkheden zouden in druisen of wel zouden vooruitlopen op conclusies van het rapport, hetwelk de consulaire commissie, die thans een onderzoek in de huidige toestand instelt, zal uitbrengen. Uiteraard er kent men, dat de Nederlandse rege ring meester blijft over eigen beslis singen, maar er werd niet verheeld, dat, gezien de heersende stemming onder de leden van de Veiligheidsraad en de houding door de Raad aangeno men, elke Nederlandse stap, welke hiermede onvoldoende rekening houdt, reacties in de boezem van de Veilig heidsraad zal opwekken, welke tot maatregelen kunnen leiden, aan wel ker deelneming de Ver. Staten zich niet zullen kunnèn onttrekken. Hier onder kan de mogelijkheid van sanc ties niet worden uitgeschakeld. Hoe nuttig daarom de besprekingen zijn geweest, er is toch geen reden om aan te nemen, dat het nu voor Nederland gemakkelijker zou. zijn geworden om „Tussen twee haakjes, Chitterwick, ik weet, dat het mijn zaak niet is, maar ik meen, dat we juffrouw Goole ondanks je belofte aan de politie moe ten overgeven. Zij is tenslotte mede plichtige”, gaf Mouse te kennen. „Zij is pas medeplichtig geworden, nadat de moord reeds gepleegd was”, verbeterde mijnheer Chitterwick hem, „zij is slechts schuldig aan het ver borgen houden van misdadige feiten, waarvan zij na het plegen kennis ge kregen heeft”. Mouse keek verwonderd. „Eerst later kennis gekregenMaar zij was toch Benson’s handlangster en „Zij was Benson’s handlangster niet!” Mouse staarde hem aan: „Was zij dat niet? Maar „Er was geen handlangster”. Een ogenblik bleef Mouse met open mond staan kijken. Toen helderde zijn gezicht op. „Oh, ik begrijp het al. Er is nooit een handlangster geweest. Al die mooie theorieën van je omtrent die serveerster waren dus ongegrond. Dat maakt de zaak eenvoudiger. Maar in ieder geval hebben we de moorde naar”. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK De slot-avond vond in Amicitia plaats onder leiding van de speciaal daarvoor gevormde commissie be staande uit de h.h. Priester, v. d. Pij- pekamp en Timmermans. Er is gezon gen, gemeenschappelijk en door een koortje van de Chr. M.U.L.O., onder leiding van de heer Ter Borg: Engel se, Friese en Nederlandse liederen. Een conferencier liet zich horen, her- sen-gymnastiek werd gepleegd met als slachtoffers de Engelse gasten, ’n Tweetal films van de wederopbouw werden in Engelse versie gedraaid: Bruggen en wegen (de verwoesting van ons land) en De ontering van ons land. Mooie films, die naast de zin loze vernieling de krachtige opbouw lieten zien. Voor een gezellig bal aan ving heeft burgemeester Ras terhof f, voor zitter van het Sneker comité een af scheidswoord tot de gasten gericht, waarin hij de hoop uitsprak, dat dit bezoek iets had bijgedragen tot een betere onderlinge verstandhouding der volken. De geleerden spreken in deze dagen veel over „ketting reacties”. Door deze reacties werd de atoombom mogelijk gemaakt. Men ontdekte oók dat „zwaar water” deze reacties vertraagde, waardoor de mensheid in staat werd gesteld de atoomkrachten te beheersen. Welnu, veel water scheidt onze landen, mr. Piner, maar gelukkig is het geen zwaar, maar gewoon water, moge dat laatste water dan een andere „ketting reactie” niet vertragen, maar juist versnellen. Gij vormt een groep van slechts 40 personen, maar vertegen woordigt een massa van 76000, gij zijt daarvan de kern. En nu hoop ik ern stig, dat gij mee naar uw land neemt zoveel sympathie voor ons, dat het een ketting-reactie onder die massa zal veroorzaken, en dat in steeds wij der kringen de vriendschap tussen on ze beide gemeenschappen en onze De voetbalwedstrijd die Dinsdagavond half zes in het Sportpark werd gespeeld tussen het Sneker politie-elftal en dat van Mer ton and Morden eindigde in een 01 overwinning van de gasten. Het po litie-elftal verscheen in de opstelling zoals we die reeds hebben gepubli ceerd. Bij M. en M. was het achtertrio gelijk als tegen het Sneker elftal, in de halflinie was Harwood vervangen door Baker, en in de voorhoede miste men Tyers, Hoare, Carter, wier plaatsen nu waren bezet door Corbyn, Hanson en Bird. Als scheidsrechter fungeerde de heer Mosselaar, als lijn rechters voor de politie agent Kuipers en voor de M. en M. Mr. Carter. De eerste speelhelft verstreek zonder dat er gedoelpunt werd. De aanvallers bleken te zwak voor de verdedigers, beide volken moge groeien en bloeien. „Ik ben er toch bijna zeker van”, merkte mijnheer Chitterwick goed-gespeelde vriendelijkheid „Luister eens, jongedame. Dien