KOERS: J I Jk I I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Moord onder getuige” door f I Raadsvoorstellen Sneek s. I. 1 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1947 £V. Werktuigenbureau voor de Landbouw, Sneek. Exposeert met landbouwwerktuigen uit binnen- en buitenland, melkmachines met electr.- en benzinemotor aandrijving. FEUILLETON 2e JAARGANG No. 73 Machinebedrijf, Sneek. Hl 1 S’ C landbouw 39 Slot volgt. r d<- en „Industria” Sneek met een principe- detail van de Landustrie-Philipsdro- ger, een kleine electr. droger voor landbouwproducten, installaties voor polderpompen, schroefpompen, electr. aangedr. vijzel-installaties, Heracles Windmotoren, moderne stalen molen- schroeven. Faber’s NEDERLAND—INDONESIË. De Ver. Staten in de Com missie van Drie. De Verenigde Staten hebben de uit nodiging van Australië en België om als derde mogendheid zitting te nemen in de drie-landen-commissie, die zich zal bezig houden met het Indonesische piobleem, aanvaard. Als mogelijke Amerikaanse vertegenwoordiger, die naast van Zeeland en Evatt in de commissie zou zitting nemen, wordt prof. Francis B. Sayre genoemd. Prof. Sayre is een speciale medewerker van Marshall en voorzitter van de be heersraad der V. N. Heden Regerings verklaring. Heden zal de regering in de Tweede Kamer een verklaring over de verhou ding tot de republiek afleggen. Van Kleffens toe, dat er nog tijd ge noeg scheen te zijn voor het bereiken van verbeteringen. De klachten waren echter niet terug te brengen op het Handvest, behalve wat betreft het vetorecht. „Wat in elk geval verbete ring behoeft is iets, dat veel moeilij ken te verbeteren zal zijn nl. de kort zichtigheid en zelfgenoegzaamheid der individuele regeringen”. Daar lag de wortel van het kwaad. (Vrije Volk.) Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar p ANTHONY BERKELEY Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS n- le cis a Ie |t o er n- 30 en it, NEDERLAND EN DE VER. NATIES. „Ondanks enkele aangename ver rassingen is Nederland in het alge meen teleurgesteld over het werk van de Verenigde Naties”, zo heeft mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Staten ver- de kellnerinnen sprak haar inderdaad aan, maar zij had haar verhaaltje klaar. Zij vertelde zonder aarzeling, dat zij juist die dag in dienst was genomen om op de hotelkamers te serveren en dat een van de gasten haar opdracht gegeven had, een ken nis van Kern, die in de lounge zat, een likeur te brengen. De politie is dit onlangs te weten gekomen, maar op de dag van de misdaad dacht nie mand aan dit voorval, dat zo onschul dig leek. En de rest geschiedde op de manier, die ik al eens aan Uw broer beschre ven heb”, vervolgde mijnheer Chitter- wick niet zonder trots en gaf opnieuw een verslag van zijn theorie, hoe het vergif was toegediend, de sporen uit gewist, Pruisisch zuur in het lege koffiekopje gedaan en het verrader lijke buisje in juffrouw Sinclair’s hand gedrukt. „En heeft U al die tijd geweten, dat Judith de daderes was?” vroeg lady Milbome vol bewondering. „Oh, neen. Ik moet bekennen, dat ik lange tijd juffrouw Goole verdacht heb. Maar het vraagstuk van het mo tief liet me niet i .et rust. Ik kon niet verklaren, waarom juffrouw Goole de Onder deze omstandigheden kwam Benson tot de overtuiging, dat het misschien niet onvoordelig zou zijn, indien hij dubbel spel speelde en eens onderzocht, wat de majoor er voor over zou hebben, indien hij rustig naar Amerika terug ging. Helaas trof hij de majoor, die hem ongetwijfeld de deur uitgezet zou hebben, niet thuis, maar wel mevrouw Sinclair, die hem met onverwachte vriendelijkheid aan hooide. Of Judith Sinclair al eerder plannen had gemaakt om zich op eên of andere drastische wijze van juffrouw Sinclair’s rijkdommen te verzekeren, weet ik niet, maar uit de wijze, waarop zij onmiddellijk gebruik maakte van de voordelen van juffrouw Goole’s plan, moet ik dit wel concluderen. Zij was het, naar ik achteraf begrepen heb, die er op Kantoo: voor Abonnementam Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 waarvan hij bij voortduring een vol ledige dagtaak vindt, bekleedt, mits de gezamenlijke bezoldiging of het gezamenlijk loon niet hoger ligt dan de hierboven aangegeven bedragen. De minister geeft in overweging een gelijke regeling, als vervat in het hierboven aangeduide Koninklijk be sluit te treffen ten behoeve van het daarvoor in aanmerking komende personeel in dienst van deze gemeente, een en ander voor zover de bezoldi ging van dit personeel van gemeente wege wordt geregeld en vastgesteld. In verband met de omstandigheid, dat de bovenaangehaalde berekenings- tabellen uitsluitend zijn bedoeld voor Rijkspersoneel, vestigt Zijne Excellen tie er de aandacht op, dat voor het gemeentepersoneel ter zake van de regeling van de onderhavige materie onder „bezoldiging” of „loon” dient te worden verstaan „alle inkomsten en voordelen”, aan de betrekking van een belanghebbende verbonden, onder aftrek van het bedrag aan eventuele kindertoelage en huwelijkstoelage en van toelagen welke met vergoedingen gelijk te stellen zijn, zoals bijv, rij- wieltoelagen en kledingtoelagen, en met inachtneming van eventuele onge- huwden-aftrek. Het bedrag dat met het treffen van een maatregel als bo venbedoeld zal zijn gemoeid, wordt voor deze gemeente op ongeveer 8500.begroot. Wij zijn van oor deel, dat er voldoende aanleiding be staat, om van de mogelijkheid tot het, denties in de V. N. Anderzijds gaf mr. toekennen van een gratificatie ge bruik te maken en stellen U mitsdien voor te besluiten tot toekenning van een gratificatie aan het gemeente personeel over 1947. Deze regeling is van toepassing op de personen, die op 1 Juli 1947 op grond van een vaste of tijdelijke aan stelling of een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienstverhou- ding tot de gemeente stonden, met uitzondering vanle. hen, wier bezol diging niet door of namens de raad is geregeld; 2e. het onderwijzend per soneel van het gymnasium; 3e. het onderwijzend personeel van de ge meentelijke handelsavondschool4e. de arbeiders die op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht in dienst der gemeente zijn genomen en wier loon is geregeld overeenkomstig het bepaalde in artikel 8, onder de letters d of e der arbeidsovereenkomstenver ordening; een en ander voor zover de bezoldiging of het loon, of voor die genen, die meer dan één betrekking in dienst van de overheid bekleden, de gezamenlijke bezoldiging of het geza menlijk loon, a. voor gehuwden en on- gehuwden-enige-kostwinners een be drag van 4212.per jaar en b. voor ongehuwden-niet-enige-kostwinners een bedrag van 3996.per jaar niet overschrijdt. Deze regeling is niet van toepas sing op de in het vorig lid bedoelde personen, die op 1 Juli 1947 mindèr dan 6 maanden in overheidsdienst wa ren. B. en W. dragen voor de benoeming van een onderwijzeres aan o.l. school 4, ter voorziening in de vac. mej. P. M. Stallmann voor mej. A. Wybenga, onderwijzeres aan de o. 1. school te Oldeholtwolde. steld. Hij adviseert daarom een be slissing in die zin te bevorderen. Uit het met het schoolbestuur ge pleegde overleg is B. en W. gebleken, dat het in de bedoeling ligt van een sportterrein gebruik