Ben son lever ik natuurlijk onmiddellijk aan de politie uit. Maar U wil ik nog een kansje geven. Dat wil zeggen, in dien U mij de gehele waarheid vertelt. In dat geval namelijk zal ik er voor zorgen, dat Uw 'naam niet in mijn rapport aan Scotland Yard voorkomt. Het is misschien verkeerd van me, maar ik beloof het”. Juffrouw Goole keek hem onderzoe kend aan. „Wie bent U? U ziet er niet uit als iemand van de politie”. „Het doet er niet toe, wie ik ben”, antwoordde mijnheer Chitterwick kortaf. „Ik geef U vijf minuten! Greggs, let er op, dat zij niet weg loopt”. Hij trok Mouse iets terzijde. „Nu, we hebben hem ten minste te pakken”, merkte Mouse tevreden op, zodra juffrouw Goole hen niet meer kon horen. „Dus vriend Benson is een beroepsmisdadiger. Voor de Sinclair’s geen familielid om trots op te zijn”. „Ik had dat al enigen tijd gedacht”, mompelde mijnheer Chitterwick, die wat vermoeid scheen te geraken nu I Chitterwick, klaarblijkelijk weinig op I zijn gemak. „Ja, natuurlijk”. Mijnheer Chitterwick schraapte zijn keel. „Hij is de moordenaar niet”, bracht hij er met moeite uit. „Hé, daar, jullie tweeën”, kwam de stem van juffrouw Goole, „ik heb mijn besluit genomen. Ik zal alles ver tellen, wat ik weet”. „De moordenaar nietstamelde Mouse. „Neen”. Het spreken scheen mijnheer Chitterwick moeilijk te vallen. „Hij was slechts het onwetende werktuig in handen van de werkelijke misdadi ger. Eerst later is hij er achter ge komen, dat er een moord gepleegd was”. „Maar wie is dan de moordenaar? Lynn toch niet?” Mijnheer Chitterwick schudde het hoofd, zijn ogen naar de grond ge slagen. „Neen, Lynn niet”. Weinig op zijn gemak schopte hij tegen een af gewaaide tak. „Mouse, ik vrees, dat dit een grote schok voor je zal zijn. Een verschrikkelijke schok. Maar ik denk, dat het beter is, dat je het on middellijk weet”. Een dankbetuiging. Namens het Merton and Morden lawntennisteam dank ik onze tennis vrienden in Sneek voor de hartelijke ontvangst sn de prettige wedstrijden. We zien met verlangen uit naar het volgend jaar om dan de hartelijkheid ons hier bewezen, op dezelfde wijze te beantwoorden. T. S. FLETCHER capt. lawntennisteam. geweld gebruiken. j t Wil OD- lk sen in I 36 Ab<-prijs (2.50 per haH jaar Franco per port (3.75 per half jaar tier te en en ÏN: nse en eer eer Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS Kantooi voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 we en per .50 len V ie 44 sur. K l E EK cht it l0 g- ft 5 welke volgens zonder kunnen De oproep Spaak het hulp onrust. Omtrent de hulp der Ver. Staten, welke de meeste Europese landen zo broodnodig ook in letterlijke zin hebben, blijven de berichten onzeker. Nu eens heet het dat Amerika spoedig en krachtig zal bijspringen, dan weer blijkt uit berichten dat er in het Congres ver zet tegen dergelijke plannen bestaat en dat het zeer twijfelachtig is of Amerika wel in die mate zal helpen, dat deze hulp in ieder geval voor de levenskrach tige landen zo ruim zal zijn dat zij weer definitief op de been kunnen komen. Dit is vrij ontmoedigend voor deze Europese landen, al mogen zij daarom hun eigen pogingen om er boven op te komen, niet staken, inderdaad dienen zij hun inspan ning te verdubbelen. Te betreuren is het daarom dat in tal van landen dit nog niet algemeen wordt ingezien en dat daar stakingen afbreuk doen aan de wederopbouw. Het neerleggen van het werk door een vrij aanzienlijk aantal mijnwerkers in Engeland bijv, verhoogt er de economische moeilijkheden zeer, en ook in België, dat overigens met Ier land, Luxemburg, Zwitserland en Noor wegen tot de behoort, opvatting economische heerst thans de eerste minister Spaak tot metaalarbeiders in de omstreken SNEEKER NIEUWSBLAD Europese landen Amerikaanse onmiddellijke stellen, van de van V aarwel-avond. Luik om aan het werk te blijven, heeft niets gegeven. Er is een staking uitge broken, welke als inzet heeft de uit kering van een maand extra loon, welke de arbeiders beschouwen als hun aan deel in de grote winsten, welke deze in dustrie heeft gemaakt. De werkgevers willen deze maand wel uitbetalen, doch de regering acht dit een verkapte loons verhoging, ook in België bestaat de loonstop; staat men haar in één tak van industrie toe, dan zullen de arbeiders in andere takken natuurlijk ook om deze verhoging komen, waardoor de loon- en prijspolitiek in gevaar zou komen. De werkgevers hebben zich nu bereid ver klaard de binnenlandse prijs van hun staalproducten te verminderen om bij te dragen