te maken gedu rende het tijdvak 1 Mei tot 15 Octo ber en wel in totaal gedurende 18 uren per week. B. en W. hebben zich vervolgens gewend tot de Raad van Commissa rissen van de N.V. Sportpark Sneek met de vraag of hij in staat en bereid was het alhier aan de Leeuwarderweg gelegen en aan hem in eigendom toe behorende sportterrein gedurende bovenvermelde uren ten behoeve van het geven van onderwijs in lichame lijke oefening aan de leerlingen van in deze gemeente gevestigde bijzonde re scholen aan de gemeente te ver huren. Het antwoord luidde bevesti gend. De kosten zullen vermoedelijk 400,per jaar bedragen. B. en W. stellen daarom voor de ge vraagde medewerking in deze zin te verlenen. OPLICHTING. Door de winkelier v. d. H. alhier werd aangifte gedaan van de vermis sing van een nieuw herencostuum en een demi-overjas alsmede wegens diefstal van textielpunten. In deze zaak werd aangehouden F. B. alhier die bovengemeld costuum en overjas in Oranjewoud had verkocht. Bij het onderzoek van deze zaak kwam ook nog aan het licht, dat F. B. in Leeu warden een herenrijwiel had gestolen, welk rijwiel eveneens door hem in Oranjewoud aan de koper van het costuum en overjas was verkocht. Maandagmorgen is F. B. op transport gesteld naar Leeuwarden en aldaar aan de politie afgeleverd. che-cel, de Intercommunale Waterlei ding gebied Friesland onderdelen van de sanitaire installatie in de boerderij. De Prov. Streekplandienst geeft een beeld van chaos, organisatie en or dening op het veld van planologie, stedebouw en architectuur, het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland ontbreekt natuurlijk ook niet op deze tentoonstelling. De roem van friesland ons fokvee zal men op 24 én 25 Sept, kunnen bewonderen, bij de stand van het Fries Rundvee Stamboek worden een tweetal diora mas met Fries vee in het Friese land- schap ^getoond naast foto’s van be kroonde stieren en koeien. Doorlopend is er een korte film van instructieve aard te zien. Er worden trouwens meer films in een daarvoor aanwezige bioscooptent getoond. Dit alles is slechts een greep uit wat we Zaterdag bij een bezoek van de pers aan de ten toonstelling zagen, er is ontzaglijk veel meer en het is eigenlijk niet mo gelijk, hoe overzichtelijk de expositie ook is ingericht, in een kort artikel daaraan recht te doen. Maar we heb ben er hier iets van willen noemen, liever dan deze ruimte af te staan voor het opnemen der redevoeringen bij de opening gehouden. Moge het saamgevatte in ieder geval een op wekking vormen deze demonstratie van wat onze provincie presteert te bezoeken. Men zal dan tot de conclu sie komen dat het niet aan Friesland en zijn bevolking zal liggen als Ne derland en het Nederlandse volk faalt in zijn naoorlogse wederopbouw. Dat Leeuwarden zelf, als gastvrouw in deze week, in feesttooi is, spreekt. Vooral ’s avonds met de fraaie ver lichting biedt onze provinciale hoofd stad een wel zeer feestelijke aanblik. Gratificatie voor een deel van het gemeentepersoneel B. en W. adviseren: Krachtens het Koninklijk besluit van 13 Augustus 1947, Staatsblad no. H 303, wordt, op het voetspoor xan de voor het parti culiere bedrijfsleven getroffen rege ling, aan een deel van het burgerlijk Rijkspersoneel in 1947 een gratificatie verleend. Het besluit is van toepas sing op de vaste en tijdelijke Rijks- ambtenaren en -werklieden en de ar- beidscontractanten, niet werkzaam op collectieve arbeidsovereenkomst, die tenminste 6 mgarden in werkelijke overheidsdienst zijn, een en ander voor zover de bezoldiging of het loon a. voor gehuwden en ongehuwden- enige kostwinners een bedrag van ƒ4380.—, ƒ4212.— of ƒ4032.— per jaar, dan wel 365.351.of 336.per maand en b. voor onge- huwden-niet-enige kostwinners een bedrag van 4152.3996.of 3828.per jaar, dan wel 346. 333.of 319.per maand, res pectievelijk voor standplaatsen der Ie, He en IHe of IVe klasse niet over schrijdt. Het besluit verstaat onder „bezol diging” of „loon”: de grondwedde of het grondloon van een belanghebben de op 1 Juli 1947, volgens de door de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën vastgestelde bereke- ningstabellen, vermeerderd met even tuele vaste (persoonlijke) toelagen op grond van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934. De bovenaangegeven bedragen zijn de maxima, na 1 Juli 1947 aan de rijkscommiezenrang verbonden. De gratificatie bedraagt 2 van de bezoldiging of het loon, berekend over een geheel jaar, met een maxi mum van 50.Een belanghebben de, wiens functie naar het oordeel van de minister als een nevenbetrekking behoort te worden beschouwd, heeft uit dien hoofde geen aanspraak op de gratificatie tenzij hij tevens een hoofdbetrekking of meer dan een ne- venbetrekking in dienst van de over- in de gezamenlijke vervulling de zij er aan toe, iemands aandacht in de omgeving te trekken, zodat deze zou kunnen getuigen, dat de majoor iets in juffrouw Sinclair’s koffie ge daan had. En op die wijze werd ik in de zaak gemengd. Nu, Benson, die zag, dat al deze voor bereidingen in zijn eigen voordeel moesten zijn en die Judith geen ogen blik van het najagen van eigen be langen verdacht, keurde zonder aar zeling alles goed en op korte termijn werd het plan in werking gesteld. Elk détail was van te voren door Judith in de hersens van Benson gehamerd, zelfs het feit, dat hij de kellnerin moest roepen om haar zijn lege koffie kopje tegeven. Judith, die voorgaf, dat zij een wakend oog op alles wenste te houden, zou zich als ser veerster verkleden en in deze hoe danigheid een glas kirsch, waarop juffrouw Sincmlair dol was en die Benson moest bestellen, serveren”. „Dat was toch erg riskant”, merkte lady Milborne nadenkend op, „die meisjes kennen elkaar allemaal en een nieuw gezicht moet onmiddellijk de aandacht getrokken hebben”. „Er was natuurlijk een risico, maar dat was niet zo heel groot. Een van SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK klaard in een rede, die hij in de Ver. Staten hield. Drie maatstaven legde Nederland aan bij de beoordeling van het werk der organisatie: 1. is zij onpartijdig? 2. is zij doeltreffend? 3. kunnen de kleinere mogendheden er veilig hun belangen aan toevertrouwen Van Kleffens beantwoordde deze drie vragen merendeels ontkennend. Wat de onpartijdigheid betreft, had het in Nederland een slechte indruk gemaakt, dat een uitspraak over de bevoegdheid der V. N. in verschillen de kwesties, onder welke de Indone sische kwestie, niet was voorgelegd aan het Internationale Gerechtshof. Doeltreffend was de organisatie even min; de actie tegen Spanje had Fran co’s wankele positie verstevigd, en voorts waren er de „droevige geschie denis” van Griekenland, de kwestie van het gebruik van atoomenergie, het vetorecht, de kwestie der ver plaatste personen enz. Op de vraag, of een kleinere mo gendheid veilig haar belangen kan toevertrouwen aan de V. N., ant woordde Van Kleffens: „Bittere on dervinding doet ons zeggen: „neen”. De Indonesische kwestie werd behan deld op een manier, die partijdig was, ten nadele van Nederland. Het was geen wonder, dat de mensen in Neder land critisch stonden tegenover de V. N. Ook „blok- en groepsvorming” noemde hij een der gevaarlijkste ten- dood van juffrouw Sinclair gewenst