tot de verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Dergelijke maatregelen werken echter gewoonlijk slechts zeer traag door, al doet de rege ring alles om ze door een scherpe con trole ook werkelijk in de prjjzen der levensbehoeften tot uitdrukking te brengen. Deze contröle, volgens de Bel gische middenstand maar al te vaak on rechtvaardig toegepast, heeft deze laat ste, in het district Antwerpen er toe doen besluiten de zaken te sluiten als de contrölemaatregelen niet worden ver zacht. Er heerst dus velerlei ontevreden heid in België, zoals dat ook het geval is in Frankrijk, waar Ramadier dezer dagen maar nauwelijks een motie van vertrouwen kreeg naar aanleiding van een regeringsplan tot subsidiëring van de genationaliseerde .kolenindustrie. De ze motie werd met 292 tegen 243 st en 54 onthoudingen aangenomen, voor de regering stemden de socialisten en de republikeinse volksbeweging, de com munisten waren tegen, de uiterst recht- sen deden hetzelfde of onthielden zich. De kleine meerderheid, welke Ramadier haalde, gaf al aanleiding tot geruchten, dat hij zou aftreden, doch waarschijn lijk zal hij eerst wel de uitslagen van de in October te houden gemeenteraads verkiezingen afwachten voor hij daar over een beslissing neemt. Aan de uit- slag van die verkiezingen zal men im mers de krachtsverhouding der partijen kunnen afmeten en daaruit conclusies omtrent de steun, welke het kabinet on der het volk geniet, trekken. Bij die verkiezingen zal ook de groep-de Gaulle met eigen candidaten uitkomen en met enige spanning wordt afgewacht, hoe het de generaal vergaan zal. Deze zelf heeft er, naar aanleiding van het feit dat de Amerikaanse, Britse en Franse deskundigen weer te Berlijn bijeen zijn om een oplossing te Vinden voor de Franse eisen inzake Duitse kolenleverin- gen om de Franse staalindustrie een blijvend overwicht op de Duitse te geven, een rede gehouden, waarin hij er op wees dat Frankrijk moest kiezen tus sen Oost en West en natuurlijk aan de zijde van het Westen moest staan; maar de Ver. Staten moesten dan ook de Franse belangen steunen inzake de rege ling der Duitse kwestie, anders zouden zij de eenheid van de Westerse wereld in gevaar brengen. Een wenk dus aan Amerika om tegemoetkomend jegens de Franse eisen te zijn. Amérika op zijn beurt had zekere verlangens ten op zichte der nieuwe Griekse regering ge- uit, welke Washington niet democra tisch genoeg was, als ze alleen uit leden der volkspartij zou bestaan, die tegen de guerilla-strijders zonder pardon wil de optreden. Aan deze verlangens is nu voldaan, doordat met de volkspartij ook de liberalen in de regering hebben zit ting genomen. Zelfs is de minister-pre sident een liberaal, Sophoelis, maar hij is 87 jaar! Thans zal op gematigde wijze tegen het linkse verzet worden opgetre den. Anderzijds hebben de Ver. Staten voor de tweede maal te Moskou gepro testeerd tegen de ter dood veroordeling in Bulgarije van de leider der boeren partij Petkov. Zij noemen nu dit vonnis ronduit schandelijk, en Rusland belet een herziening omdat het als bezettende mogendheid weigert daaraan goedkeu ring te hechten. Scherpe wrijving tussen Rusland en de Ver. Staten blijft er ook bestaan over Korea, dat, als Duitsland, in bezettingszones is verdeeld, een Noor delijke die de Russen bezetten en waar alleen het communisme wordt geduld en een zuidelijke, waar de Amerikanen een democratisch beleid voeren; door deze splitsing is het land economisch er slecht aan toe, het moet zo spoedig mo gelijk weer een eenheid worden. De Amerikanen wilden begin van deze maand een conferentie beleggen tussen China, Engeland, Rusland en de Ver. Staten de vier landen die gedurende 5 jaar de voogdij uitoefenen om die eenheid langs democratische weg te ver wezenlijken, door in beide zónes ver kiezingen te houden en dan een natio- pale volksvertegenwoordiging samen te stellen, waarna met bijstand van de ge noemde mogendheden Korea een econo mische en politieke basis zou krijgen, s waarop kon worden gebouwd. De Rus sen voelen voor dit voorstel niets en ko men niet ter conferentie, zodat Korea voorlopig ook wel een gespleten land zal blijven. De verscheping door de Engel- sen van een aantal Joden naar Duits land, heeft, terwijl wij dit schrijven, tot minder moeilijkheden geleid dan werd verwacht. Enige duizenden dezer Joden werden te Hamburg zonder veel verzet geland, op het derde schip moesten de Engelse militairen echter heel wat meer 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1