zou hebben. En met Benson stond ik voor dezelfde moeilijkheid. Ik ver dacht er hem al heel vroeg van, dat hij de man moest zijn, die zich voor de majoor had uitgegeven, maar ik geloofde niet, dat hij de moordenaar was. Het zou immers dwaasheid ge weest zijn om juffrouw Sinclair te vermoorden voordat zij haar testa ment veranderd had. Het was zuiver een eliminatie-methode, die mij naar Judith Sinclair leidde en zelfs toen was ik nog niet geheel zeker van mijn zaak. Eerst de kwestie met die foto’s verdreef alle twijfel. Zij was de eni ge, die wist waar Mouse en ik deze hadden gebracht. Zij had Mouse daar over voorzichtig uitgehoord. Zij was natuurlijk te verstandig om ze zelf uit mijn naam af te halen en zocht daarvoor een boodschappenjongen uit, die graag een extraatje wilde verdie nen. Toen ik op mijn geklop op haar deur geen antwoord kreeg, was ik er bijna zeker van, dat zij er op uit was, om zich van de foto’s meester te ma ken”. Gascoigne Melkmachines, nieuwste tractor- en landbouwwerktuigen. Fa. Gebrs. Bakker, IJlst met „Re cord” windmotoren. Ten vervolge op de voorstellen van B. en W., welke op de agenda der hedenavond te houden raadsvergade ring voorkomen en reeds in ons vorig nr. werden gepubliceerd nemen wij thans nog enige andere op. Ook de scholen der Ver. v. Christelijk School onderwijs alhier hebben bezettings- schade en ook het bestuur dezer ver. vraagt daarvan herstel uit de ge meentekas. B. en W. stellen voor op grond derzelfde argumenten welke golden voor hun advies op een soort gelijke aanvraag van het R.K. paro chiaal armbestuur, vermeld in ons vo rig nr. ook in dit geval medewerking te verlenen. De kosten zullen bedra gen voor de Rehobothschool (u.l.o.) 2253.90, Jan v. Nassauschool (g.l.o.) 6053.48, Koningin Wilhelminaschool (g.l.o.) ƒ4559.05, Willem Lodewijk- school (g.l.o.) ƒ2636.02, totaal 15502.45, welk bedrag nog verhoogd wordt met de kosten van hulplokalen. Verzoek Ver. v. Chr. Schoolonderwijs beschik baarstelling sport terrein. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs, al hier, verzoekt gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor de aankoop en inrichting van een ter rain voor het onderwijs in lichamelijke oefening aan de onder zijn bestuur staande scholen. Het bestuur voert als grond voor zijn aanvraag aan, dat het zeer gewenst is, dat voor dit on derwijs wordt beschikt over een ter rein, waar als onderdeel van het vak lichamelijke oefening diverse spelen als voetbal, hand- en slingerbal, casti, hockey e.d. kunnen worden beoefend. Speciaal voor de leerlingen van de hogere klassen van de lagere scholen en voor die van de school voor uit gebreid lager onderwijs wordt dit van groot belang geacht. Het terrein bij de van de Vereniging uitgaande Ju- lianaschool is te klein en daardoor voor het beoefenen van bovenbedoelde spelen ongeschikt. Het schoolbestuur deelt verder mede, dat het zich be wust is, dat het in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet mogelijk is zijn verlangens op de door hem be oogde wijze te bevredigen. Het kan er zich daarom mede verenigen, dat de gevraagde medewerking wordt ver leend in de vorm van het gedurende bepaalde uren ter beschikking stellen van een bestaand sportterrein. Ten einde te kunnen beoordelen of de gevraagde medewerking kan wor den verleend in de vorm van beschik baarstelling gedurende bepaalde uren van een door de gemeente te huren sportterrein hebben B. en W. hierom trent het advies ingewonnen van de Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek. Deze schrijft, dat het verzoek zijns inziens alleszins voor inwilliging vatbaar is. Het wil hem voorkomen, dat de scholen, uitgaande van de verzoekende vereniging, gedu rende de zomermaanden de beschik king moeten hebben over één der sportterreinen ter plaatse op de da gen en uren die op de lesrooster voor de hogere klassen der lagere scholen en voor de u.l.o. school voor het vak lichamelijke opvoeding zijn vastge-1 heid, weg te gaan en dat zij het een schone wraak vond, indien het geld van zijn tante aan zijn neus voorbij ging. Ben son raakte zo onder de indruk van dit verhaal, dat hij als was in haar han den werd. In de eerste plaats zette zij hem aan om, als majoor Sinclair ver momd, drie of vier apothekers te be zoeken en daar naar Pruisisch zuur te vragen. Als reden voor dit eigenaar dig verlangen gaf zij op, dat het goed zou zijn, indien ^ron worden aange toond, dat de majoor plannen had ge had om zijn tante te vergiftigen, daar dan de breuk tussen hen nooit meer geheeld zou kunnen worden. Om hier aan nog meer kracht bij te zetten, raadde zij hem aan enige druppels, uit een buisje, dat zij hem geven zou, in de koffie van juffrouw Sinclair te laten vallen. Deze vloeistof, zo zei zij, zou natuur lijk niets anders dan een sterk pur geermiddel zijn, maar de gevolgen er van zouden juffrouw Sinclair verster ken in haar overtuiging, dat Lynn een poging tot vergiftiging had onderno men, indien zij tegelijkertijd de his torie van de apothekersbezoeken te horen kreeg. Daarom zou het ook aanbevelenswaardig zijn, aldus voeg- stond, dat het huwelijk geheim ge houden werd; zij nam de dreigemen ten van juffrouw Sinclair wel degelijk ernstig. In ieder geval sloeg zij on middellijk munt uit deze gelegenheid en nam, voorzover het Benson be trof, de touwtjes zelf in handen. Benson verzweeg natuurlijk voor juffrouw Goole, dat hij gemene zaak met Judith maakte. Benson zelf had er overigens niet het 'flauwste vermoeden van, dat Judith’s doel moord was. Hij was niets anders dan een onwetend werktuig in haar kundige handen. Ik geloof, dat zij hem geheel onder haar invloed had ge bracht, want zonder vragen voerde hij de instructies uit, die hem bij dieper nadenken toch verdacht moeten heb ben toegeschenen. Judith vertelde hem namelijk, dat hij niet met die vrouw behoefde te delen en alles zelf kon houden. Natuurlijk viel het Judith moeilijk een goede reden te vinden voor het feit, dat zij bereid was de erfenis van haar man in vreemde handen te laten val len. Maar plausibel of niet, zij vertelde Benson, dat de majoor een verkwister was, dat hij haar voortdurend sloeg, dat zij op het punt stond van hem We mogen dan van tijd tot tijd on ze bezwaren hebben tegen de zuig kracht van onze hoofdstad ten nadele van andere centra in onze provincie, vandaag aarzelen we niet met ons ad vies voor deze week: allen naar Leeu warden! Om er de uitvoering van „het operatieplan Friesland” te gaan zien, dat door een uitgebreide staf van uitgelezen krachten uit de Friese land- bouwkringen, handel, industrie en cultuurleven is opgesteld. Inderdaad de Friese landbouwtentoonstelling 1947 welke van 22 tot 27 September in de provinciale hoofdstad gehouden wordt, beteekent een zo goed als vol ledige mobilisatie. Akker-, weide- en tuinbouw, zuivel, veevoeder en slacht- producten, melkwinning en veehygiëne pluimvee, fokvee en paarden, land- en tuinbouwonderwijs en voorlichting, woninginrichting, organisatie, econo mie en statistiek, handel en industrie alles is er vertegenwoordigd en op voortreffelijke, overzichtelijke en ook evenwichtige wijze. Zo is er b.v. nauwlettend zorg voor gedragen dat de prestaties van de boerencoöperaties en die van het particulier initiatief beide ten volle gelegenheid krijgen zich te demonstreren. Wie een even kunstzinnige als aan de werkelijkheid beantwoordende weergave weet te waarderen, moge in het bijzonder zijn aandacht schenken aan de dioramas der weidebedrijvenverleden, heden en toekomst, dat van een in ontgin ning zijnd laagveencomplex van de „Drie Provinciën” en dat betreffende de pootaardappelen; zeer interessant is ook een overzicht van de werktui gen gebruikt bij de boter- en kaas bereiding op de boerderij in de laatste helft der 19e eeuw met daarnaast de moderne karnkneder en elders het laatste snufje de Alfa Laval continu boterbereider. Buitengewoon aantrek- ■velfk voor de bevolking van dit deel ifer provincie zijn ook de prachtige posities van fruit en bloemen. Velen i l’sn niet geweten hebben dat Fries- zo iets op dit gebied zou kunnen presteren. Het vrouwelijke deel der bezoekers zal zich ongetwijfeld in het bijzonder ook aangetrokken gevoelen tot de afdeling woninginrichting in gebouw P, waar o.a. een gezamenlijke inzending der Plattelandsvrouwen organisaties, maar ook nog veel meer te zien is. We vragen ons eigenlijk af of één dag wel voldoende is om alles op deze reusachtige tentoonstelling ook maar vluchtig te bekijken. Men doet maar het best zijn aandacht uitsluitend te concentreren op die af delingen, waarvoor men bijzondere be langstelling heeft. Lang zullen de da mes bijv, willen verwijlen bij twee volledig ingerichte voorhuizen van boerderijen. Zij en de jongeren zullen in de afd. organisatie, economie en sta tistiek ook wel in het bijzonder hun aandacht schenken aan de stands van (j’-;joiy’ jrein en de Bond van oudleer- Echtên,’ bij het Landbouwhuishoud- Gelegeryijs en andere plattelandsvrou- op de Friesland, welke de stand der K?éinz^- van Landbouw flankeren, - de ontwikkeling dezer maat- Getro'jpij van 1834 uitgebeeld is. Be- j"ijke diensten tonen wat zij voor island doen. De Cultuur-techni- ;he dienst heeft er een grote ma- Ajette voorstellend de bemaling van Mesland, en een van een gebied vóór an na ruilverkaveling; de provinciale 4.terstaat demonstreert het werk vari de Provinciale Kanalendienst, het provinciaal Electriciteits bedrijf een electnische keuken, badkamer en dou- Zaken uit Sneek en om geving, welke op de ten toonstelling exposeren. In de afd. akker- en weidebouw, gebouw A Dijkstra’s Zaadhandel met land- en tuinbouwzaden en bloem bollen. In de afd. zuivel gebouw D Pijtter- sens Machinehandel Sneek, met zui vel- en weegwerktuigen o.a. „Hubert” melkbussenwasmachines, „Roto” ver- dringerpompen, „Gedo” snelweger en een nieuwe Deense vinding voor op hangen van melkbussen. In afd. Veevoeder gebouw H: N. J. Wouda’s Meelfabrieken N.V. te Sneek met verpakte meelsoorten, veevoeders en pluimveevoeders. In de afd. Woninginrichting ge bouw P afd. Fryske Folkskunst o.a. Hindeloper artikelen van de fa. Am sterdam te Sneek, koperwerk van fa. Dijkstra te Sneek, zilverwerk van fa. Joustra(?) te Sneek. In gebouw S Handel en Industrie de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij van Woudsend, expositie van en inlichtingen over de diverse vor men van verzekering, die de maat schappij sluit. In ditzelfde gebouw de firma v. d. Meer en Roodbergen Sneek met huis- telefoonmateriaal, electro-acoustische materialen, radio, stofzuigers, één fase-motoren, diepvries-koelkasten Esta. In gebouw T Uitgeverij Branden- burgh en Co., Sneek. Gebouw U fa. W. Th. Zandstra, Sneeklederwaren voor enz., zeildoekartikelen. Buiten exposeren o.a. Fa. „Lan- dustrie” annex N.V. Machinefabriek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1